גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מצלמה משודרגת ופיצ'ר לגיימרים: האם כדאי לקנות את הגלקסי נוט החדש?

עט פונקציונלית יותר, צבעים חיים ופילטרים לאינסטגרם: הנוט 10 פלוס נכנס לקטגוריית המכשירים שבמיינסטרים - אבל זאת בשורה חיובית

סמסונג גלקסי נוט 10 פלוס / צילום: יח"צ
סמסונג גלקסי נוט 10 פלוס / צילום: יח"צ

ספינת דגל, באנגלית Flagship הוא הכינוי הרווח בשנים האחרונות לסמארטפונים מהקצה העליון - המכשירים היקרים, האלגנטיים והמתקדמים ביותר, עם המסכים הגדולים והבהירים ביותר, המצלמות האיכותיות ביותר עם עם הכי הרבה פיקסלים, זמן סוללה ממושך, וכמובן זיכרונות מפלצתיים. בעברית קוצר המונח למכשיר דגל. אז עם כל כך הרבה חברות באים הרבה דגלים איך נבחין במכשיר במי שבולטים באופן יוצא דופן אל מול השאר? באתר הטכנולוגיה הוותיק Cnet כינו את סדרת ה-Galaxy Note של סמסונג בתואר אולטרה-לוקס. שם שהולם את אחד המכשירים הבודדים, שיכול להאפיל בכל הפרמטרים החשובים, לא רק על מרבית מכשירי הדגל האנדרואידיים המתחרים, אלא גם על האיפונים.

בשל גודלם והעט שנלוותה אליהם, סדרת מכשירי הנוט, שיצאה לדרך כבר בתחילת העשור, היוותה עד לא מזמן מעין תת קטגוריה משלה, שלא ניתן היה ממש להשוות לסמארטפונים "הרגילים". אולם עם הגידול בגודל המסכים של מכשירי המתחרים, מצד אחד, והפיכתו של הנוט לקומפקטי מצד שני הוא הפך להיות בר השוואה לשאר מכשירי הדגל. ממכשיר נישתי המיועד למשתמשים כבדים הפך כך הנוט למכשיר מיינסטרים. מיינסטרים יוקרתי, כמובן.

תהליך ההתכנסות הזה מגיע עתה לשיא עם נוט 10, שמגיע לראשונה בשתי גרסאות - נוט 10 הרגיל, ונוט 10 פלוס. כדי להבין מה סמסונג עשו נשווה את גודלם לדגם הקודם - סמסונג נוט 9. הדגם הגדול יותר של נוט 10, מגיע בגודל פיזי כמעט זהה לזה של נוט 9 אך הוא בעל מסך גדול יותר משום שהוא מתפרש כמעט על כל פני השטח של המכשיר.

נוט 10 הרגיל קטן יותר פיזית הן מנוט 10 פלוס והן מנוט 9. בשל מתיחת המסך שלו כמעט על כל שטח המכשיר, הוא נהנה ממסך זהה לזה של נוט 9, רק בחליפה קומפקטית יותר. כך שמי ששקל לקנות בעבר נוט 9 ונרתע מהגודל, יוכל לקבל עתה מכשיר קומפקטי יותר וקל יותר ב-33 גרם, מבלי להתפשר על גודל המסך. בשל מלחמת מחירים שמתחוללת בין היבואנים, תג המחיר של המכשיר החדש תחרותי גם בהשוואה לדגמים האחרונים - הן של סדרת הנוט והן של סדרת ה-S. מכשיר יוקרה, עם תג מחיר "בר השגה", יחסית לשאר מכשירי הדגל, כמובן.

הנוט 10 "סובל" מהבעיה הגדולה ביותר ממנה סובלים מכשירים מהקצה העליון, מהשנה-שנתיים האחרונות. מדובר לרוב במכשירים מעולים כמעט בכל הפרמטרים, שנבדלים זה מזה קלות רק בעד כמה הם טובים. בתקופה שאפשר למצוא מכשירים בעלות של ארבע מאות שקלים ש"עושים את העבודה" - אפשר לקבוע כבר שעד שיגיעו המכשירים המתקפלים או שימציאו את הסמארטפונים מחדש - הסמארטפונים הגיעו למקום שבו נמצאים הלפטופים - המחשבים הניידים: מעט מאוד הבדלים קריטיים בין יצרנים ובין דגמים.

את ההבדלים המעניינים אפשר למצוא רק בקצה העליון - מכשירי היוקרה הדקים והקלים, או מכשירים ייעודיים למעצבים, עורכים או גיימרים - שזקוקים למחשבים בעלי ביצועים עדיפים. מסיבה זאת בחרנו להתמקד בסקירה קצרה זו בעיקר בשדרוגים שעשתה סמסונג בנוט 10, לעומת קודמו - נוט 9, וגם קצת בכמה הבדלים מהותיים שבין הדגם הרגיל של נוט 10 לבין דגם הפלוס.

עיצוב

נוט 10, בשני הדגמים, ממשיך את הקו העיצובי האלגנטי והמוקפד של 9 ומותח אותו עוד קצת בזכות פלטת הצבעים קלאסית יותר - בעיקר הדגם בעל גב הכסף שעוטף את המכשיר גם בצדדיו, ובחלקים העליון והתחתון, ומשווים לו שיק של תכשיט.

כמו דגם ה-S10 גם נוט 10 בשני הדגמים מגיע ללא מגרעת אך עם פתח למצלמה בגוף המסך. עם זאת, בנוט 10 חור מצלמת הסלפי נמצא במרכז המסך, ולא בצדו כמו בסדרה S - שעבור משתמשים רבים עשוי להוות שיפור אסתטי.

מסך

בבדיקה שערכנו מצאנו שאף על פי שהם בעלי נתונים זהים, המסך של נוט 10פלוס ונוט 9 מפגינים ביצועים מעט שונים. דווקא המסך של המכשיר החדש מגיע לבהירות מקסימלית נמוכה יותר מאשר הדגם הקודם. בנוסף, גם הביצועים של פילטר האור הכחול, המקל על צפייה וקריאה ממושכת במסך, גסים יותר במכשיר החדש, וטיפה פחות אפקטיביים בהשוואה לדגם הקודם.

עם זאת שילוב הגוונים של המכשיר החדש מעט מדויקים ואיכותיים יותר, בהשוואה לדגם הקודם, גם במצב של מסך "בסיסי" וגם במצב "עשיר". כמובן שיש להזכיר שמאחר שמדובר באחד המסכים האיכותיים ביותר הקיימים בשוק, כל שיפור קל שמושג הוא הישג גדול. הצבעים במסכים של סמסונג ידועים בחיות שלהם אך גם בהיותם פחות טבעיים, והתחושה היא שבדגם החדש רמת הדיוק והטבעיות עלתה, מבלי לבוא על חשבון "היופי". אתר androidcentral, קבע כי השיפור בבהירות ובטווח הצבעים הופך את המסך של הנוט 10 פלוס, למסך הכי טוב שקיים כיום.

ובכל זאת, יש להזכיר, שבסופו של דבר מדובר במדד שהוא גם סובייקטיבי, וכי בבחירת כל מסך - בין אם בטלוויזיה או בסמארטפון - תמיד מומלץ לבדוק באופן אישי את המכשיר בחנות טרם קניה.

המצלמה

אף יותר מאשר השיגה סמסונג שיפור במסך, היא הצליחה לשדרג באופן מורגש את איכות הצילום בגלקסי נוט 10 פלוס. זאת, בזכות שלוש עדשות, בהן מצלמת 16 מגה פיקסל סופר-רחבה המתווספת לזוג מצלמות 12 מגהפיקסל בעלות מפרט משופר לעומת זוג מצלמות ה-12 מגה שהותקנו בנוט 9. מדובר אגב, באותן מצלמות כמו בדגם הגלקסי S10.

בזכות כך, הצבעים בנוט 10 נראים חיים ומדויקים יותר, הן בצילום בתוך הבית ובאופן אף יותר מורגש - בצילום לילה. בצילום השוואתי, בתנאים זהים אפשר היה להרגיש את העומק והחיות העדיפים של הדגם החדש. כמו כן, מצלמת הסלפי של המכשיר החדש מצלמת וידאו ברזולוציה כפולה לעומת מצלמת הסלפי של הדגם הקודם. אתר techradar קבע כי מדובר באחת המצלמות הטובות ביותר של 2019 ודירג אותה במקום השלישי לאחר חוואווי P30 ופיקסל של גוגל.

העט

בנוט 10 הפכה סמסונג את עט הסטיילוס לשימושית יותר. בנוט 9 השימוש בעט אפשרי רק במגע ישיר עם המסך, ובנוסף כשלט רחוק למצלמה, באמצעות כפתור פיזי הממוקם בעט. בדגם החדש אפשר להשתמש בו לשם שליטה בכמה פונקציות בסיסיות במצלמה, באמצעות זיהוי מחוות שמבצע המשתמש עם העט באוויר, ללא מגע עם המכשיר. כך ניתן לעבור בין המצבים השונים של המצלמה (וידאו, צילום רגיל, הילוך איטי וכו'), להחליף בין מצלמת הסלפי למצלמה האחורית, ולעשות זום-אין וזום-אאוט.

שני פיצ'רים נחמדים נוספים שעשויים להיות בעיקר כיפיים ואולי אף קצת שימושיים הם ההודעות החיות (Live Messages). בנוט 9 סיפקה סמסונג ערכה מאוד בסיסית של צבעים ואנימציות כדי לשרבט שרבוטים "חיים" על גבי תמונות סטילס. כעת, בנוט 10, הערכה כבר יותר שימושית - אם כי בהחלט לא עשירה ולא נדיבה וההבדל העיקרי - היא מאפשרת ציור חי גם על גבי וידאו.

פיצ'ר דומה, אך הרבה יותר כיפי הוא ה-AR Doodle שמאפשר ציור חי על גבי צילום ווידאו. פיצ'ר זה מייצר בפועל אפקט כמו של הפילטרים באינסטגרם או בסנאפצ'אט . כך למשל, המשתמש יכול לצייר משקפיים, זקן או כובע על תמונת הווידאו שלו עצמו או של חבר, ואלה ייצמדו לדמותו. לאחר שיתחיל בצילום הווידאו, הציורים יישארו צמודים אל המצולם, וימשיכו ללוות את תנועותיו.

ביצועים

בזכות ערכת שבבים חדשה, טוענת סמסונג לשיפור של 33 אחוזים במהירות העיבוד הכללית ו-42 אחוזים שיפור במהירות העיבוד הגרפי. נוט 10 פלוס מגיע גם עם יותר זיכרון מיידי - 12 ג'יגה בייט, לעומת שש או שמונה ג'יגה בייט בדגם הקודם - נתונים שהופכים את המכשיר למפלצת ריבוי משימות (מולטי טאסקינג).

סוללה

נוט 10 מגיע עם סוללת 3,500 מיליאמפר, פחות מנוט 9 שמגיע עם סוללת 4,000 ואט. לעומת זאת, נוט 10 פלוס מגיע עם סוללה גדולה יותר מזו של שניהם - 4,300 מיליאמפר. הספקי הטעינה של הסוללות של נוט 10 ונוט 10 פלוס השתפרו לעומת נוט 9 - עם 25 ו-45 ואט בהתאמה (לעומת 15 ואט בנוט 9). המשמעות - זמן טעינה קצר הרבה יותר.

פיצ'רים נוספים

שניים מהפיצ'רים שראויים לציון הם הרחבת פיצ'ר הלייב פוקוס שהופיע בנוט 9 אבל רק לצילום סטילס - גם לצילום וידאו. לייב פוקוס הוא פיצ'ר שמטשטש את הרקע ומתמקד אך ורק באובייקט הנמצא במרחק של כחצי מטר עד מטר וחצי מהמצלמה. הלייב פוקוס בנוט 10 פלוס מגיע עם ארבעה סוגי רקעים מטושטשים - רגיל, שחור-לבן, עיגוליי ענק וטשטוש שמדמה טלוויזיה משנות השבעים בעלת קליטה משובשת.

פיצ'ר נוסף הוא מקליט מסך מובנה המכיל גם אופציה לתמונה בתוך תמונה ולתוספת הערות הסבר באמצעות העט. פיצ'ר זה מיועד בעיקר לגיימרים שמקליטים את המשחקים שלהם כדי לפרסמם באתרים כמו יוטיוב, אך גם יכול להיות שימושי להפקת מדריכים.

עוד כתבות

אביגדור ליברמן  / צילום: טל שניידר, גלובס

ליברמן: ממשיך לדחוף לממשלת אחדות - עד רביעי בצהריים

יו"ר ישראל ביתנו אמר היום בפתח ישיבת הסיעה כי הוא ממשיך לדחוף להקמת ממשלת אחדות בין הליכוד לכחול לבן ויעשה זאת עד ליום רביעי בשעה 12 בצהריים

חווה לגידול קנאביס בצפון הארץ/  צילום: רויטרס

הערכות: משרד הבריאות בוחן אפשרות להוצאת ה-CBD מפקודת הסמים המסוכנים אפילו אם לא תהיה ממשלה

משרד הבריאות פרסם הנחיות קנאביס לתקופת המעבר ● בין היתר: צמצום מספר הבדיקות, הקלות ביצור, התרת היצוא מנקודת המבט של משרד הבריאות ● התקנות אינן מתייחסות לייבוא אולם משרד הבריאות פרסם קול קורא ליבואנים כדי להתגבר על המחסור

הבריכה במגדלי זיו, שבה התחשמל איתמר יוסף פוקס ז"ל / צילום: ניב אהרונסון, וואלה! חדשות

כשהרוח הופכת לסכנה ממשית: מי אמור לשמור על הבטיחות שלנו ברחוב

ילד נופל מערימת סלעים, אדם נכנס לבריכת נוי ומתחשמל, אישה מועדת על מדרכה שבורה ונפצעת קשה • מי אמור לשמור עלינו בחופים, בפארקים וברחובות - והאם זה בכלל אפשרי

בצלאל סמוטריץ' / צילום: שלומי יוסף

סמוטריץ': "נסגור אחת ממסילות הרכבת בנתיבי איילון למשך שישה שבועות"

זאת לצורך ביצוע עבודות חשמול הרכבת ● עוד אמר סמוטריץ' ש"אם נעבוד רק בלילות, ייקח שנה וחצי לסיים את הפרויקט" ● "אנחנו נערכים לכך שיהיו רכבות שיבוטלו. תהיה התקוממות. לי יש את האומץ ואני אצטרך ואבקש את הגיבוי שלכם" ● כשנשאל לגבי עבודות בשבת אמר "אם אפשר שלא - אז לא"

מריו דראגי / צילום: רויטרס

עולם חדש ומופלא? איך הגענו למצב של ריביות שליליות ומי המרוויחים הגדולים

איך הגענו לעולם הזה של ריביות שליליות ומדוע, מי מרוויח מכך ומי מפסיד, ואילו אקסיומות כלכליות נשברו בעשור האחרון? ● האם העולם של ריביות נמוכות צפוי ללווות אותנו עוד הרבה שנים? ואם כן, מה עלולות להיות ההשלכות על חיינו?

אייל רביד ויקטורי / צילום: אבי רוקח

אייל רביד ימשיך להתמקד בעסקי המזון: ויקטורי נסוגה מהשקעתה בחוות קנאביס

ככל הידוע, משרד הבריאות טרם אישר את הקמת חווה הקנאביס המתוכננת ● לצד קיטון ברווח הנקי, רשת הסופרמרקטים של אייל רביד רשמה גידול של 4.8% במכירות הרבעון השלישי, שהסתכמו ב-447 מיליון שקל

יובל שטייניץ, ניידת הבחירות של גלובס / צילום: כדיה לוי

זוכי פרס נובל ומעל ל-100 מדענים לשטייניץ: הפסק לבסס את משק האנרגיה על הגז הטבעי

גילוי דעת ציבורי שנשלח הבוקר לשר האנרגיה מבקש להפסיק את הרחבת תחנות הכוח המופעלות בגז טבעי ולעבור לשימוש מסיבי באנרגיות מתחדשות ● "אנו חוששים שהממשלה לא מבצעת ניתוח מעמיק של כלל האפשרויות ובוחרת בפתרון שנראה נח בטווח הקצר, אך יסב נזקים כלכליים וסביבתיים לישראל בטווח הבינוי והארוך"

פקקים בנתיב פלוס - נתיב הקארפול הראשון / צילום: שלומי יוסף

פרויקט "דרך ערך" חוזר: נהגים שיפחיתו שימוש ברכבם הפרטי יתוגמלו ע"י המדינה

המאמצים להוריד את העומס הקשה בכבישים נמשכים והפעם הגיע תורו של החיזוק החיובי • כיצד זה יעבוד ומי יכול להשתתף בפרויקט? "גלובס" עושה סדר

דוד אמסלם / צילום: יצחק הררי דוברות הכנסת

סלקום, גולן טלקום ו-WE4G מתכננות לעתור לבג"ץ בניסיון לדחות את מכרז הדור חמישי

החברות מבקשות הקלות מהמדינה כדי לבצע מהפכה בשירות שמקבלים ישראלים כיום עקב אי-ודאות שעולה מהמכרז ● הוט מובייל העלתה טענות דומות אך מכחישה כי בכוונתה לעתור ● בכירים בחברות ל"גלובס": לא הגיוני שעשרות בקשות להבהרות נדחו ללא הסבר

אילן ישועה וינון מגל / צילומים: תמר מצפי ויונתן בלום

"אילן (ישועה) היה מדבר הרבה על הגברת. שכל הסיפור מגיע מהאזור שלה": תמלילי ינון מגל בתיק 4000 נחשפים

"גלובס" חושף את תמלילי עדותו של עורך אתר "וואלה" לשעבר, ינון מגל, במשטרה בתיק 4000 • מגל אישר שהופעלו עליו לחצים מבלפור, אבל טען שלחצים דומים הופעלו על ידי מושאי סיקור נוספים • "נלחמתי מאוד, לא חשבתי שמשרד המנכ”ל צריך להתערב בעבודת העריכה"

גיל שפירא, מנהל השקעות ראשי (CIO) של חברת eToro  / צילום: גיא חמוי, יח"צ

מחזקת את ניהול ההשקעות: eToro מינתה את גיל שפירא ל-CIO

פלטפורמת המסחר במניות ובמטבעות דיגיטליים שמובילים האחים יוני ורונן אסיא, הכריזה על הוספת תפקיד ניהולי חדש ● שפירא, לשעבר מנכ"ל חברת תעודות הסל של פסגות, יהיה אחראי על ניהול ההשקעות במניות ועל פעילות האנליסטים בחברה

טילי ספייק בשימוש חיילים גרמנים / צילום: רפאל

רפאל תמכור לגרמניה אלפי טילים נגד טנקים בכ-200 מיליון אירו

את העסקה בגרמניה הובילה חברת הבת של רפאל באירופה, Eurospike והיא נחתמה באחרונה ● במסגרת העסקה, במהלך השנים הקרובות רפאל תספק לצבא גרמניה אלפי טילי ספייק על דגמיהם השונים ועוד מאות משגרים מותאמים מסוג ICLU

נאסד"ק / צילום: רויטרס

וול סטריט ננעלה בעליות מינוריות שהספיקו למדדים כדי לקבוע שיאים חדשים

המדדים התקשו לטפס לאחר שגורמי ממשל סיניים צוטטו כמי שמגלים פסימיות לגבי סגירת עסקת סחר עם ארה"ב ● פולקסווגן הנמיכה תחזיות בצל חולשה בביקוש לרכבים מסחריים גדולים ● בורסות אירופה ננעלו במגמה מעורבת, הפוטסי טיפס ב-0.1%

פרוייקט מחיר למשתכן בירושלים/ צילום:רפי קוץ

התפרסמה רשימת זוכי ההגרלה התשיעית ב"מחיר למשתכן"

משרד הבינוי והשיכון פרסם הבוקר את רשימת הזוכים בהגרלה האחרונה של מסלול "מחיר למשתכן" ● יותר מ-20 אלף משקי בית השתתפו בהגרלת מחיר למשתכן שפורסמה בספטמבר, מתוכם יש 3,316 זוכים

שמואל סייד מנכ"ל ריט 1 / צילום: תמר מצפי, גלובס

עם רוח גבית מהריבית הנמוכה והצמיחה במשק: ריט 1 מפרסמת דוחות טובים ומעלה תחזיות

הקרן הציגה ברבעון שחלף גידול של 30% ברווח הנקי שהגיע לרמה של כ-80 מיליון שקל ● המנכ"ל שמואל סייד: "התוצאות החזקות נובעות מרכישת נכסים מניבים במהלך השנה בהיקף של כ-700 מיליון שקל יחד עם שיפור ב-NOI מנכסים זהים"

רהט / צלם: ברנדייס

אושרה תוכנית ותמ"ל להקמת שכונת מגורים חדשה ברהט

התוכנית כוללת 2,400 יח"ד במבני מגורים בני 3-10 קומות, 19,000 מ"ר עבור שטחי מסחר ותעסוקה, 140 דונם עבור מבני ציבור ו-134 דונם לשטחים ציבוריים פתוחים ● ראש עיריית רהט: "לתוכנית יש צוואר בקבוק. עדיין לא הצליחו להגיע להסדר עם התושבים"

בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

נתניהו: "ארה"ב אימצה מדיניות חשובה שמתקנת עוול היסטורי"

הודעות מזכיר המדינה מייק פומפיאו על שינוי המדיניות המשפטית ביחס למעמד ההתנחלויות התקבלה בישראל בקונצנזוס רחב ●  מן הליכוד ועד בכירי כחול לבן כולם בירכו הלילה את הבית הלבן ומחלקת המדינה

שדרות ירושלים / צילום: כדיה לוי

עם חלון ראווה לסלון: עד שהרכבת הקלה תגיע, ביפו הופכים חנויות נטושות לדירות מגורים

בהיעדר קונים, בעלי חנויות בשדרות ירושלים מפנים עסקים ומשכירים אותן למגורים ● "יפו היא חצר אחורית, לאף אחד לא אכפת", מספר אחד מבעלי החנויות בשדרה

אילן רביב, מנכ"ל מיטב דש / צילום: ישראל הדרי

בעקבות בית ההשקעות פסגות, גם מיטב דש מפטר עשרות עובדים: "מתאימים את ההוצאות למבנה ההכנסות"

מיטב דש, שמעסיק כיום כ-1,000 עובדים, צפוי להוציא בקרוב לפועל מהלך פיטורים של כמה עשרות מעובדיו ● בחודש שעבר הודיע פסגות כי יקצץ כ-7% מכוח האדם, המונה כ-800 עובדים

מימין לשמאל: בירנצוייג, מנכ"ל וייסייטס, שייר, סמנכ"ל פיתוח עסקי, פולק, מדען ראשי, רוטשילד, סמנכ"ל מוצרים, עכאוי, סמנכ"ל טכנולוגיות / צילום: רוית תורקיה

סטארט-אפ הווידאו-אנליטיקס ויסייטס גייס 10 מיליון דולר

החברה הוקמה ב-2015 ומעסיקה 15 עובדים במשרדיה בת"א ● המערכת שפיתחה ויסייטס מסוגלת לזהות התנהגויות של אנשים מקטעי וידאו ולהתריע על אירועים חריגים כמו קטטות רחוב