גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נעילה חיובית: ת"א 35 רשם עלייה של כ-0.5%, טבע זינקה ב-11%

ת"א 35 רשם עלייה של כ-0.5%, מדד ת"א 125 הוסיף כ-0.4%, ות"א 90 עלה בכ-0.3% ● טבע זינקה ב-11% לאחר שאישרה רשמית את הדיווח על פשרה במסגרת פרשת האופיואידים בארה"ב, ומנייתה זינקה בוול סטריט ● פרוטליקס זינקה ב-32%

הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר
הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:25

יום המסחר הראשון השבוע ננעל במגמה חיובית: מדד ת"א 35 רשם עלייה של כ-0.5%, מדד ת"א 125 הוסיף כ-0.4%, ות"א 90 עלה בכ-0.3%. 

מניית טבע  זינקה לאחר לאחר שאישרה רשמית את הדיווח על פשרה במסגרת פרשת האופיואידים בארה"ב, ובהמשך לעליות שרשמה מנייתה בוול סטריט.

מניית פרוטליקס זינקה בכ-32% בהמשך לפרסום ביום חמישי האחרון על תוצאות הניסוי במטופלי כבד שומני.

15:00

מגמה חיובית נרשמת בבורסה של תל אביב, ביום המסחר הראשון לשבוע מקוצר. זאת, לאחר סגירה חיובית בוול סטריט אתמול ועליות קלות בבורסות אירופה היום. הסוחרים בארץ ובעולם ממשיכים לעקוב אחרי ההתפתחויות בגזרת הברקזיט, מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין ועונת הדוחות בארה"ב.

בשוק האג"ח נסחרות הממשלתיות השקליות הארוכות בירידות של עד 0.3% ואילו מדדי התל בונד המרכזיים רושמות ירידות של עד 0.1%.

בשוק המטבעות נסחר הדולר בעלייה של 0.2% סביב 3.54 שקלים והאירו מתחזק בכ-0.3% ונסחר סביב 3.94 שקלים.

ליאור וידר, מנהל השקעות בכיר באפסילון, ציין היום כי "וול סטריט סגרה אמש בעליות שערים נאות בהובלת סקטור האנרגיה שבלט לטובה, עלה בכ-1.9% ועבר לתשואה חיובית מתחילת השנה, כשמנגד סקטור הבריאות המשיך לאכזב וסגר באדום. סקטור הפיננסים הרשים מאוד באופן רוחבי בשבוע הראשון של עונת הדו"חות הנוכחית, וכעת חברות משאר הסקטורים ייכנסו למעגל המדווחות. היום מדווחות חברות מקדונלד'ס ופרוקטר אנד גמבל, ומחר ומחרתיים הדיווחים יתפסו תאוצה כשחברות אינטל, מיקרוסופט ואמזון ידווחו על תוצאות הרבעון שלהן, וינסו לדחוף לסופ"ש חיובי במניות. מדד ה-S&P 500 נסחר ביציבות ללא תנודות חריפות בימים האחרונים, והוא נמצא כאחוז בלבד מתחת לשיא כל הזמנים".

"בגזרת הברקזיט שתופס גם היום את מירב הכותרות, ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון מתעקש לעמוד בתאריך היעד של ה- 31 לאוקטובר והציג אמש בפרלמנט את הצעת החוק לפרישה מהאיחוד האירופי כדי לאשר אותו עד יום חמישי הקרוב, בשאיפה להוציא את בריטניה מהאיחוד בזמן כמתוכנן. אתמול נמנעה מהממשלה האפשרות לקיים הצבעה על הפרישה בגלל דרישה של יו"ר הפרלמנט ג'ון ברקו, אבל המתכונת החדשה שלה מגובה באמצעות אישור החוק ולכן הסיכוי גבוה יותר שתעבור בקריאות הקרובות".

כרגע, אומר וידר, "נראה כי השווקים ימשיכו לדשדש ברמות הנוכחיות עד לטריגר חדש כגון חתימה מעשית ולא רק דיבורים על הסכם סחר כולל בין ארה"ב לסין, שיוכל לגרום להם לעלות מדרגה נוספת ולרשום שיאים חדשים".

מבין מניות מדד ת"א 125 בולטת טבע בעלייה של 15% בעקבות הסכם הפשרה שהושג בפרשת משככי הכאבים בארה"ב. עוד בולטות בעליות של עד 4% מניות מיטרוניקס , אורמת , אודיוקודס  וקמטק .

מנגד, ירידות של עד 3% נרשמות במניות נייס , שיכון ובינוי , ארפורט סיטי , אלביט מערכות , אנרג'יאן  וסאמיט יט.

מניית אנרג'יקס  עולה בכ-3% לאחר שהחברה דיווחה בבוקר כי חברות בנות בבעלותה המלאה חתמו על הסכמים לרכישת צבר של עד 5 פרויקטים פוטו-וולטאים בארה"ב בהספק מצרפי של עד 115 מגוואט בסכום של כ-7.6 מיליון דולר.

בקרב המניות הקטנות ממשיכה אל על  במומנטום החיובי, ועולה בעוד 4% במחזור ער ומשלימה התקדמות של 32% בחודש האחרון.

14:00

גבעות יהש  דיווחה על הפסקת הקידוח באתר מגד 8 בשל תקופת החגים. הקידוח יחודש בתחילת נובמבר לאחר שיוחדשו ויזות העבודה למספר אנשי מפתח
בקידוח. להערכת השותפות הפסקה זו תאריך את תקופת הקידוח בכ-28 ימי עבודה ועלות נוספת של כ-700 אלפי דולר. 

נאוויטס פטר יהש  ושותפותיה לפרויקט שננדואה (Shenandoah) במפרץ מקסיקו החלו ברכש הציוד הנחוץ לפיתוח המאגר, בדגש על ציוד עם זמן אספקה ארוך, והן רוכשות יחידות תת-ימיות לשליטה ובקרה על הפקת הנפט במאגר. מהחברה נמסר כי בכוונת השותפים בפרויקט שננדואה להמשיך לחתום בחודשים הקרובים על הסכמים נוספים להזמנות ציוד ושירותים עם זמן אספקה ארוך, כאשר החלטת השקעה סופית בפרויקט (FID) צפויה להתקבל עד מחצית שנת 2020.

12:00

יום המסחר הראשון לשבוע זה בבורסה בתל אביב מתנהל בעליות שערים בדחיפת מניית טבע  שמזנקת בהמשך להסדר בפרשת משככי הכאבים בארה"ב. מדד ת"א 35 מטפס ב-0.55% ונושק לרמה של 1,450 נקודות. מדד ת"א 90 מטפס ב-0.2% ומדד הבנקים עולה ב-0.8%.

אנרג'יקס  עידכנה הבוקר כי התקשרה בהסכם עם חברה יזמית בארה"ב, לרכישת צבר של עד 5 פרויקטים פוטו-וולטאיים בהספק כולל של כ- MWp 115 בוירג'יניה, זאת בתמורה ל-7.6 מיליון דולר.

דירקטוריון אופקטרא  אישר את הסכם המיזוג עם חברת מיט-טק. במסגרת ההסכם יקבלו בעלי המניות של מיטק-טק 60% מהון המניות של אופקטרא, וכן 8% נוספים ע"י מימוש אופציות בכפוף לעמידה באבני דרך.

מרחביה אחזקות  דיווחה כי סידיאיקס ( CD’X - Cleveland Diagnostics) המוחזקת בכ-7.5% על ידי מרחביה, הודיעה שמנהל התרופות והמזון האמריקאי (FDA), העניק לבדיקת הדם החדשנית שפיתחה לאבחון מוקדם של סרטן הערמונית, התוויית 'מכשיר פורץ דרך', וזאת על בסיס בדיקות שביצע. באמצעות כניסה לתוכנית מנהלת התרופות למכשיר פורץ דרך, סידיאיקס תוכל להאיץ את קבלת האישורים הרגולטורים הנדרשים. מנייתה של מרחביה עולה ב-1.5%.

מיטב דש הפך לבעל ענין בויקטורי , ומחזיק ב-5.7% מהון המניות של החברה. בעל ענין נוסף בויקטורי הוא כלל ביטוח, המחזיק 15.2% בחברה. אייל רביד, מנכ"ל ויקטורי אמר בהקשר זה: "הצגנו לאחרונה תוצאות שיא ברבעון השני של 2019, ואנו משוכנעים כי מגמה זו תמשיך גם ברבעונים הקרובים. הנזילות הגבוהה ותזרים המזומנים שלנו מאפשרים לנו לממש אסטרטגית צמיחה גם באמצעות רכישת רשתות מתחרות או סניפים בודדים, וזאת לצד פתיחת סניפים באזורים חדשים".

09:55

המסחר בבורסה בתל אביב נפתח הבוקר בעיכוב ("פתיחה אנגלית") בשל התנודה החדה במניית טבע , שמזנקת כעת בכ-14% בפתיחה. מדד ת"א 35 עולה ב-0.8%, ת"א 90 מטפס ב-0.5% ומדד הבנקים משיל 0.3%.

מניית פרוטליקס  מזנקת ב-32% בהמשך לפרסום ביום חמישי האחרון על תוצאות הניסוי במטופלי כבד שומני.

לייבפרסון  נופלת בכ-5%, אנלייט אנרגיה  עולה ב-3.5%, אופקו הלת'  מטפסת ב-2.5%. מניית פלוריסטם  מזנקת ב-11.5%, קמטק  עולה בכ-4% ואורמת טכנו  מטפסת ב-3.8%.

09:45

המסחר בתל אביב צפוי להיפתח הבוקר בעיכוב ("פתיחה אנגלית") בשל התנודה החדה במניית טבע הדואלית, לאחר שזינקה בוול סטריט וחוזרת למסחר עם פער ארביטרז' חיובי של יותר מ-14%. המשקל של טבע במדד ת"א 35 נושק ל-6%, כך שהתנודה החדה במניה גוררת שינוי חד של המדד שמצריך עיכוב בפתיחת המסחר.

06:00

יום המסחר הראשון בשבוע המקוצר בבורסה בתל אביב צפוי להיפתח הבוקר (ג') בעליות על רקע הנעילה החיובית אמש בוול סטריט, שם המדדים עלו על רקע אופטימיות סביב נושא הסחר בין סין לארה"ב ועל רקע המשך עונת הדוחות לרבעון השלישי.

מניית טבע הדואלית צפויה לרכז עניין רב לאחר שהיא חוזרת מוול סטריט עם פער ארביטרז' חיובי של יותר מ-14%. בכך טבע צפויה לדחוף מעלה את מדד ת"א 35 בפתיחה בשל משקלה במדד. טבע זינקה אמש בוול סטריט בכ-9% על רקע הדיווח הרשמי של החברה ולפיו רגע לפני המשפט באוהיו הוסכם כי החברה תשלם לפחות 20 מיליון דולר במזומן ותתרום תרופות בשווי 25 מיליון דולר. בנוסף, טבע הגיעה למתווה פשרה עקרוני ליישב את שאר התביעות הקיימות עם מדינות נוספות. 

מניית הביומד פרוטליקס חוזרת מוול סטריט עם פער ארביטרז' ענק של 37%, לאחר ימים סוערים בוול סטריט. בסוף השבוע האחרון המניה זינקה ב-74% על רקע תוצאות ביניים חיוביות בניסוי לטיפול בחולי כבד שומני, אך אתמול המניה איבדה כ-12% בוול סטריט.

עוד בגזרת המניות הדואליות, נייס ואיי.אפ.אפ חוזרות עם פערי ארביטרז' שליליים של כ-1%, פריגו עם פער שלילי של 0.55%, לייבפרסון חוזרת עם פער שלילי של 5.5%. מנגד, טאואר חוזרת עם פער חיובי של 1.4%, ואורמת עם פער חיובי של 3.2%.

פייזר ואופקו הלת' דיווחו על הצלחה בניסוי שלב 3 בילדים הלוקים ב-GHD, הורמון הגדילה סומטרוגון. 

סאטקום מערכות העוסקת במתן שירותי תקשורת באמצעות תשתית לוין ותשתיות נוספות, דיווחה היום כי חברת בת בבעלות מלאה חידשה חוזה עם וודאקום בקונגו, בהיקף כולל של מעל ל-28 מיליון דולר ל-3 שנים.

בורסות וול סטריט ננעלו אמש בעליות על רקע אופטימיות סביב שיחות הסחר. מדד הנאסד"ק עלה ב-0.9%, מדד S&P 500 עלה ב-0.7% ונושק לשיא כל הזמנים. היועץ הכלכלי של טראמפ, לארי קודלו, אמר אתמול כי המכסים המתוכננים לחודש דצמבר עשויים שלא לצאת לפועל. ראש המשלחת הסינית, וסגן הנשיא, ליו הי אמר בסוף השבוע האחרון כי שני הצדדים רשמו התקדמות, וכי בייג'ינג תעבוד עם ארה"ב על מנת לענות על יתר הסעיפים במסגרת הסכם סחר.

עוד כתבות

תחנת הכח אלון תבור /  צילוםיוסי זמיר חברת החשמל

אנרג'יאן תמכור לתחנת אלון תבור גז טבעי בכמיליארד דולר על פני 15 שנים

המחיר בעסקה נמוך בכ-40% מזה שמשלמת חחברת חשמל עבור גז ממאגר תמר ● העסקה מותנית בהשלמת הרכישה של אתר אלון תבור על ידי קבוצת MRC - הכוללת את  מאיר שמיר, רפק, קרן ג'נריישן קפיטל וחברה סינית - מידי חברת החשמל תמורת כ-1.9 מיליארד שקל

ברני סנדרס/  צילום: רויטרס

ברני סנדרס בעימות הדמוקרטי: "אני פרו-ישראלי, אך אנו צריכים לדאוג לפלסטינים"

הסכסוך הישראלי-פלסטיני פרץ (בקצרה) לעימות הדמוקרטי אמש ● הסנאטור ברני סנדרס העלה ביוזמתו את הנושא: "שוב אין זה מספיק טוב להיות פרו-ישראלי" ● זכה בתשואות ● התקפה על הילארי קלינטון

חנוך ועידן מוטולה / צילום: אלבום פרטי

שווים בתקשורת: המיזם להקמת גוף תקשורת שמורכב מעיתונאים עם מוגבלות

העיתונאי עידן מוטולה, שהקים את עמותת "שווים" שמטרתו "לתת קול לאנשים עם מוגבלות", החליט להקים גוף תקשורת ייעודי שיורכב ע"י אנשים בעלי מוגבלויות מתחומים מגוונים ● לשם כך הוא פתח קמפיין לגיוס המונים

אסנת רונן / צילום: ישראל הדרי

אסנת רונן מונתה ליו"ר פרטנר במקום אדם צ'זנוף: "החברה בעמדה מצוינת"

צ'זנוף פרש מהתפקיד בשבוע שעבר יחד עם דירקטורים נוספים מקבוצת סבן, לאחר שהקבוצה ויתרה על השליטה בפרטנר ● האצ'יסון תגיש למשרד התקשורת בקשה להיתר שליטה בימים הקרובים

הפגנה של "המרד בהכחדה" / צילום: NOAH BROWNING, רויטרס

סערה בגרמניה: אחד ממייסדי "המרד בהכחדה" המעיט בחשיבות השואה, והתנצל

בראיון עם השבועון הגרמני "צייט" אמר רוג'ר האלאם, אחד ממקימי הארגון הגלובלי, כי השואה אינה יוצאת דופן לעומת מקרים אחרים של ג'נוסייד ● היום פרסם התנצלות על דבריו: "אני מצטער מאוד על המלים שבהן השתמשתי"

בנימין נתניהו / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

תגובה קשה של נתניהו לאישום בשוחד: "לחקור את החוקרים"

ראש הממשלה נתניהו מסר תגובתו לאחר החלטת היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה נתניהו בגין עבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים ● "בתהליך הזה לא חיפשו את האמת, אלא חיפשו אותי... תופרים פה חליפה מיוחדת רק בשבילי"

יגאל גוברין, גל נאור, דלית זילבר ובשמת פלג סרצ'נסקי / צילום: חכם צלמים

המהנדסים מפרגנים: קלמן סופרין ונחשון קיויתי קיבלו פרס מפעל חיים

וגם: מנכ"ל פפסיקו חגג 20 שנות שותפות עם שטראוס

"ZULA" בפיליפינים / צילום: יח"צ

בזמן שישנתם: ההוסטלים הפכו לטרנד לוהט בקרב התיירים והיזמים

יזמים ישראלים כבר מבינים את פוטנציאל פתרונות הלינה המוזלים, והם אפילו מרחיבים את פעילותם בענף בחו"ל ● האם בקרוב מחיר הלינה בישראל יתקרב יותר למחיר הטיסה לארץ?

נשיא המדינה, ראובן ריבלין / צילום: מארק נוימן, לע"מ

החברה להגנת הטבע ביקשה, ובית הנשיא וחברת אינטל מפסיקים להשתמש בפלסטיק

בית הנשיא וחברת אינטל נענו לפניית החברה להגנת הטבע והארגונים הירוקים, והחליטו להפסיק את השימוש בכלי פלסטיק חד-פעמיים • לעומתם, מרבית הגופים האחרים אליהם נעשתה פנייה לקראת ועידת האקלים הישראלית לא השיבו, ומקצתם טענו כי ייבחנו את הבקשה

משרדי WeWork במנחם בגין, ת"א / צילום:  Eyal Marilus for WeWork

WeWork החלה בפיטורי עשרות עובדים בישראל

הסערה העולמית בחברה מגיעה לישראל ● היום יצאו זימונים להליכי שימוע לפני פיטורים ל-65 עובדי המטה הטכנולוגי של החברה בישראל ● מדובר בעובדים שפועלים מבניין מידטאון בתל אביב ● במקביל נשלחים מכתבי שימוע לעובדים רבים בכל העולם

יצחק בן ישראל  / צילום: איל יצהר

גורמים בממשלה נגד המלצות הוועדה לקידום בינה מלאכותית שנחשפו ב"גלובס"

בעקבות חשיפת חלקים מטיוטת דוח ההמלצות של ועדת ההיגוי הממשלתית ב"גלובס" שלחו גורמים בכירים בות"ת, ברשות החדשנות ובאוצר, מכתב שבו התבטאו נגד הכוונה להקים במשרד רה"מ גוף שירכז את הטיפול בקידום התוכנית הלאומית לקידום טכנולוגיות בינה מלאכותית: "מסקנה שגויה" 

ענבר בזק, יועצת עסקית / צילום: רון לביא

"אני מוטרדת מחוסר יציבות. עסק חייב להיות כל הזמן עם פלוס בבנק"

ענבר בזק (45) היא יועצת עסקית שמלווה עסקים קטנים ובינוניים ● "בתקופה שהעסקתי עובדים כשכירים, מכל הרווח הנקי נשאר לי 33%" ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il

אלוביץ', נתניהו ומוזס / צילום: ברני ארדוב, וואלה ניוז, רויטרס ותמר מצפי, גלובס

הנאשמים מגיבים: "הצגת חלק נקודתי מדברי מוזס בשיחה כהצעת שוחד היא פרשנות שגויה"

היועמ"ש החליט היום להעמיד את נתניהו לדין בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים וכן להעמיד לדין את נוני מוזס, שאול ואיריס אלוביץ' בעבירות שוחד ● מטעם בני הזוג אלוביץ' נמסר כי "על סמך הראיות בתיק, אנחנו משוכנעים שראוי היה להמנע מהגשת כתב אישום נגד מרשינו"

הנשיא ריבלין ויו"ר הכנסת אדלשטיין / צילום: מיכאל דימנשטיין , לע"מ

ריבלין: "גורל חברי הכנסת לא חשוב יותר מגורל הזקנה בבית החולים"

הנשיא ראובן ריבלין מתח ביקורת קשה על הפוליטיקאים בשל כישלון ניסיונות הקמת הממשלה ● "ב-21 הימים הללו, אתם תשבו איש איש לנפשו, עם מצפונו, ותצטרכו לענות על שאלה אחת בלבד: מהי חובתי כלפי מדינת ישראל?"

כנס חדרה לאנרגיה- שומרי הבית / צילום: ענבל בן יעקב

"התנהלות המדינה סביב אסדת לווייתן ממשיכה להיות תמוהה"

המועצות המקומית זיכרון יעקב, פרדס חנה-כרכור, עמק חפר, ג'סר א-זרקא, מגידו ועמותת "צלול" הגישו עתירה לביטול היתר הפליטה של אסדת לוויתן והן דורשות צו מניעה נגד הפעלת האסדה ● גם עמותת "שומרי הבית" פנתה לבית המשפט, ופעיליה שיבשו את נאומו של השר שטייניץ הבוקר בכנס בחדרה

אופיר שריד, מנכ"ל מליסרון החדש / צילום: אביב אברמוב

איפוס הוצאות המימון הרבעוניות הקפיץ את רווחי מליסרון ברבעון השלישי ב-25%, ל-131 מיליון שקל

ענקית הקניונים נהנתה מתחילת השנה מעליית שווי של קרוב ל-400 מיליון שקל בנכסיה ● בתשעת החודשים הראשונים של 2019 הציגו הקניונים האזוריים של הקבוצה גידול של 3.5%, עם פדיונות בהיקף של 5.2 מיליארד שקל ● הצומח ביותר הוא קניון רמת אביב שהציג גידול של 5.6% בפדיונות

נוני מוזס / צילום: ברני ארדוב, וואלה! NEWS

מועצת העיתונות: על מו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס להשעות את עצמו על רקע אישום השוחד נגדו

זאת עד לסיום ההליך המשפטי נגדו ● עוד ציינה המועצה כי היא "מביעה זעזוע מן הפגיעה בחופש העיתונות בארץ העולה מכתבי האישום נגד ראש ממשלת ישראל, אשר שב ותקף את התקשורת בהכללה גם בנאום התגובה שלו"

מנכ"ל גוגל, סונדאר פיצ'אי / צילום: רויטרס, STEPHEN LAM

כך מתכוונת גוגל לבלום את הפייק ניוז

יכולות ה"טרגוט" של מפרסמי מודעות פוליטיות יצומצמו משמעותית ● המהלך ייכנס לתוקף בבריטניה עוד שבוע מהיום, לפני הבחירות ב-12 בדצמבר ● במדינות האיחוד האירופי המהלך ייכנס לתוקף החל מסוף השנה הנוכחית, וביתר העולם ב-6 בינואר

בני גנץ ובנימין נתניהו בפגישה עם הנשיא ראובן ריבלין / צילום: חיים צח, לע"מ

המנדט של גנץ נגמר וישראל נקלעה למצב תקדימי: מה צפוי לקרות ב-21 הימים הבאים?

הודעתו של אביגדור ליברמן כי מפלגתו לא תצטרף לאף אחד מהגושים, מובילה את ישראל לראשונה למצב שבו אף מועמד לא הצליח להקים ממשלה בתום 28 ימים שקיבל מהנשיא • האם יש דרך להימנע מבחירות שלישיות?

גדעון סער / צילום: טל שניידר, גלובס

גדעון סער: יש לקיים פריימריז לראשות הליכוד אם הולכים לבחירות שלישיות