גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ראש עיריית ר"ג לשעבר תובע חצי מיליון שקל ממחליפו בתפקיד

ישראל זינגר הגיש תביעת דיבה נגד ראש עיריית ר"ג המכהן כרמל שאמה-הכהן, בטענה כי יזם חקירה פלילית נגדו ואף ליווה וליבה את החקירה בפייסבוק ● טוען כי לפרסומים השליליים של שאמה-הכהן נגדו היה חלק משמעותי בהפסד שלו בבחירות לעירייה ב-2018

ישראל זינגר, ראש עיריית רמת גן לשעבר / צילום: שלומי יוסף
ישראל זינגר, ראש עיריית רמת גן לשעבר / צילום: שלומי יוסף

ראש עיריית רמת גן לשעבר, ישראל זינגר, הגיש תביעת דיבה נגד מחליפו בתפקיד, כרמל שאמה-הכהן, בסכום של חצי מיליון שקל. הרקע לכתב התביעה הוא החשדות הפליליים נגד זינגר, שהסתיימו בסגירת התיק נגדו, והתנהלותו של שאמה-הכהן סביב אירועים אלה.

היריבות בין זינגר ושאמה-הכהן החלה עוד בשנת 2013, אז התמודדו השניים במערכת הבחירות לראשות העיר, בסיומה ניצח זינגר.

על-פי הנטען בתביעה, "הנתבע, אשר נחל הפסד במערכת הבחירות, לא השלים עם ההפסד שהוביל אותו לתסכול רב ורצון לנקמה, והחל, לאחר תום מערכת הבחירות, לתקוף את התובע, ראש העיר הנבחר, בעיקר ברשתות החברתיות. הנתבע יזם חקירה פלילית נגד התובע, ליווה וליבה את החקירה ברשת החברתית, כעושה עצמו מקורב לגורמי החקירה ובעל מידע על הנעשה בחקירה ומצוי בחומריה".

עוד נכתב כי "בהמשך, ומתוך מטרה לפגוע בשמו הטוב של התובע, פרסם הנתבע מידע שקרי, ולפיו הפור נפל, והוחלט סופית על העמדתו של התובע לדין. זאת, על אף שידע כי לדבריו אין יסוד, ולא החזיק בכל מידע שיש בו כדי ללמדו על טענת כזב זו. אם לא די בכך, הרהיב הנתבע עוז והמשיך, גם לאחר שתיק החקירה נגד התובע נסגר, לקשור את התובע במעשי שחיתות ושוחד. התנהלות הנתבע הייתה מכוונת מטרה לפגוע בתובע ולמשוך אליו קהל בוחרים על חשבון התובע". 

ראש עיריית רמת גן כרמל שאמה־הכהן / צילום: איל יצהר, גלובס

בתביעה נכתב כי שאמה-הכהן יזם את פתיחת החקיקה נגד זינגר, ואכן בחודש דצמבר 2014 נפתחה נגדו חקירה בחשד לעבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים.

וכך, מדי פעם בפעם, שאמה-הכהן כתב דברים על החקירה של זינגר ובדבר הכוונה להגיש נגדו כתב אישום, כגון הפוסט הזה בפייסבוק: "לא ריטמן ולא חברים של ריטמן יכלו לחלץ את זינגר מהבוץ. תיק זינגר יסתיים בקרוב בכתבי אישום והחלפת ראש עיר".

זינגר טוען בתביעות כי "הנתבע, כמי שהציג עצמו 'מקושר' ויודע דבר מתוך החקירה, מפרסם כי התיק נגד התובע יסתיים בקרוב בכתב אישום. כמובן שלא היה בפרסום אמת".

בחודש אוגוסט 2017 הודיעה הפרקליטות כי היא שוקלת להעמיד את זינגר לדין בכפוף לשימוע. לאחר עריכת השימוע פרסם שאמה-הכהן כי "הפור נפל, הפרסום צפוי בין הורדת המסיכות בפורים לביעור החמץ בפסח. שבת שלום".

על כך טוען זינגר כי "הנתבע, אשר התהדר לאורך כל הדרך משנת 2014 ועד יום הפרסום בכך שהוא 'מקושר' ויודע דברים מתוך מערכת אכיפת החוק, מפרסם בכזב כי 'הפור נפל', וכי הוחלט להגיש כתב אישום נגד התובע. מדובר בפרסום שלא היה בו אמת, והוא מהווה לשון הרע, שכל מטרתו להשפיל את התובע, לבזותו ולפגוע בתפקידו כראש עיר, כל זאת כאשר מערכת הבחירות המוניציפלית בפתח".

פרסום נוסף בגינו תובע זינגר הוא האמירה של שאמה-הכהן בפייסבוק בחודש אפריל 2018 כי "אחרי קדנציה של חמש שנים שגולת הכותרת שלה היא פרשת שחיתות על סף כתב אישום בגין שוחד... פומבית נמתין בסבלנות, למרות הידיעה האישית".

ביום 29.7.2018 הודיע פרקליט המדינה כי קיבל את טענותיו של זינגר שעלו בשימוע והחליט לסגור את התיק נגדו ולא להגיש כתב אישום. "גם לאחר ההודעה המשיך הנתבע בשלו ופרסם בתגובה בפייסבוק כי ביחידת להב, אשר חקרה את התיק, 'תולשים שערות' לנוכח החלטת הפרקליטות. זאת, על אף שלא החזיק בכל מידע כאמור, וכל מטרתו הייתה להמשיך ולהשפיל את הנתבע ולהציג את החלטת פרקליט המדינה לסגור את תיק החקירה כנגד התובע, כהחלטה שערורייתית, פסולה, אשר היא כשלעצמה עולה כדי שחיתות".

בסיומו של דבר, שאמה-הכהן גבר על זינגר בבחירות לרשויות המקומיות בנובמבר 2018. לטענת זינגר, לפרסומים השליליים נגדו היה חלק משמעותי בהפסד שלו בבחירות.

הפרסום האחרון בגינו תובע זינגר הוא דברים שכתב שאמה-הכהן בסוף חודש מרץ, לאחר דיון סוער בישיבת המועצה שעסקה בתמ"א 38 בעיר. "מי שחושב שבהטלת מורא ואיומים ימשיכו בעיר לבנות ללא הבחנה, הם יבינו ויפנימו בקרוב שימי בר וזינגר חלפו מהעולם, ושבכוח ובשוחד יותר אי-אפשר להשיג דבר בעירייה".

על כך טוען זינגר כי "באמירה פוגענית זו הציג הנתבע את התובע כאדם אשר בתקופת כהונתו זכו יזמים ששילמו לו שוחד והפעילו כנגדו כוח, להשיג הישגים מהעירייה. הנתבע, במטרה להכפיש את התובע ולהציגו כאדם שמעל באמון הציבורי שניתן לו והטיב עם יזמים אשר זיכו אותו בטובות הנאה, העמיד את התובע בשורה אחת עם מר צבי בר, עבריין אשר הורשע בדין בעבירות חמורות של שוחד שניתן לו מאת יזמים והפרת אמונים. כל זאת, ללא שיש באמירות אלה ולו שמץ של אמת".

את זינגר מייצג את עו"ד ינון סרטל. טרם הוגש כתב הגנה.

יש לציין כי בהודעת הפרקליטות על סגירת התיק נגד זינגר נכתב כי התיק נסגר בשל היעדר ראיות מספיקות, אך צוין כי התנהלותו של זינגר הייתה בעייתית במישורים שונים. בסיום ההחלטה נכתב בהודעת הפרקליטות כי "בשולי הדברים יצוין כי לטענותיהם של באי-כוחו של זינגר בדבר היות חקירת המשטרה מוטה, ולטענה כאילו החקירה נערכה בתיאום עם יריבו הפוליטי של זינגר, לא נמצא בסיס". 

מטעמו של ראש עיריית רמת גן, כרמל שאמה-הכהן, נמסר: "למרות שזינגר ניהל קמפיין גזעני ועדתי, ופעמיים הורה לו בית המשפט להסיר את שלטיו ואת פרסומיו הלא חוקיים, לא שופטים אדם מובס אכול תסכול ומרמור, שהפך מסמל וממוביל העיר לנע ונד בדד, שאות ראש העיר הכושל ביותר בהיסטוריה של העיר רמת גן טבוע על מצחו. לאחר כישלונו בבחירות ולאחר שכשל בכל תחנוניו שנסיר את תביעת לשון הרע שהוגשה נגדו, הוא מנסה ליצור מאזן אימה".

עוד כתבות

כנס חדרה לאנרגיה- שומרי הבית / צילום: ענבל בן יעקב

"התנהלות המדינה סביב אסדת לווייתן ממשיכה להיות תמוהה"

המועצות המקומית זיכרון יעקב, פרדס חנה-כרכור, עמק חפר, ג'סר א-זרקא, מגידו ועמותת "צלול" הגישו עתירה לביטול היתר הפליטה של אסדת לוויתן והן דורשות צו מניעה נגד הפעלת האסדה ● גם עמותת "שומרי הבית" פנתה לבית המשפט, ופעיליה שיבשו את נאומו של השר שטייניץ הבוקר בכנס בחדרה

הון שחור לא טוב לחברות סגורות / צילום: shutterstock

האם הגיע הסוף למקלטי המס - ואיך זה קשור לעומר אדם?

3 ישראלים נעצרו השבוע בחו"ל, כיוון שלא דיווחו כראוי לרשות המסים על הכנסותיהם ● במקביל נקבעו כללים חדשים במקלטי מס רבים בעולם שעלולים להבריח את החברות שהתאגדו אצלם ● המלחמה הגלובלית בכסף השחור עולה מדרגה, והפעם הרשויות לא מרפות ● האזינו 

ראש הממשלה בנימין נתניהו והיועהמ"ש אביחי מנדלבליט / צילומים: מארק ישראל סלם, איל יצהר, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

מדינת ישראל נגד ראש ממשלת ישראל: היועמ"ש החליט להעמיד את נתניהו לדין בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים

בתיק 4000 (תיק וואלה-בזק) יואשם נתניהו בשוחד, בתיק 2000 (השיחות עם מו"ל ידיעות אחרונות) בקבלת טובות הנאה ובתיק 1000 (תיק המתנות) גם כן בקבלת טובות הנאה ● גם מו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס יואשם בניסיון למתן שוחד ● שאול ואיריס אלוביץ׳ יואשמו במתן שוחד

ענבר בזק, יועצת עסקית / צילום: רון לביא

"אני מוטרדת מחוסר יציבות. עסק חייב להיות כל הזמן עם פלוס בבנק"

ענבר בזק (45) היא יועצת עסקית שמלווה עסקים קטנים ובינוניים ● "בתקופה שהעסקתי עובדים כשכירים, מכל הרווח הנקי נשאר לי 33%" ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il

ברק שפגע במטוס בשדה התעופה בניו זילנד / צילום: רויטרס

תפס את הרגע: המטוס שנקלע לסערה בניו זילנד ויצא ללא פגע

המטוס המתין לפני המראה בנמל התעופה כרייסצ'רץ' בניו זילנד, אלא שמזג האוויר הסוער באזור, שכלל סערת ברד, גשמים וברקים לא איפשר את תנועת המטוסים בשדה התעופה ובסביבתו ● איש מהנוסעים או מהצוות נפגע מהברק, והתוצאה מסתכמת בתמונה המרהיבה

נוני מוזס / צילום: ברני ארדוב, וואלה! NEWS

מועצת העיתונות: על מו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס להשעות את עצמו על רקע אישום השוחד נגדו

זאת עד לסיום ההליך המשפטי נגדו ● עוד ציינה המועצה כי היא "מביעה זעזוע מן הפגיעה בחופש העיתונות בארץ העולה מכתבי האישום נגד ראש ממשלת ישראל, אשר שב ותקף את התקשורת בהכללה גם בנאום התגובה שלו"

אסנת רונן / צילום: ישראל הדרי

אסנת רונן מונתה ליו"ר פרטנר במקום אדם צ'זנוף: "החברה בעמדה מצוינת"

צ'זנוף פרש מהתפקיד בשבוע שעבר יחד עם דירקטורים נוספים מקבוצת סבן, לאחר שהקבוצה ויתרה על השליטה בפרטנר ● האצ'יסון תגיש למשרד התקשורת בקשה להיתר שליטה בימים הקרובים

ישי דוידי / צילום: איל יצהר

קרן פימי נכנסת לביומד: רוכשת 12% ממניות חברת קמהדע תמורת כ-30 מיליון דולר

פימי רוכשת החזקות מקרן ברוש ליאון רקנאטי ויונתן האן ● העסקה נעשתה במחיר שוק המשקף לחברה שווי של כ-240 מיליון דולר

ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: תמר מצפי

ה"לא יהיה כלום כי אין כלום", הפך היום ל"יהיה הרבה כי יש הרבה"

כתב האישום חושף מציאות עגומה, שבה האיש החזק במדינה מביא כמעט לחורבן של חלקים בתקשורת החופשית ● היום מנדלבליט הוכיח שרוב הביקורת נגדו הייתה חסרת תוקף - מי שתקף אותו בבוטות, חייב לו התנצלות ● פרשנות

יגאל גוברין, גל נאור, דלית זילבר ובשמת פלג סרצ'נסקי / צילום: חכם צלמים

המהנדסים מפרגנים: קלמן סופרין ונחשון קיויתי קיבלו פרס מפעל חיים

וגם: מנכ"ל פפסיקו חגג 20 שנות שותפות עם שטראוס

נפגעי הקורקינטים - 20 בנובמבר 2019

לראשונה בישראל: "גלובס" ואיכילוב עם מספר נפגעי תאונות הקורקינטים

הנשיא ריבלין ויו"ר הכנסת אדלשטיין / צילום: מיכאל דימנשטיין , לע"מ

ריבלין: "גורל חברי הכנסת לא חשוב יותר מגורל הזקנה בבית החולים"

הנשיא ראובן ריבלין מתח ביקורת קשה על הפוליטיקאים בשל כישלון ניסיונות הקמת הממשלה ● "ב-21 הימים הללו, אתם תשבו איש איש לנפשו, עם מצפונו, ותצטרכו לענות על שאלה אחת בלבד: מהי חובתי כלפי מדינת ישראל?"

אביחי מנדלבליט, בכנס לשכת עורכי הדין / צילום: ליאב פלד

מנדלבליט מגיב לראשונה על ההחלטה להאשים את נתניהו בשוחד: "קיבלתי את ההחלטה בלב כבד אך בלב שלם"

באופן נדיר נושא הערב היועמ"ש דברים לאחרת ההחלטה להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה נתניהו ● "הוא ניצל את כוחו ומעמדו כדי להיטיב עימו אישית, לכן החלטתי להעמיד את ראש הממשלה לדין בעבירה של הפרת אמונים"

יצחק בן ישראל  / צילום: איל יצהר

גורמים בממשלה נגד המלצות הוועדה לקידום בינה מלאכותית שנחשפו ב"גלובס"

בעקבות חשיפת חלקים מטיוטת דוח ההמלצות של ועדת ההיגוי הממשלתית ב"גלובס" שלחו גורמים בכירים בות"ת, ברשות החדשנות ובאוצר, מכתב שבו התבטאו נגד הכוונה להקים במשרד רה"מ גוף שירכז את הטיפול בקידום התוכנית הלאומית לקידום טכנולוגיות בינה מלאכותית: "מסקנה שגויה" 

רנדי צוקרברג / צילום: Andrew Kelly, רויטרס

רנדי צוקרברג תתחיל להשקיע בסטארט-אפים בתחום המדיה בישראל

צוקרברג מצטרפת כשותפה כללית לקרן חדשה בשם סבבה ונצ'רס ● לפי הודעת הקרן, היא מבקשת לגייס 35 מיליון דולר להשקעות

בני גנץ ובנימין נתניהו בפגישה עם הנשיא ראובן ריבלין / צילום: חיים צח, לע"מ

המנדט של גנץ נגמר וישראל נקלעה למצב תקדימי: מה צפוי לקרות ב-21 הימים הבאים?

הודעתו של אביגדור ליברמן כי מפלגתו לא תצטרף לאף אחד מהגושים, מובילה את ישראל לראשונה למצב שבו אף מועמד לא הצליח להקים ממשלה בתום 28 ימים שקיבל מהנשיא • האם יש דרך להימנע מבחירות שלישיות?

אופיר שריד, מנכ"ל מליסרון החדש / צילום: אביב אברמוב

איפוס הוצאות המימון הרבעוניות הקפיץ את רווחי מליסרון ברבעון השלישי ב-25%, ל-131 מיליון שקל

ענקית הקניונים נהנתה מתחילת השנה מעליית שווי של קרוב ל-400 מיליון שקל בנכסיה ● בתשעת החודשים הראשונים של 2019 הציגו הקניונים האזוריים של הקבוצה גידול של 3.5%, עם פדיונות בהיקף של 5.2 מיליארד שקל ● הצומח ביותר הוא קניון רמת אביב שהציג גידול של 5.6% בפדיונות

חנוך ועידן מוטולה / צילום: אלבום פרטי

שווים בתקשורת: המיזם להקמת גוף תקשורת שמורכב מעיתונאים עם מוגבלות

העיתונאי עידן מוטולה, שהקים את עמותת "שווים" שמטרתו "לתת קול לאנשים עם מוגבלות", החליט להקים גוף תקשורת ייעודי שיורכב ע"י אנשים בעלי מוגבלויות מתחומים מגוונים ● לשם כך הוא פתח קמפיין לגיוס המונים

אייל טריבר/צילום: יחצ

מיטרוניקס ממשיכה לצמוח בשיעור דו ספרתי והמניה דוהרת; קיבוץ יזרעאל מחזיק מניות בשווי 2 מיליארד שקל

יצרנית הרובוטים לניקוי בריכות שחייה דיווחה על הכנסות של כ-165 מיליון שקל ברבעון השלישי, צמיחה של 14% לעומת הרבעון המקביל אשתקד ● "העונה בחצי הכדור הצפוני התארכה לתוך הרבעון השלישי, שהתאפיין בהמשך ביקושים חזקים בארה"ב ופתיחה מרשימה של העונה באוסטרליה"

גדעון סער / צילום: טל שניידר, גלובס

גדעון סער: יש לקיים פריימריז לראשות הליכוד אם הולכים לבחירות שלישיות