גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

החרדות הכלכליות של תושבי קנדה ינצחו בבחירות בעוד שבוע

ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו ויריבו השמרן אנדרו שיר נושאים עיניים לפרברי טורונטו, שמהם תבוא ההכרעה בבחירות בשבוע הבא • אף שתמונות ישנות של טרודו מחופש לשחור עלולות לפגוע בתמיכה בו, מה שמעניין את הבוחרים הם מחירי הדיור ומס שמייקר את הנסיעה

ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו עם בוחרים פוטנציאליים / צילום: רויטרס
ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו עם בוחרים פוטנציאליים / צילום: רויטרס

פרברי טורונטו, שבהם הגידול בעלויות המחיה מעורר חרדות כלכליות, הפכו לזירת קרב ראשית בבחירות שיתקיימו ב-21 בחודש בקנדה. בבחירות אלה נלחם ראש הממשלה ג'סטין טרודו על הישרדותו הפוליטית בקרב צמוד עם יריבו השמרן אנדרו שיר.

הפרבר ווהן, סבך צומח במהירות של בתים פרטיים, קניונים ושדרות רחבות, צפוי למלא תפקיד מכריע בתוצאות הבחירות, כדוגמת מדינות מתנדנדות מסורתיות בארה"ב, כמו פלורידה, המכריעות את הבחירות בארה"ב.

במגוון פרברי טורונטו, שבהם מתגוררות אוכלוסיות גדולות ממוצא אתני סיני, הודי ופקיסטני, עשוים לבגוד בטרודו אחרי התצלומים שהופצו לאחרונה שבהם הוא נראה בצעירותו בתחפושת של שחום עור עם פנים צבועות בשחור. אבל עבור רבים כאן, התמונות הללו מלפני עשרות שנים הן שיקול משני ללחצים הכספיים שהם חשים כעת, לאחר שמחירי הדיור בטורונטו רבתי עלו ב-46% בחמש השנים האחרונות ומס חדש על פחמן מייקר את עלות הנסיעות שלהם.

"אני לא יכול כאן לחסוך אפילו למקדמה לבית", אמר ג'רי ג'אניק, גיאולוג בן 29 שהחזיק בעבר בשורה של בתים בצפון ובדרום אונטריו לפני שעבר לעבוד בטורונטו. עם הוצאות על ילדים שאוכלות חלק ניכר משכרו, הוא נאלץ לחיות בשכירות.

טרודו, שניצח בשתי מערכות הבחירות האחרונות, סחף עד כה בגדול את הפרבר הזה, שידוע בכינוי 905 על שם קידומת הטלפון שלו. המפלגה הליברלית שבראשה עומד טרודו גרפה את ווהן בבחירות של 2015, לאחר ניצחון שמרני סוחף בבחירות של 2011.

סיכוייו של טרודו ירדו עקב האשמות שהוא ניסה למנוע תביעה פלילית נגד חברת הנדסה ממונטריאול SNC-Lavalin. גם התמונות שפורסמו פגעו בדימויו כתומך ברבגוניות האתנית; הן כללו תצלום של פניו מושחרים במסיבת תחפושות ב-2001 ווידיאו שלו בפנים מושחרות מתחילת שנות ה-90.

טרודו התנצל ואמר שהוא לא ראה את התחפושות שלו כגזעניות אז, אך כעת הוא רואה אותן כמעליבות. הסקרים מראים שבוחרים רבים מקבלים את ההסבר הזה. התמיכה במפלגה הליברלית אמנם ירדה מיד אחרי פרסום התצלומים בחודש שעבר, אך לפי סקרי לילה של נאנוס ריסרץ', התאוששה מאז.

מס פליטת הפחמן הוסיף לנטל

סם אייפג'יקה מתגורר בברמפטון, פרבר מצפון מזרח לטורונטו שבו המיעוטים האתניים מהווים יותר ממחצית האוכלוסייה. הוא היגר מניגריה לפני עשרות שנים. לדבריו הוא התאכזב מאוד כשראה את התצלומים עם הפנים המושחרות של טרודו, בייחוד מפני שאביו של טרודו, ראש הממשלה לשעבר פייר אליוט טרודו, הפך את הרב-תרבותיות למדיניות לאומית ב-1971. למרות זאת, הוא מתכוון להצביע לליברלים מפני שהמפלגה הזו קרובה יותר לערכיו החברתיים. "אני אתן לו את הסיכוי להתחרט", אמר אייפג'יקה, עובד מדינה בדימוס.

הנושא שחשוב כנראה יותר לתושבים כאן הוא הוצאות המחיה. כוח הקנייה - שילוב של יוקר המחיה והקיפאון בשכר - הוא הנושא העיקרי לבוחרים שנסקרו ברחבי קנדה. לפי סקרים שערכה חברת הסקרים אבקוס דאטה מאוטאווה, אחרי כוח הקנייה באים שירותי הרפואה, שינויי האקלים והמסים.

במונחי הכנסה נטו, הקנדים הם מדינה תחת נטל החובות מהגבוהים ביותר בעולם המפותח, במידה רבה בגלל העלייה במחירי הדיור. אי פירעון חובות צרכניים עלה באוגוסט ב-7% ביחס לאוגוסט 2018, לפי נתונים רשמיים. "יש רמה גבוהה של חרדה מפני כוח קנייה בקנדה", אמר דייויד קולטו, מנכ"ל אבקוס דאטה.

בשבעת הפרברים הגדולים ביותר של טורונטו, חלקם מהקהילות הצומחות ביותר בקנדה, עם אוכלוסייה כוללת של 2.5 מיליוני תושבים, המחיר הממוצע של דירה גבוה מ-850 אלף דולר קנדי (675 אלף דולר ארה"ב), אחרי עלייה של 46% בחמש שנים. מס פליטת הפחמן, שנכנס לתוקף השנה, הוסיף לנטל של תושבי הפרברים שתלויים מאוד במכוניותיהם. מאפריל הם החלו לשלם היטל של 5 סנט לליטר בנזין.

שתי המפלגות הגדולות מודעות לכך, והן תופרות את מסרי הבחירות שלהן לתפיסת הבוחרים שלפיה הם כורעים תחת הנטל הכלכלי.

"משפחות באמת מרגישות את המחנק", אמר טרודו כמה ימים אחרי פרסום התצלומים עם הפנים המושחרות באירוע בחירות בברמפטון. הוא הבטיח להעביר הקלות בשווי 4.2 מיליארד דולר ארה"ב למשקי בית באמצעות הגדלת מספר הפטורים ממס שנתי. "מצרכי יסוד יומיומיים מתייקרים, והשכר לא עולה מספיק כדי לפצות על כך", הוא אמר.

מלבד הקלות המס, טרודו מבטיח להרחיב תוכניות סיוע לרוכשי דירה ראשונה במקומות כמו טורונטו רבתי, להציע הטבות מוגדלות להורים עם תינוקות ולהוריד את חשבונות הסלולר ב-25%.
השמרנים מציעים קיצוצי מס רחבים, שיגיעו לדבריהם ל-850 דולר קנדי בשנה למשפחה ממוצעת. הם מתכוונים גם לבטל את מס הפחמן של הממשלה הליברלית ולהציע זיכוי מס לפעילויות חוגי ספורט ואמנות לילדים.

"השאלה בבחירות האלה ברורה מאוד: למי אתה יכול להאמין שיעזור לך ולמשפחתך?" אמר שיר בהשקת קמפיין הבחירות שלו ב-11 בספטמבר. "התשובה היא בוודאי לא ג'סטין טרודו".

"אי אפשר לקצץ מס בלי לפגוע במשהו אחר"

פיטר פנגיוטקקופלוס, יצרן ארונות בווהן, הצביע לליברלים בבחירות שעברו. לא הפעם, הוא אומר. הוא כועס על שינויי המס של הליברלים שמשפיעים על יזמים כמוהו.

"אני לא אוהב את אנדרו שיר, אבל אני לא מצביע שוב לטרודו", הוא אמר.

אחרים, כמו אדי אנטוניני, עוזרת אדמיניסטרטיבית בדימוס בשכונה ותיקה יותר בווהן, לא אוהבים את המרשם שמציע שיר ומתכננים להצביע לליברלים. "הם מדברים על קיצוצי מס - אבל הבעיה היא שאתה לא יכול לעשות את זה בלי לפגוע במשהו אחר", היא אמרה.

אלה לינצקי, בעלים של חברת עיצוב בווהן שמתמחה בדלפקים וכיורים, מתכננת להצביע לשמרנים. היא אומרת שמס הפחמן של הליברלים שוחק את שולי הרווח שלה. היא תלויה ב-GMC סוואנה הלבן שלה כדי להגיע לחנות, להעמיס את החומרים ולהעביר מוצרים מוגמרים ללקוחות. התייקרות הדלק, היא אומרת, מאלצת אותה לגבות מהלקוחות יותר.

"אנחנו מנסים למצוא דרכים לחסוך כסף", אומרת לינצקי. היא לאט מאמינה שהיטל הפחמן הפדרלי יועיל במשהו. "זהו סתם עוד מס". 

עוד כתבות

הפגנת BDS / צילום: SHUTTERSTOCK

ביה"ד של האיחוד האירופי מנחית מכה על היצוא הישראלי: חובה לסמן מוצרים מיו"ש, מזרח ירושלים ורמת הגולן

זאת בשל היותם "שטחים כבושים" המנוגדים לדין הבינ"ל ואי-הכרת האיחוד האירופי בזכותה של ישראל על שטחים אלה ● יו"ר התאחדות האיכרים: "חציית קו אדום ותרועת ניצחון לתנועת ה-BDS" ● מנגד, באגודה לזכויות האזרח מברכים

ישראל כ"ץ בעצרת האו"ם / צילום: Eduardo Munoz, רויטרס

משרד החוץ מגיב להחלטת בית הדין האירופי: בית הדין האירופי נגרר לקמפיין פוליטי נגד ישראל

יקב פסגות: החלטת בית הדין נגועה באפליה נגד ישראל, גאים בתרומתנו למאבק נגד ההחלטה

 

 

הייטק גלובלי / אילוסטרציה: שאטרסטוק

אייסייט זכתה בחוזה של 15 מיליון דולר לאספקת מערכות ליצרן רכב אמריקאי

החברה פיתחה מערכת ראיית מכונה למעקב אחרי הנהג ברכב אוטונומי ● אייסייט לא נקבה בשם היצרן, אך מדובר בשני דגמי רכב חדשים, שייצורם מיועד להתחיל ב-2021

 

קמפיין שילוט של כנען על אוטובוס דן / צילום: ענת ביין-לובוביץ'

תחנה אחרונה? דירקטוריון דן צפוי לאשר מכירת עד 50% מהחברה לפי שווי של כ-1.2 מיליארד שקל

בית ההשקעות ווליו בייס וקבוצת מנהלים בכירים, העומדים בראש קבוצת משקיעים שגיבשו לצורך הרכישה, מתכוונים לפעול להשבחתה של דן ולהכנתה להנפקה בבורסת תל אביב ● ערב העסקה תרכוש חברת התחבורה את מניותיו של פנחס רוטנברג תמורת כ-130 מיליון שקל

דארה קוסררשאהי מנכ"ל אובר / צילום: רויטרס

הסעודים כבר לא מנודים: מייסד אובר קיבל מהם מאות מיליונים, המנכ"ל מתבטא בסלחנות

הירצחו של העיתונאי חאשוקג'י גרמה לחרם על ערב הסעודית בתעשיית ההייטק, אך נראה שהוא היה זמני ● מנכ"ל אובר טען כי ניתן למחול לסעודים על הרצח, וחזר בו

ד"ר אחמד חליחל, סגן מנהל אגף בכיר דמוגרפיה ומפקד / צילום: איל יצהר, גלובס

"היום בחברה הערבית רמת הילודה זהה לזו של היהודים"

את הדברים אמר ד"ר אחמד חליחל בוועידת הפורום הכלכלי הערבי ו"גלובס" ● מיתוס נוסך ששבר חליחל הוא המוטיבציה לילודה: "המחשבה היא רציונלית, אין כאן סיבות דתיות"

בני גנץ / צילום: אלעד מלכה

גנץ: "החלטה נכונה מבצעית ומדינית. לא תהיה השפעה על תהליכים פוליטיים"

בבוקר שלאחר החיסול בעזה הוכרזה כוננות שיא בעוטף ובמרכז, והרוחות הפוליטיות סוערות ● גנץ "מגבה כל פעילות נכונה למען ביטחון ישראל" והדגיש כי "לפעולה זו לא תהיה השפעה על התהליכים הפוליטיים המתקיימים"

אבי דיכטר, ראש השב"כ לשעבר/ צילום: יוסי זמיר

היום הראשון בתפקיד: שר הביטחון בנט מבקש להשאיר את אבי דיכטר כסגנו

דיכטר מונה לתפקיד על ידי ראש הממשלה נתניהו בתפקידו כשר ביטחון ועם מינוי בנט נדרש אישור מחדש

קניון עזריאלי, ת"א. "תעסוקה שתתאים לצרכי המחר"   / צילום: שלומי יוסף

המצב הביטחוני: דיזנגוף סנטר נפתח, קניונים אחרים פתוחים למחצה

(עדכון) - בשעות הבוקר מתחם דיזנגוף סנטר בת"א היה סגור במלואו, וגם חלק ניכר מהחנויות הסמוכות ברחוב נותרו סגורות - אירוע חריג שלא זכור כמותו בשנים האחרונות ● בקניון עזריאלי ת"א כמחצית מהעסקים היו סגורים הבוקר, בעוד שעסקי המזון ובתי הקפה נפתחו

תחנות הכוח הפחמיות בחדרה / צילום: אייל יצהר

על רקע הביקורת: רשות החשמל תמליץ להסב את תחנות הכוח הפחמיות

לאחר שפרסמה דו"ח שגרר תגובות זועמות של ארגוני הסביבה והתכתשות ציבורית עם המשרד להגנת הסביבה, רשות החשמל עשויה להמליץ לשר האנרגיה להסב את תחנות הכוח הפחמיות ולהפכן מבוססות גז, וכן להרחיב את הפיתוח והשימוש באנרגיות מתחדשות

ד"ר אחמד טיבי, הרשימה המשותפת / צילום: איל יצהר, גלובס

אחמד טיבי בכנס בנצרת: "זה 'מבצע שלום הבלפור' או 'מבצע עוקף מנדלבליט'?"

ח"כ טיבי בוועידת הפורום הכלכלי הערבי ו"גלובס": "אנחנו נגד מלחמה, בעד הסדר מדיני ונגד פגיעה באזרחים; יש להפסיק את האש מיד" ● "צריך להפוך את היישובים הערביים ליישובים מתקדמים עם מרחב ציבורי שוקק חיים; הסתיים העידן שמבקשים שנגיד תודה על פירורים"

פגיעה ישירה במפעל בשדרות / צילום: Ammar Awad, רויטרס

החיסול והתגובה: האם אנחנו הולכים לקראת רגיעה או הסלמה?

השאלה לאן הולכים מהחיסול ומטחי הטילים, לרגיעה או הסלמה, תלויה בעיקר בתגובת חמאס שמנהל מו"מ שיבטיח לו ולתושבי הרצועה הטבות כלכליות • בינתיים, במערכת הפוליטית תוהים האם ההסלמה תסלול את הדרך לממשלת אחדות

ורה סילבה, פרופ' מוניק פנחס, ח"כ אורית פרקש הכהן, ד"ר נורית גל והדס מרזל  / צילום: ארן דולב

מי הכניסו אנרגיות חדשות להתאגדות מהנדסי החשמל והאלקטרוניקה

בשבוע שעבר נערך הכנס השנתי של התאגדות מהנדסי החשמל והאלקטרוניקה באילת ובו התקיים מושב שעסק במידת הייצוג של נשים בתחומי החשמל והאנרגיה

ירוטי כיפת ברזל מעל שמי אשקלון /צילום:  REUTERS/ Amir Cohen

האם ישראל ערוכה כלכלית להתמודדות ביטחונית ממושכת

חוסר היציבות שאותו חווים תושבי העוטף כבר שנים ארוכות, מחייב את הכנסת והממשלה להיות ערוכים עם רשת ביטחון כלכלית ומגוון פתרונות למעסיקים ולעובדים ● דעה

אורי גרינפלד, כלכלן ואסטרטג ראשי בפסגות \ צילום: איל יצהר

חיסול שיעלה מאות מיליונים לישראל: איך ההסלמה במצב הביטחוני תשפיע על הפעילות הכלכלית

בכל יום של השבתה מלאה מאבד המשק הישראלי תוצר בשווי 2.5 מיליארד שקל ● במקרים של הסלמה במצב הביטחוני, ישנן תופעות לוואי נוספות ● ממה נגרם עיקר הנזק היום, מהו הנזק הנוסף שייגרם וישפיע לטווח הארוך יותר ואיך יגיבו סוכנויות דירוג האשראי?

אביב כוכבי צילום: ארז חרודי – עושים צילום

מי מוסמך להחליט על פעולות צבאיות שעלולות להצית עימות נרחב?

יש לברך על הבאת הפעולה לאישור הקבינט במקרה הזה, אולם גבולות הסמכות אינם ברורים ותהליכי קבלת החלטות הרות גורל אינם מעוגנים כראוי בחוק • הבלבול הזה אינו בריא למדינה השואפת להתנהל בצורה מתוקנת ● דעה

גירושין / צילום: שאטרסטוק

מצוקת המס של המתגרשים: מה עושים כשהתא המשפחתי המתפרק מחזיק בחברה

כשמתפרק תא משפחתי שמחזיק בחברה, נטיית בתי המשפט היא לקבוע כי בן הזוג שאיננו רשום כבעלים בחברה, לא יקבל את מחצית המניות, אלא את שווי המניות  ● אלא שהדבר עלול להשית על בן הזוג הנשאר בחברה את הנטל לממן את המס של בן הזוג היוצא

מסחר בוול סטריט./  צילום: רויטרס

יום נוסף של שיאים בוול סטריט, בהובלת פייסבוק ודיסני

הנאסד"ק עלה ב-0.25% לשיא חדש, מדד S&P 500 טיפס ב-0.13% לאחר שקבע שיא תוך-יומי חדש ואילו הדאו ג'ונס ננעל ללא שינוי ● בנאומו במועדון הכלכלי של ניו יורק טראמפ תקף את הפד, האשים את סין ברמאות ואמר כי מחסומי הסחר של האיחוד האירופי גרועים משל סין ● דיסני עלתה לאחר שהשיקה שירות סטרימינג חדש ● פייסבוק עולה לאחר שהודיעה על שירות תשלומים חדש ● מדד דקס עלה ב-0.8%, בלונדון עלה הפוטסי 100 ב-0.7% ומדד סטוקס 600 הכלל אירופי עלה ב-0.5%

שריפה כתוצאה מפגיעת רקטה במפעל צעצועים בשדרות / צילום: רויטרס

הדילמה: מערכה בעזה או מערכת בחירות - בקופת המדינה אין מספיק כסף לשניהם

לאוצר יש רזרבה של 1.3 מיליארד שקל, והשאלה היא מה עושים איתה ● אם ישראל תיקלע למבצע צבאי ארוך בעזה, הגירעון התקציבי יקשה על הממשלה להתמודד עם ההשלכות הכלכליות של העימות ● עם זאת, מחקרים מראים שלעימותים צבאיים יש השפעה מוגבלת על הכלכלה הישראלית

עובדים במפעל הרכבת רכב של טאטא ההודית/ צילום: רויטרס

שני העולמות הכלכליים של הודו לא מצליחים להיפגש ומאיטים את צמיחתה

מיתון שהחל בכלכלה השחורה פוגע בניסיונותיה של המדינה להעביר עובדים ממנה אל הכלכלה המודרנית