גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

טראמפ מחמם את שוק הנדל"ן בגרינלנד (והוא עדיין יותר זול מאשר בתל אביב)

התושבים בגרינלנד לא שמחו לשמוע שנשיא ארצות הברית מעוניין לקנות את האי שלהם ● אבל, המתווכים מספרים שתשומת הלב שהופנתה לעיר מזניקה עוד יותר את המחירים הגבוהים מלכתחילה

טראמפ מחמם את שוק הנדל"ן בגרינלנד / צילומים: רויטרס, shutterstock, עיבוד: טלי בוגדנובסקי
טראמפ מחמם את שוק הנדל"ן בגרינלנד / צילומים: רויטרס, shutterstock, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

לארס פדרסן קנה את הדירה שלו, ששטחה 120 מ"ר רק בשנה שעברה, ושילם 368,000 דולר. כשהעמיד אותה למכירה בקיץ, היא נמכרה בפחות מחודשיים ב-44,000 דולר יותר מכפי שהוא שילם.

"השוק מטורף לגמרי", אומר פדרסן, בן 48. "יש מחסור אדיר בדירות, ובכל דבר שאפשר להתגורר בו. כל מה שיכול להימכר יימכר, לא משנה באיזה מצב".

השוק המתייקר במהירות כזו אינו לונדון או ניו יורק, אלא האי הנידח גרינלנד בצפון האוקיינוס האטלנטי, שבו נוק (Nuuk), הבירה הצומחת במהירות עם 18,000 תושבים, היא שוק נדל"ן משגשג.

גרינלנד

המחירים עשויים לעלות עוד יותר, הודות לזרקור הפתאומי שהאיר על האי הנשיא דונלד טראמפ, שצייץ על אפשרות לקנות את גרינלנד, שטח אוטונומי בממלכת דנמרק. למרות שמקומיים רבים וכן הדנים הגיבו תחילה בכעס, מתווכי נדל"ן מקומיים וסוכני תיירות אומרים שתשומת הלב שעורר טראמפ הובילה לעלייה בהתעניינות של זרים ששוקלים לבקר באי או לקנות בו נכסים.

לארסירק אגידה, בעלים של סוכנות נדל"ן בנוק, אומר שהסוכנות שלו מקבלת בדרך כלל פנייה או שתיים בשנה ממתעניינים זרים, אבל הוא קיבל כעשר פניות בשבוע שאחרי הציוץ של טראמפ. קונה אחד מלונדון טלפן כמה פעמים ושאל על מחירים בנוק, ונדהם לגלות שהם גבוהים. "מאז לא שמעתי ממנו", אומר אגידה, שמקדיש את סופי השבוע שלו לציד צבאים. הוא הופיעה בתוכנית הטלוויזיה "קונאן" אחרי שהציוץ של טראמפ שכנע את מנחה התוכנית קונאן אובריין לבקר בגרינלנד.

אגידה הוסיף שנכס שרשום בסוכנות שלו נמכר בדרך כלל תוך כחודש, והנכסים הכי אטרקטיביים נחטפים ביום אחד או אפילו כמה שעות, עוד לפני שהם מופיעים באתר שלו. מלחמות מחירים הן עניין שכיח. "אנחנו מוכרים דירות מהר יותר מכפי שאנחנו מקבלים אותן למכירה", הוא אמר. להערכתו, המחירים עלו ב-5% עד 10% בחמש השנים האחרונות.

מרכז מסחרי בנוק / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

קנת מורטנסן, תושב מקומי, אומר שכאשר הוא נוסע לחו"ל, הוא מוצא שאנשים יודעים מעט מאוד על ארצו, שנמצאת ממזרח לקנדה, בין האוקיינוס האטלנטי לאוקיינוס הארקטי (אוקיינוס הקרח הצפוני). "הם חושבים שאנחנו רוכבים על דובי קוטב וגרים באיגלו", אומר מורטנסן, סוכן נדל"ן בנוק. "אני צריך להסביר שאני גר בבית עם חימום, שלא נמס כשאני מפעיל אותו".

האתגרים: האדמה בבעלות קולקטיבית

משקיעים שמתפתים לקנות נכס בגרינלנד מגלים שהם צריכים להתמודד עם אתגר משמעותי. נתחיל בכך שכל האדמה היא בבעלות קולקטיבית, ואי אפשר למכרו אותה ליחידים. בניית בית מחייבת היתר מהמועצה.

גרינלנד היא האי הגדול בעולם והשטח הכי פחות מאוכלס בעולם, עם 56,000 תושבים על שטח של 2,165,230 קמ"ר. רוב התושבים הם צאצאים של אינואיטים (אסקימואים מקוריים).

בכמה מחלקי האי השמש אינה זורחת במשך חודשים בחורף. רוב האי שוכן תחת מעטה שלג קבוע. באזורי החוף השטח הסלעי ההררי הופך את הבניה ליקרה וקשה. העיירות והכפרים של האי, שמופרדים על ידי פיורדים בעומק מאות מטרים, חלקם עם פחות מ-50 תושבים, נגישים רק על ידי סירות, מטוסים או מזחלות כלבים.

"אנחנו מקבלים שאלות כמו, 'אפשר לשכור אצלכם רכב?'", אומר קספר טרולסגאד, בן 47, בעלים של חברת תיור ובתי נופש באילוליסט, העיירה השלישית בגודלה באי. "באזור שלנו, הכביש הארוך ביותר הוא עניין של 6-7 ק"מ".

העיירה אילוליסט  / צילום: סבסטיאן לונד־קירקבי

לגרינלנד יש רק נמל תעופה בינלאומי אחד, שממוקם "באמצע של שום מקום", אמר קלאוס קלאוס גאורג הנסן, תושב נוק וסוציולוג מקומי. יש רק טיסות ישירות מעטות לנוק או לסיסימיוט (5,500 תושבים), העיירה השנייה בגודלה ולאילוליסט (5,000 תושבים). שני נמלי תעופה חדשים מתוכננים לנוק ואילוליסט (Ilulissat), והתושבים מקווים שהתיירות לאי תגדל.

פדרסן, שעבר לגרינלנד ב-2011 לעבודה מנהלית בממשל, נהנה מכל רגע בגרינלנד. "אם אתה אוהב לחיות בטבע, זה עוזר", הוא אומר. "אני דווקא לא אוהב במיוחד את החיים מחוץ לבית. אני אוהב להביט החוצה מהמרפסת שלי, עם קפה ביד".

לביתו יש נוף של פיורד והר. הוא אומר שלא ציפה למכור אותו כה מהר אחרי הרכישה, אבל הוא התגעגע למולדתו דנמרק. לפני שקנה את הבית הוא התגורר בדירה שסיפק לו המעסיק שלו. אחרי מלחמת העולם השנייה, תושבים רבים החלו להתגורר בדירות מסובסדות שבבעלות הממשל או המעסיקים שלהם, ורבים ממשיכים לחיות כך.

המעסיק הגדול ביותר באי הוא הממשל, והתעשיות החשובות האחרות הן דיג ותיירות. רוב תושבי העיירות מתגוררים בבתי דירות, שבנוק מגיעים גם לגובה 12 קומות. "צריך לפנות את השלג שמחוץ לדלת. אם אתה חי בדירה זה הרבה יותר קל", אמר מורטנסן.

ועדיין, נהוג כעת לקנות או לבנות בית פרטי. "לפני 20 שנה, רק משפחות בודדות חיו בבתים פרטיים", אמר האדריכל תומס ריס, שנולד בדנמרק ומתגורר בגרינלנד זה 20 שנה. "כעת עושות את זה הרבה יותר משפחות".

נוק שוכנת על חצי אי, ורוב השטחים השטוחים השמישים כבר פותחו, ולכן מגרשים לבנייה הם סחורה לוהטת. כשחלקה כזו מתפנה, התושבים נכנסים להגרלה של היתר בנייה, אמר ריס. הסיכויים לזכות הם קלושים כי מספר הפונים גבוה.

כשריס נרשם להגרלה לבניית בית למשפחתו, הוא הצטרף לחבר, בהסכם שאם אחד מהם יזכה, הם יבנו בית דו-משפחתי. כך הגיעו הוא ורעייתו מילה סובנדאל לבית הנוכחי שלהם בנוק: שלוש קומות על קצה פיורד. הבית אדום, הצבע האהוב על ריס. מסורתית, בתי העץ הנמוכים של גרינלנד נצבעו בצבעים עזים כדי לאותת לספינות חולפות: בתים עם חפצים למכירה היו צבועים אדום, לדוגמה, ובתים של רופאים היו צהובים.

מכיוון שהתושבים הם הבעלים של הבתים בלבד, לממשל יש את הזכות לקחת חזרה את הנכס, אבל זה כמעט לא קורה, אמר ריס. עם זאת, ההיעדר של נכסים פרטיים אומר שאין גדרות בין הבתים. מבחינה טכנית, אפילו גן ירק מחייב רישיון.

למרות ההסדר הלא שכיח הזה, מחירי הבתים בנוק פורצים את התקרה, אמר מורטנסן. העלייה נובעת בעיקר מכך שתושבים של כפרים עוזבים אותם לטובת עבודה טובה יותר ומוסדות חינוך בעיירות. גם Airbnb הרחיבה מאוד את פעילותה בגרינלנד בשנים האחרונות, ותרמה למחירים הגבוהים, לדברי מתווכים. דובר של החברה יוצא נגד הטענה הזו ואומר ש"הרעיון ש-200 הדירות של Airbnb בגרינלנד משפיעים על היצע הדיור הוא הולכת שולל ואינו נכון".

נוק היא השוק היקר ביותר

דיור לוקסוס בנוק נחשב לכל דבר מעל 4 מיליון קרונות דניות, כ-590 אלף דולר. רוב המשפחות משלמות כ-442 אלף דולר תמורת דירה של שלושה חדרי שינה בשטח 102 מ"ר. הבית היקר ביותר שנמכר עד כה בנוק עלה 1.25 מיליון דולר ב-2018, אמר אגידה, שטיפל בעסקה. זה היה בית בשטח 362 מ"ר, בבניה באיכות גבוהה ונוף לא מופרע של הים בשכונה קורצת במרכז העיר.

למכירה בגרינלנד

ריס מקים כעת פרויקט דיור במרחק 15 דקות הליכה ממרכז נוק עם כ-100 בתים חד-משפחתיים, דו משפחתיים ודירות. הנכס היקר ביותר יהיה עם מרפסות גדולות שישקיפו לים, ויימכר ב-884,000 דולר. הבתים הללו יהיו "גרסה מודרנית של בתים קלאסיים בגרינלנד", בצבעים בוהקים. הוא ושותפו יפתחו גם את מערכות הביוב, הכבישים והמים לפרויקט.

נוק היא שוק הנדל"ן היקר ביותר, אך גם אילוליסט מתייקרת. טרולסגרד קנה ארבעה בתים באילוליסט - אחד כחול, אחד אדום, אחד ירוק ואחד צהוב - לאורחיו. הוא מעריך שמחירי הבתים כאן עלו ב-30% מאז שהוא קנה את הראשון לפני חמש שנים. "אין כמעט בתים למכירה", הוא אמר, וציין שאת הבית האחרון הוא קנה אחרי שבוע של מלחמת מחירים.

מחוץ לעיירות הגדולות, התמונה שונה. מספר גדל והולך של בתים התרוקן מיושביו ביישובים הנידחים, אמר הנסן. "איש אינו מעוניין לקנותם", לדבריו.

אחת הסיבות לכך היא שבבתים רבים ביישובים הקטנים אין צנרת ביוב ומים. התושבים מביאים את המים מתחנות שאיבה אל הבית. אגידה, שמתגורר בעיקר בדירה בנוק, אמר שהוא וחמשת צאצאיו מקימים קוטג' עץ קטן מערכה מוכנה כבית קיץ עבור הוריו באזור הפיורדים, באתר שאפשר להגיע אליו רק בסירה, בעלות של כ-40 אלף דולר. שלא כמו בעיר, כאן השגת רישיון בניה היא משימה קלה. אבל לבית לא יהיו חשמל וחיבור למים. המשפחה מקווה להוסיף בסופו של דבר אסלה עם ניאגרה.

כשקונים זרים שואלים על בתים בעיירות הקטנות יותר, הם נרתעים במקרים רבים מהלוגיסטיקה המסובכת. מורטנסן מספר שבשנה שעברה הוא קיבל פנייה מאנגלי שרצה לקנות בית בכפר נידח עם כ-300 תושבים, כדי לצאת ממנו לטיולי שיט עם חברים. הוא שינה את דעתו אחרי שגילה שהגעה לעיירה בכלי שיט אפשרית רק בקיץ. ביתר השנה ההגעה מחייבת טיסה מאיסלנד (אם מזג האוויר מאפשר זאת), נחיתה על מסלול חצץ ואחר כך טיסה במסוק. "הוא באמת רצה שם בית, אבל בסופו של דבר אמר 'לא'. קשה מדי להגיע לשם", סיכם.

עוד כתבות

לוגו: האח הגדול

הוט שידרו פורנו בערוץ "האח הגדול" - במה יפוצו הצופים?

הפיצוי - במסגרת פשרה בתביעה ייצוגית שהוגשה נגד הוט, בעקבות מחדל שבו באמצע שידורי ערוץ "האח הגדול" שודר בטעות סרט פורנו, ועברו מספר דקות עד שהתקלה תוקנה

אדם נוימן / צילום: שאטרסטוק

אדם נוימן שוקל למכור את הפנטהאוז שלו במנהטן

לפי דיווח של "בלומברג", נוימן שכר משרד תיווך כדי למצוא קונה לפנטהאוז באזור פארק גראמרסי ● מדובר בשתי יחידות דיור, שנרכשו בכ-28 מיליון דולר ב-2017 ואוחדו לדירה אחת

סניף של סופר פארם / צילום: יח"צ

סופר-פארם מתחילה למכור מזון טרי: כל הפרטים על תת-הרשת החדשה שתיפרד מבתי המרקחת

רשת הפארם מתרחבת לתחום המזון באמצעות תת-הרשת החדשה "Daily" • החנויות הראשונות ייפתחו ברבעון השני של 2020 במתחם הבורסה בר"ג ובעזריאלי שרונה • החנויות יהיו קטנות מהסניפים המסורתיים ויורכבו ממחלקת מזון מוכן טרי, מוצרי טואלטיקה ובית מרקחת

Eyal Lifschitz / צילום: עופר וקנין, הארץ

הקרן הישראלית שהפכה לאחת המשקיעות הדומיננטיות במדעי החיים

קרן הון הסיכון פרגרין, שהוקמה ב-2001 ע"י האחים איל ובועז ליפשיץ ומפעילה כיום את חממת אינסנטיב, גייסה קרן רביעית בסך 115 מיליון דולר ● לפי דיווחים שלה, עד היום החברות שהשקיעה בהן עשו אקזיטים בסך 2 מיליארד דולר

דוד אמסלם / צילום: יוסי זמיר

אכזבה וכעס במשרד התקשורת על העתירה נגד מכרז הדור החמישי

סלקום, גולן טלקום ואקספון הגישו עתירה לעיכוב מכרז הדור החמישי בסלולר, ובמשרד התקשורת מתכוונים להתנגד לכך במלוא המרץ

קניות באמזון  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

המסחר באמזון מגיע לבורסה בת"א בדלת האחורית: צירון רוכשת פעילות שמספקת שירותים לסוחרים

צירון חתמה על הסכם מיזוג והחלפת מניות לרכישת חברה המאגדת פעילות של שירותים לסוחרים בפלטפורמה של אמזון ● תעמיד לחברה המתמזגת הלוואה של 1.2 מיליון שקל

אלן דאבקין / צילום: יוסי כהן

עוד בנק השקעות זר פותח נציגות מקומית: סטיפל האמריקאי נכנס לישראל

אלן דאבקין מונה למנכ"ל הסניף החדש בישראל של הבנק ● על הכוונת של הגוף האמריקאי נמצא תחום עסקאות הרכישה ומיזוגים בישראל

מה אפשר לקנות במיליון שקל / צילומים: איל יצהר, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

איזו דירה תוכלו לקנות במיליון שקל במרכז הארץ?

דירת חדר וחצי בבת ים, דירת 2 חדרים בחולון, דירת 3 חדרים ברמלה או בבני ברק

אלון מאסק. / MIKE BLAKE / צילום: רויטרס

אלון מאסק קונה גם את השכנים: אלה הנכסים עליהם הוא הוציא 100 מיליון דולר בתוך 7 שנים

כמו מיליארדרים אחרים לפניו - בכל במה שנוגע לנדל"ן שלו, מאסק נוהג לקנות את כל השכונה: ב-7 השנים האחרונות, מאסק וחברותיו בע"מ צברו אשכול של 6 בתים בשני רחובות בשכונת בל אייר שבלוס אנג'לס וכן אחוזה בת 100 שנה בצפון קליפורניה ליד מטה טסלה

בני גנץ, בנימין נתניהו / כדיה לוי, מאיר אמירי

טיוטת ההסכם מוכנה, והמכשול היחיד לממשלת אחדות - החסינות לנתניהו

ל"גלובס" נודע כי בין כחול לבן והליכוד יש כבר טיוטת הסכם ממשית, הקובעת כי נתניהו יהיה רה"מ עד חודש מאי, ואח"כ יפרוש ולא יכהן בתפקיד מיניסטריאלי או יהיה חבר בקבינט, אך יקבל עדכונים ביטחוניים ומדיניים ויוגדר "ראש ממשלה בנבצרות" ● בינתיים נתניהו לא מתייחס לסוגיית החסינות

סמסונג סאני / צילום: יחצ

ההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה בסאני יבואנית סמסונג

לדברי העובדים, המשבר בסאני נגרם נוכח מבוי סתום וגרירת רגליים של ההנהלה במשא-ומתן להסכם קיבוצי ראשון בחברה, תוך ביזוי מתמשך של נציגות העובדים וניסיונות להכשיל את התאגדותם בהסתדרות

משפחת שריד, בעלי חברת שיח / צילום: יח"צ

בעלי חברה משפחתית? תתכוננו לשלם יותר ביטוח לאומי

בחוזר פנימי קצר הסביר המוסד לביטוח לאומי כי הוא חוזר בו מחוות-דעת שלו עצמו, וצפוי להוציא לבעלי מניות בחברות משפחתיות חיובים - גם על הכנסות שאילו היו מופקות ישירות ע"י אותם יחידים היו פטורות ממס

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

נעילה מעורבת בת"א: מניית אגוד זינקה בכ-8% לאחר העדכון של רשות התחרות

מדד ת"א 35 ננעל ללא שינוי, מדד ת"א 125 רשם עלייה קלה של 0.06% ומדד ת"א 90 עלה ב-0.3% ● רשות התחרות הודיעה כי לא תערער על החלטת ביה"ד לתחרות לאשר את מיזוג מזרחי טפחות ובנק אגוד ●  ביג רוכשת מרכזים לוגיסטיים בסרביה ● פריון טיפסה בעקבות דיווח על שת"פ בתחום הפרסום הדיגיטלי

נדב פרסמן - מקאן תל אביב /צילום: תמר מצפי

במקאן בונים את ההנהלה מחדש ומציגים את "מקאן 2025"; אמיר וייס ודן אלעזרי ישמשו כמשנים למנכ”ל

ל"גלובס" נודע כי מנכ"ל הקבוצה עמית משיח צפוי להודיע לעובדים על תוכנית אסטרטגית שכוללת שורת צעדים ארגוניים, לרבות מינויים חדשים בהנהלת הקבוצה וכניסה לתחומים חדשים, בהם עולם הדאטה ● נדב פרסמן ימונה למנכ"ל משרד הפרסום

תלמידים, סטודנטים / צילום אילוסטרציה: תמר מצפי

מכון אהרן נגד המל"ג: "הנתונים מוטעים, הפערים בין המגזר היהודי לערבי רק גדלו"

חוקרי מכון אהרן במרכז הבינתחומי טוענים כי המדדים שהמל"ג מציג מוטעים, ובפועל הפערים ברמת ההשכלה בין המגזר הערבי ליהודי מעמיקים ● המל"ג: "שיעורם של הסטודנטים הערבים בתואר ראשון עלה מכ-10% ב-2010 לכ-18% ב-2019. אנחנו גאים על כך"

גאיה / צילום: תמונה פרטית

רשת הקוסמטיקה גאיה קוסמטיקס סוגרת את החנויות ותישאר באונליין בלבד

הרשת שמנתה עשרה סניפים סגרה לאחרונה שישה מתוכם וצפויה לסגור גם את הארבעה שנותרו לה • נועה תשבי, שהחזיקה במניות הרשת עד לאחרונה, נפרדה ממנה

סידני אוסטרליה  / צילום: shutterstock אס.איי.פי קריאייטיב

שתי חברות ישראליות שנסחרות באוסטרליה גייסו כמה מיליוני שקלים בהנפקות פרטיות

החברות הן אפסווילאג', שמפתחת תוכנה לעסקים קטנים, והרמד, שמפתחת מוניטור לשימוש בהריון

ניר שטרן / צילום: תמר מצפי

משקיעה מפתיעה בהנפקת סלקום: קרן העושר הנורבגית רכשה מניות במיליוני שקלים

השקעה בחברות ישראליות ציבוריות אינה אירוע נדיר עבור הקרן הנורבגית, אך השתתפות בהנפקה בבורסת ת"א היא בהחלט עניין חריג עבורה ● הקרן, שהזרימה ביקושים בהיקף של כ-18 מיליון שקל בשלב המוסדי של הנפקת סלקום, קיבלה בסופו של דבר מניות בהיקף הקרוב ל-7 מיליון שקל

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 10 בדצמבר 2019

אתמול באיכילוב: 9 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

המחיר היקר שמשלמים על הקלות בהיתרי בנייה / צילום: shutterstock, עיצוב: טלי בוגדנובסקי

המחיר היקר שמשלמים על הקלות בהיתרי בנייה

בעלי זכויות מעדיפים פעמים רבות להיענות לדרישות של מחלקות הנדסה בעיריות ומבקשים הקלות על סעיפים שלאו דווקא מוגדרים כך בחוק, כדי לחסוך בזמן ובביורוקרטיה ● הדיירים עשויים לשלם על כך כאשר יידרשו לשלם בהמשך היטל השבחה