גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

תביעות ענק ומוניטין בצניחה: דורי בנייה הרימה ידיים. כך זה נראה מאחורי הקלעים

הליך משפטי של חברת אינסטלציה לגביית חוב הוביל את החברה להגשת בקשה להקפאת הליכים ● בדיקת "גלובס" מגלה כי החברה איננה מעורבת בשום פרויקט נדל"ני, וכי לקריסתה "אחראים" פרויקטים שבנתה בעבר ושבגינם היא נתבעת על ליקויים רבים

עמוס לוזון / צילום: איל יצהר
עמוס לוזון / צילום: איל יצהר

שלוש שנים אחרי שעמוס לוזון רכש את החברה הקבלנית א.דורי בנייה, נראה שהוא מרים ידיים. לאחרונה הגישה החברה לבית המשפט בקשת הקפאת הליכים לאור מצבה הכלכלי הרעוע אליו הגיעה החברה.

לאורך 330 עמודים מגוללים עוה"ד אמיר ברטוב, שמרית מלמן ולירון ספיר ממשרד שמעונוב ושות', את מצב חברה כיום. עברה אולי מפואר, אך מזה כמה שנים דורי בעיקר בתחום אחד - התמודדות עם תביעות משפטיות בהיקף של למעלה מ-800 מיליון שקל, שהטילו צל כבד על פעילותה.

למעשה נכון להיום, למעט המותג המוכר, כוללת החברה מספר מועט של עובדים ואין לה אף פרויקט בביצוע. עיון בבקשת הקפאת ההליכים מלמד על עמדתו של הבעלים לוזון לסיבות שהביאו למצבה של החברה - התנכלויות של חברות יזמיות שניצלו את חולשתה של החברה, וגלי תביעות שגברו בשנים האחרונות, בגין פרויקטים שבנייתם הסתיימה, בסך כולל של למעלה מ-800 מיליון שקל. מנגד ספק גדול אם לחברה במצבה הנוכחי יש זכות קיום, גם אם כל ההליכים המשפטיים היו נגמרים כיום.

צעדי התייעלות עם רכישת החברה

החברה שמזוהה בעיקר עם הקבלן המנוח אורי דורי, נהנתה במשך שנים רבות ממוניטין מצוין, דבר שאף סייע לרכישתה על ידי חברת גזית גלוב בעבר. עם זאת כבר ב-2014 התברר שלחברה "בור" כספי שהוערך ב-480 מיליון שקל, כך שכשלוזון רכש אותה שנתיים לאחר מכן, היה ברור שמצבה הפיננסי קשה. בדוחות הכספיים האחרונים, לרבעון השני של 2019, ליוותה את פעילותה של א. דורי בנייה הערת "עסק חי", תוך שרואי החשבון שלה ציינו כי נוכח מצבה התזרימי היא "מתקשה לעמוד במלוא ההתחייבויות הכספיות החלות עליה, לרבות תשלומים לספקים, קבלנים ופסקי דין, ומתמודדת בין היתר עם הליכי עיקולים או הוצאה לפועל". עוד ציינו אז רואי החשבון בין היתר כי "דורי בנייה אינה עומדת במרבית אמות המידה הפיננסיות החלות עליה במסגרת התחייבויותיה אל מול תאגידים מממנים שלה". ויחד עם זאת, החברה המשיכה "לפעול לשם גביית כספים אשר מגיעים לה מגורמים שונים, לשם שירות צרכי התזרים שלה".

כאמור, צרותיה של דורי בנייה לא חדשות, והן העיבו על תוצאותיה הכספיות של קבוצת לוזון, מאז נרכשה השליטה בחברה על-ידי עמוס לוזון ב-2016, וגם טרם לכך, תחת בעליה הקודמים.

כבר בחודש מרץ האחרון נחשף ב"גלובס" כי בכוונתו של לוזון לפעול ל"הדממת" פעילותה של א. דורי בנייה ולביצוע מיזוג תפעולי שלה לתוך עסקי קבוצת לוזון, בניסיון לצמצם את הוצאות הקבוצה, וזאת לאחר שהחברה סיימה את הפרויקטים השונים שביצעה עבור יזמים חיצוניים.

את מהלך המיזוג התפעולי העלה לוזון זמן קצר אחרי שרכש את השליטה בחברה בתחילת שנת 2016, אולם הוא ביקש להמתין איתו על סיום הפרויקטים שלה.

החברה נחשבת ל"כבשה השחורה" של קבוצת לוזון מאז נרכשה על-ידו. למעשה, הפסדי העתק שרשמה החברה בעבר, בהיקף מצטבר של מאות מיליוני שקלים, הובילו את בעלת השליטה הקודמת בקבוצה, גזית גלוב, למכור את השליטה ללוזון תמורת סכום סמלי של פחות מ-10 מיליון שקל. המכירה נעשתה בעקבות כאוס פיננסי בחברה, שאילץ את ענקית הנדל"ן המניב שבשליטת חיים כצמן להזרים לקבוצת הבנייה סכומי עתק שהצטברו לכ-750 מיליון שקל.

לפי הבקשה שהוגשה לבית המשפט כעת, מאז שרכש לוזון את החברה הוא הוביל מהלכים לשיפור מצבה ובהם צמצום היקפי עבודה, צמצום כח האדם, מכירת חברת רום גבס לקבוצת לוזון, מחיקת מניית החברה בבורסה והפיכתה לחברה פרטית, והסכם שנחתם עם חברת דניה סיבוס לסיום שלושה פרויקטים של החברה, ולמתן שירותי בדק בית.

פרויקטים מהעבר רודפים את החברה

אלא שבמקביל לנסיונות אלו, נערמו ההליכים המשפטיים נגד החברה ובהיקפים גדולים. "בשנת 2017 חל גידול של כ-291 מיליון שקל בהיקף ההליכים המשפטיים בהם הייתה מעורבת החברה, לעומת שנת 2016, ואלה עמדו על סך של כ-830 מיליון שקל. יוער, כי מדובר בלמעלה מ-200 הליכים משפטיים שהחברה ניהלה", נכתב בבקשה. נכון לאוקטובר 2019 מספר ההליכים המשפטיים צומצם ליותר מ-100 תביעות "בלבד", בסכום כולל של כ-640 מיליון שקל. אמנם להערכת החברה תוצאות ההליכים הללו יסתכם בסופו של דבר בעשרות מיליוני שקלים, אבל מותר לתהות, כיצד הגיעה חברה שנחשבה עד לפני מספר שנים לסמל של איכות מגיעה למצב כזה.

הנה, למשל, הסיפור של מגדלי תל אביב, שני מגדלים של 122 דירות, שהוקמו בתחילת העשור עבור קבוצת רכישה בהנהגת האחים חג'ג', ונמסרו ואוכלסו ב-2014-2015. גל התביעות מצד בעלי הדירות בגין ליקויים שהגיע לחברה ב-2017, לווה בעיקולים של 16 מיליון שקל. א. דורי בנייה אחראית גם לבנייתו של אחד המגדלים היוקרתיים בתל אביב - מגדל מאייר שבפינת הרחובות אלנבי ושדרות רוטשילד, ושאוכלס ב-2014. אלא שליזמית המגדל חברת ברגרואין רזידנטיאל, טענות קשות נגד החברה. היא טוענת שדורי הפרה ומפרה הפרות יסודיות את התחייבויותיה בהסכם הבנייה שנחתם בין הצדדים ב-2010, וכי לא השלימה את הפרויקט ולא סיימה את העבודות כפי שהתחייבה, וכי עד היום לא הוצא לפרויקט תעודת גמר. "מרשתנו נאלצה לפעול בעצמה לשם קבלת טופס 4 לבניין, לרבות ביצוע עבודות שדורי היתה אמורה לבצען על פי ההסכם, לשם עמידה בדרישות הרלבנטיות", כתב עו"ד אבי ויינשטיין מטעם החברה, לפני כשלושה שבועות, והודיע על כוונת ברגרואין לחלט את הערבויות הבנקאיות על שם א. דורי בנייה בסך של 31 מיליון שקל. יצוין כי לדורי טענות נגדיות, וכי לדבריה התקיים הליך גישור בין הצדדים.

גם מול גינדי החזקות נתגלו בעיות חמורות בפרויקטים שונים. מחלוקת מוכרת, היא מפרויקט מגדל השופטים בת"א - עוד פרויקט יוקרה שבנתה בעבר דורי. עשרות מדיירי המגדל הגישו תביעה כספית נגד גינדי ודורי בעבר, בטענות לליקויי בנייה חמורים. בפרויקט מגדלי הלאום בראשון לציון וויז'ן ברחובות, שבהם הוקמו 328 דירות התגלו הרבה מאוד בעיות, ומתכתובת בין א. דורי וגינדי החזקות עולה, כי דיירי הדירות הללו פתחו אלפי קריאות, בגין ליקויים. "נראה כי כל מילה מיותרת", כתב יועצה המשפטי של גינדי בעבר על הנתון הזה. בין החברות מתנהלים כיום הליכים משפטיים.

וכך חברה שהקימה בעבר פרויקטים יוקרתיים וגרנדיוזיים, הפכה לחברה עם מוניטין בעייתי. "ספקים וקבלני משנה נתקלו לא פעם בתגובות שאם יתבעו את החברה על חובות שמגיעים להם, הם יהיו אחראים על פירוקה וקריסתה, ולא יקבלו דבר", מסביר גורם בתחום הבנייה. באחרונה הריטואל הזה נמאס על קבלן לא גדול לאינסטלציה, וניסיון שלו לקבל כספים מהחברה היה זה ששבר את גב הגמל, והחברה כאמור החליטה ככל הנראה להפסיק ולנסות להתמודד עם כל תביעה בנפרד ופנתה להליך של הקפאת ההליכים.

גלגולה של חברה

1961
החברה מוקמת כחברה משפחתית א. ברגמן
● 1978
החברה נרכשת על ידי אורי דורי שנותן לה את שמו
● 2008
גזית גלוב נכנסת לשותפות עם דורי בחברה
● 2011
גזית גלוב רוכשת את מלוא הבעלות בחברה
● 2014
בקופת החברה מתגלה "בור" של 480 מיליון שקל
● 2016
עמוס לוזון רוכש את החברה
● 2019
מוגשת בקשה להקפאת הליכים

עוד כתבות

ענבר בזק, יועצת עסקית / צילום: רון לביא

"אני מוטרדת מחוסר יציבות. עסק חייב להיות כל הזמן עם פלוס בבנק"

ענבר בזק (45) היא יועצת עסקית שמלווה עסקים קטנים ובינוניים ● "בתקופה שהעסקתי עובדים כשכירים, מכל הרווח הנקי נשאר לי 33%" ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il

כנס חדרה לאנרגיה- שומרי הבית / צילום: ענבל בן יעקב

"התנהלות המדינה סביב אסדת לווייתן ממשיכה להיות תמוהה"

המועצות המקומית זיכרון יעקב, פרדס חנה-כרכור, עמק חפר, ג'סר א-זרקא, מגידו ועמותת "צלול" הגישו עתירה לביטול היתר הפליטה של אסדת לוויתן והן דורשות צו מניעה נגד הפעלת האסדה ● גם עמותת "שומרי הבית" פנתה לבית המשפט, ופעיליה שיבשו את נאומו של השר שטייניץ הבוקר בכנס בחדרה

יצחק בן ישראל  / צילום: איל יצהר

גורמים בממשלה נגד המלצות הוועדה לקידום בינה מלאכותית שנחשפו ב"גלובס"

בעקבות חשיפת חלקים מטיוטת דוח ההמלצות של ועדת ההיגוי הממשלתית ב"גלובס" שלחו גורמים בכירים בות"ת, ברשות החדשנות ובאוצר, מכתב שבו התבטאו נגד הכוונה להקים במשרד רה"מ גוף שירכז את הטיפול בקידום התוכנית הלאומית לקידום טכנולוגיות בינה מלאכותית: "מסקנה שגויה" 

בנימין נתניהו / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

תגובה קשה של נתניהו לאישום בשוחד: "לחקור את החוקרים"

ראש הממשלה נתניהו מסר תגובתו לאחר החלטת היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה נתניהו בגין עבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים ● "בתהליך הזה לא חיפשו את האמת, אלא חיפשו אותי... תופרים פה חליפה מיוחדת רק בשבילי"

דוד אמסלם / צילום: יוסי זמיר

אמסלם תוקף: "הלוואי ואת שיעור הנאמנות של חברי הבלוק ילמד גם סער"

דוד אמסלם הגיב להודעת גדעון סער, שאמר כי יתעקש על קיום פריימירז בליכוד במקרה של סבב בחירות נוסף: "לא זמן למאבקים פנימיים על-בסיס אגו ואספרציות אישיות" ● ח"כ יואב קיש וח"כ מיכל שיר תומכים גם הם בקיום פריימריז

ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: תמר מצפי

ה"לא יהיה כלום כי אין כלום", הפך היום ל"יהיה הרבה כי יש הרבה"

כתב האישום חושף מציאות עגומה, שבה האיש החזק במדינה מביא כמעט לחורבן של חלקים בתקשורת החופשית ● היום מנדלבליט הוכיח שרוב הביקורת נגדו הייתה חסרת תוקף - מי שתקף אותו בבוטות, חייב לו התנצלות ● פרשנות

טרמינל 1 - צילום לפני אירוע פתיחה/ צילום: סיוון פרג'

טסים לחו"ל? טרמינל 1 בנתב"ג יהיה סגור מחר עד השעה 13:00

בעקבות תרגיל של חטיבת הביטחון בנתב"ג, בין השעות 08:00 ל-13:00 מחר כל הפעילות של טרמינל 1 תיעצר, והנוסעים יופנו להמראות מטרמינל 3

לב לבייב / צילום: תמר מצפי

הדילמה של משקיעי אפי פיתוח: האם להיענות להצעת הרכש של לבייב - בפחות מחצי מההון העצמי

הצעת הרכש שהגיש לבייב   להחזקות הציבור בחברה בסכום של 110 מיליון דולר, תישאר פתוחה עד 19 בדצמבר ● לבייב באופן ישיר בכ-65% ממניות אפי פיתוח, אותן רכש בספטמבר 2016 מחברת אפריקה ישראל הקורסת

אופיר שריד, מנכ"ל מליסרון החדש / צילום: אביב אברמוב

איפוס הוצאות המימון הרבעוניות הקפיץ את רווחי מליסרון ברבעון השלישי ב-25%, ל-131 מיליון שקל

ענקית הקניונים נהנתה מתחילת השנה מעליית שווי של קרוב ל-400 מיליון שקל בנכסיה ● בתשעת החודשים הראשונים של 2019 הציגו הקניונים האזוריים של הקבוצה גידול של 3.5%, עם פדיונות בהיקף של 5.2 מיליארד שקל ● הצומח ביותר הוא קניון רמת אביב שהציג גידול של 5.6% בפדיונות

הנשיא ריבלין ויו"ר הכנסת אדלשטיין / צילום: מיכאל דימנשטיין , לע"מ

ריבלין: "גורל חברי הכנסת לא חשוב יותר מגורל הזקנה בבית החולים"

הנשיא ראובן ריבלין מתח ביקורת קשה על הפוליטיקאים בשל כישלון ניסיונות הקמת הממשלה ● "ב-21 הימים הללו, אתם תשבו איש איש לנפשו, עם מצפונו, ותצטרכו לענות על שאלה אחת בלבד: מהי חובתי כלפי מדינת ישראל?"

הון שחור לא טוב לחברות סגורות / צילום: shutterstock

האם הגיע הסוף למקלטי המס - ואיך זה קשור לעומר אדם?

3 ישראלים נעצרו השבוע בחו"ל, כיוון שלא דיווחו כראוי לרשות המסים על הכנסותיהם ● במקביל נקבעו כללים חדשים במקלטי מס רבים בעולם שעלולים להבריח את החברות שהתאגדו אצלם ● המלחמה הגלובלית בכסף השחור עולה מדרגה, והפעם הרשויות לא מרפות ● האזינו 

דוד ביטן, הליכוד / צילום: איל יצהר, גלובס

האם בלי בדר ועופר הליכוד הייתה גדולה כמו כחול לבן?

ח"כ דוד ביטן מאשים הסכם עודפים כושל בכך שהליכוד קטנה מכחול לבן. הזיכרון בוגד בו ● המשרוקית של גלובס

גדעון סער / צילום: טל שניידר, גלובס

גדעון סער: יש לקיים פריימריז לראשות הליכוד אם הולכים לבחירות שלישיות

תחנת הכח אלון תבור /  צילוםיוסי זמיר חברת החשמל

אנרג'יאן תמכור לתחנת אלון תבור גז טבעי בכמיליארד דולר על פני 15 שנים

המחיר בעסקה נמוך בכ-40% מזה שמשלמת חחברת חשמל עבור גז ממאגר תמר ● העסקה מותנית בהשלמת הרכישה של אתר אלון תבור על ידי קבוצת MRC - הכוללת את  מאיר שמיר, רפק, קרן ג'נריישן קפיטל וחברה סינית - מידי חברת החשמל תמורת כ-1.9 מיליארד שקל

אסנת רונן / צילום: ישראל הדרי

אסנת רונן מונתה ליו"ר פרטנר במקום אדם צ'זנוף: "החברה בעמדה מצוינת"

צ'זנוף פרש מהתפקיד בשבוע שעבר יחד עם דירקטורים נוספים מקבוצת סבן, לאחר שהקבוצה ויתרה על השליטה בפרטנר ● האצ'יסון תגיש למשרד התקשורת בקשה להיתר שליטה בימים הקרובים

אביחי מנדלבליט, בכנס לשכת עורכי הדין / צילום: ליאב פלד

מנדלבליט מגיב לראשונה על ההחלטה להאשים את נתניהו בשוחד: "קיבלתי את ההחלטה בלב כבד אך בלב שלם"

באופן נדיר נושא הערב היועמ"ש דברים לאחרת ההחלטה להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה נתניהו ● "הוא ניצל את כוחו ומעמדו כדי להיטיב עימו אישית, לכן החלטתי להעמיד את ראש הממשלה לדין בעבירה של הפרת אמונים"

"ZULA" בפיליפינים / צילום: יח"צ

בזמן שישנתם: ההוסטלים הפכו לטרנד לוהט בקרב התיירים והיזמים

יזמים ישראלים כבר מבינים את פוטנציאל פתרונות הלינה המוזלים, והם אפילו מרחיבים את פעילותם בענף בחו"ל ● האם בקרוב מחיר הלינה בישראל יתקרב יותר למחיר הטיסה לארץ?

אלוביץ', נתניהו ומוזס / צילום: ברני ארדוב, וואלה ניוז, רויטרס ותמר מצפי, גלובס

הנאשמים מגיבים: "הצגת חלק נקודתי מדברי מוזס בשיחה כהצעת שוחד היא פרשנות שגויה"

היועמ"ש החליט היום להעמיד את נתניהו לדין בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים וכן להעמיד לדין את נוני מוזס, שאול ואיריס אלוביץ' בעבירות שוחד ● מטעם בני הזוג אלוביץ' נמסר כי "על סמך הראיות בתיק, אנחנו משוכנעים שראוי היה להמנע מהגשת כתב אישום נגד מרשינו"

ראש הממשלה בנימין נתניהו והיועהמ"ש אביחי מנדלבליט / צילומים: מארק ישראל סלם, איל יצהר, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

מדינת ישראל נגד ראש ממשלת ישראל: היועמ"ש החליט להעמיד את נתניהו לדין בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים

בתיק 4000 (תיק וואלה-בזק) יואשם נתניהו בשוחד, בתיק 2000 (השיחות עם מו"ל ידיעות אחרונות) בקבלת טובות הנאה ובתיק 1000 (תיק המתנות) גם כן בקבלת טובות הנאה ● גם מו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס יואשם בניסיון למתן שוחד ● שאול ואיריס אלוביץ׳ יואשמו במתן שוחד

אייל טריבר/צילום: יחצ

מיטרוניקס ממשיכה לצמוח בשיעור דו ספרתי והמניה דוהרת; קיבוץ יזרעאל מחזיק מניות בשווי 2 מיליארד שקל

יצרנית הרובוטים לניקוי בריכות שחייה דיווחה על הכנסות של כ-165 מיליון שקל ברבעון השלישי, צמיחה של 14% לעומת הרבעון המקביל אשתקד ● "העונה בחצי הכדור הצפוני התארכה לתוך הרבעון השלישי, שהתאפיין בהמשך ביקושים חזקים בארה"ב ופתיחה מרשימה של העונה באוסטרליה"