גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

על חוסר אמון ועל תיקון: כיצד ניתן לשקם את אמון העדה האתיופית במערכות החוק?

שנת 2019 תיזכר כשנה שבה אמון הישראלים יוצאי אתיופיה במערכות החוק - המשטרה, התביעה ובית המשפט - נפגע שוב ושוב ● אמון הציבור במוסדות שלטון החוק, פרויקט מיוחד

עו"ד אווקה זנה / צילום: דוברות משרד המשפטים
עו"ד אווקה זנה / צילום: דוברות משרד המשפטים

שנת 2019 תיזכר כשנה שבה אמון הישראלים יוצאי אתיופיה במערכות החוק - המשטרה, התביעה ובית המשפט - נפגע שוב ושוב. זו השנה שבה התממשו פחדים וחששות של אימהות ואבות ישראלים ממוצא אתיופי שהמרחב הציבורי אינו בטוח עבור ילדיהם. בשנה זו, שטרם הסתיימה, נהרגו במרחב הציבורי שני צעירים ישראלים ממוצא אתיופי על-ידי שוטרים, שני מקרים טרגיים שהגבירו את התחושות הקשות מלכתחילה בקרב ההורים ואת החשש מפגיעה בילדיהם בעת מפגש עם המשטרה.

כל חיי המקצועיים קשורים למערכת המשפט. בחמש השנים האחרונות, ובעיקר בשנתיים האחרונות, קיימתי לא מעט שיחות עם חבריי יוצאי אתיופיה על מערכת החוק והמשפט. לצערי, אני שומע יותר ויותר קולות שאינם מאמינים עוד במערכת המשפט.

דוח "הוועדה הבין-משרדית למיגור הגזענות נגד יוצאי אתיופיה" (יולי 2016), אשר אומץ בהחלטת ממשלה, קבע בין השאר כי קיימת גזענות ממסדית נגד יוצאי אתיופיה המתאפיינת בין היתר בתופעה של שיטור יתר כלפיהם. לצורך התמודדות עם תופעות אלה, הוועדה המליצה על יותר מ-50 המלצות אופרטיביות בכלל המערכות הציבוריות. בין ההמלצות שאומצו על-ידי הממשלה - הקמת היחידה הממשלתית לתיאום המאבק בגזענות במשרד המשפטים, שאני עומד בראשה. היחידה מטפלת בכל סוגי הגזענות וההפליה כלפי כלל החברה הישראלית.

פעילות "היחידה למאבק בגזענות" מתמקדת בשלושה תחומים: טיפול בפניות הציבור, הובלת שינוי מדיניות למניעת גזענות ופיתוח הידע למאבק בגזענות הממסדית. בין השאר הובילה היחידה למינוי ממונים משרדיים למניעת גזענות והכשרתם לתפקיד שמתמקד בזיהוי ובטיפול בפרקטיקות גזעניות ארגוניות. היחידה פועלת בשיתוף-פעולה עם גורמים מוסמכים במשרדי ממשלה.

כך למשל, בשיתוף-פעולה עם הסיוע המשפטי במשרד המשפטים, נתבעה חברת דן לאחר שנהגת החברה סירבה להעלות שבעה נערים ממוצא אתיופי לאוטובוס על רקע גזעני. בעקבות זאת פיצתה דן את הנערים ב-115 אלף שקל ואף העבירה להם מכתב התנצלות רשמי.

ישנה עלייה מתמדת בפניות הציבור המתקבלות ביחידה, ומקרה כמו זה צפוי להביא אחריו פניות נוספות ליחידה. עם זאת, ברור לנו כי המציאות יותר קשה, וכי רבים נמנעים מלפנות אלינו. זאת, בין השאר, על רקע חוסר אמון במערכת.

במציאות זו, כדאי להיזכר בקביעתו של השופט אהרן ברק, בבג"ץ 6163/92, כי "בלא אמון הציבור ברשויות הציבור יעמדו הרשויות ככלי ריק. אמון הציבור הוא המשענת של רשויות הציבור, והוא המאפשר להן למלא את תפקידן". בשנים האחרונות אני מתרשם כי ישנו כרסום עקבי ב"אמון הציבור", שנתפס על-ידי חלקים רבים בציבור כסיסמה ריקה מתוכן.

חוסר האמון מתייחס גם למערכת המשפט בשל מקרים שהובאו לפתחו של בית משפט. האופן שבו בחר בית משפט להתנסח בהחלטתו תרם, לדעתי, לירידה באמון הציבור יוצאי אתיופיה. לדוגמה, במקרה של "האברך הדורס" (ת"פ 2003/06), הלך בית המשפט כברת דרך עם העבריין, תוך שעמד על מעמדו החברתי הרם של הפוגע לעומת מעמדה החברתי הנמוך של הנפגעת. עונשו של האברך התבטא כמעט בהתנצלות בפני אישה ממוצא אתיופי, שלפני דריסתה הייתה פחות "נחשבת". לדידו של בית המשפט, הודות להליך המשפטי, זכו, היא והקהילה שאליה היא משתייכת, "לכבוד". ההליך המשפטי הסתיים ללא הרשעה בדין. אומנם בית המשפט העליון תיקן את המעוות והרשיע את האברך הדורס, אבל התקבל רושם שלילי על מערכת המשפט.

שנים מאוחר יותר, בתיק ת"פ 38042-09-12, זוכה נאשם בדריסת אצניות יוצאות אתיופיה. גם הוא השתייך למעמד חברתי גבוה, תוך שבית המשפט מרעיף עליו מחמאות, בעוד שהנדרסות "זכו" להתעלמות בפסק הדין.

אירועים אלה ואחרים תרמו לכך שהאמון במערכת המשפט התערער. חמור מכך, הולכת ומתגבשת עמדה כי מערכת המשפט מפלה ואינה שוויונית כלפי ישראלים יוצאי אתיופיה.

בבג"ץ 953/87 נקבע כי "אין לך גורם הרסני יותר לחברה מאשר תחושת בניה ובנותיה כי נוהגים בהם איפה ואיפה. תחושת חוסר השוויון היא מהקשה שבתחושות. היא פוגעת בכוחות המאחדים את החברה. היא פוגעת בזהותו העצמית של האדם". לכן היום, כחלק משיקום האמון שנפגע, יש חשיבות רבה כי מערכת המשפט תכיר בישראלים יוצאי אתיופיה כחלק מבניה ומבנותיה, אשר מאירים זרקור על מציאות חשוכה.

לאחרונה ניתנה החלטה חשובה ב"בג"ץ 4845/17‏ ראפת אמארה חמדאן נ' היועץ המשפטי לממשלה": "הטיפול של רשויות התביעה בענייננו (שוטר שגרם למותו של אזרח) עלול ליצור מראית-עין של העדפה והטיה, באופן שה'מערכת' עשויה לפטור שוטרים מאחריות למעשיהם באמצעות אי-העמדה לדין, אף על-פי שנגרם מותו של אדם".

על רקע הטענות הרבות על שיטור יתר, ועל אף טענות יוצאי אתיופיה בהתייחס לחוסר האמון במערכת המשפט, אני מקווה ומעריך כי החלטה אחרונה זו של בג"ץ תתקבל בציבור כפתח לתקווה מסוימת במערכת המשפט. 

הכותב הוא ראש היחידה הממשלתית לתיאום המאבק בגזענות במשרד המשפטים

עוד כתבות

דודי, מוזי ודרורית ורטהיים / צילום: סיון פרג'

בנק ישראל: דודי ורטהיים ודרורית ורטהיים קיבלו היתר שליטה קבוע בבנק מזרחי טפחות

לפי ההודעה שיצאה לכלי התקשורת, עם תום תקופת הביניים של חוק הריכוזיות, נתן נגיד בנק ישראל פרופ' אמיר ירון, היתר שליטה קבוע לדודי ורטהיים ודרורית ורטהיים בגרעין השליטה של בנק מזרחי טפחות, שבו נכלל גם אייל עופר

תאונה קטלנית באתר בנייה ברעננה / צילום: אלון רון

בפעם השלישית: רשם הקבלנים שלל רישיון לחברה נוספת

התליית רישיון לצמיתות או לתקופה מוגבלת וקנסות: אלו הצעדים שננקטו נגד כ-10 חברות לאחר חתימת הסכם בין מינהל הבטיחות לרשם הקבלנים

אלי כהן / צילום: איל יצהר, גלובס

אבסורד הייצור הישראלי: מוצרים מוגמרים מיובאים ללא מכס, אך חומרי הגלם חייבים במס

התאחדות התעשיינים ומשרד הכלכלה דורשים מרשות המסים להשוות את התנאים התחרותיים בין יצרני אריזות מקומיים לבין היבואנים ● לטענתם היצרנים המקומיים נדרשים לשלם מכס על חומרי הגלם, בעוד שיבוא מוצרים מוגמרים פטור

שלום לחיאני / צילום: תמונה פרטית

"יותר מדי אנשים גוזרים עליי קופון"

שלום לחיאני, בן 54, עצמאי מזה כשמונה שנים בתחום הטלוויזיה והקולנוע "ההוצאות הקבועות שלי הם הבעייתיות ביותר" ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il 

זאב אלקין, הליכוד / צילום: איל יצהר, גלובס

יכול להיות שרוב המורים לחשבון לא למדו חשבון באוניברסיטה?

האם ייתכן שבעשור הקודם רק חמישית מהמורים לחשבון הוכשרו לכך כפי שהשר אלקין טוען? בדקנו ● המשרוקית של גלובס

בינה מלאכותית/ Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

מה עם זכויות האדם והתחרותיות במשק? כך תנסה ישראל להימנע מהסכנות של עתיד הבינה המלאכותית

פגיעה באוכלוסיות חלשות, בזכויות אדם ובתחרותיות במשק: בינה מלאכותית יכולה להשפיע על חיינו לרעה ● כך מנסה ועדה בהשתתפות נציגי ממשלה, חוקרים וגופים עסקיים, למנוע זאת - מהטלת האחריות על גופי הממשלה השונים ועד הגדרה מתי יהיה מדובר ברשלנות

דוד מחלב (מימין) וכריס וולף / צילום: איל יצהר, גלובס

"אנחנו בהחלט יכולים לחזות חברה של 200 מיליון דולר הכנסות בעוד שלוש שנים"

כריס וולף, מנכ"ל ID Systems שרכשה את פוינטר לאחרונה תמורת כ-140 מיליון דולר, והעומד בראש החברה המשותפת פוורפליט (PowerFleet), מספר בראיון משותף עם דוד מחלב, מנכ"ל פוינטר עד למיזוג, על היסטוריית היחסים בין החברות, על הרציונל בחיבור ביניהן, האם ימשיכו להיסחר ולפעול בישראל, ומה הסיכוי שפוורפליט תירכש בעתיד הקרוב

בנימין נתניהו / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט, עיצוב: טלי בוגדנובסקי

אז יהיה או לא יהיה משפט נגד ראש ממשלה מכהן? אלה שלושת התרחישים שימנעו את הסיטואציה

החלטת היועמ”ש להגיש כתב אישום נגד רה"מ, לצד הנחישות שנתניהו מפגין שלא לפרוש, עלולות להפוך לממשית סיטואציה שעד כה נראתה בדיונית: נתניהו מכנס דיון ביטחוני רגיש, ובמקביל מפורסמות עדויות נגדו מביהמ"ש • 3 תרחישים עשויים למנוע את המציאות המביכה

בני גנץ / צילום: אלעד מלכה, יח"צ

24 שעות לפני התפזרות הכנסת ה-22 ח"כ גנץ: אני עושה מאמץ למנוע את הבחירות

ראש הממשלה נתניהו פנה לגנץ: "בני גנץ, אני קורא לך לחדול מהספינים. אחרי 80 ימים הגיע הזמן שיום אחד, נשב ונדון ברצינות למען הקמת ממשלת אחדות רחבה, זה עדיין לא מאוחר"

יגאל מרזל, כנס לשכת עוה"ד / צילום: כדיה לוי

נוהל חדש של הנהלת בתי המשפט יילחם בפרסומים פוגעניים נגד שופטים

עפ"י הנוהל, ימונה גורם בהנהלת בתי המשפט שירכז את הטיפול בסוגיה ● לא כל פרסום פוגעני יטופל ע"י הנהלת בתי המשפט, אלא דווקא פרסום שלדעת יועמ"ש הנהלת בתי המשפט "יש בו כדי לפגוע ביכולת השופט למלא את תפקידו כראוי או לפגוע בתפקודה של הרשות השופטת"

דונלד טראמפ / צילום: Jonathan Ernst, רויטרס

מכה לטראמפ: שופט פדרלי אוסר עליו להשתמש בכספי משרד ההגנה לבניית החומה

השופט קבע שהקונגרס יעד כספים בתקציב הפנטגון למטרות מסוימות ושהנשיא אינו רשאי לשנות את ייעוד הכספים ללא אישור של הקונגרס ● הפסיקה שוללת מטראמפ 3.6 מיליארד דולר להקמת החומה לאורך כ-300 ק"מ ● ההחלטה צפויה להחריף את ביקורתו של טראמפ על מערכת המשפט הפדרלית ● לפני חודש הוא שאל: "למה בכלל צריך שופטים"?

קנאביס / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

קנביט במזכר עקרונות לשת"פ אסטרטגי עם חברת תרופות גרמנית

ההסכם כולל השקעה של 1.8 מיליון דולר לפי שווי של 350 מיליון שקל, פרמיה של 52% על מחיר השוק

תלונה לוועדת האתיקה אינה לשון הרע / צילום: shutterstock

השליח שנטען ששיקר, חצי מיליון השקל שלא שולמו לעובד הזר ופסק הדין שבוטל אחרי 6 שנים

בינואר 2014 חויב י' לשלם למעלה מחצי מיליון שקל לעובד זר שטען כי הועסק בתנאי עבדות ● 6 שנים לאחר מכן טען המעסיק: לא קיבלתי מעולם את התביעה, את הזימון לדיון וגם לא את פסק הדין ● בדיון התגלה: השליח הורשע בעברו בשורת עבירות מרמה וזייף עשרות רבות של "תצהירי מוסר"

חדוה בר/ צילום איל יצהר

חדוה בר: "הביג-טק ייכנסו לפיננסים בישראל וישנו את מערכת הבנקאות המקומית"

המפקחת על הבנקים הציגה בכנס של דלויט את חזונה לעתיד הבנקאות ולהשפעות הטכנולוגיה על הענף הפיננסי ● לדברי יו"רית רשות ני"ע ענת גואטה, התפיסה החדשה לגבי הטכנולוגיה והבנקאות "מאפשרת שיתופי פעולה בין בנקים מסורתיים לבין חברות פינטק וספקי תוכנה אחרים"

יורש העצר הסעודי, מוחמד בין סלמאן / צילום: Reuters

על רקע הופעת בכורה מרשימה: האם הנפקת ארמקו תסייע להגשמת התוכניות של בין סלמאן?

מניית ענקית האנרגיה הסעודית זינקה ב-10% ביום המסחר הראשון שלה בבורסה המקומית של ריאד ● ההנפקה, הגדולה בהיסטוריה, אמורה לשמש בסיס לשינוי הכלכלי העצום שמבקש לחולל יורש העצר הסעודי והאיש החזק בממלכה, מוחמד בין סלמאן

יצחק תשובה / צילום: תמר מצפי

תשובה נפרד מ"הפרה החולבת" של קבוצת דלק: השלימה מכירת מניותיה בדלק רכב ביותר מ-400 מיליון שקל

בתוך מספר ימים מכרה דלק 22.5% ממניות יבואנית הרכב שבשליטת גיל אגמון ברווח של 117 מיליון שקל ● אחרי שזינקה בתחילת השבוע, מניית דלק רכב מוסיפה להתחזק והיום עלתה בעוד 6%

תשואה / צילום: Shutterstock

לעגל את האשראי: אפליקציית המיקרו-השקעות שתעזור לחסוך

אפליקציית המיקרו-השקעות Acorns נועדה להתגבר על הקושי של בני האדם לחסוך, ובעיקר כשהם צעירים ● תכנון האפליקציה מסתמך על היכרות של החוקרים עם המגבלות הפסיכולוגיות שלנו, ומתאפיין ביצירת דרכים שיסייעו לנו לעקוף אותן

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 10 בדצמבר 2019

אתמול באיכילוב: 6 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

אביגדור ליברמן  / צילום: טל שניידר, גלובס

ליברמן נגד נתניהו: "אולי אתה הסוכן של ג'יימס פאקר?"

יו"ר ישראל ביתנו בפוסט חריף בפייסבוק נגד נתניהו: "לאחרונה אני מזהה קפיצת מדרגה בהשמצות נגדי... אם הייתי רוצה לתקוף או לפגוע בך, אדוני רה"מ, במקום הכי רגיש, הייתי מזכיר לך את דבריך ב-2008 על ראש ממשלה אחר, אהוד אולמרט" ● ליברמן טוען כי מכיוון רחוב בלפור יוצאות השמצות על היותו סוכן, ותוקף: "אולי אתה סוכן של גורמים עלומים ועשירים ממקומות שונים בעולם?"

השור של וול סטריט / צילום: שאטרסטוק

המסחר בוול סטריט ננעל בירידות קלות; דיווח: ארה"ב תדחה הטלת מכסים

הדאו ג'ונס, הנאסד"ק ו-S&P 500 איבדו 0.1% ● הזהב והנפט התחזקו ● נעילה מעורבת באירופה: הפוטסי איבד 0.2%, הדאקס ירד ב-0.3%, וקאק 40 עלה ב-0.1% ● דיווח: ארה"ב תדחה הטלת מכסים על סין, נציגי ארה"ב ביקשו מסין להתחייב לכמות רכישת תוצרת חקלאית, ואילו סין מעוניינת שהרכישות החקלאיות יהיו יחסיות למכסים שארה"ב תבטל