גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מה עובר על ה"קציצה" שמשגעת את השוק, וממה מפחדים המשקיעים?

ההנפקה הסוערת של ביונד מיט במאי הביאה למוקד תשומת-הלב את תחום תחליפי הבשר והקפיצה את שוויה ל-12 מיליארד דולר ● אז למה למרות הבאזז הציבורי והדוח הרבעוני שחשף השבוע שהחברה עברה לרווחיות, המניה יורדת?

הנפקת ביונד מיט בנאסד"ק / צילום: Mike Segar, רויטרס
הנפקת ביונד מיט בנאסד"ק / צילום: Mike Segar, רויטרס

הצלילה במניית ביונד מיט ביום שלישי, שתוקנה מעט מאז, זכתה לעניין מגורמים רבים מסוגים שונים. מצד אחד, פעילי שוק ההון שעוקבים בעניין אחרי החברה ואחרי סקטור תחליפי הבשר התוסס, ומצד שני, פעילי הטבעונות והקיימות, שזכו לראות את תפיסת העולם שלהם הופכת גם לבון טון כלכלי, ורוצים לוודא שהיא תמשיך להיות כזו.

הירידה הנוכחית במניה היא בעיקרון סיפור שוק הוני: הנפקה רווחית בתחום עתיר הייפ, השתחררות של משקיעים מנעילה ורצון שלהם להספיק לברוח מהמניה בלי לסכן את הרווח שכבר נקשרו אליו, על רקע תנודות במצב הרוח של השוק בתחום ובכלל. אולם הסיפור הוא מורכב יותר, ומעלה שאלות לגבי עתיד שוק תחליפי הבשר. ביונד מיט רשמה אמנם הכנסות נאות ברבעון, ונראה כי היא מנוהלת היטב, אולם האם באמת אפשר יהיה להמשיך לקיים הייפ ועניין סביב מה שהוא בסך הכול קציצת אפונה מעובדת?

תחליפי בשר קיימים כמובן כבר שנים רבות. ישראל התבססה כמעצמה בתחום עם מוצרי טבעול, המשווקים היום בעולם על ידי נסטלה תחת המותג "Garden Gourmet". אולם יש להודות שלמוצרים הללו אין באמת טעם של בשר. המוצרים של ביונד מיט ושל מתחרותיה כמו Impossible Foods, נועדו לתת חוויית בשר אמיתית.

הצרכנים חלוקים לגבי ההצלחה - חלקם טוענים כי מדובר בחיקוי מוצלח של בשר, חלקם טוענים כי הטעם דומה אך המרקם עדיין דורש שיפור. כך או כך, ההסכמה היא שביונד נותנת את הפתרון הטוב ביותר עד כה, למי שמעוניין ללעוס את החלבון הצמחי שלו בצורת המבורגר תעשייתי. שאלות עלו לגבי טענות החברה כי המוצר בריא יותר: הוא מכיל רק מוצרים מן הצומח, לא מהונדסים גנטית, אך הוא גם מעובד עד רמת המולקולה. מבחינת קיימות, החברה טוענת כי המוצר שלה מייצר 90% פחות גזי חממה ומים וצורך פחות מחצי מכמות האנרגיה לעומת קציץ פרה. בינתיים לא נשמעו טענות כי המוצר אינו סביבתי.

ביונדמיט-1

ההייפ דעך מיולי

הנפקת ביונד מיט במאי האחרון היא שפקחה את העיניים של העולם לתחום תחליפי הבשר. החברה הונפקה במחיר של 25 דולר למניה, זינקה ביותר מ-163% ביומה הראשון למסחר בבורסה, וחודשיים אחר כך עלתה לשיא ששיקף לחברה שווי דמיוני של כ-12 מיליארד דולר ונסקה למחיר של 234 דולר למניה - גידול של 836%. היא הייתה החברה הציבורית היחידה בתחום תחליפי הבשר בבורסה כשהעולם גילה את הקטגוריה והבין שמדובר בתחום שעשוי לקחת נתח משמעותי מתעשיית הבשר.

סקטור הבקר בלבד מגלגל כ-222 מיליארד דולר בשנה. עד היום היו תחליפי הבשר הצמחוניים רק חלק קטן משוק זה בעולם, כשצמחונים וטבעונים מסתפקים בעיקר בסלט, קטניות וטופו (שוק שבעצמו כבר מגלגל מעל שני מיליארד דולר בעולם). אולם כעת יש אנליסטים שמהמרים כי שוק תחליפי הבקר יהווה כ-10% משוק הבקר תוך עשור. וזאת עוד לפני שהגענו לתחליפי עוף וסוגי בשר אחרים.

הסיפור מאחורי החברה היווה גם הוא חלק מן המנוע לתהליך: המנכ"ל אית'ן בראון סיפר על הדילמות המוסריות שלו לגבי אכילת בשר מגיל צעיר; גורמים כמו ביל גייטס השקיעו בחברה והיא התלבשה על גל הולך וגובר של דאגה לקיימות. ההשקה המסחרית המשמעותית של מוצר הבקר של החברה הגיעה במקביל להנפקה, כך שהמשקיעים יכלו ליהנות מרווח כספי, מצפון ממורק והתנסות בחוויה חדשה - הכול בו זמנית.

ביולי החל ההייפ לדעוך כפי שעלה, אך המניה עדיין נסחרת במחיר גבוה בכ-320% לעומת מחיר ההנפקה. השאלה העיקרית לגבי ביונד מיט היא עד כמה תצליח החברה לשמור על בידול בקטגוריה שמתחרים נכנסים אליה כל הזמן. לביונד פטנטים רבים, אולם יש דרכים שונות להגיע לטעם בשרי. כמו כן עולה השאלה עד כמה ניתן לשמר את העניין במוצר כאשר ההייפ יורד. ישנו חשש כי בסופו של דבר צמחונים וטבעונים ישובו למוצרים לא מעובדים, בעוד חובבי הבשר יתקשו לוותר על הדבר האמיתי. בטווח הרחוק יותר יש תחום הבשר המשובט, שמציע להביא לעולם בשר במצפון נקי, עם טעם ומרקם של בשר - ולא רק קירוב סביר.

מנכ"ל החברה ביונד מיט, אית'ן בראון / צילום: Brendan McDermid, רויטרס

מה קרה השבוע?

הירידה שנרשמה השבוע, היא כאמור בעיקר סיפור של השתחררות המניות החסומות מן ההנפקה. במסגרת קדם ההנפקה שהתבצעה ב-2 למאי נאסר על כלל המשקיעים, בהם עובדי החברה שקיבלו מניות, למכור או לגדר אותן למשך תקופה של 180 יום. כשתמה התקופה ביום שני האחרון, משתתפי ההנפקה הראשונית הסוערת ביותר מזה שני עשורים הזדרזו לגרוף רווחים לפני שרכבת ההרים תמשיך בדרכה.

מצב זה העיב על הדוח הרבעוני שפורסם השבוע בו החברה הפתיעה את השוק, העלתה תחזיות ולראשונה עברה לרווחיות. ברבעון השלישי של 2019 החברה שילשה את ההכנסותיה לעומת התקופה המקבילה בשנה שעברה ל-92 מיליון דולר, והציגה מעבר לרווח של 4.1 מיליון דולר לעומת הפסד של 9.3 מיליון דולר ברבעון המקביל.

לאחר שתמה תקופת ההמתנה שמנעה מעובדי ומשקיעי ההנפקה הראשונית למכור את מניותיהם, אלו יכלו למכור מניות בשוק הפתוח - ולפי הערכות התווספו לשוק כ-40 מיליון מניות.

בג'יי.פי מורגן כתבו כי הימים שלאחר תפוגת המניות מהחסימה יעידו על ההמשך, ואכן המניה זינקה יום לאחר מכן בכ-8%, מה שמפיח אופטימיות בקרב המשקיעים. אולם ביונד מיט, שהונפקה לפי מחיר של 25 דולרים, נסחרת כיום לפי מחיר של 88.9 דולרים למניה - רחוק מהשיא של 239 דולרים למניה. הדוחות הטובים הציגו כאמור גם מעבר של החברה לרווח, אבל אלו לא הספיקו עבור חלק מהמשקיעים שבחרו לנצל את ההזדמנות ולממש רווחים - מה שהביא לירידה יומית חדה של כ-20% בערכה של המניה.

התחרות בשוק תחליפי הבשר והפחד מדילול מניות נוסף תרמו גם הם ללחץ השלילי על המניה, אך נראה שהמנכ"ל אית'ן בראון לא מודאג מכך. "אנו מעוניינים במתחרים טובים במובן שזה מניע את הצוות שלנו", אמר. לדבריו, החדשנות היא זו שמבדלת את ביונד מיט מהמתחרות. ואכן, ביונד מיט הייתה פה לפני כולן, עשר שנים אחורה ושנתיים לפני אימפוסיבל פוד. "אנחנו מאוד אגרסיביים בארה"ב, באירופה ובאסיה, יש פה מקרה של שפל בודד", אמר בראון והוסיף כי "אנו נמשיך להיות מובילי שוק. המאמץ שלנו הוא לבנות חברת פרוטאין גדולה שתתקיים לעשורים קדימה, כך שאנחנו לא מסתכלים על החודשים הבודדים קדימה".

ההכנסות לא מפסיקות לעלות

על עורפה של ביונד מיט שהצליחה למתג את עצמה כחלוצה בתחום נושפת תחרות לא רק מהיצרניות הקטנות, אלא גם מחברות ענק מסורתיות - מטייסון פוד ונסטלה ועד אימפוסיבל פודס שהצליחה להחדיר את ההמבורגר הצמחי שלה לרשת ברגר קינג. מנגד, מוצריה של ביונד מיט נמצאים על מדפי קמעונאיות המזון הגדולות כגון טרגט, וקנטקי פרייד צ'יקן בדקה כמה תחליפי עוף באטלנטה. בנוסף, החברה דיווחה מוקדם יותר השבוע על פיילוט נוסף עם רשת הדיינרים האמריקאית דני'ס, וגם דנקין החלה להציע נקניקיות של ביונד מיט לארוחת בוקר במנהטן עם אפשרות להרחבת הפעילות. "אם נסתכל על הצרכן הבוגר, הוא בא למותג שלנו בעיקר בגלל עניין בריאותי, ואם נסתכל על הצרכן הצעיר, הוא מגיע אלינו בגלל הדאגה לשינויי האקלים, רווחתן של חיות וגם לייפסטייל. הרעיון הוא שאנו יוצרים בשר ישירות מהצומח, לא צריך חיות בשביל זה", אמר בראון.

ובכל זאת, דווקא השותפות עליה הודיעה החברה ברבעון האחרון עם מקדונלדס העלתה חשש בקרב אנליסטים בשוק. אמנם מדובר בדריסת רגל נוספת במגרש של הגדולות, אך יש מי שמעריך כי השותפות הזו גדולה עליה וכי הסועדים לא הסתערו על המציאה עד כה. 

מה הלאה? עם שווי שוק של כמעט פי חמישה מההנפקה, ביונד מיט עדיין מוערכת על סמך הבטחה לעתיד של מעבר לפרוטאינים מבוססי צמחים. ובכל זאת, נראה שהצורך הגובר בשטחי גידול של בשר והנזק הסביבתי האדיר כתוצאה מאכילת בשר מן החי צפויים לספק תמריץ נוסף שיתמוך בערוץ תחליפי הבשר, כשהמודעות לדבר הולכת וגוברת. 

עוד כתבות

בדיקות קורונה במקדונלד'ס / צילום: מקדונלד'ס

מבורגרים למטושים: מקדונלד'ס הופכת סניף לדרייב אין בדיקות קורונה

מקדונלד'ס ישראל חוברת לקופת חולים כללית והופכת את סניף המק דרייב שלה בתל שוקת, ליד באר שבע, לדרייב אין לבדיקת קורונה המיועד למבוטחי הקופה שיגיעו עם הפניה מהרופא

בורסת ניו יורק / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

החסכונות נגמרו: הסיבה שהכלכלה לעולם לא תתקן את עצמה

כלכלן אחד טען כי מיתונים הם תוצר שדות מגנטיים על השמש, ואחר הסביר כי מיתון משתולל מפני שאנחנו חוסכים יותר מדי ● אך ישנה סיבה מדוע העולם גולש למיתון, והיא שונה מכל מה שחשבו בכלכלה הקלאסית ● האזינו

משה מזרחי, אינמוד / צילום: איל יצהר, גלובס

נפלו למשכב: גם החברות הישראליות בוול סטריט נסחרו במגמה שלילית שהובילה את המדד לירידה של 15% במרץ

בפן האופטימי: כשמשווים את ביצועי החברות במדד לביצועי S&P 500 - שליש מהן היכו את המדד האמריקאי ● בין אלה: פייבר, אודיוקודס ואלטק ● תת-מדד הטכנולוגיה צלל 16.2% במרץ, ותת-מדד מדעי החיים צנח ב-12.9%

אדוארדו אלשטיין, בעלי אי.די.בי  / צילום: שלומי יוסף, גלובס

אי.די.בי לקראת הסדר חוב: תפנה למחזיקי האג"ח כדי לקבל את עמדתם ביחס לדרכי הפעולה האפשריות

לאי.די.בי יש חוב של 2.03 מיליארד שקל למחזיקי האג"ח, בעוד שקופתה ריקה לחלוטין ממזומנים ● לחברה שווי נכסי נקי שלילי

חולה קורונה שמצבו הוחמר מובהל לבית חולים בגרמניה השכנה / צילום: Robert Michael, Associated Press

הגרף היומי: הקורונה קטלנית יותר לגברים. מדוע?

המחקר בנושא הקורונה עדיין בראשיתו, אך ניתוח נתונים ממספר מדינות מראה כי גברים עשויים להימצא בסיכון גבוה משמעותית ללקות בתסמינים חמורים של קורונה ולהיות בסיכון חיים גבוה יותר מאשר נשים

יעקב אילון / צילום: דויד וינוקור

עובדי חדשות 13 מבקשים צו נגד תוכנית הפיטורים ופותחים בעיצומים

בעקבות ההחלטה על הורדה מיידית של תוכניות מהאוויר, עובדי חדשות 13 ישביתו היום ב-12:30 את עבודתם למשך שעה

פגישת עבודה דרך זום  / צילום: רויטרס

עושים זום על העובדים: האם הבוס עלול לפגוע בפרטיותכם?

האם אפליקציית שיחות הווידאו מאפשרת למעסיקים לפגוע בזכותם של העובדים לפרטיות במקומות העבודה?

תל השומר - מבט מלמעלה / צילום: יחצ

חברת מגדל נכנסת לשותפות בפרויקט משרדים ומסחר בתל השומר

החברה שילמה 70 מיליון שקל תמורת שני מגרשים שסמוכים לכניסה הראשית למתחם בית החולים ● במקום מתוכנן להיבנות קומפלקס משרדים ומסחר בהשקעה של מאות מיליוני שקלים ● למרות הקורונה, במגדל צופים תשואות עתידיות גבוהות של כ-8.5%

שמועת קורונה 30 / אילוסטרציה: גלובס

מדריך מיוחד: האם נתניהו קרא למגפה "קשקוש" ועוד שמועות קורונה שהגיעו אליכם בווטסאפ

זהירות: הסרטון שבו נתניהו קורא לקורונה "קשקוש" הוא כוזב ● קראתם בפייסבוק על תרופה מוזרה למגפה? קיבלתם בוואטסאפ הודעה מלחיצה ממקור עלום? ● בודקי העובדות של "גלובס" מבררים את השמועות הטריות

ראש עיריית רמת גן כרמל שאמה־הכהן / צילום: איל יצהר, גלובס

עיריית רמת גן הציבה גדרות בגבול עם בני ברק

המהלך נעשה לפי ראש עיריית רמת גן כדי להתמודד עם עצירת ההדבקה של וירוס הקורונה ● בתגובה הודיע מנכ"ל משרד הפנים לעיריית רמת גן להסיר את הגדרות שהוצבו ● עם זאת, מהעירייה מסרו ל"גלובס" כי לא קיבלו פנייה כזו ממשרד הפנים

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד ארז קמיניץ / צילום: איל יצהר, גלובס

שר המשפטים חתם על תקנות חדשות המקלות על רישום וביטול משכנתאות

מעתה ניתן יהיה לרשום משכנתא באופן מקוון ולבטל, רק על בסיס בקשה ● כך הוחלט במסגרת תקנות שגובשו ע"יי המחלקה האזרחית בייעוץ וחקיקה והרשות לרישום והסדר זכויות מקרקעין

עמיר פרץ ובני גנץ  / צילום: אלעד מלכה

פרץ הודיע על פיצול העבודה-מרצ: סיעת העבודה תתמזג לתוך כחול לבן

יו"ר העבודה: "הלכנו לאיחוד כי הייתה סכנה שמרצ לא תעבור את אחוז החסימה. כיום איננו רואים עין בעין את האופן בו יש לשרת את עם ישראל" ● ח"כ מרב מיכאלי: "כדי לסדר שני תיקים לעמיר פרץ ואיציק שמולי לא זורקים מפלגה של בן גוריון, רבין ופרס"

יקי בריגה, הבעלים של חברת בריגה / צילום: איל יצהר, גלובס

"מה שלא קנו החודש, ישלימו בחודש הבא": יזם הנדל"ן האופטימי יקי בריגה בראיון

מגפת קורונה? סחרור מוחלט במשק? היזם יקי בריגה לא מודאג, ובטוח שגם תוך כדי הסגר אנשים ימשיכו לקנות דירות ● ראיון אופטימי

פריקה של ציוד רפואי חיוני ממטוס של אל על  / צילום: דוברות אל על, יח"צ

11 מטוסים של אל על יצאו לסין לביצוע רכש במבצע משותף עם משרדי החוץ והביטחון וכיל

מינהל הרכש ויחידת השינוע הבינלאומי במשרד הביטחון הובילו את מבצע הרכש בסיוע חברת כיל ונציגיה בסין ● משרד החוץ ושגרירות ישראל בבייג'ינג סייעו במאמץ הרכש ובנוסף גייסו ציוד רב מתורמים

אריה דרעי, ש”ס / צילום: רפי קוץ

אתגר הבידוד: האם בני ברק היא העיר הצפופה בעולם?

דרעי טוען שהבני-ברקים לא שאננים יותר, הם פשוט צפופים יותר ● בדקנו עד כמה ● המשרוקית של גלובס

פול דונובן / צילום: רונן מכלב

"פיזור גיאוגרפי של תיק ההשקעות מעולם לא היה חשוב יותר, גם הזהב יכול להיות שימושי"

פול דונובן, הכלכלן הראשי של בנק UBS, אומר בראיון ל"גלובס" כי "רוב הנתונים הכלכליים מבוססים על סקרים, וצריך להיות אדם מאוד יוצא דופן כדי למלא סקר כשהכלכלה מושבתת" ● בינתיים, ב-UBS ממליצים "ניטרלי" על שוק המניות הגלובלי ו"משקל עודף" על אג"ח חברות בדירוגים גבוהים

טיגריס מלאי / צילום: HASAN SABRAN

המגפה הגיעה לגן החיות בניו יורק: נקבת טיגריס חולה בקורונה

נדיה, נקבת טיגריס מלאי בת 4, היא החיה המאובחנת הראשונה בארה"ב שנמצאה נשאית של הנגיף ● עפ"י המרכז לבקרת מחלות ומניעתן, בעלי חיים יכולים להידבק בנגיף הקורונה מבני אדם, אך המדענים אינם מאמינים שאלה יכולים להפיץ אותו הלאה לבני אדם

טיהור בית משפט השלום בבאר שבע מקורונה / צילום: יח"צ

דעה: האם קורונה היא כוח עליון המבטל חוזה או דוחה את ביצועו?

חלק נכבד מהמשק הישראלי אינו עומד בחיוביו החוזיים בשל המגפה ומצפה כי יוכל לבטלם או לדחותם בטענה ל"כוח עליון". אלא שלפי הדין הקיים, הקורונה אינה כוח עליון ● נדרש תיקון חקיקה

מטוס 737-800 מוסב / צילום: תע"א, יח"צ

תע"א קיבלה היתר מיוחד להסב מטוסי נוסעים להטסות מטען

מרבית החברות בענף התעופה השהו או צמצמו דרמטית את הטסות הנוסעים וכעת הפעילות העיקרית היא של הטסות מטען – סגמנט שבימים כתיקונם תופס לא יותר מ-10% מנפח הפעילות של חברות התעופה המסחריות

דדי סגל, מנכ"ל פנאקסיה / צילום: ענבל מרמרי

"לקנאביס זו תקופה סבבה": המגזר שפורח בבורסה בתל אביב

מניות הקנאביס צנחו עם יתר השוק בעקבות התפרצות משבר הקורונה, אבל מאז הן חוות עדנה, על רקע האישור הקרב ליצוא