גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"אנחנו רוצים להיות בורסת הקריפטו הראשונה הגלובלית באמת"

הסטארט-אפ האמריקאי Edge רוצה להפוך את מסחר הקריפטו למוגן יותר עבור המשקיעים ● המייסד פול פיואי מסביר בראיון ל"גלובס" מדוע הוא שונא את השיטה הנפוצה בשוק, ואיך הוא מתכנן להעביר את החברה לרווחיות

פול פיואי, מייסד ומנכ"ל Edge / צילום: איל יצהר
פול פיואי, מייסד ומנכ"ל Edge / צילום: איל יצהר

שנה וחצי לאחר שהייפ המטבעות הקריפטוגרפיים דעך, מחיר הביטקוין נע רחוק משיאו - ותעשיית הבלוקצ'יין מחשבת את דרכה מחדש. עם זאת, ההתפתחויות הטכנולוגיות והעסקיות בתחום לא דרכו במקום, כפי שמעיד הסטארט-אפ האמריקאי Edge (אדג'), שבראשו עומד המייסד והמנכ"ל פול פיואי.

אדג', חברת תוכנה קטנה שהוקמה בסן דייגו ב-2014 ופיתחה אפליקציית ארנק להחזקת ביטקוין, נקראה בתחילת דרכה Airbitz. בתחילת 2018, כשהשוק נראה זוהר יותר, שינתה החברה את המיקוד העסקי שלה ומיתגה עצמה מחדש תחת השם אדג', ומאז הייעוד העיקרי של המוצר שלה הוא מסחר במטבעות קריפטו - ביטקוין ועוד תשעה סוגי מטבעות דיגיטליים. בניגוד לרוב בורסות הקריפטו, המסחר באפליקציית אדג' נעשה ללא משמורת (non-custodial), כך שהמטבעות הנסחרים דרכה אינם מופקדים בחשבונות החברה או במערכת שלה, אלא מוחזקים תמיד בארנקיהם הפרטיים של הלקוחות.

פיואי, שביקר בישראל לפני כשבועיים במסגרת אירועי שבוע הבלוקצ'יין בתל-אביב, סיפר בשיחה עם "גלובס" כי החברה בראשותו, שמעסיקה כעשרה עובדים במשרה מלאה, נמצאת כיום בסבב גיוס הון שבו היא צפויה לגייס 400 אלף דולר, ובכך תשלים גיוס של 2 מיליון דולר מאז היווסדה. את ההשקעה בסבב הגיוס הנוכחי מובילים קרן ההון סיכון Fenbushi Capital ופלטפורמת מסחר הקריפטו BitMEX.

● שקלתם לגייס הון לאדג' באמצעות הנפקת מטבע דיגיטלי (ICO), כפי שעשו חברות בלוקצ'יין רבות אחרות?

"כלל לא שקלנו זאת, אף שהרבה אנשים, בעיקר ב-2017, אמרו לנו שאנחנו צריכים לעשות ICO", אמר פיואי. "הבנו שאם ננפיק מטבע משלנו לא נוכל למצוא דרך טובה למזג אותו בתוך הפלטפורמה והאפליקציה שלנו, בלי להתפשר על השימושיות ועל חוויית המשתמש. חוץ מזה, גם לא רצינו להתפשר על היכולת של המשקיעים באדג' לקבל תשואה טובה על ההשקעה שלהם".

"ניתן שירות ללקוחות מישראל ואירופה"

בביקורו בתל-אביב השתתף פיואי בוועידת D&DD, שבה נפגשו מאות יזמים, משקיעים ומפתחים מוכרים מישראל ומהעולם, העוסקים ביישומים של ביטקוין ומטבעות קריפטו אחרים. עם המשתתפים בוועידה נמנו נציגים בכירים בחברות INX, Tezos, Beam, Bits of Gold, SafeX, Fuse, Breez ו-2 key. את הכנס ארגנו מאיה זהבי, יועצת לחברות בלוקצ'יין; תומר וייס, מייסד שותף של ליברה קאמפ ו-Jango Labs; ושאולי רג'ואן, מנהל תיק ההשקעות של Capital Nature.

"המוצר העיקרי שלנו הוא אפליקציית מובייל, שמספקת שירותי מסחר קריפטו ללא משמורת. למעשה, כיום אנחנו הבורסה היחידה שתומכת במסחר בכל עשרת המטבעות המובילים את שוק הקריפטו בשוויים", אמר פיואי. "אנחנו עובדים בשילוב עם חברות רבות המספקות שירותי מסחר קריפטו ברחבי העולם, כדי לתמוך בשיטות שונות של תשלומים ובאזורים גיאוגרפיים שונים. במסגרת זאת, הכרזנו לפני כמה שבועות על שיתוף פעולה עם חברת Bits of Gold הישראלית, שבאמצעותה ניתן שירות ללקוחות רבים מישראל ומאירופה".

● מה המודל העסקי של אדג'?

"כמו כל בורסת קריפטו, המודל שלנו הוא לייצר הכנסות ממסחר. המודל של בורסה ללא משמורת הוא חדש יחסית. עד לאחרונה רוב בורסות הקריפטו הפרידו בין זירות המסחר שלהן לבין ארנקי המשתמשים. הן אמרו לאנשים: 'קנו את הביטקוין פה, ותחזיקו אותו במקום אחר'. היינו צריכים לחנך מחדש את הקהילה כדי שתלמד שעכשיו היא יכולה לסחור במטבע דיגיטלי עם אותו כלי שבו היא משתמשת להחזקת המטבעות.

"אני חושב שהתהליך שבו אנשים יעברו למסחר ללא משמורת במטבעות קריפטו יימשך בחמש השנים הבאות, ובתקופה הזאת נראה עלייה במחזורי המסחר בבורסות שמציעות פתרונות כאלה. אנחנו רוצים להיות אלה שיניעו את התהליך הזה קדימה".

"צמיחה של 100% מרבעון לרבעון"

לדברי פיואי, בסיס המשתמשים של אדג' מונה כיום כ-800 אלף חשבונות, ונוספים אליו כ-70 אלף חשבונות פעילים מדי חודש. "מאז שהתחלנו לפעול ב-2014, אנחנו רואים צמיחה של קרוב ל-100% בפעילות מרבעון לרבעון. אני אשמח לראות את הצמיחה ממשיכה בקצב הזה גם בשנה הבאה, ואם נצליח בכך - החברה תתחיל להיות רווחית כבר בסוף 2020", אמר.

"קהל היעד של אדג' הם לא סוחרי יום או אנשים שעוסקים במסחר אלגוריתמי, אלא משקיעים קמעוניים, שלא קונים ומוכרים מטבעות קריפטו בתדירות גבוהה. השיטה כיום ברוב בורסות הקריפטו היא שהמשקיע מעביר כסף לבורסה, מחכה שההפקדה תושלם, ואז מעביר הוראה לרכישת מטבעות קריפטו ושוב מחכה שהפעולה תושלם, ורק לאחר מכן מושך את מטבעות הקריפטו לארנק הפרטי שלו. זה תהליך מאוד לא נוח, שאני באופן אישי שונא לעשות. אני חושב שאחרי שאתה חווה איך זה לשלב את המסחר בתוך אותה אפליקציה שבה אתה מחזיק במפתחות הפרטיים למטבעות הקריפטו, יהיה לך קשה לחזור למסחר הריכוזי של הבורסות האחרות".

למייסד ומנכ"ל אדג' יש שאיפות לא קטנות: "עד לסוף השנה נספק שירותים להמרת מטבעות פיאט (מטבעות ריבוניים, כמו דולר, אירו או שקל; ר"ק) למטבעות קריפטו ביותר אזורים בעולם מאשר Coinbase (החברה המחזיקה בבורסת הקריפטו הגדולה בארה"ב; ר"ק)", אמר. "כך שהמודל שלנו הוא להפוך לבורסת הקריפטו הראשונה שהיא גלובלית באמת".

● משתמשים לא חוששים לתת בכם אמון, כאשר הם שמים כסף בארנק שאתם מספקים?

"אין אף מוצר בעולם שאתה משתמש בו שלא דורש אמון ברמה כלשהי. אנחנו באדג' מצמצמים את הצורך באמון למינימום בכך שהתוכנה שלנו פותחה בקוד פתוח, כך שהקוד שקוף לחלוטין - וזה בניגוד לתוכנות של רבים מהשחקנים הגדולים בשוק. נוסף על כך, כל המפתחות של הארנקים שלנו מוצפנים בצד הלקוח, ואנחנו לא אוספים כל מידע אישי על המשתמשים.

"כמובן שהמשתמש צריך לבטוח בנו שלא יהיו באגים באפליקציה שלנו - שיגרמו לו לאבד כסף. אבל העובדה שהקוד שלנו פתוח מאפשרת לנו להיות שקופים ופתוחים לביקורת מצד קהילת המפתחים. חוץ מזה, יש לנו כבר ניסיון של חמש שנות פעילות ומוניטין שצברנו, שבזכותם אנשים יכולים להרגיש יותר בטוחים לגבינו לעומת שחקנים חדשים בתחום".

● הבנקים בישראל ובמדינות אחרות מערימים קשיים על מי שרוצה להפקיד אצלם כספים שמקורם במכירת מטבעות קריפטו. יש לכם פתרון לבעיה הזאת?

"זאת כמובן בעיה שכחברת תוכנה, שאינה חברת שירותים פיננסיים, אנחנו לא יכולים לפתור בעצמנו. לשם כך אנחנו זקוקים לספקי שירותים פיננסיים שזאת המומחיות שלהם, שמכירים היטב את הבנקים ואת הרגולטורים במדינות שלהם - כמו למשל, ביטס אוף גולד בישראל. באמצעות שיתוף הפעולה איתם, כל הפעילות של קנייה ומכירה של מטבעות דיגיטליים יכולה להתבצע באופן אינטגרלי בתוך אפליקציית אדג'". 

רוצים להתעדכן בענייני בלוקצ'יין ומטבעות דיגיטליים? הצטרפו לערוץ הטלגרם קריפטו גלובס.

עוד כתבות

אלה אלקלעי / צילום: תמר מצפי

תשובה לשאלה של אתמול והתעלמות מהמצב של היום

אנחנו חיים בתקופה שבה הפרדיגמות שאפשרו ניהול תקין של החברה בעשורים החולפים הפסיקו להיות תקפים ● השאת רווחים איננה יכולה להיות התכלית החברתית הבלעדית של חברה עסקית ● דעה - בתגובה לעו"ד דוד חודק

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה תל אביב

מחוקקים, אל תצאו טונה! יש להקל ברגולציה על עסקי מזון

לאחרונה נעשו ניסיונות להקל ברגולציה על עסקי המזון ● חשוב שמקרה הטונה המקולקלת בארומה ת"א לא יסיט את הספינה לאחור ● דעה

רנו / צילום: רג'י דוביגנאו, רויטרס

ב-3% עד 4%: ההכרזה שגרמה למניית רנו לצנוח

לאור ביצועים חלשים, רנו קוצצת בתחזית הרווחים שלה ● רנו גם חתכה את התחזית שלה למרווח התפעולי לאזור ה-5%, לעומת התחזית הקודמת ששמה את המרווח התפעולי ב-6%

7 כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: שלומי יוסף

דורי נכנעת, פלס נחשפת, אברהמי רוכשת. כותרות הנדל"ן לסוכות

בית המשפט אישר סופית למכור מגרש ברחוב הירקון לחברת יוסי אברהמי תמורת רבע מיליארד שקל, כיצד קרסה חברת דורי בנייה, באיזה עיר בנו הכי הרבה בתקופת כחלון כשר אוצר, והבתים שרכש אדם נוימן מייסד WeWork

פרופ' גבריאל זוקמן / צילום: Genevieve Shiffrar

פרופ' גבריאל זוקמן, רק בן 32 וכבר מצליח להסעיר את אמריקה כשהוא דורש מיסוי אגרסיבי על עשירים

בגיל 32 פרופ' גבריאל זוקמן לא רק מסעיר את אמריקה, אלא גם מסייע לעצב את מדיניות המס האגרסיבית של המפלגה הדמוקרטית ● "העובדה שהמיליארדרים בארה"ב משלמים כעת, לראשונה, פחות מס מכל השאר היא כישלון", הוא אומר בראיון בלעדי ל־G

עובדים בלי ביטחון תעסוקתי / צילום: שאטרסטוק

תעסוקה צופה פני עתיד: אלה השינויים ששירות התעסוקה צריך לבצע

היום יותר מתמיד על שירות התעסוקה לבצע התאמות לנוכח אתגרי שוק התעסוקה העתידיים ● אימוץ מודל גמיש וקשוב לצורכי דורשי העבודה מחד והמעסיקים מאידך הוא המפתח להיערכות עם אתגרי שוק העבודה הדינמי והמשתנה ● דעה

מאיר שמגר / צילום:אמיר מאירי

מאיר שמגר היה גדול הבנאים של שלטון החוק במדינת ישראל

פרקליט צבאי ראשי, יועץ משפטי לממשלה ונשיא בית המשפט העליון – בכל תפקידיו הניעה את מאיר שמגר מחויבות דמוקרטית עמוקה, אנושיות, ואמונה בחירות, שוויון וצדק לכל אדם ● איש לא תרם כמותו לעיצוב מעמד שלטון החוק במדינת ישראל

מרקוס בקינגהאם / צילום: יח"צ

מומחה הניהול המוביל בעולם מציג: במה טעינו עם העובדים שלנו

לוחצים עליכם לטפל בחולשות שלכם בעבודה? מומחה הניהול העולמי מרקוס בקינגהאם ינסה להוריד אתכם מזה ● בראיון ל"ליידי גלובס" הוא מספר על האלגוריתם שפיתח לבדיקת אפקטיביות בעבודה, ומנסח כתב אישום נגד שיטות הניהול החדשניות: "כשאנחנו מכריחים עובדים לציית לתרבות ארגונית מומצאת, אנחנו מדכאים את היצירתיות שלהם וגורמים לבזבוז אדיר של זמן"

 מאזדה 3 סדאן / צילום: יחצ

שאיפות פרימיום: מאזדה 3 החדשה זכתה לשדרוג מרשים ביחס לדור היוצא

מאזדה 3 מתברכת בשלדה מהנה לנהיגה, בתא נוסעים איכותי, ובביצועים מכובדים • אבל תג מחיר שאפתני מציב אותה במיקום בעייתי מול ההיברידיות והקרוס-אוברים האופנתיים

שאול אולמרט / צילום: איל יצהר

״כשירדתי מאולימפוס הבנתי שהצלחה לא הופכת אותי לגאון, ולהיפך": שאול אולמרט מסכם תקופה בפלייבאז

שמונה שנים לאחר שהקים את פלייבאז, שאול אולמרט התפטר בשבוע שעבר מתפקיד המנכ"ל ● בראיון ל"גלובס" הוא מספר על המעבר מההצלחה המסחררת וההפלגות ביאכטות של מיליארדרים למציאות הכואבת של סטארט-אפ שנאלץ לפטר כשליש מעובדיו ולהמציא את עצמו כל פעם מחדש

מארק צוקרברג / צילום: צילום מסך מפייסבוק

זהירות, דיקטטורה: צוקרברג חשף את קו ההגנה החדש שלו

בנאום מיוחד על חופש הביטוי הציב עצמו מנכ"ל פייסבוק בעמדת המבוגר האחראי שפונה לעולם ומזהיר – אם לא תחדלו לריב כמו ילדים ולתת לטהרנות ולצדקנות לאכול כל חלקה טובה, הסינים ישתלטו על האינטרנט ויהרסו אותו ● האם צוקרברג באמת חושש מהסינים, או בעיקר לעתיד החברה שהקים? ● פרשנות

עו"ד עמית ברכה / צילום: יונתן בלום

"הסיפור הסביבתי הוא סיפור קיומי ויומיומי כמו הקוטג'"

עו"ד עמית ברכה, מנכ"ל עמותת "אדם, טבע ודין", בראיון אישי ● על הילדות בבת ים ובתל אביב ("הייתי ילד פוליטי"), על הבחירה במשפטים ("היה לי ברור שאני רוצה עבודה ציבורית"); ועל הצפוי בישראל בשל ההתחממות הגלובלית: "אלפי אנשים ימותו בכל שנה מבעיות של משבר האקלים"

ליברפול, מרכז העיר. רחוב אופייני של בנייני לבנים אדומות  / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

ליברפול, לא רק ביטלס וכדורגל. טיול אחר בעיר

רוב התיירים שמגיעים לליברפול נוחתים בשדה התעופה ע"ש ג'ון לנון ועושים את הסיבוב המסורתי בעקבות ארבעת המופלאים ● אבל הביטלס לא צמחו מתוך ואקום, וליברפול היא לא רק הביטלס ● יש לה היסטוריה, מורשת כדורגל מפוארת והרבה אווירה

איילת שקד / צילום: רפי קוץ

מפינוי להסדרה: מה מספרת המדינה לבג"ץ

שקד מתפארת שבתפקידה כשרת המשפטים הפכה את גישת המדינה למאחזים על ראשה • העובדות מלמדות כי בתקופתה פיתחו הרשויות שלל תרופות משפטיות ומנהליות כדי להשאיר מבנים לא חוקיים במקומם • אבל בדיקה מעמיקה מראה כי התפנית התחילה עוד הרבה לפניה ● המשרוקית של גלובס

זה ייגמר בבכי  / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

זה ייגמר בדמעות: שורה של חוקרים מנסים לפענח מה גורם לנו לבכות והאם אפשר לחיות בלי בכי

בכי כתגובה לרגש הוא תופעה נדירה בעולם היצורים החיים ונחשב תכונה אבולוציונית מתקדמת, אבל חוקרים עדיין מנסים לפענח מה בדיוק התפקיד שלו ומדוע גם חוויות חיוביות יכולות לגרום לדמעות לזלוג מעצמן

עמית גריידי / צילום: משרד השיכון

שליחותו של הממונה על חוק המכר? מכה נוספת לקבוצות הרכישה

שתי החלטות של הממונה על חוק המכר מהשבועות האחרונים מטלטלות שוב את תחום קבוצות הרכישה בישראל - ושוב עולה כי הנפגעים העיקריים יהיו ציבור הרוכשים ● דעה

הג'וקר/ צילום: באדיבות טוליפ-אינטרטיי

צפוי להפליא ולא אמין להחריד: ג'וקר קלף לא ממש מנצח

מבחינה טכנית, "ג'וקר" הוא סרט מרשים במיוחד ● מבחינה תוכנית, הוא קליפה ריקה

מטוס של חברת התעופה האוסטרלית קוואנטס / צילום: שאטרסטוק

קוואנטס האוסטרלית שברה שיא: המספרים מאחורי הטיסה הארוכה בעולם

חברת התעופה האוסטרלית השלימה השבוע את הטיסה הארוכה ביותר בעולם: מטוס הדרימליינר של החברה חיבר בין ניו יורק לסידני במסע שארך 19 שעות וחצי ● מדובר בטיסת ניסוי לקראת השקה רשמית של הקו, כלל הנראה ב-2022

גמר גביע העולם בכדורגל.  beoutQ הערוץ הפיראטי beoutQ / צילום:HANDOUT  רויטרס

כך מאיים ערוץ טלוויזיה פיראטי ואלמוני על הכסף הגדול של קטאר

ערוץ טלוויזיה לא חוקי שפועל מסעודיה ומעביר לכל העולם שידורי ספורט מקטאר, מסעיר את האמירות וגורם לה להרהר אם להמשיך לשלם מיליארדי דולרים בשנה עבור שידורי התחרויות • החשש: הקטארים ינטשו את שידורי הספורט וענפים שלמים יתמוטטו

בוריס ג'ונסון / צילום: רויטרס

דרמת הברקזיט: ג'ונסון שיגר לאיחוד שני מכתבים סותרים בנוגע לפרישה

(עדכון) ● אחרי שלא הצליח לאשר את הסכם הברקזיט בפרלמנט הבריטי אתמול, ג'ונסון נאלץ לבקש דחייה מהאיחוד • כלי התקשורת בבריטניה דיווחו כי שלח בקשת הארכה בלתי-חתומה בבריסל, מלווה במכתב חתום נוסף שבו הוא מפציר באיחוד לא לאשר אותה