גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בזמן שבאו"ם נואמים, המדענים מבהירים שהעולם במצב חירום

דוחות מדעיים שפורסמו במקביל לוועידת האקלים מתריעים על האצה בתהליכים הקשורים למשבר האקלים ומזהירים מפני השפעתם על אוקיינוסים וקרחונים • המדענים קוראים למקבלי ההחלטות לפעול ליישום מואץ של פתרונות למצב המשברי, לפני שיהיה מאוחר מדי

קרחונים נמסים עוצרים תנועה של דב קוטב לנדוד בטריטוריה שלו / צילום: Iain D. Williams, רויטרס
קרחונים נמסים עוצרים תנועה של דב קוטב לנדוד בטריטוריה שלו / צילום: Iain D. Williams, רויטרס

השבוע התקיימה ועידת האקלים של ארגון האו"ם בניו יורק, במטרה לדון בצעדים לבלימת משבר האקלים ולהאיץ את המאמצים להשגת יעדי הסכם פריז.

ההרס שהותיר אחריו הוריקן דוריאן והשריפות הקשות באמזונס רק בעת האחרונה, ממחישים את הצורך העז לפעול כדי לבלום את משבר האקלים, לעבור לכלכלה דלת פחמן ולשקם את כיורי הפחמן העולמיים.

בוועידה נאמו 60 מנהיגים, בהם קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, ראש ממשלת הודו נרנדרה מודי, נשיא צרפת עמנואל מקרון, נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי, נשיא דרום קוריאה מון ג’יאה-אין, נשיא הבנק העולמי ונשיאי בנקים שונים, ביל גייטס, הריסון פורד, מייקל בלומברג ועוד.

כל באי הוועידה דיברו על הדורות הבאים, כולם הבהירו שהם מבינים את הצורך לפעול, כולם התקשטו בנאומים מצוחצחים שבהם הם מסבירים כי הם מבינים את גודל השעה ואת המשימה ההיסטורית המונחת על כתפיהם. אך התחושה שנותרה בסיום הכנס היא של המון דיבורים על מעשים, ומעט מדי מעשים.

במסגרת שבוע עמוס אירועי אקלים - מהוועידה להפגנה המונית שסחפה יותר מ-4 מיליון בני אדם ברחבי העולם ורגע לפני הפגנה עולמית נוספת המתוכננת ליום שישי, פורסמו דוחות מדעיים הממחישים את הצורך ליישום מואץ של פתרונות למשבר האקלים ביניהם דוח הפאנל הבין ממשלתי לשינויי אקלים של האו"ם (IPCC), שחושף את היקף המשבר העומד בפני האנושות בעקבות סימני הקריסה של האוקיינוס והשירות החשוב שהוא מעניק לבני האדם ולעולם; ודוח הארגון המטאורולוגי העולמי, המזהיר כי שינויי האקלים מכים בכדור הארץ מהר יותר ממה שהעלו התחזיות. שני הדוחות מתריעים מפני המציאות שהמין האנושי ייאלץ להתמודד איתה אם לא יטופל המשבר, וקוראים למנהיגי העולם לבצע צעדים אמיצים ודרסטיים לפני שיהיה מאוחר מדי.

אוקיינוסים: פגיעה עלולה להביא לחוסר ביטחון תזונתי

האוקיינוס מכסה 71% מכדור הארץ, ומכיל כ-97% מהמים בעולם. האוקיינוס והקריוספירה (משטחי הקרח) תומכים בבתי גידול ייחודיים, ומחוברים עם מערכות אקלימיות אחרות באמצעות תחלופת מים גלובלית, אנרגיה ופחמן. האוקיינוס סופג עד 30% מפליטות הפחמן השנתיות שלנו, ובכך עוזר למתן את ההשפעות של משבר האקלים על כדור הארץ. עם זאת, העלויות האקולוגיות לאוקיינוס הן גבוהות, מפני שהפחמן הנספג במימי הים משנה את חומציותם.

התחממות ושינוי בהרכב הכימי של האוקיינוסים משפיעים כבר היום על מינים רבים, על שרשרת המזון באוקיינוס, על מערכות אקולוגיות ימיות ועל האנשים התלויים בהן. לפי הדוח של ה-IPCC, האוקיינוס מתחמם ללא הפסקה מאז שנות ה-70. עד היום 90% מההתחממות הגלובלית נספגה על ידי האוקיינוסים, ועד 2100 האוקיינוסים עלולים להתחמם פי שניים עד ארבעה, אם נגביל את ההתחממות הגלובלית ל-2 מעלות. אם לא נגביל - עלולים האוקיינוסים להתחמם עד פי שבעה. התחממות האוקיינוסים מפריעה להתערבבות שכבות המים באוקיינוס, וכתוצאה מכך ישנה פגיעה בכמות החמצן והחומרים המזינים את חיות הים.

גלי חום ימיים הכפילו את תדירותם משנת 1982 וגם הפכו קשים יותר. הם צפויים להיות תדירים יותר, ארוכים יותר וקשים יותר. תדירותם תהיה פי 20 אם ההתחממות הגלובלית תיעצר ב-2 מעלות, ופי 50 אם נמשיך בפליטת גזי החממה שלנו כרגיל. האוקיינוסים ספגו 20%-30% מהפחמן שפלטו בני האדם לאטמוספירה משנות ה-80, מה שהפך אותם חומציים יותר. המשך פליטת הפחמן תאיץ את עליית החומציות של האוקיינוסים.

כתוצאה, עלולה להשתנות אוכלוסיית הדגים ותעשיית הדיג תפגע. קהילות ומדינות המבוססות על מזון ימי עשויות להגיע לכדי מצב של חוסר ביטחון תזונתי. אם נחתוך את פליטת גזי החממה, נגביל את הפגיעה באוקיינוסים. אם נפחית את הזיהום, נסייע בכך לחיות הים לשרוד.

לפי מחברי הדוח, ניהול דגה ושמורות טבע ימיות יאפשרו לקהילות ומדינות להתמודד עם השינויים ולצמצם סיכונים עבור חייהן.

הפשרת הקרח והשלגים: צפוי מחסור במים ובמזון

מאז אמצע המאה ה-20, הקריוספרה (החלקים הקפואים) המצטמקת באזורים הארקטיים וההרים הגבוהים הובילה להשפעות שליליות על אבטחת המזון, משאבי מים, איכות מים, פרנסה, בריאות ורווחה, תשתיות, תחבורה, תיירות ונופש, כמו גם על תרבותן של חברות אנושיות, במיוחד עבור עמים ילידים. באזור הארקטי, ההשפעות השליליות של שינוי קריוספירה על בריאות האדם כללו סיכון מוגבר למחלות הנגרמות ממחסור במזון ובמים, תת תזונה, פציעה ואתגרי בריאות הנפש.

אם קרחונים, שלג וקרח ימשיכו בנסיגתם, אנשים החיים במורד ההר יהיו חשופים לסכנות כמו מפולות שלג, התדרדרות אבנים ובוץ ושיטפונות רבים. קרחונים באירופה, מזרח אפריקה, הרי האנדים ואינדונזיה, צפויים לאבד 80% ממסת הקרח שלהם עד 2100. כשתרד כמות הקרחונים, יושפע מצב המים המגיעים לקהילות במורד הנהר, והחקלאות תיפגע. בנוסף, נחלים המוזנים ממי הקרחונים יושפעו גם הם. לפי אחד החוקרים, "קהילות ומיליוני בני אדם ברחבי העולם, יצטרכו לנהל את משק המים שלהם בצורה חסכונית מאוד".

בעשורים האחרונים ההתחממות הגלובלית הביאה להתכווצות נרחבת של הקריוספירה, אובדן מסיבי של יריעות קרח, ירידה בכיסוי השלג, ירידה בהיקף ובעובי הקרח בים הארקטי, ועלייה בטמפרטורה של שכבת הקרח הקפואה תמיד. אם ההתחממות הגלובלית תתייצב על 1.5 מעלות כמוגדר בהסכם פריז, האוקיינוס הארקטי יהיה ללא קרח רק בחודש ספטמבר פעם במאה שנה. אילו ההתחממות תגיע ל-2 מעלות, מצב זה יתרחש אחת לשנה.

עליית גובה פני הים מגבירה שכיחות של אירועי קיצון

קרחונים ושטחי קרח מאבדים מסת קרח משמעותית, מה שתורם לעליית גובה פני הים. בנוסף לכך מתרחבים האוקיינוסים החמים. במאה ה-20 עלה גובה פני הים ב-15 ס"מ בממוצע, וכיום, במאה ה-21, קצב עליית פני הים הוכפל פי שניים ואף מאיץ. גובה פני הים ימשיך לעלות במאה השנה הקרובות, ויכול לעלות בעד 60 ס"מ עד 2100, גם אם ההתחממות הגלובלית תוגבל ל-2 מעלות ויופחתו הפליטות. אם נמשיך לפלוט גזי חממה, גובה פני הים עלול לעלות ביותר ממטר. בעשורים האחרונים עליית גובה פני הים האיצה בשל המסת הקרחונים המואצת באנטרטיקה ובגרינלנד. עליית גובה פני הים תעלה את תדירותם ועוצמתם של אירועי אקלים קיצוניים, כמו ציקלונים, סערות חזקות, גאות גבוהה ועוד. אירועים בסדר גודל שהתרחשו אחת למאה, יתרחשו פעם בשנה החל מ-2050, מה שמציב בסיכון ערים בגובה פני הים וקהילות באיים קטנים. ללא השקעה וכלים להתמודדות, אותן קהילות יהיו נתונים בסכנת שיטפונות ואיים שלמים יהפכו בלתי ניתנים למחיה כלל.

טמפרטורה: 2015-2019 - החמות ביותר מתחילת המדידה

דוח הארגון המטאורולוגי של האו"ם מזהיר כי שינויי האקלים מכים בכדור הארץ חזק יותר ומהר יותר ממה שהעלו התחזיות, ושהשנים 2015-2019 היו השנים החמות ביותר שנרשמו מאז תחילת המדידות. לפי מחברי הדוח, במהלך השנים האחרונות עלה גובה מפלס פני הים, כיסוי הקרחונים פחת, זיהום הפחמן גבר והתחממות כוכב הלכת שלנו נמשכה בקצב מבהיל. מאז תחילת העידן התעשייתי, כדור הארץ התחמם ב-1.1 מעלות, וב-0.2 מעלות צלזיוס לעומת 2011-2015.

יותר מ-90% מאסונות הטבע קשורים למזג האוויר. האסונות הדומיננטיים הם סערות והצפות, שהביאו גם להפסדים כלכליים גבוהים ביותר. גלי חום ובצורת הביאו לאובדן אנושי, עלייה בשריפות יער ואובדן יבול. גלי חום, שהיו הסיכון המטאורולוגי הקטלני ביותר בתקופת 2015-2019, השפיעו על כל היבשות וגרמו לשבירת שיאי טמפרטורה. ההפסדים הכלכליים הגדולים ביותר בשנים האחרונות מיוחסים לתוצאות הציקלונים הטרופיים. עונת ההוריקנים האטלנטית של 2017 הייתה אחת ההרסניות ביותר, עם הפסדים של יותר מ-125 מיליארד דולר בארה"ב מהוריקן הארווי בלבד.

מושג ירוק: כיור פחמן

מאגר טבעי המאכסן כימיקלים שונים המכילים תרכובות פחמן הנאגרות לזמן בלתי מוגבל. תהליך אגירת הפחמן מוריד מכמותו באטמוספירה. דוגמאות לכיורי פחמן הם יערות כמו האמזונס, מקווי מים גדולים כמו אוקיינוסים ואגמים ושטחי קרח העד בקטבים. ניתן להשתמש בכיורי הפחמן ככלי להתמודדות עם פליטת גזי החממה.

עוד כתבות

בנימין נתניהו / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט, עיצוב: טלי בוגדנובסקי

אז יהיה או לא יהיה משפט נגד ראש ממשלה מכהן? אלה שלושת התרחישים שימנעו את הסיטואציה

החלטת היועמ”ש להגיש כתב אישום נגד רה"מ, לצד הנחישות שנתניהו מפגין שלא לפרוש, עלולות להפוך לממשית סיטואציה שעד כה נראתה בדיונית: נתניהו מכנס דיון ביטחוני רגיש, ובמקביל מפורסמות עדויות נגדו מביהמ"ש • 3 תרחישים עשויים למנוע את המציאות המביכה

כלי רכב בנמל חיפה / צילום: ורהפטיג ונציאן

גם שוק הרכב מחכה לממשלה החדשה: מה יקרה ב-2020?

נתוני המכירות של שנת 2019 מזכירים את אשתקד: ארבעה מותגים חולשים על חצי מהענף ● האם 2020 תיראה אותו הדבר (לא בטוח), איך יושפע הענף מהגירעון, ולמה לא צריך להתרגש יותר מדי מהרכב החשמלי?

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון / צילום: Tom Nicholson, רויטרס

יומיים לבחירות בבריטניה: בוריס ג'ונסון מנסה בכל הכוח להימנע משערוריות של הרגע האחרון ומבטיח שהברקזיט קרוב

בניסיון להימנע מטעויות של הרגע האחרון, ג'ונסון הציג מצע כלכלי שמרני דל שקורא להעלות את הפנסיות, להגדיל את מערכת הבריאות ולהקפיא את שכר הלימוד באקדמיה • ובעוד שהשמרנים מובילים ב–10% בסקרים, האסטרטגיה של יועציו היא להזהיר את השמרנים מפני שאננות של הרגע האחרון

תאונה קטלנית באתר בנייה ברעננה / צילום: אלון רון

בפעם השלישית: רשם הקבלנים שלל רישיון לחברה נוספת

התליית רישיון לצמיתות או לתקופה מוגבלת וקנסות: אלו הצעדים שננקטו נגד כ-10 חברות לאחר חתימת הסכם בין מינהל הבטיחות לרשם הקבלנים

השקת הרכבת הסינית של הקו האדום בסין בנוכחות נציגי משרד התחבורה / צילום: יח"צ

הקונגרס האמריקאי עושה שרירים מול סין: מבקש לחסום יבוא כלי תחבורה ציבורית מתוצרתה

אחרי האיסור שהטיל משרד המסחר על שימוש בטלפונים של וואווי, שיתוף פעולה נדיר של מחוקקים משתי המפלגות מבקש לאסור שימוש בכספי הממשל הפדרלי לרכישת קרונות רכבת ואוטובוסים חשמליים ● "הסיניים זוממים להשתלט על שוק כלי התחבורה הציבורית בארה"ב" ● ובמקביל: ארה"ב פועלת לצמצום סמכויות האכיפה של ארגון הסחר העולמי

אלי כהן / צילום: איל יצהר, גלובס

אבסורד הייצור הישראלי: מוצרים מוגמרים מיובאים ללא מכס, אך חומרי הגלם חייבים במס

התאחדות התעשיינים ומשרד הכלכלה דורשים מרשות המסים להשוות את התנאים התחרותיים בין יצרני אריזות מקומיים לבין היבואנים ● לטענתם היצרנים המקומיים נדרשים לשלם מכס על חומרי הגלם, בעוד שיבוא מוצרים מוגמרים פטור

מתחם אגש, קרית ים / הדמיה: עוזי גורדון אדריכלים

1,580 דירות חדשות: אושרה תוכנית ההתחדשות העירונית הגדולה באזור הקריות

הוועדה המחוזית חיפה אישרה למתן תוקף תוכנית פינוי-בינוי רחבת-היקף בקריית ים, הכוללת הריסת 260 דירות ישנות ובניית 1,580 דירות בסך-הכול, ולצידן שטחי מסחר ומבני ציבור

ננסי פלוסי/צילום: רויטרס  Joshua Roberts ,

הדמוקרטים: נתמוך בהסכם סחר חדש לאמריקה הצפונית, במקום נפט"א

המשמעות: ממשל טראמפ קיבל את דרישות הדמוקרטים בתחומי הגנת הסביבה, הגנה על זכויות עובדים, אכיפה ותקנות לקביעת מחירי תרופות ● תמיכת הדמוקרטים תעניק ניצחון גדול לטראמפ: השגת תחליף לנפט"א היתה אחת מהבטחותיו המרכזיות במערכת הבחירות לנשיאות

נוחי דנקנר / צילום: רפי קוץ

בית המשפט התיר לפרסום: נוחי דנקנר הועבר מכלאו בשל חקירה פלילית שנפתחה נגדו

על מהות החשד ויתר הפרטים עדיין מוטל צו איסור הפרסום ● החקירה הפלילית מגיעה בזמן רגיש עבור דנקנר, יו"ר אי.די.בי לשעבר, שמקווה לקבל חנינה מנשיא המדינה ● בעקבות החקירה, המשטרה מבקשת מהנשיא ריבלין להקפיא את ההחלטה בבקשת החנינה

דונלד טראמפ / צילום: Jonathan Ernst, רויטרס

מכה לטראמפ: שופט פדרלי אוסר עליו להשתמש בכספי משרד ההגנה לבניית החומה

השופט קבע שהקונגרס יעד כספים בתקציב הפנטגון למטרות מסוימות ושהנשיא אינו רשאי לשנות את ייעוד הכספים ללא אישור של הקונגרס ● הפסיקה שוללת מטראמפ 3.6 מיליארד דולר להקמת החומה לאורך כ-300 ק"מ ● ההחלטה צפויה להחריף את ביקורתו של טראמפ על מערכת המשפט הפדרלית ● לפני חודש הוא שאל: "למה בכלל צריך שופטים"?

טקס השבעת חברי הכנסת ה־22 / צילום: רפי קוץ

בליכוד הכריעו: הולכים לפריימריז ב-26 בדצמבר

(עדכונים שוטפים): כדי למנוע תאריך בחירות על יום חג פורים, העשירי במרץ, חייבים חברי הכנסת להתכנס היום ולהספיק עד לשעת חצות לתקן את מועד הבחירות ולהזיזו קדימה ל-2 במרץ 2020 ● ח"כ עודד פורר בדיון בוועדה המסדרת של הכנסת לפיזור הכנסת ה-22: לבטל את יום השבתון

דונלד טראמפ, נשיא ארה"ב / צילום: Carlos Barria, רויטרס

מדדי אג'יו בנובמבר: נותר רק עוד חודש אחד לשנת השקעות מושלמת

מנגנוני ההנעה של שוק ההון קיבלו שוב כוח, גם בחודש שעבר, ממדיניות ההרחבה המוניטרית, מביצועים טובים של הכלכלות, מרווחיות טובה בקרב מרבית החברות ומהיעדר איומים מיידיים ● כל אלה מסתירים את הבעיות של הכלכלות לפי שעה ומאפשרים לשוקי המניות לפרוח, במקביל לעלייה במדדי האג"ח

האצ"ל 20–28, שכונת תל גיבורים בחולון / הדמיה: יח"צ

דירות גן ופנטהאוזים: מה מקבלים הדיירים בפרויקט התחדשות עירונית בחולון

בפרויקט של חיזוק ותוספת בנייה בשכונת תל גיבורים בחולון, ל-80 הדירות הקיימות יתווספו 59 דירות חדשות ● תוספת של ממ"ד ומרפסת לכל דירה וכן מעלית בכל בניין, החלפה של תשתיות הביוב, המים והחשמל, שיפוץ החצר והלובי

מזרחי טפחות משכנתא/צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

בוחרים לגור רחוק מתל אביב? יש לזה השפעה על ריבית המשכנתה שלכם, ולא לטובה

מחקר של בנק ישראל מצא קשר ישיר בין ריבית משכנתה גבוהה יותר לבין מגורים בפריפריה • עוד נמצא, שתנאי ריבית טובים יותר לרכישת דירה מתקבלים בבנק שבו מתנהל חשבון העו”ש שלנו, וכי הסיכוי לריבית נוחה יותר עולה ביישובים שבהם מתקיימות יותר עסקאות

הנשיא טראמפ. / צילום: רויטרס Kevin Lamarque

נקודת האל-חזור: הדמוקרטים הציגו שני סעיפי אישום נגד טראמפ

יו"ר ועדת המשפט של בית הנבחרים: "אנו חייבים להבהיר: אף אחד, אפילו לא הנשיא, אינו מעל החוק" ● סעיף האישום הראשון: הנשיא ניצל לרעה את סמכויותיו ● סעיף האישום השני: הנשיא ניסה לשבש הליכי חקירה של בית הנבחרים ● תהליך האימפיצ'מנט צפוי להסתיים עד סוף השנה; משפט טראמפ בסנאט – בינואר

יורם נוה, מנכ"ל כלל ביטוח / צילום: כדיה לוי

רגע לאחר שהפכה לחברה ללא גרעין שליטה ובגלל הסולבנסי: כלל ביטוח תנפיק מניות

דירקטוריון החברה אישר בחינת דילול בעלי מניותיה הקיימים על מנת לשפר את יחס כושר הפירעון של החברה לפי הוראות הסולבנסי 2 ואולי לסייע לה לשוב בעתיד ולחלק דיבידנדים לאחר שנים ארוכות של עצירת דיבידנדים

דודי, מוזי ודרורית ורטהיים / צילום: סיון פרג'

בנק ישראל: דודי ורטהיים ודרורית ורטהיים קיבלו היתר שליטה קבוע בבנק מזרחי טפחות

לפי ההודעה שיצאה לכלי התקשורת, עם תום תקופת הביניים של חוק הריכוזיות, נתן נגיד בנק ישראל פרופ' אמיר ירון, היתר שליטה קבוע לדודי ורטהיים ודרורית ורטהיים בגרעין השליטה של בנק מזרחי טפחות, שבו נכלל גם אייל עופר

רמטכ"ל מינאמר, מין אנג הליינג. רציחות, אונס וגירוש של מאות אלפי בני מיעוט הרוהינגה / צילום: Maxim Shemetov, רויטרס

ארה"ב: משרד האוצר הטיל סנקציות כלכליות כבדות נגד מפרי זכויות אדם בעולם

בכיר במשרד האוצר האמריקאי: "המטרה היא לייצר השלכות מוחשיות ומשמעותיות לאלו שמרוויחים מהפרות זכויות אדם"

בני גנץ / צילום: אלעד מלכה, יח"צ

24 שעות לפני התפזרות הכנסת ה-22 ח"כ גנץ: אני עושה מאמץ למנוע את הבחירות

ראש הממשלה נתניהו פנה לגנץ: "בני גנץ, אני קורא לך לחדול מהספינים. אחרי 80 ימים הגיע הזמן שיום אחד, נשב ונדון ברצינות למען הקמת ממשלת אחדות רחבה, זה עדיין לא מאוחר"

כפר בדואי בנגב /  צילום: רויטרס

קרן ברידג'ס תשקיע 14 מיליון שקל במפעלים שפועלים בחברה הבדואית

בעקבות ההשקעה המפעלים צפויים להתרחב ולקלוט עובדות מהחברה הבדואית, בה שיעור המובטלות גבוה במיוחד