גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אור ירוק בפוליטיקה: האם המפלגות הירוקות מתחילות להטביע חותם?

בגרמניה הירוקים ממריאים, באוסטריה הם הגדילו פי 4 את כוחם, ובאמריקה הם פעילים בתוך המפלגה הדמוקרטית ● ירוקים יכולים להיות המחסום היעיל לפופוליסטים של הימין הקיצוני, ובלבד שלא יהיו קיצונים בעצמם

מנהיגי הירוקים בגרמניה חוגגים לאחר הבחירות/ צילום:  רויטרס - Hannibal Hanschke
מנהיגי הירוקים בגרמניה חוגגים לאחר הבחירות/ צילום: רויטרס - Hannibal Hanschke

רגע אחד בחודש יוני השנה נפגשו מפלגת השלטון הטבעית של גרמניה ותנועת המחאה הטבעית שלה בסקרים. המפלגה הנוצרית-דמוקרטית והירוקים נשקו זה לזה. טכנית, עקומת הירוקים אפילו התנשאה איזה רבע מילימטר מעל עקומת הדמו-נוצרים. לכל אחת מן השתיים היו 26%.

זו הייתה תוצאה יותר סנסציונית מסנסציונית. העולם הפוליטי התבונן בה בתדהמה, הרחק מגבולות גרמניה. בשעה שכולנו דיברנו על פופוליסטים מן הימין, וחיפשנו את טראמפ האמריקאי ואת סלביני האיטלקי בכל מקום, מן הדמוקרטיה האירופית החשובה ביותר בקע קול שנשמע כזה של טריפת קלפים.

מאחור, כמעט בן-לילה, הגיחה המפלגה שכמו נולדה לא-להיות-בשלטון. עקומת חודש יוני עוררה את האפשרות הפנטסטית שהירוקים יספקו לגרמניה את הקנצלר(ית) הבא(ה). התוצאה הזו אומנם לא האריכה ימים, והפרש חזר ונפער בין הירוקים לשחורים (צבעה הלא-ערכי של מפלגת השלטון הגרמנית).

אבל ממוצע הסקרים של גרמניה, שנתיים לפני הבחירות הבאות לבונדסטג, מעמיד את הירוקים זה חודשים רבים במקום השני הגבוה, כרגע רק 5% פחות מן המובילים. מאז חודש יוני, כאשר נחלו הישג מרעיש בבחירות לפרלמנט האירופי, הם מתנשאים לפחות 7% מעל הסוציאל-דמוקרטים, אשר עמדו בראש ממשלות גרמניה במשך 20 שנה. כאשר הסוציאל-דמוקרטים הנהיגו את גרמניה בתחילת המילניום, הירוקים היו שותפיהם הזוטרים.

ירוק הוא האדום החדש?

הסוציאל-דמוקרטים כמעט בכל אירופה, לפחות זו המשתרעת מזרחה מהרי הפירנאים, שקועים במשבר עמוק, אולי קיומי. עליית הימין הקיצוני בגרמניה, באוסטריה, בצרפת ובאיטליה הזינה דאגה גוברת שהשמאל-מרכז הדמוקרטי עומד לאבד את כוחו להתחדש, לרעת איזונה של המערכת הפוליטית. מאחר שהמטוטלת מוכרחה לנוע באיזשהו כיוון, הנה בהיעדר שמאל-מרכז תנועותיה עלולות להיות קיצוניות ולהזיק לשלומה של המערכת.

בשעה שהסוציאל-דמוקרטים הגרמנים, על-פי הסקרים, עומדים לספוג ב-2021 את מפלתם הגדולה ביותר מאז ומעולם, ולרדת לחצי כוחם מ-2013, לירוקים חזוי גידול של כמעט פי 3 לעומת 2013.

ואם חשבנו שזה עניין אופייני לגרמניה בלבד, באו בסוף ספטמבר הבחירות באוסטריה. הימין ניצח בהן ללא קושי, אם כי לא קיבל רוב מוחלט. הסוציאל-דמוקרטים רשמו את התוצאה הגרועה ביותר בתולדותיהם. למרבה הסיפוק, גם התמיכה בימין הקיצוני, עם מורשת נאצית, צנחה.

לצד הימין הדמוקרטי, המנצחים הגדולים באוסטריה הם הירוקים. הם לא הצליחו לעבור את אחוז החסימה (4%) בפרלמנט הקודם, לפני שנתיים. הפעם הם קיבלו 14%. נשמעת הערכה, שמפלגת השלטון תעדיף את חברת הירוקים, אף כי היא "מסכימה איתם רק על 20%". הסיבה: הירוקים נהנים מתמיכה מסיבית של צעירים. למרבה העניין, זה כמעט שנתיים שלאוסטריה יש נשיא ירוק. אומנם הנשיאות מחוסרת סמכויות של ממש, אבל נשיא אוסטריה נבחר בבחירות כלליות.

ירוק, כבר לא חום

אוסטריה מתוארת בעיתוני אירופה כ"מעבדת ניסויים פוליטית" לשאר היבשת. קואליציה של הימין עם הירוקים עשויה להיות נוסחת פעולה גם במקומות אחרים, בוודאי בגרמניה לאחר ספטמבר 2021 ולאחר אנגלה מרקל.

השאלה היא רק על מה יעמדו הירוקים כדי לאושש ממשלת ימין? בעשור האחרון של המאה הקודמת, ירוקי גרמניה יצאו מגדרם לשכנע את ציבור הבוחרים שהם אינם אוסף הרדיקלים והתמהונים של שנות ה-70 וה-80; שהם נגמלו מהזיותיהם של חלק ממייסדיהם על נסיגה מן המהפכה התעשייתית וחזרה אל כלכלה אגררית. הרעיונות ההם עוררו עליהם ביקורת קשה דווקא משמאל. מבקריהם האשימו שהם "ירוקים חומים", כאשר חום היה רמז לצבע מדיה של המפלגה הנאצית. לפחות חלק מן הנאצים רצו לגייס את המיתוס של אורח חיים כפרי אידיאלי נגד נזקי המודרניות.

אבל אין צורך לחזור לשם. הזרם המרכזי של המחשבה הפוליטית בגרמניה ובמקומות אחרים התקרב אל הירוקים. ויתור על אנרגיה גרעינית, למשל, שבה את דמיונם של אירופים לאחר האסון בתחנת הכוח הגרעינית פוקושימה ביפן, ב-2011.

מפלגות ירוקות קיימות כמעט בכל הדמוקרטיות המערביות, אבל רק מעטות טבעו חותם של ממש. בשתי מדינות היו ראשי ממשלה ירוקים: בלטביה ב-2004 ובוונואטו, כן, ונואטו, בדרום האוקיינוס השקט, ב-2014. פה ושם ירוקים עזרו לממשלות קואליציה להשיג רוב קטנטן בפרלמנטים.

1.7 טריליון דולר

מועמדים ירוקים לנשיאות בארה"ב נטו לשאוב קולות מן הדמוקרטים. ב-2000, הקולות האלה העניקו את פלורידה, ואת הבחירות עצמן, לג'ורג' בוש הבן. ב-2016 הם עזרו לטראמפ, בלי להתכוון, אם כי לאחר מעשה נמצאו מי שדווקא ייחסו כוונה לירוקים, וטענו שהיו קשרים ביניהם לנשיא רוסיה פוטין.

אבל הירוקים רבי ההשפעה ביותר בארה"ב הם אלה המעדיפים לעשות נפשות למסריהם בתוך מפלגות גדולות, לא מחוצה להן. הרדיקלים בתוך המפלגה הדמוקרטית התחילו השנה מערכה לטובת "מערך ירוק חדש" (Green New Deal), פרפרזה על "המערך החדש" (New Deal) של הנשיא רוזוולט בשנות ה-30. המערך הזה נועד להשתית את המשק האמריקאי על אנרגיה ירוקה בלבד, ולסיים את תלותה בפחמנים. יש כמה גרסאות, ועל-פיהן משתנה לוח הזמנים, אבל תאריך היעד הרחוק ביותר הוא 2050, וההשקעה הקטנה ביותר המוצעת מגיעה ל-1.7 טריליון (1,700 מיליארד) דולר בעשר השנים הראשונות.

בעיני הימין, היוזמה הזו היא ביטוי של טירוף מערכות, היא תעניק לממשלה הפדרלית תפקיד מרכזי ישיר בפעילות הכלכלית, והיא גם תוריד את אמריקה מנכסיה. יהיה מעניין לראות אם עודף רדיקליות של הדמוקרטים, או לפחות הרושם של עודף רדיקליות, יעזור לדונלד טראמפ להישאר בבית הלבן ארבע שנים נוספות. כבר היו דברים מעולם.

כך או כך, אם לא ידענו או שכחנו, אמריקה אינה אירופה בענייני אקלים וסביבה; או בכל אופן, עדיין אינה אירופה.

עוד כתבות

נועה קירל בקמפיין החדש של ביטוח ישיר  / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ביטוח ישיר

בזכות נועה קירל? ביטוח ישיר - הפרסומת הזכורה ביותר השבוע

גיאוקרטוגרפיה: הפרסומת לביטוח ישיר היא גם המושקעת ביותר השבוע עם כ-813 אלף שקל ● הפרסומת לדלתא בכיכובה של אליאנה תדהר היא האהודה ביותר בשבוע החולף

מוצרים של דין פודס / צילום: א.ס.א.פ קריאייטיב / Shutterstock

צניחה של 40% בארבעה עשורים בצריכה: מה גרם לענקית החלב מארה"ב לפשוט רגל

דין פודס, המתמודדת עם השינוי בטעמי הצרכנים, פנתה להליך של פשיטת רגל ● מאמצי החברה לסגור מחלבות ולצמצם את כוח-האדם לא עמדו בקצב של הירידה במכירות ● על אף הירידה בצריכת משקה החלב, הצריכה של מוצרי חלב הכוללת עלתה כמעט ב-20% בתקופה זו, כי הצרכנים קונים יותר יוגורט וגבינות

רון פאינרו, מנכ``ל לאומי קארד/ צילום: יחצ בני גמזו לטובה

הפרידה מלאומי מכבידה על תוצאות מקס: ההכנסות עומדות במקום והרווח נשחק ברבעון השלישי ל-27 מיליון שקל

שינויים רגולטוריים, והשלכות הפיכתה של לאומי קארד לחברה עצמאית שנקראת "מקס," ממשיכים להכביד על תוצאות חברת כרטיסי האשראי, שנמכרה מוקדם יותר השנה על-ידי בנק לאומי וקבוצת עזריאלי לידי קרן ההשקעות האמריקאית ורבורג פינקוס

תלמיד עם מחשב נייד / צילום: שאטרסטוק

בכיר באפל: תלמידים שישתמשו במחשבים של גוגל לא צפויים להצליח

פיל שילר, סגן נשיא בכיר לשיווק באפל, התייחס בראיון לאתר "CNET" למחשבי "כרומבוק" של גוגל: "אם כל מה שאתה רוצה זה לעשות מבחנים לילדים, אולי מחשב זול יוכל לעשות זאת. אבל התלמידים לא הולכים להצליח"

עדי יופה / צילום: אריק סולטן, גלובס

"כמו סטורי שנעלם תוך 24 שעות, העבר לא רלוונטי לקביעת העתיד"

אנחנו חיים בעידן אקסטטי שבו העולם כולו הופך ל'סטורי': מה שהיה רלוונטי ל-24 השעות האחרונות, יכול להיעלם עד מחר ● עדי יופה משרטטת עבור 'ליידי גלובס' קווים למגמות העל שישלטו בשנה הקרובה

אלונה בר און בוועידת עושים שוק \ צילום: איל יצהר

אלונה בר און, יו"רית "גלובס": יש לקיים דיון דחוף על תפקיד מועצת העיתונות בשיקום העיתונות ואמון הציבור

"זוהי שעת חירום. עלינו להודות שמועצת העיתונות אינה ממלאת תפקיד משמעותי ורלוונטי כפי שהיה מצופה ממנה בשעה קשה זו" ● מכתב גלוי ששלחה אמש יו"רית גלובס אלונה בר און למועצת העיתונות ● מפאת חשיבות הדברים והרלוונטיות גם ל"גלובס", אנו מביאים אותו כאן כלשונו

סניף של ברגר קינג/ צילום:  יקי טל

הקרב על הקציצה עולה מדרגה: ברגר קינג בדרך להביא לישראל המבורגר צמחוני משלה

ענקית המזון המהיר החלה לשווק בארה"ב המבורגר מבוסס חלבון צמחי, ומספר הלקוחות החדשים זינק • בינתיים הקציצה הפופולרית לא יכולה לנחות באירופה בשל דרישות תקינה, וברשת מצאו פתרון יצירתי: יוניליוור תייצר עבורם גרסה לשוק האירופי • איזו גרסה תגיע לישראל?

אביגדור ליברמן ובני גנץ / צילום: אלעד מלכה, יח"צ

גנץ וליברמן בסיום הפגישה: אין תשובה מדויקת על מתווה הנשיא

עדיין לא חלה התקדמות כלשהי לכיוון הקמת ממשלה ● ביום רביעי הקרוב יפקע המנדט של גנץ להרכבת הממשלה

אוון שפיגל / צילום: JD Lasica

"הורי גידלו אותי בלי טכנולוגיה. הבן שלי רשאי לצפות בטלוויזיה שעה בשבוע"

אוון שפיגל, מייסד ומנכ"ל סנאפ, מספר בראיון ל"וול סטריט ג'ורנל" על האופן שבו הוא מגדל את הילדים שלו, על העיצוב המחודש שהיה שנוי במחלוקת ("הוא הצלחה") ועל פייסבוק: "התחרות איתנו גרמה להם להציע יותר ערך ללקוחות"

מרתף חניה / צילום: איל יצהר, גלובס

תמ"א 38: גם מרתף חניה אינו זכאי לפטור מהיטל השבחה

ועדת ערר החליטה כי מרתף חניה בר"ג לא יזכה לפטור מהיטל השבחה בפרויקט תמ"א 38

מטבע דיגיטלי/צילום: שאטרסטוק

יצרנית מכונות כריית הביטקוין מנמיכה ציפיות לקראת הנפקה ראשונית בנאסד"ק

Canaan הסינית, החברה השנייה בגודלה בתעשיית מכונות הכרייה של מטבעות קריפטו, מתכננת להנפיק 10 מיליון ADS במחיר יעד של 11-9 דולרים למניה ● במחיר זה תוכל החברה לגייס לכל היותר 100 מיליון דולר - ולא 400 מיליון דולר, כפי שהעריכה לפני כשבועיים

פגיעה ישירה במפעל בשדרות / צילום: Ammar Awad, רויטרס

שלושה ימי שיגורי רקטות: נזק ישיר המוערך בעשרות מיליוני שקלים עד כה

ברשות המסים טיפלו עד כה ב-67 תביעות בגין נזק ישיר שנגרם לאזרחים ● מדובר בנזק לרכוש בעקבות שיגורי הרקטות ולא בנזקים עקיפים בגין אובדן ימי עבודה, תשלומי שכר לעובדים או הפסדי רווחים

אוכלים בכלים חד פעמיים בחברת הפינטק "טיפלתי" / צילום: אורי פרל

להוציא את החד"פ: כך ההייטקיסטים שוב מקבעים נורמות בשוק התעסוקה

יוזמה של עובדי הייטק שקוראת למעסיקים להוציא מחדרי האוכל את הכלים החד-פעמיים ויוזמות סביבתיות אחרות מובילות את המעסיקים לדבר בשפה אקולוגית ● האם מדובר בטרנד חולף בגלל מחאת האקלים או בשינוי כיוון?

איריס בינקוביץ', אביגיל דר ונרקיס טסלר / צילום: רונה איבר

מועדון ארוחת הבוקר: מה חושבות מנהלות בתחום הקנאביס על שבירת קירות

וגם: UMI תפחית שכרו של בני גבאי ל-60 אלף שקל לחודש

משרדי ?Wix / צילום: רויטרס

מנייתה של Wix צונחת בוול סטריט לאחר צמצום תחזית שנתית

הישראלית שנסחרת בוול סטריט הציגה עלייה מפתיעה ברווח ובהכנסות ברבעון השלישי של השנה, אך צמצמה את טווח התחזיות לשנת 2019 כולה ● צופה הכנסות בטווח של 763-761 מיליון דולר, לעומת התחזיות הקודמת להכנסות בטווח של 765-761 מיליון דולר

יניב אלפי/ צילום: אלירן אביטל

"הצלחנו לשנות דפוסי התנהגות אצל נהגי מוניות. שכל נהג יעשה לעצמו את החשבון איפה משתלם לו לעבוד"

מנכ"ל יאנגו יניב אלפי מכיר היטב את הסיטואציה שבה בשעות השיא נהגי מוניות מכבים את האפליקציות, וגם את החאפרים שמנסים לנגוס לו ברווחים ●  זה לא מונע ממנו להתגאות במודל העסקי שבזכותו החברה מרחיבה את פעילותה בישראל ● "כשהשירות טוב, אנשים מוכנים לשלם עליו"

ליאור טנר, מנכ"ל הנוסע המתמיד ו-FLY CARD / צילום: יונתן בלום, גלובס

"לקוחות היוקרה הם הלחם והחמאה שלנו. אנחנו מוותרים על הרבה הכנסות בשבילם"

על ההתקוממות מצד הנוסעים, הזינוק במספר הלקוחות והמהלכים שסותרים את האג'נדה הרשמית ● מנכ"ל מועדון הנוסע המתמיד של אל על, ליאור טנר, משיק מהלך אסטרטגי לא נטול סיכונים ומתיישב לשיחה עם "גלובס"

איזה נכס אפשר לקנות ב-2.1 מיליון שקל באזור חוף הכרמל? / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

איזה נכס אפשר לקנות ב-2.1 מיליון שקל באזור חוף הכרמל?

מגרש לבנייה בבנימינה, דירת 6 חדרים חדשה בטירת הכרמל, דירת בת 4 חדרים בזכרון יעקב או קוטג' בחדרה

קניון גינדי TLV ת"א / צילום: כדיה לוי

רבוע כחול נדל"ן מאשרת חשיפת "גלובס": מגעים מתקדמים לרכישת מניות משפחת גינדי בקניון TLV

החברה עשויה לרכוש את זכויותיה של קבוצת גינדי בקניון TLV ובחברת המגורים, במסגרת עסקה כוללת להסדרת כלל העניינים העומדים על הפרק בין הצדדים

אייזיק דבח / צילום: תמר מצפי

יצרנית החזיות בוגארט הגדילה את הכנסות דלתא אך פגעה בשיעור הרווח הגולמי

הכנסות חברת ההלבשה התחתונה גדלו ב-20% ברבעון השלישי של 2019 ביחס לרבעון המקביל והגיעו ל-446 מיליון דולר ● בנטרול סעיפים חד-פעמיים הרווח הנקי נשחק ב-13% ל-14.5 מיליון דולר ● בפעילות בארה"ב הציגה דלתא שיפור רבעוני של 5% במכירות, שהגיעו ל-114 מיליון דולר