גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

יום מכריע בלבנון: אושרה תכניתו הכלכלית של חרירי

(עדכונים): ממשלת לבנון התכנסה הבוקר לדון ברפורמות שהציג אמש ראש הממשלה לראשי המפלגות השותפות בקואליציה ● לא מעט מהאש מופנית לחיזבאללה, הנתפש כגורם המפלג ביותר בלבנון, ומהווה איום על קיומה בשל הכוח הצבאי שצבר

ראש ממשלת לבנון סעאד חרירי / צילום: Aziz Taher, רויטרס
ראש ממשלת לבנון סעאד חרירי / צילום: Aziz Taher, רויטרס

יום מכריע בלבנון: ממשלת לבנון אישרה בצהריים למעשה את תכניתו הכלכלית של ראש הממשלה סעד אל-חרירי, תכנית שנועדה לתת מענה למחאה הנמשכת כבר חמישה ימים. יש עדיין מחלוקת לגבי אחד מסעיפי התכנית העוסק המשק האנרגיה אבל ככלל התכנית אושרה.

עם זה למרות האישור ספק רב אם המפגינים ישתכנעו להפסיק את המחאה שכן התכנית לא עוסקת כמעט בבעיות העיקריות של המדינה, ובראשן החוב החיצוני העצום, וקריסת התשתיות.

בביירות בטריפולי ובערים אחרו התחדשו בצהריים ההפגנות, והקריאה הרווחת בהן היא להתפטרות הממשלה.

ההפגנות, שמספר משתתפיהן מגיע למאות אלפים, החלו במחאה על המצב הכלכלי ואזלת היד שמפגינה הממשלה בטיפול בו. מנגנוני הביטחון הלבנוניים מאבטחים מליל אמש את ארמון הנשיאות בבעבדא שבביירות שם התכנסה ישיבת הממשלה, והצירים המוליכים למקום נחסמו. היום פקע האולטימטום שהציב חרירי למפלגות בלבנון להגיע להסכמה על תכנית כלכלית חדשה. ובמקביל החלה מהבוקר שביתה כללית, בתי הספר והאוניברסיטאות שובתים וכך גם הבנקים ורוב בתי המסחר.

מה הציע חרירי? על פי הפרסומים בלבנון, תכניתו של חרירי שאושרה אמש על ידי צוות שרים מצומצם, מכילה צעדי חירום מיידיים לצד רפורמות ארוכות טווח. כך למשל חרירי הציע כי הבנק המרכזי והבנקים המסחריים יעבירו שלושה מיליארד דולר לתקציב המדינה, מעין מקדמה על המס החדש שיוטל על רווחי הבנקים בהיקף של 25%.

גם חברות הביטוח והפיננסים האחרות ימוסו בשיעור דומה. שוק הסלולר יופרט במלואו, חלק ממשרדי הממשלה יבוטלו. בתכנית גם מגבלות וקיצוצים בשכר הבכירים וכך למשל יקוצצו במחצית משכורות השרים וחברי הפרלמנט, תוטל תקרת שכר על משכורות שופטים ומנכ"לים בשירות הציבורי ובעלי הון יחוייבו בהצהרות הון תקופתיות. בד בבד יבוטלו כל תוספות המס על טלפון, שירותים ומע"מ וכן יבוטל הקיצוץ המתוכנן בקצבאות אנשי הצבא ומנגנוני הביטחון.

כלומר רוב הקיצוצים סעיפי המיסוי החדשים שהיו העילה לפרוץ ההפגנות, יבוטלו. אבל עם זה אין בתכנית פתרונות עומק ארוכי טווח למשבר הכלכלי של לבנון שגרם לקריסה בשירותים לאזרח, לירידה ברמת החיים ולהעמקת האבטלה.

אמש קיבלו ההפגנות תפנית מסוימת, במקום התנגשויות עם המשטרה שלמדה את הלקח ונסוגה לאחור הפכו ההפגנות למתחמי הפנינג ענקיים בהשתתפות מאות אלפי לבנונים, שרבים מהם נותרו ברחובות לאורך כל הלילה. המפגינים שרו ורקדו במסיבות לצלילי מוסיקה של דיג'יי שהובאו לבמות מרכזיות, ובשירים שהופצו ברשתות החברתיות, הם קוראים להפלת הממשלה, ולמינוי ממשלה חדשה יעילה וללא סממני הפילוג הלבנוני המפורסם בין העדות והדתות. לביקורת זוכים כל ראשי המפלגות לרבות חיזבאללה, ונאסראללה מוצג בחלק מההפגנות כמי שאוחז את לבנון בצווארה ןמונע ממנה להתקדם.

רבים מהמפגינים הם צעירים וצעירות בלבוש מערבי לחלוטין, חשוף לעיתים ומאפיין את לבנון הנחשבת במובן הזה מתקדמת יותר מרוב מדינות ערב האחרות. הנתון הזה, לצד התקשורת החופשית ברובה בלבנון, חשובים להבנת המחאה הגוברת הדורשת במשפט אחד, חיים נורמליים כמו במדינה מתקדמת. "ב'נה נעיש" - אנו רוצים לחיות, היא אחת מהקריאות הפופולריות בהפגנות. עד כה הגיבו המפגינים בשלילה של התכנית הכלכלית של חרירי, ועל פי הקריאות בהפגנות הם לא מוכנים להסתפק בפחות מהתפטרות הממשלה, ומינוי ממשלה חדשה שתפעל בניגוד לקודמותיה באופן לא סקטוריאלי.

מי במוקד הביקורת? לא מעט מהאש מופנית כאמור לחיזבאללה, הנתפש כגורם המפלג ביותר בלבנון, ומהווה איום על קיומה בשל הכוח הצבאי שצבר, המעורבות במלחמה בסוריה והמדיניות הלאומתית מול ישראל כולל מצבורי הטילים המעלים חשש מתמיד לתגובה ישראלית חריפה נגד המדינה. המפגינים לא חוששים להביע דעתם זו ובאחד מהראיונות ששודרו אמש אמר תקף אחד מהם את נאסראללה: "לא אתה ולא גדולים ממך יפחידו אותנו, צא מהבור שמתחת לאדמה! אנשים רעבים וזה הכל בגללך!"

מנהיג הדרוזים בלבנון וליד ג'ונבלאט קרא אמש לחיזבאללה להפנים את זעמו של הרחוב הלבנוני והוסיף כי שרי מפלגתו לא יוכלו להמשיך לשבת לצד חלק משרי חיזבאללה בממשלה. ג'ונבלאט ציין עוד כי הרחוב הלבנוני אינו שבע רצון מחבילת ההקלות שגובשה ופתרון המצב נעוץ בבחירות חדשות שלא יהיו כבולות למפתח עדתי.

נאסראללה עצמו מתנגד להתפטרות הממשלה שכן לדבריו: "אם הממשלה הזאת תתפטר מי יודע מתי תקום ממשלה חדשה, ואין לנו זמן לזה".

חרירי פנה במקביל לסיוע חיצוני, ובין השאר לסעודיה הפטרונית שלו, לצרפת, לבנק העולמי ולמדינות אחרות. בכיר במשרד החוץ האמריקני אמר לערוץ האמריקני אל-חורה המשדר בשפה הערבית כי ארה"ב תומכת בזכותו של העם הלבנוני להפגין בדרכי שלום. לדבריו, מחויבות מצד ממשלת לבנון לרפורמות משמעותיות עשויה לסלול את הדרך לחבילת סיוע בינלאומית בשווי מיליארדי דולרים.

הרקע הכלכלי להפגנות: לפני נתוני הבנק העולמי הכלכלה הלבנונית תצטמק השנה ב 0.2%, והחוב הממשלתי הרקיע שחקים ל 75 מיליארד דולר פי אחד וחצי מהתמ"ג. הגירעון הממשלתי עצום, והבעיה היא שאין מקורות של ממש לכסותו, ומכאן נולדה תכנית המיסים החדשה של הממשלה, זו שהציתה את המחאה. על הכלכלה הלבנונית מכבידים מליון וחצי פליטים סורים, רבע מכלל אוכלוסיית המדינה. הפליטים תופסים רבות מהמשרות ומקומות העבודה ה"שחורה", ובשל כך יש ירידה של ממש בשכר בעיקר בעבודות מסוג זה, ובתשלום המס בשל ההעסקה הלא מדווחת של הפליטים. האבטלה הרשמית נמוכה אבל בפועל מגיעה לכ 20% ובעיקר בקרב צעירים, המהווים את הדלק להפגנות.

בעקבות הידיעות על הכוונה להכביד את נטל המס החלו קריאות ברשתות החברתיות וגם בערוצי התקשורת הרגילים, החופשיים יחסית בלבנון לצאת להפגנות. הפרסום של "מס הוואטסאפ" בהיקף של 6 דולר בחודש היה הניצוץ שהבעיר את המדינה.

כאמור ספק רב אם אישור התכנית יעצור את ההפגנות, ואם אכן אלה יימשכו ויחריפו, חרירי יאלץ להחזיר את המנדט לנשיא מישל עאון, שיחפש מועמד אחר להקמת הממשלה או שיוביל לבחירות חדשות. מזכיר קצת מדינה אחרת במזרח התיכון.

עוד כתבות

אסנת רונן / צילום: ישראל הדרי

אסנת רונן מונתה ליו"ר פרטנר במקום אדם צ'זנוף: "החברה בעמדה מצוינת"

צ'זנוף פרש מהתפקיד בשבוע שעבר יחד עם דירקטורים נוספים מקבוצת סבן, לאחר שהקבוצה ויתרה על השליטה בפרטנר ● האצ'יסון תגיש למשרד התקשורת בקשה להיתר שליטה בימים הקרובים

דוד ביטן, הליכוד / צילום: איל יצהר, גלובס

האם בלי בדר ועופר הליכוד הייתה גדולה כמו כחול לבן?

ח"כ דוד ביטן מאשים הסכם עודפים כושל בכך שהליכוד קטנה מכחול לבן. הזיכרון בוגד בו ● המשרוקית של גלובס

אביחי מנדלבליט, בכנס לשכת עורכי הדין / צילום: ליאב פלד

מנדלבליט מגיב לראשונה על ההחלטה להאשים את נתניהו בשוחד: "קיבלתי את ההחלטה בלב כבד אך בלב שלם"

באופן נדיר נושא הערב היועמ"ש דברים לאחרת ההחלטה להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה נתניהו ● "הוא ניצל את כוחו ומעמדו כדי להיטיב עימו אישית, לכן החלטתי להעמיד את ראש הממשלה לדין בעבירה של הפרת אמונים"

חנוך ועידן מוטולה / צילום: אלבום פרטי

שווים בתקשורת: המיזם להקמת גוף תקשורת שמורכב מעיתונאים עם מוגבלות

העיתונאי עידן מוטולה, שהקים את עמותת "שווים" שמטרתו "לתת קול לאנשים עם מוגבלות", החליט להקים גוף תקשורת ייעודי שיורכב ע"י אנשים בעלי מוגבלויות מתחומים מגוונים ● לשם כך הוא פתח קמפיין לגיוס המונים

נוני מוזס / צילום: ברני ארדוב, וואלה! NEWS

מועצת העיתונות: על מו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס להשעות את עצמו על רקע אישום השוחד נגדו

זאת עד לסיום ההליך המשפטי נגדו ● עוד ציינה המועצה כי היא "מביעה זעזוע מן הפגיעה בחופש העיתונות בארץ העולה מכתבי האישום נגד ראש ממשלת ישראל, אשר שב ותקף את התקשורת בהכללה גם בנאום התגובה שלו"

בני דרייפוס / צילום: כדיה לוי

"הגיע הזמן שמדינת ישראל תמסד את העיקרון של דיור בהישג יד, ולא רק כתגובה למשבר"

מנכ"ל משרד השיכון בני דרייפוס עושה בראיון ל"גלובס" חשבון נפש מקיף על התוכנית הלאומית לסיוע למחוסרי דיור • "מחיר למשתכן הוכיחה שהמדינה יכולה להשפיע אם היא רוצה"

לב לבייב / צילום: תמר מצפי

הדילמה של משקיעי אפי פיתוח: האם להיענות להצעת הרכש של לבייב - בפחות מחצי מההון העצמי

הצעת הרכש שהגיש לבייב   להחזקות הציבור בחברה בסכום של 110 מיליון דולר, תישאר פתוחה עד 19 בדצמבר ● לבייב באופן ישיר בכ-65% ממניות אפי פיתוח, אותן רכש בספטמבר 2016 מחברת אפריקה ישראל הקורסת

מנכ"ל גוגל, סונדאר פיצ'אי / צילום: רויטרס, STEPHEN LAM

כך מתכוונת גוגל לבלום את הפייק ניוז

יכולות ה"טרגוט" של מפרסמי מודעות פוליטיות יצומצמו משמעותית ● המהלך ייכנס לתוקף בבריטניה עוד שבוע מהיום, לפני הבחירות ב-12 בדצמבר ● במדינות האיחוד האירופי המהלך ייכנס לתוקף החל מסוף השנה הנוכחית, וביתר העולם ב-6 בינואר

"ZULA" בפיליפינים / צילום: יח"צ

בזמן שישנתם: ההוסטלים הפכו לטרנד לוהט בקרב התיירים והיזמים

יזמים ישראלים כבר מבינים את פוטנציאל פתרונות הלינה המוזלים, והם אפילו מרחיבים את פעילותם בענף בחו"ל ● האם בקרוב מחיר הלינה בישראל יתקרב יותר למחיר הטיסה לארץ?

יצחק בן ישראל  / צילום: איל יצהר

גורמים בממשלה נגד המלצות הוועדה לקידום בינה מלאכותית שנחשפו ב"גלובס"

בעקבות חשיפת חלקים מטיוטת דוח ההמלצות של ועדת ההיגוי הממשלתית ב"גלובס" שלחו גורמים בכירים בות"ת, ברשות החדשנות ובאוצר, מכתב שבו התבטאו נגד הכוונה להקים במשרד רה"מ גוף שירכז את הטיפול בקידום התוכנית הלאומית לקידום טכנולוגיות בינה מלאכותית: "מסקנה שגויה" 

נפגעי הקורקינטים - 20 בנובמבר 2019

אתמול באיכילוב: 12 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: תמר מצפי

ה"לא יהיה כלום כי אין כלום", הפך היום ל"יהיה הרבה כי יש הרבה"

כתב האישום חושף מציאות עגומה, שבה האיש החזק במדינה מביא כמעט לחורבן של חלקים בתקשורת החופשית ● היום מנדלבליט הוכיח שרוב הביקורת נגדו הייתה חסרת תוקף - מי שתקף אותו בבוטות, חייב לו התנצלות ● פרשנות

הבניין ברחוב יהודה עמיחי 6 בתל אביב / צילום: כדיה לוי

חברה בקבוצת רכישה ניצלה את מעמדה - ותפצה את שאר חברי הקבוצה ב-2.2 מיליון שקל

בעלת פנטהאוז בבניין בגוש הגדול בצפון ת"א חויבה לשלם לחברי קבוצת הרכישה פיצוי, לאחר שקיבלה תוספת ניכרת של שטחי גג מבלי ששילמה עבורן ● כמו כן, נקבע כי בעלה ניצל את היותו פעיל בקבוצה כדי להשיג הטבות כלכליות על חשבון יתר החברים

טרמינל 1 - צילום לפני אירוע פתיחה/ צילום: סיוון פרג'

טסים לחו"ל? טרמינל 1 בנתב"ג יהיה סגור מחר עד השעה 13:00

בעקבות תרגיל של חטיבת הביטחון בנתב"ג, בין השעות 08:00 ל-13:00 מחר כל הפעילות של טרמינל 1 תיעצר, והנוסעים יופנו להמראות מטרמינל 3

הנשיא ריבלין ויו"ר הכנסת אדלשטיין / צילום: מיכאל דימנשטיין , לע"מ

ריבלין: "גורל חברי הכנסת לא חשוב יותר מגורל הזקנה בבית החולים"

הנשיא ראובן ריבלין מתח ביקורת קשה על הפוליטיקאים בשל כישלון ניסיונות הקמת הממשלה ● "ב-21 הימים הללו, אתם תשבו איש איש לנפשו, עם מצפונו, ותצטרכו לענות על שאלה אחת בלבד: מהי חובתי כלפי מדינת ישראל?"

אביחי מנדלבליט ובנימין נתניהו / צילום: רויטרס ואיל יצהר, גלובס

סערה בזירה הפוליטית לאחר החלטת היועמ"ש להגיש כתב אישום נגד רה"מ

פוליטיקאים וחברי כנסת מגיבים להחלטת היועמ"ש להגיש כתב אישום נגד רה"מ נתניהו בגין עבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים ● ח"כ ניצן הורוביץ: "אסור שנתניהו יכהן ולו רגע אחד נוסף. מדובר בשפל היסטורי" ● ח"כ מיקי זוהר: "עצב גדול. כואב לי על רה"מ, איזו מתנה 'נהדרת' העניקה לו המדינה על כך שנתן את מיטב שנותיו למעננו"

אלוביץ', נתניהו ומוזס / צילום: ברני ארדוב, וואלה ניוז, רויטרס ותמר מצפי, גלובס

הנאשמים מגיבים: "הצגת חלק נקודתי מדברי מוזס בשיחה כהצעת שוחד היא פרשנות שגויה"

היועמ"ש החליט היום להעמיד את נתניהו לדין בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים וכן להעמיד לדין את נוני מוזס, שאול ואיריס אלוביץ' בעבירות שוחד ● מטעם בני הזוג אלוביץ' נמסר כי "על סמך הראיות בתיק, אנחנו משוכנעים שראוי היה להמנע מהגשת כתב אישום נגד מרשינו"

בנימין נתניהו / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

תגובה קשה של נתניהו לאישום בשוחד: "לחקור את החוקרים"

ראש הממשלה נתניהו מסר תגובתו לאחר החלטת היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה נתניהו בגין עבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים ● "בתהליך הזה לא חיפשו את האמת, אלא חיפשו אותי... תופרים פה חליפה מיוחדת רק בשבילי"

כיצד יתמודדו חברות עם השלכות האוטומציה שלהן? / צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

BigPanda גייסה 50 מיליון דולר בהובלת Insight partners

את הגיוס הובילה קרן Insight partners, שהשקיעה גם בוויקס הישראלית ובטוויטר, והשתתפו בו גם המשקיעים הקיימים בחברה Sequoia, Battery Ventures ו- Mayfield

הון שחור לא טוב לחברות סגורות / צילום: shutterstock

האם הגיע הסוף למקלטי המס - ואיך זה קשור לעומר אדם?

3 ישראלים נעצרו השבוע בחו"ל, כיוון שלא דיווחו כראוי לרשות המסים על הכנסותיהם ● במקביל נקבעו כללים חדשים במקלטי מס רבים בעולם שעלולים להבריח את החברות שהתאגדו אצלם ● המלחמה הגלובלית בכסף השחור עולה מדרגה, והפעם הרשויות לא מרפות ● האזינו