גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

השתלטות סופטבנק על WeWork תניב למייסד הישראלי אדם נוימן 1.7 מיליארד דולר

קבוצת השקעות הטכנולוגיה היפנית סופטבנק תשתלט על חברת חללי העבודה המשותפים WeWork, ומייסד החברה יפרוש ממנה כמיליארדר ● אלפים מעובדי החברה האם We יפוטרו, ומעבר לשכרם האחרון יישארו רק עם אופציות המוערכות במחיר של 20 דולר למניה

אדם נוימן, מייסד ומנכ"ל WeWork / צילום: רויטרס
אדם נוימן, מייסד ומנכ"ל WeWork / צילום: רויטרס

קבוצת השקעות הטכנולוגיה היפנית סופטבנק החליטה להשתלט על חברת חללי העבודה המשותפים WeWork, בעסקה שעשויה להכניס למייסד הישראלי לשעבר שלה, אדם נוימן, כמעט 1.7 מיליארד דולר, במחיר של ניתוק מרבית קשריו עם החברה הבעייתית הזאת. WeWork, שמצויה בסכנה שכספה יאזול בשבועות הקרובים, בחרה אתמול בהצעת החילוץ של סופטבנק ודחתה הצעה נגדית של ג'יי.פי מורגן צ'ייס, לפי מקורות יודעי דבר.

העסקה שהחברות הכריזו עליה אתמול, מעריכה את שווי WeWork בכ-8 מיליארד דולר - כ85% מתחת לשווי של 47 מיליארד דולר, שלפיו בוצעה ההשקעה הקודמת של סופטבנק בחברת הסטארט-אפ בינואר, והרבה מתחת להיקף ההנפקה שתוכננה לפני כחודש, 15-20 מיליארד דולר. במסגרת העסקה, סופטבנק תקבל כ-80% מהחברה.

לנוימן, שהודח מכהונתו כמנכ"ל WeWork לפני כשלושה שבועות בעקבות לחצי משקיעים, תעמוד הזכות למכור לסופטבנק מניות בשווי 970 מיליון דולר - כשליש מסך החזקתו בחברה - במכרז שבו סופטבנק תקנה מהעובדים וממשקיעים מניות בהיקף של עד 3 מיליארד דולר. 

הקבוצה היפנית, שכבר מחזיקה בשליש מ-WeWork, גם תעניק לנוימן אשראי, שיסייע לו לפרוע הלוואה של 500 מיליון דולר שקיבל מג'יי.פי. מורגן וגורמים נוספים. נוסף על כך, הוא יקבל גם דמי ייעוץ בסך 185 מיליון דולר. כמה מהמקורות מסרו כי נוימן הבטיח בתמורה לעבוד רק עם WeWork בארבע השנים הבאות. הוא יפרוש ממועצת המנהלים, שהוא מכהן עדיין כיו"ר שלה, אבל יישאר משקיף ויחזיק בהחזקת מיעוט בחברה. 

מרוץ נגד השעון להצלת ההשקעה

כספי הפרישה שנוימן יקבל, ושהוא רואה בהם הוכחה לתפקיד שמילא בבניית WeWork, צפויים לעורר את זעמם של עובדי החברה וגם ביקורת מצד מומחי ממשל תאגידי. נוימן מכר לפני כן מניות במאות מיליוני דולרים ולווה מאות מיליונים תוך שעבוד מניותיו.

בזמן שנוימן יפרוש כמיליארדר, רוב עובדי החברה האם We יישארו עם אופציות למניות שהן "מחוץ לכסף", במחיר של כ-20 דולר למניה - כך לפי ההצעה של סופטבנק, כפי שמסרו כמה מנהלים לשעבר בחברה. לאלפי עובדים שיפוטרו מהחברה, זה ישאיר מעט מאוד מעבר לשכר שלהם.

מרצ'לו קלאורה, יליד בוליביה ובכיר בסופטבנק, שנחשב מקורב לנוימן, יחליף את המייסד כיו"ר We, ויעמוד בראש צוות איתור לבכירים חדשים, ואולי גם מנכ"ל חדש, שיחליף את שני המנכ"לים הזמניים שמכהנים מאז פרישת נוימן. הדירקטוריון יורחב ויקבל את זכויות ההצבעה של מניותיו של נוימן - כך מסרו שתי החברות.

סופטבנק מנהלת מרוץ נגד השעון כדי להציל את ההשקעה שלה, שהחמיצה במהירות. מייסד התשלובת, מסאיושי סאן, היה התומך העיקרי בנוימן, והחברה השקיעה ב-WeWork בכמה סבבים, גם באמצעות קרן ויז'ן בת 100 מיליארד הדולר שהיא שותפה בה. סאן התנצל בשיחת ועידה עם משקיעים השבוע על ההשקעה ב WeWork ואמר שהיה לו יותר מדי אמון בנוימן.

סופטבנק תקדים להשקיע בחברה 1.5 מיליארד דולר, שנועדו להגיע אליה רק בשנה הבאה, ותאריך תקופת אשראי בסך 5 מיליארד דולר ל-WeWork. מ-2017 ועד תחילת 2019 השקיעה סופטבנק יותר מ-9 מיליארד דולר ב-WeWork, לפי שווי חברה ממוצע של 24 מיליארד דולר, לדברי אנליסטים בסנפורד ברנסטין. מה שהיא הסכימה להשקיע כעת, יעלה את סך השקעתה ליותר מ-13 מיליארד דולר - כאמור, בחברה ששוויה הנוכחי נמוך מ-8 מיליארד דולר.

החזקת נוימן תרד מתחת ל-10% 

נוימן, שהקים את WeWork ב-2010 עם שותף, החזיק בעבר מניות עם 20 זכויות הצבעה למניה, שהבטיחו לו שליטה מלאה בחברה, גם כשמשקיעים חדשים הצטרפו. העסקה עם סופטבנק מחייבת האחדה של כל המניות לזכות הצבעה אחת. החזקתו של נוימן צפויה לרדת מתחת ל-10% מ-WeWork אחרי העסקה.

ההלוואה של 500 מיליון דולר לנוימן היתה חלק קריטי מהעסקה, כי הוא לקח בעבר הלוואות תוך שעבוד מניותיו, שהיו בערך גבוה בהרבה. הסכנה מבחינתו היתה שהביטחונות האלה לא יספיקו למלווים שלו - בנקים בראשות ג'יי.פי. מורגן. כשהוא פרש מכהונת המנכ"ל בסוף ספטמבר, נוימן היה בחדלות פירעון טכנית על ההלוואה הזאת, והיה בסכנת תביעה לפירעון מיידי שלה, לפי כמה מקורות. ג'יי.פי. מורגן העניק לו 45 יום למציאת פתרון.

הכסף החדש מסופטבנק יאפשר לנוימן להחזיר את ההלוואה לבנקים, ולחסוך לג'יי.פי. מורגן, שמציג את עצמו כ"בעל מאזן מבוצר" והחלטות אשראי מצוינות, מבוכה רצינית. 

עוד כתבות

דוד אמסלם / צילום: יוסי זמיר

רגע לפני הבחירות: שר התקשורת רוצה לבטל את ההפרדה בין מכירת ספק אינטרנט ותשתית

ל"גלובס" נודע כי שר התקשורת זימן ליום רביעי הקרוב ישיבה עם כל גורמי המקצוע ומתכוון להוציא שימוע ציבורי לקראת ביטול ההפרדה ● אם הדבר אכן ייצא לפועל מדובר ברעידת אדמה בשוק התקשורת אולם חשוב להדגיש שהחלטה סופית בעניין תתקבל רק לאחר הבחירות

דב גילהר / צילום: תמר מצפי, גלובס

דב גילהר פורש מהגשת התוכנית "ערב ערב" בערוץ "כאן 11"

במקום התוכנית של דב גילהר צפויה לעלות לאוויר התוכנית החדשה של שלי יחימוביץ' ויגאל גואטה

וול סטריט / צילום: רויטרס

נעילה שלילית בוול סטריט; טבע ירדה בכ-1.6%

ממשרד הבריאות בסין נמסר כי 889 מקרים נוספים של הידבקות בנגיף אושרו ביבשת, ומניין ההרוגים עלה ל-2,236 איש ● מהדוח המורחב של טבע לשנת 2019 שפורסם היום עולה כי מספר עובדי חברת התרופות המשיך להתכווץ

 ג'יי קלייטון, יו"ר ה SEC  / צילום: רויטרס Brendan McDermid

סטארט-אפ הבלוקצ'יין הישראלי אניגמה נקנס בחצי מיליון דולר ויחזיר כסף למשקיעי ה-ICO

החברה הישראלית-אמריקאית, בהובלת המייסד גיא זיסקינד, גייסה ממשקיעים 45 מיליון דולר בהנפקת מטבע דיגיטלי ב-2017 ● בהתאם לדרישת ה-SEC, מטבעות הקריפטו של אניגמה יירשמו כניירות ערך והחברה תשיב כספים למשקיעים שהשתתפו ב-ICO

דרור פויר / צילום: יונתן בלום, גלובס

דעה: כשאדוורד מונק ותופרת איראנית אלמונית נפגשים

יש צעקה אינסופית שעוברת בטבע ● ואנחנו כל הזמן לומדים לשמוע אותה

טראמפ ופוטין / צילום: רויטרס - Kevin Lamarque

המודיעין בארה"ב: רוסיה שוב מתערבת בבחירות 2020 לטובת טראמפ

ההערכה הושמעה בתדרוך מודיעיני לצירי בית-הנבחרים ● טראמפ זועם על החשיפה: "מספקת תחמושת לדמוקרטים" ● פיטר את ראש המערך המודיעין הלאומי והחליפו באחד מנאמניו, שאין לו שום ניסיון בעבודה מודיעינית

תצפית מלמעלה - נווה אילן ירושלים / יח"צ

האם הסכסוך בין ועד החדשות 13 להנהלת הערוץ בדרך להסלמה?

ועד החדשות 13 הודיע כי כניסת של נציגי רשת למשא ומתן הביאה להגדלת הפערים בין הצדדים ● עוד אמר הוועד כי אם לא תהיה התקדמות בשיחות, יורה הוועד כבר ביום שני הקרוב על נקיטת צעדים ארגוניים

סער ברכה / צילום: ולדימיר אסקין

מצבה הקשה של תהל וכישלון ניסיונות המכירה של החברה הובילו להתפטרות המנכ"ל סער ברכה

את ברכה יחליף בינתיים רוני קומר, שמונה למ"מ המנכ"ל בתיאום עם הבנקים נושי החברה ● עפ"י מקורות בשוק, הבנקים ימשיכו לממן את תהל במסגרת תוכנית התייעלות שתאפשר לפרוע כמה שיותר מחובותיה כלפיהם

פרנץ ליבנספצר, מנהל תחום אריזות ואיכות הסביבה של קבוצת נסטלה העולמית / צילום: איל יצהר, גלובס

האחראי על איכות הסביבה בנסטלה העולמית בטוח: "אנחנו בדרך לשינוי היסטורי"

פרנץ ליבנספצר, מנהל אריזות ואיכות הסביבה של ענקית המזון נסטלה, הגיע לבקר בחברת אסם שבבעלות הקבוצה, ויש לו הרבה מה לומר על אריזות המזון המזהמות • לדבריו, בחברה עדיין מחפשים תחליף מזהם פחות לשקיות החטיפים ומעדיפים למכור מוצרים בתפזורת וללא עטיפה

בנימין נתניהו ויעקב ליצמן מבקרים במרכז הרפואי שפתחו לחולי קורונה בשיב"א / צילום: Heidi Levine, Associated Press

הקורונה בארץ: אחת הנוסעות שהוחזרו מספינה ביפן אובחנה בנגיף

משרד הבריאות הודיע כי אישה אחת מתוך 11 הישראלים שהועברו למתקן שהוקם עבורם בשיבא אובחנה בווירוס, והבהיר כי היא נמצאת בבידוד והשגחה ● תוצאות הבדיקות של יתר הנוסעים יצאו תקינות, והם סיפרו על השמחה לשוב ארצה והגעגועים למשפחה: "תודה לאל שחזרנו"

שאול מרידור / צילום: רפי קוץ

רגע לפני הבחירות, קרב קשה באוצר על ניהול התקציב. משרד המשפטים נדרש להכריע מי ינהל את תקציב המדינה

המשנה ליועמ"ש יכריע בסוגיה בין שאול מרידור ורוני חזקיהו, הנאבקים על הזכות לאשר החלטות הנוגעות לתקציב המדינה ● תוספת תקציב של 900 מיליון שקל למשרד הביטחון הציתה את המאבק ● משרד המשפטים יכריע

פרופ’ ורד אהרונסון./ צילום: כדיה לוי

מה הסיכוי שנתאהב בסירי והיא תחזיר לנו אהבה

מדוע קל לנו יותר לחיות עם רובוט שלא נראה ונשמע אנושי, ואיך מכונה יכולה לאבחן מחלות לפי הקול שלנו ● פרופ' ורד אהרונסון, חוקרת רובוטיקה ומייסדת המרכז לעיבוד שפה במכללת אפקה, מלמדת רובוטים לזהות רגש בקול של בני אדם, "כדי שיוכלו למלא תפקיד חשוב בחברה"

מסיבת עיתונאים של "ימינה" ביישוב אלקנה / צילום: מפלגת ימינה

מפלגת ימינה ניסתה לעשות צחוק ממשבר האקלים וחטפה מהגולשים

מפלגת ימינה העלתה סרטון הלועג למשבר האקלים, וחטפה ביקורת מהגולשים, וגם מפעילי המפלגה ופעילי סביבה בציונות הדתית ● עידו בוכמן, מנהל הפורום הסביבתי בבית היהודי: "אילו זה היה תלוי בי הייתי גונז אותו כבר היום. מישהו במחלקת ה"קופירייט" עשה טעות חמורה"

מתקן ההתפלה פלמחים / צילום: שלומי יוסף

חריגות במים: המשטרה פתחה בחקירה נגד מפעילת מתקן ההתפלה בפלמחים

"גלובס" חשף חריגות במים במתקן ההתפלה שורק • אלא שהפארסה לא נגמרת כאן ● ל"גלובס" נודע כי דיווחים כוזבים אודות בדיקות המעבדה במתקן ההתפלה של פלמחים עומדים כעת בלב חקירת משטרה • איך בשניים מחמשת מתקני ההתפלה בארץ התגלו חריגות ומשרד האנרגיה שותק?

הפודקאסט Gilmore Guys / צילום: באדיבות Gilmore Guys

סדרת הבנות הנוסטלגית שקמה לתחייה בדרך לא שגרתית

סדרת הבנות "בנות גילמור" ירדה מהמסך לפני כבר כמעט יותר מעשור ● תחביב של מעריץ אדוק וחברו הטוב הפך לפודקאסט "Gilmore Guys", והחזיר לחיים את רורי גילמור ● המלצת פודקאסט ● האזינו

סרטון התעמולה של שקד, שבו היא מציעה לפגוע בזכויותיהם של עובדים זרים / צילום: פייסבוק

דעה: הרעיון של שקד למנוע תשלומי פנסיה מעובדים זרים - לא מוסרי ולא יהודי ומקומם

שרת המשפטים לשעבר שקד ממשיכה לצבוע מאבקים לטובת זכויות אדם כ"שמאלנות" ואת מי שמגן על זכויות עובדים כ"אויבי המעסיקים" • המציאות הקשה של העובדים הזרים עלולה להפוך ליותר קשה • וגם: התפיסה התביעתית פוגעת בפרקליטות. טוב יעשה הארגון אם יגייס סנגורים

איור: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

התו הירוק: הדרך החדשה של חברות הייטק למשוך עובדים - תמיכה בטבעונות

הטרנד החדש במסגרת המלחמה הלא נגמרת על העובדים בהייטק: קבלת תו תקן שמאשר - מדובר במעסיק ידידותי לטבעונים

מתוך הסרט "היום שאחרי לכתי" / צילום: באדיבות יונייטד קינג

דאבל קליק: שני סרטים ישראליים חדשים בביקורת אחת

"אנג'ליקה" ו"היום שאחרי לכתי" - שני סרטים ישראליים חדשים ומרגשים, שבכל אחד מהם אב דומיננטי לבת רגישה

מונית גט טקסי / צילום: : רונן בוידק

בקשה לתביעה ייצוגית של 150 מיליון שקל נגד גט ישראל: "לא רוצים ערבים"

לטענת התובעים, האפליקציה נותנת ללקוחות אפשרות להבטיח שהם לא יקבלו נהג ערבי ● "הם נותנים לזה משמעות דתית. אבל למעשה, מדובר בתוקף לשירות גזעני" ● מגט נמסר: "החברה מתנגדת באופן נחרץ לכל סוג של אפליה"

השופט עוזי פוגלמן / צילום: ליאור מזרחי

ביהמ"ש העליון ביטל פסיקה שקבעה כי חוקר תוכנית ותמ"ל פעל מתוך ניגוד עניינים

דוח חקירה של אדיב נקאש נפסל בבית המשפט לעניינים מינהליים, מחשש שהחוקר, שהועסק בעבר ע"י מינהל התכנון עמד במצב של ניגוד עניינים ● שלושה שופטי העליון פסלו את האבחנה הזו ואת הפסיקה לפסול את החוקר