גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

התביעות נגד ג'ונסון אנד ג'ונסון נערמות, והיא לא מצליחה לנצח

חברת הענק ניצבת בפני יותר מ-100 אלף תביעות שקשורות לבטיחות מוצריה ולטקטיקות השיווק שלה ● החברה אימצה אסטרטגיה אגרסיבית של מאבק בתביעות רבות בבתי המשפט, אך היא מפסידה – והרבה

מנכ"ל ג'ונסון אנד ג'ונסון אלכס גורסקי (במרכז) בחגיגות 75 שנה לרישום החברה בוול סטריט / צילום: Brendan McDermid, רויטרס
מנכ"ל ג'ונסון אנד ג'ונסון אלכס גורסקי (במרכז) בחגיגות 75 שנה לרישום החברה בוול סטריט / צילום: Brendan McDermid, רויטרס

ג'ונסון אנד ג'ונסון, חברת מוצרי הבריאות שניצבת בפני יותר מ-100 אלף תביעות בנושאי בטיחות מוצריה וטקטיקות השיווק שלה, אימצה אסטרטגיה אגרסיבית של מאבק בתביעות רבות בבתי המשפט. והיא מפסידה - הרבה.

מושבעים ושופטים הורו לחברה הענקית לשלם מיליארדי דולרים בכמה משפטים מהעת האחרונה, בתביעות שטענו כי אבקת החלב לתינוקות הידועה שלה וכמה תרופות ומכשירים רפואיים פוגעים במשתמשים; וגם בנושא פרקטיקות השיווק של משככי כאבים, שליבו את מגפת ההתמכרות לאופיואידים בארה"ב.

בשבוע שעבר הורו מושבעים בפילדלפיה לג'ונסון אנד ג'ונסון לשלם 8 מיליארד דולר בפיצויי עונשין לאדם שטען כי השימוש שלו בתרופת ריפסרדל האנטי-פסיכוטית של החברה כשהיה ילד גרם לגדילה לא טבעית של שדיו. החברה טענה כי היא חשפה כיאות את הסיכונים של התרופה לצד התועלת שלה, והיא מתכננת לערער על גזר הדין.

באוגוסט הורה שופט באוקלהומה לג'ונסון אנד ג'ונסון לשלם 572 מיליון דולר למדינת אוקלהומה בגלל תרומת החברה למשבר ההתמכרות למשככי הכאבים, וגם כאן החברה מערערת על הפסיקה. בשנה שעברה החליטו מושבעים בסיינט לואיס כי ג'ונסון אנד ג'ונסון תשלם 4.7 מיליארד דולר ל-22 נשים ובני משפחתן, שטענו כי אבקת החלב לתינוקות של החברה גרמה לסרטן שחלות. ג'ונסון אנד ג'ונסון טוענת כי אבקת החלב בטוחה לשימוש ואינה גורמת סרטן.

החברה מניו ברנזויק בניו ג'רזי ניצבה בפני תביעות של לפחות 103.3 אלף בני אדם או ישויות בבתי משפט בארה"ב במחצית 2019, לעומת 8,580 תביעות בלבד באוקטובר 2011, לפי בדיקת "וול סטריט ג'ורנל".

ג'ונסון אנד ג'ונסון חשפה את מספר התביעות נגדה בנושא בטיחות מוצריה בדיווחיה לרשות ניירות ערך. מספר התובעים (או תובעות) של החברה בנושא אבקת החלב לתינוקות עלה בסוף יוני ל-15,500 מ-1,400 בתחילת 2016. מספר תביעות בשל השימוש במוצרי לתמיכה ברצפת האגן לנשים אומנם ירד משיא של 55 אלף ב-2017, אך הוא עדיין גבוה - 24.8 אלף.

ג'ונסון אנד ג'ונסון נלחמת נגד התביעות הרבות במקום להסדיר אותן במהירות, לפי עורכי דין משני הצדדים. "הרפלקס הטבעי שלהם הוא להילחם ולעכב, לגרור את זה ככל שהם יכולים", אמר אנדי ברצ'פילד, פרקליט במשרד ביזלי אלן במונטגומרי, אלבמה, שתבע את ג'ונסון אנד ג'ונסון בנושא אבקת החלב לתינוקות ועוד מוצרים.

הפיצויים שנפסקו נגד החברה בעניין ריספרדל (אבקת החלב לתינוקות) ובעוד כמה תביעות צפויים להיות מופחתים על-ידי שופטים, ואולי אפילו להתבטל כליל בערעורים. אבל התבוסות המשפטיות של ג'ונסון אנד ג'ונסון מאותתות שהחברה תצטרך כנראה לשלם סכומים גבוהים כדי להסדיר תביעות נגדה. ההתדיינות בנושא משככי הכאבים לבדה עלולה לעלות לחברה 5-10 מיליארד דולר בהסדרים השונים, להערכת אנליסטים בבנק וולס פארגו.

הקו הכללי של ג'ונסון אנד ג'ונסון הוא שהמדע תומך במוצריה, ותיבת התביעות שהצטברה נגדה משקפת רק את האגרסיביות של פרקליטי התובעים, שיודעים שיש לה כיסים עמוקים. עורכי הדין החיצונים של החברה אומרים כי האינטרס שלה מכתיב להרתיע תביעות נוספות שאין להן בסיס בעתיד על-ידי הימנעות מהסדרים מוקדמים מדי של תביעות בהווה.

"ג'ונסון אנד ג'ונסון מטפלת בגל התביעות הזה במטרה לנהל אותו באופן כללי, ולא ליצור תמריצים כוזבים לעורכי דין להגיש עוד יותר טענות שהן שוליות במקרה הטוב", אמר ג'ון בייזנר, שותף במשרד סקאדן, ארפס, סלייט, מיגר ופלום, שמגן על החברה בנושא אבקת החלב לתינוקות ומוצרים נוספים.

ג'ונסון אנד ג'ונסון אימצה אולי את הגישה של היצרנית היריבה Merck, שלקחה לבית המשפט כמה תביעות נגד משכך הכאבים שלה ויוקס, שגרם לכאורה להתקפי לב ושבץ מוחי, אמרה נורה פרימן אנגסטרום, פרופסור למשפטים בסטנפורד שמתמחה במקרי פציעות אישיות. Merck זכתה ביותר תביעות משהיא הפסידה, ובסופו של דבר הסכימה ב-2007 להסדיר כמעט את כל התביעות נגדה ב-4.85 מיליארד דולר, פחות מכפי שצפו אנליסטים. אבל ההבדל הגדול הוא שג'ונסון אנד ג'ונסון נאבקת בכמות גדולה בהרבה של תביעות, והן קשורות למוצרים רבים.

החששות מן הסיכונים המשפטיים של החברה מעיקים על המניה שלה, שירדה ב-12% מהשיא השנתי שלה בדצמבר. לשם השוואה, באותו פרק זמן (עד ה-14 באוקטובר), מדד 500 S&P עלה בכ-10%, ומדד מניות המגזר הרפואי ירד ב-3%. כמה אנליסטים אומרים כי ירידת מניית ג'ונסון אנד ג'ונסון  משקפת ציפייה של משקיעים שהחברה תצטרך אולי להוציא 20 מיליארד עד 50 מיליארד דולר כדי להסדיר את כל התביעות נגדה. בשנה שעברה רשמה החברה הכנסות בסך 81.6 מיליארד דולר.

באוגוסט שינה שירות דירוג האשראי מודי'ס את תחזיתו לאג"ח של ג'ונסון אנד ג'ונסון לשלילית מיציבה, בנימוק של אי-ודאות לגבי תוצאות ההתדיינות המשפטית של החברה.

פסקי הדין מעוררי תשומת-הלב פוגעים גם במוניטין האמין של החברה, שהצטבר במשך עשרות שנים של שיווק זהיר להורים והטיפול המפורסם שלה בפרשת הטילנול. ההפסדים האחרונים בבתי המשפט הורידו את ג'ונסון אנד ג'ונסון למקום ה-57 במדד המוניטין של 58 יצרניות תרופות שפותח על-ידי קבוצת Alva. המדד הזה מבוסס על אזכורים בחדשות, במדיה החברתית ובדוחות של אנליסטים. ב-2014 הייתה ג'ונסון אנד ג'ונסון בין עשר הראשונות במדד.

דובר של החברה מסר בתגובה כי המוניטין שלה נשאר חזק מפני שהיא פיתחה מוצרי צריכה וטיפולים באיכות גבוהה לסרטן ולאיידס. לדבריו, הניצחונות של החברה בבתי המשפט ומחיקת ההפסדים שלה בערעורים אינם מושכים אותה תשומת-לב כמו הפסיקות הגדולות לרעתה.

הניצחונות הללו כוללים שתי תביעות נגד אבקת החלב לתינוקות מתחילת החודש, שבהן מושבעים בקליפורניה תמכו בעמדה של החברה, והיו עוד כמה הסדרים.

במרץ השנה, ג'ונסון אנד ג'ונסון והשותפה באייר הסכימו לשלם 775 מיליון דולר להסדר רוב הטענות שהתרופה לדילול דם Xarelto גורמת לדימומים קשים. שתי החברות זכו בכמה משפטי Xarelto ולא הודו באחריות משפטית בהסדרים. החודש הסכימה ג'ונסון אנד ג'ונסון לשלם 20.4 מיליון דולר להסדר תביעות משככי כאבים שהגישו שני מחוזות באוהיו, כדי להימנע ממשפט.

כמה עורכי דין אומרים כי ככל שההתדיינות המשפטית תתארך, לתובעים יהיה קל יותר לזכות בתביעות, מפני שיותר מסמכים יעמדו לרשום, ועורכי הדין שלהם יוכלו ללטש את האסטרטגיה שלהם בהתבסס על משפטים מוקדמים.

אבל לג'ונסון אנד ג'ונסון יש סיבה לעכב הסדר כולל של תביעות אבקת חלב לתינוקות. היא ביקשה משופט פדרלי בניו ג'רזי, שמפקח על ההליכים לפני משפט של רוב התביעות הללו, למחוק עדויות של עדים מומחים שטענו כי האבקה גורמת לסרטן. פרקליטי התובעים טוענים כי העדות הזו צריכה להישאר בתיקים. אם השופט יצדד בעמדה של ג'ונסון אנד ג'ונסון, הדבר עשוי למחוק למעשה את רוב התביעות בנושא אבקת החלב לתינוקות. ההחלטה צפויה בחודשים הקרובים.

עוד כתבות

גדעון סער / צילום: טל שניידר, גלובס

גדעון סער: יש לקיים פריימריז לראשות הליכוד אם הולכים לבחירות שלישיות

כנס חדרה לאנרגיה- שומרי הבית / צילום: ענבל בן יעקב

"התנהלות המדינה סביב אסדת לווייתן ממשיכה להיות תמוהה"

המועצות המקומית זיכרון יעקב, פרדס חנה-כרכור, עמק חפר, ג'סר א-זרקא, מגידו ועמותת "צלול" הגישו עתירה לביטול היתר הפליטה של אסדת לוויתן והן דורשות צו מניעה נגד הפעלת האסדה ● גם עמותת "שומרי הבית" פנתה לבית המשפט, ופעיליה שיבשו את נאומו של השר שטייניץ הבוקר בכנס בחדרה

הפגנה של "המרד בהכחדה" / צילום: NOAH BROWNING, רויטרס

סערה בגרמניה: אחד ממייסדי "המרד בהכחדה" המעיט בחשיבות השואה, והתנצל

בראיון עם השבועון הגרמני "צייט" אמר רוג'ר האלאם, אחד ממקימי הארגון הגלובלי, כי השואה אינה יוצאת דופן לעומת מקרים אחרים של ג'נוסייד ● היום פרסם התנצלות על דבריו: "אני מצטער מאוד על המלים שבהן השתמשתי"

רנדי צוקרברג / צילום: Andrew Kelly, רויטרס

רנדי צוקרברג תתחיל להשקיע בסטארט-אפים בתחום המדיה בישראל

צוקרברג מצטרפת כשותפה כללית לקרן חדשה בשם סבבה ונצ'רס ● לפי הודעת הקרן, היא מבקשת לגייס 35 מיליון דולר להשקעות

אלוביץ', נתניהו ומוזס / צילום: ברני ארדוב, וואלה ניוז, רויטרס ותמר מצפי, גלובס

הנאשמים מגיבים: "הצגת חלק נקודתי מדברי מוזס בשיחה כהצעת שוחד היא פרשנות שגויה"

היועמ"ש החליט היום להעמיד את נתניהו לדין בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים וכן להעמיד לדין את נוני מוזס, שאול ואיריס אלוביץ' בעבירות שוחד ● מטעם בני הזוג אלוביץ' נמסר כי "על סמך הראיות בתיק, אנחנו משוכנעים שראוי היה להמנע מהגשת כתב אישום נגד מרשינו"

סמסונג סאני / צילום: יחצ

ההסתדרות נערכת להחרפת המאבק בסאני; פנתה לנשיא סמסונג

לדברי ההסתדרות, המשבר בסאני, יבואנית סמסונג, נגרם נוכח גרירת הרגליים של ההנהלה במו"מ להסכם קיבוצי ראשון בחברה, תוך ביזוי מתמשך של נציגות העובדים וניסיונות להכשיל את התאגדותם בהסתדרות, וללא נכונות לקיום דיאלוג אמיתי ● סאני: "מחויבים למו"מ הקיבוצי"

יגאל גוברין, גל נאור, דלית זילבר ובשמת פלג סרצ'נסקי / צילום: חכם צלמים

המהנדסים מפרגנים: קלמן סופרין ונחשון קיויתי קיבלו פרס מפעל חיים

וגם: מנכ"ל פפסיקו חגג 20 שנות שותפות עם שטראוס

ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: תמר מצפי

ה"לא יהיה כלום כי אין כלום", הפך היום ל"יהיה הרבה כי יש הרבה"

כתב האישום חושף מציאות עגומה, שבה האיש החזק במדינה מביא כמעט לחורבן של חלקים בתקשורת החופשית ● היום מנדלבליט הוכיח שרוב הביקורת נגדו הייתה חסרת תוקף - מי שתקף אותו בבוטות, חייב לו התנצלות ● פרשנות

אופיר שריד, מנכ"ל מליסרון החדש / צילום: אביב אברמוב

איפוס הוצאות המימון הרבעוניות הקפיץ את רווחי מליסרון ברבעון השלישי ב-25%, ל-131 מיליון שקל

ענקית הקניונים נהנתה מתחילת השנה מעליית שווי של קרוב ל-400 מיליון שקל בנכסיה ● בתשעת החודשים הראשונים של 2019 הציגו הקניונים האזוריים של הקבוצה גידול של 3.5%, עם פדיונות בהיקף של 5.2 מיליארד שקל ● הצומח ביותר הוא קניון רמת אביב שהציג גידול של 5.6% בפדיונות

תאונת קורקינט  בתל אבי ב / צילום: יחצ

"שמעתי 'קנאק' בכתף ולא הבנתי מה קורה לי": עם מי באים בחשבון כשנהג קורקינט פוגע ונעלם

מה קורה כשמאבדים שליטה בכלי ממונע חשמלי? ● חוויות מפי נפגעים שהגיעו לחדרי המיון ● שני מוסדות רפואיים נוספים פנו ל"גלובס" והודיעו כי הם נערכים לדיווח יומי על נפגעי קורקינטים ואופניים חשמליים שיפורסמו אצלנו

בני דרייפוס / צילום: כדיה לוי

"הגיע הזמן שמדינת ישראל תמסד את העיקרון של דיור בהישג יד, ולא רק כתגובה למשבר"

מנכ"ל משרד השיכון בני דרייפוס עושה בראיון ל"גלובס" חשבון נפש מקיף על התוכנית הלאומית לסיוע למחוסרי דיור • "מחיר למשתכן הוכיחה שהמדינה יכולה להשפיע אם היא רוצה"

ראש הממשלה בנימין נתניהו והיועהמ"ש אביחי מנדלבליט / צילומים: מארק ישראל סלם, איל יצהר, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

מדינת ישראל נגד ראש ממשלת ישראל: היועמ"ש החליט להעמיד את נתניהו לדין בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים

בתיק 4000 (תיק וואלה-בזק) יואשם נתניהו בשוחד, בתיק 2000 (השיחות עם מו"ל ידיעות אחרונות) בקבלת טובות הנאה ובתיק 1000 (תיק המתנות) גם כן בקבלת טובות הנאה ● גם מו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס יואשם בניסיון למתן שוחד ● שאול ואיריס אלוביץ׳ יואשמו במתן שוחד

הורים עובדים / צילום: שאטרסטוק

לא קל למצוא מקום עבודה ידידותי למשפחה באמת

הורים עובדים צריכים להסתכל מעבר לדימוי של חברה או אפילו מדיניות שמצהירה על ארגון ידידותי למשפחה

משרדי WeWork במנחם בגין, ת"א / צילום:  Eyal Marilus for WeWork

WeWork החלה בפיטורי עשרות עובדים בישראל

הסערה העולמית בחברה מגיעה לישראל ● היום יצאו זימונים להליכי שימוע לפני פיטורים ל-65 עובדי המטה הטכנולוגי של החברה בישראל ● מדובר בעובדים שפועלים מבניין מידטאון בתל אביב ● במקביל נשלחים מכתבי שימוע לעובדים רבים בכל העולם

ענבר בזק, יועצת עסקית / צילום: רון לביא

"אני מוטרדת מחוסר יציבות. עסק חייב להיות כל הזמן עם פלוס בבנק"

ענבר בזק (45) היא יועצת עסקית שמלווה עסקים קטנים ובינוניים ● "בתקופה שהעסקתי עובדים כשכירים, מכל הרווח הנקי נשאר לי 33%" ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il

בורסת הונג קונג. / צילום: Shutterstock

וול סטריט סגרה יום שלישי ברציפות של ירידות על רקע מתיחות הסחר

שלושת המדדים המרכזיים איבדו 0.2%, והדאו ג'ונס רשם את רצף הירידות הארוך ביותר מאז אוגוסט ● מגעים למיזוג בתחום הברוקראז' הבינלאומי בין צ'ארלס שוואב לטי.די אמריטרייד ● דיווח: ארה"ב עשויה לדחות את הטלת המכסים שנקבעה ל-15 בדצמבר

אביחי מנדלבליט ובנימין נתניהו / צילום: רויטרס ואיל יצהר, גלובס

סערה בזירה הפוליטית לאחר החלטת היועמ"ש להגיש כתב אישום נגד רה"מ

פוליטיקאים וחברי כנסת מגיבים להחלטת היועמ"ש להגיש כתב אישום נגד רה"מ נתניהו בגין עבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים ● ח"כ ניצן הורוביץ: "אסור שנתניהו יכהן ולו רגע אחד נוסף. מדובר בשפל היסטורי" ● ח"כ מיקי זוהר: "עצב גדול. כואב לי על רה"מ, איזו מתנה 'נהדרת' העניקה לו המדינה על כך שנתן את מיטב שנותיו למעננו"

בנימין נתניהו / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

תגובה קשה של נתניהו לאישום בשוחד: "לחקור את החוקרים"

ראש הממשלה נתניהו מסר תגובתו לאחר החלטת היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה נתניהו בגין עבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים ● "בתהליך הזה לא חיפשו את האמת, אלא חיפשו אותי... תופרים פה חליפה מיוחדת רק בשבילי"

דוד ביטן, הליכוד / צילום: איל יצהר, גלובס

האם בלי בדר ועופר הליכוד הייתה גדולה כמו כחול לבן?

ח"כ דוד ביטן מאשים הסכם עודפים כושל בכך שהליכוד קטנה מכחול לבן. הזיכרון בוגד בו ● המשרוקית של גלובס

חנוך ועידן מוטולה / צילום: אלבום פרטי

שווים בתקשורת: המיזם להקמת גוף תקשורת שמורכב מעיתונאים עם מוגבלות

העיתונאי עידן מוטולה, שהקים את עמותת "שווים" שמטרתו "לתת קול לאנשים עם מוגבלות", החליט להקים גוף תקשורת ייעודי שיורכב ע"י אנשים בעלי מוגבלויות מתחומים מגוונים ● לשם כך הוא פתח קמפיין לגיוס המונים