גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"ידעתי שהמערכת תהדוף את הביקורת, ובכל זאת הייתה לי תקווה": שר המשפטים אמיר אוחנה בטור מיוחד

ישנה תפיסה שלפיה אסור לשר לבקר את המערכות שעליהן הוא אחראי - אך זה בדיוק התפקיד שלנו ואחת הסיבות לכך שהציבור שלח אותנו לבצע את תפקידנו ● אמון הציבור במוסדות שלטון החוק, פרויקט מיוחד

שר המשפטים אמיר אוחנה / צילום: רפי קוץ
שר המשפטים אמיר אוחנה / צילום: רפי קוץ

כאשר החלטתי לקיים את מסיבת העיתונאים ולשאת בה ביקורת נוקבת נגד התנהלות גורמי אכיפת החוק, ידעתי שהמערכת תעשה הכול כדי להדוף את הביקורת. כך קורה תמיד. ובכל זאת, הייתה לי תקווה קטנה שאולי הפעם, רק הפעם, ניסיונות ההדיפה האוטומטיים יפנו את מקומם לאוזן קשבת, ללב פתוח ולנפש חפצה, מסיבה אחת - הפעולות שלהן קראתי הן חיוניות לחיזוק אמון הציבור במערכת.

ידעתי שיהיו מי שיאמרו כי מדובר בנאום חסר תקדים, דברים שמעולם לא נאמרו כמותם, ושאין להם אח ורע. ובכן, למי שפספס או בחר להתעלם, חלק גדול מהדברים שהבאתי היו בשם אומריהם: ציטוטים פרי עטם של נשיא המדינה (שפרסם את הדברים בעודו יו"ר הכנסת), השופטת המוערכת הילה גרסטל ופרופ' רות גביזון. היה אח - והיה רע.

אך אם אין די בכך, היועץ המשפטי לממשלה יודע היטב עד כמה פעולות אלה דרושות. הוא הרי חווה זאת על בשרו. בדבריי, ביקשתי ממנו לפעול בדיוק כפי שהוא עצמו דרש מהיועץ המשפטי לממשלה דאז, יהודה וינשטיין,  לחקור ולבדוק מניין מגיעות ההדלפות השיטתיות והמרובות שפגעו בסיכוייו שלו למשפט צדק ולהליך הוגן במסגרת "פרשת הרפז".

טענות קשות על המשטרה והפרקליטות דוגמת "התנהלות שערורייתית", "חקירה אומללה" שמתחילתה "הדליפו גורמי החקירה הדלפות פסולות ואסורות של חומרי החקירה... שעליהן נסמכו חלק בלתי מבוטל מן הדיווחים באמצעי התקשורת שהגיעו עד כדי סילוף ועיוות מגמתי של אירועים וגרימת נזק בלתי ישוער", ולנוכח "האינטנסיביות והמגמתיות של ההדלפות... לא היה מנוס מן המסקנה הקשה שלפיה מדובר בהתנהלות מכוונת שנועדה לפגוע ולהפעיל לחץ פסול על מקבלי ההחלטות". אלה הן אינן טענות של מאן דהוא משנת 2019, אלא טענותיו של מנדלבליט מעתירתו בשנת 2015.

אם נצרף לכך את העובדה כי ביקורת על פרקליטה בכירה שהתנהלותה "מעלה חשש כבד לפיו עניינו של העותר לא נבחן על ידה באובייקטיביות וללא משוא-פנים... יש אפוא לחשוש שמא המטרה שעמדה לנגד עיניה הייתה השפעה על עתידו המקצועי", שייכת גם כן לאותו העותר - נתקשה להבין היכן הוא אותו מנדלבליט שאמר דברים אלה? הייתכן שזה הוא היועץ המשפטי לממשלה שכתב אז את הדברים הללו וכעת חוסם בגופו חקירה מאותו הסוג שדרש אז?

הייתכן שמבקשים מהציבור להאמין כי רק במקרה אחד ויחיד נפלו פגמים שיש לחקור ולהוקיע מן התרבות הארגונית של גורמי אכיפת החוק, וטענות נוספות מסוג זה אין יותר להשמיע והן בבחינת "הסתה"? במלוא הכבוד, אינני סבור כי טענה זו משרתת את טובת המערכת ומחזקת את אמון הציבור בה - נהפוך הוא.

אם נתמקד בסוגיית ההדלפות, רק לפני כמה ימים כתב נציב תלונות הציבור, השופט (בדימוס) דוד רוזן, על מייצגי המדינה בערכאות כי "הדלפות מחדרי חקירות וממשרדי רשויות מדינה הפכו לתופעה רחבת-היקף, ונראה שאף לא יהיה מופרך לטעון כי מדובר במכת מדינה... ההדלפות פוגעות בתדמית עובדי הציבור, בטוהר שיקוליהם ובניקיון-כפיהם... במקרה דנן הוחוור כי ההדלפה מקורה באנשי משטרה מוגדרים וידועים... לא ניתן להותיר האירוע ללא חקירה של ממש לצורך הצבת גדרות חדות וברורות, ולו למען יראת הדין לעתיד". הגם שהמכתב עסק בתיק חקירה אחר, האמירה הספציפית הזו מעידה, כעיניכם הרואות, על תופעה רווחת בקרב רשויות האכיפה.

בכנס המתמחים של משרד המשפטים, שנערך יום בלבד לאחר דבריו של רוזן, טען פרקליט המדינה שי ניצן כי ההנחה שיש הדלפות מהפרקליטות היא "נטולת יסוד", וכי חומרי גלם דלפו רק לאחר שיצאו מרשותם. כמה זלזול באינטליגנציה ובזיכרון. הלוא שלוש שנים שאנו שומעים כמעט מדי ערב, כמעט בכל ערוצי התקשורת, ציטוטים מפורטים והקלטות מחדרי החקירה.

זאת יש לדעת: עד ההחלטה על קיום שימוע, כלומר לפני מספר חודשים, לא היה בידי עורכי הדין של ראש הממשלה אף לא נייר מחומר החקירה. בשלב זה, על-פי חוק, אין מעבירים את החומרים לצד השני, והם מצויים בידי המשטרה והפרקליטות המלווה בלבד. מניין ההדלפה? אם לא נחקור, איך נדע? והבדיקה, אגב, היא די קלה. פוליגרף, פלטי שיחות, תשאול. בסך-הכול כמה עשרות אנשים היו חשופים לחומר החקירה, ולא קשה לאתר מי הדליף.

ישנה תפיסה שלפיה אסור לשר לבקר את המערכות שעליהן הוא אחראי. הפוך: מותר, רצוי ואף כדאי ששר, כל שר, יצביע על כשלים ויבדוק את המערכות הללו. זה בדיוק התפקיד שלנו ואחת מהסיבות לכך שהציבור שלח אותנו לבצע את תפקידנו. הגישה כי שר צריך לשמש כיו"ר ועד העובדים של משרדו, ובכך לבלום שינויים נדרשים אם אינם נוחים לעובדי המשרד, היא אחת מן הסיבות שהגענו עד הלום. הביקורת תמיד "לא עניינית", תמיד "בעיתוי לא מקרי" ותמיד "בעלת אינטרס". אני לא שר המשפטים הראשון שנתקל בהתקפות מסוג זה.

חשוב לי להבהיר כי בניגוד למה שניתן להבין מתגובת בכירי המערכת, ובניגוד למה שסיפרו לכם עיתונאים וכותבי טורים מושחזים יותר או פחות - מערכת המשפט יקרה לי, לא פחות משהיא יקרה לליבם. כנראה יותר. העובדה שעמדתי הביקורתית נותרה עקבית לאורך שנות היכרותי הרבות עם הפרקליטות שבה התמחיתי ומולה פעלתי כעורך דין במשך שנים, ניתנת לבדיקה ולבירור.

הקפדתי לבקר את מערכת המשפט עוד הרבה לפני שמוניתי לתפקיד שר המשפטים, עוד לפני חקירות ראש הממשלה ועוד לפני שנבחרתי לכנסת. אני מבטיח להמשיך ולעשות זאת ככל שאמצא לנכון - למען חיזוק אמון הציבור במערכת.

הסקר שמפורסם באכסניה מכובדת זו, המעיד על ירידה באמון הציבור במערכת המשפט בקרב 44% מהנשאלים, מלמד כי לא רק שיש צורך בביקורת, אלא בתיקון שחייב להגיע בעקבותיו.

לסיום, ידעתי שהציבור כמה לקריאה שלי, ושהוא רוצה מערכות אכיפת חוק שיפעלו ביושר, בהגינות, בטוהר מידות ובמקצועיות. ידעתי שהציבור מאס ב"פרקליטות שבתוך הפרקליטות" וצמא לשינוי. הסקר שפרסם לאחר מכן העיתונאי עמית סגל ב"ידיעות אחרונות", שהצביע על כך ש-57.7% מסכימים עם העובדה הזאת, הבהיר לי שדבר אחד לא ידעתי - לא ידעתי עד כמה.

הכותב הוא שר המשפטים 

עוד כתבות

בניין ימק"א עוטה חג / צילום: יותם יעקבסון

כמעט כמו באירופה: מרי כריסמס, ג’רוזלם

בימק"א ירושלים חוגגים חג מולד כמעט כמו באירופה - עם עץ, סנטה, יין חם וערמונים, אבל בטאץ' מקומי של אוכל מזרחי ומכונת שלג מלאכותי

לוגו הבנק הלאומי של אוסטרליה / צילום: רויטרס

בנק באוסטרליה לא יספק הלוואות לעסקים הפוגעים ברווחת בעלי החיים; האם ישראל הבאה בתור

הבנק האוסטרלי הלאומי (NAB) הודיע כי לא יספק הלוואות לעסקים המפרים סטנדרטים של רווחת בעלי חיים ● עמותת 'אנימלס': "יש לקוות שגם בישראל המגזר העסקי יפנים שיש לו אחריות כלפי בעלי החיים ויותר תאגידים יאמצו מדיניות הכוללת התחייבות לשיפור הגנת בעלי-חיים"

ג’ולי סוויט, מנכ”לית אקסנצ’ר / צילום: רויטרס

מתמודדים על תפקיד בתוך החברה? תהיו נחמדים ליריבים

המינוי של ג'ולי סוויט למנכ"לית ענקית הייעוץ אקסנצ'ר יכולה לסמן את האסטרטגיה לבכירים: מועצות מנהלים מעדיפות לקדם אנשים שמפרגנים לחבריהם לעבודה

מנהלת ועדת הבחירות אורלי עדס / צילום: דוברות הכנסת - יצחק הררי, יח"צ

ועדת הבחירות: לא נוכל לקיים בחירות תוך 45 יום מהחלטת הכנסת

במסיבת עיתונאים בכנסת אמרה עדס כי במאמץ רב ניתן אולי לקצר את תהליך ההכנה ל-75 ימים: "יהיה קשה וגבולי מאוד אבל אפשרי"

מה אפשר לקנות ב- 800 אלף שקל בצפון הארץ / צילום: בר אל, עיצוב תמונה: טלי בוגדנובסקי

איזו בית תוכלו לקנות ב-800 אלף שקל בצפון הארץ?

דירת 5 חדרים בטבריה, קוטג' בבית שאן או דירת 4 חדרים בכרמיאל

הבורסה בתל אביב / צילום: תמר מצפי

המסחר בבורסה ננעל במגמה מעורבת: ת"א 35 נסוג ב-0.24%, טבע צנחה ב-4.1%

מזרחי טפחות, אופקו ובזק בלטו בצד החיובי; נייס נחלשה ב-1.5% ● טאואר טיפסה ב-2%, אפי נכסים זינקה בכ-4%, אלקטרה עלתה ב-2.3% ופז עלתה בכ-1% ● מחזור המסחר, כולל הפקיעה השבועית, הסתכם ב-3 מיליארד שקל

ארנון בר דוד / צילום: כדיה לוי

יו"ר ההסתדרות מגיב למאמר של שקד ב"גלובס": "אנחנו לא אויבי האומה"

בר-דוד כיוון את דבריו כתגובה למאמר שפרסמה אתמול ב"גלובס" יו"ר מפלגת הימין החדש ושרת המשפטים לשעבר ח"כ איילת שקד: "אם מישהו חושב להשית את הגרעון מתקציב המדינה על העובדים – אנחנו נעמוד כחומה בצורה ונצא לרחובות"

איילת שקד / צילום: מארק ניומן, לע"מ

איילת שקד בטור מיוחד ל"גלובס": "ההסתדרות גורמת נזק למשק"

הכוח של ההסתדרות הוא חסר היגיון; החקיקה שמסדירה את פעולתה היא קיצונית ויוצאת דופן בהשוואה לעולם בכוח הלא פרופורציונאלי שמקבלת ההסתדרות לעומת הכוח שמקבלים שאר השחקנים במשק ● דעה

חקלאי בוחן שתילי קַנַבּוֹס, הצמח שממנו מופק קנאביס, לקראת הקציר / צילום: NICK OXFORD, רויטרס

החקלאים בארה”ב התנפלו על הפוטנציאל של גידולי הקנאביס - עכשיו הם נאלצים להתמודד עם היצף והפסדים צפויים

מזה שנים רבות, מחפשים החקלאים באמריקה גידולים רווחיים יותר מתירס ופולי סויה ● הלגליזציה של הקנאביס הלהיבה מגדלים רבים והביאה להתנפלות על הצמח ● אבל לשוק כידוע יש חוקי היצע וביקוש משלו, ועכשיו חלק מהחקלאים עומדים בפני מציאות עגומה

סוחר בבורסת ניו יורק / צילום: רויטרס, ברנדן מקדרמיד

בורסות וול סטריט ננעלו ללא שינוי מהותי; מניית טבע צנחה בכ-5% ללא דיווח מצד החברה

המדדים בוול סטריט ננעלו סביב רמת הפתיחה ● נעילה שלילית באירופה, מלבד מדד הקאק הצרפתי ● מניית גלנקור נפלה ב-9% בלונדון בצל חקירה וחשד לשוחד ● ההזמנות ממפעלים בארה"ב בחודש אוקטובר האחרון עלו ב-0.3%, אך הנתון לספטמבר עודכן מטה

אביגדור ליברמן / צילום: טל שניידר, גלובס

ליברמן: "לצערי הולכים לבחירות, רק נס חנוכה יכול עוד לעזור"

חבר הכנסת אמר הבוקר כי אין לו כוונה לשבת בממשלה צרה, וכי נתניהו וגנץ "קיבלו את ההחלטה ללכת לבחירות בעיניים פקוחות" ● עוד ציין כי לא יחתום על טפסי ה-61 לאף אחד מן הצדדים

סיאטה נאדלה, ריצ’רד ניקסון, ג’רמי קורבין / צילום: רויטרס

עכשיו זה רשמי: 4 ימי עבודה בשבוע טובים לכולם

מאז שנות ה-50 של המאה הקודמת פוליטיקאים מפזרים הבטחות למעבר לשבוע עבודה מקוצר ● בינתיים, חברות שהפחיתו את שעות העבודה השבועיות או היומיות מדווחות על עלייה בפריון העבודה

נכס של אול יר/ צילום: מצגת החברה

אג"ח חברת הנדל"ן אול-יר חזרו לצנוח אחרי הפסד של 45 מיליון דולר ברבעון השלישי

להפסדי החברה הזרה, שגייסה יותר מ-2 מיליארד שקל באג"ח בת"א, תרמו בעיקר מחיקה של 10 מיליון דולר בערך הנדל"ן להשקעה של החברה וזינוק של 180% בהוצאות המימון

אהרון ברק/ צילום: איל יצהר

דעה: "פרשת אפרופים" - לא מחלוקת פרשנות, מלחמה על הנרטיב

הוויכוח בפרשת אפרופים לא היה מחלוקת על פרשנות חוזים אלא מלחמה על נרטיב פוליטי ושבטי • לא במקרה רוב הימין תמך בניתוח שלי, ולא באורח פלא השמאל התנגד לו

ערן יסעור, מוריס קאהן, רוני צארום, מתי כוכבי ואתי עמיעד  / צילום: פרי מנדלבוים

מוריס קאהן מתריע: "אם לא ניזהר, נהיה אפיזודה היסטורית חולפת"

וגם: קבוצת הראל מציעה לעובדים: צמצום היקף העבודה ל-4 ימים בשבוע

 

אלשטיין. “ישראלים רוצים לדעת את התוכניות שלך מראש ולעשות שורטים" / צילום: כפיר זיו

"בישראל יש תרבות של 'תן לי, תן לי'": אדוארדו אלשטיין לא כועס על נוחי דנקנר ולא מתחרט על ההשקעה בישראל

"אין שום מקום אחר בעולם שבו יש לך 55% מהמניות ולא מזמינים אותך לישיבת דירקטוריון" ● למרות ההפסדים, החובות, החיכוכים עם הרגולטורים והעזיבות של מקורביו, יו"ר אי.די.בי אדוארדו אלשטיין בטוח שהוא במקום הנכון: "העסקים שקניתי הם כמו יצירת אמנות שמשאירים לדורות הבאים"

פריז / צילום: Shutterstock

אלפי ביטולים של טיסות בצרפת - שביתת עובדי התחבורה הגיעה לנמלי התעופה

לפי אתר מעקב הטיסות FlightAware לאורך היום הזה בוטלו 13% מהטיסות המתוכננות בנמל התעופה הגדול של פריז, שארל דה גול ו-30% מהטיסות בנמל התעופה אורלי בפריז

מתניהו אנגלמן, מבקר המדינה  / צילום: יוסי זמיר

פרשנות: בדיקת מדיניות החילוטים חשובה, למרות שהמניע שלה לא ברור

ל"מהפכת החילוטים" מטרות ראויות, כמו סגירת צינור הכספים לעבריינות כלכלית ולארגוני פשיעה ● אולם נדמה שרשויות האכיפה איבדו קצת את הדרך לאחרונה ● פרשנות

שי ג'ינפינג, נשיא סין, ודונלד טראמפ, נשיא ארה"ב / צילום: KEVIN LAMARQUE, רויטרס

ניחושים פיננסיים ועונשם: על הטעות ישלם הציבור הרחב

תופעות רבות שלא היו מוכרות בעבר, כמו ריבית שלילית, מחייבות ניחושים כדי להעריך את השפעותיהן ● ואולם, כשהמנחשים לא נדרשים לשלם מחיר על הניחוש, את מחיר הטעות עוד ישלם הציבור הרחב ● בשנת 2020 כדאי לעקוב באופן שוטף אחרי הפוליטיקה, כי היא זו שתקבע את כיוון השווקים

נסיך הכתר הסעודי מוחמד בן סלמן. /צילום: רויטרס Amir Levy ,

הנפקה היסטורית בסימן אכזבה: ארמקו הסעודית גייסה 25.6 מיליארד דולר, לפי שווי שוק נמוך מזה שביקש בן סלמן

ארמקו גייסה לפי מחיר של 32 ריאל (8.53 דולר למניה) מה שמשקף לחברת הנפט שווי של 1.7 טריליון דולר ● מדובר בהנפקה הגדולה בהיסטוריה, מעל זו של אליבאבא שגייסה 25 מיליארד דולר בשנת 2014 ● החברה תחל להיסחר בבורסה בריאד החל מה-11 בדצמבר