גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

את מי מעניינת אטריום? רק 40% מבעלי מניות המיעוט השתתפו בהצבעה שדחתה את הצעת הרכישה של גזית גלוב

שיעור ההצבעה הנמוך אפשר למחזיקים בכ-14% ממניות המיעוט באטריום למנוע השגת הרוב הדרוש לאישור עסקה, שבמסגרתה הציעה גזית גלוב לרכוש את החזקות הציבור בחברה הבת הפועלת במזרח אירופה בכ-2.2 מיליארד שקל

חיים כצמן / צילום: יח"צ
חיים כצמן / צילום: יח"צ

מניית חברת הנדל"ן המסחרי גזית גלוב  נסחרת היום בירידה של כ-4%, לאחר שהחברה דיווחה בסוף השבוע כי נכשלה בניסיונה לרכוש את החזקות המיעוט בחברה הבת, אטריום , שפועלת במזרח אירופה. בהודעה שפורסמה ביום שישי ציינה גזית גלוב, כי באסיפת בעלי מניות אטריום , שהתכנסה באותו היום, לא זכתה הצעת הרכישה שלה ברוב הדרוש של 75% מקרב בעלי מניות המיעוט של אטריום, ולכן לא אושרה באסיפה. אטריום מפעילה קניונים במזרח אירופה, ומרבית נכסיה ממוקמים בערים ורשה וורצלאב בפולין, ובעיר פראג שבצ'כיה. 60% ממניות אטריום מוחזקות בידי גזית גלוב ואילו ה-40% הנותרים בידי ציבור המשקיעים באירופה.

מנתונים שפרסמה אטריום עולה, כי בהצבעה שהתקיימה כאמור שלשום, זכתה הצעת הרכישה של גזית גלוב לרוב של 66.67% בלבד מקרב המשתתפים בהצבעה, בעוד ש-33.33% מקרב המשתתפים הצביעו נגד עסקת הרכישה. עוד עולה מאותם נתונים, כי שיעור ההצבעה באסיפה היה נמוך, ועמד על כ-40% בלבד מקרב בעלי מניות המיעוט. שיעור ההצבעה הנמוך אפשר לבעלי מניות המחזיקים בכ-14% ממניות המיעוט באטריום ובכ-6% מכלל מניות החברה, למנוע את השגת הרוב הדרוש לאישור העסקה. בעקבות כישלון ההצעה, תמשיך אטריום לפעול כחברה ציבורית בשליטת גזית גלוב, ומניותיה ימשיכו להיסחר בבורסת וינה.

ב-23 ביולי השנה הודיעה גזית גלוב כי התקשרה בהסכם שלפיו תרכוש את כל מניות אטריום שאינן בבעלותה (כ-150 מיליון מניות), במחיר של 3.75 אירו למניה ובתמורה כוללת של 565 מיליון אירו (כ-2.2 מיליארד שקל). באותו מועד דיווחה אטריום כי הוועדה הבלתי תלויה של דירקטוריון אטריום אישרה וממליצה לבעלי מניות המיעוט בחברה לתמוך בעסקה. בעקבות פרסום ההצעה קפצה המניה ב-17% מ-3.17 אירו ל-3.71 - מחיר הקרוב לזה שהציעה גזית גלוב. ביום שישי, בתגובה להחלטת בעלי המניות, ירדה המניה ב-4% למחיר של 3.5 אירו.

ב-11 בספטמבר הודיעה אטריום כי השלימה תהליך עצמאי שהותווה על-ידי הוועדה הבלתי תלויה של הדירקטוריון שלה, שבמסגרתו בדקה אטריום האם יש הצעות עדיפות לרכישת כל הון המניות שלה במחיר גבוה יותר מן המחיר שבו נקבה גזית גלוב. באותה הודעה ציינה אטריום כי על אף מגעים שונים שקיימה עם משקיעים פוטנציאליים, לא התקבלה הצעה עדיפה. לאור זאת, הוועדה הבלתי תלויה של דירקטוריון אטריום אישררה את המלצתה לבעלי מניות המיעוט לקבל את הצעתה של גזית.

בגזית גלוב הסבירו במועד פרסום הצעת הרכישה, כי באמצעות הרכישה היא מנצלת את השפל במחירי מניות הנדל"ן המסחרי באירופה, ומגדילה את חלקה באטריום במחיר הנמוך בכ-20% משווייה בספרים. גזית גלוב היא בעלת השליטה באטריום כבר משנת 2008. במהלך השנים השביחה אטריום את תיק הנכסים, ומכרה יותר מ-120 נכסים בשווקים משניים, לרבות יציאתה של החברה מהונגריה, מלטביה ומרומניה. תיק הנכסים של אטריום מונה כיום 34 נכסים דומיננטיים בשווי של כ-3 מיליארד אירו, יותר מ-85% מתוכם נמצאים במדינות פולין וצ'כיה וכ-50% מהם ממוקמים בערים הראשיות ורשה ופראג.

"הצעה נמוכה משמעותית מהשווי של אטריום"

בשבועות האחרונים הופיעו מספר פרסומים של בעלי מניות מיעוט, שחלקם אף פנו לוועדה הבלתי תלויה של אטריום, אשר התנגדו להצעתה של גזית, בין היתר, בטענה כי מחיר ההצעה נמוך מדי ואינו משקף את מלוא השווי של אטריום, הגבוה משמעותית מהמחיר שהציעה גזית גלוב. נוסף על כך טענו אותם המתנגדים בפרסומיהם, כי תיק הנכסים של אטריום ממוקם בערים מרכזיות בפולין ובצ'כיה, ובפרט בוורשה ובפראג, שבהן נכסים הדומים באיכותם לנכסי אטריום ואשר נסחרים בתשואות הנמוכות מ-5%, בעוד שהצעתה של גזית משקפת תשואה משוקללת לתיק הנכסים של אטריום של כ-7.5%. נוסף על כך, הם טענו, מכירות הנכסים האחרונות של אטריום בהיקפים של כ-300 מיליון אירו נעשו במחירים הגבוהים משוויים בספרי אטריום, ומשכך הן מעידות כי מחיר מניית אטריום ערב ההודעה על העסקה ומחיר הצעתה של גזית נמוכים משמעותית משווייה האמיתי של אטריום.

שלשום התקיימו כאמור ההצבעות על הצעתה של גזית, לרבות ההצבעה שבה נדרש רוב מיוחד של 75% מקרב בעלי מניות המיעוט באטריום. בהצבעה זו לא הושג הרוב המיוחד, ולפיכך בא לסיומו הסכם אטריום. במקביל בוטלו ההסכמים הנלווים למכירת חלק מהמניות הנרכשות לחברות הביטוח מנורה מבטחים והפניקס.

בתגובה לכישלון הצעת הרכישה, ציין מייסד ומנכ"ל גזית גלוב, חיים כצמן, כי "גזית הינה משקיע משמעותי באטריום זה 11 שנים ובכוונתה להמשיך ולתמוך באסטרטגיה העסקית של דירקטוריון והנהלת אטריום, ותמשיך לפעול ביחד איתם לטובת כל בעלי מניות אטריום. במסגרת התוכנית האסטרטגית להתמקדות בערים מרכזיות ולהגדלת רכיב הנדל"ן הפרטי, הצענו לבעלי מניות המיעוט באטריום לרכוש את כל מניותיהם במחיר, אשר לדעתנו, היווה בנקודת הזמן ההיא הצעה אטרקטיבית אשר תיטיב עימם מחד, ותקדם את התוכנית האסטרטגית של גזית מאידך".

כצמן הוסיף כי "אנו כמובן מצרים שהצעתנו לא התקבלה, אך עם זאת, מרוצים מהאמון שהביעו המשקיעים בשווייה של אטריום ובהנהלתה. גזית תמשיך בביצוע התוכנית האסטרטגית שעליה הכריזה לפני למעלה משנתיים, להגדלת רכיב הנדל"ן הפרטי, בין השאר גם דרך רכישות של נכסים איכותיים באזורים אורבניים צפופי אוכלוסין בצפון אמריקה ובישראל, ודרך השקעות בפיתוח ובהרחבות של נכסים קיימים בישראל ובצפון אמריקה". 

עוד כתבות

מסיבת עיתונאים של "ימינה" ביישוב אלקנה / צילום: מפלגת ימינה

מפלגת ימינה ניסתה לעשות צחוק ממשבר האקלים וחטפה מהגולשים

מפלגת ימינה העלתה סרטון הלועג למשבר האקלים, וחטפה ביקורת מהגולשים, וגם מפעילי המפלגה ופעילי סביבה בציונות הדתית ● עידו בוכמן, מנהל הפורום הסביבתי בבית היהודי: "אילו זה היה תלוי בי הייתי גונז אותו כבר היום. מישהו במחלקת ה"קופירייט" עשה טעות חמורה"

כלב ברחבת הוותיקן / צילום: Andrew Medichini, AP

מהקורונה ועד הודו: 10 תמונות מהעולם שעשו לנו את השבוע

סוף השבוע הגיע וזה זמן טוב להעיף מבט אחורה על אירועי העולם ● התמונות שאספנו עבורכם פותחות צוהר לאירועים גדולים וקטנים מסביב לגלובוס ● הם לאו דווקא האירועים הכי חשובים בעולם, אלא רגעים מיוחדים שנלכדו בעדשת המצלמה ● שבוע טוב

מונית גט טקסי / צילום: : רונן בוידק

בקשה לתביעה ייצוגית של 150 מיליון שקל נגד גט ישראל: "לא רוצים ערבים"

לטענת התובעים, האפליקציה נותנת ללקוחות אפשרות להבטיח שהם לא יקבלו נהג ערבי ● "הם נותנים לזה משמעות דתית. אבל למעשה, מדובר בתוקף לשירות גזעני" ● מגט נמסר: "החברה מתנגדת באופן נחרץ לכל סוג של אפליה"

סער ברכה / צילום: ולדימיר אסקין

מצבה הקשה של תהל וכישלון ניסיונות המכירה של החברה הובילו להתפטרות המנכ"ל סער ברכה

את ברכה יחליף בינתיים רוני קומר, שמונה למ"מ המנכ"ל בתיאום עם הבנקים נושי החברה ● עפ"י מקורות בשוק, הבנקים ימשיכו לממן את תהל במסגרת תוכנית התייעלות שתאפשר לפרוע כמה שיותר מחובותיה כלפיהם

סרטון התעמולה של שקד, שבו היא מציעה לפגוע בזכויותיהם של עובדים זרים / צילום: פייסבוק

דעה: הרעיון של שקד למנוע תשלומי פנסיה מעובדים זרים - לא מוסרי ולא יהודי ומקומם

שרת המשפטים לשעבר שקד ממשיכה לצבוע מאבקים לטובת זכויות אדם כ"שמאלנות" ואת מי שמגן על זכויות עובדים כ"אויבי המעסיקים" • המציאות הקשה של העובדים הזרים עלולה להפוך ליותר קשה • וגם: התפיסה התביעתית פוגעת בפרקליטות. טוב יעשה הארגון אם יגייס סנגורים

הפודקאסט Gilmore Guys / צילום: באדיבות Gilmore Guys

סדרת הבנות הנוסטלגית שקמה לתחייה בדרך לא שגרתית

סדרת הבנות "בנות גילמור" ירדה מהמסך לפני כבר כמעט יותר מעשור ● תחביב של מעריץ אדוק וחברו הטוב הפך לפודקאסט "Gilmore Guys", והחזיר לחיים את רורי גילמור ● המלצת פודקאסט ● האזינו

דב גילהר / צילום: תמר מצפי, גלובס

דב גילהר פורש מהגשת התוכנית "ערב ערב" בערוץ "כאן 11"

במקום התוכנית של דב גילהר צפויה לעלות לאוויר התוכנית החדשה של שלי יחימוביץ' ויגאל גואטה

טראמפ ופוטין / צילום: רויטרס - Kevin Lamarque

המודיעין בארה"ב: רוסיה שוב מתערבת בבחירות 2020 לטובת טראמפ

ההערכה הושמעה בתדרוך מודיעיני לצירי בית-הנבחרים ● טראמפ זועם על החשיפה: "מספקת תחמושת לדמוקרטים" ● פיטר את ראש המערך המודיעין הלאומי והחליפו באחד מנאמניו, שאין לו שום ניסיון בעבודה מודיעינית

מרכז קניות בטייוואן בסוף ינואר, לאחר התפרצות וירוס קורונה בסין / צילום: AP

"אוניית הקורונה משולה לכדור הארץ - כולנו כרגע על הסיפון שלה"

"את הדילמות שראינו על הספינה נראה בעוד ועוד מקומות" אומר פרופ' חגי לוין מומחה בבריאות הציבור: "חשוב מאוד שישראל תיערך למגפה עולמית שעלולה לשנות את כל החיים שלנו" ● מדוע בכל זאת הוא מודאג בעיקר מדברים אחרים? ● האזינו לפודקאסט "הצוללת"

שי ג'ינפינג - נשיא סין / צילום: רויטרס

בפעם הראשונה מאז מותו של מאו צה טונג: סין מגרשת עיתונאים

סין החליטה על גירוש שלושה עיתונאי "וול סטריט ג'ורנל", כעונש על פרסום מאמר דעה בעיתון ● השלושה נדרשים לעזוב את סין בתוך חמישה ימים ● מועדון הכתבים הזרים במדינה: "תגובה חסרת תקדים נגד עיתונאים זרים בסין"

דרור פויר / צילום: יונתן בלום, גלובס

דעה: כשאדוורד מונק ותופרת איראנית אלמונית נפגשים

יש צעקה אינסופית שעוברת בטבע ● ואנחנו כל הזמן לומדים לשמוע אותה

היקב של בראד פיט ואנג'לינה ג'ולי / צילום: יחצ

רוזה בחורף: מסתבר שזה המשקה האולטימטיבי לעונה

זה הזמן להחזיר למרכז הבמה את יינות הרוזה - הכיף הגדול של עולם היין והמשקה האולטימטיבי לעונה

מתקן ההתפלה פלמחים / צילום: שלומי יוסף

חריגות במים: המשטרה פתחה בחקירה נגד מפעילת מתקן ההתפלה בפלמחים

"גלובס" חשף חריגות במים במתקן ההתפלה שורק • אלא שהפארסה לא נגמרת כאן ● ל"גלובס" נודע כי דיווחים כוזבים אודות בדיקות המעבדה במתקן ההתפלה של פלמחים עומדים כעת בלב חקירת משטרה • איך בשניים מחמשת מתקני ההתפלה בארץ התגלו חריגות ומשרד האנרגיה שותק?

שער בכניסה לשכונה בעיר שנחאי / צילום: רויטרס ALY SONG

המשטר הסיני בכל פינת רחוב: המלחמה בקורונה, גרסת השכונה

780 מיליון סינים, מחצית מאוכלוסיית המדינה, נמצאים עדיין תחת הגבלות תנועה שונות כדי למנוע את התפשטות הנגיף ● מי שאחראיות על יישום ההגבלות הן השכונות והקהילות, שלפעמים הולכות רחוק מדי

אבישי אברהמי / צילום: יונתן בלום

הכנסות Wix ב-2020 צפויות להתקרב למיליארד דולר; למרות הצמיחה המהירה, החברה עדיין לא מרוויחה

חברת האינטרנט צמחה בשנת 2019 ב-26.1% בהכנסות, שהגיעו לרמה של כ-761 מיליון דולר ● Wix סיימה את השנה עם הפסד נקי בסך 86.4 מיליון דולר, גבוה מההפסד שנרשם ב-2018

פרופ’ ורד אהרונסון./ צילום: כדיה לוי

מה הסיכוי שנתאהב בסירי והיא תחזיר לנו אהבה

מדוע קל לנו יותר לחיות עם רובוט שלא נראה ונשמע אנושי, ואיך מכונה יכולה לאבחן מחלות לפי הקול שלנו ● פרופ' ורד אהרונסון, חוקרת רובוטיקה ומייסדת המרכז לעיבוד שפה במכללת אפקה, מלמדת רובוטים לזהות רגש בקול של בני אדם, "כדי שיוכלו למלא תפקיד חשוב בחברה"

אביגדור ליברמן / צילום: ישראל ביתנו

פרשנות: שבוע וקצת לבחירות, הכל על כתפי ליברמן והוא עוד עשוי לחזור לחיק הימין ובגדול

ההבדלים בין החקירה בפרשת המימד החמישי לפרשות נתניהו גדולים וניכרים ● אלא שגם גנץ נקט השבוע בפוליטיקה קטנה כשסירב לעימות ● ומעל לכל השאלה המסקרנת מכל היא מה מתכנן ליברמן, ולכך יש כבר כמה תשובות אפשריות

בנימין נתניהו ויעקב ליצמן מבקרים במרכז הרפואי שפתחו לחולי קורונה בשיב"א / צילום: Heidi Levine, Associated Press

הקורונה בארץ: אחת הנוסעות שהוחזרו מספינה ביפן אובחנה בנגיף

משרד הבריאות הודיע כי אישה אחת מתוך 11 הישראלים שהועברו למתקן שהוקם עבורם בשיבא אובחנה בווירוס, והבהיר כי היא נמצאת בבידוד והשגחה ● תוצאות הבדיקות של יתר הנוסעים יצאו תקינות, והם סיפרו על השמחה לשוב ארצה והגעגועים למשפחה: "תודה לאל שחזרנו"

חנן מלצר / צילום: שלומי יוסף

העליון דחה את בקשת "גלובס": הדיון בעניין חקירת מח״ש לא יצולם ולא יוקלט

חוק בתי המשפט אוסר על צילום והקלטת דיונים בבית המשפט, ללא אישור של השופט הדן בתיק ● השופט מלצר דחה את הבקשה וציין כי השופטים "שוקדים מזה זמן על הכנת תכנית מובנית לצילום והקלטה של דיונים נבחרים בבית המשפט העליון"

השופט עוזי פוגלמן / צילום: ליאור מזרחי

ביהמ"ש העליון ביטל פסיקה שקבעה כי חוקר תוכנית ותמ"ל פעל מתוך ניגוד עניינים

דוח חקירה של אדיב נקאש נפסל בבית המשפט לעניינים מינהליים, מחשש שהחוקר, שהועסק בעבר ע"י מינהל התכנון עמד במצב של ניגוד עניינים ● שלושה שופטי העליון פסלו את האבחנה הזו ואת הפסיקה לפסול את החוקר