גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מה קורה כשהדור שמגיע לו הכל פוגש עולם פיננסי שאין לו מה לתת

ילידי שנות ה-70 המאוחרות ואילך נולדו לתקופה של צמיחה כלכלית ושינויים תעשייתיים וטכנולוגיים מרחיקי לכת ●  קל לזנוח את ההתייחסות למה עלול לקרות אם הצמיחה הזו תיעצר או אפילו רק תואט באופן משמעותי

הדור שמגיע לו הכול פוגש בשוק פיננסי שאין לו לתת / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק
הדור שמגיע לו הכול פוגש בשוק פיננסי שאין לו לתת / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

"רבי טרפון אומר: היום קצר והמלאכה מרובה, והפועלים עצלים, והשכר הרבה ובעל הבית דוחק". כל דור והביקורת שלו על כך שהצעירים רוצים תוצאות מהירות ללא עבודה קשה. גם התקופה הנוכחית לא שונה והיחס לדור ה-Y (בני ה-30) ולדור ה-Z (בני העשרה) הוא שמדובר בשכבת גיל שעבודה קשה היא עבודה זרה מבחינתם.

בהקשר זה, שנה חדשה זה מכבר התחילה ובעוד שבוע יחול יום הכיפורים ובו בין יתר החטאים במסגרת ה"וידוי" נתאר גם את חטאי ה"עיניים רמות" ו"צרות עין"; מבחינת הטכנולוגיה והרשתות החברתיות - בעידן הגלובלי, שני החטאים של גאווה וצרות עין מתעצמים ומייצרים שכבת גיל שנמצאת באופן מתמיד במצב קיום של השוואות לאחרים וחוסר סיפוק.

דור ה"מגיע לי"

בקרב שכבת הגיל שלי (דור ה-Y) התחילה התופעה (אז עוד בחיתולים) של טיול גדול אחרי הצבא. מכיוון ששירות צבאי של שלוש שנים הוא שוחק, יש צורך להתאוורר בטיול גדול למזרח או לדרום אמריקה. שכבת הגיל ששירתה בזמן מלחמת ששת הימים או יום הכיפורים, לא הרגישה צורך לטוס לקצה העולם כדי ל"התאוורר". הסתיים השירות הצבאי והם חזרו לשגרה. אבל שנים ספורות מאוחר יותר הסביבה החברתית השתנתה לבלי היכר.

השינוי הבין דורי בא לידי ביטוי גם בשוק העבודה ובהלך הרוח שאם מסיימים תואר ראשון במנהל עסקים, המשמעות היא שישר צריך להתמנות למנהל בחברת ענק או לכל הפחות בחברה בינונית הנסחרת בבורסה. תפיסת ההצלחה המיידית באה לידי ביטוי גם בזהות של גיבורי תרבות - לא עוד קלפי ילדים של מנחם בגין ובן גוריון, גיבורי תרבות הם מי שהשתתפו בתוכנית ריאליטי והפכו בין רגע מדמויות עלומות לקובעי דעת קהל.

גם גיבורי העל הם כבר מזמן לא ברוס ויין שהתאמן במשך שנים במנזר בקצה העולם כדי להפוך לבאטמן, אלא אנשים רגילים שפתאום נשך אותם זאב וקיבלו כוחות על. גיבורי התרבות בטלוויזיה ובמרחב הציבורי הם לא אלו שעבדו קשה והצליחו, אלא אלו ששפר מזלם ואירוע מקרי גרם להם להצליח.

בני גילי זכו ליהנות ממדד S&P 500 שעלה כמעט פי 80 בארבעים השנים החולפות. כל 10,000 דולר של חיסכון ב-1980 שהושקעו במדד S&P 500, שווים היום כ-800 אלף דולר. דור ילידי שנות ה-80 ועד לשנות ה-2000, הוא דור שנפש בחו"ל בתדירות גבוהה יותר מזו שבה הדור שלפניו נפש באילת. כל המאפיינים הללו מובילים לצורך להתייחס לדור הזה באופן שונה מבחינה כלכלית.

תשואת מדד S&P 500

משיח לא בא, וכך גם לא המשבר

מאז המשבר הפיננסי בשנת 2009, בכל שנה מתפרסמים לא מעט טורי דעה ומאמרים על כך שכבר, או-טו-טו אנחנו נגיע לעברי פי פחת, למשבר פיננסי שכמותו לא היה עשרות שנים. למעלה מעשור עבר מאז המשבר הפיננסי ההוא ודיו רב נשפך על הדפים שתיארו את נבואות החורבן, אך יוק, בינתיים המשבר מבושש להגיע. היקף הנכסים הפיננסיים שרק ממשיך לצמוח בעולם בכלל ובישראל בפרט (מתקרבים לחציית ה-4 טריליוני שקלים של נכסים פיננסיים) לא מאפשר בשלב זה למשבר פיננסי משמעותי להתרחש משום שהכסף שמושקע בשווקים הפיננסיים הוא כסף שמקורו בפנסיות וחסכונות של הציבור וכל עוד סכום זה נמצא במגמת גידול, הסבירות למשבר פיננסי משמעותי אינה גבוהה בהיעדר משבר בכלכלה הריאלית.

ורק לילידי שנות ה-80 לא נשארה פנסיה

עלייה של 8,000% (פי 80) בתשואת מדד S&P 500 לא התרחשה בחלל ריק, אלא בסביבה כלכלית של ירידת תשואות מתמשכת. לשם המחשה, בשנת 1981, התשואה על איגרת חוב לעשר שנים של ארה"ב עמדה על כמעט 16% וכיום על 1.66% בלבד - כעשירית בלבד מהתשואה שניתן היה להשיא על אותה איגרת חוב בשנת 1981.

תשואת איגרת חוב לעשר שנים של ארה"ב

כדי שהתשואה בשוקי המניות תימשך, צריכה להימשך גם המגמה של ירידת התשואות בחוב הממשלתי על מנת שלא להותיר אלטרנטיבות השקעה בתשואה חיובית, גם אם ברמת הפוטנציאל, פרט לשוק המניות. מכיוון ששוק המניות לבדו הוא קטן מדי ביחס להיקף ההשקעות העולמי, ממש כפי ששוק המניות הישראלי הוא קטן ביחס להיקף החסכונות של הציבור הישראלי, חלק הארי של תיקי החיסכון מורכב מאיגרות חוב בין אם של חברות (אג"ח קונצרניות) או של ממשלות (אג"ח ממשלתיות) - תשואות נמוכות במרכיב האג"ח יובילו לכך שהתשואה על תיקי החיסכון תהיה נמוכה ולא רחוק היום שבו החוסכים ידרשו את הפנסיה שלהם כבר היום כדי להימנע מהשקעה באיגרות חוב בתשואה שלילית שבוודאות יפסידו כסף במידה ומחזיקים בהן לפדיון.

הסיכונים בשנה הקרובה

שנת תש"פ הבאה עלינו לטובה לא שונה מהותית מבחינה כלכלית מכל שנה בעשור שחלף מאז תש"ע, השינוי הוא בעיקר בסביבה הפוליטית שהפכה להיות כאוטית ומוסיפה אי ודאות למערכת הכלכלית. כך לדוגמה, יחד עם התשואות השליליות, יכולים להתחיל ולהישמע קולות מצד פוליטיקאים הקוראים לכך שהציבור יוכל לצרוך את כספי הפנסיה כבר היום כדי להאיץ את המשק במקום שהכסף ישיא תשואה שלילית עד לפנסיה. לאור הכוח האלקטורלי העולה של ילידי שנות ה-80 ואילך, קריאות מסוג זה לא יפלו על אזניים ערלות, בעיקר אם זה יגיע בתוספת הסבר שכספי הפנסיה יאפשרו לחוסכים לקנות דירה כבר היום במקום לחכות ל"פנסיה אולי" במועד הפרישה.

מהלך מסוג זה שיכול לצבור תאוצה בהתאם לתוצאות הבחירות בארה"ב בשישי בנובמבר 2020, עלול לייצר גם אירוע פיננסי. ניתן לרכז את הסיכונים בעולם של תשואות שליליות בכלל ובשנה הקרובה בפרט לשלושה עיקריים: סיכון של הלאמה (ולראיה הנפילות באג"ח ארגנטינה לאור החשש מהבחירות הקרבות), סיכון של הוצאה חד פעמית גבוהה שיכולה לרוקן את קופת המזומנים של החברה (לדוגמה, חברת טבע והתביעות הייצוגיות) והתרחיש הרחב היותר שבו היקף חסכונות הציבור יתחיל להצטמצם, בין אם מסיבות רגולטוריות ובין אם מסיבות של שינויים חברתיים.

נסיים בתקווה שגם השנה יכתבו הרבה על משבר בפתח, אבל שהוא יבושש להגיע. שנה טובה ושנת השקעות מוצלחת. 

הכותב הוא מנכ"ל OXTP INVESTMENTS ומשמש כמנהל תחום החוב בחברת Oscar Gruss&Son. הכותב ו/או חברות קשורות עשויים להשקיע בניירות ערך ו/או מכשירים לרבות אלו שהוזכרו בה. האמור אינו מהווה ייעוץ או שיווק השקעות, המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם

עוד כתבות

אורי לוין, מייסד ויו"ר. זיו תירוש, מייסד ומנכ"ל, Refundit / צילום: יח"צ

הסטארט-אפ ריפנדיט שייסדו אורי לוין וזיו תירוש גייס 10 מיליון דולר

מדובר בסטארט-אפ המציע אפליקציה שמייעלת ומקצרת את הליך קבלת החזר המע"מ לתיירים בהתאם למדיניות של הארצות בהן הם מבקרים ● את סבב הגיוס הובילה Amadeus Ventures

ראשת מועצת גני תקווה, ליזי דלרי'צה / צילום: אביגיל עוזי

"התחבורה בישראל היא 100 שנה אחורה, צריך פתרונות בתוך היישוב"

כך אמרה ל"גלובס" ראשת מועצת גני תקווה ליזי דלרי'צה לאור החלטת המועצה השבוע לקדם בניית 1,200 דירות בצפון היישוב כחלק מרובע חדש שיכלול גם רבע מיליון מ"ר שטחי תעסוקה ומסחר

איריס בינקוביץ', אביגיל דר ונרקיס טסלר / צילום: רונה איבר

מועדון ארוחת הבוקר: מה חושבות מנהלות בתחום הקנאביס על שבירת קירות

וגם: UMI תפחית שכרו של בני גבאי ל-60 אלף שקל לחודש

קנאביס / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

התפתחות דרמטית בבג"ץ הקנאביס: משרד הבריאות חשף כי הנחיות בעניין ייצוא הקנאביס יפורסמו בשבוע הבא

משרד הבריאות מתכנן לפרסם הנחיות בעניין ייצוא קנאביס ביום שני הקרוב ● בהודעה לבג"צ אמר המשרד: "מבחינת משרד הבריאות, כל עסק אשר עומד בסטנדרט לייצור ושיווק מקומי – יוכל לשווק מוצריו לחו"ל"

מתי דב / צילום: איל יצהר

עלייה של 19% ברווח של קרן הריט למגורים מגוריט ל-13.4 מיליון שקל ברבעון

קרן הריט למגורים רשמה רווח של 13.4 מיליון שקל ברבעון השלישי, רווח של 23.8 מיליון שקל ב-9 החודשים הראשונים של השנה ● עיקר הרווח נובע מהשלמת עסקה לרכישת מתחם דירות בפתח תקוה ● ההכנסות של מגוריט מדמי שכירות עלו ל-3.6 מיליון שקל ברבעון השלישי, לעומת 1.5 מיליון שקל ברבעון המקביל

ברק עילם  / צילום : שלומי יוסף

צמיחה של 27% בתחום הענן דחפה את הכנסות נייס; מעלה תחזית רווח שנתית

הכנסות של 152 מיליון דולר מתחום הענן סייעו לנייס להציג ברבעון השלישי עלייה של 8% בהכנסות ל-387 מיליון דולר ● המנכ"ל ברק עילם: ההכנסות מפעילות הענן הן 40% בקירוב מהכנסות החברה ומשקפות את ההצלחה הגדולה שלנו בתחום"

גדי נצר / צילום: תמר מצפי

מניית גלוברנדס הגיבה בחיוב לעלייה ברווח הרבעוני למרות קיפאון בהכנסות

עם זאת, מאז החלה מפיצת הסיגריות והממתקים להיסחר בבורסה אשתקד, רשמה מנייתה ירידה של 27%

 איל זמיר  נדב ארגמן  אבי בלוט בנימין נתניהו ואביב כוכבי בחדר המלחמה בבסיס מטכ”ל/ צילום: קובי גדעון לע"מ

הכין לימונדה: כך ניצל נתניהו את פירות הסיכול המוצלח בעזה

אף אחד לא חושד בדרג הצבאי כי פעל למען הצרכים הפוליטיים של ראש הממשלה בחיסול בכיר הג'יהאד האסלאמי ● אבל מהרגע שהמטוסים יצאו למשימת הסיכול וחזרו בשלום, הפך נתניהו כל היבט אפשרי של ההתרחשויות הביטחוניות לכלי לצרכיו הפוליטיים ● דעה

אוון שפיגל / צילום: JD Lasica

"הורי גידלו אותי בלי טכנולוגיה. הבן שלי רשאי לצפות בטלוויזיה שעה בשבוע"

אוון שפיגל, מייסד ומנכ"ל סנאפ, מספר בראיון ל"וול סטריט ג'ורנל" על האופן שבו הוא מגדל את הילדים שלו, על העיצוב המחודש שהיה שנוי במחלוקת ("הוא הצלחה") ועל פייסבוק: "התחרות איתנו גרמה להם להציע יותר ערך ללקוחות"

תלמיד עם מחשב נייד / צילום: שאטרסטוק

בכיר באפל: תלמידים שישתמשו במחשבים של גוגל לא צפויים להצליח

פיל שילר, סגן נשיא בכיר לשיווק באפל, התייחס בראיון לאתר "CNET" למחשבי "כרומבוק" של גוגל: "אם כל מה שאתה רוצה זה לעשות מבחנים לילדים, אולי מחשב זול יוכל לעשות זאת. אבל התלמידים לא הולכים להצליח"

פרוקטר אנ גמבל /צילום: רויטרס - John Sommers

P&G בשת"פ עם 8200EISP: "מחפשים את מותגי מיליארד הדולר הבאים"

החברה מחפשת מוצרים בתחום הבריאות, איכות החיים, איכות המגורים ומוצרים נגד "תשישות נשית"

אופירה ביננפלד / צילום: תמונה פרטית

"אין לי פנסיה מסודרת, והמדינה רק מפריעה לעבוד ולהתפרנס"

אופירה ביננפלד (61), בעלת סטודיו לפילאטיס בקיבוץ מפלסים, מוטרדת מכך שאין לה פנסיה מסודרת • עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם • צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il

יהלי סלע, רם יוניש וגילי ינקוביץ - מייסדי סימפליפיי / צילום: יח"צ

צ'ק פוינט רוכשת את סטארט-אפ הגנת הסייבר סימפליפיי

סימפליפיי מפתחת טכנולוגיית הגנת סייבר להגנה על מוצרי האינטרנט של הדברים ● סכום העסקה לא נחשף, אך ההערכה היא כי מדובר בכמה מיליוני דולרים

שדרות ירושלים/צילום: מתן פורטנוי

מוקדם מהמתוכנן: אפליקציית Colu מסיימת מחר את הטבת הצבירה המוגדלת ביפו

בתחילת אוקטובר יצאה אפליקציית התשלומים במהלך שמטרתו לעודד את העסקים בשדרות ירושלים ביפו: הטבה של צבירת קאש-בק בשיעור של 30% ● המבצע, שאמור היה להימשך עד 1 בדצמבר, יסתיים כבר מחר בערב, היות שהתקציב נגמר

עדי יופה / צילום: אריק סולטן, גלובס

"כמו סטורי שנעלם תוך 24 שעות, העבר לא רלוונטי לקביעת העתיד"

אנחנו חיים בעידן אקסטטי שבו העולם כולו הופך ל'סטורי': מה שהיה רלוונטי ל-24 השעות האחרונות, יכול להיעלם עד מחר ● עדי יופה משרטטת עבור 'ליידי גלובס' קווים למגמות העל שישלטו בשנה הקרובה

נופר עמיקם / צילום: אופיר אייב

נופר עמיקם מונתה לשותפה בקרן ההון סיכון גלילות קפיטל

עמיקם (34) עומדת בראש מחלקת יצירת הערך תצטרף לשני המייסדים קובי סמבורסקי ואריק קלינשטיין

חיילי צה"ל על גבול רצועת עזה,/ צילום: רויטרס

בשל הפרת הפסקת האש: בעוטף עזה החליטו לא לקיים מחר לימודים

(עדכונים שוטפים): למרות שפיקוד העורף הודיע על חזרה לשגרה, ברשויות החליטו שלא לקיים לימודים, לאחר שרקטה נורתה לישראל ויורטה על ידי כיפת ברזל ● פלסטינים מפגינים בגבול עזה נגד הפסקת האש

מרתף חניה / צילום: איל יצהר, גלובס

תמ"א 38: גם מרתף חניה אינו זכאי לפטור מהיטל השבחה

ועדת ערר החליטה כי מרתף חניה בר"ג לא יזכה לפטור מהיטל השבחה בפרויקט תמ"א 38

משרדי ?Wix / צילום: רויטרס

מנייתה של Wix צונחת בוול סטריט לאחר צמצום תחזית שנתית

הישראלית שנסחרת בוול סטריט הציגה עלייה מפתיעה ברווח ובהכנסות ברבעון השלישי של השנה, אך צמצמה את טווח התחזיות לשנת 2019 כולה ● צופה הכנסות בטווח של 763-761 מיליון דולר, לעומת התחזיות הקודמת להכנסות בטווח של 765-761 מיליון דולר

אורי גייגר / צילום: יחצ

אקסלמד שואפת לשבור שיא לקרן מכשור רפואי: גיוס 400 מיליון דולר

הקבוצה, המשקיעה בחברות מכשור רפואי, מקימה קרן רביעית שתפעל לפי המודל הייחודי שפיתחה: צירוף טכנולוגיות חדשניות למערכי שיווק של חברות מדשדשות • המייסד והשותף המנהל, ד”ר אורי גייגר, מסביר אילו חברות הוא מחפש, מה היתרון של ניו יורק על עמק הסיליקון ומדוע המוסדיים צודקים בכך שלא השקיעו עד כה בקרנות רפואיות שיצאו מישראל