גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ההסכם עם ארדואן: ממשל טראמפ תקע סכין נוספת בגב הכורדים

ההתקפלות של טראמפ לפני ארדואן היא מהלומת קטלנית על שאיפת הכורדים לבית לאומי ומנציחה את דריסת הרגל הטורקית בסוריה ● מיט רומני: "האם ארה"ב כל כך חלשה עד שטורקיה הצליחה לכופף לה את היד?"  ● האם הנדל"ן של טראמפ בטורקיה שימש אמצעי לחץ בידי ארדואן? ● פרשנות

הנשיא טראמפ / צילום: רויטרס
הנשיא טראמפ / צילום: רויטרס

 

הסכם הפסקת האש בסוריה שעליו חתמו אתמול סגן נשיא ארה"ב, מייק פנס, ורג'פ טאיפ ארדואן, נשיא טורקיה, הוא מהלומה קטלנית לשאיפת הכורדים לבית לאומי. ההסכם מנציח את דריסת הרגל הטורקית בסוריה, פותח חלון הזדמנויות לדאעש, מעניק מרחב פעולה לאיראן בסמוך לישראל ונותן אור ירוק להעמקת הנוכחות הרוסית בסוריה. וכמובן, ההסכם משמיד את שאריות אמינותה של ארה"ב כבעלת ברית של כוחות האור בתבל.

את הפיאסקו הזה אפשר לסכם בשלושה משפטים קצרים: ארדואן גבר על דונלד טראמפ. טורקיה כופפה את ידה של ארה"ב. ממשל טראמפ תקע סכין נוספת בגבם של הכורדים בפעם השניה בתוך פחות משבועיים.

זה הכישלון הדיפלומטי והאסטרטגי הגדול ביותר של טראמפ מאז כניסתו לבית הלבן, לפני קצת פחות משלוש שנים, ואי-אפשר להימלט מההשוואה המתבקשת בין הפקרת הכורדים לבין ההתנערות של נוויל צ'מברלין מצ'כוסלובקיה ב-1938.

לא חשוב שבעקבות חתימת ההסכם הכריז טראמפ על ניצחון "מדהים", בהצהרה מצוייצת שמהווה עלבון לשכל הישר: "זה יום גדול לציוויליזציה. אני גאה בארה"ב שצעדה עמי במסלול הכרחי, אם כי בלתי קונוונציונלי במידה מסוימת. אנשים ניסו להשיג עסקה כזו במשך שנים רבות. חייהם של מיליוני אנשים ניצלו. ברכות לכולם".

אך למי הברכות? לארדואן שהציג את נשיא ארה"ב ככלי ריק? לכורדים, שנעקרו מהאזור האוטונומי שלהם בצפון סוריה? לרוסים שהמדיה שלהם שמה ללעג את התקפלות אמריקה הגדולה? (הנה שתי שורות ממאמר אופ-אד בעיתון "מוסקובסקי קומסומולטס", מאתמול: "פוטין זכה במפעל הפיס בנצחונו הבלתי צפוי במזה"ת... אלה שהיו משוכנעים שלא נוכל לעשות שימוש בטראמפ צריכים לחשוב שוב").

אם פורטים לרכיביו את הניצחון ה"מדהים" שהשיגו מייק פנס ומייק פומפיאו, שלוחיו של טראמפ לארדואן, מתברר שמדובר בתבוסה גדולה: עשרות, אם לא מאות כורדים נהרגו בבליצקרייג של טורקיה; אלפי אנשים, רובם כורדים, נאלצו לנטוש את בתיהם ונהפכו לפליטים; נחילים של לוחמי דאעש נמלטו ממחנות המעצר שלהם, לאחר שהשומרים הכורדיים עזבו את משמרתם והצטרפו למערכה הצבאית להגנה על הבית; מנהיגי הכורדים, שנותרו ללא משענת אמריקאית או אחרת, נאלצו לחפש חסות אצל בשאר אסד, שליט סוריה, במהלך שצפוי לשנות את היערכות הכוחות באזור לרעת ישראל וארה"ב.

טראמפ אומר, כי היה צריך "טיפה של אהבה קשוחה" וכמובן סנקציות נשכניות, כדי לשכנע את ארדואן להסכים להפסקת אמש. אבל המחבר של "אמנות העסקה" לא טרח להסביר מה נתן השליט הסמכותני של טורקיה במהלך המו"מ. אלו ויתורים הוא עשה? ובכן, התשובה היא אפס ויתורים. ארדואן קיבל את מבוקשו: רצועת ביטחון ברוחב 20 ק"מ בתוך סוריה, במקביל לקו הגבול עם טורקיה, שמלכתחילה היתה מטרת הפלישה.

"נראה כאילו מדובר בהתקפלת מוחלטת של ארה"ב לנוכח כל דרישות הטורקים", אמר אריק אדלמן, לשעבר שגריר ארה"ב בטורקיה ופקיד בכיר בפנטגון בממשל ג'ורג' וו. בוש, בראיון ל"ניו יורק טיימס". "לא נראה שהטורקים ויתרו על משהו".

במילים אחרות: ארדואן צריך להודות לארה"ב על ההסכם הזה, שמעניק לגיטימציה לכיבוש, אבל טראמפ מעדיף להציג המסמך כהישג אמריקאי. וצריך להדגיש: הטורקים מסרבים להודות שהושג הסכם להפסקת אש של ממש. שר-החוץ הטורקי, מובלוט קובוסוגלו, אמר אמש שלא מדובר בהפסקת אש אלא ב"הסכם להפסקת הפעילות המבצעית" ל-120 שעות. הוא הוסיף: "קיבלנו מה שרצינו".

ועכשיו לא נותר אלא לראות איך ימשיכו הטורקים לנהל את קמפיין הטיהור האתני ברצועת הביטחון, עילת המתקפה שלהם, בחלוף 120 השעות. לאחר הכל, ההסכם עם האמריקאים לא אוסר במפורש קיומו של קמפיין לטיהור הרצועה מתושביה הכורדים. האם כולם יתפנו - או יסכימו להתפנות - מהרצועה הטורקית החדשה? האם סוכני נדל"ן טורקיים יעברו מבית לבית, עם פרחים ביד, ויציעו לרכוש את הנכס במחיר השוק?

בינתיים מתברר, שההסכם עם ארדואן לא שיכך את מחאות המחוקקים האמריקאים בקונגרס על הבגידה בכורדים. "הודעת הממשל (על ההסכם) מציגה אותו כניצחון", אמר אתמול הסנטור מיט רומני, שהתמודד בזמנו על הנשיאות מול ברק אובמה. "אבל זה רחוק מלהיות ניצחון. נותרו שאלות רציניות לגבי ההחלטה להוציא את הכוחות האמריקאים מסוריה. כיצד התקבלה ההחלטה הנמהרת הזו ומה מצדיק אותה"?

והוא מוסיף: "בהתחשב בפרטים הראשוניים על הסכם הפסקת האש, הממשל חייב גם להסביר מה יהיה תפקידה העתידי של ארה"ב באזור. מה יקרה עתה עם הכורדים ומדוע טורקיה אינה משלמת מחיר על הפלישה לאזור הכורדי".

"אני מקווה שהצדדים יכבדו את ההסכם, אבל במוקד הבעיה הזו נמצאת השאלה מדוע ממשל טראמפ לא ניהל מו"מ עם הטורקים לפני שהחלה הפלישה?", אמר הסנטור.

ואכן, החדירה הטורקית לא הפתיעה את הממשל. למעשה, בהודעתו על ההחלטה להוציא את החיילים האמריקאים מסוריה, לפני פחות משבועיים, מדגיש טראמפ שהטורקים ייכנסו לאזור. ההודעה הזו פורסמה בתום שיחה עם ארדואן. מדוע לא ניהל טראמפ מו"מ על גורל הכורדים לפני ההחלטה להוציא את הכוחות האמריקאים?

רומני אומר עוד: "הפסקת האש אינה משנה את העובדה שאמריקה נטשה את בעלי בריתה הכורדים, וכאילו כדי לזרות מלח על הפצעים, הממשל מדבר עליהם בזלזול, כלאחר יד, למרות שכורדים נהרגו כאשר לחמו בצד האמריקאים, בתיהם עלו באש ומשפחותיהם נקרעו".

"מה שעשינו לכורדים יישאר ככתם עקוב מדם בהיסטוריה האמריקאית", הוא אומר. "האם אנו כה חלשים, כה נטולי כישורים דיפלומטיים עד שטורקיה הצליחה לכופף לאמריקה את היד? טורקיה?"

ובאמת, מדוע התקפל טראמפ לפני ארדואן? או, כפי שרומני מציג זאת: "האם טראמפ נתן את כל הסחורה לארדואן מפני שארדואן היה משכנע במיוחד, או בגלל משהו אחר - נאמר האינטרסים העסקיים של טראמפ בטורקיה, או רצונו להתנער מכל המזה"ת?"

אה, כן. מה שנכון, נכון. סוריה באמת "אינה גובלת באמריקה", כפי שאמר אתמול טראמפ להצדקת רצונו להתנער מהמדינה הזו. ההצהרה הזו מהווה המשך הגיוני ישיר להצהרות קודמות שלו, שלפיהן "אנו רחוקים יותר מ-7000 מייל מהאזור". אבל טראמפ שכח להזכיר, שהטרוריסטים הסעודיים, אלה שרצחו 3000 אמריקאים ב-11 בספטמבר 2001 גמעו את המרחק הזה בלי בעיה. 

עוד כתבות

אודי מוקדי / צילום: איל יצהר

לאחר שעקפה את התחזיות בדוחות: סייברארק יוצאת לגיוס של כ-500 מיליון דולר באג"ח ממוסדיים

ספקית הפתרונות לאבטחת IT עשויה להרחיב את הגיוס עד לסכום של כ-575 מיליון דולר, אם יירשמו ביקושים גבוהים בהנפקה ● תמורת הגיוס מיועדת ככל הנראה למימון התפתחות החברה בשנים הקרובות

קניון גינדי TLV ת"א / צילום: כדיה לוי

משפחת גינדי יוצאת מהאופנה: במו"מ מתקדם למכירת חלקה בקניון TLV למוטי בן משה

בן משה מחזיק כיום במחצית ממניות הקניון המדשדש באמצעות רבוע כחול נדל"ן ● מכירת חלקה של משפחת גינדי, המחזיקה במחצית השנייה של הקניון ופרויקט המגורים הצמוד לו, צפויה להחזיר לידיה הלוואות בעלים של מאות מיליוני שקלים ● הבנקים המממנים כבר אישרו את העסקה

שוקי שפר, מנכ”ל אמדוקס / צילום: יח"צ

אמדוקס מאריכה את שיתוף הפעולה עם AT&T, מגדילה תשלומי דיבידנדים ומרחיבה את תוכנית ה-Buyback

אמדוקס סיימה את שנת הכספים 2019 עם הכנסות של 4.1 מיליארד דולר - גידול של 2.8% בהשוואה לשנה הקודמת ● הדירקטוריון אישר תוכנית נוספת לרכישה בחזרה של מניות בהיקף של עד 800 מיליון דולר

איי הבתולה/ צילום:  Shutterstock א . פ קריאייטיב

חברות האוף-שור מחפשות בית חדש: האם ישראל תצליח לנצל את ההזדמנות הכלכלית?

בימים אלה מחילים מקלטי מס רבים בעולם כללים חדשים, שגורמים לחברות אוף-שור לאבד מהאטרקטיביות שלהן ● המשמעות - משקיעים וחברות מחפשים מקום מבטחים במדינות מסודרות ● הבעיה: המשבר הפוליטי מעכב את הניסיונות של ישראל להביא לכאן חברות זרות

אייל רביד, בעלי ויקטורי / צילום: יח"צ

רשות התחרות אישרה לויקטורי ולפרשמרקט לרכוש סניפים מיינות ביתן

(עדכון) - רשת ויקטורי תרכוש 5 סניפים מקבוצת יינות ביתן ב-63 מיליון שקל; העסקה עדיין לא הגיעה לישורת האחרונה, כיוון שטרם הושגו הסכמות כתובות מכל בעלי הנכסים של הסניפים הנרכשים ● רשת פרשמרקט תרכוש 7 סניפים של יינות ביתן בגוש דן ב-110 מיליון שקל

גוף מטוס שנשלח ממפעלי ספיריט / צילום: רויטרס

מוכנה על מסלול ההמראה: החברה שמייצרת רכיבים לבואינג מציגה גידול בביקושים

בזמן שבואינג מתאוששת בהדרגה ממשבר אסון התעופה הכפול, חברת ספיריט אירוסיסטמס שמייצרת עבורה רכיבים, מציגה גידול בביקושים ● כניסתה לאירופה יחד עם תחזית הגידול המואץ של הסקטור, עשויות לסייע להמשך הצמיחה שלה

קורנפלקס של אלופים / צילום: תמר מצפי

ארבע שנים לרפורמת הקורנפלקס: איך קרה ששינויי המחירים לא התגלגלו לכיס של הצרכנים

דוח של משרד הכלכלה שהגיע לידי "גלובס" בוחן מהן תוצאות הרפורמה להוזלת יבוא מוצרי מזון לישראל ● העלויות של מוצרים כמו קורנפלקס אכן הוזלו, אך ביד השנייה מוצרי חלב ובשר התייקרו ● "הרגולציה על המזון הרגיש נותרה בעינה, באופן המוסיף להכביד על העסקים בתחום"

משה ממרוד / צילום: סיון פרג'

חם לכם? שיא במכירות המזגנים של תדיראן והמניה מגיבה בהתאם

בסיכום הרבעון השלישי עלו הכנסות החברה ב-16% והגיעו ל-270 מיליון שקל ● עוד טרם פרסום הדוחות העלתה חברת מידרוג את הדירוג של תדיראן "נוכח שיפור נמשך בביצועים העסקיים תוך שמירה על פרופיל פיננסי בולט לטובה"

חיפוש נפט וגז/ צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

ניצחון לארגוני הסביבה: חיפוש פצלי שמן באורון ירד מסדר היום

מועצת מקרקעי ישראל דחתה את הדיון בנוגע לאישור חיפוש פצלי שמן באתר אורון בנגב למועד לא ידוע ● המשרד להגנת הסביבה: "לקידום העסקה יהיו השלכות שליליות על מדינת ישראל והמשק"

אודי סגל / צילום: אביב חופי

טלטלה בחדשות 13? בחברה שוקלים להעביר את אודי סגל להגשת המהדורה המרכזית

על רקע נתוני הרייטינג הבעייתיים, הכוונה לערוך שינויים במהדורת החדשות עומדת על סדר היום של מנהלי רשת 13 כבר תקופה ארוכה ● חדשות 13 בתגובה: "תמר איש-שלום תמשיך להיות המגישה המרכזית"

אנטנת סלולר במצפה רמון / צילום: שאטרסטוק

מקורות בשוק התקשורת: יש ניסיונות לעסקאות נדל"ן על אתרי הסלולר

ל"גלובס" נודע שבשבועות האחרונים מנסה קבוצת יזמי נדל"ן לקדם עסקת ענק לרכישת אתרי הסלולר של חלק מהחברות והחכרתן מחדש לחברות לטווח ארוך

מאגר הגז הטבעי "לוויתן" / צילום: אלבטרוס

"שומרי הבית" לליצמן: "תקופת ההרצה של 'לוויתן' - סכנה לבריאות הציבור"

הבוקר פנתה ח"כ חיימוביץ' בשאילתה לסגן השר ליצמן בנושא היתר הפליטה לאסדת "לוויתן" בתקופת ההרצה, בה מתוכננים להיפלט לאוויר חומרים מזהמים בכמות הגדולה פי 2.5 מזה שיותר לאסדה לפלוט במשך שנת פעילות שלמה ● ליצמן: "לא מכיר את הנושא"

תוכנית סירקין / צילום: יח"צ

הוותמ"ל אישר: 8,500 דירות יוקמו במזרח פתח תקווה

הותמ"ל החליטה לאשר את התוכנית השנויה במחלוקת בשטח מחנה סירקין המתפנה בפתח תקווה ● התוכנית כוללת רובע מגורים חדש, שטחי מסחר ותעסוקה והיא מהווה את השלב הראשון בפיתוח חלק זה של העיר

אוריאל לין / צילום: תמר מצפי

אוריאל לין על המהלך של אמזון: "מבצע טורפני שנועד להשמיד מתחרים"

נשיא איגוד לשכות המסחר פנה לממונה על התחרות בנוגע למבצע החדש של אמזון, המציע משלוח חינמי ברכישה מעל 49 דולר ● ככל הנראה לין לא באמת מוטרד מהצעת הערך במבצע הנקודתי הנוכחי, אלא מבטא חשש כללי מהשיטה בה אמזון נוהגת לכבוש נתחי שוק

 שי וינינגר ודניאל שרייבר- למונייד / צילום: שלומי יוסף

דיווח: למונייד דוחה את ההנפקה בעקבות נפילת WeWork

באפריל האחרון החברה גייסה 300 מיליון דולר בהובלת סופטבנק, לפי שווי של למעלה ממיליארד דולר ● הכנסותיה של למונייד הן אמנם גבוהות, אך כמו יתר חברות הפורטפוליו של סופטבנק היא עדיין חברה הפסדית

פרופ' משה שהם, ד"ר קירה רדינסקי ויונתן עמיר, מקימי חברת דיאגנוסטיק רובוטיקס  / צילום: יח"צ

חברת דיאגנוסטיק רובוטיקס של קירה רדינסקי ומשה שהם גייסה 24 מיליון דולר

דיאגנוסטיק רובוטיקה עוסקת בניהול עומסים בבתי חולים ● בין משקיעי הסבב נמצאים כמה מן המשקיעים הבולטים בתחום הבריאות הדיגיטלית והמכשור הרפואי: קרן הון הסיכון של קבוצת אקסלמד בשיתוף עם מבטח שמיר, ד"ר קובי ויהודית ריכטר, דיויד ודניאל אריסון, קרן Maverick Ventures Israel, קרן Alpha Capital ומארק סיגל

יו"ר ההסתדרות, ארנון בר-דוד, מנכ"ל פלאפון, רן גוראון, יו"ר איגוד עובדי הסלולר, האינטרנט וההייטק, יקי חלוצי, יו"ר ועד עובדי פלאפון, יחיאל שמן / צילום: אגף הדוברות בהסתדרות

הסכם קיבוצי חדש בחברת פלאפון בתוקף עד יולי 2022: מה יקבלו העובדים?

ההסכם כולל מענק חתימה בסך 20 מיליון שקל, תוספת שכר של 7%, מענק שנתי, קופת מלגות ללימודים ועוד ● בנוסף תינתן לעובדים אפשרות לפרישה מרצון עם תנאים מיטיבים, יוגדלו תקציבי הרווחה, ויוארכו כל הטבות ההסכם הקיבוצי הקודם ● בסך-הכול כ-400 עובדים יעזבו את החברה

ניסים ברכה /  צילום: מתן נעים

טוגדר תגדל קנאביס עבור בעלי "גרין סמוק" לשעבר תמורת 192 מיליון שקל; יוניבו בדרך לרכוש בית מרקחת

ההסכם אמור להניב לטוגדר סכום של 192 מיליון שקל על פני חמש שנים, כש-5 מיליון שקל מתוכם ישולמו מיד ● בעקבות ההודעה זינקה מניית החברה בכ-24% לשווי של 195 מיליון שקל

נפתלי בנט ובנימין נתניהו עם בכירי צה"ל במפקדת פיקוד דרום / צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון, יח"צ

נתניהו: "יש שינוי של המשוואה. המחבלים יודעים שהם יכולים להיות על הכוונת"

ראש הממשלה בנימין נתניהו לצד שר הביטחון הנכנס נפתלי בנט נפגשו היום עם בכירי צה"ל במפקדת פיקוד דרום ● נתניהו: "אנחנו בעיצומה של מערכה, ומקווים שהיא תהיה קצרה ככל האפשר"

הסמל של גוגל כיום / צילום: רויטרס

גוגל נכנסת לבנקאות דיגיטלית: תציע חשבונות עובר ושב

מדובר בשיתוף פעולה של גוגל, בנק Citigroup ואיגוד אשראי קטן באוניברסיטת סטנפורד שיצא לפועל בשנה הבאה ● גוגל התחייבה שלא תמכור את המידע הפיננסי של המשתמשים בשירות