גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מהיכן תגיע איגרת הברכה לשנה החדשה?

השנה העברית החולפת הייתה מצוינת למשקיעים בשוק האג"ח המקומי, אבל פחות למשקיעים במדדי המניות בארץ ובעולם ● ולצד הסיכומים, חשוב לבדוק את התמחור הנוכחי בשווקים בפתחה של שנת ההשקעות תש"פ

דירוג אג"ח / צילום: שאטרסטוק
דירוג אג"ח / צילום: שאטרסטוק

ביום ראשון הקרוב נציין שנה עברית חדשה ולכן, רגע לפני שנפרדים מהשנה החולפת, כדאי לנצל את ההזדמנות לעצור רגע ולבחון את ביצועי תיק ההשקעות שלנו וכמובן, של אפיקי ההשקעה השונים בארץ ובחו"ל.

אז מה היה לנו בשנת ההשקעות תשע"ט? השנה העברית הנוכחית יצאה לדרך ברגל שמאל ואופיינה בירידות חדות במרבית שוקי המניות בעולם, כאשר המדדים המובילים איבדו למעלה מ-10% מערכם מתחילת השנה העברית החדשה ועד לסוף השנה הלועזית הקודמת.

אולם, בניגוד לרוב הציפיות וההערכות הרווחות של החזאים דאז, בתחילת ינואר 2018 החל ראלי מטורף ברוב רחבי הגלובוס, מהלך שורי שנמשך כמעט ברציפות (פרט להפוגה קלה בחודש מאי) עד לאמצע הקיץ. חום יולי-אוגוסט הכניס את השווקים הפיננסים לתקופה של דשדוש ותנודתיות גוברת, אשר דעכו עם החזרה לשגרה בתחילת ספטמבר. מאז התחלפה הפסימיות הזמנית באופטימיות יחסית והתקופה הנוכחית מלווה בעיקר במגמה חיובית.

מה צופן העתיד לשוקי המניות הבולטים בעולם

תשע"ט: תשואה אפסית במדדי המניות

בניגוד לשנה העברית הקודמת (תשע"ח), שהייתה שנה נפלאה למרבית המשקיעים בעולם, קשה לומר דברים דומים על השנה העברית הנוכחית. כשעוברים על הביצועים של השווקים השונים בחו"ל, התמונה המצטיירת משוקי המניות אינה חיובית - מדדי המניות העיקריים באמריקה ובאירופה רשמו תשואה אפסית, ולעומתם השווקים באסיה רשמו ירידות שערים.

ומה עם השוק שלנו? ובכן, מדד השוק ת"א 125 התנהג בדומה למקביליו בעולם ודי נשאר במקומו בשנה החולפת, כאשר המדד המרכזי בבורסה ת"א 35 רושם תשואה שלילית.

מדד מניות השורה השנייה - ת"א 90 - היה חריג בנוף של שוק המניות בשנה החולפת ועומד לסיים את תשע"ט עם תשואה חיובית דו-ספרתית. מנגד, מדד המניות הקטנות בבורסה שלנו - ת"א SME-60 - סיפק למשקיעים תשואת חסר משמעותית ואיבד עד כה למעלה מ-10% מערכו.

איזה אפיק הביא בשנה האחרונה נחת לציבור המשקיעים הישראלי? אין ספק כי מדובר בשוק האג"ח המקומי. בשנה העברית החולפת היה צריך לעשות מאמץ עילאי על מנת להפסיד כסף בשוק זה. פרט לסגמנט אחד בודד שסבל מהפסד (אג"ח ממשלתיות צמודות עד שנתיים), בכל יתר שוק האג"ח רשמו המשקיעים רווחים.

השוק הקונצרני בישראל נהנה משנה מצוינת עם תשואות חיוביות שנעו סביב 4%-5%, כאשר דווקא בהשקעות הסולידיות יותר, נרשמה לרוב תשואה גבוהה יותר, שנבעה בעיקר ממח"מ השקעה ארוך יותר שמתאפיין במדדים מסוג זה.

כאן חשוב לציין את האפיק הממשלתי, שכאמור פרט לחולשה של הצמודים הקצרים, יתר האפיקים התנהגו למופת בשנה העברית החולפת. יחד עם זאת, אין ספק ש"כוכבי" ההשקעות של תשע"ט הם איגרות החוב הממשלתיות הארוכות, אשר הירידה החדה בציפיות הריבית בשוק ההון ובעקום התשואות השקלי והצמוד גם יחד, הביאו לזינוק של יותר מ-10% במדדי אג"ח מדינה בעלי מח"מ ארוך של 5 ו-10 שנים ומעלה.

מבט לתש"פ - איפה הכי כדאי להשקיע?

בחינה לאחור זה טוב ויפה, אבל בעולם ההשקעות חשוב יותר להסתכל קדימה. מכיוון שעוד אין לנו כדור בדולח שינבא את ביצועי המדדים בשנת תש"פ, עלינו לבחון את התמחור היחסי של כל שוק מניות על מנת להבין את הפוטנציאל הגלום בו.

לשם כך ריכזנו את מכפילי הרווח למדדי מניות בולטים בעולם ואת תשואות איגרות החוב הממשלתיות ל-10 שנים במדינות הרלוונטיות למדדים אלו. על ידי חישוב המכפיל ההופכי והפחתת תשואת האג"ח הממשלתית נקבל את פרמיית הסיכון הגלומה במדד, שמהווה אינדיקציה לאטרקטיביות ההשקעה באותו שוק בעתיד.

לאחר דירוג המדדים על פי פרמיית הסיכון המחושבת, התמונה העולה מניתוח זה מצביעה על עדיפות לשוקי המניות המפותחים במזרח: מדדי המניות של קוריאה ויפן נהנים כעת מפרמיית הסיכון הנדיבה ביותר - 6.7% ו-6.6% בהתאמה.

גם השווקים המרכזיים באירופה - בריטניה, גרמניה וצרפת - מציעים כיום פיצוי משמעותי (סביב 6%) למשקיעים באפיק המנייתי ביחס לתשואות אפסיות ולרוב שליליות בשוקי האג"ח ברחבי היבשת.

מנגד, שוקי המניות של הודו וברזיל מגלמים כיום פרמיה שלילית בין מחירי המניות לבין מחירי האג"ח המקומיים, אולם חשוב לזכור שתמחור זה מגיע אחרי שבשנה החולפת השקעה במניות ברזילאיות הייתה אחד המהלכים המוצלחים ביותר שאפשר היה לבצע בעולם ההשקעות.

ומה אצלנו? שוק המניות בישראל נסחר כיום במכפיל שנושק ל-20, כלומר, התשואה הנגזרת ממנו עומדת על 5.1% כאשר בניכוי תשואת אג"ח מדינה (קצת פחות מ-1%), מתקבל מרווח חיובי של 4% למשקיעים במדד ת"א-125.

מדובר בפרמיה עדיפה על זו המתקבלת במניות הנסחרות בשוק האמריקאי, שבו הפרמיה משתנה מהותית בין מניות מתחומי פעילות שונים. אך כאמור, יש מקומות רבים בעולם, למשל השווקים המפותחים באזור אסיה-פסיפיק (כולל אוסטרליה) וכמובן אירופה, אשר נסחרים כיום בפרמיה גבוהה יותר מהשוק שלנו.

מן הסתם, בדומה לתשואות פנימיות באיגרות חוב, גם התשואה הגלומה במניות ופרמיית הסיכון הנגזרת לכל שוק היא רק אינדיקציה לרמת תמחור נוכחית, ואינה בטוחה להשקעה מוצלחת.

יהיה אשר יהיה בשנת ההשקעות תש"פ, העיקר שתהיה לכולנו שנה טובה ומתוקה! 

הכותב הוא מייסד ומנכ"ל אינדקס מחקר ופיתוח מדדים בע"מ, המתמחה במחקר ופיתוח, חישוב ועריכת מדדי ניירות ערך למגוון צרכי השקעה. אין באמור ייעוץ/שיווק השקעות ו/או ייעוץ מס המתחשב בנתונים ובצרכים האישיים של כל אדם ו/או תחליף לשיקול-דעתו של הקורא ואין באמור משום עצה ו/או המלצה לרכישה או למכירת ני"ע או מוצר פיננסי כלשהו

עוד כתבות

לארי פייג' / צילום: רויטרס

החיים שאחרי גוגל: לארי פייג' מממן חיסונים בחינם לילדי קליפורניה

פייג', שממוקם במקום השביעי בין עשירי העולם, פרש מוקדם יותר החודש מכסא המנכ"ל של אלפאבית ● פייג' מממן את החיסונים במסגרת ארגון מקומי בשם "Shoo the Flu", שמציעה זריקות חינם בבתי ספר וגני ילדים בעיר

הנשיא טראמפ עם נשיא סין שי ג'ינגפינג / צילום: רויטרס

רגע לפני הדד-ליין: האם מלחמת הסחר נמצאת על סף פיצוץ?

ביום א' יפוג הדד-ליין שהציבה ארה"ב לממשל הסיני, וייכנסו לתוקף מכסים אמריקאים נוספים על מוצרים תוצרת סין ● מה האינטרס של טראמפ לענות לבקשת הסינים לפטור ממכסים, ומה יש להם להפסיד? ● כך מלחמת הסחר בין ארה"ב וסין הגיעה לסף פיצוץ, שלב אחר שלב ● האזינו

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

ת"א צמצמה את הירידות בנעילה לאחר הציוץ של טראמפ

המדדים המובילים ננעלו בטריטוריה הירוקה לאחר יום אדמדם ● טראמפ צייץ כי ארה"ב וסין קרובות ל"הסכם סחר גדול" ● לאומי פרטנרס במגעים לרכוש 20% מחברה בת של פוקס, מנייתה של חברת האופנה זינקה ביותר מ-7%

ניקולס בראון ואדם נוימן / צילום: רויטרס

אדם נוימן בדרך למסך הקטן: סדרת טלוויזיה תתאר את עלייתו ונפילתו

התסריט לסדרה יהיה מבוססת על ספר, שטרם יצא לאור, של שלושה כתבי "וול סטריט ג'ורנל" ● ככל הנראה דמותו של נוימן תגולם ע"י השחקן ניקולס בראון ● עוד בתכנון: סדרה דוקומנטרית על ההתפתחויות הסוערות בחברת WeWork

בוריס ג'ונסון והכלב שלו, אחרי הצבעה בבחירות בבריטניה / צילום: Dylan Martinez, רויטרס

"הסיוט שלפני חג המולד": כך מסקרים בבריטניה את הבחירות

האזרחים הבריטים יצאו הבוקר להצביע בפעם השלישית בארבע השנים האחרונות ● בינתיים, העיתונים מנסים להסביר לקוראים מי הוא בדיוק הבחירה הנכונה לעמוד בראש המדינה

הראל ויזל, מנכ"ל ובעלים קבוצת פוקס  / צילום: שוקה כהן, יח"צ

לאומי פרטנרס במו"מ מתקדם לרכישת 10% מחברת ריטיילורס של פוקס לפי שווי של 600 מיליון שקל

החברה הבת ריטיילורס מחזיקה בזיכיון להפעלת המותג נייקי בישראל ובקנדה והמותג פוט לוקר בישראל ● ללאומי תוענק אופציה לרכישת 10% נוספים בתוך ארבע שנים, לפי שווי של 750 מיליון שקל לפחות

דניאלה פיק בקמפיין החדש של Yes / צילום: רותם לבל

הפרסומת של yes עם דניאלה פיק - הזכורה ביותר השבוע

גיאוקרטוגרפיה: הפרסומת של yes היא גם המושקעת ביותר בשבוע החולף, עם השקעה יוצאת דופן שעומדת עפ"י נתוני יפעת בקרת פרסום על כ-1.9 מיליון שקל ● הפרסומת האהובה ביותר השבוע - תאגיד מיחזור האריזות תמיר

דקר הסלעים, מין בסכנת הכחדה / צילום: אורן קליין

בגלל הדייגים: מינים בסכנת הכחדה לא נכנסו לרשימת המינים המוגנים

לפני כשנה חתם השר אלקין על הכנסת דקר הסלעים וטונה כחולת סנפיר לרשימת הדגים המוגנים ● אך בסופו של דבר, בעקבות לחץ הדייגים, החליט לא לכלול אותם ברשימת המינים שיזכו להגנה מפני דייג

מטוס אל על בשדה התעופה רמון / צילום: דוברות רשות שדות התעופה

היסטוריה? מטוס אל על נחת ברמון אבל רק לביקור קצר

מזג האוויר קיצוני שתפס את המטוס של אל על עם חזרתו ארצה מרומא לא אפשר את הנחיתה בנתב"ג והמטוס הופנה לנחיתה ברמון

סתיו שפיר / צילום: איל יצהר, גלובס

שפיר לכחלון ולשטייניץ: "הקפיאו את הזיכיון של כיל במפעלי ים המלח"

ח"כ סתיו שפיר פנתה לשרי האוצר והאנרגיה בעקבות פרסום "גלובס" כי באוצר וברשות המסים נדהמו ממהלך חשבונאי של כיל המאפשר לה להימנע מתשלום מס בהיקף 400 מיליון שקל ● "אלה לא תרגילים חשבונאיים, זו הונאה"

ניסים ברבי, דנס מנופים / צילום: תמונה פרטית, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

ניסים ברבי זכה במכרז רמ"י בתנובות: ישלם עבור הקרקע 61 מיליון שקל

ברבי, מבעלי חברת "דנס מנופים בע"מ" שעוסקת בתום העגורנים, זכה בקרקע שנמצא באזור התעשייה של המושב ושמיועדת לתעשייה ● על הקרקע התמודדו 23 חברות ● בשיחה עם "גלובס" הצהיר כי "טרם החליט מה יעשה בקרקע"

דונלד טראמפ, נשיא ארה"ב / צילום: Carlos Barria, רויטרס

טראמפ מצייץ על "הסכם סחר גדול", ושולח את המדדים בוול סטריט לרמת שיא כל הזמנים

הציוץ של טראמפ לגבי הסכם סחר שמתקרב, בעוד העלאת המכסים הצפויה ב-15 לחודש מתקרבת, מפריחה אופטימיות בשוק ● הבנק האירופי בראשות קריסטין לגארד הותיר את הריבית ללא שינוי ברמה אפסית ● בורסות אירופה ננעלו בעליות, הפוטסי הבריטי טיפס ב-0.8%; תוצאות הבחירות יתבררו מחר

דודו זבידה / צילום: איל יצהר

אחרי מיזוג מבני תעשיה וכלכלית ירושלים: גם החברה הבת דרבן יוצאת מהבורסה

דרבן תבצע בסוף דצמבר פדיון מוקדם מלא של האג"ח שלה, בהיקף של 250 מיליון שקל, ותסיים את חייה כחברה מדווחת

הארווי ווינסטיין / צילום: אנדרו קלי, רויטרס

הארווי ויינשטיין הגיע להסדר תביעות אזרחי בגובה 47 מיליון דולר עם הנפגעות והנושים

לפי תנאי ההסכם, ויינשטיין ושותפיו לשעבר, בהם חברי מועצת המנהלים של אולפן ההפקות שלו לשעבר, לא הודו בביצוע עבירות

סוסון ים שנתקע בכוס חד פעמית שהושלכה לים  / צילום: נועם קוטלר

סוף סוף: עיר בישראל תאסור שימוש בכלים חד-פעמיים בחוף הים

כך לפי החלטת מועצת העיר אילת ● הקנס הצפוי לעובר על החוק - עד 730 שקל

צוות מגובש / צילום: שאטרסטוק

"כל מנהל או מנהלת צריכים שיהיה להם טישו במגירה"

התפיסה שלפיה דמעות בעבודה הן התנהגות לא מקצועית, מתחילה להשתנות ● מדוע חשוב לעודד קולגות לבטא רגשות, ואיך זה תורם לחדשנות?

הכוכב הבא / צילום: רונן אקרמן

התאגיד נפרד מ"הכוכב הבא": יפיק עצמאית את בחירת הנציג לאירוויזיון

שיתוף-הפעולה בין תאגיד השידור וקשת מתקיים כבר 7 שנים ● עפ"י הודעת התאגיד לקשת, בכוונתם להפיק עצמאית את בחירת המועמד הישראלי לתחרות, וזאת החל מהשנה הבאה, כלומר בבחירת נציג ישראל לאירוויזיון 2021 ● קשת בתגובה: "בהצלחה"

אביגדור ליברמן  / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

ליברמן: אתמוך בחנינה לנתניהו תמורת פרישתו - אך לא בחסינות

לדברי ליברמן, אמש ניסו שרים בליכוד, ובהם יריב לוין, לשכנע את נתניהו לוותר על חסינותו כדי להקים ממשלת אחדות ● "נתניהו הפך לנטל. אף אחד לא רוצה לראות אותו בכלא, אבל אף אחד גם לא רוצה לראותו במערכת הפוליטית, וכולם מוכנים לתת לו לצאת בכבוד"

עסקאות מבוצעות באמצעות מטבעות דיגיטליים / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

ה-SEC תובעת יזם בלוקצ'יין ישראלי על הונאה בגיוס 42 מיליון דולר

ערן אייל, מנכ"ל ומייסד הסטארט-אפ Shopin, שפעל באמצעות חברת UnitedData, מואשם ע"י רשות ני"ע האמריקאית כי הונה מאות משקיעים בהנפקת המטבע הדיגיטלי שביצע לפני כשנתיים ● אייל הודה באישומים פליליים בתביעה קודמת שהוגשה נגדו בניו יורק

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 11 בדצמבר 2019

אתמול באיכילוב: 7 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים