גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

האם ארה"ב תצליח לבלום את הסטארט-אפ מאחורי "האח הגדול" הסיני

חברת Megvii נכנסה באחרונה לרשימה השחורה של הממשל האמריקאי, דווקא בעיתוי רגיש עבורה - כשהיא עומדת לקראת הנפקה בבורסה ● האם החרם הוא כלי אפקטיבי, מה חושבים על כך בחברה והאם האמריקאים באמת חוששים מהטכנולוגיה שלה?

תוכנת זיהוי הפנים של מגווי / צילום: רויטרס
תוכנת זיהוי הפנים של מגווי / צילום: רויטרס

החודש שלף ממשל טראמפ שפן נוסף מהכובע בשורת צעדיו נגד סין, עם הכרזה על שמונה חברות טכנולוגיה סיניות שיוחרמו על ידי הממשל, ויצטרפו לענקית הסינית וואווי ב"רשימה השחורה ("Entity List") של מחלקת המסחר. הכללה ברשימה מונעת מחברות לרכוש רכיבים, סחורות או תוכנות מארה"ב. אחת מאותן חברות היא סטארט-אפ הענק המסקרן Megvii (מגווי), שנאלץ להתמודד עם החדשות הרעות בתזמון כלל לא פשוט עבורו - כשהוא בדרך להנפקה. מגווי היא חברה סינית, שקיבלה הערכת שווי של מיליארדים למרות הפסדים כבדים. החברה פיתחה טכנולוגיית בינה מלאכותית עוצמתית, שכוללים יישומים שנויים במחלוקת שמדאיגים את המערב. אלא שלפי דיווח מ"בלומברג" מסוף השבוע, גם האתגר החדש לא ימנע מהחברה השאפתנית להמשיך כמתוכנן בדרך להנפקה.

מגווי הוקמה ב-2011 על ידי מנכ"ל החברה יין צ'י, ושני חבריו מהלימודים באוניברסיטת צ'ינגהואה היוקרתית. היא עוסקת בזיהוי פנים וביישומים נוספים של טכנולוגיית למידת מכונה, כמו פיתוח תוכנות לסנסורים ורובוטים. במאי החברה גייסה 750 מיליון דולר, ושוויה הוערך לפי דיווחים במעל 4 מיליארד דולר. בסך הכל היא גייסה עד היום 1.4 מיליארד דולר, ובין משקיעיה נמנים עליבאבא, קבוצת ההשקעות של בנק סין, רשות ההשקעות של אבו-דאבי, פוקסקון, Sinovation Ventures של גורו הבינה המלאכותית ד"ר קיי-פו לי ועוד.

מגווי מתהדרת ברשימת הישגים. פלטפורמת זיהוי הפנים שלה, Face++, היא פלטפורמת הראייה הממוחשבת בקוד פתוח הגדולה בעולם; ב-2017 ו-2018 מגווי הביסה את גוגל, פייסבוק ומיקרוסופט במבחני ראיית מכונה בכנס בתחום; ובין לקוחותיה נמנות חברות כמו שיאומי, פוקסקון, לנובו וענקית התשלומים הסינית אנט פייננשל. בסין, הפלטפורמה מוטמעת במגוון שימושים כמו זיהוי נוסעים בתחנות רכבת ושדות תעופה, אימות זהות המשתמשים באפליקציות בנקאיות, ועוד.

הטכנולוגיות של מגווי פועלת על מכשירי ה"אינטרנט של הדברים" לשימוש אישי, לערים חכמות ובשרשרת הייצור, ומשמשות לאבטחת סמארטפונים, הגברת האבטחה ושיפור התכנון העירוני בערים, ואף שיפור היעילות במפעלים ובחנויות. בינואר הצהירה מגווי כי טכנולוגיית זיהוי הפנים שלה סיפקה שירותי אימות זהות ליותר מ-400 מיליון איש, וכי טכנולוגיה בפיתוחה הייתה בשימוש הרשויות הסיניות ביותר מ-260 ערים, וסייעה למשטרה לעצור מעל עשרת אלפים איש.

מנכ"ל מגווי יין צ'י / צילום: רויטרס

הפרט האחרון הוא מה שמדאיג את המערב לגביה. הרשויות בסין ידועות בשימוש שלהן בטכנולוגיות חכמות כדי לנטר את האזרחים, מה שמעלה חשש לניצול לרעה של הטכנולוגיות נגדם ולפגיעה בפרטיות. ה"אקונומיסט", למשל, תיאר את מגווי כ"חדר המנועים של האח הגדול". אך מעבר לחששות מפגיעה באוכלוסייה הכללית על ידי הממשל, החשש מפני פגיעה במיעוטים בסין אף גדול יותר. בעוד שוואווי נכללה ברשימה של מחלקת המסחר אמריקאית במאי בשל טענות כי החברה מהווה סיכון לביטחון הלאומי של ארה"ב, ועשויה להשתמש בציוד שלה כדי לרגל לטובת הממשלה הסינית (טענות שהיא מכחישה), מגווי נכנסה לרשימה מסיבה שונה.

לפי מחלקת המסחר, מגווי, ושבע החברות הנוספות שצורפו לרשימה החודש "פעלו בניגוד לאינטרסים של מדיניות החוץ של ארה"ב" ופגעו בזכויות האדם של מיעוטים מוסלמיים במחוז שינז'יאנג בצפון מערב סין. חברות הטכנולוגיה שנכנסו לרשימה מתמחות במעקב באמצעות וידאו, בזיהוי פנים ובבינה מלאכותית, וכוללות בין היתר גם את המתחרה של מגווי, סנסטיים, שנחשבת לסטארט-אפ הבינה המלאכותית הגדול בעולם; את החברות Hikvision ו-Dahua שמייצרות מצלמות עם יכולות זיהוי פנים; ואת iFlyTek שעוסקת בזיהוי קולי. בנוסף לשמונה החברות, ארה"ב הוסיפה לרשימה גם 20 רשויות וגופי ביטחון סיניים ממחוז שינז'יאנג. על חברות אמריקאיות נאסר למכור סחורות או טכנולוגיות או לעבוד עם 28 החברות והגופים שצורפו לרשימה, אלא אם יקבלו רישיון ממשלתי מיוחד לשם כך. לפי מחלקת המסחר, 28 החברות והגופים לקחו חלק ב"הטמעת הקמפיין הסיני לדכא, לעצור באופן המוני ושרירותי, ולהשתמש בניטור באמצעות הייטק נגד האויגורים, הקזחים, ובאופן כללי נגד המיעוט המוסלמי במדינה".

האויגורים הם מיעוט אתני מוסלמי שחי ברובו במחוז שינז'יאנג. לפי הערכות, המוני אויגורים מוחזקים על ידי סין במחנות חינוך מחדש שמטרתם למחוק את זהותם האתנית והדתית. הרשויות בסין מכחישות זאת וטוענות כי מטרת המחנות היא הכשרה מקצועית ועקירה של דעות קיצוניות, מתוך ניסיון להילחם בטרור.

בגולדמן זאקס שוקלים לסגת

להכללה של מגווי ברשימה השחורה עשויות להיות השפעות שליליות על החברה. אייזק סטון פיש מארגון Asia Society, שפועל לשיפור היחסים בין אסיה והמערב, אמר ל"בלומברג" כי עצם הכללת חברות ברשימה תביא לכך ש"אנשים יחשבו פעמיים לפני שיעבדו איתן, אפילו אם אין סיבות חוקיות שמונעות מהן לעשות זאת. עלויות הפגיעה במוניטין יהיו גדולות יותר מהמחירים הפיננסיים שהן ייאלצו לשלם". בבנק ההשקעות האמריקאי גולדמן זאקס, שמשמש כחתם בהנפקת מגווי יחד עם הבנקים ג'יי.פי מורגן וסיטי גרופ, אמרו בשבוע שעבר כי הם בוחנים מחדש את מעורבותם בהנפקה.

בעקבות הוספתה לרשימה איבדה מגווי גישה לשבבים של אנבידיה, שמהווים רכיב חשוב עבורה. לפי "בלומברג", החברה מנסה להפחית את התלות שלה בארה"ב על ידי פיתוח שבבים משלה, ולפי מכתב של מנכ"ל החברה יין לעובדיה, שפורסם ב-South China Morning Post, החברה גם מתכננת להילחם בהחלטה להכליל אותה ברשימה ונמצאת במשא ומתן מול עורכי הדין של הממשל האמריקאי. עוד כתב יין כי מגווי נערכה מראש לאפשרות שתתמודד עם מחסור ברכיבים בעקבות דיווחים לפיהם החברה עשויה להיכלל ברשימה, וכי החברה "תמשיך בנחישות" עם הנפקתה, למרות שעשויות להיות "הפרעות מסוימות". באופן רשמי החברה הצהירה כי הצעד של ארה"ב נשען על טענות לא מבוססות, וכי מוצריה לא עוצבו במטרה לרדוף קבוצות אתניות, ולקוחותיה נדרשים לא להשתמש בהם כדי להפר זכויות אדם.

מגווי צפתה מראש את האפשרות שיינקטו כלפי צעדים כאלה, והתייחסה לכך בתשקיף שפרסמה לפני מספר חודשים, שבו הציגה אפשרות כזאת ברשימת גורמי הסיכון של החברה. "מספר דיווחים פורסמו לפיהם הממשל בארה"ב שוקל להפוך את החברה שלנו למטרה פוטנציאלית להגבלות סחר, כמו הגבלה הנוגעת לרכישת סחורות, טכנולוגיות ותוכנות אמריקאיות. עצם פרסום הדיווחים כבר פגע במוניטין שלנו. אם הגבלות אכן יוטלו עלינו, ייתכן שיימנע מאיתנו לרכוש טכנולוגיות וסחורות מסוימות, והיכולת שלנו לפתח ולספק את הפתרונות שלנו עשויה להיפגם", נכתב בתשקיף. עוד נכתב כי "הממשל האמריקאי תחת הנשיא דונלד טראמפ מקדם הגבלות גדולות על הסחר הבינלאומי. שינויים במדיניות הסחר הבינלאומית ועליית מלחמת הסחר עשויים להיות בעלי השפעה שלילית על העסק שלנו ועל תוכניות ההתרחבות שלנו".

עוד לפני שמגווי נוספה לרשימה של מחלקת הסחר, שמה נקשר בדיכוי המיעוט האויגורי במספר דיווחים. "ניו יורק טיימס" דיווח באפריל כי מגווי היא אחת החברות שמפתחת עבור רשויות את היכולת להשתמש בזיהוי פנים כדי לאתר אויגורים ולעקוב אחריהם. בדיווח אף צויין כי פרופיילינג אתני אינו סוד בתעשייה ההייטק הסינית, והוא פרקטיקה נרחבת, וכי עובדי מגווי באופן ספציפי הוזהרו שלא לדון בנושא בציבור בשל רגישותו. מגווי הכחישה את הדיווח.

גם ארגון זכויות האדם Human Rights Watch האשים במאי את מגווי בכך שהיא מקושרת לפיתוח אפליקציה בה משתמשות המשטרה והרשויות הסיניות בשינז'יאנג כדי לאסוף מידע על אנשים, לדווח על פעולות חשודות, וליזום חקירות של אנשים שהמערכת סימנה כבעייתיים. אלא שביוני הארגון חזר בו מההאשמות, ופרסם תיקון לפיו מגווי "ככל הנראה לא הייתה שותפה" לפיתוח האפליקציה.

בתשקיף של מגווי קיימת התייחסות גם לסיקור מסוג זה כגורם סיכון עבור החברה. "קיבלנו הרבה כיסוי עיתונאי שלילי בעולם. דיווחים כאלו גורמים נזקים משמעותיים למוניטין שלנו. אנו עשויים להיאלץ להשקיע הוצאות משמעותיות ולהפנות את הזמן ותשומת הלב של ההנהלה שלנו כדי לתקן את ההשפעות של דיווחים שליליים כאלה, מה שעשוי להשפיע על התוצאות שלנו", הצהירו בחברה.

בתשקיף אף צוין כי החברה מחזיקה בעקרונות מנחים הנוגעים לפיתוח בינה מלאכותית באופן אתי, כמו הקפדה על הוגנות וגיוון, הגנה על פרטיות, לקיחת אחריות ועוד, וכי לחברה יש ועדה מייעצת בתחום הבינה המלאכותית שכוללת גם חברים חיצוניים. ככל הנראה, פרטים אלו הם חלק ממאמץ במסגרתו החברה מנסה לבנות לעצמה תדמית שונה מזו שנוצרה לה. בראיון ל-"South China Morning Post" לפני מספר חודשים הצהיר יין כי "אנחנו לא כאן לטווח הקצר או כדי לעשות כסף. אנחנו באמת רוצים להשתמש בבינה מלאכותית כדי לשפר את החיים של אנשים. הכוונות שלנו טהורות", ואילו בעבר אמר ל-MIT Technology Review כי היה רוצה לראות סטנדרט מקובל בכל התעשייה הנוגע לשמירה על פרטיות, וכי בחברה מבצעים עיבוד של מידע ונתונים רגישים על המכשירים עצמם ולא עולה לענן, כדי להגן על פרטיותם של אנשים.

דאגה כנה או מאבק על עליונות טכנולוגית?

כאמור, מגווי מתכננת ככל הנראה להמשיך כרגיל עם ההנפקה, ולהוציא אותה לפועל כבר השנה, למרות שהכללתה ברשימה של מחלקת המסחר עשויה להרתיע משקיעים מלרכוש מניות שלה. לפי דיווח של "רויטרס", מגווי מתכננת לגייס בהנפקה בין 500 מיליון למיליארד דולר.

לפי תשקיף החברה, ההכנסות שלה צומחות בקצב מהיר וזינקו פי 20 בתוך שנתיים, מ-68 מיליון יואן ב-2016 ל-1.4 מיליארד יואן ב-2018 (ובדולרים - קפיצה מ-10 מיליון דולר ל-200 מיליון דולר, במונחים של שער הדולר-יואן כיום). שההכנסות במחצית הראשונה של 2019 עמדו על 950 מיליון יואן, עלייה של 210% לעומת התקופה המקבילה בשנה שעברה. אך מנגד, גם הפסדי החברה גדלים - מ-343 מיליון יואן ב-2016, ל-3.3 מיליארד יואן ב-2018, עלייה של פי עשרה. ההפסד במחצית הראשונה של 2019 בלבד כבר עמד על 5.2 מיליארד יואן. בחברה מציינים כי הגידול בהפסדים נובע משינויים בשווי ההוגן של מניות הבכורה של החברה (כלומר הפסדים חשבונאיים), ומהשקעות רבות שלה במחקר ופיתוח.

החברה גם החליטה להמשיך בתוכנית ההנפקה למרות המחאות בהונג קונג, בה היא מתכננת להנפיק. לפי דיווחים, ממשל טראמפ גם מנהל מגעים לגבי הגבלת קרנות הפנסיה האמריקאיות מלהשקיע בסין, צעד נוסף שיוכלו לפגוע בחברות כמו מגווי שמעוניינות בהשקעות זרות.

ייתכן שהצעדים של ארה"ב נגד החברות נובעים מהניסיון לשמר עליונות טכנולוגית עולמית, ולא מדאגה כנה לנעשה בשינז'יאנג. ממשלת סין רוצה להפוך למובילה העולמית בתחום הבינה המלאכותית, ושמה לה ליעד להצמיח תעשייה מקומית בשווי 150 מיליארד דולר עד 2030, שאיפה שמאיימת על ארה"ב. הרצון של סין להוביל את התחום הביא לתמיכה מצד הממשלה והחברות הגדולות הסיניות בסטארט-אפים כמו מגווי, אך בתור הצעד הבא אלו מעוניינים לצאת לעולם - לגייס כסף זר וגם להרחיב את פעילותם בשווקים נוספים. הצעד של ממשל ארה"ב עשוי לעכב את השאיפות הסיניות, ולמנוע מהחברות להמשיך לצמוח בקצב הנוכחי.

פאול טריולו מחברת Eurasia Group, שמתמחה במדיניות טכנולוגיה גלובלית, התייחס לנושא בשיחה עם "CNN". "ארה"ב וסין נמצאות במאבק ממושך על הדומיננטיות בטכנולוגיות העתיד, וחלק מזה הוא הנרטיב לפיו סין משתמשת בטכנולוגיות כמו בינה מלאכותית עבור המעקב הממשלתי, בדרכים שמנוגדות לערכים המערביים בנושא הפרטיות למשל".

עוד כתבות

בורסת ניו יורק / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

וול סטריט ננעלה בירידות; הנפט קפץ בעוד 12%

המשק האמריקאי איבד 701 אלף משרות בחודש מרץ ושיעור האבטלה קפץ לרמה של 4.4% לעומת 3.5% בפברואר ● טסלה קפצה לאחר שדיווחה על מסירת כ-88,400 כלי רכב ברבעון הראשון ● בורסות אירופה ננעלו בירידות

10 יינות לפסח / צילומים: יח"צ, אלעד ברמי, אורי גרון, אייל קרן עומרי מירון

הצעה לסדר: עשרה יינות שיתאימו גם לארוחת החג בזום

אומנם השנה פסח יהיה במתכונת קצת שונה, אבל יש דברים שיהיו בו כמו תמיד - ארבע הכוסות ויין על שולחן הסדר, למשל ● קבלו עשרה מומלצים במיוחד שכדאי להזמין

מרטין סורל מנכ"ל WPP/ צילום: רויטרס

תחרות הפרסום "אריות קאן" לא תתקיים השנה

לאחר התפרצות הקורונה הודיעו המארגנים על דחיית התחרות לאוקטובר - היום התקבלה הודעה על ביטולה הסופי

רשות המיסים / צילום: איל יצהר

בפחות מיממה: 40 אלף עסקים נמצאו זכאים למענקי סיוע

ביום שני הקרוב צפויים עשרות אלפי עסקים לראות את סכום הכסף לו הם זכאים - בין 3,000 ל-6,000 שקלים - בחשבונם ● מטרת הרשות להעביר כמה שיותר כספי מענקים שאושרו לפני חג הפסח

בנימין נתניהו / צילום: איל יצהר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

מערכת הבריאות טובה, אבל נמתחת לקצה שלה

בדיון על מערכת הבריאות רה"מ בוחר להבליט מדדים שמתמקדים ביחס עלות–תועלת, שבהם ישראל מצטיינת • אבל העובדה שאנחנו בריאים יותר בשגרה לא מבטיחה שנתמודד היטב בחירום • רק תסתכלו על איטליה וספרד, שמדורגות בראש המדד שבו מתגאה נתניהו ● המשרוקית של גלובס

חיטוי של שכונה ברומא, איטליה / צילום: Mauro Scrobogna/LaPresse, AP

יותר ממיליון חולים ברחבי העולם; 471 מתים בצרפת היום

סך מקרי הקורונה בעולם חצה את רף המיליון, כאשר יותר מרבע מהמקרים מגיע מארה"ב ● איטליה דיווחה אתמול על סך קורבנות בנפש של 13,155 עם שיעור תמותה מהנגיף של 11.8% ● סך הקורבנות בצרפת מגיע ליותר מ-4,500 בני אדם

כך תשמרו (קצת) על הכושר / איור: אייל אונגר

כושר בסגר הביתי: מכניסים את הבטן

רוצים לפתח ריבועים בבטן בתקופת הבידוד? תמשיכו לחלום ● אבל חמשת התרגילים האלה יעזרו לכם לחזק את שרירי הבטן בדרך לשם

גבי שוחט: בענף הבניה הקורונה היא לא כח עליון - כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי , גלובס

מי מכר 6 דירות בלבד במרץ, ודילמת שכר הדירה. כותרות הנדל"ן

אחרי שמכר את אלעד מגורים, יצחק תשובה מכר השבוע מגרשים ב-400 מיליון שקל לקבוצת חג'ג' ● באוצר הציתו השבוע סערה בענף הנדל"ן כשקבעו שהקורונה לא נחשבת ככוח עליון, בינתיים ● ויחסי משכירים שוכרים עלו לדיון נוקב כמעט בכל מקום ● סיכום שבועי מורחב

לא נוגעים באורח החיים. סטוקהולם, בשבוע שעבר / צילום: David Keyton, AP

בשבדיה חיים כמעט כאילו אין קורונה: האם זה ייגמר באסון?

בתי הספר פתוחים, המסעדות מלאות והרחובות שוקקי חיים ● ראש הממשלה התנצל מעומק לבו כשהודיע שמעתה מותר לשבת במסעדות רק סביב שולחנות ולא על הבר ● ליאורה לויאן עוברת את משבר הקורונה בגטבורג ונפעמת מהסירוב המוחלט של השבדים לצאת מהשגרה ● האזינו לפודקאסט "דברים שרואים משם"

חובש של מד"א לפני ביצוע בדיקת קורונה / צילום: Ariel Schalit, AP

זה המבחן שעשוי להבחין בסימני קורונה מוקדמים, ואתם יכולים לבצע אותו לבד

חולי קורונה רבים מדווחים כי איבדו באופן זמני את חוש הטעם והריח ● כעת מכון ויצמן והמרכז הרפואי וולפסון פיתחו פלטפורמה המאפשרת לבצע ניטור עצמי של חוש הריח במטרה לאתר מקרי קורונה בשלבי ההתפתחות המוקדמים

אתגר 14 הימים של "גלובס" / צילום: unsplash, גלובס

זה המחיר הכבד שישלמו האוכלוסיות החלשות במדינה: הצטרפו לאתגר 14 הימים של גלובס

ניוזלטר חדש של "גלובס" מגיש לכם מדי יום את מיטב התכנים והפודקאסטים שלנו • נכנסתם לבידוד? כתבו לנו ונשמח לארח לכם לחברה

ענת אדמתי  / צילום: ענבל מרמרי

"צריך לחלץ אנשים לפני שמחלצים תאגידים גדולים": תוכנית היציאה מהמשבר של פרופ׳ ענת אדמתי

פרופ' ענת אדמתי, אחת הכלכלניות המשפיעות בעולם בעשור האחרון, מסבירה בראיון מיוחד "לגלובס" איך הקורונה הציפה למעלה סתירות בקפיטליזם האמריקאי, עוקצת את טראמפ ("האמת היא הקורבן") וגם נותנת טיפ למקבלי ההחלטות בישראל

נפתלי בנט ובנימין נתניהו / צילום: איל יצהר, כדיה לוי, גלובס

המסמך שחזה את הכל: לאן נעלמה התוכנית הממשלתית למלחמה במגפה?

קואליציה של ארגוני שקיפות, ובראשם צדק פיננסי, חשפו השבוע כי בכירי מערכת הבריאות כיום הגישו כבר ב-2007 תוכנית פעולה מפורטת למצב של התפרצות נגיף • התוכנית חוזה בדיוק של כמעט אחד לאחד את הסוגיות הקשות, אז למה בקושי שמעתם עליה?

"שיטפו את הידיים! כולנו בזה יחד", גרפיטי בבריטניה / צילום: Liam McBurney / PA, Associated Press

בוריס ג'ונסון עם חום בבידוד; שיא במספר המתים בבריטניה ביממה

ספרד עקפה את איטליה במספר מקרי הקורונה ● 684 קורבנות קורונה בבריטניה ב-24 השעות האחרונות ● באיטליה נרשמו ביממה האחרונה 766 מתים ו-4,585 נדבקים חדשים

אולפן חדשות 13 / צילום: באדיבות חדשות 13

אסיפת חירום בחדשות 13; "מדובר בקיצוץ אגרסיבי, חסר תקדים"

חברת ועד העובדים ניצן קפלנסקי: "ההנהלה החליטה והודיעה לנו שלא מעניין אותה ההסכם הקיבוצי שנחתם בחברה ובכוונתם להפר אותו ברגל גסה וללכת על תכנית קיצוצים גדולה ונרחבת. צעדים קשים של ההנהלה יענו בצעדים קשים שלנו"

מסיכת מגן זרוקה על מרצפות אחת הסמטאות העמוסות של העיר העתיקה בברצלונה. כעת ריקה / צילום: Emilio Morenatti, Associated Press

פרשנות: איך יכול להיות שבחלקים מאירופה כבר רואים את האור בקצה המנהרה?

הקורונה הוכיחה כי לצד השקעה משמעותית יותר בתשתיות בריאות, בזמנים אלה מדינות אירופה צריכות מנהיגים פרגמטיים, שלא חוששים לשנות את עמדותיהם ולקבל החלטות קשות בזמנים קצרים ● אלה שעשו כך, כבר מריחים את היום שאחרי

בירה קורונה / אילוסטרציה: שאטרסטוק

מגפת הקורונה הכניעה את בירה קורונה: הייצור ייפסק זמנית

ממשלת מקסיקו הכריזה על מצב חירום בריאותי במדינה והורתה על השבתה של מפעלים וענפים לא חיוניים ● באחרונה אמר מנכ"ל חברת האם כי מבחינת הקורונה, הם צופים שהרבעון הראשון של 2020 יהיה הגרוע ביותר מזה עשור

משה כחלון בהצהרה על התוכנית הכלכלית / צילום: דוברות משרד האוצר, יח"צ

קרן ההלוואות בערבות המדינה: התנאים חלומיים, הביצוע בלתי אפשרי

שר האוצר והחשכ"ל הציגו בראשית השבוע קרן הלוואות לעסקים בתנאים חד פעמיים וללא ביורוקרטיה, שתאפשר להם לקחת הלוואות ישירות מהבנקים • אלפי בקשות כבר הוגשו, אבל הבנקים לא שמעו על הבטחות האוצר ואינם ערוכים לתת מענה

פרופ’ ברכה רגר / צילום: איל יצהר, גלובס

מה חושבת הווירולוגית הבכירה בישראל על הסיכוי למצוא חיסון לקורונה

פרופ' ברכה רגר מאוניברסיטת בן גוריון, מהווירולוגים הבכירים בישראל, חשבה בתחילת הקריירה שלה שחיסונים יעשו לווירוסים מה שעשתה האנטיביוטיקה לחיידקים • באופן אירוני, היא אומרת ל"גלובס", הצלחתם הובילה לנטישת התחום ומענקי המחקר נעלמו • עכשיו אנחנו משלמים את המחיר

מנהל רשות המסים ערן יעקב./ צילום:  כדיה לוי

בעקבות הפרסום בגלובס: המדינה תהפוך את המענק לעצמאים לקצת יותר משתלם

האפשרות להגשת הבקשות למענק באתר רשות המסים יוצאת לדרך • מוקדם יותר השבוע פרסמנו כאן כי המענק כפוף לתשלום מס • בעקבות הביקורת ב"גלובס" ניתנו הקלות שונות למקבלי המענק ובוטלה החובה לשלם ביטוח לאומי עליו