גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"מערכת הבריאות מורעבת, בינואר ניפול לגירעון של 2.5 מיליארד שקל": התחזית הקודרת של מנכ"ל קופ"ח כללית

פורטפוליו עם מנכ"ל כללית, פרופ' אהוד דודסון: על היתרונות של מערכת הבריאות בארץ וגם על הכשלים, על הספר שכתב בהסתמך על הניסיון שלו, ועל הספר שעוד יכתוב

פרופ’ אהוד דודסון / צילום: ענבל מרמרי
פרופ’ אהוד דודסון / צילום: ענבל מרמרי

אני: מקווה שאני יודע לנהל אנשים. מגדיר לעצמי מטרת-על ואסטרטגיה לפני שאני צולל לפרטים הקטנים. במהלך השנים למדתי לסמוך על אחרים ולא רק על עצמי.

משפחה: ההורים עלו ב-1937 בנפרד מפלונסק, פולין, עיר הולדתו של בן-גוריון, מוטיב חשוב בביוגרפיה של שניהם. אבא הגיע לבד, בן 17, באוניית מעפילים, ואמא, שהייתה בת 10, הגיעה עם כל המשפחה עם סרטיפיקט שקיבלו מהבריטים בגלל רצח אחד מאחיה בפרעות בחברון. שניהם התיישבו בירושלים, הכירו ביניהם והם התחתנו. אבא היה קצין משטרה, ובזכותו קיבלנו טלפון הרבה לפני כולם, אבל לחברים שלי לא היה קו ולא היה לי למי להתקשר.

ילדות: נולדתי בקריית חיים ומגיל ארבע אני בתל אביב. ילדות נפלאה, ים ומשחקים בחוץ. למדתי ביולוגיה בעירוני ה' ואז התחילה לנבוט החשיבה על רפואה.

רפואה: נרשמתי לעתודה האקדמאית, שש שנות לימודים, סטאז' באיכילוב וקריירה צבאית שבמהלכה הייתי רופא גדודי, חטיבתי, אוגדתי, בפיקוד ומטה בחר"פ. במהלך השירות גיליתי את הכישורים הניהוליים שלי. כבר במדים הייתי רופא בכיר במחלקה בבית החולים של הקופה. השתחררתי בגיל 40 והצטרפתי לקופה.

תמי: אשתי. הייתה מורה לאנגלית, והיום אמנית עם יכולת הבעה מעוררת קנאה וכישרון מדהים. נפגשנו באוניברסיטה כשהייתי בשנה החמישית והיא הייתה סטודנטית ללשון עברית. היא גדולה מהחיים, נותנת ספייס ומאפשרת להתפתח, ויש לה יכולת מדהימה לראות תמיד את חצי הכוס המלאה. יש לנו שלושה ילדים ואנחנו גרים בכפר סבא.

כללית: את האזרחות התחלתי כמנהל מחוז פתח תקווה. אחרי 5 שנים עברתי לנהל את בית חולים מאיר בכפר סבא. 7 שנים אחר כך עברתי להיות סמנכ"ל, הייתי מנהל סורוקה 5 שנים, ולפני שנה וחודש מוניתי למנכ"ל כללית.

הסכמי הייצוב: הסכמים של קופות החולים מול המדינה. זאת שיטה של המדינה לשלוט בנו. מכיוון שאנחנו ניזונים מכספי ציבור, אנחנו מחויבים בכללי מנהל תקין ושקיפות, ותמיד נותנים לנו פחות ממה שאנחנו צריכים כדי שנתייעל. מכיוון שגם ככה התקציב צפוף, ההתייעלות באה על חשבון המבוטחים. ההסכמים הם תלת-שנתיים ונקבעים שנה וחצי בתוך התקופה, כך שבמשך שנה וחצי אנחנו מתנהלים בגירעון. בתחילת ינואר, אחרי שהיינו באיזון, ניפול לגירעון של 2.5 מיליארד שקל. החלטנו לא רק לדרוש את מה שמגיע לנו מהמדינה, אלא גם לצאת בשורת צעדים במטה, במרפאות ובבתי החולים שיחסכו רבע מיליארד שקל בלי לפגוע במטופלים.

ליצמן: מכבד כל מה שעשה. משוכנע שכוונותיו טובות.

קריסת המערכת: המערכת מורעבת. לפני 25 שנים, כשנחקק חוק בריאות ממלכתי, תקציב הבריאות עמד על 7.9% מהתל"ג, והיום הוא עומד על 7.3%, כשבעולם הממוצע עומד על 9%. מדובר על מחסור של 7 מיליארד שקל שאקוטיים למתן טיפול נאות. הבקשה שלנו היא לחזור למה שהיה לפני 25 שנים, ולא תזיק גם אסטרטגיה. העולם מקנא במבנה ובהצלחות של מערכת הבריאות שלנו, ותוכנית "אובמה קר" ניסתה לחקות אותה, בביטוח בריאות שווה לכולם. החוק מתקדם, אבל מה שלא נסגר הם המקורות התקציביים, ומכאן נובעות הבעיות.

רפואת משפחה: הבסיס לרפואה טובה. האזרח מקבל את השירות אצל רופא המשפחה ורק אם ייתקל בבעיה חריפה, ייכנס לאשפוז. אשפוז הוא מסוכן בגלל החשיפה לזיהומים, כך שצריך לעשות את מרב המאמץ להימנע ממנו ולפתח את רפואת הקהילה - שיקום בבית דרך הסלולר, ייעוץ וירטואלי. ה"Tyto" שלנו - פיתוח של סטארט-אפ ישראלי, קופסה עם צינור שמאפשר לרופא לראות מרחוק גרון ואוזניים ולשמוע ריאות ולב - הוא חלק מזה.

מנהיגות במערכת הבריאות: ספר שכתבתי ויצא לאחרונה, ואסרתי על מכירתו והפצתו בכללית. אחרי 30 שנות ניהול, בער לי בעצמות לשתף בתובנות שצברתי במערכת הבריאות, ששונה במהותה מכל מערכת אחרת.

פנאי: כתיבה. ככה נולד הספר הראשון ויש לי הרגשה שיהיה גם שני - הייתי קורא לו בינתיים "להיות מנכ"ל" - שיאגד את התובנות שצברתי בתפקיד. מכיוון שאין לי הרבה זמן, אני כותב קצת בסופי שבוע ובערבים.

תפיסת עתיד: הקדנציה של מנכ"ל קופה היא בת כחמש שנים. בגיל 67 אני מרגיש לגמרי ילד ומוכן לכל האתגרים שנכונים לי. אני רוצה להשפיע השפעה מיטיבה על המערכת ולא חושב על פנסיה.

עוד כתבות

משרדי WeWork במנחם בגין, ת"א / צילום:  Eyal Marilus for WeWork

WeWork החלה בפיטורי עשרות עובדים בישראל

הסערה העולמית בחברה מגיעה לישראל ● היום יצאו זימונים להליכי שימוע לפני פיטורים ל-65 עובדי המטה הטכנולוגי של החברה בישראל ● מדובר בעובדים שפועלים מבניין מידטאון בתל אביב ● במקביל נשלחים מכתבי שימוע לעובדים רבים בכל העולם

מנכ"ל גוגל, סונדאר פיצ'אי / צילום: רויטרס, STEPHEN LAM

כך מתכוונת גוגל לבלום את הפייק ניוז

יכולות ה"טרגוט" של מפרסמי מודעות פוליטיות יצומצמו משמעותית ● המהלך ייכנס לתוקף בבריטניה עוד שבוע מהיום, לפני הבחירות ב-12 בדצמבר ● במדינות האיחוד האירופי המהלך ייכנס לתוקף החל מסוף השנה הנוכחית, וביתר העולם ב-6 בינואר

ישי דוידי / צילום: איל יצהר

קרן פימי נכנסת לביומד: רוכשת 12% ממניות חברת קמהדע תמורת כ-30 מיליון דולר

פימי רוכשת החזקות מקרן ברוש ליאון רקנאטי ויונתן האן ● העסקה נעשתה במחיר שוק המשקף לחברה שווי של כ-240 מיליון דולר

אלוביץ', נתניהו ומוזס / צילום: ברני ארדוב, וואלה ניוז, רויטרס ותמר מצפי, גלובס

הנאשמים מגיבים: "הצגת חלק נקודתי מדברי מוזס בשיחה כהצעת שוחד היא פרשנות שגויה"

היועמ"ש החליט היום להעמיד את נתניהו לדין בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים וכן להעמיד לדין את נוני מוזס, שאול ואיריס אלוביץ' בעבירות שוחד ● מטעם בני הזוג אלוביץ' נמסר כי "על סמך הראיות בתיק, אנחנו משוכנעים שראוי היה להמנע מהגשת כתב אישום נגד מרשינו"

הנשיא ריבלין ויו"ר הכנסת אדלשטיין / צילום: מיכאל דימנשטיין , לע"מ

ריבלין: "גורל חברי הכנסת לא חשוב יותר מגורל הזקנה בבית החולים"

הנשיא ראובן ריבלין מתח ביקורת קשה על הפוליטיקאים בשל כישלון ניסיונות הקמת הממשלה ● "ב-21 הימים הללו, אתם תשבו איש איש לנפשו, עם מצפונו, ותצטרכו לענות על שאלה אחת בלבד: מהי חובתי כלפי מדינת ישראל?"

אביחי מנדלבליט, בכנס לשכת עורכי הדין / צילום: ליאב פלד

מנדלבליט מגיב לראשונה על ההחלטה להאשים את נתניהו בשוחד: "קיבלתי את ההחלטה בלב כבד אך בלב שלם"

באופן נדיר נושא הערב היועמ"ש דברים לאחרת ההחלטה להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה נתניהו ● "הוא ניצל את כוחו ומעמדו כדי להיטיב עימו אישית, לכן החלטתי להעמיד את ראש הממשלה לדין בעבירה של הפרת אמונים"

בני דרייפוס / צילום: כדיה לוי

"הגיע הזמן שמדינת ישראל תמסד את העיקרון של דיור בהישג יד, ולא רק כתגובה למשבר"

מנכ"ל משרד השיכון בני דרייפוס עושה בראיון ל"גלובס" חשבון נפש מקיף על התוכנית הלאומית לסיוע למחוסרי דיור • "מחיר למשתכן הוכיחה שהמדינה יכולה להשפיע אם היא רוצה"

בני גנץ ובנימין נתניהו בפגישה עם הנשיא ראובן ריבלין / צילום: חיים צח, לע"מ

המנדט של גנץ נגמר וישראל נקלעה למצב תקדימי: מה צפוי לקרות ב-21 הימים הבאים?

הודעתו של אביגדור ליברמן כי מפלגתו לא תצטרף לאף אחד מהגושים, מובילה את ישראל לראשונה למצב שבו אף מועמד לא הצליח להקים ממשלה בתום 28 ימים שקיבל מהנשיא • האם יש דרך להימנע מבחירות שלישיות?

ברק שפגע במטוס בשדה התעופה בניו זילנד / צילום: רויטרס

תפס את הרגע: המטוס שנקלע לסערה בניו זילנד ויצא ללא פגע

המטוס המתין לפני המראה בנמל התעופה כרייסצ'רץ' בניו זילנד, אלא שמזג האוויר הסוער באזור, שכלל סערת ברד, גשמים וברקים לא איפשר את תנועת המטוסים בשדה התעופה ובסביבתו ● איש מהנוסעים או מהצוות נפגע מהברק, והתוצאה מסתכמת בתמונה המרהיבה

אופיר שריד, מנכ"ל מליסרון החדש / צילום: אביב אברמוב

איפוס הוצאות המימון הרבעוניות הקפיץ את רווחי מליסרון ברבעון השלישי ב-25%, ל-131 מיליון שקל

ענקית הקניונים נהנתה מתחילת השנה מעליית שווי של קרוב ל-400 מיליון שקל בנכסיה ● בתשעת החודשים הראשונים של 2019 הציגו הקניונים האזוריים של הקבוצה גידול של 3.5%, עם פדיונות בהיקף של 5.2 מיליארד שקל ● הצומח ביותר הוא קניון רמת אביב שהציג גידול של 5.6% בפדיונות

יגאל גוברין, גל נאור, דלית זילבר ובשמת פלג סרצ'נסקי / צילום: חכם צלמים

המהנדסים מפרגנים: קלמן סופרין ונחשון קיויתי קיבלו פרס מפעל חיים

וגם: מנכ"ל פפסיקו חגג 20 שנות שותפות עם שטראוס

כיצד יתמודדו חברות עם השלכות האוטומציה שלהן? / צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

BigPanda גייסה 50 מיליון דולר בהובלת Insight partners

את הגיוס הובילה קרן Insight partners, שהשקיעה גם בוויקס הישראלית ובטוויטר, והשתתפו בו גם המשקיעים הקיימים בחברה Sequoia, Battery Ventures ו- Mayfield

אם זה היה נגמר טוב, זה לא היה נגמר / צילום: shutterstock

"התפיסה שאין לבגידה משקל בהכרעת הדין היא שגויה"

כך אמר דיין ביה"ד הרבני הרב סיני לוי במסגרת כנס "מחיר הבגידה" בקריה האקדמית אונו ● בחלוף כשנה מאז שניתן "פסק דין הבוגדת", במסגרתו נשלל מאישה רכוש תוך מתן משקל לבגידה נטענת בבעלה, ממשיכים מומחי דיני המשפחה להתווכח על משמעויותיו של פסק הדין

בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

היום הגורלי של ראש הממשלה נתניהו מגיע: היועמ"ש ימסור את החלטתו בתיקי נתניהו הערב ב-19:30

הערב צפוי היועמ"ש אביחי מנדלבליט להודיע על הגשת כתב אישום נגד נתניהו בגין שחיתות ציבורית ● לראשונה בתולדותינו תופיע על מסמך משפטי רשמי הכותרת: מדינת ישראל נגד ראש ממשלת ישראל

נוני מוזס / צילום: ברני ארדוב, וואלה! NEWS

מועצת העיתונות: על מו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס להשעות את עצמו על רקע אישום השוחד נגדו

זאת עד לסיום ההליך המשפטי נגדו ● עוד ציינה המועצה כי היא "מביעה זעזוע מן הפגיעה בחופש העיתונות בארץ העולה מכתבי האישום נגד ראש ממשלת ישראל, אשר שב ותקף את התקשורת בהכללה גם בנאום התגובה שלו"

אסנת רונן / צילום: ישראל הדרי

אסנת רונן מונתה ליו"ר פרטנר במקום אדם צ'זנוף: "החברה בעמדה מצוינת"

צ'זנוף פרש מהתפקיד בשבוע שעבר יחד עם דירקטורים נוספים מקבוצת סבן, לאחר שהקבוצה ויתרה על השליטה בפרטנר ● האצ'יסון תגיש למשרד התקשורת בקשה להיתר שליטה בימים הקרובים

מפגינים בטהרן על העלאת מחירי הדלק. / צילום: רויטרס

טהראן מנסה לשכך את מהומות הדלק: מחלקת מענקי מזומנים לעניים ומארגנת הפגנות בעד המשטר

הממשלה העלתה את הסבסוד החודשי במזומן ב-13 דולר לנפש בחודש ל-60 מיליון איש מהמעמד הנמוך והבינוני ● לפחות 106 מפגינים נהרגו במהומות

לב לבייב / צילום: תמר מצפי

הדילמה של משקיעי אפי פיתוח: האם להיענות להצעת הרכש של לבייב - בפחות מחצי מההון העצמי

הצעת הרכש שהגיש לבייב   להחזקות הציבור בחברה בסכום של 110 מיליון דולר, תישאר פתוחה עד 19 בדצמבר ● לבייב באופן ישיר בכ-65% ממניות אפי פיתוח, אותן רכש בספטמבר 2016 מחברת אפריקה ישראל הקורסת

הפגנה של "המרד בהכחדה" / צילום: NOAH BROWNING, רויטרס

סערה בגרמניה: אחד ממייסדי "המרד בהכחדה" המעיט בחשיבות השואה, והתנצל

בראיון עם השבועון הגרמני "צייט" אמר רוג'ר האלאם, אחד ממקימי הארגון הגלובלי, כי השואה אינה יוצאת דופן לעומת מקרים אחרים של ג'נוסייד ● היום פרסם התנצלות על דבריו: "אני מצטער מאוד על המלים שבהן השתמשתי"

בניין ה-OECD בפריז / צילום: עמירם ברקת

ה-OECD צופה ירידה בצמיחה בישראל לקצב של 2.9% בשנתיים הבאות

כמו כן צופה הארגון ירידה בצריכה, האטה בשוק העבודה ודחיפה מסוימת מהריבית הנמוכה ומיצוא הגז ● בדוח הרבעוני שלו הודיע הארגון כי הצמיחה הגלובלית האיטית תימשך, וכי הוא צופה שיפור צנוע בקצב הצמיחה העולמית רק ב-2021