הבורסה ננעלה בירידות לאחר עדכון המדדים; מניית הבורסה זינקה ב-10%

מדד ת"א 35 איבד 0.8%, כשברקע וול סטריט רושמת יום שלישי ברציפות של ירידות • פריגו צנחה ב-5.3%, טבע איבדה 3.1%, כיל ירדה ביותר מ-1%  מנגד אלטשולר שחם גמל קפצה בכ-5%

הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר
הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:30

המסחר בבורסה בתל אביב ננעל בירידות על רקע הסנטימנט השלילי בוול סטריט, שם נתוני מאקרו מאכזבים שולחים את המדדים ליום שלישי ברציפות של ירידות. 

מדד ת"א 35 איבד 0.8%, ת"א 90 איבד 0.7% ומדד הבנקים עלה ב-0.4%.

מניית פריגו  צנחה ב-5.3%, טבע  איבדה 3.1%, כיל  ירדה ביותר מ-1%  מנגד אלטשולר שחם גמל  קפצה בכ-5%.

מחזור המסחר, כולל הפקיעה השבועית ועדכון המדדים הרבעוני, הסתכם ב-2.6 מיליארד שקל.

15:20

בשל עדכון פרמטרים חודשי, שלב טרום הנעילה בשוק המניות יחל היום בין 16:54 ל-16:55.

14:45

נמשכת המגמה השלילית הקלה בבורסה, ביום המסחר האחרון לשבוע המקוצר. המסחר היום הושפע ממגמה מעורבת בבורסות אירופה, ומצפי לפתיחה יציבה בוול סטריט - לאחר ירידות חדות שנרשמו שם אתמול.

המסחר בארץ ובעולם ממשיך להיות מושפע מחדשות הקשורות להתפתחויות הפוליטיות בארה"ב ומלחמות הסחר, כשהפעם הזרקור הוא על היחסים בין ארה"ב לגוש האירו. באירופה נערכים כעת לחידוש מלחמת הסחר עם ארה"ב, לאחר שוושינגטון הודיעה הלילה על שורת מכסים ותעריפים על מוצרים אירופיים בשווי 7.5 מיליארד דולר, בהתאם לפסיקת ארגון הסחר העולמי.

הארגון פסק כי ארה"ב רשאית להטיל מכסים ותעריפים בשווי סכום זה בשל סובסידיות לא חוקיות שניתנו על-ידי המדינות המחזיקות בתאגיד התעופה האירופי - גרמניה, צרפת, ספרד ובריטניה. משרד האוצר האמריקאי פרסם הלילה רשימת מוצרים. הרשימה שפורסמה כוללת מכס של 10% על מטוסים, מה שעלול להציב בבעיה משמעותית חברות תעופה אמריקאיות שרוכשות מטוסים מחברת איירבוס.

בשוק האג"ח נסחרות היום הממשלתיות השקליות הארוכות ביציבות ואילו מדדי התל בונד המרכזיים רושמים ירידות של עד 0.1%.

בשוק המטבעות נסחר הדולר בעלייה של 0.2%, סביב 3.49 שקלים והאירו, מתחזק בכ-0.6% ונסחר סביב 3.82 שקלים.

מבין מניות מדד ת"א-125 בולטות בעליות של עד 4% מניות מלם תים , אופקו  , קמטק  , נייס , קליל  ואלקטרה צריכה .

מנגד, ירידות של עד 3% נרשמות במניות קבוצת דלק , אלביט מערכות  , תמר פטרוליום  וסלקום  .

מניית חברת הנדל"ן המניב אפי נכסים , נסחרת בירידה של כ-3% לאחר שהחברה הזהירה כי נפילת האירו מול הדולר במהלך החודשים יולי-ספטמבר תביא לקיטון של כ-250 מיליון שקל בהונה העצמי של החברה. לאפי נכסים פעילות רחבה במדינות מזרח אירופה ולכן היא מושפעת מהתנודות בשער האירו, שנפל במהלך הרבעון השלישי ב-6.32% מול השקל.

חברת ארקו החזקות  הנמצאת בשליטת אריק קוטלר, דיווחה אתמול כי חברת הבת GPM, יחד עם שותפות GPMP שבשליטתה, ירכשו פעילות קמעונית הכוללת 63 אתרים בהפעלה עצמית, במדינת ויסקונסין שבארה"ב, וזאת בתמורה לכ-36 מיליון דולר. מניית ארקו רושמת היום ירידה של כ-2% והשלימה נסיגה של כ-34% בשנה האחרונה.

בקרב המניות הקטנות בולטת סייפ-טי  בעלייה של 30% במחזור ער לאחר שהחברה דיווחה הבוקר כי היא צפויה להציג הכנסות של 1.35-1.45 מיליון דולר ברבעון השלישי השנה, קפיצה של יותר מ-400% בהשוואה להכנסות של 248,000 דולר ברבעון השלישי של שנת 2018.

דודי פריד, מנכ"ל קולמקס שוקי הון, ציין היום, כי "קיים חשש בקרב המשקיעים מפני מהלכים קיצוניים נוספים במלחמת הסחר מול סין - מה שעלול לפגוע עוד בחברות גלובליות. אם נוסיף למשוואה את חוסר הוודאות הפוליטית כשכל צד מתבצר בעמדתו, הרי שניתן להניח שבשבועות הקרובים נמשיך לראות מסחר תנודתי ועצבני בבורסה המקומית וגם השקל עלול להיחלש מול המטבעות המובילים בעולם לאחר התחזקות יפה בתקופה האחרונה".

11:45

לאחר שאתמול נרשמו עליות חדות במניות מגזר הנפט והגז, בעקבות ההודעה על חוזה לאספקה ממאגרי תמר ולוויתן לדולפינוס המצרית, נרשמות היום ירידות במגזר. יחידות ההשתתפות של רציו , דלק קידוחים  וישראמקו   יורדות בכ-1.3%-0.6%. לפידות חלץ  קורסת ב-9%. קבוצת דלק  מאבדת כ-2%, והמדד הענפי נופל ב-1.3%. 

09:45

המסחר בת"א נפתח היום (ה') ללא שינויים מהותיים, והמדדים המרכזיים נעים בין ירידות לעליות מינוריות.

מניית אופקו   רושמת עליות של כ-4.5%, בהמשך לזינוק של 6.5% אמש בניו יורק. מניות האנרגיה רושמות ירידות קלות לאחר הזינוק שנרשמו בענף אתמול, בעקבות עסקת הגז עם דולפינוס המצרית. המדד הענפי יורד בכ-0.3%. 

את הצד השלילי במדד ת"א-35 מוביל מניית איי.אפ.אפ  שמאבדת יותר מ-2%. 

06:00

המסחר בבורסה בתל אביב צפוי להיפתח בהמשך לירידות שנרשמו אמש בוול סטריט, כאשר המדדים המובילים נפלו ביותר מ-1.5% בצל נתוני מאקרו מאכזבים, בעוד ארגון הסחר העולמי התיר לארה"ב להשית מכסים על אירופה בעד 7.5 מיליארד דולר על רקע סובסידיות שניתנו לחברות תעופה מקומיות.

אתמול בבורסה בתל אביב מדד ת"א 35 איבד 0.8%, ת"א 90 ירד בשיעור דומה ומדד הבנקים איבד 0.9%.

מניות הגז ימשיכו לרכז עניין בהמשך להסכמים שנחתמו אתמול בין דולפינוס למצרים לאספקת כמות גז נוספת שתכפיל את הכמות שתסופק ממאגר לוויתן למצרים.

מנכ"ל עשות אשקלון מיכאל דיין ביקש לסיים את תפקידו.

קבוצת גולד דיווחה אמש כי מספנות ישראל, חברה כלולה שבה היא מחזיקה ב-25%, התקשרה בהסכם לייצור ואספקה של כלי שייט למדינה באפריקה תמורת 132 מיליון שקל, שישולמו בהתאם לאבני דרך שנקבעו בהסכם. הרווחיות הצפויה למספנה מהעסקה אינה חורגת מהרווחיות הממוצעת בתחום הפעילות במגזר הימי של המספנה, כך דיווחה החברה למשקיעים.

aaaaרוצה להשאר מעודכן/ת בנושא שוק ההון?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988