גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הדרך החדשה של סין לאסוף מידע על אנשים: תרגום של מידע פומבי מ-65 שפות שונות

במערב חוששים כי הממשל הסיני אוסף מידע ונתונים באמצעות טכנולוגיות סלולר, אך מחקרים חדשים מעלים כי הריגול כולל גם שימוש בטכנולוגיות פשוטות יחסית

שואשי קיאננגואו / צילום: רויטרס, Jason-Lee
שואשי קיאננגואו / צילום: רויטרס, Jason-Lee

סין משתמשת באפליקציה פופולרית ובשירות תרגום כדי לקבץ מיליארדי פיסות נתונים בתחומה וברחבי העולם, כך לפי דוחות שפורסמו באחרונה על ידי חוקרים באוסטרליה ובגרמניה.

בזמן שקובעי מדיניות במערב מתמקדים בטכנולוגיה הסלולרית המתקדמת של הדור הבא בסין וביכולות הסייבר שלה, המחקר החדש מראה כי בייג'ינג הרחיבה את מאמץ איסוף הנתונים ההמוני שלה, כך שנעשה שימוש גם בטכנולוגיות פשוטות יחסית כמו תרגומי שפות.

אפליקציית תעמולה סינית שמשווים אותה ל"ספר אדום דיגיטלי" עם ציטוטים של היו"ר מאו ושצברה מעל 100 מיליוני משתמשים רשומים, מספקת דלת אחורית עבור המפלגה הקומוניסטית הסינית להיכנס לאתרים, שיחות ורשימות אנשי קשר של המשתמשים, כך לפי דוח שפרסמה בסוף השבוע חברת אבטחת הסייבר הגרמנית Cure53. הדוח הוזמן על ידי קרן הטכנולוגיה הפתוחה של רדיו אסיה החופשית, שממומן על ידי ארה"ב.

שואשי קיאנגואו (Xuexi Qiangguo) - ובתרגום לאנגלית "מחקר האומה הגדולה" - מתואר כיישום חינוכי, עם תוכן שמתרכז סביב האידאולוגיה של הנשיא שי ג'ינפינג. עובדי ממשלה רבים, סטודנטים ואזרחים נדרשים להוריד את האפליקציה, וכמה מעסיקים דורשים מעובדיהם להיות מעורבים באופן פעיל על ידי צבירת נקודות זכות ביישום, בין היתר באמצעות מענה על חידונים וצפייה בקטעי וידאו. זאת לפי הודעות של חברות סיניות, קבוצות מסחר וגופי ממשלה.

בנוסף, חברה ממשלתית לא ידועה שמתמחה בביג דאטה ובינה מלאכותית יכולה לסרוק בכל יום 5 טריליון מילים ב-65 שפות שונות ממקורות כמו מדיה חברתית ומסורתית, לשימוש מנגנון הביטחון הלאומי הסיני, כך לפי מחקר של המכון האוסטרלי למדיניות אסטרטגית מקנברה, בתמיכת ממשלת אוסטרליה וחברות ביטחוניות מהמערב. יחד, החברות מייצגות תחכום גובר של ביג'יינג ברתימת מאגרי נתונים רחבים לצרכים פוליטיים, לפי מחברי הדוחות.

מודיעין צבאי וביטחוני

הדוח האוסטרלי שפורסם השבוע מצא אינדיקציות חזקות לכך שהחברה הסינית GTCOM מייצרת מודיעין צבאי וביטחוני מהנתונים שהיא אוספת. הנתונים יכולים לסייע ב"תמיכה בפיתוח כלים לעיצוב דעת קהל על ידי המדינה-המפלגה", נאמר בדוח.

החברות האם של GTCOM, צ'יינה טרנסליישן וצ'יינה פבלישינג, הן בפיקוח ישיר של מחלקת התעמולה המרכזית הסינית. ל-GTCOM הסכמי שיתוף פעולה עם אוניברסיטאות זרות בסידני, וינה ומקומות נוספים במערב.

מחברת הדוח האוסטרלי סמנתה הופמן, ציינה את סריקת הנתונים בפייסבוק על ידי חברת הייעוץ הבריטית קיימברידג' אנליטיקה בבחירות בארה"ב ב-2016, ואת ההתקדמות באיסוף וניתוח נתונים מאז כ"דוגמה למהפך במעקב אחרי סנטימנט ציבורי, ניתוח ומניפולציה שלו".

במצגת מ-2017 המופיעה באתר האינטרנט של GTCOM, מנהל הביג דאטה של החברה ליאנג האויו ציין כי החברה מנסה לפתח טכנולוגיות כמו זיהוי קול ופנים, לטובת "מעקב בזמן אמת אחרי סיכונים ביטחוניים".

"בעתיד נוכל למצוא את מבנה הפנים המבוקש באמצעות זיהוי תמונה, ולספק תמיכה טכנית לביטחון הלאומי", אמר ליאנג. אותה מצגת גם טענה כי "90% מהנתונים בדירוג מודיעין צבאי ניתנים להשגה ממקורות מידע גלויים".

שיא בהורדות בסין

שואשי קיאנגואו רשמה שיא במספר ההורדות שלה בסין לאחר השקתה בינואר, במסגרת קמפיין מקיף של הנשיא שי להידוק הפיקוח האידאולוגי על סמארטפונים. היא פותחה על ידי מחלקת התעמולה של המפלגה בסיוע קבוצת עליבאבא, כך לפי מקור יודע דבר. משרד המידע הממשלתי במועצת המדינה לא הגיב לבקשת תגובה של ה"וול סטריט ג'ורנל".

דובר של אפליקציית המסרונים דינגטוק של עליבאבא, שהתוכנה שלו היא הבסיס לאפליקציית התעמולה, אמר שזו פלטפורמת טכנולוגיה פתוחה שיכולה לשמש לפיתוחים של צדדים שלישיים, אך אין לה "קוד דלת אחורית" שמאפשר חדירה למכשירים של משתמשים.

לפי ניתוח של קרן הטכנולוגיה הפתוחה שמלווה את הדוח הגרמני על שואשי קיאנגואו, הקוד ביישום מספק "גישה שהיא מעל המשתמש" לסמארטפונים, שכוללת את היכולת לשנות קבצים ולשתול תוכנה שמתחברת למילות מפתח. כדי להריץ את האפליקציה, המשתמשים חייבים גם להסכים להתיר גישה למאגרים של נתונים אישיים, וכן למצלמות, מיקרופונים, יומן שיחות ומיקומים.

היישום מכיל גם תוכנת הצפנה חלשה שאפשר לפצח בקלות - שלפי הדוח משאיר דואר אלקטרוני, נתונים ביומטריים ומידע נוסף חשופים. כך אפשר לאסוף ולנתח ביעילות מסרים ונתונים נוספים של מיליוני משתמשים. עם זאת, אין ראיות לכך שנתונים נאספו בדרך זו עד כה.

כמות הנתונים שנאספת על ידי האפליקציה לא חריגה ליישומים מסחריים, נאמר בדוח, אך היא פותחה על ידי המפלגה הקומוניסטית ויש לה בסיס משתמשים ענק - שמאפשר לממשלה גישה לכמויות גדולות מאוד של נתונים אישיים.

הדוח מתמקד רק במכשירים שמופעלים על ידי מערכת ההפעלה אנדרואיד, שתומכת ברוב הגדול של הטלפונים הניידים בסין, אך האפליקציה ניתנת להורדה גם לאייפונים. אפל הודיעה בתגובה שאפליקציית התעמולה הסינית ניתנת להורדה למכשיריה, אבל מעקב מהסוג הזה של "משתמש על" הוא בלתי אפשרי במערכת ההפעלה שלה.

כותבת הדוח האוסטרלי הופמן אמרה כי הופעתן של חברות כמו GTCOM מדגימה איך מכשירים ושירותים רגילים יכולים לשמש ככלים לשל המדינה-המפלגה הסינית. "כשיש התמקדות חשובה בטכנולוגיות כמו הדור החמישי, ביון וריגול סייבר, המיקוד הצר הזה מחמיץ את התמונה הגדולה", היא סיכמה. 

עוד כתבות

אדוארדו אלשטיין / צילום: איל יצהר

אי.די.בי פתוח: הפסד של 154 מיליון שקל ברבעון השלישי

החברה מעדכנת על תוצאות מקדמיות לרבעון השלישי של השנה, וכי קבלה לידיה שליש מהזרמות הבעלים שהבטיח אלשטיין ● אין חדש לגבי הערת עסק חי אותה יבחנו רואי החשבון בסמוך לפרסום הדוחות

פגיעה ישירה במפעל בשדרות / צילום: Ammar Awad, רויטרס

למה החמאס יושב בצד ולא מצטרף לג'יהאד?

ישראל רושמת בינתיים הצלחה, כשהיא מצליחה לבודד את הג'יהאד האסלאמי שיכולותיו לפגוע קטנות יחסית

יו"ר ההסתדרות, ארנון בר-דוד, מנכ"ל פלאפון, רן גוראון, יו"ר איגוד עובדי הסלולר, האינטרנט וההייטק, יקי חלוצי, יו"ר ועד עובדי פלאפון, יחיאל שמן / צילום: אגף הדוברות בהסתדרות

הסכם קיבוצי חדש בחברת פלאפון בתוקף עד יולי 2022: מה יקבלו העובדים?

ההסכם כולל מענק חתימה בסך 20 מיליון שקל, תוספת שכר של 7%, מענק שנתי, קופת מלגות ללימודים ועוד ● בנוסף תינתן לעובדים אפשרות לפרישה מרצון עם תנאים מיטיבים, יוגדלו תקציבי הרווחה, ויוארכו כל הטבות ההסכם הקיבוצי הקודם ● בסך-הכול כ-400 עובדים יעזבו את החברה

חיפוש נפט וגז/ צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

ניצחון לארגוני הסביבה: חיפוש פצלי שמן באורון ירד מסדר היום

מועצת מקרקעי ישראל דחתה את הדיון בנוגע לאישור חיפוש פצלי שמן באתר אורון בנגב למועד לא ידוע ● המשרד להגנת הסביבה: "לקידום העסקה יהיו השלכות שליליות על מדינת ישראל והמשק"

בקבוקוני טואלטיקה של רשת המלונות הייאט / צילום: הייאט

גם רשת הייאט נרתמת למאבק בפלסטיק: תוציא את בקבוקוני השמפו מחדרי המלון

רשת בתי המלון הכריזה כי תוותר על בקבוקוני הפלסטיק שהיא מחלקת לאורחים בחדרים (שמפו, סבון, קרם גוף וכו') ותחליפם בבקבוקים גדולים, בדומה למהלך שרשתות אחרות הצהירו כי יישמו

מייקל היידן / צילום: יח"צ

הצלחה להנפקת חברת התרופות 89bio של יוצאי טבע; גייסה 85 מיליון דולר, והמניה זינקה

מניית 89bio עלתה 30% ומשקפת שווי חברה של 238 מיליון דולר ● 89bio, המפתחת תרופה לכבד שומני,  הוקמה על בסיס טכנולוגיה שפותחה במקור ע"י טבע

נפתלי בנט ובנימין נתניהו עם בכירי צה"ל במפקדת פיקוד דרום / צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון, יח"צ

נתניהו: "יש שינוי של המשוואה. המחבלים יודעים שהם יכולים להיות על הכוונת"

ראש הממשלה בנימין נתניהו לצד שר הביטחון הנכנס נפתלי בנט נפגשו היום עם בכירי צה"ל במפקדת פיקוד דרום ● נתניהו: "אנחנו בעיצומה של מערכה, ומקווים שהיא תהיה קצרה ככל האפשר"

כחלון בביקור בפרויקט מחיר למשתכן בלוד /  צילום: יוסי אלוני

רמ"י החליטו להאריך את תוכנית מחיר למשתכן בעוד שנה

מנתונים של רמ"י עולה כי מאז הופעלה תוכנית מחיר למשתכן ב-2015 פורסמו מכרזי קרקע עבור 115,912 יח"ד ובוצעו עסקאות עבור קרקע לבניית 90,542 יח"ד

אלון מאסק. / MIKE BLAKE / צילום: רויטרס

"ברלין מגניבה": טסלה תפתח את המפעל האירופי הראשון שלה בבירת גרמניה

מאסק, שנמצא בימים אלה בבירת גרמניה כדי לקבל פרס יוקרתי ממגזין הרכב "אוטובילד", הודיע בציוץ בטוויטר כי טסלה תפתח מפעל בשם "ג'יגה ברלין", בו ייצרו בטריות לכלי הרכב של החברה, מנועים חשמליים ומודל Y

יו"ר רשות ניירות ערך ענת גואטה באירוע עושים שוק \ צילום: איל יצהר

רשות ני"ע ממשיכה בקידום ניהול תיקים מקוון להמונים; תאפשר לראשונה השוואת תשואות בתיקים מנוהלים

שבועות אחדים לאחר שפורסמה טיוטת ההסדרה ל"ניהול תיקים 2.0", פונה רשות ני"ע לחברות ניהול התיקים בבקשה לסיוע בגיבוש סטנדרטיזציה לאפיון הלקוחות ולחלוקה לאחד מארבעה מסלולי ההשקעה שיהיו בשירות החדש

מאגר הגז הטבעי "לוויתן" / צילום: אלבטרוס

"שומרי הבית" לליצמן: "תקופת ההרצה של 'לוויתן' - סכנה לבריאות הציבור"

הבוקר פנתה ח"כ חיימוביץ' בשאילתה לסגן השר ליצמן בנושא היתר הפליטה לאסדת "לוויתן" בתקופת ההרצה, בה מתוכננים להיפלט לאוויר חומרים מזהמים בכמות הגדולה פי 2.5 מזה שיותר לאסדה לפלוט במשך שנת פעילות שלמה ● ליצמן: "לא מכיר את הנושא"

ערן יעקב/ צילום: רפי קוץ

ארבע חברות, 4 מיליארד שקל רווחים בקופה – כמה מס ישלמו?

בעלי השליטה בארבע חברות שצברו בקופתן 4 מיליארד שקל יידרשו לחלק כ-2 מיליארד שקל דיבידנד וימוסו במס גבוה בעקבות אי-חלוקת הרווחים - כך המליצה "וועדה מייעצת" למנהל רשות המסים בעקבות "מהפכת הדיבידנד הכפוי"

אוריאל לין / צילום: תמר מצפי

אוריאל לין על המהלך של אמזון: "מבצע טורפני שנועד להשמיד מתחרים"

נשיא איגוד לשכות המסחר פנה לממונה על התחרות בנוגע למבצע החדש של אמזון, המציע משלוח חינמי ברכישה מעל 49 דולר ● ככל הנראה לין לא באמת מוטרד מהצעת הערך במבצע הנקודתי הנוכחי, אלא מבטא חשש כללי מהשיטה בה אמזון נוהגת לכבוש נתחי שוק

הנשיא טראמפ ונשיא אוקראינה ולודימיר זלנסקי/צילום: רויטרס

אימפיצ'מנט הנה הוא בא: אין כמעט ספק שטראמפ יזוכה

היום מתחילים הדמוקרטים בבית הנבחרים של ארה"ב את תהליך הגשת כתב אישום נגד הנשיא טראמפ על שוחד ועל "פשעים חמורים" נגד החוקה ● זה ייקח כנראה חודש וחצי ● בינואר יועמד הנשיא למשפט הסנאט, ואין כמעט ספק שיזוכה ● אבל זה מה שרצו מנסחי החוקה לפני 230 שנה

רפי סער / צילום:  שלומי יוסף

תמ"א אאוט, בנייה מתחמית אין: נעצרו פרויקטי תמ"א בכפר-סבא

באופן תקדימי החליטה הוועדה המחוזית מרכז לעצור שני פרויקטים שכבר החלו בהליכי תכנון ● בכך קיבלה הוועדה את עמדת עיריית כפר-סבא שיש לקדם באזור בנייה מתחמית על פני פרויקטים נקודתיים ● היזם: "הסיכוי להפלת הפרויקט הולך וגדל"

בניין הבורסה לניירות ערך בניו-יורק / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

עליות קלות בוול סטריט בנעילה; אפל ודיסני קפצו לשיא כל הזמנים

המדדים המובילים עלו למרות הדיווח על קשיים בשיחות הסחר, מדד דאו ג'ונס עלה לשיא ● יו"ר הפד אמר בפני הסנאט כי "הסיכונים למערכת הפיננסית נותרו נמוכים" ● מדד המחירים לצרכן בארה"ב רושם את העלייה הגבוהה ביותר זה שבעה חודשים, על רקע הזינוק במחירי האנרגיה ● אמדוקס וטאואר עלו לאחר פרסום הדוחות

בני גנץ ובנימין נתניהו בפגישה עם הנשיא ראובן ריבלין / צילום: חיים צח, לע"מ

ריבלין ייפגש עם ראשי כחול לבן והליכוד במטרה להבהיר את המתווה שהוא מציע

ב"גלובס" פרסמנו כי במסגרת המגעים מאחורי הקלעים יש הסכמה לעצם המתווה אך חילוקי דעות על אופי יישומו ובין השאר על מועד היציאה לנבצרות, אותם ריבלין מקווה להבהיר לשתי המפלגות

אחמד טיבי מתעמת עם ראש הממשלה  / צילום: דוברות הכנסת - עדינה ולמן

הרשימה המשותפת והמחנה הדמוקרטי נפלו למלכודת של נתניהו

בנאומו היום בצהריים, סיכל סופית נתניהו את האפשרות לממשלת מרכז-שמאל וחידד את הפערים הקיימים בין כחול לבן לשתי מפלגות השמאל ● פרשנות

ניר ברקת, הליכוד / צילום: איל יצהר, גלובס

האם לשלושת תיקי נתניהו הפתוחים קדמו 16 תיקים שנסגרו?

מרוב רצון להוכיח שנטפלים לנתניהו, ניר ברקת תופר לו תיקים חדשים. פרמנו ● המשרוקית של גלובס

אנטנת סלולר במצפה רמון / צילום: שאטרסטוק

מקורות בשוק התקשורת: יש ניסיונות לעסקאות נדל"ן על אתרי הסלולר

ל"גלובס" נודע שבשבועות האחרונים מנסה קבוצת יזמי נדל"ן לקדם עסקת ענק לרכישת אתרי הסלולר של חלק מהחברות והחכרתן מחדש לחברות לטווח ארוך