גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

פיטורים של מאות עובדים: נחום ביתן ניסה להרגיע את הבנקים והצית את השטח

שלוש שנים וחצי לאחר שרכש את רשת הקמעונאות השנייה בגודלה בעסקה ממונפת, הקושי הפיננסי של נחום ביתן נמשך, והוא ורוצה לפטר מאות עובדים ולקדם מכירת סניפים שנמצאים במיקומים אטרקטיביים • הצעד מעורר את זעם ועד העובדים במגה, שתוקף וטוען שהעסק מרוויח ושאין סיבה לגעת בהם

נחום ביתן / צילום: שלומי יוסף
נחום ביתן / צילום: שלומי יוסף

"רכישת מגה היא העסקה הכי טובה שעשיתי, ללא ספק. קיבלתי את המיקומים הכי טובים", כך אמר ל"גלובס" נחום ביתן לפני כשנה וחצי ביחס לעסקת הענק שביצע לרכישת רשת הקמעונאות השנייה בגודלה במשק, מגה. אלא שהזמן שעבר מלמד, שלא בפעם הראשונה, כי לקפיצות דרך יש גם סיכון בצורת אי-יכולת לבלוע בקלות. זה מה שמאיים על ביתן, שמהיום הראשון של העסקה מאותגר פיננסית, ושעתה ניצב לפני קרב עם עובדי מגה.

בפגישה שהתרחשה אמש (א') בהסתדרות ביקש ביתן לדון לראשונה עם ועד העובדים בתוכנית קיצוץ רוחבית שכוללת צמצום כוח-אדם באמצעות פיטורי מאות עובדים במטה, במרכז הלוגיסטי ובחנויות, וכוללת סגירת סניפים - זאת בנוסף לאלה שכבר נסגרו או נמכרו בעסקאות שכבר דווחו.

בפגישה - שבה נכח ביתן לצד בכירים נוספים ברשת, בהם בנו יוסי, סמנכ"ל הסחר של הרשת נתי בר והיועצות המשפטיות של הקבוצה - הוסבר לוועד ולנציגי ההסתדרות ובראשם היו"ר ארנון בר-דוד המצב הפיננסי הרגיש בפניו ניצבת קבוצת יינות ביתן.

מטרת הקיצוץ, כפי שהוצגה בפגישה, היא להביא את הקבוצה ליציבות פיננסית, והשלמת החוב לנאמני מגה בסך של כ-100 מיליון שקל שיוציא את הרשת מאווירת הלחץ שבה היא נתונה כעת.

גורמים שנכחו בישיבה טוענים כי יו"ר ועד עובדי מגה פוצץ בשלב מסוים את הישיבה והשיב בתגובה לביתן: "המטה שלך שמן ובזבזני, תתחיל לקצץ שם". מנגד, גורמים אחרים טוענים כי הפגישה הסתיימה בלחיצת ידיים ובהבטחה לדיון נוסף.

מהפך ביחסים עם עובדי רשת מגה

עד היום מערכת היחסים בין נחום ביתן לבין ועד העובדים ברשת שרכש התנהלה בסך-הכול על מי מנוחות: ביתן הוא האדם שחילץ את מגה מהבוץ אליו נקלעה לפני ארבע שנים והסכים לקלוט את העובדים שמועסקים בה ולספק עבורם תנאים יוצאי דופן לחיוב ביחס למתחרים בענף, ואף הקפיד לאורך השנים לשמר עמם מערכת יחסים הדדית וחיובית. עד לאחרונה ביתן נמנע מצמצומים או פיטורים ברשת. במהלך השנה וחצי האחרונות הוא אף הזרים מכיסו סכום של 180 מיליון שקל על-מנת לשמור על היציבות של הרשת.

מערכת היחסים החיובית הזו מצאה חן גם בעיני ועד העובדים, שנהנה מתנאים יוצאי דופן לטובה ביחס לענף הקמעונאות (ברשתות בהן לא קיים ועד), בהם ארוחות מוזלות או הטבות כמו ימי כיף לעובדים ואירועי גיבוש. בתמורה, הוועד סיפק שקט תעשייתי לבעלי הקבוצה והקפיד מצידו לתמוך באופן פומבי בביתן גם לפני שנתיים, כשנפוצו שמועות בשוק על מצבו הפיננסי, ולשמור על איפוק וגיבוי תקשורתי.

גם בחודש האחרון, כשביתן ביקש למכור סניפים של מגה לרשתות מתחרות, בוועד השכילו להבין את גודל השעה ותמכו במכירה של שמונה חנויות בהן מועסקים עובדים של מגה.

אלא שלא היה די בתרומה הזו כדי להחזיר את היציבות לקבוצה, ומערכת היחסים הזו עומדת כעת למבחן, כשביתן מצידו חש אחריות לא רק כלפי 3,300 עובדי מגה שרכש לפני שלוש וחצי שנים, אלא גם כלפי יתר הקבוצה שלו, שכוללת קרוב ל-5,000 עובדים נוספים.

מבחינת ביתן, מדובר ברגע האמת, שבו הוא נדרש לקבל החלטות קשות וכואבות גם במחיר של ויתור על עובדים וסניפים, על-מנת לשמר את האימפריה שבנה במו-ידיו בעשורים האחרונים ושהפכה לקבוצת הקמעונאות השנייה בגודלה בישראל. אולם, כדי להביא אותה ליציבות, ברור כי עליו לקבל החלטות שדורשות ממנו ויתורים בקבוצת יינות ביתן ולנהוג באחריות של מי שמנהל עסק של כ-5 מיליארד שקל ומעסיק קרוב ל-8,000 עובדים.

הוועד לא מוכן לשלם את המחיר

אלא שמבחינת הוועד, שמייצג בראש ובראשונה את 3,300 עובדי מגה, ההסתכלות מעט שונה. הם רואים במגה - ולא בלי מידה רבה של צדק - ביצת זהב שממשיכה לייצר רווחים גם בעת הנוכחית, עם סניפים במיקומים מובילים, שנאלצת כעת לשלם את המחיר של מצבה של הרשת השנייה שבבעלות ביתן - יינות ביתן, ואף יותר מכך, של החנויות המוזנחות שרכשה לפני שנים מהאחים צים - רשת כמעט חינם. גורם מעורה תימצת את הלך הרוח סביב הסניפים שנרכשו בעסקת כמעט חינם כשאמר: "מצבם של הסניפים היה כל-כך רעוע, עד כדי כך שאפילו תאי שירותים לעובדים לא היו בהם".

כך או כך, מבחינת עובדי מגה, הדרישה לגבות מהם מחיר בדמות פיטורים וסגירת חנויות של מגה כדי לייצב את הספינה הכוללת, אינה מתקבלת על הדעת. מבחינתם, הם מפעילים את הרשת הרווחית מבין הרשתות של הקבוצה, ולכן יש לשמור עליה בשלמותה.

אם עד לאחרונה נשמעה ביקורת כלפי היעדר קבלת ההחלטות הקשות מצד ביתן, כעת נראה כי הוא הפנים שעליו לבצע מהלכים ומהר. אלא המציאות שבה מתנהל ביתן נעה כמו תנועת מלקחיים: ככל שביתן נוהג באחריות רבה יותר, והוא מוכן להכיר במצוקת התזרים שלו ומבקש לבצע מהלכים כואבים יותר שיביאו להבראת החברה כולה - כך מתחזקים ההתנגדות וחוסר הוודאות כלפיו מצד כלל הגורמים שמקיפים אותו - העובדים, הבנקים והספקים של הרשת.

מקורות בוועד העובדים אומרים היום (ב') ל"גלובס" כי "בשנה האחרונה הקבוצה התמלאה על-ידי סמנכ"לים מבחוץ, שכל אחד מהם גייס לו עובדים ונוהג במכוניות. נאה דורש נאה מקיים; שקודם יפטר את מי שהוא הביא, ורק אחר-כך יפטר קופאיות. אנחנו צריכים לתקן את החולי בחנויות שלו ושל כמעט חינם? אין פיטורים, אין סגירת סניפים, ושימכרו מצדנו את כל רשת יינות ביתן". 

עוד כתבות

קניון tlv/ צילום:auev fvi

עוד מכה לשוק האופנה: רשות התחרות לא תאשר מו״מ משותף מול הקניונים

רשות התחרות מוציאה לרשתות האופנה והמסחר כרטיס צהוב: ההתאגדות מול חברות הקניונים עלולה להיות הסדר כובל אסור ● התאגדות רשתות האופנה והמסחר: "חלק ניכר מבעלי הנכסים אשר מבינים את גודל השעה, ואת המשמעויות החוקיות של משבר שכזה על הסכמי השכירות, הציעו מיוזמתם לוותר על דמי השכירות בתקופת הסגירה"

אצטדיון רמת גן / צילום: איל יצהר

אסטרטגיית היציאה של הספורט הישראלי: פחות מתקנים, פחות תקציבים והרבה יותר מסים

האוצר מבקש (ויקבל) קיצוץ של עשרות אחוזים בתקציב הספורט ● בינתיים כבר הוקפאו קולות קוראים לבניית מתקנים בעקבות מצב הרשויות המקומיות ● בנוסף, הבור התקציבי מחזיר לשולחן תוכניות מגירה כמו ביטול הטבות המס לספורטאים זרים

אדם עם מסכה עובר ליד בניין בורסת ניו יורק / צילום: Mark Lennihan, AP

עליות חדות בסיום המסחר בוול סטריט לאחר שסנדרס פרש מהמרוץ לנשיאות

הסנאטור ברני סנדרס נשר מהמירוץ לנשיאות ● נעילה שלילית בבורסות סין, יפן עלתה בלמעלה מ-2% ● טראמפ האשים אתמול את ארגון הבריאות העולמי בכך שטעה "בכל היבט" של הטיפול במגפת הקורונה

בנימין נתניהו עם נפתלי בנט / צילום: Sebastian Scheiner, Associated Press

בנט בביקורת על הסגר הכללי; גורם בסביבת נתניהו: שיבצע את שהוטל עליו

"חייבים לעבור ממדיניות הפטיש למדיניות הפינצטה", כתב הערב שר הביטחון נפתלי בנט בפוסט פייסבוק ● בסביבת נתניהו לא היו מרוצים והגיבו כי "במצב חירום מצופה משר בממשלה להתנהג בצורה אחראית ולקיים את הדיונים בפורומים המקצועיים בממשלה ולא בתקשורת"

מלון שטרקמן בנהריה / צילום: אורי אקרמן

המכה של המלונות המשפחתיים: "אפילו במלחמה זה לא היה ככה"

בעלי המלונות המשפחתיים חטפו מכה קשה, אולי קטלנית, מהתפרצות מגפת הקורונה. שלושה מהם מספרים על ההתמודדות עם העצירה הפתאומית והמוחלטת של העבודה, ועל הצורך בעזרה מהממשלה

פגישת עבודה דרך זום  / צילום: רויטרס

גוגל והסנאט האמריקאי אסרו על עובדיהם להשתמש בזום

בגלל פרצות אבטחה: גוגל שלחה דוא"ל לכל העובדים שהתקינו את אפליקציית שיחות הווידאו הפופולרית והודיעה להם כי האפליקציה תיחסם עוד השבוע ● וכמה ישראלים חגגו את ליל הסדר באפליקציה?

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון / צילום: Tom Nicholson, רויטרס

ראש ממשלת בריטניה ג'ונסון שוחרר מטיפול נמרץ; יישאר באשפוז בבית החולים

צבא גרמניה יעביר מכונות הנשמה לבריטניה, מרקל הפצירה בציבור הגרמני להישמע להנחיות "למרות מזג האוויר היפה", הרשויות בספרד רואות "סימנים מעודדים" במלחמה בהפצת הנגיף וגם באיטליה שוקלים יציאה הדרגתית מצעדי הסגר

צילומים: שלומי יוסף, Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

בלי "מה נשתנה?" ובלי "אחד מי יודע?": (כמעט) 100 קושיות לחג

בחנו את עצמכם: קושיות קשות יותר ופחות על אקטואליה, פוליטיקה כלכלה, ספורט ועוד ועוד (כולל נועה קירל!)

חוסן כלכלי / צילום: איל יצהר, גלובס

מדד החוסן הכלכלי של גלובס: מה עשתה הקורונה לכיס שלנו, ומה להערכת הישראלים היא עוד תעשה

"גלובס" ומכון שילוב משיקים מדד דו-שבועי לבדיקת הדופק הכלכלי: ההכנסות של למעלה מ-60% ממשקי הבית כבר נפגעו, כ-40% מהאזרחים מעריכים שמצבם הכלכלי יורע וכרבע לא יוכלו לעמוד בחודש הבא בהוצאה בלתי צפויה • אצל העצמאים, התמונה חריפה עוד יותר: 85% איבדו מהכנסתם

מפלס הכנרת עולה? מה אפשר לקנות מסביב לה / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי , גלובס

מפלס הכנרת בעלייה? איזה נכס אפשר לקנות מסביב לה

קוטג' בן 5 חדרים ב-1.63 מיליון שקל או בית בן 8 חדרים ב-1.2 מיליון

מעבדה של BGI בסין. החברה הייתה אמורה לשלוח לישראל עשרות מכונות בדיקה / צילום: China Stringer Network, רויטרס

ישראל תרכוש ערכות לבדיקת קורונה של ענקית הגנומיקה הסינית BGI ב-90 מיליון שקל

העסקה לאספקת מיכשור וחומרים שיאפשרו ביצוע של 10,000 בדיקות PCR נוספות ביום לפחות בוצעה מול חברת AID GENOMICS – השותף של BGI בישראל ● במסגרת עסקה זו יסופק ציוד למעבדות של קופות החולים

אבי חורמרו / צילום: קבוצת נקש

ועד טייסי ארקיע נגד היו"ר: "מוביל את החברה לפירוק"

הוועד שיגר מכתב חריף ליו"ר ארקיע בו הוא מאשים אותו בהתנהלות שמסבה נזק לחברה ● דורש לקבל את המושכות בדיונים מול משרד האוצר ● חורמרו: "לא אמרתי פירוק, אם המדינה לא תתעורר מהר ארקיע תישאר בהדממה"

אישה בשדה התעופה בווהאן מתכוננת לחזור הביתה ביום הראשון לשחרור לאחר הסגר / צילום: AP

במקום שבו הכל התחיל: הסגר בווהאן נגמר אחרי 77 ימים. כך זה נראה בתמונות

המקור להתפרצות מגפת הקורונה שהתפשטה בכל העולם במהירות מטילת אימה היא עיר הממוקמת במרכז סין. מאז ה-23 בינואר 11 מיליון תושביה שהו בסגר, בעוד כל העולם לוטש עיניים בחשש, ועכשיו בתקווה ● היום, בחג החירות של היהדות, הם יצאו לחופשי

פרויקט תמ"א 38 / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

דעה - לאור המצב: על הממשלה לשקול הארכת תוקף תמ"א 38

רשויות המדינה אמנם עושות מאמצים להבטיח ודאות בשוק, ויש דברים שאפשר לקדם גם בימים אלה, אולם כדאי כבר לחשוב הלאה

פסח בישראל בצל הקורונה / צילום: AP

העוצר נגמר, הסגר הכללי יימשך עד מחר; מניין המתים בישראל עלה ל-79

ההנחיות הנוגעות לליל הסדר הסתיימו היום ב-07:00, אך עדיין אסור לעבור בין הערים ● המרכולים והפארמים נפתחים, ומותרת ההצטיידות במצרכים חיוניים ● הסגר יימשך עד ליום שישי בבוקר, אך ייתכן והממשלה תאריך את המועד ● 9,755 בני אדם נדבקו עד כה בנגיף בהם 165 במצב קשה ו-119 מונשמים

קירה רדינסקי / צילום: איל יצהר, גלובס

ד"ר קירה רדינסקי רוצה את שיתוף הפעולה שלכם כדי לחזות מה יהיה המקום הבא שבו תתפרץ המגפה

המדענית שהתפרסמה כמי שפתחה יכולות לניבוי העתיד, רוצה לחזות עכשיו באמצעות הסטארט אפ שייסדה את היישוב הבא שבו תתפרץ הקורונה, מייעצת למשרד הבריאות ואף מצויה בקרב קרדיטים סוער עם מכון ויצמן ● מנכ"ל החברה יונתן עמיר: "המטרה היא לתמוך בהחלטות כמו איפה להחמיר את הסגר"

אבי דדון / צילום: איל יצהר

צייד מכונות ההנשמה: ראש מנהל הרכש במשרד הביטחון מתגייס למלחמה בקורונה

פורטפוליו עם אבי דדון, ראש מנהל הרכש במשרד הביטחון, על הפעלת משלחות רכש בעולם, על הגדלת מספר מכונות ההנשמה ועל ההסתייעות בכיל כדי להזמין ציוד

חלוקת מזון לנזקקים בחג בצל הקורונה  / צילום: כדיה לוי, גלובס

סולידריות במשבר או שינוי לטווח ארוך: האם האחדות החברתית תישאר גם כשהמגפה תחלוף?

החברה הישראלית המורגלת בתקופות משבר מתגייסת גם בימי הקורונה, ויוזמות אזרחיות וולנטריות לסיוע למוחלשים בחברה שוטפות את הארץ ● מומחים מנתחים אם 'ההתארגנות של השטח' תחלוף עם היעלמות הנגיף, או שהאנרגיה הזו תהפוך לתודעה שלפיה סולידריות צריכה להיות מוסדית

גילי רגב / צילום: איליה מלניקוב, גלובס

"יכולנו לעצור את ההתפשטות הרבה יותר מוקדם. הזהרתי מראש"

"ניבאתי אחד לאחד את מה שקורה היום, ואמרתי שחייבים להתכונן, אבל משרד הבריאות עצר את הבדיקות מסיבה לא ברורה", אומרת ל'ליידי גלובס' פרופ’ גילי רגב, האחראית האפידמיולוגית במתחם הקורונה בשיבא ● הרופאות שמובילות את המלחמה בנגיף הקורונה בישראל 

מנכ"ל רשות החדשנות אהרון אהרון / צילום: איל יצהר

מענקים מהירים והגנה על השקעות מוסדיים: תוכנית הסיוע של המדינה לתעשיית ההייטק בימי הקורונה

האוצר יעביר לרשות החדשנות באופן מיידי 1.25 מיליארד שקל, כחלק מהתקציב השנתי שלה, שישמשו בעיקר למענקים בתמורה לתמלוגים ● המדינה תספק למוסדיים מנגנוני הגנה במטרה לעודד אותם להשקיע בחברות הייטק בהיקף של 2 מיליארד שקל