גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"יש לי את היכולת לשלוף את קלף הרוסייה לטובתי"

השירות הצבאי מנע מדיאנה גולבי למנף את הזכייה ב"כוכב נולד" ● אולי התפקיד של חיילת רוסייה במחזה "אפס ביחסי אנוש" יהיה מעין תיקון

דיאנה גולבי/ צילום:  כפיר זיו
דיאנה גולבי/ צילום: כפיר זיו

בערב ראש השנה, ממש לפני ארוחת החג, נכנסה דיאנה גולבי לפייסבוק וראתה פוסט שפרסמה נילי פיטרסון, אשתו של הגיטריסט המחונן רוני פיטרסון. "רוני עזב אותנו", נכתב שם. מיד אחר כך החל הסלולרי לרטוט בלי הפסקה. על הקו היו עיתונאים ששאלו אותה אם היא יודעת מה קרה לפיטרסון, מה מצבו, אם אושפז או נפטר.

"לא ידעתי מה להגיד להם", אומרת גולבי ומצביעה על הקפה ממול בכיכר הבימה, ואומרת שממש כאן, ליד, נפגשה עם פיטרסון לראשונה אחרי שהשתתפה בסבב הריאליטי השני שלה, "הכוכב הבא לאירוויזיון", שבו זכתה במקום השני. נילי אשתו צלצלה אליה ואמרה שרוני, "מלך הבלוז הישראלי", שליווה באופן קבוע את שלום חנוך ואת בכירי אמני ישראל, ישמח להופיע איתה, שיחה שפתחה שיתוף פעולה אמנותי ושנתיים של הופעות משותפות ברחבי הארץ, חלקן עם משה לוי.

גולבי מסתתרת מאחורי משקפי שמש עגולים, מעשנת סיגריה מגולגלת וכולאת את הרגשות שעורר בה המוות בטרם עת של פיטרסון, שהיה רק בן 62, עמוק בבית החזה, מה שמוציא ממנה לכמה רגעים את דיאנה של פעם, זאת שלפני קילוף השכבות המסיבי שעברה במהלך לימודי המשחק בסטודיו של ניסן נתיב. דיאנה ההיא ששידרה קור סיבירי ושליטה עצמית מקסימלית.

"לקח לי 20 דקות להבין מה קורה. ארוחת חג, אין עם מי לדבר, את נילי לא הצלחתי לתפוס, ואז הופיעה ידיעה רשמית על מותו. שבוע לפני זה הוא שלח לי סמס, חודש קודם הייתה לנו הופעה.

"כשנילי פנתה אליי ידעתי מי זה רוני. כשנפגשנו, הוא סיפר לי על החלום שלו להקים הרכב בלוז-רוק, לעשות קאברים, ורצה להתחיל לעבוד מיד. לפני חודשיים היה קלוז'ר. הופענו עם שלום בברל'ה. שרתי שירים שלו בהופעות שלנו, והנה, היינו יחד על הבמה, רגע שלא אשכח אף פעם.

"רוני עבד על מיליון דברים בו-זמנית והיו לו המון תוכניות קדימה. הוא היה בתקופה טובה. ביליתי איתו המון זמן, נסיעות ארוכות. הוא היה איש רוקנרול אמיתי שעבר מספיק, עם אופי וסיפורים מדהימים. היו בינינו אי הסכמות ואי הבנות שתמיד נפתרו בדיבור בחזרה הבאה. הוא מאוד אהב והעריך אותי ואמר לי את זה באופן גלוי והרבה, ואני מצטערת שלא אמרתי לו מספיק כמה אני מעריכה אותו ומודה לו על זה שנבחרתי להיות איתו ולעשות את הדבר הזה ביחד. אני אהיה אסירת תודה לו לתמיד על החיבור שעשה לי עם משה לוי ושלום חנוך".

הכול טרי מכדי לחשוב על תחליף מוזיקלי לשת"פ עם פיטרסון. מה גם, שכרגע היא כל-כולה ב"אפס ביחסי אנוש", ההצגה החדשה שבה היא משתתפת ועלתה בבית ליסין, וכמו תמיד, העבודה מפיגה קצת את העצב. במחזה, שכתב אורן יעקבי וביים עדו רוזנברג על-פי סרטה של טליה לביא, היא מגלמת את אירנה, חיילת ממוצא רוסי שחווה חבלי קליטה קשים שמעיקים עליה. ישירה, כנה וסוחבת מבטא רוסי כבד, שאין לגולבי בכלל, אף שגם היא עולה ותיקה, והייתה צריכה לסגל אותו בשביל התפקיד.

"אני ממש מרגישה שהגוף שלי משתנה כשאני מדברת במבטא, כי יש בו חוסר נוחות, מין פיזיות חדשה שאני מסגלת בגלל שהדמות היא לא אני ב-100%. זה התפקיד השני שאני עושה במבטא רוסי, הראשון היה בסרט ‘ספירלות'".

בלית ברירה, נכנסת לטייפ קאסט של העולה מחבר המדינות. מאכזב קצת לישראלית, רוקיסטית, נטולת מבטא או מנטליות רוסית כמוך.

"זה נכון כי הקשר ביני לבין רוסייה הוא מקרי בהחלט, אבל יש לי את היכולת לשלוף את קלף הרוסייה לטובתי. כשאני מדברת רוסית, אין לי מבטא ישראלי וזה בזכות אמא, ששלחה אותי מילדות לחוגי תיאטרון ברוסית והקפידה לדבר איתי רוסית בבית. אפונין ששיחקתי ב'עלובי החיים' בהבימה לא הייתה רוסיה, ואני אומרת תודה על כל תפקיד שנותנים לי. ב'אפס ביחסי אנוש' אני עוברת ממש טרנספורמציה עם הרי"ש המתגלגלת, החצי עברית והחצי רוסית. המוח שלי רץ לכל הכיוונים".

איך השתלבת בצבא? הרגשת חלק מכולם או היית אאוטסיידרית כמו אירנה?

"התגייסתי חודשיים אחרי הזכייה ב'כוכב נולד', ואולי בטיפשותי לא הלכתי ללהקה צבאית כי פחדתי מדחייה. רציתי לשרת בקרבי והגעתי להיות מדריכת הסברה בחיל התקשוב, והצבא בא על חשבון הקריירה".

הצבא פשוט בלע אותה. במקום לרכוב על שובל התהילה של הפריים טיים, גולבי נשאבה לתפקיד שדרש ממנה שעות עבודה ארוכות והרחיק אותה מעצמה ומהמוזיקה, מה שעיכב את ההתפתחות האמנותית שלה ובמידה רבה החזיר אותה אחורה.

"יש את קללת המקום הראשון ב'כוכב נולד', ציפייה לא ריאלית לספק במהירות סינגלים וחומרים כדי להשביע את הרעב של הקהל. בגיל 18 לא ידעתי מי אני, מה אני רוצה, הייתי קודם זמרת בלהקת רוק, אבל לא היה לי ביטחון להוציא שירים שלי. כאדם, הייתי יותר סגורה. עברתי תהליך עמוק אצל ניסן, השלתי הגנות, אבל אני עדיין בן אדם מאוד זהיר. לא ידעתי למנף את הקריירה שלי במקומות הנכונים. לא ניצלתי את חלון ההזדמנויות שנפתח לי. במהלך השירות הקלטתי אלבום עם לואי להב, וחוץ משיר אחד, 'היי תום', שתפס מאוד בגלגל"צ ונתן לי אישור שיש עם מה לעבוד, האלבום היה כישלון כי לא הייתי מחוברת אליו בכלל".

ואיפה היו המנהלים שלך? טדי הפקות, טמירה ירדני הקוסמת?

"צריך שניים לטנגו כדי למנף קריירה של אמן, ואני נפלתי בין הכיסאות ובעיקר הצבא היה באמצע. הייתי בלתי מושגת מבחינת הלו"ז הצבאי ושבוזה, אז גם לא יכולתי לעשות הרבה בשביל לקדם את עצמי ולעזור להם ובגלל זה כל-כך קל לי להתחבר ל'אפס ביחסי אנוש'".

עבדת בכלל אחרי "כוכב נולד"?

"כל הזמן. יצאתי לדרך עם שני גיטריסטים וחומרים מהאלבום של לואי, קאברים שאהבתי, והצלחתי להתפרנס, פלוס עבודה במלצרות, עד ששאלו אותי במשמרת, ‘זה מה שאת עושה? מה קורה?' והספיק לי. אני מוכנה לצבוע בשבילך את הדירה אם אני צריכה כמה גרושים, אבל כשאנשים לא מצליחים להבין את מצבם של אמנים בארץ, בעיקר צעירים, זה נורא פוגע. אז עברתי לתל אביב".

בתל אביב היו הרבה יותר סלחניים כלפיה כשמלצרה או בירמנה, ובמקביל הקליטה, ניגנה וניסתה לייצר לעצמה עבודה. היא החליטה לעזוב את טדי הפקות ונשארה ביחסים טובים עם כולם, עד כדי כך טובים, שהם אלה שפנו אליה להשתתף ב"כוכב הבא". בדרך הוציאה אלבום קצר עם שירים באנגלית שמימנה בהדסטארט, הרבה לפני שזה הפך לשגרה אצל אמנים, שלחה אותו לחו"ל, הצליחה להרים כמה שת"פים ובעיקר התאמצה לשרוד.

"אני במסע לחו"ל עכשיו, בחיבורים, קשרים, עשייה. כדי שזה יקרה, אני חייבת ליצור חומרים ברמה גבוהה מאוד ולנסוע לשם, אבל כאן הכול מבעבע ואני עובדת פה וזה חשוב לי.

"כשהחלטתי ללמוד משחק, גרתי אצל אמא ועבדתי בעבודות מזדמנות, בין היתר בהקמת תפאורות וסבלות בבית הספר, וכשנבחרתי להופיע במחזה של לוין בצרפת, הגיעה הפנייה מ'הכוכב הבא' וג'ינגלתי בין הארץ לשם, כי לא הייתי מוכנה לוותר על כלום, ובאמת רציתי לייצג את ישראל באירוויזיון באוקראינה, כי זה קרש קפיצה מדהים לקריירה בינלאומית".

וזכית במקום השני.

"אבל קיבלתי את החשיפה, התחלתי להופיע עם רוני ובהפקות תיאטרון ועשיתי את ‘לזרוס' בתיאטרון עינב. אני משחקת בסטודיו ב'משאירה את הפצע פתוח', בתיאטרון הקיבוץ ועכשיו בבית ליסין. את יודעת כמה חלומות יש לי בראש? אני רוצה לירות לכל הכיוונים ולפגוע הכי קרוב למטרות, והעיקר - ליהנות ממה שאני עושה ולהיות חסרת פחד. ולעבוד. אני לא מסוגלת לא לעבוד".

עוד כתבות

מימין: שגיא גידלי ועמית ברקת  / צילום: נדב כהן יונתן

SonicWall הובילה השקעה של 10 מיליון דולר בחברת הסייבר פרימטר 81

פרימטר 81 מפתחת טכנולוגיה לגישה מאובטחת מרחוק לרשתות ארגוניות ● עוד השתתפו בגיוס המשקיעים הקיימים בחברה, Spring Ventures, ומשקיעים פרטיים שהשתתפו גם בסבב הגיוס הקודם

"ZULA" בפיליפינים / צילום: יח"צ

בזמן שישנתם: ההוסטלים הפכו לטרנד לוהט בקרב התיירים והיזמים

יזמים ישראלים כבר מבינים את פוטנציאל פתרונות הלינה המוזלים, והם אפילו מרחיבים את פעילותם בענף בחו"ל ● האם בקרוב מחיר הלינה בישראל יתקרב יותר למחיר הטיסה לארץ?

ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: תמר מצפי

ה"לא יהיה כלום כי אין כלום", הפך היום ל"יהיה הרבה כי יש הרבה"

כתב האישום חושף מציאות עגומה, שבה האיש החזק במדינה מביא כמעט לחורבן של חלקים בתקשורת החופשית ● היום מנדלבליט הוכיח שרוב הביקורת נגדו הייתה חסרת תוקף - מי שתקף אותו בבוטות, חייב לו התנצלות ● פרשנות

אייל טריבר/צילום: יחצ

מיטרוניקס ממשיכה לצמוח בשיעור דו ספרתי והמניה דוהרת; קיבוץ יזרעאל מחזיק מניות בשווי 2 מיליארד שקל

יצרנית הרובוטים לניקוי בריכות שחייה דיווחה על הכנסות של כ-165 מיליון שקל ברבעון השלישי, צמיחה של 14% לעומת הרבעון המקביל אשתקד ● "העונה בחצי הכדור הצפוני התארכה לתוך הרבעון השלישי, שהתאפיין בהמשך ביקושים חזקים בארה"ב ופתיחה מרשימה של העונה באוסטרליה"

בורסת הונג קונג. / צילום: Shutterstock

וול סטריט סגרה יום שלישי ברציפות של ירידות על רקע מתיחות הסחר

שלושת המדדים המרכזיים איבדו 0.2%, והדאו ג'ונס רשם את רצף הירידות הארוך ביותר מאז אוגוסט ● מגעים למיזוג בתחום הברוקראז' הבינלאומי בין צ'ארלס שוואב לטי.די אמריטרייד ● דיווח: ארה"ב עשויה לדחות את הטלת המכסים שנקבעה ל-15 בדצמבר

שי ניצן/ צילום: איל יצהר

פרקליט המדינה שי ניצן בשיחות סגורות: נתניהו לא יכול לקבל מנדט להקים ממשלה תחת כתב האישום

על פי גורמים במשרד המשפטים, פרקליט המדינה שהיה אחד הגורמים הדומיננטיים בהליכים המשפטיים טען בשיחות כי נתניהו לא יוכל להרכיב ממשלה משום שעליו לקבל מנדט להרכיבה ודבר זה איננו אפשרי תחת כתב אישום

ראש הממשלה בנימין נתניהו והיועהמ"ש אביחי מנדלבליט / צילומים: מארק ישראל סלם, איל יצהר, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

מדינת ישראל נגד ראש ממשלת ישראל: היועמ"ש החליט להעמיד את נתניהו לדין בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים

בתיק 4000 (תיק וואלה-בזק) יואשם נתניהו בשוחד, בתיק 2000 (השיחות עם מו"ל ידיעות אחרונות) בקבלת טובות הנאה ובתיק 1000 (תיק המתנות) גם כן בקבלת טובות הנאה ● גם מו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס יואשם בניסיון למתן שוחד ● שאול ואיריס אלוביץ׳ יואשמו במתן שוחד

נפגעי הקורקינטים - 20 בנובמבר 2019

אתמול באיכילוב: 12 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

בניין ה-OECD בפריז / צילום: עמירם ברקת

ה-OECD צופה ירידה בצמיחה בישראל לקצב של 2.9% בשנתיים הבאות

כמו כן צופה הארגון ירידה בצריכה, האטה בשוק העבודה ודחיפה מסוימת מהריבית הנמוכה ומיצוא הגז ● בדוח הרבעוני שלו הודיע הארגון כי הצמיחה הגלובלית האיטית תימשך, וכי הוא צופה שיפור צנוע בקצב הצמיחה העולמית רק ב-2021

אסנת רונן / צילום: ישראל הדרי

אסנת רונן מונתה ליו"ר פרטנר במקום אדם צ'זנוף: "החברה בעמדה מצוינת"

צ'זנוף פרש מהתפקיד בשבוע שעבר יחד עם דירקטורים נוספים מקבוצת סבן, לאחר שהקבוצה ויתרה על השליטה בפרטנר ● האצ'יסון תגיש למשרד התקשורת בקשה להיתר שליטה בימים הקרובים

אם זה היה נגמר טוב, זה לא היה נגמר / צילום: shutterstock

"התפיסה שאין לבגידה משקל בהכרעת הדין היא שגויה"

כך אמר דיין ביה"ד הרבני הרב סיני לוי במסגרת כנס "מחיר הבגידה" בקריה האקדמית אונו ● בחלוף כשנה מאז שניתן "פסק דין הבוגדת", במסגרתו נשלל מאישה רכוש תוך מתן משקל לבגידה נטענת בבעלה, ממשיכים מומחי דיני המשפחה להתווכח על משמעויותיו של פסק הדין

הבורסה בתל אביב / צילום: שאטרסטוק

נעילה מעורבת בבורסה בתל אביב: מניית טבע עלתה ב-1.3%

מדד ת"א 35 איבד 0.4%, מנגד מדד ת"א 90 עלה ב-0.1% ● נייס איבדה 1.7%, פועלים ירדה בשיעור דומה ● אלוני חץ איבדה 2.5%, דלק קידוחים איבדה כ-1%

כנס חדרה לאנרגיה- שומרי הבית / צילום: ענבל בן יעקב

"התנהלות המדינה סביב אסדת לווייתן ממשיכה להיות תמוהה"

המועצות המקומית זיכרון יעקב, פרדס חנה-כרכור, עמק חפר, ג'סר א-זרקא, מגידו ועמותת "צלול" הגישו עתירה לביטול היתר הפליטה של אסדת לוויתן והן דורשות צו מניעה נגד הפעלת האסדה ● גם עמותת "שומרי הבית" פנתה לבית המשפט, ופעיליה שיבשו את נאומו של השר שטייניץ הבוקר בכנס בחדרה

תאונת קורקינט  בתל אבי ב / צילום: יחצ

"שמעתי 'קנאק' בכתף ולא הבנתי מה קורה לי": עם מי באים בחשבון כשנהג קורקינט פוגע ונעלם

מה קורה כשמאבדים שליטה בכלי ממונע חשמלי? ● חוויות מפי נפגעים שהגיעו לחדרי המיון ● שני מוסדות רפואיים נוספים פנו ל"גלובס" והודיעו כי הם נערכים לדיווח יומי על נפגעי קורקינטים ואופניים חשמליים שיפורסמו אצלנו

חנוך ועידן מוטולה / צילום: אלבום פרטי

שווים בתקשורת: המיזם להקמת גוף תקשורת שמורכב מעיתונאים עם מוגבלות

העיתונאי עידן מוטולה, שהקים את עמותת "שווים" שמטרתו "לתת קול לאנשים עם מוגבלות", החליט להקים גוף תקשורת ייעודי שיורכב ע"י אנשים בעלי מוגבלויות מתחומים מגוונים ● לשם כך הוא פתח קמפיין לגיוס המונים

לב לבייב / צילום: תמר מצפי

הדילמה של משקיעי אפי פיתוח: האם להיענות להצעת הרכש של לבייב - בפחות מחצי מההון העצמי

הצעת הרכש שהגיש לבייב   להחזקות הציבור בחברה בסכום של 110 מיליון דולר, תישאר פתוחה עד 19 בדצמבר ● לבייב באופן ישיר בכ-65% ממניות אפי פיתוח, אותן רכש בספטמבר 2016 מחברת אפריקה ישראל הקורסת

אופיר שריד, מנכ"ל מליסרון החדש / צילום: אביב אברמוב

איפוס הוצאות המימון הרבעוניות הקפיץ את רווחי מליסרון ברבעון השלישי ב-25%, ל-131 מיליון שקל

ענקית הקניונים נהנתה מתחילת השנה מעליית שווי של קרוב ל-400 מיליון שקל בנכסיה ● בתשעת החודשים הראשונים של 2019 הציגו הקניונים האזוריים של הקבוצה גידול של 3.5%, עם פדיונות בהיקף של 5.2 מיליארד שקל ● הצומח ביותר הוא קניון רמת אביב שהציג גידול של 5.6% בפדיונות

רנדי צוקרברג / צילום: Andrew Kelly, רויטרס

רנדי צוקרברג תתחיל להשקיע בסטארט-אפים בתחום המדיה בישראל

צוקרברג מצטרפת כשותפה כללית לקרן חדשה בשם סבבה ונצ'רס ● לפי הודעת הקרן, היא מבקשת לגייס 35 מיליון דולר להשקעות

הון שחור לא טוב לחברות סגורות / צילום: shutterstock

האם הגיע הסוף למקלטי המס - ואיך זה קשור לעומר אדם?

3 ישראלים נעצרו השבוע בחו"ל, כיוון שלא דיווחו כראוי לרשות המסים על הכנסותיהם ● במקביל נקבעו כללים חדשים במקלטי מס רבים בעולם שעלולים להבריח את החברות שהתאגדו אצלם ● המלחמה הגלובלית בכסף השחור עולה מדרגה, והפעם הרשויות לא מרפות ● האזינו 

תחנת הכח אלון תבור /  צילוםיוסי זמיר חברת החשמל

אנרג'יאן תמכור לתחנת אלון תבור גז טבעי בכמיליארד דולר על פני 15 שנים

המחיר בעסקה נמוך בכ-40% מזה שמשלמת חחברת חשמל עבור גז ממאגר תמר ● העסקה מותנית בהשלמת הרכישה של אתר אלון תבור על ידי קבוצת MRC - הכוללת את  מאיר שמיר, רפק, קרן ג'נריישן קפיטל וחברה סינית - מידי חברת החשמל תמורת כ-1.9 מיליארד שקל