גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

תפסת מרובה, כן תפסת

מדוע מתעלמת עיתונות שוק ההון מרוב החברות בבורסה?

עיתונים / צילום: תמר מצפי
עיתונים / צילום: תמר מצפי

מדי יום מתפרסמים עשרות מאמרים, כתבות ודיווחים בעיתונות שוק ההון בארץ. בבורסה בישראל נסחרות כ-530 חברות. לכן, אפשר היה לצפות לסיקור שוטף של החברות הללו (להוציא אלה הלא-פעילות), אולם אין זה המצב. בהערכה גסה, עיתונות שוק ההון בארץ עוסקת בצורה רציפה בכ-10%-15% מכלל החברות הבורסאיות, בעוד הדיווח על יתר החברות נעשה באופן לא סדיר. כך למשל, אין כמעט שבוע ללא אזכור של החברות טבע, סלקום והבנקים - בעוד שחברות דוגמת ארית תעשיות וגאון קבוצה זוכות לאזכורים ספורים.

מיקוד היתר של העיתונות בקבוצה קטנה יחסית של חברות מביא לצמצום אפשרויות ההשקעה שרואה לנגד עיניו הציבור. מחקר אקדמי מצא כי ציבור המשקיעים הפרטיים נוטה לסחור במניות של חברות שנזכרות בעיתונות ולהתעלם מיתר החברות, ובכך הם מפסידים הזדמנויות השקעה. לעומת זאת, גופי השקעה מתוחכמים יותר ערים לאותן ההזדמנויות, מנצלים אותן ומרוויחים על חשבון הציבור.

נמחיש זאת באמצעות הדוגמה של חברת גאון קבוצה. זוהי חברה תעשייתית ותיקה, שרוב פעילותה ייצור צינורות פלדה. החברה, שלא מקבלת סיקור עיתונאי שוטף, הגיעה לכותרות העיתונים באוגוסט 2016, עת דווח שהיא מוכרת את הקרקע בצריפין שעליה נמצא מפעל הפלדה, ברווח של כ-300 מיליון שקל. בעקבות הדיווח זינק מחיר המניה של החברה בכ-60% במחזור מסחר גבוה משמעותית ממחזור המסחר הממוצע במנייתה.

סביר להניח כי המחזור הגבוה נבע מכך שהמשקיעים שקראו בעיתונות על עסקת המכירה של הקרקע, בחרו להשקיע בחברה במחיר גבוה משמעותית מזה שהיה ערב העסקה. סביר גם להניח כי ציבור זה, כיוון שלא נחשף באופן שוטף לחברה דרך עיתונות שוק ההון, לא היה מודע לפני שקרא על העסקה שלחברה יש קרקע בצריפין, ולכן לא היה יכול להעריך שקיימת אפשרות לביצוע עסקה שכזו. מנגד, סביר שגופי השקעה מתוחכמים יותר, שהכירו טוב יותר את החברה, העריכו כי קיימת אפשרות שתתבצע עסקה של מכירת הקרקע, ולכן החזיקו במניות החברה ערב ביצוע העסקה, והם אלה שגרפו את הרווח המשמעותי מעליית מחיר המניה על חשבון הציבור.

היום, כשלוש שנים אחרי בעקבות מכירת הקרקע בצריפין, החברה נמצאת בתהליך של העתקת מפעל הפלדה לנאות חובב שבנגב בהשקעה של כ-225 מיליון שקל, בתמיכת משרד הכלכלה. ההון העצמי עומד על כ-385 מיליון שקל, הרווח התפעולי ב-2018 היה כ-17.8 מיליון שקל, זאת לאחר הוצאות שכירות של כ-17.5 מיליון שקל בשנה, בגין שכירת שטח המפעל שנמכר. לאחר המעבר למפעל החדש, המתוכנן לשנת 2020, צפוי שהרווח התפעולי של החברה יגדל באופן ניכר, בשל החיסכון בעלות השכירות ושיפור ביעילות הייצור.

להערכת החברה, הרווח התפעולי התזרימי של המפעל החדש יהיה גדול יותר בכ-20 מיליון שקל. כיום, מניית גאון קבוצה נסחרת בבורסה לפי שווי של כ-185 מיליון שקל בלבד - עמוק מתחת להון העצמי של החברה ובמכפיל נמוך מאוד על הרווח התפעולי הצפוי לאחר המעבר למפעל החדש. גם אם קיימת אי-ודאות מסוימת לגבי המועד המדויק שבו יושלמו עבודות המעבר למפעל החדש, ייתכן כי המחיר הנוכחי של המניה מהווה הזמנות השקעה, שלה לא מודע הציבור כיוון שאינו זוכה לסיקור עיתונאי שוטף של החברה.

רובנו מכירים את הביטוי "תפסת מרובה לא תפסת". אולם בנוגע לסיקור השוטף בעיתונות שוק ההון בארץ, עדיף לציבור שהוא יתפוס כמה שיותר חברות. לכן, במקרה זה, "תפסת מרובה כן תפסת!".  

הכותב הוא חבר סגל בכיר בפקולטה לניהול ע"ש קולר באוניברסיטת תל-אביב ובעלי קרן השקעות. לכותב יש עניין אישי בנושא המאמר, כיוון שניירות הערך המוזכרים בו עשויים להיות מוחזקים בהווה או בעתיד על-ידי קרן ההשקעות שבבעלותו ובתיקו האישי. אין לראות באמור המלצת השקעה מכל סוג שהוא. 

עוד כתבות

דורית בייניש / צילום: שלומי יוסף, גלובס

דורית ביניש: למנוע מימון מפלגות ממי שאוסר על נשים להתמודד

נשיאת בית המשפט העליון לשעבר אמרה הערב כי "מימון זה בעצם הכלי האפקטיבי ביותר שיש למדינה, אבל היא מתחזקת ומממנת אפליה במקום למנוע אותה"

סונדר פיצ'אי, מנכ"ל גוגל (מימין) / צילום: רויטרס / HANNIBAL HANSCHKE

כבר לא גוגל: מהו מקום העבודה הטוב ביותר לעבוד בו ב-2020?

פייסבוק וגוגל שתיהן נפלטו מעשרת המקומות הראשונים בדירוג השנתי של גלאסדור ● שתי החברות התמודדו השנה עם ביקורת רבה מהעובדים בשל החלטות מעוררות מחלוקת של ההנהלה ● אלה עשר החברות שכן נכנסו לרשימה

מתניהו אנגלמן / צילום: אתר המלג

בכירים במשרד המבקר עולים להתקפה: "דוח הגירעון נכתב ברוח המפקד"

לדברי הגורמים, היו במשרד חילוקי דעות בשאלה אם משרד האוצר כשל בהתנהלותו סביב הגירעון ואם הדוח צריך לכלול המלצות

אדם נוימן / צילום: שאטרסטוק

עמק הסיליקון מסתגל למציאות חדשה, באדיבות אדם נוימן

חברות רבות כמו אובר, WeWork ו-Juul היו בעבר הכוכבות של עמק הסיליקון, אך בשנה האחרונה שווי השוק שלהן צנח משמעותית, בהיקף שמגביר את אי הוודאות במגזר ההון סיכון לרמה שלא נראתה כבר שנים ● "היינו במסיבה פרועה כמה שנים, ופתאום מישהו כיבה את האור"

גרטה טונברג / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

אשת השנה של מגזין "טיים": גרטה טונברג

גרטה טונברג, שהוכרזה היום כאשת השנה של מגזין "טיים", נאמה הבוקר בפסגת האקלים והאשימה את מנהיגי העולם בעיסוק ביחסי ציבור, במקום בנקיטת פעולה אמיתית בנוגע למשבר האקלים: "מנהיגי העולם מוליכים אותנו שולל"

יגאל מרזל, כנס לשכת עוה"ד / צילום: כדיה לוי

נוהל חדש של הנהלת בתי המשפט יילחם בפרסומים פוגעניים נגד שופטים

עפ"י הנוהל, ימונה גורם בהנהלת בתי המשפט שירכז את הטיפול בסוגיה ● לא כל פרסום פוגעני יטופל ע"י הנהלת בתי המשפט, אלא דווקא פרסום שלדעת יועמ"ש הנהלת בתי המשפט "יש בו כדי לפגוע ביכולת השופט למלא את תפקידו כראוי או לפגוע בתפקודה של הרשות השופטת"

קנאביס / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

קנביט במזכר עקרונות לשת"פ אסטרטגי עם חברת תרופות גרמנית

ההסכם כולל השקעה של 1.8 מיליון דולר לפי שווי של 350 מיליון שקל, פרמיה של 52% על מחיר השוק

יו"ר הפד, ג'רום פאואל / צילום: KEVIN LAMARQUE, רויטרס

הפד הותיר את הריבית ללא שינוי על 1.75%-1.5%, בהתאם לתחזיות

יו"ר הפד פאוול לא הפתיע את השוק ומותיר את הריבית ללא שינוי ● תמכו בהחלטה נתונים חיוביים מצד הכלכלה האמריקאית ביום שישי האחרון, בהם תוספת משרות גבוהה מהצפוי ושיעור אבטלה נמוך של 3.5% בלבד

מתחם אגש, קרית ים / הדמיה: עוזי גורדון אדריכלים

1,580 דירות חדשות: אושרה תוכנית ההתחדשות העירונית הגדולה באזור הקריות

הוועדה המחוזית חיפה אישרה למתן תוקף תוכנית פינוי-בינוי רחבת-היקף בקריית ים, הכוללת הריסת 260 דירות ישנות ובניית 1,580 דירות בסך-הכול, ולצידן שטחי מסחר ומבני ציבור

שלמה פיוטרקובסקי ויגאל ארנון ב 2006 / צילום: קובי קנטור

פיוטרקובסקי ישלם עוד כ-9 מיליון ש' ליורשות של ארנון בגין מניות סלקום

הסכסוך בין עו"ד יגאל ארנון המנוח לבין שלמה פיוטרקובסקי על הבעלות ב-1% ממניות סלקום מגיע לסיומו: לאחר שב-2009 נקבע כי פיוטרקובסקי יעביר לארנון את המניות שאותן החזיק בנאמנות עבורו וכן 60 מיליון שקל בגין דיבידנדים עליהן - קובע העליון כעת כי עליו להוסיף גם הפרשי ריבית והצמדה

כלי רכב בנמל חיפה / צילום: ורהפטיג ונציאן

גם שוק הרכב מחכה לממשלה החדשה: מה יקרה ב-2020?

נתוני המכירות של שנת 2019 מזכירים את אשתקד: ארבעה מותגים חולשים על חצי מהענף ● האם 2020 תיראה אותו הדבר (לא בטוח), איך יושפע הענף מהגירעון, ולמה לא צריך להתרגש יותר מדי מהרכב החשמלי?

משה פדלון/ צילום: שלומי יוסף

אלפי יח"ד בהמתנה: בהרצליה הקפיאו בניית דירות חדשות עד לקבלת תקציבים מהמדינה

ראש עיריית הרצליה, משה פדלון, הודיע בימים האחרונים שבכוונתו לעצור בנייה חדשה כיוון שלדבריו המדינה לא עומדת בהסכם הגג • היום החליטה על כך העירייה רשמית • מבדיקת אתר מדלן, 260 פרויקטי בנייה ייעצרו מיידית • רמ"י: "הערמת קשיים מיותרת מצד העירייה"

מאיר פלשתייב ז"ל / צילום: תמונה פרטית

שנה וחצי לאחר תאונה קטלנית באתר בנייה בחולון: כתבי אישום נגד בעלי חברת הבנייה

כשנה וחצי לאחר שמאיר פלשתייב נהרג כתוצאה מקרשים שנפלו מאתר בנייה בחולון ופגעו בו, הוגשו כתבי אישום נגד גורמים בחברת הבנייה שבנתה פרויקט במסגרת תמ"א 38, בגין גרימת מוות ברשלנות

תלונה לוועדת האתיקה אינה לשון הרע / צילום: shutterstock

השליח שנטען ששיקר, חצי מיליון השקל שלא שולמו לעובד הזר ופסק הדין שבוטל אחרי 6 שנים

בינואר 2014 חויב י' לשלם למעלה מחצי מיליון שקל לעובד זר שטען כי הועסק בתנאי עבדות ● 6 שנים לאחר מכן טען המעסיק: לא קיבלתי מעולם את התביעה, את הזימון לדיון וגם לא את פסק הדין ● בדיון התגלה: השליח הורשע בעברו בשורת עבירות מרמה וזייף עשרות רבות של "תצהירי מוסר"

תחבורה ציבורית בת"א / צילום: איל יצהר

דעה: הכסף חייב ללכת כולו לתחבורה הציבורית

כדי ליצור מערך תחבורה אטרקטיבי שיסיט משתמשים מהרכב הפרטי, מוטב יהיה שכל הסכום שיוזרם לקופת המדינה כתוצאה מאגרות הגודש יגיע לשדרוג מערך האוטובוסים ● דעה

עו"ד יודי לוי / צילום: ניר קידר, יח"צ

משרד גולדפברב זליגמן ושות' מתאחד עם משרד רוטנברג ושות'

גולדפרב זליגמן ושות' הוא אחד ממשרדי עורכי הדין הגדולים ביותר בישראל, שמונה כ-250 עורכי דין ● רוטנברג מונה כ-20 עורכי דין

חיים צוף, מבעלי השליטה באקויטל / צילום: רוני שיצר

ערן לנדנר - בנה של היועצת שהתעשרה מגילוי הגז ב"תמר" - מונה למנכ"ל אקויטל

ערן לנדנר מונה השבוע לתפקיד המנכ"ל של חברת ההחזקות אקויטל ודירקטוריון החברה הבת, נפטא ● לנדנר יחליף בתפקידי המנכ"ל את ערן סער, שהתפטר לאחרונה לצורך מינוי כמנכ"ל החברות אי.די.בי ודיסקונט השקעות

כרמי יין שניזוקו ממזג האויר / צילום: אורון שמאי קנט\הקרן לנזקי טבע בחקלאות

כבר לא גשמי ברכה: תנודות האקלים מאיימות על עתיד החקלאות

גשמים חזקים, סופות ברקים וסערות חזקות - התנודות במזג האוויר מסבים נזקים כלכליים עצומים לחקלאות בכל העולם וגם בישראל ● בשירות המטאורולוגי אמנם לא מזהים בישראל מגמה מובהקת מבחינת משטר הגשמים, אבל דיווחי המבטחים על פיצויים לחקלאים מעידים על הנזקים הרבים

יורש העצר הסעודי, מוחמד בין סלמאן / צילום: Reuters

על רקע הופעת בכורה מרשימה: האם הנפקת ארמקו תסייע להגשמת התוכניות של בין סלמאן?

מניית ענקית האנרגיה הסעודית זינקה ב-10% ביום המסחר הראשון שלה בבורסה המקומית של ריאד ● ההנפקה, הגדולה בהיסטוריה, אמורה לשמש בסיס לשינוי הכלכלי העצום שמבקש לחולל יורש העצר הסעודי והאיש החזק בממלכה, מוחמד בין סלמאן

רמטכ"ל מינאמר, מין אנג הליינג. רציחות, אונס וגירוש של מאות אלפי בני מיעוט הרוהינגה / צילום: Maxim Shemetov, רויטרס

ארה"ב: משרד האוצר הטיל סנקציות כלכליות כבדות נגד מפרי זכויות אדם בעולם

בכיר במשרד האוצר האמריקאי: "המטרה היא לייצר השלכות מוחשיות ומשמעותיות לאלו שמרוויחים מהפרות זכויות אדם"