סגירה מעורבת בבורסה בתל אביב: איי.ד.או נסקה ב-65%

איי.די.או זינקה לאחר שהחברה הישראלית הפועלת בברלין נרכשת בידי ענקית הנדל"ן הגרמנית אדלר • מניית שיכון ובינוי זינקה ב-8% • פועלים: "סביר להניח שחברות הדירוג האחרות יצטרפו לאזהרה של מודי'ס, אם יראו שהקמת הממשלה מתעכבת"

הבורסה בתל אביב / צילום: רויטרס
הבורסה בתל אביב / צילום: רויטרס

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:30

המסחר בבורסה בתל אביב ננעל במגמה מעורבת, כך מדד ת"א 35 השיל 0.3% ומנגד מדד ת"א 90 עלה ב-0.4%. 

מניית איידיאו  נסקה ב-65% על רקע אקזיט מפתיע. מניית שיכון ובינוי  זינקה ביותר מ-8%, בראק אן וי  זינקה בכ-14%, מנגד טבע  איבדה 1.5%. 

מחזור המסחר בשוק המניות הסתכם ב-1.15 מיליארד שקל.

14:30

המסחר ממשיך להתנהל תוך שינויים קלים בשני המדדים המובילים, בזמן שהחוזים העתידיים בארה"ב מצביעים על מגמה שלילית מתונה לקראת פתיחת המסחר שם.

ברקע למסחר אנליסטים בחו"ל ציינו כי הסיכונים בכלכלה הגלובלית גדלים, וכי יש לנקוט בגישה זהירה יחסית בשווקים.

בהראל פיננסים העריכו בסקירתם השבועית כי "בטוח הבינוני, אנו צופים המשך מגמה חיובית בארה"ב בזכות המדיניות המוניטרית המרחיבה שתתמוך בהמשך הצמיחה האמריקאית ושוק מניות מקומי חיובי על רקע עוצמת הכלכלה המקומית". לפי הנתונים שמציגים בהראל פיננסים, "מתחילת השנה המדדים המובילים הם מדד ת"א 90 שהשיג תשואה של כ-26% ואחריו מדד נאסד"ק שהשיג תשואה של כ-23%".

בהראל ממשיכים להביע אמון גבוה בהשקעה בשוק המקומי, שלגביו ציינו כי הוא "ממשיך ליהנות מרמת תנודתיות נמוכה יותר משוקי מניות מרכזיים אחרים בעולם", ובהתאם, המלצתם היא שמירה על "חשיפה מנייתית גבוהה לישראל, אחרי עוד שבוע שהציג סטיות תקן נמוכות יותר משאר שוקי המניות בעולם".

לפי הראל פיננסים, "בתקופה שבה תשואות האג"ח נמוכות במיוחד ועם חזרה למדיניות מוניטרית מרחיבה בכל העולם, המיקוד להמשך השנה ממשיך להיות השקעה במניות בשיעור גבוה יחסית, תוך מעבר לשוקי מניות בעלי סטיית תקן נמוכה, כדוגמת ישראל". עוד הוסיפו כי "בתקופה זו יש עדיפות לחשיפה מנוהלת למניות ישראל, בשל האפשרות והצורך להגיב באופן מיידי לשינויים בשוק במקרה הצורך".

בין מניות מדד ת"א-35, בצד החיובי בולטת מניית שיכון ובינוי  שמטפסת בכ-5%, ולצדה מניות בזק  ועזריאלי  שמתחזקות בכ-3%-2%. בצד השלילי מניית קבוצת דלק  נחלשת בכ-2%, ומניות הבינלאומי  ופועלים  יורדות בכ-1%.

עוד במסחר, מניות חברות הנדל"ן הישראליות הפועלות בגרמניה מרכזות עניין, ובראשן מניית איי.די.או , שמזנקת בכ-60% במחזור מסחר מהגדולים בבורסה היום. זאת אחרי שהחברה דיווחה כי חתמה על הסכם מיזוג, שלפיו חברת אדלר הגרמנית תרכוש במהלך של מיזוג משולש הופכי, את מניות איי.די.או בתמורה כוללת של כ-2.75 מיליארד שקל, לפי מחיר מניה של קרוב ל-26 אירו (כ-100 שקל) - גבוה בכ-80% משווי המניה הבוקר בבורסה.

מניית בראק אן וי  קופצת בכ-14%, גם היא במחזור מסחר גדול מהרגיל. ברקע למסחר, החברה הודיעה כי חתמה על הסכם למכירת 75% מהחזקותיה בפרויקט שלה, לפי שווי של 375 מיליון אירו. מניית סאמיט , הפועלת גם היא בתחום הנדל"ן המניב בגרמניה, נהנית גם היא מסנטימנט חיובי, ללא דיווח מצד החברה, ומתחזקת בכ-3% במחזור מסחר ער.

מניית אלקטריאון  צונחת בכ-8%-7%, אחרי קפיצה של 22% שהציגה אתמול אחרי שעדכנה על הצלחה בניסוי למוצר שהיא מפתחת.

בין החברות הקטנות, ננו דיימנשן  עדכנה על מכירת מערכת שהיא מפתחת "למעבדת הרובוטיקה המשותפת עם אוניברסיטת הונג קונג והאקדמיה הסינית למדעים". מנייתה מטפסת ב-7%-5%.

במסחר באג"ח הקונצרניות נרשמת היום מגמה חיובית ובמסחר באג"ח הממשלתיות נרשמת מגמה חיובית, עם עליות חדות בחלק מהסדרות.

13:15

המדדים בת"א עברו שוב לטריטוריה החיובית ועליות קלות נרשמות במדדים המובילים. את המגמה החיובית בת"א-35 ממשיכה להוביל שיכון ובינוי  שמטפסת ביותר מ-5%. עוד בולטות בעליות מניות עזריאלי  ובזק  שעולות ביותר מ-2% כל אחת.

בצד השלילי במדד המוביל בולטות מניות דלק  ופז , שמאבדות 1.7% ו-1.1%, בהתאמה. אתמול סגרה דלק את המסחר בירידה של 1% במחזור גבוה. 

בין המניות הקטנות יותר בולטת בירידות אלביט הדמיה  שמאבדת 26%.

12:00

המדדים בת"א עברו לירידות. מניית אופקו   מאבדת יותר מ-1%, ומניות הבנקים פועלים  ולאומי  מאבדות כ-1% כל אחת. מניית טבע עברה לירידות קלות.

בהראל כותבים בסקירה השבועית שלהם, כי מדדי המניות בארה"ב ירדו בשבוע שעבר בשל החששות וחוסר הוודאות בעולם. לעומת זאת, מדדי המניות בישראל סגרו שבוע חיובי, כאשר מדד ת"א-35 עלה בשבוע החולף ב-0.36% ומדד ת"א-125 התחזק ב-0.5%. המניה שבלטה לחיוב בשבוע שעבר הייתה מניית טבע   שזינקה ב 20.9%.

"בטווח הבינוני, אנו צופים המשך מגמה חיובית בארה"ב בזכות המדיניות המוניטרית המרחיבה שתתמוך בהמשך הצמיחה האמריקאית, ושוק מניות מקומי חיובי על רקע עוצמת הכלכלה המקומית. מתחילת השנה המדדים המובילים הם מדד ת"א-90, שהשיג תשואה של כ-26%, ואחריו מדד נאסד"ק, שהשיג תשואה של כ-23%.

"שוק המניות בישראל ממשיך ליהנות מרמת תנודתיות נמוכה יותר משוקי מניות מרכזיים אחרים בעולם. בתקופה שבה תשואות האג"ח נמוכות במיוחד, ועם חזרה למדיניות מוניטרית מרחיבה בכל העולם, המיקוד להמשך השנה ממשיך להיות השקעה במניות בשיעור גבוה יחסית, תוך מעבר לשוקי מניות בעלי סטיית תקן נמוכה, כדוגמת ישראל.

09:45

המסחר בת"א נפתח הבוקר (ב') בעליות קלות המדדים המובילים, בהובלת מניית שיכון ובינוי  שמזנקת בכ-5%.  

מניית איי.די.או  עולה ביותר מ-60% על רקע הידיעה כי אדלר נדל"ן רוכשת את החברה בפרמיה של 82% על השוק, וזאת הקפאת שכר הדירה בברלין, השוק שבו פעילה איי.די.או.

עוד בולטות בעליות מקרב מניות השורה השנייה בראק אן וי  ולפידות קפיטל , שמתחזקות ב-15%. בראק אן וי הודיעה היום על מכירת 75% מנכס בגרמניה לפי שווי של 375 מיליון אירו. 

מניות סלקום   ופרטנר   בולטות אף הן בעליו. מדד התקשורת עולה בכ-1%.

מניית טבע   נסחרת היום בעלייה מתונה של פחות מ-1%, לאחר הצניחה שרשמה אתמול, על רק פרשת משככי הכאבים האופיואידיים.

06:00

המסחר בבורסה בתל אביב צפוי להיפתח בהמשך לנעילה השלילית בסוף השבוע האחרון בוול סטריט, ובהמשך לסגירה השלילית אתמול, כאשר מדד ת"א 35 איבד 0.6% ומדד ת"א 90 השיל 0.14%. 

מניית טבע תמשיך לרכז עניין לאחר צניחה של 6% אתמול בתל אביב. נראה כי המשקיעים ממתינים להתפתחויות בנוגע לפרשת משככי הכאבים בארה"ב (אופיואידים). 

דלק סגרה אתמול את יום המסחר בירידה של 1% במחזור גבוה וזאת למרות הדיווח על הצעה שקיבלה הקבוצה להשקעה בחברה האם איתקה בגובה של 250 מיליון דולר. 

תוצאות הבחירות, שהופכות את הקמת הממשלה למורכבת במיוחד, מעלות את הסיכון הפיסקאלי כאשר קיימת אי-בהירות גבוהה באשר למועד שבו תקום ממשלה, ובינתיים אין תקציב מאושר לשנה הבאה, ולא מבוצעות ההתאמות הפיסקליות שצפויות להפחית את הגירעון. בהמשך לכך, חברת דירוג האשראי מודי'ס מיהרה לפרסם התראה שמצב זה מציב סיכון להתאמה הפיסקאלית.

כלכלני בנק פועלים כותבים, כי "סביר להניח שחברות הדירוג האחרות יצטרפו לאזהרה, אם יראו שהקמת הממשלה מתעכבת, או במידה ויתקיים סבב שלישי של בחירות. כל עוד לא מבוצע הקיצוץ, הגירעון התקציבי צפוי להמשיך לנוע סביב 4% מהתוצר, ואולי אף יותר אם תחול האטה קלה בצמיחה. אנו מעריכים כי די שהממשלה שתקום תבצע קיצוץ תקציבי ו/או העלאות מסים בסדר גודל של אחוז תוצר בכדי להוריד את הסיכון מצד חברות הדירוג. השווקים לא מייחסים חשיבות רבה לסיכון הפיסקאלי, ותשואות איגרת החוב לטווח של תשע שנים ירדה בפתיחת השבוע לרמה של כאחוז".

aaaaרוצה להשאר מעודכן/ת בנושא שוק ההון?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988