גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"אני עושה טובה לנושים שהצעתי הסדר. זה ממש לא מפעל חיי - לא אכפת לי מדורי בנייה"

עמוס לוזון, הבעלים של חברת א. דורי בנייה, אמר את הדברים בדיון בבקשת החברה להקפאת הליכים, ובתשובה לדברי השופטת איריס לושי-עבודי שלפיהם דורי בנייה היא מפעל חייו ● השופטת מתנגדת להסדר הנושים ולבקשת ההקפאה

עמוס לוזון / צילום: איל יצהר
עמוס לוזון / צילום: איל יצהר

שופטת בית המשפט המחוזי בתל-אביב, איריס לושי-עבודי, מתנגדת להסדר הנושים ולבקשה להקפאת ההליכים שהציעה חברת א.דורי בנייה שבבעלותו של איש העסקים עמוס לוזון. "מה שהוגש לי זה לא הסדר. זו הפעלה גירעונית שלא נראית לי", אמרה לושי-עבודי באולמה, שהיה גדוש מפה לפה עם נושיה הרבים של חברת הבנייה, שברובם התנגדו גם הם להצעת ההסדר.

לפני קצת יותר משבועיים הגישה דורי בנייה בקשה להקפאת הליכים. בבקשה שרבים לא הופתעו ממנה, טענה דורי בנייה כי אינה יכולה לעמוד בתשלום חובותיה המאמירים ל-800 מיליון שקל. החברה ביקשה מבית המשפט כי יתיר לה להקפיא את פעילותה כדי שתוכל ליישם מתווה של "סגירה שקטה", וביקשה לאפשר לה להתמקד בניהול 100 ההליכים המשפטיים המתנהלים נגדה ובהקטנת החשיפה מכוחם, שהצמיחו לה חובות מותנים על סך 640 מיליון שקל.

בדיון היום (ד') אמר עו"ד אמיר ברטוב, בא-כוחה של קבוצת לוזון, חברת-האם של דורי בנייה ומי שהקבוצה מעוניינת למנות כנאמן לביצוע ההסדר, כי להערכת החברה היא תוכל להקטין את הסכום שתידרש לשלם בעקבות ההליכים המשפטיים שבהם היא צד, לסכום של 65 מיליון שקל בלבד.

בתחילת הדיון השופטת עברה על כל סעיפי ההסדר הבעייתיים מבחינתה והביעה עמדה נחרצת נגד ההסדר המוצע. מבחינתה של לושי-עבודי, ההסדר סובל מבעיות רבות, שהמרכזית בהן היא שבעלת השליטה בדורי בנייה, קבוצת לוזון, לא מבטיחה במסגרת ההסדר תרומה ממשית, אלא רק "תרומה ובצדה תמורה" (לבעלת השליטה), ביטוי שהקפידה לחזור עליו פעמים רבות במהלך הדיון, שארך כשלוש שעות וחצי.

"לנגד עיניי עומדת בעיקר המטרה של השאת ערך לנושים, ואני לא רואה תרומה ממשית של בעל השליטה, אלא תרומה עם תמורה. אם רוצים לאשר הסדר, החברה צריכה להתאמץ יותר. היא צריכה להראות שנכון עכשיו ללכת להקפאה ולא לפירוק, שהרי אין ספק שהחברה חדלת פירעון. אני סבורה כי בעל השליטה צריך לשקול אם הוא רוצה ויכול להעביר תרומה נוספת במסגרת ההסדר", אמרה השופטת.

לאחר שפירטה את הבעיות שמהן סובל לשיטתה ההסדר, פנתה לושי-עבודי לעו"ד ברטוב ולעמוס לוזון ושיתפה אותם בתחושתה כי "בהסדר אין שקיפות. אולי אתם לא מנסים להסתיר משהו, אבל אתם גם לא אומרים לי הכול. ההסדר מנוסח גם באופן הזה שאני צריכה לדוג ממנו נתונים ולבנות בעצמי את מארג הנתונים. אם גם לכם הדברים לא ברורים עד הסוף, אז תכתבו את זה כך. אני לא אומרת שהסתרתם בכוונה, אבל תגידו מה אתם יודעים ומה אתם לא יודעים, ואיך הגעתם למספרים ולנתונים שכן מוצגים בהסדר. כרגע אני לא יודעת כלום. בעיניי זה לא הסדר".

"אין כאן תוכנית שיקום אמיתית"

לפני שפנתה לשמוע את טענותיה של החברה ונושיה, אמרה לושי-עבודי כי היא נוטה למנות שני נאמנים, שיעברו על כל הנתונים של החברה ויגבשו הסדר חדש בתוך 30 יום. "צריך לשפר את זה. לעשות משהו אחר. ואם לא מצליחים - אז צריך ללכת לפירוק. הדבר הנכון כרגע הוא להציע הצעה משופרת", אמרה השופטת.

גם נציג הממונה על חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי (לשעבר הכנ"ר) עו" ד רוני הירשנזון, מנהל מחלקת תאגידים, התנגד להסדר ואמר: "אין כאן תוכנית שיקום אמיתית או בכלל. עסקינן בהסדר הדממה". גם השופטת לושי-עבודי הצטרפה לדבריו: "לא מתקיים סיכוי סביר לשיקום", אמרה.

הממונה וחלק מהנושים גם הביעו התנגדות לבקשתה של דורי בנייה שמי שימונה לנאמן לביצוע ההסדר יהיה עו"ד אמיר ברטוב, המשמש כעורך דינה של קבוצת לוזון ומי שהגיש בשמה את הבקשה להקפאת הליכים. הממונה הציע רשימה של שישה מועמדים, שאותם כינה "נייטרלים", וביקש מהשופטת כי תבחר שניים מהם לצורך התפקיד.

לושי-עבודי ניהלה שיג ושיח ארוך עם עו"ד ברטוב בהקשר זה וביקשה להבין ממנו כיצד ייתכן כי ימונה לנאמן של דורי בנייה, כשהוא מצהיר בעצמו שהוא ליווה את החברה בכל התקופה שקדמה לקריסתה, ולכן מצוי בניגוד עניינים. "אני מעריכה אותך מקצועית, עו"ד ברטוב, אבל יש פה גם את הנושים. למעלה מ-70% מהם לא רוצים שאתה תמונה, בגלל דברים שקרו בחברה בתקופה ששימשת כיועץ משפטי חיצוני לחברה. למה שאציב את הנושים בסיטואציה כזאת?", אמרה השופטת, ברומזה כי היא מתכוונת למנות לחברה שני נאמנים אחרים.

במהלך הדיון עמוס לוזון קם ממקומו מספר פעמים והדגיש כי מבחינתו הוא לא יכול להישאר אדיש למשמע "השקרים" של הנושים לגביו ולגבי דורי בנייה שבבעלותו. לאחר שהתרתה בו מספר פעמים במהלך הדיון ואף איימה להוציאו מהאולם, העניקה לושי-עבודי ללוזון את זכות המילה האחרונה בדיון.

"אני הזרמתי לחברה 200 מיליון לחברה. כשרכשתי את קבוצת דורי (ששינתה את שמה בהמשך ל'קבוצת לוזון', מ"ב) בינואר 2016, היא הייתה עם חובות של 2 מיליארד שקל, מהם 700 מיליון שקל של דורי בנייה. היו 350 מיליון שקל ערבויות, מהן נותרו היום 100 מיליון שקל בלבד, ופרענו חובות של למעלה מ-200 מיליון שקל", אמר איש העסקים לשופטת שביקשה ממנו לבדוק את האפשרות כי יגדיל את תרומת הבעלים שהוא מוכן להעניק במסגרת ההסדר. 

לדברי לוזון, "במשך קרוב לארבע שנים אני מטפל בדורי בנייה. מעולם לא קיבלתי שכר, גם לא דלק וגם לא ארוחה. מה שלוזון תרמו לדורי בנייה - אף אחד לא יתרום אף פעם לקבוצת בנייה. אני עושה טובה לנושים שהצעתי הסדר. ללא המלצת עורך הדין שלי, הייתי מסכים לבקשת פירוק וגואל את עצמי מייסוריי. אפילו הטלית לא צחה וטהורה כמוני בענייני דורי בנייה".

בתגובה לדברי השופטת שלפיהם דורי בנייה היא מפעל חייו, אמר לוזון: "זה ממש לא מפעל חיי. לא אכפת לי מדורי בנייה". "אולי זו הבעיה", השיבה לו השופטת וחתמה את הדיון. 

עוד כתבות

פדריקה מוגריני / צילום: פרנציסיוב וולסצ'רטס, רויטרס

האיחוד האירופי בתגובה להצהרת פומפיאו: "ההתנחלויות בלתי חוקיות"

שרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני פרסמה הערב כי "עמדת האיחוד האירופי לגבי מדיניות ההתנחלויות בשטח הפלסטיני נשארת ללא שינוי" ● "האיחוד האירופי קורא לישראל לחדול ממדיניות ההתנחלויות"

מיקו צרפתי, יו"ר ועד עובדי חברת החשמל / צילום: איל יצהר, גלובס

מיקו צרפתי, סמנכ"ל: הג'וב החדש והמפתיע שמסתמן עבור יו"ר ועד עובדי חברת החשמל

צרפתי, יו"ר המזכירות הארצית של ועד עובדי חברת החשמל, אמר כי אינו פוסל התמודדות על התפקיד שהתפנה בעקבות עזיבתו של עמית אוברקוביץ' לבנק הפועלים ● "כרגע זה לא רלוונטי. אם יפורסם מכרז, אהיה בדילמה קשה"

השריפה באמזונס /  צילום:  גרינפיס Victor Moriyama  גרינפיס

קצב בירוא יערות האמזונס הוא הגבוה ביותר מזה שנים

לפי הנתונים רשמיים שפורסמו היום, שיעור בירוא היער בין אוגוסט 2018 ועד יולי 2019 דומה לפינוי של 3,820 מגרשי כדורגל ביממה

איציק שמולי, העבודה–גשר / צילום: תמר מצפי

האם כדי להפיל ממשלת מיעוט הימין יצטרך לארגן ממשלה חדשה?

האומנם אי-אפשר יהיה להפיל את גנץ בלי חבילת טריפל - ראש, קווים וסידור עבודה? עשינו סדר ● המשרוקית של גלובס

יובל שטייניץ, ניידת הבחירות של גלובס / צילום: כדיה לוי

הפתרון לעתיד משק החשמל נמצא במצבר של המכונית שלכם

שר האנרגיה שטייניץ הכריז על יעד בצריכת חשמל סולארי: 30% מכלל החשמל ב–2030, לעומת 6.5% כיום • אלא שחשמל סולארי אינו מספק מענה לדרישה הגבוהה בשעות הערב ושימוש בו מצריך גיבוי של אספקה מתחנות כוח מזהמות • הפתרון המתגבש: "שאיבת" החשמל ממצברים של מכוניות חשמליות ● כתבה שנייה בסדרה

HP חברת /צילום :Shutterstock / א.ס.א.פ קריאייטיב

HP דחתה את הצעת הרכישה של זירוקס, אך לא שללה את אופציית המיזוג ביניהן

ב-HP סבורים כי השווי שזירוקס הציעה נמוך מדי ● במיזוג של שתי יצרניות המדפסות תומך המשקיע האקטיביסט קרל אייקן, שמחזיק במניות של שתי החברות

בנימין נתניהו ואביגדור ליברמן / צילום: לע"מ, קובי גדעון

שינו את הטון: לאחר פגישה בין ליברמן לרה"מ, בליכוד התחילו לפרגן

לאחר שהפגישה בין ליברמן לראש הממשלה הסתיימה בצורה חיובית, דיברו הבוקר מספר שרי ליכוד בכלי התקשורת ופרגנו לראש ישראל ביתנו במילים חמות ● ליברמן, כך מסתמן, מתפקד כמתווך בין נתניהו לגנץ

טילי ספייק בשימוש חיילים גרמנים / צילום: רפאל

רפאל תמכור לגרמניה אלפי טילים נגד טנקים בכ-200 מיליון אירו

את העסקה בגרמניה הובילה חברת הבת של רפאל באירופה, Eurospike והיא נחתמה באחרונה ● במסגרת העסקה, במהלך השנים הקרובות רפאל תספק לצבא גרמניה אלפי טילי ספייק על דגמיהם השונים ועוד מאות משגרים מותאמים מסוג ICLU

מחזור סוללת רכב חשמלי במפעל בגרמניה/ צילום: רויטרס

כשהסוללות יסיימות את שירותן ברכבים, הן יכולות לשמש לתעשיית הפאנלים הסולאריים

עבור תעשיית הפאנלים הסולאריים מדובר בצעד ראשון אמנם, אך בבשורה גדולה; כשיהפוך התחום למסחרי יותר, הוא יזדקק לסוללות רבות

השקות מרובות של שירותים פיננסיים מטעם ענקיות הטכנולוגיה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

חשבון עו"ש בגוגל? מה ענקיות הטק יעשו עם המידע הפיננסי שלנו

על אף שענקיות הטכנולוגיה זוכות ליחס מחמיר וחשדנות מצד רגולטורים, הן לא מהססות להיכנס לתחום הפיננסי, שיאפשר להן להפיק תובנות נוספות ורגישות על המשתמשים ויסייע להן להמשיך לבצר את מעמדן

אייל רביד ויקטורי / צילום: אבי רוקח

אייל רביד ימשיך להתמקד בעסקי המזון: ויקטורי נסוגה מהשקעתה בחוות קנאביס

ככל הידוע, משרד הבריאות טרם אישר את הקמת חווה הקנאביס המתוכננת ● לצד קיטון ברווח הנקי, רשת הסופרמרקטים של אייל רביד רשמה גידול של 4.8% במכירות הרבעון השלישי, שהסתכמו ב-447 מיליון שקל

יאיר לפיד/ צילום:  Shutterstock  א.ס.א.פ קריאטיב

לפיד: "דברי נתניהו על הערבים הם גזענות בלתי נסלחת"

ח"כ יאיר לפיד בישיבה של סיעת כחול לבן: "אם יקרה משהו למי מהיושבים פה בחדר, שיידע שזה ביבי. הוא מוביל לאלימות" ● יו"ר כחול לבן בני גנץ: ניהול מו"מ פוליטי אל מול הליכוד "שקול לדיבור עם הקיר"

הלואו קוסט/ צילום:Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

הלואו קוסט חינכו את כל העולם לעבוד אחרת: האם בקרוב נשלם אפילו על שימוש בשירותים בטיסה?

בענף התעופה המגמה ברורה - הרווחיות מכרטיסי הטיסה שמחירם הולך ויורד נשחקת, וחברות התעופה מחפשות אחר עוגני רווח משלימים ● והן אכן מצליחות: בהשפעת חברות הלואו קוסט, כמעט שום דבר כבר לא חינם ● "על כוס מים חברות כבר גובות כסף וגם על אוזניות למערכות הבידור"

בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

נתניהו: "ארה"ב אימצה מדיניות חשובה שמתקנת עוול היסטורי"

הודעות מזכיר המדינה מייק פומפיאו על שינוי המדיניות המשפטית ביחס למעמד ההתנחלויות התקבלה בישראל בקונצנזוס רחב ●  מן הליכוד ועד בכירי כחול לבן כולם בירכו הלילה את הבית הלבן ומחלקת המדינה

יובל שטייניץ, ניידת הבחירות של גלובס / צילום: כדיה לוי

זוכי פרס נובל ומעל ל-100 מדענים לשטייניץ: הפסק לבסס את משק האנרגיה על הגז הטבעי

גילוי דעת ציבורי שנשלח הבוקר לשר האנרגיה מבקש להפסיק את הרחבת תחנות הכוח המופעלות בגז טבעי ולעבור לשימוש מסיבי באנרגיות מתחדשות ● "אנו חוששים שהממשלה לא מבצעת ניתוח מעמיק של כלל האפשרויות ובוחרת בפתרון שנראה נח בטווח הקצר, אך יסב נזקים כלכליים וסביבתיים לישראל בטווח הבינוי והארוך"

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן / צילום: כדיה לוי, גלובס

בעקבות השינויים הדיגיטליים: אנגלמן הסדיר את נוהלי עבודת ביקורת המדינה

הנוהל החדש, שגובש בשיתוף-פעולה עם היועמ"ש אביחי מנדלבליט, מסדיר היבטים של ביקורות על מערכות המידע ואיתנותן ואמור להסדיר את עבודת הביקורת בעידן של מאגרי מידע ממוחשבים, מחשבים ניידים וגישה למייל

פקקים בנתיב פלוס - נתיב הקארפול הראשון / צילום: שלומי יוסף

פרויקט "דרך ערך" חוזר: נהגים שיפחיתו שימוש ברכבם הפרטי יתוגמלו ע"י המדינה

המאמצים להוריד את העומס הקשה בכבישים נמשכים והפעם הגיע תורו של החיזוק החיובי • כיצד זה יעבוד ומי יכול להשתתף בפרויקט? "גלובס" עושה סדר

Pret a Manger / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

במקום שתסעו ללונדון: ענקית המזון המוכן Pret a Manger במגעים להגיע לישראל

Pret a Manger פועלת בפורמט שבו הלקוחות אוספים בעצמם מוצרי מזון מוכנים וניגשים לקופה רק לטובת תשלום ● ל"גלובס" נודע כי קבוצת קפה קפה, שנמצאת במגעים עם הרשת הבריטית, שואפת לפתוח עד 70 סניפים שלה בפריסה ארצית בשטח 100 מ"ר כל אחת

דוד אמסלם / צילום: יצחק הררי דוברות הכנסת

סלקום, גולן טלקום ו-WE4G מתכננות לעתור לבג"ץ בניסיון לדחות את מכרז הדור חמישי

החברות מבקשות הקלות מהמדינה כדי לבצע מהפכה בשירות שמקבלים ישראלים כיום עקב אי-ודאות שעולה מהמכרז ● הוט מובייל העלתה טענות דומות אך מכחישה כי בכוונתה לעתור ● בכירים בחברות ל"גלובס": לא הגיוני שעשרות בקשות להבהרות נדחו ללא הסבר

אביגדור ליברמן  / צילום: טל שניידר, גלובס

ליברמן: ממשיך לדחוף לממשלת אחדות - עד רביעי בצהריים

יו"ר ישראל ביתנו אמר היום בפתח ישיבת הסיעה כי הוא ממשיך לדחוף להקמת ממשלת אחדות בין הליכוד לכחול לבן ויעשה זאת עד ליום רביעי בשעה 12 בצהריים