גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

חוששים? בואו לפה: כך מדינות אירופה מנצלות את סחבת הברקזיט כדי לפתות את עשירי בריטניה

איטליה ומדינות אחרות באירופה חותכות מסים ומציעות תמריצים כדי לשכנע את העשירים לעבור לגור אצלן ● האי-ודאות סביב פרישת בריטניה מהאיחוד האירופי והחשש שמא ממשלה סוציאליסטית תחליף את השמרנים מחזקים את הפיתוי

ונציה / צילום: רויטרס
ונציה / צילום: רויטרס

כאשר עשירי בריטניה עצבניים בגלל הברקזיט ובגלל האפשרות שסוציאליסט מושבע כמו ג'רמי קורבין יעלה לשלטון, איטליה ומדינות נוספות באירופה מורידות מסים כדי לפתות את חוג הסילון לעבור אליהן.

הדאגה הגוברת בקרב רבים מעשירי בריטניה היא האפשרות שממשלתו של בוריס ג'ונסון תאבד את השלטון לטובת ממשלת לייבור של מסים גבוהים בהנהגת קורבין. מנהל קרן השקעות תיאר כך את החשש של העשירים: "במקרה החירום של קורבין יש לנפץ את הזכוכית" (כדי ללחוץ על כפתור החילוץ).

החשש הזה, בתוספת האי-ודאות שיצרו הברקזיט וההשלכות הפוטנציאליות שלו על כלכלת בריטניה, גורמים לכך שכמה מעשירי הממלכה שוקלים את האופציות שלהם.

מדינות כמו איטליה, שאימצו חוקים מיטיבים כדי להתחרות עם בריטניה על העשירים, עשויות ליהנות מהמצב הנוכחי, אומרים עשירים ועורכי הדין שלהם. מצדדי האופציה האיטלקית מכנים אותה "לה דולצ'ה ויזה", על משקל החיים המתוקים. המאיון העליון של בעלי ההכנסה בבריטניה שילם 29.1% ממסי ההכנסה, 55.3 מיליארד ליש"ט (69.9 מיליארד דולר), בשנת הכספים האחרונה.

"השקיעה שלנו היא ההזדמנות של כל האחרים", אמר עורך הדין הבריטי ג'יימס קוארמבי בשובו מכנס בוונציה שבו קידמו מתכנני מס איטלקים את החוקים החדשים במדינה, במלון מפואר במנזר לשעבר על אי פרטי.

איטליה מציעה מס אחיד נוח

בניגוד למקלטי עשירים מסורתיים כמו שווייץ, ההיסטוריה האיטלקית של מסים גבוהים, פוליטיקה תנודתית, ביורוקרטיה חונקת וצמיחה כלכלית איטית הרחיקו ממנה במשך שנים את הכסף ואת הצעירים. אבל המפלגות הפוליטיות גילו משהו שהן מסכימות עליו: לקדם בזרועות פתוחות תושבים וזרים בעלי הון בעזרת מסים נמוכים. ממשלת המרכז-שמאל אישרה מס אחיד נוח על הכנסה שלא מאיטליה לתושבים חדשים ב-2016. הקואליציה הפופוליסטית שעלתה לשלטון ב-2018 חיזקה את חוקי המס המיטיבים לתושבים חדשים בעלי עבודה וכסף.

החוקים החדשים למשיכת הון באיטליה באו אחרי שפורטוגל אימצה ב-2009 חוק חדש שמשך אליה כ-30 אלף תושבים חדשים, בהם 3,352 מבריטניה, לפי לשכת המס בליסבון.

היעד פורטוגל

לפי החוק הפורטוגלי, הכנסה מחו"ל פטורה ממס והכנסה מקומית ממוסה בשיעור אחיד של 20% לתושבים חדשים במגזרים שמסווגים כמניבים ערך מוסף. חברת ראיית החשבון PWC מתארת את פורטוגל כ"בחירה מיטבית של יחידים בעלי שווי נקי גבוה שרוצים להיות תושבי האיחוד האירופי".

הקסם של מלטה וקפריסין

מלטה וקפריסין מתמחות בהענקת שירותים פיננסיים ואזרחות לעשירים. ראש הממשלה החדש ביוון, בנקאי לשעבר, עשוי להציג תמריצי מס לעשירים זרים. גיבוש חוקי מס הוא אחד הכלים המעטים הזמינים למדינות גוש האירו מפני שהבנק המרכזי האירופי קובע את הריביות לכל החברות.

גם ספרד וצרפת קידמו חוקים למשיכת עשירים. יוהאנס הות, המנהל האירופי של חברת ההשקעות הפרטיות האמריקאית KKR, עבר לפריז ב-2017 מלונדון שבה התגורר שנים רבות. דובר שלו לא מסר פרטים על ענייני המס שלו, ואמר שהמעבר נבע מהשאיפה להוביל את התרחבות פעילות KKR ברחבי אירופה.

איטליה השיקה חוק מס חדש ב-2017 במטרה לספק תמריצים עדיפים מאלו של בריטניה לתושבים זרים, שאפשרו למיליארדרים לא בריטים כמו איל הפלדה ההודי לקשמי מיטאל להימנע מתשלום מס בריטי על הכנסות בחו"ל. בינתיים הטילה ממשלת בריטניה מגבלה של 15 שנים על הסטטוס הזה של נישומים זרים. בעוד שאזרחים בריטים אינם זכאים להקלה הזו, אלא אם אביהם היה מהגר, החוק האיטלקי פתוח לכול, כולל לתושבים חוזרים.

"אני לא חושב שמישהו יישאר אפילו שבוע אם קורבין ייבחר", אמר איש כספים איטלקי שחי ועובד בלונדון. הוא ביקש לשמור על עילום שם, ואמר שיזרז את שובו לאיטליה אם הלייבור ינצח בבחירות בבריטניה.

בריטים אמידים חיפשו מאז ומעולם מקלטי מס בחו"ל. אליל הרוק מיק ג'אגר נמנה עם אקסודוס העשירים בשנות ה-70. יותר לאחרונה, איל ההשקעות הפרטיות גאי האנדס עבר להתגורר באי התעלה גרנסי, ומיליארדר קרן הגידור אלן הווארד עבר זמנית לשווייץ.

החוק האיטלקי קובע מס אחיד של 100 אלף אירו בשנה על רווחים שהופקו מחוץ לאיטליה למשך 15 שנים. לפי רשות המס האיטלקית, יותר מ-300 איש פנו לקבלת הסטטוס הזה בשנים 2017-2018.

תוכניות המיסוי של הלייבור

"הלייבור יטיל מס על העשירים ועל חברות הענק כדי לסיים את הצנע, לממן כיאות שירותים ציבוריים חינמיים בנקודת השימוש, ולבנות מחדש את הכלכלה כדי שהיא תעבוד בשביל הרוב, לא למען המעטים", אמר החודש ג'ון מקדונל, כנראה המועמד לכהן כשר האוצר בממשלת לייבור.

הלייבור הודיע שהוא יעלה את המסים רק על 5% העשירים ביותר, ויבטל את מעמד העשירים שאינם מתגוררים בבריטניה. מקדונל אמר בעבר שהוא תומך באיסור על חלוקת בונוסים לבנקאים ובעונשי מעצר ליועצים שמסייעים לאנשים לחמוק ממסים. את חוק העשירים מחו"ל הוא תיאר כ"מזימה מלאכותית שמעליבה אנשים רגילים".

מספר התושבים בבריטניה שהם בעלי מעמד של non-dom (לא תושבי קבע) ירד ב-13% ל-78,300 איש ואשה באפריל 2018, במידת מה בגלל אימוץ המגבלה של 15 שנים על מעמד זה.

העשירים ויועציהם טוענים שהם תורמים חשובים לכלכלת בריטניה. השמרנים של בוריס ג'ונסון הם מסורתית מפלגה ידידותית בהרבה כלפיהם.

"האי-ודאות בנוגע למס בבריטניה היא כעת מציאות, ולכן הרבה אנשים שואלים את עצמם, להישאר בבריטניה או להתחיל לחפש מיקומים אחרים? ואז הם מסתכלים על איטליה", אמר הפרקליט האיטלקי אנדראה טבצ'יו. "גם סגנון החיים, לצד שיקולי המס, הוא שיקול חשוב מאוד".

איטליה אימצה גם חוקים שמציעים לתושבים חדשים פטור על 70% מההכנסה האיטלקית שלהם, שעולה ל-90% אם התושבים החדשים משתקעים בדרום המדינה העני מסורתית. חוקים חדשים לגמלאים זרים שעוברים לדרום איטליה מציעים מס של 7% בלבד על פנסיות מחו"ל.

התמריצים הללו הם נושא רגיש בערים כמו מילאנו, מפני שאיטלקי לשעבר שחוזר לארצו משלם לעתים פחות מס מאזרח שמעולם לא ירד מאיטליה, לפי מנהל הכספים האיטלקי מלונדון ששוקל לחזור לאיטליה.

"בארוחות ערב, כששואלים מישהו אם הוא עובר לאיטליה משיקולי מס, לא מקבלים תשובה", הוא אומר. "בבריטניה, אלו שאינם תושבי קבע אינם בריטים בדרך-כלל, ולכן לא משווים אותם למקומיים. באיטליה יש לך איטלקי עם קריירה נהדרת שחזר למדינה, ואינו משלם מס כמו כל האחרים".

הוא מספר שנפגש עם פקידי ממשלה איטלקים בלונדון כדי לקבל מידע על פרטי המס האחיד עוד לפני שהוא הושק. "הם היו מומחים בהצגה של זה", לדבריו.

מי שייהנו ממשטר המס האיטלקי החדש הם כוכבי כדורגל ומנהלי כספים. רומלו לוקאקו עבר השנה למילאן ממנצ'סטר יונייטד. דוד סרה, מנהל קרן איטלקי בכיר, חזר למילאנו מלונדון. "הפוליטיקה בבריטניה היא מלחמת אזרחים", הוא אומר. הוא לא מסר אם הוא נהנה מחוקי המס החדשים.

"אני לא חושב שקורבין מבין עד כמה העשירים ניידים, ועד כמה אנחנו תלויים בהם בבריטניה", אמר קוארמבי. 

עוד כתבות

ברני סנדרס/  צילום: רויטרס

ברני סנדרס בעימות הדמוקרטי: "אני פרו-ישראלי, אך אנו צריכים לדאוג לפלסטינים"

הסכסוך הישראלי-פלסטיני פרץ (בקצרה) לעימות הדמוקרטי אמש ● הסנאטור ברני סנדרס העלה ביוזמתו את הנושא: "שוב אין זה מספיק טוב להיות פרו-ישראלי" ● זכה בתשואות ● התקפה על הילארי קלינטון

אייל טריבר/צילום: יחצ

מיטרוניקס ממשיכה לצמוח בשיעור דו ספרתי והמניה דוהרת; קיבוץ יזרעאל מחזיק מניות בשווי 2 מיליארד שקל

יצרנית הרובוטים לניקוי בריכות שחייה דיווחה על הכנסות של כ-165 מיליון שקל ברבעון השלישי, צמיחה של 14% לעומת הרבעון המקביל אשתקד ● "העונה בחצי הכדור הצפוני התארכה לתוך הרבעון השלישי, שהתאפיין בהמשך ביקושים חזקים בארה"ב ופתיחה מרשימה של העונה באוסטרליה"

הבניין ברחוב יהודה עמיחי 6 בתל אביב / צילום: כדיה לוי

חברה בקבוצת רכישה ניצלה את מעמדה - ותפצה את שאר חברי הקבוצה ב-2.2 מיליון שקל

בעלת פנטהאוז בבניין בגוש הגדול בצפון ת"א חויבה לשלם לחברי קבוצת הרכישה פיצוי, לאחר שקיבלה תוספת ניכרת של שטחי גג מבלי ששילמה עבורן ● כמו כן, נקבע כי בעלה ניצל את היותו פעיל בקבוצה כדי להשיג הטבות כלכליות על חשבון יתר החברים

אביחי מנדלבליט, בכנס לשכת עורכי הדין / צילום: ליאב פלד

מנדלבליט מגיב לראשונה על ההחלטה להאשים את נתניהו בשוחד: "קיבלתי את ההחלטה בלב כבד אך בלב שלם"

באופן נדיר נושא הערב היועמ"ש דברים לאחרת ההחלטה להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה נתניהו ● "הוא ניצל את כוחו ומעמדו כדי להיטיב עימו אישית, לכן החלטתי להעמיד את ראש הממשלה לדין בעבירה של הפרת אמונים"

חנוך ועידן מוטולה / צילום: אלבום פרטי

שווים בתקשורת: המיזם להקמת גוף תקשורת שמורכב מעיתונאים עם מוגבלות

העיתונאי עידן מוטולה, שהקים את עמותת "שווים" שמטרתו "לתת קול לאנשים עם מוגבלות", החליט להקים גוף תקשורת ייעודי שיורכב ע"י אנשים בעלי מוגבלויות מתחומים מגוונים ● לשם כך הוא פתח קמפיין לגיוס המונים

יצחק בן ישראל  / צילום: איל יצהר

גורמים בממשלה נגד המלצות הוועדה לקידום בינה מלאכותית שנחשפו ב"גלובס"

בעקבות חשיפת חלקים מטיוטת דוח ההמלצות של ועדת ההיגוי הממשלתית ב"גלובס" שלחו גורמים בכירים בות"ת, ברשות החדשנות ובאוצר, מכתב שבו התבטאו נגד הכוונה להקים במשרד רה"מ גוף שירכז את הטיפול בקידום התוכנית הלאומית לקידום טכנולוגיות בינה מלאכותית: "מסקנה שגויה" 

הורים עובדים / צילום: שאטרסטוק

לא קל למצוא מקום עבודה ידידותי למשפחה באמת

הורים עובדים צריכים להסתכל מעבר לדימוי של חברה או אפילו מדיניות שמצהירה על ארגון ידידותי למשפחה

הבורסה בתל אביב / צילום: שאטרסטוק

נעילה מעורבת בבורסה בתל אביב: מניית טבע עלתה ב-1.3%

מדד ת"א 35 איבד 0.4%, מנגד מדד ת"א 90 עלה ב-0.1% ● נייס איבדה 1.7%, פועלים ירדה בשיעור דומה ● אלוני חץ איבדה 2.5%, דלק קידוחים איבדה כ-1%

הנשיא ריבלין ויו"ר הכנסת אדלשטיין / צילום: מיכאל דימנשטיין , לע"מ

ריבלין: "גורל חברי הכנסת לא חשוב יותר מגורל הזקנה בבית החולים"

הנשיא ראובן ריבלין מתח ביקורת קשה על הפוליטיקאים בשל כישלון ניסיונות הקמת הממשלה ● "ב-21 הימים הללו, אתם תשבו איש איש לנפשו, עם מצפונו, ותצטרכו לענות על שאלה אחת בלבד: מהי חובתי כלפי מדינת ישראל?"

ענבר בזק, יועצת עסקית / צילום: רון לביא

"אני מוטרדת מחוסר יציבות. עסק חייב להיות כל הזמן עם פלוס בבנק"

ענבר בזק (45) היא יועצת עסקית שמלווה עסקים קטנים ובינוניים ● "בתקופה שהעסקתי עובדים כשכירים, מכל הרווח הנקי נשאר לי 33%" ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il

מפגינים בטהרן על העלאת מחירי הדלק. / צילום: רויטרס

טהראן מנסה לשכך את מהומות הדלק: מחלקת מענקי מזומנים לעניים ומארגנת הפגנות בעד המשטר

הממשלה העלתה את הסבסוד החודשי במזומן ב-13 דולר לנפש בחודש ל-60 מיליון איש מהמעמד הנמוך והבינוני ● לפחות 106 מפגינים נהרגו במהומות

ישי דוידי / צילום: איל יצהר

קרן פימי נכנסת לביומד: רוכשת 12% ממניות חברת קמהדע תמורת כ-30 מיליון דולר

פימי רוכשת החזקות מקרן ברוש ליאון רקנאטי ויונתן האן ● העסקה נעשתה במחיר שוק המשקף לחברה שווי של כ-240 מיליון דולר

בנימין נתניהו / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

תגובה קשה של נתניהו לאישום בשוחד: "לחקור את החוקרים"

ראש הממשלה נתניהו מסר תגובתו לאחר החלטת היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה נתניהו בגין עבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים ● "בתהליך הזה לא חיפשו את האמת, אלא חיפשו אותי... תופרים פה חליפה מיוחדת רק בשבילי"

הפגנה של "המרד בהכחדה" / צילום: NOAH BROWNING, רויטרס

סערה בגרמניה: אחד ממייסדי "המרד בהכחדה" המעיט בחשיבות השואה, והתנצל

בראיון עם השבועון הגרמני "צייט" אמר רוג'ר האלאם, אחד ממקימי הארגון הגלובלי, כי השואה אינה יוצאת דופן לעומת מקרים אחרים של ג'נוסייד ● היום פרסם התנצלות על דבריו: "אני מצטער מאוד על המלים שבהן השתמשתי"

שי ניצן/ צילום: איל יצהר

פרקליט המדינה שי ניצן בשיחות סגורות: נתניהו לא יכול לקבל מנדט להקים ממשלה תחת כתב האישום

על פי גורמים במשרד המשפטים, פרקליט המדינה שהיה אחד הגורמים הדומיננטיים בהליכים המשפטיים טען בשיחות כי נתניהו לא יוכל להרכיב ממשלה משום שעליו לקבל מנדט להרכיבה ודבר זה איננו אפשרי תחת כתב אישום

"ZULA" בפיליפינים / צילום: יח"צ

בזמן שישנתם: ההוסטלים הפכו לטרנד לוהט בקרב התיירים והיזמים

יזמים ישראלים כבר מבינים את פוטנציאל פתרונות הלינה המוזלים, והם אפילו מרחיבים את פעילותם בענף בחו"ל ● האם בקרוב מחיר הלינה בישראל יתקרב יותר למחיר הטיסה לארץ?

כיצד יתמודדו חברות עם השלכות האוטומציה שלהן? / צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

BigPanda גייסה 50 מיליון דולר בהובלת Insight partners

את הגיוס הובילה קרן Insight partners, שהשקיעה גם בוויקס הישראלית ובטוויטר, והשתתפו בו גם המשקיעים הקיימים בחברה Sequoia, Battery Ventures ו- Mayfield

ראש הממשלה בנימין נתניהו והיועהמ"ש אביחי מנדלבליט / צילומים: מארק ישראל סלם, איל יצהר, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

מדינת ישראל נגד ראש ממשלת ישראל: היועמ"ש החליט להעמיד את נתניהו לדין בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים

בתיק 4000 (תיק וואלה-בזק) יואשם נתניהו בשוחד, בתיק 2000 (השיחות עם מו"ל ידיעות אחרונות) בקבלת טובות הנאה ובתיק 1000 (תיק המתנות) גם כן בקבלת טובות הנאה ● גם מו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס יואשם בניסיון למתן שוחד ● שאול ואיריס אלוביץ׳ יואשמו במתן שוחד

תאונת קורקינט  בתל אבי ב / צילום: יחצ

"שמעתי 'קנאק' בכתף ולא הבנתי מה קורה לי": עם מי באים בחשבון כשנהג קורקינט פוגע ונעלם

מה קורה כשמאבדים שליטה בכלי ממונע חשמלי? ● חוויות מפי נפגעים שהגיעו לחדרי המיון ● שני מוסדות רפואיים נוספים פנו ל"גלובס" והודיעו כי הם נערכים לדיווח יומי על נפגעי קורקינטים ואופניים חשמליים שיפורסמו אצלנו

נשיא המדינה, ראובן ריבלין / צילום: מארק נוימן, לע"מ

החברה להגנת הטבע ביקשה, ובית הנשיא וחברת אינטל מפסיקים להשתמש בפלסטיק

בית הנשיא וחברת אינטל נענו לפניית החברה להגנת הטבע והארגונים הירוקים, והחליטו להפסיק את השימוש בכלי פלסטיק חד-פעמיים • לעומתם, מרבית הגופים האחרים אליהם נעשתה פנייה לקראת ועידת האקלים הישראלית לא השיבו, ומקצתם טענו כי ייבחנו את הבקשה