גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

זינוק של 60% במדד הנדל"ן מתחילת השנה לא הרתיע את מור השקעות מרכישת מניות אדגר וחג'ג'

חרף מחירי השיא שבהן נסחרות רבות מחברות הנדל"ן בת"א, מנהלי השקעות עדיין רואים בהן הזדמנות קנייה ● כבר בימים שמיד לאחר העסקאות, מור מורווח בשיעור דו-ספרתי על ההשקעות באדגר ובחג'ג' נדל"ן ● ילין לפידות השקיע 40 מיליון שקל במניות מגה אור, גם לאחר שהכפילו את מחירן ב-2019

אלי לוי, מבעלי ומנהלי מור השקעות / צילום: אלון רון
אלי לוי, מבעלי ומנהלי מור השקעות / צילום: אלון רון

עם זינוק של 60% מתחילת השנה, מדד הנדל"ן הוא הבולט לחיוב בבורסה בת"א ב-2019, בפער ניכר ממרבית יתר המדדים (לשם השוואה, מדד ת"א 125 טיפס מתחילת השנה בכ-16%). מניותיהן של חברות הנדל"ן, בהן בעיקר אלו העוסקות בתחום המניב, נהנות מביקושים גבוהים על רקע שילוב כמה גורמים התומכים ברמות התמחור שלהן.

בראש אותם גורמים ניצבת רמת הריבית האפסית, המאפשרת להן ליהנות מעלויות מימון נמוכות במיוחד. עניין זה גם מהווה איום על עתידן במקרה שכיוון הריבית יתהפך, אולם בשלב הנוכחי ההערכות כי רמות הריבית הנמוכות צפויות להמשיך ללוות אותנו עוד תקופה ניכרת, מספקות ביטחון למשקיעים.

וכך, למרות זינוקים מרשימים של עשרות אחוזים שרשמו חלק ניכר ממניות הנדל"ן המקומיות מתחילת השנה -  שהובילו אותן לרמות שיא או קרוב לכך - הגופים המוסדיים ממשיכים לזהות פוטנציאל השקעה בחלק מהן. דוגמאות לכך התקבלו בימים האחרונים, כשהחברות אדגר , חג'ג' נדל"ן  ומגה אור ביצעו גיוסי הון מבתי ההשקעות מור וילין לפידות, בסכום כולל של יותר מ-100 מיליון שקל. כבר בימים שמיד לאחר העסקאות, מור מורווח בשיעור דו-ספרתי על ההשקעות באדגר ובחג'ג' נדל"ן.

ההשקעות האחרונות של המוסדיים בחברות הנדלן בבורסה

את ההנפקה הפרטית הגדולה מבין השלוש ביצעה אדגר, שסיכמה על הקצאת 4.7% ממניותיה לבית ההשקעות מור תמורת כ-50 מיליון שקל, לפי מחיר השוק של 7.6 שקל למניה. נוסף לכך העניקה אדגר למור חבילת אופציות, שניתנות למימוש עד סוף שנת 2020 במחיר מימוש של 8.5 שקל למניה, ואשר במימושן המלא צפוי חלקו של בית ההשקעות בחברה להגיע לכ-7% מהמניות. 

פעילותה של אדגר מתרכזת בתחום הנדל"ן המניב בישראל ובחו"ל, ובעלי השליטה בה הם בני הדודים מוקי ודורון שנידמן, באמצעות קבוצת צור שמיר של השניים. כיום הגוף המוסדי הבולט באדגר הוא כלל ביטוח, עם כ-9% מההון. מניית אדגר, שכאמור נהנית כמו חלק ניכר מעמיתותיה בתחום הנדל"ן מעליות שערים מרשימות מתחילת השנה, הנתמכות בעיקר בסביבת הריבית האפסית, נסחרת ברמות שיא אחרי קפיצה של כ-60% מתחילת השנה, ומשקפת לחברה שווי נוכחי של כ-1.1 מיליארד שקל.

מור, מסתבר, זיהה פוטנציאל גם בחברת חג'ג', המתרכזת בייזום נדל"ן וארגון קבוצות רכישה, והקצה לבית ההשקעות בימים האחרונים כ-3% מהונה, תמורת כ-17 מיליון שקל. הקצאת המניות בחברה שבשליטת האחים צחי ועידו חג'ג' נעשתה במחיר של 11 שקל למניה - נמוך בכ-3% ממחיר השוק בעת ההקצאה, וזאת אחרי זינוק של כ-85% שרשמה המניה מתחילת השנה, שמשכה גם אותה לרמת שיא, המשקפת לחג'ג' שווי נוכחי של כ-650 מיליון שקל.

גם במקרה זה קיבל מור חבילת אופציות הניתנות להמרה עד סוף נובמבר 2020, לפי מחיר מניה של כ-12.5 שקל, אשר במימושן המלא יהוו כ-3% נוספים מהונה של חג'ג'. בשני החברות, ההשקעות של מור נעשו באמצעות קרנות הנאמנות, קופות הגמל של החברה וקרן הגידור מור שוקי הון.

לא רק במור מזהים הזדמנות במניות נדל"ן שנסקו מתחילת השנה. בית ההשקעות ילין לפידות השקיע לאחרונה 40 מיליון שקל ברכישת כ-1.7% מהונה של חברת הנדל"ן המניב מגה אור, במסגרת הנפקה פרטית שבוצעה לפי מחיר מניה של 70 שקל - נמוך ב-6% משווי מניית מגה אור בעת ההקצאה. הקצאת מניות החברה שבשליטת צחי נחמיאס באה לאחר שמנייתה של מגה אור הכפילה את ערכה מתחילת השנה, ומשקפת לחברה שווי נוכחי המתקרב ל-2.7 מיליארד שקל.

עם הקצאה זו מגדיל ילין לפידות את חלקו במגה אור, אחרי שבחודש יוני האחרון השקיע כ-23 מיליון שקל בקצת יותר מ-1% מהון החברה, כחלק מהקצאת מניות תמורת גיוס כולל של כ-200 מיליון שקל שביצעה מגה אור מכמה גופים מוסדיים. ילין לפידות הוא בעל מניות ותיק במגה אור, וחלקו בחברה, באמצעות קרנות נאמנות וקופות גמל, מתקרב ל-8%. 

מדד הנדלן בשיא

מור השקיע גם באינטרגאמא ובהנפקת ג'נריישן

מור השקעות, הנמצא בשליטת משפחות מאירוב ולוי, הוא גוף צומח במהירות שניהל בתחילת אוגוסט האחרון נכסים בהיקף של כ-23 מיליארד שקל (מהם מעל ל-20 מיליארד שקל בקרנות נאמנות), לעומת כ-14 מיליארד שקל שנוהלו בו בסוף 2016. בחודשים האחרונים מור נכנס גם לתחום ניהול הגמל וההשתלמות, שם הוא כבר מנהל כ-430 מיליון שקל. מניית מור השקעות הוסיפה 45% מאז שהונפקה לפני כשנתיים ומשקפת לבית ההשקעות שווי של כ-330 מיליון שקל.

בתקופה האחרונה ביצע מור מספר השקעות בולטות בזירה הבורסאית שאינן בתחום הנדל"ן. בין היתר השקיע כ-9 מיליון שקל ברכישת מניות רדומות ואופציות למניות רדומות של חברת אינטרגאמא , כשמנייתה של זו הייתה קרובה לרמת השיא שלה, אחרי קפיצה של כ-60% מתחילת השנה ועד מועד ההשקעה בחודש יולי. מאז טיפסה מניית אינטרגאמא, חברת החזקות שבחודשים האחרונים החלה להתמקד בפעילות נדל"ן, בכ-6% נוספים, והיא משקפת לחברה שווי נוכחי של כ-175 מיליון שקל. מור גם לקח חלק מרכזי בהנפקת הון שביצעה בשבועות האחרונים קרן ההשקעות בתשתיות ג'נריישן קפיטל, עם השקעה של כ-110 מיליון שקל מתוך סך של יותר מחצי מיליארד שקל שגייסה ג'נריישן.

בגופים שמתמקדים בקרנות נאמנות, כגון מור, יש למנהלי ההשקעות מרחב צר מאוד של שיקול דעת. זאת משום שבעוד שניהול ההשקעות בחיסכון לטווח ארוך הוא יחסית חופשי ולא כפוף למסגרות קשיחות, הרי שבקרנות נאמנות יש הכרח להשקיע בהתאם לתשקיף של הקרן. במובן זה, כל שקל שזורם לניהול קרן מנייתית הפועלת בישראל חייב ברובו ללכת להשקעה ישירה במניות בבורסה המקומית. דבר זה יוצר ביקוש שמצריך את המוסדיים, בדגש על מנהלי קרנות הנאמנות, לברור חברות מועדפות בכל מצב שוק, וגם לאחר שאלה כבר עשו מהלך בבורסה.

הגופים המוסדיים הם המשקיעים הפעילים ביותר בבורסה המקומית, באמצעות מאות רבות של מיליארדי שקלים של כספי ציבור שבניהולם - בקרנות הפנסיה, קופות הגמל, קרנות ההשתלמות, ביטוחי המנהלים, תיקי השקעות וקרנות הנאמנות. השקעות המוסדיים בחברות הציבוריות נעשות כחלק מהמציאות המאתגרת שמנהלי ההשקעות בגופים הללו רואים לנגד עיניהם: שוק הון מוגבל בהיקפו עם מספר חברות לא גבוה. מול המציאות של היצע מוגבל של ניירות ערך, צומחים היקפי הכספים המנוהלים על ידם בקצב אדיר, והם חייבים למצוא אפיקי השקעה שיניבו להם תשואה. הכרח זה בא לידי ביטוי בהרחבת אפיקי ההשקעה שהמוסדיים משקיעים בהם, דבר המתבטא בהגברת היציאה להשקעות בחו"ל או באפיקים אלטרנטיביים שאינם שוק הון קלאסי. 

עוד כתבות

נועה קירל בקמפיין החדש של ביטוח ישיר  / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ביטוח ישיר

בזכות נועה קירל? ביטוח ישיר - הפרסומת הזכורה ביותר השבוע

גיאוקרטוגרפיה: הפרסומת לביטוח ישיר היא גם המושקעת ביותר השבוע עם כ-813 אלף שקל ● הפרסומת לדלתא בכיכובה של אליאנה תדהר היא האהודה ביותר בשבוע החולף

רחוב שער פלמר בעיר התחתית, חיפה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

עם הגב לים: קמפוס נמל חיפה נפתח למגורים ומחירי הנכסים עולים

מסילת הרכבת עדיין חוצצת בין העיר חיפה לבין הים, אבל התוכנית של העירייה ל"קמפוס הנמל" מקדמת את התחדשות האזור כבר עכשיו, והיזמים שנכנסו לפני כמה שנים רואים עליות מחירים

ליאור טנר, מנכ"ל הנוסע המתמיד ו-FLY CARD / צילום: יונתן בלום, גלובס

"לקוחות היוקרה הם הלחם והחמאה שלנו. אנחנו מוותרים על הרבה הכנסות בשבילם"

על ההתקוממות מצד הנוסעים, הזינוק במספר הלקוחות והמהלכים שסותרים את האג'נדה הרשמית ● מנכ"ל מועדון הנוסע המתמיד של אל על, ליאור טנר, משיק מהלך אסטרטגי לא נטול סיכונים ומתיישב לשיחה עם "גלובס"

סניף WeWork בניו יורק / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הפסדי WeWork תפחו ל-1.25 מיליארד דולר ברבעון בעקבות פתיחת משרדים חדשים

ההפסדים של We, הבעלים של חברת חללי העבודה המשותפים, גדלו יותר מפי שניים ברבעון השלישי ● ההסבר העיקרי לגידול בהפסדים הוא שמספר המשרדים ברשת צמח לשיא, והחברה לא הצליחה לשלוט בעלויות

גדי נצר / צילום: תמר מצפי

מניית גלוברנדס הגיבה בחיוב לעלייה ברווח הרבעוני למרות קיפאון בהכנסות

עם זאת, מאז החלה מפיצת הסיגריות והממתקים להיסחר בבורסה אשתקד, רשמה מנייתה ירידה של 27%

בורחים למקלט,/ צילום:רויטרס

על החרדה: המחיר הסמוי של החיים במלחמה מתמדת בדרום

תושבי הדרום מתמודדים כבר שנים ארוכות עם חרדה שעלולה להופיע גם בזמני חירום וגם בזמני רגיעה, ולשבש באופן מוחלט את חייהם של הסובלים ממנה • מה ההשלכות על הנפש של מבוגרים וילדים שאינם מכירים חיים במציאות נורמלית

הנשיא טראמפ ונשיא אוקראינה ולודימיר זלנסקי/צילום: רויטרס

אימפיצ'מנט הנה הוא בא: אין כמעט ספק שטראמפ יזוכה

היום מתחילים הדמוקרטים בבית הנבחרים של ארה"ב את תהליך הגשת כתב אישום נגד הנשיא טראמפ על שוחד ועל "פשעים חמורים" נגד החוקה ● זה ייקח כנראה חודש וחצי ● בינואר יועמד הנשיא למשפט הסנאט, ואין כמעט ספק שיזוכה ● אבל זה מה שרצו מנסחי החוקה לפני 230 שנה

ברק עילם  / צילום : שלומי יוסף

צמיחה של 27% בתחום הענן דחפה את הכנסות נייס; מעלה תחזית רווח שנתית

הכנסות של 152 מיליון דולר מתחום הענן סייעו לנייס להציג ברבעון השלישי עלייה של 8% בהכנסות ל-387 מיליון דולר ● המנכ"ל ברק עילם: ההכנסות מפעילות הענן הן 40% בקירוב מהכנסות החברה ומשקפות את ההצלחה הגדולה שלנו בתחום"

תותח של צהל בגבול הרצועה / צילום:  רויטרס

מלחמה או פעולת איבה: כמה פיצויים יקבלו הנפגעים מהאירועים הביטחוניים

שנים של עימותים ברצועת עזה יצרו מנגנון מורכב לפיצוי בעלי עסקים בישראל ● לא משנה אם נקרא לזה "מלחמה" או "מבצע", מילת המפתח היא "פעולת איבה" ● ככל שהעסק קרוב יותר לגבול, כך גדלים הסיכויים שיקבל פיצוי על נזק עקיף, כמו אובדן מחזור, וגם זה לאחר תלאות רבות

בדיקה גנטית / אילוסטרציה: Shutterstock

קליר ג'נטיקס נרכשה ע"י Invitea ב-50 מיליון דולר

קליר ג'נטיקס הוקמה בארה"ב על ידי מורן שניר, בעלה גיא שניר ואביה פרופ' מוטי שוחט, שנחשב לאחד המומחים הבולטים בישראל בתחום הייעוץ הגנטי ● בחברה הושקעו עד היום 2.5 מיליון דולר בלבד, כך שהאקזיט הוא אולי לא ענק, אך ההחזר מרשים

מרתף חניה / צילום: איל יצהר, גלובס

תמ"א 38: גם מרתף חניה אינו זכאי לפטור מהיטל השבחה

ועדת ערר החליטה כי מרתף חניה בר"ג לא יזכה לפטור מהיטל השבחה בפרויקט תמ"א 38

הנשיא דונלד טראמפ ונשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן / צילום: רויטרס

ג'ון בולטון: אינטרסים פיננסיים מכתיבים מדיניות טראמפ כלפי טורקיה

טראמפ אירח אתמול את ארדואן בבית הלבן והכריז: "אני אוהד גדול של נשיא טורקיה" ● ארדואן מתח ביקורת על הקונגרס האמריקאי מעל בימת הבית הלבן ● טראמפ: "יש לנו יחסים מצוינים עם הכורדים"

העיר חריש / צילום: שלומי יוסף

אפקט מחיר למשתכן? עלייה של 58% במכירת דירות חדשות מתחילת השנה

הנתונים מתייחסים לשלושת הרבעונים הראשנים של 2019 לעומת שלושת רבעונים אלה ב-2018 ● וגם: איזו עיר הובילה את רכישת הדירות החדשות ברבעון השלישי השנה?

השקעות אלטרנטיביות / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

השקעות אלטרנטיביות - סיכונים מגלקסיה אחרת

בשעה טובה רשות ני"ע החליטה לבחון את מה שמכונה השקעות אלטרנטיביות ● מהמסמך שחיברה אפשר ללמוד מה הם סימני האזהרה החשובים בתחום זה, אבל מעבר לכך חשוב שהמשקיע ישאל אם הוא יכול לעשות בהשקעות אלה את כל הבדיקות הדרושות

יניב אלפי/ צילום: אלירן אביטל

"הצלחנו לשנות דפוסי התנהגות אצל נהגי מוניות. שכל נהג יעשה לעצמו את החשבון איפה משתלם לו לעבוד"

מנכ"ל יאנגו יניב אלפי מכיר היטב את הסיטואציה שבה בשעות השיא נהגי מוניות מכבים את האפליקציות, וגם את החאפרים שמנסים לנגוס לו ברווחים ●  זה לא מונע ממנו להתגאות במודל העסקי שבזכותו החברה מרחיבה את פעילותה בישראל ● "כשהשירות טוב, אנשים מוכנים לשלם עליו"

נופר עמיקם / צילום: אופיר אייב

נופר עמיקם מונתה לשותפה בקרן ההון סיכון גלילות קפיטל

עמיקם (34) עומדת בראש מחלקת יצירת הערך תצטרף לשני המייסדים קובי סמבורסקי ואריק קלינשטיין

אחמד טיבי מתעמת עם ראש הממשלה  / צילום: דוברות הכנסת - עדינה ולמן

הרשימה המשותפת והמחנה הדמוקרטי נפלו למלכודת של נתניהו

בנאומו היום בצהריים, סיכל סופית נתניהו את האפשרות לממשלת מרכז-שמאל וחידד את הפערים הקיימים בין כחול לבן לשתי מפלגות השמאל ● פרשנות

רון פאינרו, מנכ``ל לאומי קארד/ צילום: יחצ בני גמזו לטובה

הפרידה מלאומי מכבידה על תוצאות מקס: ההכנסות עומדות במקום והרווח נשחק ברבעון השלישי ל-27 מיליון שקל

שינויים רגולטוריים, והשלכות הפיכתה של לאומי קארד לחברה עצמאית שנקראת "מקס," ממשיכים להכביד על תוצאות חברת כרטיסי האשראי, שנמכרה מוקדם יותר השנה על-ידי בנק לאומי וקבוצת עזריאלי לידי קרן ההשקעות האמריקאית ורבורג פינקוס

אורי לוין, מייסד ויו"ר. זיו תירוש, מייסד ומנכ"ל, Refundit / צילום: יח"צ

הסטארט-אפ רפאנדיט שייסדו אורי לוין וזיו תירוש גייס 10 מיליון דולר

מדובר בסטארט-אפ המציע אפליקציה שמייעלת ומקצרת את הליך קבלת החזר המע"מ לתיירים בהתאם למדיניות של הארצות בהן הם מבקרים ● את סבב הגיוס הובילה Amadeus Ventures

דונלד טראמפ / צילום: Jonathan Ernst, רויטרס

הקרב על האימפיצ'מנט: לא רק טראמפ על הכוונת אלא גם הטראמפיזם

הרפובליקאים הודפים ההאשמות נגד טראמפ ● השגריר בפועל של ארה"ב באוקראינה: טראמפ ייחס חשיבות רבה יותר לחקירה נגד ג'ו ביידן ובנו מאשר לאוקראינה כולה ● טראמפ מצייץ: "הדמוקרטים מנסים לבלום אותי; אני לא אתן להם" ● פרשנות