גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

המאחזים הלא חוקיים ביהודה ושומרון: סמוטריץ' מגיב לחשיפת "גלובס"

שר התחבורה שלח מכתב חריף למנכ"ל משרד רה"מ, בו הוא מותח ביקורת קשה על המשנה ליועמ"ש, עו"ד ארז קמיניץ, וקורא שלא לציית להוראתו בעניין המאחזים הלא חוקיים ביהודה ושומרון ● "סגנונו מבטא בעיית משילות קשה ואובדן דרך של מי שאמורים להיות משרתי הציבור תחת הנחיית נבחריו. אין להשלים עם היפוך יוצרות כזה"

בצלאל סמוטריץ' / צילום: אתר הכנסת
בצלאל סמוטריץ' / צילום: אתר הכנסת

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' מגיב לחשיפת "גלובס" ושולח מכתב חריף במיוחד למנכ"ל משרד ראש הממשלה רונן פרץ, בו הוא מותח ביקורת קשה על המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד ארז קמיניץ, וקורא שלא לציית להוראתו בעניין המאחזים הלא חוקיים ביהודה ושומרון.

כזכור, בערב החג פורסם ב"גלובס" כי המשנה ליועמ"ש קמיניץ שיגר מכתב למנכ"ל משרד ראש הממשלה רונן פרץ, ובו הוא מבקר קשות את פעולותיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו למנוע פינוי התיישבות לא חוקית ביהודה ושומרון. קמיניץ כתב כי "לאחרונה אירעו מספר מקרים שבהם גורמים בדרג המדיני במשרד הביטחון פעלו באופן יזום להקפאת הליכי פיקוח ואכיפה שנועדו למנוע ביסוסה של בנייה בלתי חוקית".

לדברי עו"ד קמיניץ, נתניהו ועוזריו פעלו כדי להעניק ארכות לפינוי המאחזים, "באופן המסכל למעשה את האפשרות לאכוף את החוק ולנקוט פעולות פיקוח יעילות מכוח דיני האזור".

לטענת המשנה ליועמ"ש במכתבו, "מדובר בצבר של מקרים חמור מאוד, אשר מעלה חשש מפני התפתחותה של מגמה בעייתית עד מאוד, החותרת תחת שלטון החוק".

קמיניץ הוסיף עוד במכתבו והבהיר כי נתניהו והדרג המדיני שמתחתיו חרגו מסמכות בהתערבותם במדיניות האכיפה ביהודה ושומרון. "חשוב להבהיר כי ככלל, הדרג המדיני אינו מוסמך להתערב בהחלטות הקשורות לאכיפת הדין ביהודה ושומרון".

את מכתבו סיים קמיניץ בהוראה לממלא-מקום מנכ"ל משרד ראש הממשלה "להבהיר לכלל הגורמים הרלוונטיים במשרד הביטחון כי אין לאפשר התערבות של הדרג המדיני בהליכי האכיפה והפיקוח השוטפים", וכי הוא מבקש "לקבל עדכון בהקדם על כך שהנחיות אלה הועברו והוטמעו", וכי יש לפעול בנחישות להמשך הליכי האכיפה שסיכל הדרג המדיני נגד הבינוי הבלתי חוקי ביהודה ושומרון. 

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד ארז קמיניץ / צילום: איל יצהר, גלובס

על כך הגיב היום (ד') שר התחבורה במכתב, בו הוא מאשים את קמיניץ בגסות-רוח, בסיכול מדיניות הדרג המדיני ובפגיעה קשה בהתיישבות ביהודה ושומרון תוך הפלייתה למול המאחזים הפלסטינים הלא חוקיים.

"עוד בטרם אתייחס לתוכן המכתב, אינני יכול שלא להביע את דעתי באשר לסגנונו", כותב השר סמוטריץ'. "עו"ד קמיניץ פוקד עליך לפעול משל היית אחרון העובדים הכפופים לו, ולא מנכ"ל משרד ראש הממשלה הפועל כאיש אמונו וכזרועו הארוכה של ראש הממשלה ושר הביטחון. סגנון זה מבטא בעיית משילות קשה ואובדן דרך של מי שאמורים להיות משרתי הציבור תחת הנחיית נבחריו. אין להשלים עם היפוך יוצרות שכזה".

לגופו של עניין, סמוטריץ' טוען כי "תוכנו של המכתב מופרך משפטית, נשען על תיאור מעוות של המציאות ומערער אחר יסודות המשילות, הדמוקרטיה ושלטון החוק". לטענתו, סמכויות האכיפה המינהלית ביהודה ושומרון אינן נתונות ליועץ המשפטי לממשלה אלא למפקד הצבאי. סמוטריץ' מוסיף בציניות כי "כל עוד לא עברה ישראל הפיכה צבאית, הדרג הצבאי כפוף לדרג המדיני. זו היא תובנה דמוקרטית בסיסית ביותר. תובנה זו גם מעוגנת באופן פורמלי בחוק יסוד הצבא".

לטענת סמוטריץ', "עו"ד קמיניץ מבקש להתייחס לאכיפת דיני התכנון והבנייה בהתיישבות הישראלית ביהודה ושומרון כאקט רגיל של 'אכיפת שלטון החוק', במנותק משיקולים מדיניים. ולא היא: אם נרצה או לא, ההתיישבות ביהודה ושומרון היא מדינית באופיה ורחוקה מלהתנהל בכלל היבטיה בצורה 'מקצועית' רגילה כפי שמקובל בגבולות הקו הירוק. כלל הליכי התכנון והבנייה מנוהלים ומפוקחים באופן הדוק על-ידי הדרג המדיני ועל בסיס שיקולים מדיניים, והדרישה כי הליכי האכיפה נגד ההתיישבות הישראלית לבדם יהיו נטולי זיקה מדינית, תביא לתוצאה מפלה, לא הגיונית ולא הגונה".

סמוטריץ' מלין על כך שהמשנה ליועמ"ש מאפשר על בסיס שיקולים מדיניים הימנעות מפינויו של המאחז הבלתי חוקי חאן אל אחמר, ועוד הרבה יותר מכך - את ההימנעות הכמעט מוחלטת מסיכול ההשתלטות הבלתי חוקית של הערבים על שטחי C בעשור האחרון, אך דורש אכיפה מסיבית נגד קרוואנים בהתנחלויות.

סמוטריץ' לא עוצר בכך ומכנה את מכתבו של עו"ד קמיניץ "הרצחת וגם ירשת".

לדבריו, "מזה שנים המערכת המשפטית תוקעת כל מקל אפשרי בגלגלי ההסדרה, ממציאה דרישות משפטיות שאין להן אח ורע ושמעולם לא נדרשו באזור, ופועלת בניגוד מוחלט למדיניות הברורה שמבקש הדרג המדיני לנקוט. כעת מבקש עו"ד קמיניץ לשלול גם את מעט שיקול-הדעת של הדרג המדיני בקביעה ובמימוש של סדרי עדיפויות בהפעלת הליכי האכיפה.

"כל זאת, רק במגזר היהודי. לא חלילה מול הערבים תושבי האזור. נראה לי מיותר לתת דוגמאות, יש כאלה למכביר, אבל רק למען סבר את האוזן נזכיר את השנים הרבות שלקח למערכת לחוקק צו אחד קטן שיאפשר להתמודד, ולו במעט, עם הבנייה הקלה של הערבים בסופי שבוע שמוקמת בשטח, ולכן לא ניתן לעשות שימוש נגדה בצו לתפיסת יבילים".

עוד מוסיף סמוטריץ' כי "אי-אפשר גם להתעלם בהקשר זה מניסיונם של היועץ המשפטי ואנשיו לסכל החלטות של הממשלה והכנסת, שביקשו להסדיר את ההתיישבות ביהודה ושומרון וחוקקו לשם כך בסמכות וברשות את חוק ההסדרה. ההחלטה לראות ביהודה ושומרון שטח הנתון בתפיסה לוחמתית, להחיל עליו עוד ועוד נורמות מהמשפט הבינלאומי, אף שיש את כל הסיבות שבעולם שלא לעשות זאת, ולבקש לפסול בשל כך את החוק - היא החלטה פוליטית מובהקת".

לדברי שר התחבורה, "החלטת המערכת המשפטית לאמץ עמדת שמאל משפטית קיצונית ביחס ליהודה ושומרון, בה-בעת כשישנן עמדות משפטיות אחרות חזקות, מבוססות ומאוזנות בהרבה, היא החלטה פוליטית שגוזרת את היחס של המערכת הזו להתיישבות כולה כבר שנים רבות ומביאה להצרת צעדיה בכל דרך".

לדבריו, מכתבו של עו"ד קמיניץ הוא לא יותר מהמשך מגמתם של אנשי היועץ המשפטי לממשלה לדורותיהם ליטול לעצמם עוד ועוד סמכויות ניהול ולהפקיע אותן מידי הדרג המדיני הנבחר בצורה לא חוקית ולא דמוקרטית. לאור כל זאת כותב סמוטריץ' כי "יש להדוף את הניסיון הבוטה והמסוכן הזה על הסף, ואני קורא לך לעשות זאת בשתי ידיים ולהודיע לעו"ד קמיניץ באופן מפורש כי אין בכוונתו של ראש הממשלה ושר הביטחון להתנער מסמכותו ומאחריותו לנעשה בהתיישבות ביהודה ושומרון ולהעביר את הסמכות לפקידים משפטיים בעלי אג'נדה שמעולם לא נבחרו".

השר סמוטריץ' ממשיך לעקוץ את המשנה ליועץ המשפטי לממשלה וכותב כי הוא ישמח לקבל "את מכתביו של עו"ד קמיניץ ובהם דרישות בלתי מתפשרות לאכיפת דיני התכנון והבנייה נגד הבדואים בנגב או נגד אזרחים ערבים בצפון. אשמח בעיקר לראות כיצד מכתביו נושאים פרי ומצמצמים, ולו במעט, את היקפי הבנייה הבלתי חוקית באזורים אלה. או-אז לא יהיה זה לפלא בעיניי שהמשנה העסוק מצא זמן לעסוק בארבעה מאחזים נידחים ביהודה ושומרון. למרבה הצער, אתה ואני יודעים שזו רחוקה מלהיות המציאות. אשמח לקבל גם את מכתבו, בו הוא מסביר איך הסכימו אנשיו לדחיית מועד נוספת להריסה של ביתו הבלתי חוקי של אגבאריה בפאתי אום אל פאחם לשם הסדרתו, לאחר שפרקליט המדינה בכבודו ובעצמו זעק מרה, בצדק רב, על הפגיעה הקשה הנגרמת לשלטון החוק בשל מסמוס הליכי האכיפה בעניינו במשך שנים על-ידי רשויות המדינה".

לסיום קרא סמוטריץ' לראש הממשלה שלא לשתף פעולה עם המשנה ליועץ המשפטי בעניין זה ולדחות את דרישותיו. הוא מסיים את פנייתו למנכ"ל משרד ראש הממשלה, באומרו כי "ככל שאתה מתקשה לעשות זאת לבדך, אודה על זימון דיון בעניין עם היועץ המשפטי לממשלה, שבו אשתתף גם אני, ובמידת הצורך משפטנים נוספים, שיסייעו לו להבין את טעותו בעניין". 

עוד כתבות

בנק לימאט בציריך / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

לראשונה בעקבות התקנות החדשות: רשות המסים עצרה 3 ישראלים שלא דיווחו כראוי על חשבונות בחו"ל

השלושה נעצרו במסגרת שתי חקירות שונות, לאחר ששמם נכלל ברשימה של בעלי חשבונות בנק בחו"ל שהתקבלה עפ"י חילופי מידע בין מדינות ורשויות מס באירופה ● מדובר במעצרים הראשונים של ישראלים בעקבות תקנות ה-CRS

שוקי אברמוביץ  / צילום: איל יצהר

בדרך לעוד חברת פינטק: שוקי אברמוביץ' מונה ליו"ר גליליאו טק

אברמוביץ', פעיל ותיק בשוק ההון, יחליף בתפקיד היו"ר את שלומי טופז, בעל השליטה ומנכ"ל גליליאו טק ● השלד הבורסאי, שנסחר כיום בשווי שוק של כ-13 מיליון שקל, הסב באחרונה את תחום פעילותו ממיחזור פסולת לטכנולוגיה פיננסית

7 פצועים בתאונות קורקינט או אופניים חשמליים הגיעו למיון באיכילוב

לראשונה בישראל: "גלובס" ובית החולים איכילוב מפרסמים את מספר הנפגעים היומי בתאונות כלי תחבורה ממונעים

7 פצועים בתאונות קורקינט או אופניים חשמליים הגיעו למיון איכילוב רק אתמול ● בקצב הזה, במהלך השנה יגיעו 2,555 איש שייפצעו בתאונות דומות לביה"ח איכילוב בתל אביב לבדו ● השנה נהרגו כבר לפחות 12 איש ● מהיום ובכל יום, "גלובס" עוקב אחרי מספר הנפגעים

איתן יוחננוף, מנכ"ל החברה / צילום: תמר מצפי

בלי אונליין ומותג פרטי: רשת המזון של משפחת יוחננוף הצטרפה לבורסה בסטייל עם ביקושים של 1.5 מיליארד שקל

(עדכון) - יוחננוף גייסה 462 מיליון שקל ותחל להיסחר בשווי של 2.3 מיליארד שקל - הרשת השלישית בגודלה בבורסה ● לאחר שנים של צמיחה בפעילותן: שווי השוק המצרפי של שש הרשתות הציבוריות מגיע לכ-13 מיליארד שקל, כמעט מחצית ממנו מיוחסת לשופרסל

המודעה שיצאה בשיתוף הפעולה המיוחד של סטימצקי עם צומת ספרים / עיצוב: משרד הפרסום ענבר מרחב G

סטימצקי וצומת ספרים שילבו כוחות בניסיון למנוע עוד סבב בחירות

רשתות הספרים המתחרות פרסמו הבוקר מודעה משותפת שבה הם קוראים לגנץ ולנתניהו שלא להיכנס לספרי ההיסטוריה כמנהיגים שהובילו לסבב בחירות שלישי

בנייני מגורים ברובע קרויצברג בברלין / צילום: Fabrizio Bensch, רויטרס

דיווחים: ממשלת גרמניה סבורה כי רפורמת השכירות בברלין לא-חוקית

לפי התקשורת הגרמנית, משרד הפנים של גרמניה סבור כי חלקים נרחבים מרפורמת השכירות המקיפה בברלין מנוגדים לחוקה, ולא יעמדו במבחן משפטי ● הרפורמה כוללת הקפאת מחירים והורדה בדיעבד של שכירות גבוהה מהמקובל

איציק שמולי, העבודה–גשר / צילום: תמר מצפי

האם כדי להפיל ממשלת מיעוט הימין יצטרך לארגן ממשלה חדשה?

האומנם אי-אפשר יהיה להפיל את גנץ בלי חבילת טריפל - ראש, קווים וסידור עבודה? עשינו סדר ● המשרוקית של גלובס

ההפגנה בשער מפעל אינפימר / צילום: מרתה פיין

הצרות של תמיר לא תמו: בקיבוץ ברקאי מבקשים להוציא את מפעל אינפימר

תושבי הקיבוץ דורשים להוציא את המפעל בטענה כי הוא גורם לזיהום אוויר כבד באזור ● יו"ר אינפימר יובל תמיר: "מקורו של הזיהום לא במפעל. הפליטות של המפעל מנוטרות על ידי המשרד להגנת הסביבה והן מתחת לתקן המחמיר"

מרכז החדשנות מבפנים / צילום: כדיה לוי

שיבא משיק מרכז חדשנות דיגיטלית: "נקדם כל פתרון ראוי לבעיות כמו תורים וטעויות"

בית החולים שיבא פתח את מרכז ARC כחלק מרשת בינלאומית שהוא מקים מסביב לעולם ● לסטארט-אפים הוא מציע מימון, מקום לעבוד בו ואפשרות לנסות מוצרים חדשים ● סמנכ"ל רפואה וחדשנות איל צימליכמן: "שותפות היא מילת המפתח. לא כל אחד שומר רק על האינטרסים שלו"

יובל שטייניץ, ניידת הבחירות של גלובס / צילום: כדיה לוי

הפתרון לעתיד משק החשמל נמצא במצבר של המכונית שלכם

שר האנרגיה שטייניץ הכריז על יעד בצריכת חשמל סולארי: 30% מכלל החשמל ב–2030, לעומת 6.5% כיום • אלא שחשמל סולארי אינו מספק מענה לדרישה הגבוהה בשעות הערב ושימוש בו מצריך גיבוי של אספקה מתחנות כוח מזהמות • הפתרון המתגבש: "שאיבת" החשמל ממצברים של מכוניות חשמליות ● כתבה שנייה בסדרה

דרור בשן, מנכ"ל פרוטליקס / צילום: יח"צ

מניית פרוטליקס קפצה ב-32% בציפייה לקיצור דרך לאישור תרופת הדגל שלה למחלת הפברי

הבקשה ל-FDA לשיווק התרופה בארה"ב תוגש באפריל 2020, קיצור של כשנתיים לעומת לוח הזמנים המקורי ● בכל מקרה פרוטליקס תמשיך בניסוי שלב III שלה, המתקיים כעת, ומשווה בין המוצר שלה למוצר המוביל את השוק ● בחברה מקווים שהמוצר לפברי יחל להימכר ב-2021

 

 

לשכת התעסוקה במדריד / צילום: רויטרס

שוק העבודה באירופה פורח, אז למה כל כך הרבה עובדים כועסים?

שיעור האבטלה באירופה נמצא ברמת שפל של דור, אלא שרבות מהמשרות האלה הן חלקיות או זמניות, ואינן כוללות את ההטבות שעובדים אירופים התרגלו לקבל

נורד סטרים 2. צינור הגז של פוטין / צילום: רויטרס

"צינור הגז של פוטין" כמעט הושלם, אבל ממשיך ללבות את היצרים בתוך האיחוד האירופי

הפרויקט השנוי במחלוקת גרר לאחרונה סנקציות, קנסות ועימות פומבי בין פולין לצרפת ● האם האמריקאים יהיו אלה שיטרפדו אותו?

טים קוק, מנכ"ל אפל /  צילום: רויטרס Thomas Peter

אפל תרמה כמעט מחצית מעליית דאו ג'ונס ב-1,000 נקודות מאז יולי

הרנסנס במניית אפל, שעלתה השנה כבר בקרוב ל-70%, משקף את האופטימיות ביחס לעסקת סחר בין ארה"ב וסין, ואת התוצאות הרבעוניות האחרונות שמצביעות על חוזק בעסקי החברה מעבר למוצר הדגל שלה

הפגנת יוצאי אתיופיה  / צילום: מאיר המאירי

המחאה תתחדש? השוטר שירה למוות בסלומון טקה יואשם בגרימת מוות ברשלנות

כך הודיעה היום מח"ש לבני משפחתו של טקה ז"ל, שציפו כי השוטר יואשם בהריגה וקיבלו את ההחלטה במורת-רוח ● הירי בטקה, שהתרחש בסוף יוני, הצית מחאה נרחבת של יוצאי אתיופיה נגד המשטרה בכל רחבי הארץ

למינייט / צילום: יחצ

החברה שפיתחה מוצר הכנה לדיאליזה כבר רושמת הכנסות בגרמניה

המוצר נועד למנוע סיבוכים בניתוחים שמטרתם ליצור אצל מטופלי דיאליזה פתח קבוע להחדרת צנתר

פרופ' דפנה ברק ארז, שופטת עליון / צילום: שלומי יוסף

בג"ץ: העסקת רואי חשבון חיצוניים כמבקרי פנים ע"י החברות הממשלתיות מגבירה ניגודי עניינים

בפסק דין עקרוני המצדיק את יוזמת רשות החברות הממשלתיות לצמצם העסקת רואי חשבון חיצוניים כמבקרי פנים, מגדירה שופטת העליון דפנה ברק-ארז כללים להתערבות רשות החברות בניהול החברות הממשלתיות, ודוחה את העתירות שהגישו נגדה רואי החשבון

דורי סגל וחיים כצמן / צילומים: תמר מצפי, איל יצהר

דורי סגל עושה עסקים עם גזית גלוב: ישקיעו יחד מעל רבע מיליארד שקל בנדל"ן מניב בקנדה

גזית השיקה שותפות חדשה להשקעות בנדל"ן עם דורי סגל, שותפו של חיים כצמן לייסוד החברה, שגם שימש בעבר כמנכ"ל ● סגל יפרוש מחברותו רבת השנים בדירקטוריונים של גזית גלוב ושל חלק מהחברות הבנות

סין / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

החזית הפנימית של סין באסיה: מלחמת הסחר היא לא רק מול ארה"ב

תשומת הלב במלחמת הסחר ממוקדת בארה"ב ובסין, אולם מלבדן יש שחקנים חשובים אחרים, שהתגובה שלהם תעצב את קווי האספקה של הכלכלה הגלובלית

מימין ניר קלר ואייל ליפשיץ יזמי BlueVine  / צילום: בלו ויין

חברת הפינטק הישראלית BlueVine גייסה 102 מיליון דולר

את הסבב הובילה קרן הצמיחה הישראלית ION Crossover Partners, משקיעה חדשה בחברה ● צוות BlueVine מתוכנן לגדול ל-400 עובדים לפחות עד סוף 2020 בעקבות הגיוס