גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מארק צוקרברג: "לפייסבוק תפקיד חשוב במניעת תוכן שגורם לקיטוב"

מנכ"ל פייסבוק נאם בשידור חי ופרש את משנתו בנושא חופש הביטוי ● בפוסט שפרסם יממה קודם לשידור הנאום כתב צוקרברג כי יתייחס לאיומים המרכזיים על חופש הביטוי, וכי הנאום הוא זיקוק של כל הדברים שלמד על הנושא בשנים האחרונות

מארק צוקרברג / צילום: צילום מסך מפייסבוק
מארק צוקרברג / צילום: צילום מסך מפייסבוק

מנכ"ל הרשת החברתית פייסבוק מארק צוקרברג נשא הערב נאום חריג בנושא חופש הביטוי. כיממה טרם השידור פרסם צוקרברג פוסט, בו כתב כי בנאומו הוא "ינסה לזקק את הדברים שלמד בשנים האחרונות, במהלכן התמקד באופן אינטנסיבי בנושאים אלה". בפוסט המקדים ציין צוקרברג כי מדובר במסמך המקיף ביותר שהוא כתב בנושא אי פעם.

לדברי צוקרברג, "אני מבין את החששות מריכוז הכוח, אבל אני חושב שרשתות חברתיות ביזרו את הכוח ושמו אותו בידי אנשים. הדבר נעשה בעבר באמצעות התרבות, ועתה הוא נעשה באמצעות הטכנולוגיה.

"כיום אנו רואים תגובות מקוטבות לסוגיות כמו הגירה", הוסיף צוקרברג, "ועומדות בפנינו שתי אפשרויות - להגן על חופש הביטוי, או שנחליט שהמחיר כבד מדי. אני כאן היום כי אני חושב שאנו צריכים להמשיך לעמוד לצד חופש הביטוי. הוא מעולם לא היה מוחלט.

"יש כאלה שטוענים שהאינטרנט צריך לאפשר חופש ביטוי מלא לפי התיקון הראשון לחוקה אבל כולם מסכימים עם הבעייתיות, למשל כשיש קריאה לטרור או שימוש לצורך פורנוגרפיה. ברגע שמורידים את התוכן הזה, נשאלת השאלה איפה הגבול. יש כאלה שטוענים שאסור לומר דברים שאנשים לא אוהבים, אבל היום יש יותר ויותר דברים שאמירתם מסוכנת".

לדברי צוקרברג, יש לפייסבוק "תפקיד חשוב במניעת תוכן שגורם לקיטוב". שידורי לייב, לדברי צוקרברג, "משמשים עבור מורות כדי להעביר תכנים לתלמידים, אבל גם מעשי רצח. האתגר הוא לפתח מערכת שתגיב במהירות. כיום מערכת אנושית ובוססת בינה מלאכותית מאפשרת תגובה תוך דקות".

לדברי צוקרברג, פייסבוק לא תצנזר דברי פוליטיקאים כדי שהציבור יוכל לשמוע בדיוק מה הם אומרים. צוקרברג הרים את קולו מעט והדגיש כי "לא ראוי שחברה פרטית תצנזר חדשות בחברה דמוקרטית" וכי "אנשים צריכים להחליט מה נכון ומה לא, ולא חברת טכנולוגיה.

"אני מזהה שלושה איומים על חופש הביטוי", אמר צוקרברג, "הראשון הוא רגולציה נגד זכויות אדם. סין בונה אינטרנט שמבוסס על ערכיה שלה והיא מפיצה אותה למדינות אחרות. עד עתה האינטרנט הושפע מארה"ב, אבל אין ערובה לכך שהדבר יוסיף להימשך. עתה יש יותר ויותר שחקניות סיניות.

"בוואטסאפ יש הצפנה ששומרת על פרטיות השיחה, אבל בטיקטוק הסינית יש מילים שאסורות לשימוש, אפילו בארה"ב. האם זה העולם שבו אנו רוצים? אני רוצה שהשירותים שלנו יפעלו בסין, אבל הם לעולם לא יתנו לנו להיכנס לשם. השאלה שכולם צריכים לשאול את עצמם היא ערכים של איזו חברה אנו רוצים שיתנו את הטון בעשורים הקרובים. כאן, אנו אולי לא מסכימים היכן להעביר את הגבול, אבל לפחות אנו מתווכחים היכן הוא צריך לעבור, ועצם קיומו של הוויכוח אומר שיש לנו לפחות כמה ערכים משותפים. האלטרנטיבה היא סט ערכים אחר לגמרי".

בהמשך דבריו הכריז צוקרברג על הקמת פורום שיחליט על ענייני חופש הביטוי, ויספק תשובות ברורות יותר למשתמשים. "בניית המוסד הזה חשובה לי", אמר צוקרברג, "כי לא אהיה כאן לנצח ואני רוצה להבטיח שערכים האלה יושרשו בניהול של פייסבוק גם בהמשך".

האתגר השלישי לדברי צוקרברג "מגיע מהתרבות עצמה". לדבריו, "דמוקרטיה מבוססת על היכולת לשמוע אחד את השני בלי תלות בשאלה האם הוא אוהב את התוצאה שאליהם יכולים להוביל הדברים. אנו לא צריכים לאבד את חופש הביטוי, על מנת שנוכל להבין כמה הוא חשוב, כל עוד אנו נותנים מקום לעוד פרספקטיבות נוכל להתקדם. זה ייקח זמן, אך נתגבר על כך.

"עברנו תהליכי קיטוב אחרי מלחמת העולם הראשונה ובשנות השישים, אבל אם אנשים לא יוכלו לדבר על הנושאים שעל הפרק, לא נוכל לצלוח את האתגרים. יש לנו הרבה אי הסכמות, יותר מאי פעם, אבל זה משום שעתה אנו שמים אותן על השולחן יותר מאי פעם.

"ייקח זמן לאחד את הדעות השונות לנרטיב קוהרנטי. אנו מתמקדים בממשלות אבל הסיפור תמיד היה אנשים רגילים שמשתמשים בקול שלהם כדי להפוך את חיינו ואת הקהילות שלנו טובות יותר. העתיד תלוי בכולנו ובין אם אתה אוהב את פייסבוק או לא, אני מאמין בלתת לאנשים קול כי אני מאמין באנשים. ככל שנלחם על כך, נוכל לכתוב פרק חדש בהיסטוריה", חתם צוקרברג את דבריו.

על מסלול התנגשות עם הממשל

לאחרונה עלו צוקרברג ופייסבוק על לא מעט מסלולי התנגשות עם הממשל האמריקני. באפריל 2018 התעמת צוקרברג עם חברי קונגרס בעת שימוע שנערך בסנאט בפרשת קיימברידג' אנליטיקה.

בתחילת החודש פורסמו דברים שאמר צוקרברג בפגישות פנימיות שערך עם עובדי החברה, ועסקו בתוכנית של הסנאטורית והמועמדת בבחירות המקדימות של המפלגה הדמוקרטית לנשיאות ארה"ב, אליזבת וורן, לפירוק ענקיות הטכנולוגיה ובהן פייסבוק.

על פי הדיווח, אמר צוקרברג כי הוא מתנגד לפירוק ענקיות הטכנולוגיה וכי אם וורן תהפוך לנשיאה "אני מהמר שנתמודד עם אתגר משפטי, ושננצח בו". עוד אמר צוקרברג כי "בסופו של דבר, אם מישהו מאיים על משהו קיומי, אז נכנסים לזירה ונלחמים".

הפגישות נערכו אחרי שפורסם כי פייסבוק תשלם קנס של 5 מיליארד דולר במסגרת הסכם פשרה עם רשות הסחר הפדרלית (FTC), בעקבות חקירה בתחום הפרטיות שהרשות ניהלה נגד פייסבוק, ונערכו במתכונת של שאלות שעובדי החברה הפנו לצוקרברג.

בנוסף לתוכניתה של וורן ולקריאות דומות של מתמודדים נוספים לנשיאות ארה"ב מהצד הדמוקרטי, פייסבוק מתמודדת עם מספר חקירות הגבלים עסקיים: של ה-FTC, של תובעים כלליים ממספר מדינות בארה"ב ושל ועדת השיפוט של הקונגרס.

צוקרברג טען בפגישה כי פירוק החברה רק יפגע באופן בו היא מתמודדת עם סוגיות כמו התערבות זרה בבחירות, וציין את המתחרה טוויטר: "טוויטר לא יכולה לעשות עבודה טובה כמונו, הם מתמודדים עם אותם נושאים אבל לא יכולים להשקיע כמונו. ההשקעה שלנו בתחום בטיחות המשתמשים גדולה יותר מעל ההכנסה שלהם", אמר.

וורן עצמה פרסמה ציוץ בו הגיבה לדבריו של צוקרברג, וכתבה כי "חברות כמו פייסבוק לוקחות חלק בפרקטיקות לא תחרותיות, דורכות על זכויות הפרטיות של משתמשים, ומתעלמות מהאחריות שלהן להגן על הדמוקרטיה", וכי צריך "לתקן את המערכת המושחתת" שמאפשרת להן לנהוג באופן הזה, לטענתה.

עוד כתבות

נפגעי הקורקינטים - 19 בנובמבר 2019

אתמול באיכילוב: 10 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים, מתוכם 4 אושפזו

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

נתניהו ומנדלבליט/  צילום: אלכס קולומויסקי / ידיעות אחרונות

מומחי ההגנה של נתניהו: למה לדעתנו סיקור חיובי איננו שוחד

בשימועים בתיקי רה"מ הציגו פרקליטיו חוות דעת מיוחדת שכתבו חמישה מומחים למשפט בכירים, נתן לוין, אבי בל, ריצ'רד הידמן, יוסף טיפוגרף ואלן דרשוביץ, ולפיה אסור לפרקליטות להתערב בנעשה בתקשורת • כעת, ערב החלטת היועמ"ש הם מבקשים להשיב למבקרים ● דעה

בניין הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

נעילה מעורבת בת"א: טבע צנחה ב-4.4%, אופקו זינקה ב-8%

מניית בנק פועלים איבדה כ-2% לאחר הדוחות ● גילת זינקה ביותר מ-5%, ישראכרט ושטראוס עלו ב-2.6% לאחר פרסום דוחות הרבעון השלישי ● וול סטריט נסוגה מהשיא בצל האיום של טראמפ בהטלת מכסים נוספים אם סין לא תחתום על הסכם

דנה עזריאלי.  "אני לומדת מכולם"  / צילום: איל יצהר

בחמישייה הפותחת של הבורסה: קבוצת הנדל"ן עזריאלי כבר בשווי של 32 מיליארד שקל, לאחר עוד דוח חזק

הרווח הנקי צמח ברבעון השלישי ב-9% ל-289 מיליון שקל ● מתחילת השנה רשמה הקבוצה שיערוכי נכסים ב-175 מיליון שקל, בעיקר מפעילות המשרדים, שתרמו לזינוק של 30% ברווח בתקופה זו ל-990 מיליון שקל

בני גנץ ובנימין נתניהו בפגישה עם הנשיא ראובן ריבלין / צילום: חיים צח, לע"מ

המנדט של גנץ נגמר וישראל נקלעה למצב תקדימי: מה צפוי לקרות ב-21 הימים הבאים?

הודעתו של אביגדור ליברמן כי מפלגתו לא תצטרף לאף אחד מהגושים, מובילה את ישראל לראשונה למצב שבו אף מועמד לא הצליח להקים ממשלה בתום 28 ימים שקיבל מהנשיא • האם יש דרך להימנע מבחירות שלישיות?

גורדון סונדלנד / צילום: Loren Elliott, רויטרס

עדות חדשה בשימועי האימפיצ'מנט מהדקת החבל סביב צוואר טראמפ

גורדון סונדלנד, שגריר ארה"ב לאיחוד האירופי: היתה התניה של תן וקח בהתנהלות טראמפ מול נשיא אוקראינה זלנסקי ● בעבר הכחיש טראמפ בתוקף התניה כזו ● תגובה ראשונית של טראמפ הערב: "לא מכיר את סונדלנד כל כך טוב. לא דיברתי אתו הרבה"

דוד ביטן, הליכוד / צילום: איל יצהר, גלובס

האם בלי בדר ועופר הליכוד הייתה גדולה כמו כחול לבן?

ח"כ דוד ביטן מאשים הסכם עודפים כושל בכך שהליכוד קטנה מכחול לבן. הזיכרון בוגד בו ● המשרוקית של גלובס

אילן ארד קשת (מימין), מנכ"ל יצירה, וגיא ניסנזון, יו"ר ובעלים  / צילום: SHANNON STAPLETON, רויטרס

"יש בארץ בתי השקעות גדולים שיכולים להיכנס לבעיה רצינית במקרה של משבר וגל פדיונות"

אילן ארד-קשת, מנכ"ל בית ההשקעות יצירה, מעריך כי "המגמה החיובית בשוקי ההון בארה"ב צפויה להימשך לתוך 2020" ● בית ההשקעות הצעיר, שהוקם לפני כשנתיים וחצי, הגדיל מאז את היקף הנכסים בקרנות הנאמנות שהוא מנהל ליותר מ-200 מיליון שקל

הבורסה בתל אביב / צילום: שאטרסטוק

המסחר בבורסה בתל אביב צפוי להיפתח על רקע הירידות אמש בניו יורק

פז דיווחה אמש על ירידה של 7.4% ברווח הנקי ל-126 מיליון שקל ● אלבר סיכמה את הרבעון עם עלייה מתונה של 0.1% בלבד בהכנסות ל-778.2 מיליון שקל ● לאחר רצף עליות בוול סטריט, המדדים רשמו אמש את היום הגרוע מזה חודש

ירי רקטות לעבר מישראל לאחר חיסולו של בהאא אבו על-עטא / צילום: רויטרס

אין ולא תהיה דרך למגן את כל הבתים בארץ מהתקפות הרקטות

הגיע הזמן לומר לאזרחים ביושר: אין ולא תהיה דרך להוסיף לכל הבתים הישנים בישראל מקלט שאפשר להגיע אליו בשניות ● דעה

מאות מפגינים מחוץ לישיבת הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בירושלים נגד הפקת פצלי שמן בעדולם, 2014 / מגמה ירוקה

דוח חדש: חיפושי נפט ופצלי שמן משתרעים על פני עשירית משטח ישראל

עם כל הכבוד לחלום ישן נושן למציאת נפט כחול-לבן, האם מדינת ישראל צריכה לפתח מאגרי דלקים פוסיליים כשהמגמה העולמית היא מעבר לאנרגיות נקיות?

הפגנה של "המרד בהכחדה" / צילום: NOAH BROWNING, רויטרס

סערה בגרמניה: אחד ממייסדי "המרד בהכחדה" המעיט בחשיבות השואה

בראיון עם השבועון הגרמני "צייט" אמר רוג'ר האלאם, אחד ממקימי הארגון הגלובלי, כי השואה אינה יוצאת דופן לעומת מקרים אחרים של ג'נוסייד

הסלמון הנגוע / צילום: יח"צ

חברת ויליגר מודיעה: ריקול לסלמון מעושן בשל ליסטריה

מדובר במותג ויקינג (ברקוד 7290002077725), שיוצר ב-7 בנובמבר, ותאריך האחרון לשימוש הוא ה-7 בדצמבר 2019

מערב העיר הרצליה / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

הותמ"ל אישרה היום את תוכנית קרית שחקים בהרצליה

התוכנית כוללת 1,650 יח"ד שייבנו ב-7 מגדלים בני 22-60 קומות, שטחי תעסוקה ומסחר ומרכז תחבורה מטרופוליני

גיימרית / צילום: Shutterstock

גוגל השיקה את הפרויקט השאפתני של גיימינג בענן ומפתחת 450 משחקים

מעתה יוכלו גיימרים לשחק במשחקים באיכות גבוהה בדפדפן כרום ובמכשירי פיקסל, ללא צורך בחומרה יקרה ומתקדמת ● השירות טרם זמין בישראל

יצחק תשובה/ צילום: איל יצהר

ישראמקו ותמר פטרוליום פנו לממונה על התחרות בגלל סירוב שותפותיהן ב"תמר" לאשר עסקה עם חברת החשמל

ישראמקו, תמר פטרוליום, דור גז ואוורסט תשתיות, המחזיקות יחדיו ב-53% מהזכויות במאגר, טוענות כי שותפותיהן למאגר, דלק קידוחים ונובל אנרג'י, מונעות תיקון הסכם לאספקת גז בין תמר לחברת החשמל בשל האינטרסים שלהן במאגר המתחרה לוויתן

 

רביב מלמד, נפתלי חייט ומירי רטנר./ צילום: איל יצהר

ואיאר גייסה 109 מיליון דולר: "מקווים להגיע למצב שבו נתחיל לממן את עצמנו וחיים בזכות עצמנו"

הסבב הנוכחי מביא את סך גיוסי החברה ל-188 מיליון דולר

ברני סנדרס/  צילום: רויטרס

ברני סנדרס בעימות הדמוקרטי: "אני פרו-ישראלי, אך אנו צריכים לדאוג לפלסטינים"

הסכסוך הישראלי-פלסטיני פרץ (בקצרה) לעימות הדמוקרטי אמש ● הסנאטור ברני סנדרס העלה ביוזמתו את הנושא: "שוב אין זה מספיק טוב להיות פרו-ישראלי" ● זכה בתשואות ● התקפה על הילארי קלינטון

בניין הבימה בתל אביב / צילום: Shutterstock

ההצגה ממשיכה? ההסתדרות תסייע בתשלום משכורות לעובדי הבימה

על רקע המשבר שמאיים על עתיד התאטרון הלאומי, נפגשו יו"ר ההסתדרות ומנכ"לית הבימה ● במהלך הפגישה סוכם כי ההסתדרות תסייע בתשלום שכר העובדים באמצעות הקרן למפעלים במצוקה ● בר-דוד: "לא אתן יד לכך שהתאטרון הלאומי ייסגר במשמרת שלי"

עובדי חברת CHEQ  / צילום: יח"צ

חברת CHEQ גייסה 16 מיליון דולר כדי להגן על המפרסמים

את סבב הגיוס השני של החברה המפתחת מערכות להגנה על פרסומות ברשת הובילו MizMaa ו-Battery ונצ'רס ● סך הכל גייסה החברה 22 מיליון דולר