גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

המלצה חמה: להשקיע בהתמודדות עם משבר האקלים

הפחתת פליטת גזי חממה, טיפול באשפה, צמצום השמדת יערות וטיפול במחסור במים הם האתגרים המרכזיים אותם יש לפצח כדי לטפל בהתחממות העולמית ובאקלים הקיצוני ● נראה כי העולם מוכן לשינוי אמיתי, והמאבק במשבר האקלים יגרום למשקיעים להתמקד בתעשיות ובחברות שיובילו את המערכה

גרטה טונברג/ צילום: רויטרס
גרטה טונברג/ צילום: רויטרס

הטייפון הגיביס היכה ביפן, ההוריקן דוריאן החריב את איי הבהמאס ושריפות השתוללו הקיץ באמזונס - נראה כי אסונות הטבע רק מתגברים משנה לשנה, והמחאה נגד אוזלת היד בטיפול במשבר האקלים תהפוך ככל הנראה לאחד הנושאים הכי "חמים" בעשור הקרוב. הנערה השוודית גרטה טונברג היא אולי רק עוד סמל במאבק שמוציא מיליונים לרחובות בחודשים האחרונים, אבל נראה כי העולם מוכן לשינוי אמיתי, הן ברמת הנחיצות וההתקרבות לנקודת האל חזור, והן ברמת המוכנות והיעילות הטכנולוגית.

המלחמה בהתחממות העולמית תגרום למשקיעים להתמקד בתעשיות ובחברות שיובילו את המערכה. הפחתת פליטת גזי החממה כתוצאה משריפת פחם, נפט וגז; טיפול באשפה; צמצום השמדת יערות לטובת גידול בשר וסויה; וטיפול במחסור במים הם האתגרים המרכזיים אותם יש לפצח כדי לטפל בהתחממות העולמית ובאקלים הקיצוני. הפתרונות שפותחו במשך יותר משני עשורים, ונחשבים לבוגרים טכנולוגית ועסקית, יאומצו בזרועות פתוחות על ידי צרכנים נלהבים וממשלות שירצו להיות חלק מהשינוי.

השימוש באנרגיה ירוקה יהיה זול יותר - בטורי האחרון מחודש ספטמבר, כתבתי בהרחבה על ההתייעלות והמוכנות של שימוש באנרגיה ירוקה. התעשייה העולמית לשימוש באנרגיות מתחדשות כבר שווה יותר מטריליון דולר, עלויות ייצור חשמל מאנרגיה סולארית ורוח זהות לעלויות ייצור החשמל המופק מדלקים מזהמים ובשנים הקרובות צפיות להיות זולות אפילו יותר. כבר היום השימוש באנרגיה ירוקה מהווה כ-25% מייצור החשמל בארה"ב וההערכות הן כי בתוך שני עשורים 40% מהחשמל בעולם ייוצר על ידי אנרגיות מתחדשות. הערכות אלו עשויות להשתפר משמעותית בעקבות המחאה, שתוביל להאצת השימוש באנרגיות ירוקות. חברות בסקטור זה תפסו את תשומת הלב של המשקיעים, כאשר המדד העולמי לאנרגיות מתחדשות רשם עליות של כ-50% בשנה אחרונה.

המעבר לשימוש באנרגיות ירוקות מבורך, אבל הוא לבדו לא יפתור את בעיית ההתחממות העולמית. מלבד המעבר לשימוש באנרגיות חלופיות, אסור לשכוח את היעילות אנרגטית - כי כדי לעשות שינוי מהיר, רצוי פשוט להשתמש בפחות חשמל.

אחד הטרנדים הסוחפים היום בעולם הוא "בנייה מאופסת אנרגיה" כלומר בניינים שצורכים בדיוק את כמות האנרגיה שהם מייצרים. המטרה מושגת על ידי תכנון נכון של החללים הפנימיים והתקנת אמצעי הצללה כדי לייצר נוחות אקלימית, על ידי טכנולוגיות חדשניות כמו שחזור חום (MVHR) ושימוש במערכות בקרת אנרגיה וכמובן יצירת אנרגיות מתחדשות (סולארית ורוח) ואגירת האנרגיה. שוק הבידוד העולמי מוערך כיום ביותר מ-100 מיליארד דולר וצפויה בו האצה משמעותית בתחום בעשור הקרוב.

ההערכה היא כי המחאה תוביל לפעולות בכל המערכות האפשריות. תעשיית תחליפי הבשר, למשל,  תוכל להתמודד עם נזקי תעשיית הבשר, שאחראית על חלק ניכר מהתחממות כדור הארץ, הן בעקבות גז המתאן שפולטות הפרות והן בעקבות כריתת יערות לטובת גידול בקר.

טיפול באשפה - להשקיע כמו הסופרנוס

העולם מייצר כיום כמויות עצומות של אשפה, שהגזים הנפלטים ממנה אחראים על כ-20% מתופעת ההתחממות העולמית, והים והקרקעות מלאים בפלסטיק ואשפה אלקטרונית מזהמת. האשפה שאנחנו מייצרים אחראית על פליטת גזי חממה ששקולים לפחות, אם לא יותר, לפליטת גזי החממה מהמכוניות. עד כה הניסיון לצמצם את יצירת האשפה בצורה דרמטית לא באמת עבד. המלחמה הבאה תהיה בטיפול באשפה, כאשר מחזור, מעבר לשימוש בחומרים מתקלים וייצור אנרגיה מאשפה יובילו את המערכה.

הטיפול בפסולת הפך מורכב יותר: מנהלי פסולת בעולם מתרחבים ומקימים יותר אתרים למעבר פסולות ומטמנות. במקביל הם משקיעים מיליונים במחזור פלסטיק וחומרים נוספים כמו גם במתקנים מתקדמים לשריפת אשפה ויצירת אנרגיה. אחת הענקיות בתחום זה היא חברת Waste Mangment שנסחרת בשווי של כ-50 מיליארד דולר ומפעילה כ-250 מזבלות ו-300 תחנות מעבר לפסולת בארה"ב. בשנה האחרונה מניית החברה רשמה עליות של יותר מ-30%, לא רע עבור חברת שירותים ותשתיות בסיסיות לא חדשנית במיוחד.

אחד היתרונות המוזרים והמובנים של התעשייה הזו, בניגוד לתעשיית הפחם, הנפט והכוהל, היא שהחדשנות ככל הנראה לא תחליף אותן, אלא רק תעצים אותן. החברות האלו מהוות בעצם מעין מונופול על הזבל שלנו, (זוכרים את סדרת הטלוויזיה "הסופרנוס"? זה מאוד דומה), וככל הנראה כל פיתוח טכנולוגי ועסקי לטיפול בפסולת יכלול אותן כשותף, כמשקיע אסטרטגי ולעתים גם כבעלים.

מגמה זו מגיעה גם לשוק המקומי, אף שבאיחור. נראה כי בממשלה הפנימו שהגיע הזמן לבניית מספר מתקנים לשריפת אשפה ויצירת אנרגיה על חשבון הטמנה גם בישראל, והמכרז הראשון לבניית מתקן כזה יוצא לדרך כשהוא מלווה בלא מעט סובסידיות ממשלתיות. עכשיו נותר לראות מי ירים את הכפפה, והאם זו תהיה חברה ציבורית שתאפשר לציבור הרחב ליהנות מההשקעה בשינוי.

התרחקות מבשר - המפתח למאבק בשינויי אקלים

צמחונות היא פתרון מתחייב - במשך שנים נחשבה הצמחונות כפתרון לצער בעלי חיים ובהמשך כפתרון לבריאות וחיים טובים יותר, אבל בעשור האחרון מחקרים רבים הראו חד משמעית כי צמחונות היא פתרון מיידי לטיפול בהתחממות העולמית. צריכת בשר, והעלייה המתמדת שלה יחד עם העלייה ברמת החיים, הפכה לתורם המשמעותי ביותר להתחממות כדור הארץ, הן בעקבות פליטת גז מתאן על ידי הפרות והן בעקבות כריתת יערות לטובת גידול הבקר ובזבוז המשאבים האדיר הנגרם בתהליך הגידול. כתוצאה מכך, כל התרחקות מבשר עשויה להיות המפתח למאבק בשינויי אקלים (זה הזמן לציין שלפחות בינתיים איני נמנה על האוכלוסייה שאימצה לעצמה הרגלים צמחוניים כלשהם).

לאחר ההצלחה המסחררת של חברת תחליפי הבשר Beyond Meat, שרשמה עלייה של יותר מ250% מאז ההנפקה, עושה רושם שהמשקיעים יחפשו חברות נוספות שעוסקות במרחב התזונה הצמחונית ותחליפי הבשר. מגמת אימוץ החיים הצמחוניים צפויה לתפוס תאוצה, גם בעקבות הנוחות שתתאפשר בעקבות תחליפים טובים יותר, זמינים יותר, טעימים יותר ובריאים יותר - שכמובן תורמים למאבק בשינויים האקלים.

שווה לשים לב גם לתעשיית המים, שאומנם לא מקלה על התחממות כדור הארץ אלא היא תוצר לוואי של אותה התחממות. המחסור במקורות מים ראויים ואמינים רק יתגבר בעשורים הקרובים ולא יהיה ניתן לתקן אותו בקלות. עבור החברות המתמודדות עם אתגרים אלו ובכלל חברות העוסקות בתחום המים, הן במשקים מפותחים כמו קליפורניה והן במשקים מתפתחים כמו ברזיל, קיימת הזדמנות עסקית גדולה מאוד כאשר הצורך הקיומי באספקה וטיפול במקורות מים יחייב גם הפניית תקציבים ממשלתיים. 

הכותב הוא האסטרטג הראשי של בית ההשקעות אלומות. אין לראות באמור הצעה או ייעוץ לרכישה או מכירה או החזקה של ניירות ערך, והוא אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם

עוד כתבות

מסעדה סגורה בסיאטל. בעל המסעדה חוסם את החלונות כדי למנוע ביזה / צילום: Ted S. Warren, AP

OECD: חודש מרץ מסתמן כגרוע בהיסטוריה מבחינה כלכלית

על-פי סקירה שמפרסם היום הארגון, הסימנים לכניסה למיתון באירופה ובגוש האירו חזקים יותר מכפי שהיו במהלך משבר 2008 ●לפי כותבי הסקירה, לא ניתן כעת לצפות מתי המיתון יגיע לסופו, אולם ככל שהסגרים יתארכו הפעילות הכלכלית צפויה להתאים את עצמה למציאות החדשה

צלעות טלה במרינדת סחוג / צילום: דן פרץ

לא רק גפילטע: אוכל יהודי מעודכן, לא מה שחשבתם

ההגדרה לאוכל יהודי בארץ ובעולם היא כבר מזמן לא רק כבד קצוץ וגפילטע פיש ● המטבח היהודי-איטלקי מתערבב עם היהודי-הולנדי, עם המזרח אירופי ועם הישראלי, ויוצר שעטנז טעים ומשמח ● וגם: יין שמגיע עד הבית

ניר זוהר, נשיא ויקס / צילום: יח"צ

"לא תיאמן המכה שאנשים קיבלו, שם הקוד לחזרה לעבודה הוא מערכת החינוך": אסטרטגיית היציאה של ניר זוהר, נשיא ויקס

"ברמת הביזנס", אומר נשיא ויקס ניר זוהר, "העסק שלנו כמעט מושלם להתמודד עם משבר מהסוג הזה; המוצר שלנו לא מתבסס על קווי אספקה או ייצור, הכל אונליין" ● "לעומת זאת, המשתמשים שלנו הם עסקים קטנים שחוטפים כרגע הכי חזק, וזה עצוב ממש"

נכנסים לבית - שירלי דן בהרצליה / צילום: שי אדם, גלובס

אירופי עם לב חם: הבית בהרצליה שכל אחד היה רוצה להעביר בו בידוד

בבית בן ארבע הקומות שתכננה שירלי דן בהרצליה נעשה ניסיון לחמם את החללים הבהירים באמצעות רצפת עץ, רהיטים שחורים וקירות מחופי לבֵנים

ברני סנדרס / צילום: ג'ונתן ארנסט, רויטרס

הסנאטור ברני סנדרס פורש מהמירוץ לנשיאות ארה"ב

הסנאטור מוורמונט הודיע על פרישתו בשיחת ועידה עם הצוות שלו, ויישא דברים בהמשך היום ● טראמפ צייץ בחשבון הטוויטר שלו מיד לאחר ההודעה "ברני בחוץ!"

אמזון./ צילום:  צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

נכנסת לתחרות המקומית: אמזון במבצע ראשון בישראל

ענקית הקמעונאות יוצאת במבצע התקף לאתר המקומי שלה בישראל במסגרתו תעניק 10% הנחה על כל קנייה, בהגבלה לסכום של עד 20 דולר לכל קנייה בשילוח מקומי ●  מדובר ביוזמה של אמזון ולא מבצע של ספק זה או אחר

צילומים: שלומי יוסף, Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

בלי "מה נשתנה?" ובלי "אחד מי יודע?": (כמעט) 100 קושיות לחג

בחנו את עצמכם: קושיות קשות יותר ופחות על אקטואליה, פוליטיקה כלכלה, ספורט ועוד ועוד (כולל נועה קירל!)

אתר בניה בבוסטון שעבודתו מושהית עקב התפשטות נגיף הקורונה / צילום: David Goldman, Associated Press

כוח עליון נוסח אמריקה: איך מתמודד ענף הנדל"ן בארה"ב עם הקורונה

בישראל הוחלט בשבוע שעבר שהתפרצות הקורונה בישראל לא תוכר ככוח עליון שיאפשר לקבלנים לאחר במסירה ● ומה קורה בחו"ל?

מלון שטרקמן בנהריה / צילום: אורי אקרמן

המכה של המלונות המשפחתיים: "אפילו במלחמה זה לא היה ככה"

בעלי המלונות המשפחתיים חטפו מכה קשה, אולי קטלנית, מהתפרצות מגפת הקורונה. שלושה מהם מספרים על ההתמודדות עם העצירה הפתאומית והמוחלטת של העבודה, ועל הצורך בעזרה מהממשלה

קניון tlv/ צילום:auev fvi

עוד מכה לשוק האופנה: רשות התחרות לא תאשר מו״מ משותף מול הקניונים

רשות התחרות מוציאה לרשתות האופנה והמסחר כרטיס צהוב: ההתאגדות מול חברות הקניונים עלולה להיות הסדר כובל אסור ● התאגדות רשתות האופנה והמסחר: "חלק ניכר מבעלי הנכסים אשר מבינים את גודל השעה, ואת המשמעויות החוקיות של משבר שכזה על הסכמי השכירות, הציעו מיוזמתם לוותר על דמי השכירות בתקופת הסגירה"

פרויקט תמ"א 38 / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

דעה - לאור המצב: על הממשלה לשקול הארכת תוקף תמ"א 38

רשויות המדינה אמנם עושות מאמצים להבטיח ודאות בשוק, ויש דברים שאפשר לקדם גם בימים אלה, אולם כדאי כבר לחשוב הלאה

דודו זבידה, מנכ"ל קבוצת מבנה / צילום: כדיה לוי, גלובס

"חשובים מכל הם העובדים שהצלחנו לשמור גם בימים קשים אלו"

לדברי דודו זבידה, מנכ"ל קבוצת מבנה, "אנו מנסים ככל הניתן לשמור על השגרה. המרכזים המסחריים והלוגיסטיים שלנו ממשיכים לפעול ברחבי הארץ, גם אם חלקית. לא הוצאנו את העובדים שלנו לחל"ת ואין לנו כוונה כזו"

חלוקת מזון לנזקקים בחג בצל הקורונה  / צילום: כדיה לוי, גלובס

סולידריות במשבר או שינוי לטווח ארוך: האם האחדות החברתית תישאר גם כשהמגפה תחלוף?

החברה הישראלית המורגלת בתקופות משבר מתגייסת גם בימי הקורונה, ויוזמות אזרחיות וולנטריות לסיוע למוחלשים בחברה שוטפות את הארץ ● מומחים מנתחים אם 'ההתארגנות של השטח' תחלוף עם היעלמות הנגיף, או שהאנרגיה הזו תהפוך לתודעה שלפיה סולידריות צריכה להיות מוסדית

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ עומד לנאום על סכנות נגיף הקורונה / צילום: Patrick Semansky, Associated Press

הצבעה בצל המגיפה: "טראמפ לא יכול לדחות את הבחירות"

האם הבחירות לנשיאות ארה"ב ייערכו במועד ● איך מקיימים פריימריז בזמן מגפה ● ולמה הצבעה במעטפות הפכה לשאלה המכרעת של הקמפיין ● יפתח דיין, פרשן ובלוגר לפוליטיקה האמריקאית, מתארח בפודקאסט ׳המדריך לטראמפיסט׳ כדי להסביר מה עושה נגיף אחד לקמפיין 2020 ● האזינו

עסקה עסקאות ידיים מיזוג לחיצת ידיים חתימת חוזה / צלם: פוטוס טו גו

דעה: האם משבר הקורונה יחשב "כוח עליון" המצדיק השתחררות מכבליו של הסכם אשר נכרת ערב המשבר?

אין בישראל תקדים משפטי רלוונטי ממנו ניתן ללמוד באופן ישיר לגבי המשבר בעיצומו אנו מצויים וזאת אף שנידונו בעבר סיטואציות משבריות שונות ● איך בכל זאת ניתן לפרש את הוראות החוק ולהסיק ממקרים קודמים

הפגנת העצמאים / צילום: שלומי יוסף, גלובס

בשורת החג לעצמאים: מענק הפיצוי יעלה ל-10,500 שקל באפריל

מאבק העצמאים והביקורת שמתח "גלובס" על החורים בסיוע נשאו פרי: אמש הגיע האוצר לסיכום כי מענק אפריל יוגדל, יבוטל חישוב הכנסות בני הזוג יחד וגם שכירים בעלי שליטה יזכו לפיצוי

אישה בשדה התעופה בווהאן מתכוננת לחזור הביתה ביום הראשון לשחרור לאחר הסגר / צילום: AP

במקום שבו הכל התחיל: הסגר בווהאן נגמר אחרי 77 ימים. כך זה נראה בתמונות

המקור להתפרצות מגפת הקורונה שהתפשטה בכל העולם במהירות מטילת אימה היא עיר הממוקמת במרכז סין. מאז ה-23 בינואר 11 מיליון תושביה שהו בסגר, בעוד כל העולם לוטש עיניים בחשש, ועכשיו בתקווה ● היום, בחג החירות של היהדות, הם יצאו לחופשי

דירת 4 חדרים בלוד / צילום: יח"צ

עסקה בעיצומם של ימי המגפה: כמה עלתה דירת 4 חדרים בלוד

אילו נכסים נוספים נמכרו והושכרו לאחרונה בערד ורמת גן?

מחסום משטרתי בבני ברק / צילום: Ammar Awad, רויטרס

האם קבלת ההחלטות במשבר הקורונה מתייחסת מספיק להיבטים שהם לא רק בתחום הבריאות?

אי-הוודאות כיום מקשה מאוד על היכולת למצוא הזדמנויות במשבר, ולא נראה שהמצב הולך להשתפר מהותית בקרוב ● במקום להבטיח הבטחות סרק, ראוי להודות שבמשבר בהיקף כזה, ספק אם כולנו נוכל למצוא הזדמנות; מצד שני, כולנו יכולים לנסות

מנכ"ל רשות החדשנות אהרון אהרון / צילום: איל יצהר

מענקים מהירים והגנה על השקעות מוסדיים: תוכנית הסיוע של המדינה לתעשיית ההייטק בימי הקורונה

האוצר יעביר לרשות החדשנות באופן מיידי 1.25 מיליארד שקל, כחלק מהתקציב השנתי שלה, שישמשו בעיקר למענקים בתמורה לתמלוגים ● המדינה תספק למוסדיים מנגנוני הגנה במטרה לעודד אותם להשקיע בחברות הייטק בהיקף של 2 מיליארד שקל