גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עסקה מדהימה על קו ת"א-ברלין: אדלר הגרמנית רוכשת את ADO ב-2.75 מיליארד שקל - פרמיה של 82% על מחיר השוק

המרוויחים הגדולים בעסקה המפתיעה: בעלי השליטה ב-ADO, קרן אפולו ומשפחת דיין, וכן שיכון ובינוי, שנותרה עם מניות מיעוט בחברת הנדל"ן ● עבור אדלר הגרמנית מדובר בעסקת רכישה שנייה של חברה ישראלית, לאחר ששילמה אשתקד 2.4 מיליארד שקל עבור השליטה בבראק אן.וי ● מניית ADO הגיבה היום לדיווח על אודות עסקת המיזוג בעלייה של כ-60%

דודי דניאל, מנכ"ל איידיאו / צילום: רמי זרנגר
דודי דניאל, מנכ"ל איידיאו / צילום: רמי זרנגר

עסקת ענק בשוק הנדל"ן הגרמני הדהימה הבוקר את הבורסה בת"א: החברה הגרמנית אדלר (ADLER real estate) רוכשת את החברה הישראלית איי.די.או גרופ  (ADO), הפועלת בשוק הדירות בברלין, תמורת 2.75 מיליארד שקל (708 מיליון אירו) במזומן. מדובר בעסקה המשקפת מחיר של 100 שקל למניה - פרמיה של 82% על המחיר שבו נסחרה אתמול מניית ADO בבורסה בת"א (55 שקל למניה).

אדלר תרכוש את הבעלות ב-ADO באמצעות מיזוג משולש הופכי (לתוך חברה ייעודית שהקימה - "לי לורגן"). רכישה זו, כמו רכישת ענק קודמת שביצעה אשתקד של חברה ישראלית הפועלת בשוק הנדל"ן הגרמני - בראק אן וי  - מתבצעת כחלק מתהליך הקונסולידציה שעובר על שוק הדירות להשכרה בגרמניה. 

המחיר הגבוה שמשולם בעסקה הפתיע את השוק לאחר ההתפתחויות האחרונות בשוק הנדל"ן של ברלין, שריסקו את מניית ADO שאיבדה כמעט 50% מערכה בחודשים האחרונים (עד סוף אוגוסט) בעקבות הצעות של הסנאט בברלין להקפיא את שכר הדירה בעיר למשך 5 שנים.

עם זאת, לפני כשבועיים שינתה הקואליציה בברלין את הצעת החוק להקפאת שכר הדירה בעיר וריככה את הצעדים. לפי התוכנית החדשה, תורשה בין השאר העלאת שכר דירה של 1.2% בשנה בחמש השנים הקרובות (התאמה לאינפלציה), במקום הקפאה מלאה. ריכוך ההצעה הביא להתאוששות מסוימת במניות של החברות הפעילות בשוק הנדל"ן למגורים בברלין ובהן גם ADO, שעלתה בחודש האחרון במעל 20%.

מניית ADO הגיבה היום לדיווח על אודות עסקת המיזוג בעלייה של כ-60% למחיר של כ-87 שקל המשקף לחברה  שווי של כ-2.4 מיליארד שקל. המחזיקים במניות אדלר, הנמנית עם חברות הנדל"ן למגורים המובילות בגרמניה, ספגו מנגד ירידה של 14% בבורסה של פרנקפורט. מניית אדלר השלימה נפילה של 34% בשנה האחרונה. שווייה של החברה הצטמק לכ-690 מיליון אירו.

השליטה המשותפת לא צלחה ושו"ב מימשה

השלמת המיזוג תלויה במספר תנאים ולאחר השלמתו, בעוד מספר חודשים, מניותיה של ADO יימחקו מהמסחר והיא תהפוך לפרטית. עוד לפני כן תפרסם ADO זימון לאסיפת בעלי מניות מיוחדת שבמסגרתה הם יתבקשו לאשר את תנאי המיזוג.

ADO היא חברת החזקות הפועלת באמצעות החזקה של 38% ממניות חברת ADO פרופרטיז, הנסחרת בבורסה של פרנקפורט ומנהלת פורטפוליו של 23,700 דירות בברלין, לצד שטחי מסחר. החברה נשלטת כיום על-ידי הקרן הזרה אפולו (מחזיקה כ-32% מההון) ומשפחת דיין הישראלית (19.7%), שלפני כשנתיים החלו לרכוש מניות ADO מידי גופים מוסדיים ובבורסה, במחירים של כ-66-64 שקל למניה.

המהלך האגרסיבי של אפולו ומשפחת דיין, שהגיעו להחזקה משותפת של 37% במניות ADO, הפתיע את בעלת השליטה בחברה דאז, קבוצת שיכון ובינוי  (שו"ב), שזמן קצר קודם לתחילת הרכישות פרסמה הצעת רכש חלקית למניות ADO במטרה להגיע להחזקה של יותר מ-50% בחברה זו ולכן והייתה מנועה מלהגיב ברכישות משלה. עקב כך נותרה שו"ב, אז בשליטת שרי אריסון, עם החזקה של 40% ב-ADO.

מה שנראה היה כתחילתו של מאבק שליטה ב-ADO, בין אפולו-דיין לשו"ב, נמשך בהסכם לשליטה משותפת, שלא עלה יפה, ובסופו של דבר החליטה שו"ב, שעברה בינתיים לשליטת נתי סיידוף, למכור לפני כחצי שנה את מרבית החזקותיה (30%) ב-ADO לידי אפולו ודיין, שביססו את שליטתם בחברה, וכן לשני גופים נוספים, במחירים של 888-87 שקל למניה. לפיכך, מכירת החזקותיהם ב-ADO לאדלר בעסקה הנוכחית, תניב לאפולו ודיין רווחים גדולים של עשרות אחוזים ביחס למחירים שבהם השקיעו בחברה בשנתיים האחרונות.

בעלי מניות ב-ADO וכמה יקבלו במסגרת העסקה במיליוני שקלים

שיכון ובינוי מצדה, רשמה בעקבות מכירת עיקר החזקותיה ב-ADO רווח אדיר של כ-480 מיליון שקל בדוחות הרבעון הראשון והיא נותרה עם החזקה של 7.5% ממניות ADO. בדוחות הרבעון השני רשמה שו"ב הפחתה של 45 מיליון שקל על מניות אלה, בעקבות הירידות בבורסה. למשפחת דיין יש אופציה לרכוש את יתרת מניות שו"ב ב-ADO במחיר של 88 שקל למניה, וסביר שהיא אכן תממש אותה. במקרה כזה תרשום שיכון ובינוי רווח הון משמעותי נוסף של יותר מ-150 מיליון שקל (כולל ביטול ההפחתה שנרשמה בדוחות).

סיבוב קצר ומוצלח ללוקסי

מי שעוד השלים "סיבוב" קצר ומוצלח מאוד במהלך מאבק השליטה ב-ADO היה איש העסקים יעקב לוקסנבורג (לוקסי), בעלי חברת ההשקעות לפידות, כשמכר את מניותיו בחברה בנובמבר 2018 ברווח של יותר מ-50 מיליון שקל לידי קרן אפולו. לוקסנבורג החזיק בכ-7.3% ממניות ADO, באמצעות חברת לפידות קפיטל שבשליטתו, שותפות החיפושים לפידות חלץ, ובאופן פרטי.

לוקסי רכש את מרבית המניות ב-ADO בחודש ספטמבר 2017, זמן קצר לאחר שדיין ואפולו הפתיעו את שיכון ובינוי. הפיננסייר המיומן זיהה הזדמנות להיכנס בין שני הגופים, שכן מהלך הרכישות הפך אותו לסוג של "לשון מאזניים", ולבסוף הצליח לצאת ברווח גדול מהמהלך.

עוד עסקה בדרך למשפחת דיין?

כאמור, העסקה הנוכחית באה על רקע גל של עסקאות מיזוג בשוק הנדל"ן באירופה בכלל ובגרמניה בפרט, בעיקר בשוק הנדל"ן למגורים במדינה. כך, היום הודיעה חברת וונוביה (Vonovia) כי סיכמה עם חברת בלאקסטון על רכישת 69.3% ממניות חברת הנדל"ן השבדית המבלה (Hembla) שהיא מחזיקה. העסקה, בהיקף של כ-1.14 מיליארד אירו (כ-1.26 מיליארד דולר) תוסיף לפורטפוליו של וונוביה כ-21,400 דירות שמחזיקה המבלה, בעיקר באזור שטוקהולם.

בתחילת החודש פורסם שאראונדטאון (Aroundtown), אימפריית הנדל"ן המניב של הישראלי יקיר גבאי הפועלת בעיקר גרמניה, מנהלת מגעים למיזוג עם חברת TLG Immobilien שבה שולטת משפחת דיין (באמצעות אמיר דיין).

אם המיזוג ייצא לפועל, הוא צפוי להתבצע לפי שווי של כ-11.2 מיליארד דולר לאראונדטאון וגבאי, המחזיק כיום בכ-29% ממניות אראונדטאון וצפוי במסגרת המהלך למכור כ-15% ממניות החברה, יכניס לחשבון הבנק שלו סכום של כ-1.6 מיליארד דולר.

אראונדטאון פעילה בשני תחומים עיקריים: בתחום הנדל"ן למגורים היא פועלת באמצעות החזקתה בחברת גרנד סיטי פרופרטיז (39%), שבבעלותה כ-83 אלף יחידות דיור להשכרה בברלין ובעוד ערים בגרמניה, ובתחום הנדל"ן המסחרי מחזיקה ומפעילה משרדים, שטחי מסחר ויותר מ-50 בתי מלון. 

עוד כתבות

יאיר דוכין, ויצמן נגר, אביחי שניר ואפרת טולקובסקי / צילום: שלומי יוסף

"אנחנו לקראת הסופה התחבורתית המושלמת בגוש דן. פקק של יממה"

המחירים בשמים? המשקיעים אשמים במשבר הדיור? הממשלה מגזימה בהתערבות בשוק? חסרות דירות? ● בפאנל "גלובס" כינסנו הפעם 4 חוקרים: ד"ר אפרת טולקובסקי, ד"ר ויצמן נגר, ד"ר יאיר דוכין וד"ר אביחי שניר, שמסכימים כי הדרך לפתור את משבר הדיור חייבת לעבור דרך תשתיות התחבורה

מנהיגי הירוקים בגרמניה חוגגים לאחר הבחירות/ צילום:  רויטרס - Hannibal Hanschke

אור ירוק בפוליטיקה: האם המפלגות הירוקות מתחילות להטביע חותם?

בגרמניה הירוקים ממריאים, באוסטריה הם הגדילו פי 4 את כוחם, ובאמריקה הם פעילים בתוך המפלגה הדמוקרטית ● ירוקים יכולים להיות המחסום היעיל לפופוליסטים של הימין הקיצוני, ובלבד שלא יהיו קיצונים בעצמם

השחקנית ג'יין פונדה / צילום: רויטרס

השחקנית והאקטיביסטית ג'יין פונדה נעצרה בוושינגטון בעקבות הפגנות משבר האקלים

השחקנית נעצרה יחד 15 אקטיביסטים נוספים, כך דווח ממשטרת גבעת הקפיטול בוושינגטון ● לעצורים צפוי עונש של עד 90 יום בכלא

פרופגנדה אפקטיבית /צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

חפשו את הנבל, את הדפוס ואת הפרופגנדה: הכירו את החוקרת שמלמדת לצרוך תקשורת באופן ביקורתי

פרופ' רנה הובס, שעוסקת בחינוך לצריכת מדיה באופן ביקורתי, חושבת שפרופגנדה היא לא בהכרח דבר רע והיא חלק בלתי נפרד מהדמוקרטיה, לא רק ממשטרים אפלים ● הבעיה מתחילה בחוסר הבנה של תפקיד הרגש בגיבוש האידיאולוגיה ובחוסר מודעות להטיות של הסיפור

סופת הטייפון הגיביס ביפן / צילום: רויטרס

הרשויות ביפן: על 8 מיליון איש לעזוב את בתיהם בעקבות סופת טייפון

רוחות חזקות וגשמים בהיקף חסר תקדים מכים היום את טוקיו ואזורים נרחבים במרכז יפן ● מזג האוויר החריג, שהגיע במסגרת סופת הטייפון הגיביס, הוביל את ממשלת יפן להצהיר על מצב חירום בכוננות הגבוהה ביותר

זה בידיים שלנו / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

עשה זאת בעצמך: עד שהממסד יתעורר, יותר ויותר אזרחים מתגייסים להציל את כדור הארץ

יכולנו להביא תסריטי אימה של אסונות אקלים, אבל בחרנו להציג את הפתרונות ● כך אפשר לעצור את ההתחממות הגלובלית - אבל חייבים לפעול עכשיו, לפני שיהיה מאוחר מדי

אי הפלסטיק/ צילום:  Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

כתם מוסרי: אי הפלסטיק באוקיינוס השקט זורע הרס וגדל לממדים בלתי נתפסים

הוא זכה לכינוי אי הפלסטיק, אבל למעשה מדובר בכתם עצום בגודלו – משהו בין מדינת טקסס לרוסיה כולה - שהולך ומתפשט באוקיינוס השקט, זורע הרס, ובעיקר לא הולך להיעלם לשום מקום ● האשמים: כולנו

רהט / צילום: גיא נרדי

נסיון לרצח מהנדס העיר רהט על רקע נדל"ני

העיריה הציעה שינוי יעוד שטח מריבה ממגורים לציבורי, וכפי הניראה, זו הסיבה לירי

 

 

181 מנהלים אמריקאים חותמים "רווחים זה לא הכל" / צילום: רויטרס

הניסיון לטעון שהרווח משרת את כולם הוא מיתמם ומטעה

לא ניתן להתעלם מן ההיבט החברתי, שכן פערים גדולים מדי מייצגים את אחד הסיכונים הכי גדולים לעצם קיומו של המשטר הקפיטליסטי ● מי שימשיך ויתמיד בגישה שהכל טוב, שהרווח הוא הכל, שאין שום רע בפערים כלכליים עמוקים ככל שיהיו, כורה קבר עמוק מאוד לקפיטליזם ● דעה

 סוחרים בבורסתNYSE/  צילום: רויטרס  .rendan McDermid

וול סטריט נסגרה בעליות; מניית אפל הגיעה לשיא כל הזמנים

המסחר בוול סטריט ננעל בעליות שערים על רקע האיתותים מוושינגטון ומסין על הבנות משמעותיות בשיחות הסחר ● מניית אפל קפצה ב-2.6% לשיא של כל הזמנים עם מחיר של כ-236 דולר למניה ● הפד צפוי להתחיל לרכוש אגרות חוב אמריקאיות לטווחים הקצרים בהיקף של עד 60 מיליארד דולר ● הנפט מזנק בלמעלה מ-2%

אסתטיקה מדברית בקיבוץ לוטן / יותם יעקבסון

תיירות ומשבר האקלים: גם בארץ יש צימרים אקולוגיים

כשאומרים "צימר אקולוגי", למה בדיוק הכוונה? שלוש דוגמאות מקומיות לתיירות שמתחשבת בסביבה

ההנפקה של ליפט./Shutterstock  צילום:א.ס.א.פ קריאייטיב

אובר לא לבד, גם ליפט תובעת את עיריית ניו יורק: "פוגעת בנוסעים ובנהגים"

חוק חדש בניו יורק קובע כי מעתה על הנהגים יהיה להסיע נוסעים ברכבם לפחות 69% מהזמן ● דובר ליפט: "חוק זה אינו נועד להתמודד ברצינות עם נושא העומס התחבורתי והפקקים, וסופו לפגוע בנוסעים ובנהגים בניו יורק"

הפגנת תמיכה בראש הממשלה נתניהו מול ביתו של מנדלבליט  / צילום: שלומי יוסף

הפגנת תמיכה נוספת בראש הממשלה

תחת הכותרת "מצילים את הדמוקרטיה משומרי הסף" התקיימה במוצ"ש הפגנת תמיכה בנתניהו ● בסמוך לביתו של היועמ"ש התקיימה גם הפגנה נגד השחיתות השלטונית ● המשטרה: 3 עצורים בגין הפרות סדר

נעמה יששכר יחד עם אימא יפה / צילום: באדיבות המשפחה

שורת מעשי הונאה: ההאקר הרוסי שסיבך את נעמה יששכר

אלכסיי בורקוב נעצר בישראל לפני כ-4 שנים בנתב"ג, לאחר שבארה"ב הוגש נגדו כתב אישום בגין הונאה בכרטיסי אשראי ● בית המשפט העליון קבע כי אין מניעה להסגירו לארה"ב חרף בקשה דומה מצד רוסיה, בעוד ששם מפעילים לחץ בדמות גזר דין כבד על נעמה יששכר

מתקן הפקת נפט/  צילום: רויטרס, Axel Schmidt

הפנטגון: ארה"ב תשלח כוחות צבא בהיקף נרחב לסעודיה

משרד ההגנה האמריקני הודיע כי וושינגטון תשלח את הכוחות, שיכללו בין היתר טייסות קרב וסוללות הגנה אוויריות. גורמים אמרו לרויטרס כי המהלך מגיע בתגובה לתקיפת מתקני הנפט בחודש שעבר. "שר ההגנה הודיע לבן סלמן על עיבוי הכוחות, כדי להעצים את ההגנה על סעודיה"

מתוך אלבום האינסטגרם של מיכל נגרין

סופו של מותג: על נפילתה של מיכל נגרין

הגורמים שתרמו להצלחה השיווקית של מיכל נגרין, יוצרת התכשיטים שהפכה את האופנה לאומנות, הם גם אלה שנעלו וגידרו את ההצלחה והביאו לדעיכה של מפעל חייה ● דעה

ג'רום פאוול, יו"ר הפדרל ריזרב / צילום: Sarah Silbiger, רויטרס

מתערב בשוק האג"ח: הפד ירכוש אגרות חוב החל משבוע הבא

הפד צפוי להתחיל לרכוש אגרות חוב אמריקאיות לטווחים הקצרים בהיקף של עד 60 מיליארד דולר ● המהלך שיחל ביום ג' וימשך לפחות עד הרבעון השני ב-2020, צפוי להעלות את מאזן הבנק לרמה של 4.2 טריליון דולר

טקס הסמכת עורכי דין בשנה האחרונה/ צילום: איל יצהר

"הביאו לי חד קרן עם גלימה": הדרישות המוגזמות של משרדי עורכי הדין

על משרדי עורכי הדין להתאים את עצמם לשוק התעסוקה החדש על ידי שיטות מיון מקצועיות והגמשת תנאי הסף ● דעה

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

למה יושבים בסוכה, והקשר בין נייר העיתון לעיתונות חזקה

אנחנו יושבים בסוכה לא כדי להיזכר כמה כיף היה להיות במדבר, אלא כמה גרוע זה היה ● לא כדי להעלות על נס את הארעי והטבעי, אלא לחגוג את הבטון והמזגן

ד"ר ניסים דרוויש שותף באורבימד / צילום: תמר מצפי

חברת 89bio שהוקמה על ידי יוצאי טבע יוצאת לגייס 70 מיליון דולר בהנפקה

בשנה שעברה גייסה 60 מיליון דולר בהובלת אורבימד