גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

סגירה מעורבת בבורסה בתל אביב: איי.ד.או נסקה ב-65%

איי.די.או זינקה לאחר שהחברה הישראלית הפועלת בברלין נרכשת בידי ענקית הנדל"ן הגרמנית אדלר ● מניית שיכון ובינוי זינקה ב-8% ● פועלים: "סביר להניח שחברות הדירוג האחרות יצטרפו לאזהרה של מודי'ס, אם יראו שהקמת הממשלה מתעכבת"

הבורסה בתל אביב / צילום: רויטרס
הבורסה בתל אביב / צילום: רויטרס

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:30

המסחר בבורסה בתל אביב ננעל במגמה מעורבת, כך מדד ת"א 35 השיל 0.3% ומנגד מדד ת"א 90 עלה ב-0.4%. 

מניית איידיאו  נסקה ב-65% על רקע אקזיט מפתיע. מניית שיכון ובינוי  זינקה ביותר מ-8%, בראק אן וי  זינקה בכ-14%, מנגד טבע  איבדה 1.5%. 

מחזור המסחר בשוק המניות הסתכם ב-1.15 מיליארד שקל.

14:30

המסחר ממשיך להתנהל תוך שינויים קלים בשני המדדים המובילים, בזמן שהחוזים העתידיים בארה"ב מצביעים על מגמה שלילית מתונה לקראת פתיחת המסחר שם.

ברקע למסחר אנליסטים בחו"ל ציינו כי הסיכונים בכלכלה הגלובלית גדלים, וכי יש לנקוט בגישה זהירה יחסית בשווקים.

בהראל פיננסים העריכו בסקירתם השבועית כי "בטוח הבינוני, אנו צופים המשך מגמה חיובית בארה"ב בזכות המדיניות המוניטרית המרחיבה שתתמוך בהמשך הצמיחה האמריקאית ושוק מניות מקומי חיובי על רקע עוצמת הכלכלה המקומית". לפי הנתונים שמציגים בהראל פיננסים, "מתחילת השנה המדדים המובילים הם מדד ת"א 90 שהשיג תשואה של כ-26% ואחריו מדד נאסד"ק שהשיג תשואה של כ-23%".

בהראל ממשיכים להביע אמון גבוה בהשקעה בשוק המקומי, שלגביו ציינו כי הוא "ממשיך ליהנות מרמת תנודתיות נמוכה יותר משוקי מניות מרכזיים אחרים בעולם", ובהתאם, המלצתם היא שמירה על "חשיפה מנייתית גבוהה לישראל, אחרי עוד שבוע שהציג סטיות תקן נמוכות יותר משאר שוקי המניות בעולם".

לפי הראל פיננסים, "בתקופה שבה תשואות האג"ח נמוכות במיוחד ועם חזרה למדיניות מוניטרית מרחיבה בכל העולם, המיקוד להמשך השנה ממשיך להיות השקעה במניות בשיעור גבוה יחסית, תוך מעבר לשוקי מניות בעלי סטיית תקן נמוכה, כדוגמת ישראל". עוד הוסיפו כי "בתקופה זו יש עדיפות לחשיפה מנוהלת למניות ישראל, בשל האפשרות והצורך להגיב באופן מיידי לשינויים בשוק במקרה הצורך".

בין מניות מדד ת"א-35, בצד החיובי בולטת מניית שיכון ובינוי  שמטפסת בכ-5%, ולצדה מניות בזק  ועזריאלי  שמתחזקות בכ-3%-2%. בצד השלילי מניית קבוצת דלק  נחלשת בכ-2%, ומניות הבינלאומי  ופועלים  יורדות בכ-1%.

עוד במסחר, מניות חברות הנדל"ן הישראליות הפועלות בגרמניה מרכזות עניין, ובראשן מניית איי.די.או , שמזנקת בכ-60% במחזור מסחר מהגדולים בבורסה היום. זאת אחרי שהחברה דיווחה כי חתמה על הסכם מיזוג, שלפיו חברת אדלר הגרמנית תרכוש במהלך של מיזוג משולש הופכי, את מניות איי.די.או בתמורה כוללת של כ-2.75 מיליארד שקל, לפי מחיר מניה של קרוב ל-26 אירו (כ-100 שקל) - גבוה בכ-80% משווי המניה הבוקר בבורסה.

מניית בראק אן וי  קופצת בכ-14%, גם היא במחזור מסחר גדול מהרגיל. ברקע למסחר, החברה הודיעה כי חתמה על הסכם למכירת 75% מהחזקותיה בפרויקט שלה, לפי שווי של 375 מיליון אירו. מניית סאמיט , הפועלת גם היא בתחום הנדל"ן המניב בגרמניה, נהנית גם היא מסנטימנט חיובי, ללא דיווח מצד החברה, ומתחזקת בכ-3% במחזור מסחר ער.

מניית אלקטריאון  צונחת בכ-8%-7%, אחרי קפיצה של 22% שהציגה אתמול אחרי שעדכנה על הצלחה בניסוי למוצר שהיא מפתחת.

בין החברות הקטנות, ננו דיימנשן  עדכנה על מכירת מערכת שהיא מפתחת "למעבדת הרובוטיקה המשותפת עם אוניברסיטת הונג קונג והאקדמיה הסינית למדעים". מנייתה מטפסת ב-7%-5%.

במסחר באג"ח הקונצרניות נרשמת היום מגמה חיובית ובמסחר באג"ח הממשלתיות נרשמת מגמה חיובית, עם עליות חדות בחלק מהסדרות.

13:15

המדדים בת"א עברו שוב לטריטוריה החיובית ועליות קלות נרשמות במדדים המובילים. את המגמה החיובית בת"א-35 ממשיכה להוביל שיכון ובינוי  שמטפסת ביותר מ-5%. עוד בולטות בעליות מניות עזריאלי  ובזק  שעולות ביותר מ-2% כל אחת.

בצד השלילי במדד המוביל בולטות מניות דלק  ופז , שמאבדות 1.7% ו-1.1%, בהתאמה. אתמול סגרה דלק את המסחר בירידה של 1% במחזור גבוה. 

בין המניות הקטנות יותר בולטת בירידות אלביט הדמיה  שמאבדת 26%.

12:00

המדדים בת"א עברו לירידות. מניית אופקו   מאבדת יותר מ-1%, ומניות הבנקים פועלים  ולאומי  מאבדות כ-1% כל אחת. מניית טבע עברה לירידות קלות.

בהראל כותבים בסקירה השבועית שלהם, כי מדדי המניות בארה"ב ירדו בשבוע שעבר בשל החששות וחוסר הוודאות בעולם. לעומת זאת, מדדי המניות בישראל סגרו שבוע חיובי, כאשר מדד ת"א-35 עלה בשבוע החולף ב-0.36% ומדד ת"א-125 התחזק ב-0.5%. המניה שבלטה לחיוב בשבוע שעבר הייתה מניית טבע   שזינקה ב 20.9%.

"בטווח הבינוני, אנו צופים המשך מגמה חיובית בארה"ב בזכות המדיניות המוניטרית המרחיבה שתתמוך בהמשך הצמיחה האמריקאית, ושוק מניות מקומי חיובי על רקע עוצמת הכלכלה המקומית. מתחילת השנה המדדים המובילים הם מדד ת"א-90, שהשיג תשואה של כ-26%, ואחריו מדד נאסד"ק, שהשיג תשואה של כ-23%.

"שוק המניות בישראל ממשיך ליהנות מרמת תנודתיות נמוכה יותר משוקי מניות מרכזיים אחרים בעולם. בתקופה שבה תשואות האג"ח נמוכות במיוחד, ועם חזרה למדיניות מוניטרית מרחיבה בכל העולם, המיקוד להמשך השנה ממשיך להיות השקעה במניות בשיעור גבוה יחסית, תוך מעבר לשוקי מניות בעלי סטיית תקן נמוכה, כדוגמת ישראל.

09:45

המסחר בת"א נפתח הבוקר (ב') בעליות קלות המדדים המובילים, בהובלת מניית שיכון ובינוי  שמזנקת בכ-5%.  

מניית איי.די.או  עולה ביותר מ-60% על רקע הידיעה כי אדלר נדל"ן רוכשת את החברה בפרמיה של 82% על השוק, וזאת הקפאת שכר הדירה בברלין, השוק שבו פעילה איי.די.או.

עוד בולטות בעליות מקרב מניות השורה השנייה בראק אן וי  ולפידות קפיטל , שמתחזקות ב-15%. בראק אן וי הודיעה היום על מכירת 75% מנכס בגרמניה לפי שווי של 375 מיליון אירו. 

מניות סלקום   ופרטנר   בולטות אף הן בעליו. מדד התקשורת עולה בכ-1%.

מניית טבע   נסחרת היום בעלייה מתונה של פחות מ-1%, לאחר הצניחה שרשמה אתמול, על רק פרשת משככי הכאבים האופיואידיים.

06:00

המסחר בבורסה בתל אביב צפוי להיפתח בהמשך לנעילה השלילית בסוף השבוע האחרון בוול סטריט, ובהמשך לסגירה השלילית אתמול, כאשר מדד ת"א 35 איבד 0.6% ומדד ת"א 90 השיל 0.14%. 

מניית טבע תמשיך לרכז עניין לאחר צניחה של 6% אתמול בתל אביב. נראה כי המשקיעים ממתינים להתפתחויות בנוגע לפרשת משככי הכאבים בארה"ב (אופיואידים). 

דלק סגרה אתמול את יום המסחר בירידה של 1% במחזור גבוה וזאת למרות הדיווח על הצעה שקיבלה הקבוצה להשקעה בחברה האם איתקה בגובה של 250 מיליון דולר. 

תוצאות הבחירות, שהופכות את הקמת הממשלה למורכבת במיוחד, מעלות את הסיכון הפיסקאלי כאשר קיימת אי-בהירות גבוהה באשר למועד שבו תקום ממשלה, ובינתיים אין תקציב מאושר לשנה הבאה, ולא מבוצעות ההתאמות הפיסקליות שצפויות להפחית את הגירעון. בהמשך לכך, חברת דירוג האשראי מודי'ס מיהרה לפרסם התראה שמצב זה מציב סיכון להתאמה הפיסקאלית.

כלכלני בנק פועלים כותבים, כי "סביר להניח שחברות הדירוג האחרות יצטרפו לאזהרה, אם יראו שהקמת הממשלה מתעכבת, או במידה ויתקיים סבב שלישי של בחירות. כל עוד לא מבוצע הקיצוץ, הגירעון התקציבי צפוי להמשיך לנוע סביב 4% מהתוצר, ואולי אף יותר אם תחול האטה קלה בצמיחה. אנו מעריכים כי די שהממשלה שתקום תבצע קיצוץ תקציבי ו/או העלאות מסים בסדר גודל של אחוז תוצר בכדי להוריד את הסיכון מצד חברות הדירוג. השווקים לא מייחסים חשיבות רבה לסיכון הפיסקאלי, ותשואות איגרת החוב לטווח של תשע שנים ירדה בפתיחת השבוע לרמה של כאחוז".

עוד כתבות

טרודו עם בוחרים פוטנציאלים /צילום: רויטרס

החרדות הכלכליות של תושבי קנדה ינצחו בבחירות בעוד שבוע

ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו ויריבו השמרן אנדרו שיר נושאים עיניים לפרברי טורונטו, שמהם תבוא ההכרעה בבחירות בשבוע הבא • אף שתמונות ישנות של טרודו מחופש לשחור עלולות לפגוע בתמיכה בו, מה שמעניין את הבוחרים הם מחירי הדיור ומס שמייקר את הנסיעה

עופר גרוסקופף/  צילום: שלומי יוסף

בעקבות הלכת רביבי: התיישנות שומות המס שבה למקומה הראוי

פסיקת העליון בעניין אורי רביבי משיבה את גבולות ההתיישנות למקומם הראוי, ולמעשה שבה ומאמצת פסיקה של ביהמ"ש המחוזי, שלפיה שומת הפסדים שהתיישנה אינה ניתנת לבחינה מחודשת במועד שבו מבקש הנישום להשתמש בהפסדים

הנשיא ריבלין ונתניהו / צילום: רונן זבולון, רויטרס

הליכוד: כל ראשי גוש 55 הצהירו שיתנגדו לממשלת מיעוט

לדברי הליכוד, ההתחייבות הזו תמנע את האפשרות שבני גנץ יקים ממשלת מיעוט, כיוון שממשלה שכזו לא תוכל להתרחב

הקשיות של רשת לנדוור / צילום: חי דורני

המשבר האקולוגי הכריע: רשת לנדוור נפטרת מכל קשיות הפלסטיק

ל"גלובס" נודע כי רשת בתי הקפה מוותרת על קשיות הפלסטיק שלה ותשלים בקרוב העברה של כל הרשת לקשיות מקרטון ● ככל הידוע, מדובר על רשת המסעדות הראשונה בישראל שמבצעת מהלך כזה בפריסה ארצית

זהבית כהן / צילום: רמי זרנגר

טוסקה שבשליטת אייפקס פרטנרס רוכשת את פולימר ממגדל העמק

פולימר לוג'יסטיקס מעסיקה כ-220 עובדים ומתמחה בפיתוח אריזות שינוע לשימושים חוזרים ● באייפקס סירבו לנקוב בסכום העסקה לרכישת פולימר, אך ציינו כי הקרן תעמיד לטוסקה הון נוסף שיאפשר לה לממן את רכישת החברה הישראלית

הפגנות פרו־כורדיות בלונדון/ צילום: רויטרס

שהכורדים יחפשו את נפוליאון: איך טראמפ הסתלק מסוריה?

החלטותיו של דונלד טראמפ להסתלק מגבול סוריה־טורקיה החרידו את הקרובים שבבעלי בריתו • אבל מחריד לא פחות הוא תהליך קבלת ההחלטות: מה שהתחיל במחוות ידידות לטורקיה מסתיים, פחות משבוע אחר כך, באיומים ובהחרמות

בוריס ג'ונסון / צילום: רויטרס SIMON DAWSON

דיווחים: פריצת דרך במגעים לגיבוש הסכם ברקזיט כבר השבוע

עפ"י הדיווחים, צוותי המו"מ של שני הצדדים המתכנסים הערב בבריסל "קרובים להגעה לטיוטה מוסכמת"

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה

נזקי הסנדוויץ' המורעל: לצרכנים יש זיכרון קצר, אבל לא בטוח שזה יעזור במקרה של ארומה ת"א

אשפוז לקוחות ארומה ת"א שאכלו כריך טונה עלול לגרום לחברה נזק תדמיתי שעוד מוקדם להעריכו ● מומחים מעריכים שכעת הדילמה היא בין עורכי הדין שמפחדים מתביעות לבין יועצי התקשורת שמציעים שקיפות ● ועד כמה נלקח הזיכרון הקצר של הצרכנים בניהול המשבר? ● ניתוח גלובס

סוחרים בוול סטריט / צילום: רויטרס

נעילה בירידות קלות בוול סטריט; המכירות הקמעונאיות בארה"ב הפתיעו לרעה בספטמבר

המכירות הקמעונאיות בחודש ספטמבר בארה"ב ירדו ב-0.3%, בניגוד לתחזיות לעלייה של 0.3%, והירידה הראשונה מזה 7 חודשים ● בנק אוף אמריקה עקף את התחזיות לרבעון השלישי ● בורסות אירופה ננעלו ביציבות ● סין הזרימה 28 מיליארד דולר למערכת הפיננסית

הדמיית החניון של התחנה המרכזית של צפון ירושלים   / צילום: חברת מוריה, מורדגן

דניה סיבוס נבחרה להקים את התחנה המרכזית של צפון ירושלים

המרכז התחבורתי הצפוני של הבירה יכלול מסוף נוסעים וחניון למאות אוטובוסים שמעליהם גג בתצורת גינה ירוקה ● הפרויקט נאמד ב-212 מיליון שקל ● החניון יביא לפינוי חניון האוטובוסים שפועל בסמוך לבנייני האומה

סניף WeWork בניו יורק / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

סופטבנק במגעים עם ג'יי.פי מורגן לחבילת חילוץ ל-WeWork

לפי דיווח של CNBC, אחת האופציות היא שסופטבנק יזרים הון לחברה בתמורה למניות, וג'יי.פי מורגן יספק לה חוב ● ג'יי.פי מורגן מנהל מגעים עם 100 משקיעים לגבי אפשרות להשתתף בחבילת החילוץ

דוד אמסלם / צילום: דוברות הכנסת

מתי קיבל נתניהו מנדט ממתפקדי הליכוד בפעם האחרונה

שר התקשורת דוד אמסלם טען כי "ראש הממשלה נבחר ע"י מתפקדי הליכוד לכנסת ה-22 כעומד בראשה". האם זה נכון? ● המשרוקית של גלובס

 

קצא"א / צילום: שלומי יוסף

איציק לוי מונה למנכ"ל קצא"א

לוי, שמכהן כמ"מ המנכ"ל, נבחר בתום הליך פומבי שנערך בפני ועדת איתור שמינה הדירקטוריון במאי האחרון ● זו הפעם הראשונה שמתקיים הליך פומבי לבחירת מנכ"ל קצא"א

סניף של ארומה ת"א / צילום: יח"צ

משרד הבריאות ערך שימוע לארומה ת"א; הערכה: הבעיה הייתה במקרר

(עדכון) - הרשת סוגרת עד להודעה חדשה את הסניף ברחוב מנחם בגין בת"א, לאחר ששני לקוחות שאכלו בו כריך וסלט טונה אושפזו אמש בשל תגובה אלרגית ● בנוסף הוחלט לבצע החלפה של מוצרי הטונה בכל הסניפים ולערוך בדיקת מעבדה וביקורת על כלל המוצרים ● "נפרסם את התוצאות בשקיפות לציבור"

Libra המטבע הדיגיטלי של פייסבוק / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

בכירים במטבע של פייסבוק במאמר מיוחד: למה ליברה תעודד חדשנות ותחרותיות

הדיון סביב המטבע הדיגיטלי ליברה נעדר פעמים רבות את היתרונות של המבנה המבוזר שלו, שתיטיב עם החברות ועם הצרכנים

יאיר לפידות ודב ילין/ צילום: איל יצהר

מכונת הכסף של ילין לפידות: בית ההשקעות שמרוויח כ-150 מיליון שקל בשנה בלי מינוף פיננסי

מותג חזק, רווחיות גבוהה ומנגד תמהיל מוצרים צר שעלול לגרום לתנודתיות ותלות במייסדים - זה מה שחושבים במידרוג על בית ההשקעות שמובילים דב ילין ויאיר לפידות ● ההחזקה ב-50% מבית ההשקעות, באמצעות אטראו, היא הבסיס העיקרי לאיתנות ולתזרים של חברת לידר השקעות, שהנפקת האג"ח שלה קיבלה דירוג A1 באופק יציב

שואשי קיאננגואו / צילום: רויטרס Jason-Lee

הדרך החדשה של סין לאסוף מידע על אנשים: תרגום של מידע פומבי מ-65 שפות שונות

במערב חוששים כי הממשל הסיני אוסף מידע ונתונים באמצעות טכנולוגיות סלולר, אך מחקרים חדשים מעלים כי הריגול כולל גם שימוש בטכנולוגיות פשוטות יחסית

עבדאללה מלך ירדן / צילום: רויטרס

דיווח: חכירת השטחים בצופר מידי הירדנים תוארך בחצי שנה

לפי דיווח בגלי צה"ל, השטחים החקלאיים באזור נהריים יוחזרו לידי ירדן בעוד פחות מחודש ● בירדן מכחישים את הפרסומים

מחרוזת התפילה האלקטרונית Click to Pray / צילום: יח"צ

סלח לי אבי כי הקלקתי: הוותיקן השיק מכשיר תפילה לביש

מדובר במחרוזת תפילה אלקטרונית בשם Click to Pray ("לחץ כדי להתפלל"), שניתן לענוד כצמיד, ומחוברת לאפליקציה למובייל

אמיר אוחנה, נעמה יששכר / צילום: כדיה לוי, רויטרס

פרשת נעמה יששכר: האם הסמכות להסגרת ההאקר הרוסי נתונה בידי שר המשפטים?

בג"ץ קבע בעבר כי "בידי השר הכוח שלא להסגיר, אך רק בנסיבות מיוחדות וכבדות-משקל" ● האם מקרה שבו אזרחית ישראלית מוחזקת כבת-ערובה ברוסיה על החזקת כמות מינימלית של סמים קלים, כקלף מיקוח נגד הסגרת האקר רוסי לארה"ב, נחשב לנסיבות כאלה?