גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נעילה חיובית: ת"א 35 רשם עלייה של כ-0.5%, טבע זינקה ב-11%

ת"א 35 רשם עלייה של כ-0.5%, מדד ת"א 125 הוסיף כ-0.4%, ות"א 90 עלה בכ-0.3% ● טבע זינקה ב-11% לאחר שאישרה רשמית את הדיווח על פשרה במסגרת פרשת האופיואידים בארה"ב, ומנייתה זינקה בוול סטריט ● פרוטליקס זינקה ב-32%

הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר
הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:25

יום המסחר הראשון השבוע ננעל במגמה חיובית: מדד ת"א 35 רשם עלייה של כ-0.5%, מדד ת"א 125 הוסיף כ-0.4%, ות"א 90 עלה בכ-0.3%. 

מניית טבע  זינקה לאחר לאחר שאישרה רשמית את הדיווח על פשרה במסגרת פרשת האופיואידים בארה"ב, ובהמשך לעליות שרשמה מנייתה בוול סטריט.

מניית פרוטליקס זינקה בכ-32% בהמשך לפרסום ביום חמישי האחרון על תוצאות הניסוי במטופלי כבד שומני.

15:00

מגמה חיובית נרשמת בבורסה של תל אביב, ביום המסחר הראשון לשבוע מקוצר. זאת, לאחר סגירה חיובית בוול סטריט אתמול ועליות קלות בבורסות אירופה היום. הסוחרים בארץ ובעולם ממשיכים לעקוב אחרי ההתפתחויות בגזרת הברקזיט, מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין ועונת הדוחות בארה"ב.

בשוק האג"ח נסחרות הממשלתיות השקליות הארוכות בירידות של עד 0.3% ואילו מדדי התל בונד המרכזיים רושמות ירידות של עד 0.1%.

בשוק המטבעות נסחר הדולר בעלייה של 0.2% סביב 3.54 שקלים והאירו מתחזק בכ-0.3% ונסחר סביב 3.94 שקלים.

ליאור וידר, מנהל השקעות בכיר באפסילון, ציין היום כי "וול סטריט סגרה אמש בעליות שערים נאות בהובלת סקטור האנרגיה שבלט לטובה, עלה בכ-1.9% ועבר לתשואה חיובית מתחילת השנה, כשמנגד סקטור הבריאות המשיך לאכזב וסגר באדום. סקטור הפיננסים הרשים מאוד באופן רוחבי בשבוע הראשון של עונת הדו"חות הנוכחית, וכעת חברות משאר הסקטורים ייכנסו למעגל המדווחות. היום מדווחות חברות מקדונלד'ס ופרוקטר אנד גמבל, ומחר ומחרתיים הדיווחים יתפסו תאוצה כשחברות אינטל, מיקרוסופט ואמזון ידווחו על תוצאות הרבעון שלהן, וינסו לדחוף לסופ"ש חיובי במניות. מדד ה-S&P 500 נסחר ביציבות ללא תנודות חריפות בימים האחרונים, והוא נמצא כאחוז בלבד מתחת לשיא כל הזמנים".

"בגזרת הברקזיט שתופס גם היום את מירב הכותרות, ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון מתעקש לעמוד בתאריך היעד של ה- 31 לאוקטובר והציג אמש בפרלמנט את הצעת החוק לפרישה מהאיחוד האירופי כדי לאשר אותו עד יום חמישי הקרוב, בשאיפה להוציא את בריטניה מהאיחוד בזמן כמתוכנן. אתמול נמנעה מהממשלה האפשרות לקיים הצבעה על הפרישה בגלל דרישה של יו"ר הפרלמנט ג'ון ברקו, אבל המתכונת החדשה שלה מגובה באמצעות אישור החוק ולכן הסיכוי גבוה יותר שתעבור בקריאות הקרובות".

כרגע, אומר וידר, "נראה כי השווקים ימשיכו לדשדש ברמות הנוכחיות עד לטריגר חדש כגון חתימה מעשית ולא רק דיבורים על הסכם סחר כולל בין ארה"ב לסין, שיוכל לגרום להם לעלות מדרגה נוספת ולרשום שיאים חדשים".

מבין מניות מדד ת"א 125 בולטת טבע בעלייה של 15% בעקבות הסכם הפשרה שהושג בפרשת משככי הכאבים בארה"ב. עוד בולטות בעליות של עד 4% מניות מיטרוניקס , אורמת , אודיוקודס  וקמטק .

מנגד, ירידות של עד 3% נרשמות במניות נייס , שיכון ובינוי , ארפורט סיטי , אלביט מערכות , אנרג'יאן  וסאמיט יט.

מניית אנרג'יקס  עולה בכ-3% לאחר שהחברה דיווחה בבוקר כי חברות בנות בבעלותה המלאה חתמו על הסכמים לרכישת צבר של עד 5 פרויקטים פוטו-וולטאים בארה"ב בהספק מצרפי של עד 115 מגוואט בסכום של כ-7.6 מיליון דולר.

בקרב המניות הקטנות ממשיכה אל על  במומנטום החיובי, ועולה בעוד 4% במחזור ער ומשלימה התקדמות של 32% בחודש האחרון.

14:00

גבעות יהש  דיווחה על הפסקת הקידוח באתר מגד 8 בשל תקופת החגים. הקידוח יחודש בתחילת נובמבר לאחר שיוחדשו ויזות העבודה למספר אנשי מפתח
בקידוח. להערכת השותפות הפסקה זו תאריך את תקופת הקידוח בכ-28 ימי עבודה ועלות נוספת של כ-700 אלפי דולר. 

נאוויטס פטר יהש  ושותפותיה לפרויקט שננדואה (Shenandoah) במפרץ מקסיקו החלו ברכש הציוד הנחוץ לפיתוח המאגר, בדגש על ציוד עם זמן אספקה ארוך, והן רוכשות יחידות תת-ימיות לשליטה ובקרה על הפקת הנפט במאגר. מהחברה נמסר כי בכוונת השותפים בפרויקט שננדואה להמשיך לחתום בחודשים הקרובים על הסכמים נוספים להזמנות ציוד ושירותים עם זמן אספקה ארוך, כאשר החלטת השקעה סופית בפרויקט (FID) צפויה להתקבל עד מחצית שנת 2020.

12:00

יום המסחר הראשון לשבוע זה בבורסה בתל אביב מתנהל בעליות שערים בדחיפת מניית טבע  שמזנקת בהמשך להסדר בפרשת משככי הכאבים בארה"ב. מדד ת"א 35 מטפס ב-0.55% ונושק לרמה של 1,450 נקודות. מדד ת"א 90 מטפס ב-0.2% ומדד הבנקים עולה ב-0.8%.

אנרג'יקס  עידכנה הבוקר כי התקשרה בהסכם עם חברה יזמית בארה"ב, לרכישת צבר של עד 5 פרויקטים פוטו-וולטאיים בהספק כולל של כ- MWp 115 בוירג'יניה, זאת בתמורה ל-7.6 מיליון דולר.

דירקטוריון אופקטרא  אישר את הסכם המיזוג עם חברת מיט-טק. במסגרת ההסכם יקבלו בעלי המניות של מיטק-טק 60% מהון המניות של אופקטרא, וכן 8% נוספים ע"י מימוש אופציות בכפוף לעמידה באבני דרך.

מרחביה אחזקות  דיווחה כי סידיאיקס ( CD’X - Cleveland Diagnostics) המוחזקת בכ-7.5% על ידי מרחביה, הודיעה שמנהל התרופות והמזון האמריקאי (FDA), העניק לבדיקת הדם החדשנית שפיתחה לאבחון מוקדם של סרטן הערמונית, התוויית 'מכשיר פורץ דרך', וזאת על בסיס בדיקות שביצע. באמצעות כניסה לתוכנית מנהלת התרופות למכשיר פורץ דרך, סידיאיקס תוכל להאיץ את קבלת האישורים הרגולטורים הנדרשים. מנייתה של מרחביה עולה ב-1.5%.

מיטב דש הפך לבעל ענין בויקטורי , ומחזיק ב-5.7% מהון המניות של החברה. בעל ענין נוסף בויקטורי הוא כלל ביטוח, המחזיק 15.2% בחברה. אייל רביד, מנכ"ל ויקטורי אמר בהקשר זה: "הצגנו לאחרונה תוצאות שיא ברבעון השני של 2019, ואנו משוכנעים כי מגמה זו תמשיך גם ברבעונים הקרובים. הנזילות הגבוהה ותזרים המזומנים שלנו מאפשרים לנו לממש אסטרטגית צמיחה גם באמצעות רכישת רשתות מתחרות או סניפים בודדים, וזאת לצד פתיחת סניפים באזורים חדשים".

09:55

המסחר בבורסה בתל אביב נפתח הבוקר בעיכוב ("פתיחה אנגלית") בשל התנודה החדה במניית טבע , שמזנקת כעת בכ-14% בפתיחה. מדד ת"א 35 עולה ב-0.8%, ת"א 90 מטפס ב-0.5% ומדד הבנקים משיל 0.3%.

מניית פרוטליקס  מזנקת ב-32% בהמשך לפרסום ביום חמישי האחרון על תוצאות הניסוי במטופלי כבד שומני.

לייבפרסון  נופלת בכ-5%, אנלייט אנרגיה  עולה ב-3.5%, אופקו הלת'  מטפסת ב-2.5%. מניית פלוריסטם  מזנקת ב-11.5%, קמטק  עולה בכ-4% ואורמת טכנו  מטפסת ב-3.8%.

09:45

המסחר בתל אביב צפוי להיפתח הבוקר בעיכוב ("פתיחה אנגלית") בשל התנודה החדה במניית טבע הדואלית, לאחר שזינקה בוול סטריט וחוזרת למסחר עם פער ארביטרז' חיובי של יותר מ-14%. המשקל של טבע במדד ת"א 35 נושק ל-6%, כך שהתנודה החדה במניה גוררת שינוי חד של המדד שמצריך עיכוב בפתיחת המסחר.

06:00

יום המסחר הראשון בשבוע המקוצר בבורסה בתל אביב צפוי להיפתח הבוקר (ג') בעליות על רקע הנעילה החיובית אמש בוול סטריט, שם המדדים עלו על רקע אופטימיות סביב נושא הסחר בין סין לארה"ב ועל רקע המשך עונת הדוחות לרבעון השלישי.

מניית טבע הדואלית צפויה לרכז עניין רב לאחר שהיא חוזרת מוול סטריט עם פער ארביטרז' חיובי של יותר מ-14%. בכך טבע צפויה לדחוף מעלה את מדד ת"א 35 בפתיחה בשל משקלה במדד. טבע זינקה אמש בוול סטריט בכ-9% על רקע הדיווח הרשמי של החברה ולפיו רגע לפני המשפט באוהיו הוסכם כי החברה תשלם לפחות 20 מיליון דולר במזומן ותתרום תרופות בשווי 25 מיליון דולר. בנוסף, טבע הגיעה למתווה פשרה עקרוני ליישב את שאר התביעות הקיימות עם מדינות נוספות. 

מניית הביומד פרוטליקס חוזרת מוול סטריט עם פער ארביטרז' ענק של 37%, לאחר ימים סוערים בוול סטריט. בסוף השבוע האחרון המניה זינקה ב-74% על רקע תוצאות ביניים חיוביות בניסוי לטיפול בחולי כבד שומני, אך אתמול המניה איבדה כ-12% בוול סטריט.

עוד בגזרת המניות הדואליות, נייס ואיי.אפ.אפ חוזרות עם פערי ארביטרז' שליליים של כ-1%, פריגו עם פער שלילי של 0.55%, לייבפרסון חוזרת עם פער שלילי של 5.5%. מנגד, טאואר חוזרת עם פער חיובי של 1.4%, ואורמת עם פער חיובי של 3.2%.

פייזר ואופקו הלת' דיווחו על הצלחה בניסוי שלב 3 בילדים הלוקים ב-GHD, הורמון הגדילה סומטרוגון. 

סאטקום מערכות העוסקת במתן שירותי תקשורת באמצעות תשתית לוין ותשתיות נוספות, דיווחה היום כי חברת בת בבעלות מלאה חידשה חוזה עם וודאקום בקונגו, בהיקף כולל של מעל ל-28 מיליון דולר ל-3 שנים.

בורסות וול סטריט ננעלו אמש בעליות על רקע אופטימיות סביב שיחות הסחר. מדד הנאסד"ק עלה ב-0.9%, מדד S&P 500 עלה ב-0.7% ונושק לשיא כל הזמנים. היועץ הכלכלי של טראמפ, לארי קודלו, אמר אתמול כי המכסים המתוכננים לחודש דצמבר עשויים שלא לצאת לפועל. ראש המשלחת הסינית, וסגן הנשיא, ליו הי אמר בסוף השבוע האחרון כי שני הצדדים רשמו התקדמות, וכי בייג'ינג תעבוד עם ארה"ב על מנת לענות על יתר הסעיפים במסגרת הסכם סחר.

עוד כתבות

שלמה אליהו / צילום: תמר מצפי

תביעה נגד שלמה אליהו: מתעלם מהסכם שכר-טרחה בעסקת נדל"ן

עו"ד גד ירדני ומשרד ירדני-אמיראס, שסיפקו שירותים משפטיים למגרש שמכר לאחרונה אליהו ב-305 מיליון שקל, טוענים כי אליהו והרוכשים של הפרויקט הפרו את הסכם שכר-הטרחה עמם ● לטענתם, בחוזה מובטחים להם אחוזים מעסקת הענק ומהתמורה על הדירות שייבנו בו בעתיד

חדוה בר/ צילום איל יצהר

חדוה בר: "הביג-טק ייכנסו לפיננסים בישראל וישנו את מערכת הבנקאות המקומית"

המפקחת על הבנקים הציגה בכנס של דלויט את חזונה לעתיד הבנקאות ולהשפעות הטכנולוגיה על הענף הפיננסי ● לדברי יו"רית רשות ני"ע ענת גואטה, התפיסה החדשה לגבי הטכנולוגיה והבנקאות "מאפשרת שיתופי פעולה בין בנקים מסורתיים לבין חברות פינטק וספקי תוכנה אחרים"

תאונה קטלנית באתר בנייה ברעננה / צילום: אלון רון

בפעם השלישית: רשם הקבלנים שלל רישיון לחברה נוספת

התליית רישיון לצמיתות או לתקופה מוגבלת וקנסות: אלו הצעדים שננקטו נגד כ-10 חברות לאחר חתימת הסכם בין מינהל הבטיחות לרשם הקבלנים

כפר בדואי בנגב /  צילום: רויטרס

קרן ברידג'ס תשקיע 14 מיליון שקל במפעלים שפועלים בחברה הבדואית

בעקבות ההשקעה המפעלים צפויים להתרחב ולקלוט עובדות מהחברה הבדואית, בה שיעור המובטלות גבוה במיוחד

מזרחי טפחות משכנתא/צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

בוחרים לגור רחוק מתל אביב? יש לזה השפעה על ריבית המשכנתה שלכם, ולא לטובה

מחקר של בנק ישראל מצא קשר ישיר בין ריבית משכנתה גבוהה יותר לבין מגורים בפריפריה • עוד נמצא, שתנאי ריבית טובים יותר לרכישת דירה מתקבלים בבנק שבו מתנהל חשבון העו”ש שלנו, וכי הסיכוי לריבית נוחה יותר עולה ביישובים שבהם מתקיימות יותר עסקאות

דונלד טראמפ / צילום: Jonathan Ernst, רויטרס

מכה לטראמפ: שופט פדרלי אוסר עליו להשתמש בכספי משרד ההגנה לבניית החומה

השופט קבע שהקונגרס יעד כספים בתקציב הפנטגון למטרות מסוימות ושהנשיא אינו רשאי לשנות את ייעוד הכספים ללא אישור של הקונגרס ● הפסיקה שוללת מטראמפ 3.6 מיליארד דולר להקמת החומה לאורך כ-300 ק"מ ● ההחלטה צפויה להחריף את ביקורתו של טראמפ על מערכת המשפט הפדרלית ● לפני חודש הוא שאל: "למה בכלל צריך שופטים"?

דוד מחלב (מימין) וכריס וולף / צילום: איל יצהר, גלובס

"אנחנו בהחלט יכולים לחזות חברה של 200 מיליון דולר הכנסות בעוד שלוש שנים"

כריס וולף, מנכ"ל ID Systems שרכשה את פוינטר לאחרונה תמורת כ-140 מיליון דולר, והעומד בראש החברה המשותפת פוורפליט (PowerFleet), מספר בראיון משותף עם דוד מחלב, מנכ"ל פוינטר עד למיזוג, על היסטוריית היחסים בין החברות, על הרציונל בחיבור ביניהן, האם ימשיכו להיסחר ולפעול בישראל, ומה הסיכוי שפוורפליט תירכש בעתיד הקרוב

שאול מרידור, ראש אגף תקציבים, שי באב"ד, מנכ"ל האוצר, משה כחלון, שר האוצר / צילום: רפי קוץ, יונתן בלום

כך נולד דוח המבקר על הגירעון, וכך הוא רוקן מתוכן

מבקר המדינה צפוי לפרסם בקרוב דוח מרוכך על התנהלות משרד האוצר לגבי גירעון המדינה ● "גלובס" חוזר לאירועים שליוו את המשבר, לניסיון הכושל לעכב פרסום של נתונים, לישיבות שבוטלו ולהאשמות החריפות בין הפקידים • וגם: מה ירד מהדוח, ולמה גם במשרד המבקר עצמו לא ממש מרוצים • האוצר: "רכילות זולה"

תקשורת דור 5 - הדלק לכלכלה של העשור הבא / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

אם יתברר שמכרז הדור החמישי בסלולר ימנע מיזוגים בשוק, האם שווה לדחותו?

זו השאלה שצריכה להישאל ולהתברר, והיא לא נשאלת ● ברור למה משרד התקשורת רוצה להימנע מדחייה של המכרז ● בסוף האחריות לקדמה הטכנולוגית מוטלת עליו, וישראל במקום לא טוב

הנשיא טראמפ. / צילום: רויטרס Kevin Lamarque

נקודת האל-חזור: הדמוקרטים הציגו שני סעיפי אישום נגד טראמפ

יו"ר ועדת המשפט של בית הנבחרים: "אנו חייבים להבהיר: אף אחד, אפילו לא הנשיא, אינו מעל החוק" ● סעיף האישום הראשון: הנשיא ניצל לרעה את סמכויותיו ● סעיף האישום השני: הנשיא ניסה לשבש הליכי חקירה של בית הנבחרים ● תהליך האימפיצ'מנט צפוי להסתיים עד סוף השנה; משפט טראמפ בסנאט – בינואר

דונלד טראמפ, נשיא ארה"ב / צילום: Carlos Barria, רויטרס

מדדי אג'יו בנובמבר: נותר רק עוד חודש אחד לשנת השקעות מושלמת

מנגנוני ההנעה של שוק ההון קיבלו שוב כוח, גם בחודש שעבר, ממדיניות ההרחבה המוניטרית, מביצועים טובים של הכלכלות, מרווחיות טובה בקרב מרבית החברות ומהיעדר איומים מיידיים ● כל אלה מסתירים את הבעיות של הכלכלות לפי שעה ומאפשרים לשוקי המניות לפרוח, במקביל לעלייה במדדי האג"ח

קנאביס / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

קנביט במזכר עקרונות לשת"פ אסטרטגי עם חברת תרופות גרמנית

ההסכם כולל השקעה של 1.8 מיליון דולר לפי שווי של 350 מיליון שקל, פרמיה של 52% על מחיר השוק

רמטכ"ל מינאמר, מין אנג הליינג. רציחות, אונס וגירוש של מאות אלפי בני מיעוט הרוהינגה / צילום: Maxim Shemetov, רויטרס

ארה"ב: משרד האוצר הטיל סנקציות כלכליות כבדות נגד מפרי זכויות אדם בעולם

בכיר במשרד האוצר האמריקאי: "המטרה היא לייצר השלכות מוחשיות ומשמעותיות לאלו שמרוויחים מהפרות זכויות אדם"

השקת הרכבת הסינית של הקו האדום בסין בנוכחות נציגי משרד התחבורה / צילום: יח"צ

הקונגרס האמריקאי עושה שרירים מול סין: מבקש לחסום יבוא כלי תחבורה ציבורית מתוצרתה

אחרי האיסור שהטיל משרד המסחר על שימוש בטלפונים של וואווי, שיתוף פעולה נדיר של מחוקקים משתי המפלגות מבקש לאסור שימוש בכספי הממשל הפדרלי לרכישת קרונות רכבת ואוטובוסים חשמליים ● "הסיניים זוממים להשתלט על שוק כלי התחבורה הציבורית בארה"ב" ● ובמקביל: ארה"ב פועלת לצמצום סמכויות האכיפה של ארגון הסחר העולמי

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 10 בדצמבר 2019

אתמול באיכילוב: 6 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

אביגדור ליברמן  / צילום: טל שניידר, גלובס

ליברמן נגד נתניהו: "אולי אתה הסוכן של ג'יימס פאקר?"

יו"ר ישראל ביתנו בפוסט חריף בפייסבוק נגד נתניהו: "לאחרונה אני מזהה קפיצת מדרגה בהשמצות נגדי... אם הייתי רוצה לתקוף או לפגוע בך, אדוני רה"מ, במקום הכי רגיש, הייתי מזכיר לך את דבריך ב-2008 על ראש ממשלה אחר, אהוד אולמרט" ● ליברמן טוען כי מכיוון רחוב בלפור יוצאות השמצות על היותו סוכן, ותוקף: "אולי אתה סוכן של גורמים עלומים ועשירים ממקומות שונים בעולם?"

דודי, מוזי ודרורית ורטהיים / צילום: סיון פרג'

בנק ישראל: דודי ורטהיים ודרורית ורטהיים קיבלו היתר שליטה קבוע בבנק מזרחי טפחות

לפי ההודעה שיצאה לכלי התקשורת, עם תום תקופת הביניים של חוק הריכוזיות, נתן נגיד בנק ישראל פרופ' אמיר ירון, היתר שליטה קבוע לדודי ורטהיים ודרורית ורטהיים בגרעין השליטה של בנק מזרחי טפחות, שבו נכלל גם אייל עופר

יגאל מרזל, כנס לשכת עוה"ד / צילום: כדיה לוי

נוהל חדש של הנהלת בתי המשפט יילחם בפרסומים פוגעניים נגד שופטים

עפ"י הנוהל, ימונה גורם בהנהלת בתי המשפט שירכז את הטיפול בסוגיה ● לא כל פרסום פוגעני יטופל ע"י הנהלת בתי המשפט, אלא דווקא פרסום שלדעת יועמ"ש הנהלת בתי המשפט "יש בו כדי לפגוע ביכולת השופט למלא את תפקידו כראוי או לפגוע בתפקודה של הרשות השופטת"

תלונה לוועדת האתיקה אינה לשון הרע / צילום: shutterstock

השליח שנטען ששיקר, חצי מיליון השקל שלא שולמו לעובד הזר ופסק הדין שבוטל אחרי 6 שנים

בינואר 2014 חויב י' לשלם למעלה מחצי מיליון שקל לעובד זר שטען כי הועסק בתנאי עבדות ● 6 שנים לאחר מכן טען המעסיק: לא קיבלתי מעולם את התביעה, את הזימון לדיון וגם לא את פסק הדין ● בדיון התגלה: השליח הורשע בעברו בשורת עבירות מרמה וזייף עשרות רבות של "תצהירי מוסר"

ראש עיריית תל אביב רון חולדאי בהשקת מערך ההסעים החדש, "נעים בסופ"ש" / צילום: איל יצהר, גלובס

מיזם התחב"צ בשבת הוא סיפור הצלחה. כנראה שזה פחות מתאים לנהגי המוניות

ראשי העיריות המפעילות את "נעים בסופ"ש", שירות הנסיעות החינמי בגוש דן בשבת, קיבלו השבוע מכתב התראה שבו נטען כי השירות החדש שהם מספקים מסב נזק כלכלי לנהגי המוניות ופוגע בשוויון של תושבים דתיים ומסורתיים