גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בורסות וול סטריט ננעלו ביציבות; טבע ירדה ביותר מ-3%

הדאו ג'ונס, מדד הנאסד"ק וה-S&P 500 נסגרו ללא שינוי מהותי ● השווקים באירופה הגיבו להתכווצות הפעילות במגזר הפרטי בגרמניה ולקריסת חברת התיירות הבריטית תומאס קוק ● מדד הדאקס איבד כ-1%, הפוטסי השיל 0.2% והקאק ירד ב-1.05% ● יצרנית הרכבים הסינית NIO צנחה בכ-10% לפני הדוחות

פסל הדוב המוצב מחוץ לבורסה לניירות ערך בפרנקפורט, גרמניה / צילום:  Gary Yim, שאטרסטוק
פסל הדוב המוצב מחוץ לבורסה לניירות ערך בפרנקפורט, גרמניה / צילום: Gary Yim, שאטרסטוק

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

23:00

המסחר בוול סטריט ננעל ביציבות, כאשר הדאו ג'ונס, מדד הנאסד"ק וה-S&P 500 נסגרו ללא שינוי מהותי.

החוזים על הזהב טיפסו בכ-1% לרמה של 1,531 דולרים לאונקייה.

הנפט עלה ב-0.65% לרמה של 58.5 דולר לחבית.

טבע איבדה יותר מ-3% אך מחיר מנייתה נקבע מעל ל-7 דולרים.

22:00

המדדים המובילים בוול סטריט נסחרים ביציבות ועם נטייה לעליות של עד 0.2%.

מנייתה של יצרנית הרכבים הסינית NIO צונחת בכ-10% במחזור ער לפני פרסום הדוחות הכספיים הצפויים להתפרסם מחר. נזכיר כי בתגובה לתוצאות הרבעון הראשון המניה צללה ב-20%.

20:00

ענקית הטכנולוגיה אפל  תייצר את ה-Mac Pro באוסטין, טקסס, כך הודיעה החברה היום. ה-Mac Pro הוא המחשב היחיד של אפל שיורכב בארה"ב. מרבית מוצרי אפל, כולל האייפון, מורכבים בסין ועדיין עומדים בפני איומי מכס.

ישראליות בוול סטריט

מניית טבע  יורדת ביותר מ-3%, אודיוקודס  קופצת ביותר מ-4%, אבן קיסר  מאבדת 4%, אופקו הלת'  קופצת ב-4.2%, בריינסוויי  נופלת בכ-8%, פייבר יורדת ב-3%, קומפיוג'ן  יורדת ב-4%. 

18:40

המסחר בבורסות אירופה ננעל בירידות בצל נתוני מאקרו חלשים ברחבי היבשת. מדד הדאקס איבד כ-1%, הפוטסי השיל 0.2% והקאק ירד ב-1.05%. מדד יורוסטוקס 50 איבד כ-1% מערכו. 

יו"ר קרן המטבע הבינלאומי, ונשיאת הבנק המרכזי של אירופה הבאה, כריסטין לגארד, הזהירה היום כי 
"איום מלחמת הסחר הוא כמו עננה שחורה על הכלכלה העולמית". להערכתה, מתיחות הסחר צפויה לגלח 0.8% מהצמיחה העולמית ב-2020.

בוול סטריט המדדים נסחרים ביציבות וללא שינוי מהותי.

 

16:30

המסחר בוול סטריט נפתח ביציבות עם נטייה לירידות על רקע החדד להאטה עולמית, כאשר באירופה פורסמו נתונים חלשים. הדאו ג'ונס משיל 0.2%, מדד הנאסד"ק יורד בשיעור דומה וכך גם מדד S&P 500.

פעילות הייצור בארה"ב רשמה התאוששות בחודש ספטמבר ועלתה לשיא של 5 חודשים, כך לפי סקר IHS של מרקיט. מדד פעילות הייצור עלה מ-50.3 נקודות באוגוסט ל-51 נקודות בחודש ספטמבר. מדד השירותים עלה מ-50.7 נקודות באוגוסט ל-50.9 נקודות בחודש ספטמבר.

15:45

החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט נסחרים כעת ללא שינוי, ומאותתים על יציבות בפתיחת שבוע המסחר בוול סטריטי, לאחר נעילה שלילית בשישי. באירופה המדדים יורדים בכ-1% בצל נתוני מאקרו חלשים ביבשת.

ענקית המחשוב IBM מוכנה לעבוד עם פייסבוק על המטבע הדיגיטלי, כך אמר בכיר בחברה ל-"CNBC".

מורגן סטנלי הוריד את מחיר היעד למניית אמזון מ-2,300 דולר למניה ל-2,200 דולר.

ברקליס העלה המלצה לקימברלי קלארק ל'משקל יתר' ללעומת 'משקל שוק'.

14:15

החוזים העתידיים על המדדים בניו יורק מצביעים על פתיחת מסחר שלילית הצפויה בוול סטריט, והאנליסטים בחו"ל מציינים כי הסיכונים בכלכלה הגלובלית גדלים, וכי יש לנקוט גישה זהירה יחסית בשווקים.

באירופה נרשמות ירידות חדות, בתגובה לנתונים כלכליים חלשים מהצפוי ולהתמוטטותה של תומאס קוק.

מגזרי הרכב האירופי, הכרייה ומדד הבנקים יורדים כולם ביותר מ-2%. מניות Faurecia בצרפת, קומרצבנק  בגרמניה, וחברת ArcelorMittal בהולנד רושמות את הירידות החדות ביותר בשלושת הסקטורים, בהתאמה - ומאבדות כולן יותר מ-3%. 

הסניטמנט השלילי בשווקים הוחרף לאחר שנתוני פעילות עסקית מהכלכלה הגדולה ביותר בגוש האירופי הוסיפה לחששות המשקיעים מפני מיתון. 

פעילות המגזר הפרטי בגרמניה התכווצה לראשונה זה שש שנים וחצי בספטמבר, תוך שההאטה בייצור העמיקה באופן בלתי צפוי והצמיחה במגזר השירותים איבדה מתנופתה. מדד מנהלי הרכש בגרמניה ירד מ-51.7 נקודות בחודש הקודם ל-49.1 נקודות בספטמבר. רכיב התעשייה מדאיג במיוחד, לאחר שירד ל-41.4, והוא הנמוך ביותר מבין מדדי סנטימנט הייצור בגרמניה זה יותר מעשור. כל נתון הנמוך מ-50 מצביע על התכווצות בפעילות.   

12:00

נמשכות הירידות בשוקי אירופה, והמשקיעים מגיבים להתמוטטותה של תומאס קוק, אחת ממפעילות התיירות הידועות ביותר בעולם. 

מדד סטוקס אירופה 600  מאבד 0.7% עם ירידות ברוב הבורסות והסקטורים. חלק מהמגזרים נסחרים בירידות של למעלה מ-1%, ומניות הכרייה מובילות את הירידות. מניית ArcelorMittal, יצרנית הפלדה, מובילה את הירידות במדד האירופי וצונחת כ-5%. את המדד מובילות מניות חברות נסיעות והנופש, לאחר שתומאס קוק התמוטטה והותירה אלפי נופשים נטושים.

מנכ"ל תומאס קוק פיטר פאנקהאוזר התנצל היום בפני הלקוחות והעובדים, ואמר כי למרבה הצער החברה לא הצליחה להשיג חבילת חילוץ מהמלווים שלה. 22,000 עובדי החברה ברחבי העולם נמצאים כעת בסכנת פיטורים.

מפעילת הטיסות והתיירות האירופית TUI  רושמת עליות חדות של כ-8%.

בזירת המאקרו, מדד מנהלי הרכש במגזר הייצור בגרמניה ירד בספטמבר ל-41.4 נקודות לעומת 43.5, ולעומת צפי לעלייה ל-44 נקודות.  

10:15

המסחר בבורסות אירופה נפתח בירידות קלות במדדים המובילים, כשהמשקיעים עוקבים בדריכות אחרי ההתפתחויות בזירת הסחר העולמית.

המשקיעים מגיבים גם להודעה על קריסת מפעילת התיירות הבריטית תומאס קוק

עליות נרשמות הבוקר במחיר הזהב, שמוסיף כ-0.5%, ובמחיר חבית נפט, שמטפס בכ-1%.

באסיה ננעלה הבורסה בשנחאי  בירידה של כ-1%, ושנזן איבדה כ-0.9%. בהונג קונג איבד מדד הנג סנג  0.6%. ירידות נרשמו במניות החברות הקשורות לחברת Fosun, בעקבות התמוטטות חברת התיירות הבריטית תומאס קוק. הקונגלומרט הסיני הוא בעל המניות הגדול ביותר בחברה הבריטית. 

מדד קוספי  בקוריאה ננעל ללא שינוי מהותי.

07:00

המניות באסיה נסחרות היום (ב') במגמה שלילית. מדד הנג סנג  בהונג קונג מחק את העליות שרשם בפתיחת המסחר, בהובלת AAC Technologies שהמשיכה את הירידות מהשבוע שעבר ואיבדה 3.2%.

מניות הפארמה תורמות לירידות בסין, וירידות נרשמות במדדים בשנחאי   ובשנזן. בורסת טוקיו סגורה היום לרגל חג. 

המסחר מתנהל היום על רקע המתנה להתפתחויות בזירת מלחמת הסחר בין סין לארה"ב. ביום חמישי התנהלו בוושינגטון שיחות בדרג הביניים, לראשונה זה חודשיים כמעט, בניסיון לסלול את הדרך לשיחות בדרג העליון שאומורות להתקיים באוקטובר. אולם היועץ לבית הלבן מייקל פילסברי הזהיר כי אם לא תושג הסכמה בקרוב, ארה"ב תעלה בקרוב מכסים על סחורות מסין ל-50% ואף ל-100%.  

ירידות נרשמות גם במדד קוספי  בקוריאה הדרומית, וכן בסינגפור ובאינדונזיה. מן העבר השני מדד S&P/ASX 200  האוסטרלי רושם עליות.  

ביום שישי ננעל שבוע המסחר בניו יורק בירידות שערים, על רקע המתיחויות הגיאופוליטיות בזירת איראן-סעודיה-ארה"ב והיעדר הישגים בפתרון מלחמת הסחר. הדאו ג'ונס איבד 0.6%, S&P 500 נחתך בכ-0.5%, והנסדא"ק ירד 0.8%. מדד הפחד VIX רשם בסוף השבוע קפיצה של 6.8%.

עוד כתבות

משה יעלון ומשה כחלון / צילום: אמיל סלמן-הארץ

ערעור לבית המשפט העליון: חשפו את הסכם כחלון-יעלון

מדובר בנספחים להסכם שנחתם בנובמבר 2015 בין שר האוצר משה כחלון לשר הביטחון משה יעלון שאותם סרב משרד הביטחון לחשוף במסגרת פנייה לפי חוק חופש המידע ● המידע בנספחים החסויים הוא בעיקרו תחשיבי שכר וגמלאות לאנשי הקבע בצה"ל אך במשרד הביטחון טענו כי נתונים אלה מאפשרים ללמוד על סדרי הכוחות בהווה בעתיד

שונות גיאוגרפית רבה בשיעור ההשתתפות בשוק העבודה / צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

שיוויון גורף? למה עדיין מתעקשים להטיל על נשים עבודות בית גם במשרד

מסידור חדרי ישיבות ועד רכישת מתנות יום הולדת לקולגות - נשים מתחילות להתנגד לתפקידים הלא כתובים שמייעדים להן במקום העבודה

שאול אולמרט / צילום: איל יצהר

״כשירדתי מאולימפוס הבנתי שהצלחה לא הופכת אותי לגאון, ולהיפך": שאול אולמרט מסכם תקופה בפלייבאז

שמונה שנים לאחר שהקים את פלייבאז, שאול אולמרט התפטר בשבוע שעבר מתפקיד המנכ"ל ● בראיון ל"גלובס" הוא מספר על המעבר מההצלחה המסחררת וההפלגות ביאכטות של מיליארדרים למציאות הכואבת של סטארט-אפ שנאלץ לפטר כשליש מעובדיו ולהמציא את עצמו כל פעם מחדש

רצח העם הארמני./ צילום:  ויקימדיה

כורדים? את מי זה מעניין. על המגבלות של השותפות עם טראמפ ועל לקח בן 100 שנה

הסכנה הגדולה ביותר במדיניות החוץ האמריקאית הייתה תמיד הצירוף של בורות ושל קוצר רוח ● הנה מה שהתכונות האלה גרמו השבוע לפני מאה שנה ● לכורדים של אז קראו "ארמנים", וארה"ב העדיפה לחזור הביתה

ג'ונסון אנד ג'ונסון./ צילום:  רויטרס

שוב צרות בג'ונסון אנד ג'ונסון? החברה מודיעה על ריקול בארה"ב

הריקול יוגבל לאצווה אחת של בקבוקי טלק לתינוקות שיוצרו והופצו בארה"ב ב-2018

מנכ"ל ג'ונסון אנד ג'ונסון אלכס גורסקי (במרכז) בחגיגות 75 שנה לרישום החברה בוול סטריט / צילום: Brendan McDermid, רויטרס

התביעות נגד ג'ונסון אנד ג'ונסון נערמות, והיא לא מצליחה לנצח

חברת הענק ניצבת בפני יותר מ-100 אלף תביעות שקשורות לבטיחות מוצריה ולטקטיקות השיווק שלה ● החברה אימצה אסטרטגיה אגרסיבית של מאבק בתביעות רבות בבתי המשפט, אך היא מפסידה – והרבה

מארק צוקרברג / צילום: צילום מסך מפייסבוק

זהירות, דיקטטורה: צוקרברג חשף את קו ההגנה החדש שלו

בנאום מיוחד על חופש הביטוי הציב עצמו מנכ"ל פייסבוק בעמדת המבוגר האחראי שפונה לעולם ומזהיר – אם לא תחדלו לריב כמו ילדים ולתת לטהרנות ולצדקנות לאכול כל חלקה טובה, הסינים ישתלטו על האינטרנט ויהרסו אותו ● האם צוקרברג באמת חושש מהסינים, או בעיקר לעתיד החברה שהקים? ● פרשנות

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון / צילום: Tom Nicholson, רויטרס

"פרלמנט של שוטים": לתקשורת הבריטית נמאס מהברקזיט

ראש הממשלה הבריטי בוריס ג'ונסון נחל מפלה נוספת בניסיון הלא נגמר להוציא את בריטניה מהאיחוד האירופי ● לעיתונים במדינה כבר נמאס מהסאגה, והם לא מפחדים להראות את זה

מאיר שמגר / צילום: איל יצהר, גלובס

זכרונות של מתמחה קטן מאיש גדול: בצילו של מאיר שמגר

ההתמחות אצל מאיר שמגר הייתה מנקודות השיא של חיי. איש מואר. כמוהו לא פגשתי, עד אז או מאז ● עו"ד דוד תדמור נפרד 

נתניהו ובנט. מי ייצא שבע אחרי הבחירות? / צילום: מוטי מילרוד, הארץ

בנט מתייצב לצד נתניהו, ומתעלם מהתוצאות בבחירות

נתניהו קיבל פחות קולות מגנץ, מחנה הימין ירד ב-5 מנדטים ואף על פי כן, ח"כ נפתלי בנט מציין שהחלפת נתניהו צריכה להיות "דרך פתק" תוך שהוא מתעלם מתוצאות הבחירות ● פרשנות

דיאנה גולבי/ צילום:  כפיר זיו

"יש לי את היכולת לשלוף את קלף הרוסייה לטובתי"

השירות הצבאי מנע מדיאנה גולבי למנף את הזכייה ב"כוכב נולד" ● אולי התפקיד של חיילת רוסייה במחזה "אפס ביחסי אנוש" יהיה מעין תיקון

אריק הניג / צילום: תמר מצפי, גלובס

איש התקשורת אריק הניג הלך לעולמו בגיל 72

איש התקשורת ומפיק הטלוויזיה, שנודע בעיקר כזה שהחדיר לארץ את תרבות ה-NBA נפטר היום אחרי מאבק ממושך במחלה קשה ● הותיר אחריו אישה וילדה

מסחר בוול סטריט./  צילום: רויטרס

שבוע המסחר בוול סטריט ננעל בירידות; ג'ונסון אנד ג'ונסון צנחה 5.9%

בורסות אירופה ננעלו בירידות שערים ● נגיד הבנק המרכזי של אנגליה צפוי לנאום הלילה כשברקע ציפייה להצבעה על הסכם הברקזיט בפרלמנט הבריטי ● בורסת שנחאי נסגרה בירידה של 1.3% בעקבות הודעת התמ"ג של סין, שאר המדדים העיקריים באסיה ננעלו בירידות שערים גם כן

מרקוס בקינגהאם / צילום: יח"צ

מומחה הניהול מרקוס בקינגהאם מציג: במה טעינו עם העובדים שלנו

לוחצים עליכם לטפל בחולשות שלכם בעבודה? מומחה הניהול העולמי מרקוס בקינגהאם ינסה להוריד אתכם מזה ● בראיון ל"ליידי גלובס" הוא מספר על האלגוריתם שפיתח לבדיקת אפקטיביות בעבודה, ומנסח כתב אישום נגד שיטות הניהול החדשניות: "כשאנחנו מכריחים עובדים לציית לתרבות ארגונית מומצאת, אנחנו מדכאים את היצירתיות שלהם וגורמים לבזבוז אדיר של זמן"

אתר בנייה סגור בפתח תקווה / צילום: גיא ליברמן, גלובס

הקבלנים: הפסד יומי של 380 מיליון שקל בשל הטלת הסגר על יו"ש

ערב תקופת החגים שיגרו בהתאחדות בוני הארץ מכתב לראש הממשלה ושר הביטחון נתניהו בו הפצירו שיחריג מהסגר עובדים בענף ● המכתב לא נענה ● מבדיקת "גלובס", עולה כי ערב חג הפסח שוגר מכתב דומה שבו נאמד ההפסד היומי מאי כניסת פועלים ב-350 מיליון שקל

נחל הקיבוצים / צילום: יותם יעקובסון

כמעיין המתגבר: פארק המעיינות מציין 60 שנה בפסטיבל חגיגי

פסטיבל המעיינות חוגג השנה עשור להקמתם של פארק המעיינות ושביל המעיינות, וגם 60 שנה לגן השלושה (הסחנה), בשפע של פעילויות, הופעות, תערוכות ואירועים מיוחדים בחול המועד סוכות

לאגר אנד אייל   / צילום: אנטולי מיכאלו

“לאגר אנד אייל", בירות טובות במחיר מצוין. מתברר שאפשר

כשנפתח "לאגר אנד אייל" הייתי בטוח שלא יעברו כמה חודשים והוא ייסגר ● וראה זה פלא, המקום לא רק שורד אלא אף משגשג

 ד"ר אלכסנדרה רבנל / צילום: Ignotz .J.J

כל מה שמסתירים מאיתנו כשמדברים על כלכלה שיתופית

מונית שיתופית, דירה שיתופית, עובדים שיתופיים - מספרים לנו שהכלכלה משנה כיוון, ומזמינים אותנו לקחת חלק במהפכה החברתית. אבל מה מסתתר מאחורי זה? ● הסוציולוגית ד"ר אלכסנדרה רבנל חקרה את המציאות העגומה מאחורי הבאזז, ועכשיו מציעה לעובדים להתפכח מחלום היזמות האישית

בוריס ג'ונסון / צילום: רויטרס

דרמת הברקזיט: ג'ונסון שיגר לאיחוד שני מכתבים סותרים בנוגע לפרישה

(עדכון) ● אחרי שלא הצליח לאשר את הסכם הברקזיט בפרלמנט הבריטי אתמול, ג'ונסון נאלץ לבקש דחייה מהאיחוד • כלי התקשורת בבריטניה דיווחו כי שלח בקשת הארכה בלתי-חתומה בבריסל, מלווה במכתב חתום נוסף שבו הוא מפציר באיחוד לא לאשר אותה

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה תל אביב

ויליגר: "מצרים על מחול השדים שנוצר וניסיונות השווא של ארומה ת"א להתנער מאחריות"

ממצאי בדיקת משרד הבריאות מנקים את האחריות מספקית הטונה ויליגר ● היסטמין הגבוה נבע מאופן הטיפול בטונה לאחר פתיחתה ● ארומה ת"א: "נעשה הכול על-מנת שתקלה מסוג זה לא תחזור" ● אדם נוסף הגיע לחדר מיון לאחר שאכל כריך טונה בקיוסק בנמל ת"א