גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"אני רוצה שהבנות שלי ידעו שאני עושה הכל עבור העתיד שלהן"

היום התקיימו ברחבי 170 מדינות צעדות מחאה בשל משבר האקלים ● בישראל צעדו כ-3,000 מפגינים בתל אביב בדרישה לצדק סביבתי

צעדת מחאה בתל אביב בשל משבר האקלים ב-27 בספטמבר / צילום: רועי מרגוליס, יח"צ
צעדת מחאה בתל אביב בשל משבר האקלים ב-27 בספטמבר / צילום: רועי מרגוליס, יח"צ

שבוע רצוף באירועים ומחאות בנושא האקלים, שכלל את נאומה הבלתי נשכח באו"ם של מי שהפכה להיות סמל המחאות הנערה השבדית גרטה טונברג, נחתם ביום בהפגנות ותהלוכות שהתקיימו בכ-6,400 מוקדים ב-170 מדינות, בהן גם בישראל.

בצעדה בתל אביב, שהתחילה ברחבת בית הכנסת הגדול ברחוב אלנבי עד לסיומה בכיכר הבימה, השתתפו כ-3,000 מפגינים, שדרשו הכרה במשבר האקלים ככזה המחייב שינוי קיצוני מידי. לאורך הצעדה קראו המפגינים, "העם דורש צודק סביבתי".

בצומת הרחובות ההומה, אלנבי פינת רוטשילד ערכו המפגינים אקט של "התמוטטות" - במסגרתו עצרו את התנועה כשהם שכובים על הכביש למשך דקות ארוכות.

צעדת מחאה בשל משבר האקלים בת"א ב-27 בספטמבר / צילום: רועי מרגוליס, יח"צ

רוב המשתתפים היו בני נוער, רבים מהם הגיעו מכל חלקי הארץ. הם צעדו יחד עם נציגי ארגוני סביבה בהם 'המרד בהכחדה', 'מגמה ירוקה', 'שומרי הבית' המוחים נגד הקמת אסדות הגז ואחרים. גם נציגים מהמגזר העסקי, בהם של חברת סודה סטרים, לקחו חלק בהפגנות היום. המעורבות העסקית צוברת תאוצה כשיותר חברות מפנימות את האחריות שיש להן כיצרניות וכמשווקות - תופעה שבולטת גם במגזר העסקי בארה"ב, ברוח הפוכה לזו שמפגין הנשיא דונלד טראמפ, שדווקא נוקט במהלכים הפוכים של הפחתת רגולציה על תעשיות מזהמות אחרי שנטש את הסכם פריז. טראמפ שלא נכח בנאומה של טונברג השבוע באו"ם טרח לצייץ בזלזול מה כי היא ילדה נחמדה שטמון לה עתיד מזהיר. ובינתיים, במדינות שונות בעולם נערכו אינספור הפגנות כשהנושא צובר תאוצה, וטוב שכך.

עמרי פרל מתנועת 'המרד בהכחדה' בישראל הסביר את הצורך המידי בפעולה ובהכרה כי המצב האקלימי דורש הכרזה על מצב חירום. לדבריו, "בעוד מספר שנים מועטות, בעקבות ההתחממות הגלובלית, החיים בישראל יהפכו לבלתי נסבלים: גלי חום קיצוניים, מחסור במי שתיה, מדבור, מגפות, מליוני מהגרים נוספים, שריפות, עליית פני הים ועוד ועוד... למרות מצב החירום הזה, הממשלה לא עושה דבר בנידון ומפקירה את חיינו! לכן, הגענו לפה היום על מנת לדרוש מהמדינה להכריז מיידית על מצב חירום אקלימי ולפעול להורדת פליטות גזי החממה ל-0, אחרת לנו ולילדנו לא יהיה פה עתיד".

אמנם חלק מבתי הספר אפשרו לתלמידים להיעדר היום לטובת ההפגנה אך לא מדובר בתמיכה גורפת. מאיה יעקבס, מנכ"לית צלול, הלינה על היחס של מערכת החינוך בישראל למחאה: "מיליוני בני נוער ומבוגרים שבתו לאורך השבוע האחרון בכל העולם כנגד ממשלות ותאגידים שאינם פועלים לעצירת אסון האקלים, וגם בישראל התנועה הסביבתית גדלה והולכת. לצערנו, משרד החינוך מעניש תלמידים ומורים שבוחרים להפגין מדי שישי לצד ארגון Friday’s For the Future העולמית שהקימה גרטה תונברג ואשר מובילה מהפיכה ביחס לנושא החשוב. אנו סבורים כי על מערכת החינוך להצטרף ולתמוך בבני הנוער הנלחמים להבטחת עתידם, ולעזור להם להפוך לאזרחים מעורבים ואכפתיים. זהו שיעור האזרחות הפעילה הטוב ביותר שאפשר להעניק להם". "גלובס" פנה למשרד החינוך בכדי לבדוק האם יאפשרו לתלמידים להגיע היום להפגנות כפי שקרה במדינות אחרות בעולם, אך משרד דוברות משרד החינוך בחרה להתעלם מפנייתנו ולא להגיב.

לפני שבועיים נוסדה בישראל תנועה נוספת למאבק,"הורים למען האקלים". זוהי יוזמה ששותפים לה הורים מרחבי הארץ, "שרוצים עתיד בטוח לילדיהם ומודאגים מהמצב כרגע". ההורים מצטרפים לנוער השובת ותומכים במאבקו ובדרישותיו מן הממשלה. "נשמע את הקול שלנו כהורים שהתפקיד שלהם הוא לדאוג לשלומו של הדור הצעיר", אמרה ל"גלובס" רעות ברנהיים מיבנה, שהגיע להפגנה יחד עם ביתה טלי בת ה-10. "מי שמכיר אותי יודע שאני לרוב לא לוקחת חלק בההפגנות, אך מבחינתי מאבק זה חשוב מאין כמותו. הוא מאבק שחוצה דת ומגזר. הוא צריך להיות המאבק של כולנו על העתיד של הילדים שלנו, והוא יקבע איך החיים שלהם יראו. אני רוצה שהבנות שלי ידעו שאני עושה ואעשה הכל עבורן ועבור העתיד שלהן".

מפגין בצעדה למען התמודדות עם משבר האקלים בת"א ב-27 בספטמבר / צילום: מגמה ירוקה, יח"צ

שבוע המחאה קיבל אמש חיזוק מצדו של הנסיך הבריטי הארי שפרסם כי: "השבוע הזה, שהובל ע"י גרטה. ילדי העולם שובתים, וזה מצב חירום. זה מאבק שאנחנו מפסידים בו. אין מישהו בעולם שיכול להכחיש את המדע ואת העובדות שידועות כבר למעלה מ-40 שנה, ורק מתחזקות. אני לא מבין איך מישהו בעולם הזה, אנחנו, או המנהיגים - יכול להתכחש למדע". עם זאת, נזכיר כי הארי ורעייתו מייגן נתונים תחת ביקורת מוצדקת לאור השימוש המופרז של הזוג המלכותי בטיסות פרטיות ומזהמות. ביקורת עולמית רבה נשמעה נגד השניים בטענה להתנהגות צבועה. "טיסה במטוס פרטי מזהמת פי כמה מנסיעה ברכבת מודרנית", כך נכתב בתקשורת הבריטית ביחס לפוסטים ה"ירוקים" שמעלים השניים בנושא הסביבה. כך או כך, ככל שידוענים יעלו את הנושא למודעות הציבורית, אין ספק שהתהודה שלו תגבר.

לצד זאת, נציין את המעורבות שמגלה הדור הצעיר - גם בני הנוער הרבים שצעדו הבוקר בתל אביב הצליחו לרגש, רבים מהם היו חמושים בשלטים דוגמת "מבוגרים תומכים במחאת התלמידים", "רוצים עתיד ירוק", "הכדור בוער" ו"גם הדינוזאורים חשבו שיש להם זמן".

מחאה על משבר האקלים בת"א ב-27 בספטמבר / צילום: ליאל בירן, יח"צ

ליאל בירן, מורה בביה"ס הדמוקרטי לב השרון, שהחליט לשבות היום יחד עם תלמידיו, אמר ל"גלובס": "תלמידי ישראל לומדים בימים אלו על חגי תשרי, שהמוטיב המרכזי בהם הוא חשבון נפש. היום רבים מהם שובתים מלימודים יחד עם מליוני תלמידים ברחבי העולם כולו כדי ללמד את הדור שלנו ואת קובעי המדיניות שיעור משלהם על חשבון נפש. אנחנו יודעים כבר עשרות שנים שכלכלת הפחמן וכריתת יערות מובילים את האנושות ואת כל מה שחי כאן אל עבר קטסטרופה איומה. האסון האקלימי והרס הסביבה עומדים לגזול מהדור הבא סיכוי לחיים איכותיים ובריאים. האם זה פלא שהצעירים כועסים? הם יוצאים לרחובות בהמוניהם בתמיכה של הורים, מבוגרים ואנשי חינוך כדי לדרוש שינוי כיוון מיידי. המשאית דוהרת אל עבר תהום והנהג נרדם. חייבים להתעורר ולעשות חשבון נפש ותיקון - הצבת משבר האקלים והשלכותיו בראש סדר העדיפויות הלאומי והעולמי. כדי לאפשר לילדינו ותלמידינו עתיד יש להכריז על מצב חירום אקלימי, לעבור במהירות לאנרגיות מתחדשות, לנטוע יערות ולבסס כלכלה חדשה על עולם מקיים. להסתפק בפחות תהיה בגידה באחריות שלנו כהורים, מורים ומנהיגים".

עוד כתבות

בנימין נתניהו / צילום: איל יצהר, גלובס

אנשי עסקים בכירים פנו לח"כים: "לא לאפשר לנאשם נתניהו לקבל מנדט לשלוט"

120 אנשי עסקים מוכרים פנו היום במכתב ל-120 חברי הכנסת בבקשה שלא לאפשר לרה"מ נתניהו, הנאשם בעבירות חמורות, להקים את הממשלה הבאה ● "כשם שלא יעלה על דעתנו למנות נאשם בעבירות כאלה לתפקיד במוסד חינוכי - כך גם אין להטיל עליו להקים ממשלה"

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 18 בפברואר

אתמול באיכילוב: 9 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

חברות מוצרי החשמל מעלות מחירים / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי , גלובס

אפקט הקורונה: חברות מוצרי החשמל מנצלות את המומנטום ומעלות מחירים

בתוך שבוע נרשם גל עליות במחירי מוצרי החשמל בקרב ארבע חברות - אלקטרה, טורנדו, ברימאג וניופאן – אשר נע בשיעור של בין 3% ל-14% במחיר לקמעונאי ● הצעד הזה מתרחש על אף שעדיין קיימת בישראל סחורה שהגיעה לארץ טרום המשבר

אביב כוכבי / צילום: Oded Balilty, Associated Press

רשמית צה"ל מודיע על הקמת אגף אסטרטגיה ואיראן

זאת כחלק מהתוכנית הרב-שנתית "תנופה" שמקדם הרמטכ"ל אביב כוכבי ● האגף החדש יכלול בשלב ראשון את החטיבה האסטרטגית וחטיבה קשרי החוץ, ושתי משימותיו העיקריות יהיו תכנון אסטרטגיה צבאית ו"ריכוז הפעולות לעיצוב ולתכנון המערכה למול הזירה האיראנית"

ניר צוק, מנכ"ל פאלו אלטו  / צילום: תמר מצפי

"יש חברות סייבר מדהימות בישראל, צ'ק פוינט היא לא אחת מהן"

ניר צוק, מייסד חברת פאלו אלטו נטוורקס, החל את דרכו המקצועית בצ'ק פוינט ועזב אותה לטובת הקמת חברות מתחרות • בראיון ל"גלובס" הוא מסביר למה האסטרטגיה של פאלו אלטו טובה יותר משל המתחרות, ועוקץ גם את מיקרוסופט: "הסתכלתי על החברות שהם רכשו ומצאתי דברים חסרי ערך"

אבי גבאי וגיל שרון / צילום: ליאור מזרחי, כדיה לוי, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

לקראת אישור סופי: סלקום רוכשת את גולן טלקום ב-750 מיליון שקל

סלקום תשלם לגולן 590 מיליון שקל בשני תשלומים: 413 מיליון שקל במועד השלמת העסקה ו-177 מיליון שקל בתוך 3 שנים ● בנוסף, העסקה כוללת את תשלום המזומנים בקופת גולן טלקום וויתור על ההלוואה שסלקום נתנה לגולן ● בעקבות העסקה, אלקטרה צריכה תרשום רווח הון לפני מס של כ-300-330 מיליון שקל

עובדי משרד החוץ מצביעים בהונג קונג עם מסיכות / צילום: דוברות משרד החוץ

בצל הקורונה: החלה ההצבעה בנציגויות חו"ל - עם מסיכות

בסין ישנם כ-160 ישראלים בעלי זכות בחירה, אבל רק כ-20 מהם נמצאים היום במדינה ● במהלך היממה הקרובה יצביעו כ-5,200 ישראלים בעלי זכות בחירה ב-77 מדינות

שעוני פייר קארדן / צילום: יח"צ

רולטיים קיבלה את הזיכיון הבלעדי ליבוא מותג השעונים פייר קארדן

השעונים של המותג ישווקו ברשת חנויות אימפרס ובאתר האונליין שלה וכן בחנויות שעונים נוספות, בטווח מחירים שינוע בין 560-880 שקל

משה מזרחי, אינמוד / צילום: איל יצהר, גלובס

הכנסות שנתיות של 156 מיליון דולר לאינמוד שכבר שווה 1.4 מיליארד דולר

חברת האסתטיקה הרפואית רשמה ברבעון הרביעי הכנסות של 47 מיליון דולר, גידול של 63% לעומת התקופה המקבילה ● החברה משיקה שני מוצרים חדשים וחוזה צמיחה נוספת של 20-25% ב-2020

אייל מליס, ענת גבריאל / צילומים: יוסי זמיר, אנצ'ו גוש. עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

האוטו של תנובה: בוחנת כניסה למשלוחי המכולות

חברת המזון הגדולה בישראל במגעים לכניסה למיזם המכירה המקוונת לסופרמרקטים שכונתיים שהקימה יוניליוור • המיזם מציע לסופרמרקטים ומכולות תשתית להקמת אתר מכירות ברשת • שיתוף-פעולה שכזה עשוי להיות כפוף לאישור הרשות לתחרות

משה ברקת / צילום: תמר מצפי

בודו טרכטנברג ועבאדי-בויאנג'ו יסייעו לרשות שוק ההון לקבוע מדיניות קבועה בנוגע ל"הוצאות הישירות"

הממונה על רשות שוק ההון מינה ועדה שתבחן את ההוצאות שהגופים המוסדיים רשאים לגבות ישירות מהחיסכון לטווח ארוך של לקוחותיהם עבור תשלום לצדדים שלישיים שמסייעים בניהול ההשקעות ● הוראת השעה מסוף 2017 תהיה בתוקף עד אמצע יוני, ובמסגרתה תותר גביית התשלומים הללו

אריאל הרוש / צילום: שלומי יוסף

שחקני בית"ר ירושלים תבעו פיצויי פיטורים - והופנו להתאחדות לכדורגל

ביה"ד לעבודה קיבל את בקשת בית"ר ירושלים לעכב את הדיונים בתביעה שהגישו נגדה הכדורגלנים אריאל הרוש, תומר בן יוסף, אוהד סיידוף, שי חדד, רועי זיקרי וברק משה - והעביר את הסכסוך לדיון במוסדות הבוררות של ההתאחדות לכדורגל ● "להעסקת ספורט יש מאפיינים ייחודיים"

תומר וינגרטן  / צילום: סנטינל וואן

חד קרן חדש: חברת הסייבר סנטינל וואן גייסה 200 מיליון דולר בהובלת אינסייט

סבב שני בתוך 9 חודשים הקפיץ את היקף הגיוסים של סנטינל וואן ל-430 מיליון דולר ● החברה פועלת בתחום של אבטחת נקודות קצה

אלון מאסק / צילום: Aly Song, רויטרס

יצרניות הרכב הוותיקות שוברות את הראש: "איך להיות יותר כמו טסלה?"

בכירים בפולקסווגן, אאודי, פורשה וג'נרל מוטורס מאיצים את המאמצים להעלות על הכביש דגמים "הורגי טסלה" ● אנליסט במורגן סטנלי: "אם טסלה תוכיח שהיא רווחית, זה יבטל את אחת הסיבות הגדולות ביותר לכך שהיצרניות המסורתיות היססו 'ללכת על כל הקופה' עם המכוניות החשמליות"

שי אהרונוביץ / צילום: שלומי יוסף, יח"צ

ברשות המסים עובדים על חוק שיבהיר מהו "תא משפחתי" לצורך חיוב במס רכישה

על רקע שפע תכנוני המס שנולדו בעקבות מס הרכישה הגבוה בישראל (8%), שהנפוצים שבהם הם העברת דירה במתנה לבן משפחה, ילד או הורה, הודיע היום סמנכ"ל מיסוי מקרקעין ברשות המסים, שי אהרונוביץ', כי רשות המסים פועלת להסדיר את הנושא בחקיקה

ויליאם בר, התובע הכללי של ארה”ב, בנאומו בשבוע שעבר / צילום: Associated Press

דיווחים בארה"ב: שר המשפטים שוקל להתפטר בגלל הציוצים של טראמפ

השר וויליאם באר קרא לנשיא ארה"ב להפסיק לצייץ חוות-דעת על החלטות של משרד המשפטים ● ברקע: מאבק על עצמאות מערכת אכיפת החוק בארה"ב ● טראמפ: "אני עומד בראש מערכת האכיפה"

אהוד ברק / איל יצהר

אינטרקיור מגדילה כושר יצור: תקצור צמחים ראשונים במסגרת הסכם עם חוות קנאביס במחוז חיפה

מאינטרקיור נמסר כי החווה כבר קיבלה אישור לגידול קנאביס מיחידת הקנאביס הרפואי במשרד הבריאות

בני דרייפוס ועו”ד מירי כהן / צילומים: כדיה לוי ויונתן בלום

מגדל קלפים: כשאין ממשלה ואין תוכניות, הפקידות הבכירה מתפנה מרצונה

האם הקיפאון בקידום תוכניות עבודה ממשלתיות בתחום הנדל"ן מבריח את הפקידות הבכירה? וגם: ג'ף בזוס נרתם למאבק במשבר האקלים, המינויים החדשים של גיא שמש בנוקיה ויעל לפיד באופטימוב, ובאיזה פרס זכתה פרופ' רות ארנון?

ביל גייטס ואלון מאסק / צילומים: HANNIBAL HANSCHKE, Olivier Chassignole/ AP

ביל גייטס רכש פורשה חשמלית, ואלון מאסק לא נשאר חייב

גייטס חשף לאחרונה כי החליט לרכוש את אחת מהמתחרות של יצרנית הרכבים החשמליים טסלה ● בתגובה, מאסק עקץ את גייטס בטוויטר

בניין הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

עליות בתל אביב; טבע ופריגו עולות ב-2%; טאואר נחלשת

סומוטו מוכרת את פעילות האפליקציות לחברה בשליטת צביקה בארינבוים בסכום של עד 34.3 מיליון דולר ● דאו ג'ונס איבד אמש 0.6%, S&P 500 ירד ב-0.3%, והנאסד"ק ננעל בעלייה מזערית של 0.02% לשיא חדש ● הזהב חצה את רף 1,600 דולר לראשונה מאז 2103, והנפט ננעל ללא שינוי