ת"א ננעלה ביציבות: ביקום זינקה בכ-11%, לייבפרסון צללה ב-18.4%

מדד ת"א 35 השיל 0.1%, ת"א 90 ירד בשיעור דומה, ומדד הבנקים ירד ב-0.3% • לייבפרסון התרסקה לאחר הנפילה בארה"ב וגררה עיכוב בפתיחת המסחר בת"א • עונת הדוחות לרבעון השלישי נמשכת • טבע זינקה בכ-5% על רקע הדיווח כי תגייס 1.5 מיליארד דולר

הבורסה בתל אביב / צילום: רויטרס
הבורסה בתל אביב / צילום: רויטרס

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

16:27

יום המסחר הראשון לשבוע זה ננעל ביציבות עם נטייה לירידות. מדד ת"א 35, ומדד ת"א 90 איבדו 0.1% מערכם, מדד הבנקים השיל 0.3%. מנייתה טבע  זינקה בכ-5% בהמשך להודעתה מסוף השבוע האחרון על גיוס חוב של 1.5 מיליארד דולר. 

מחזור המסחר הסתכם ב-522 מיליון שקל בלבד. 

15:45

שבוע המסחר בבורסה של תל אביב מתנהל במגמה מעורבת עם נטייה לירידות. זאת, לאחר שבבורסות של ארה"ב הסתיים המסחר ביום שישי במגמה מעורבת לאחר מספר ימי עליות ושיאים חדשים במדדי המניות.

בשוק האג"ח נסחרות היום הממשלתיות השקליות הארוכות בירידות של עד 0.4% ואילו מדדי התל בונד המרכזיים רושמים ירידות של כ-0.1%.

אורי גרינפלד, הכלכלן הראשי של פסגות, מציין בסקירתו השבועית כי "פרץ האופטימיות של החודש האחרון הביא את השווקים לגלם פחות מהפחתת ריבית אחת של הפד במהלך 12 החודשים הקרובים (חוזי הפורוורד מגלמים ריבית של 1.36% בעוד שנה כאשר הריבית האפקטיבית הנוכחית עומדת על 1.55%). בהנחה שתרחיש זה מתממש, התמחור הכלכלי של התשואה ל-10 שנים על פי המודל שלנו עומדת בטווח שבין 1.8%-2.15%, כלומר התשואה היום עומדת במרכז הטווח. עם זאת מכיוון שאנו מעריכים שההסתברות שבמהלך השנה הקרובה הפד יפחית את לפחות פעם אחת גבוהה מזו שהפד לא יפחית את הריבית בכלל הרי שהסיכון לעליית תשואות מתמשכת באג"ח האמריקאיות מוגבל".

בנוגע להתפתחויות האחרונות בזירת מלחמת הסחר הוא מציין כי "בפעם הקודמת שהושג הסכם בין הצדדים התברר בדיעבד שהוא לא ממש עבד. יכול להיות שהפעם הצדדים יהיו מחויבים יותר מפעמים קודמות אבל יכול להיות גם שלא. מה שבטוח זה שהעבר הלא רחוק מלמד אותנו שגם שיחות שמתקדמות 'מצוין' עלולות להתפוצץ בכל רגע. שנית, עד כמה האינטרס של הצדדים להגיע להסכם חלקי הוא גדול. אנחנו כמובן לא פרשנים פוליטיים אבל אין ספק שיש פה דילמה רצינית והדברים לא ממש חד משמעיים. על מנת שטראמפ יביא ניצחון אמיתי לבוחרים שלו לפני הבחירות הסינים צריכים להתקפל באחת מסוגיות הליבה (קניין רוחני, פתיחות הסקטור פיננסי וכו') מה שכרגע לא נראה סביר. בשורה התחתונה, עדכונים אופטימיים מחזית מלחמת הסחר בהחלט מהווים חדשות טובות מבחינת השווקים אבל לא היינו ממהרים להניח שמפה והלאה הכל ימשיך להתנהל על מי מנוחות".

מבין מניות מדד ת"א 125 בולטת לייבפרסון  בצניחה של 18% לאחר שהחברה פרסמה ביום שישי דוחות כספיים בוול סטריט, הנמיכה תחזיות לשנת 2019 כולה וצנחה במהלך המסחר שם.

מנגד, מניית טבע  שנמצאת במומנטום חיובי בשבועות האחרונים, עולה בעוד 4.8% ומשלימה התקדמות של 33% בחודש האחרון.

ארקו  החזקות בולטת אף היא בעלייה של 6.7%. עוד בולטות בעליות של עד 4% מניות פרשמרקט , אנלייבקס , קמהדע , אנלייט  ומטריקס .

מנגד, ירידות של עד 4% נרשמות במניות אלקטרה נדלן  ,פריגו , ישראל קנדה  וסאפיינס .

בקרב המניות הקטנות בולטת יחידת ההשתתפות של מודיעין  עם קפיצה של 10% לאחר שהשותפות דיווחה על סימני פטרוליום משמעותיים באחד הקידוחים בהם שותפה מודיעין בקליפורניה.

מנגד מניית פריון  צונחת בכ-8% ומניית אינטרקיור  בירידה של 5% במחזור ער.

14:00

המסחר בבורסה מתנהל ביציבות, עם נטייה לירידות קלות, כך מדד ת"א 35 משיל 0.1%, ת"א 90 יורד ב-0.3%, ומדד הבנקים יורד בשיעור זהה.

מנייתה של בזק  עולה ב-1.4% במחזור הגבוה בבורסה, ומנייתה של בי קומיונקיישנס ס מזנקת ב-9% על רקע הדיווח כי שר התקשורת דודי אמסלם יחתום על עסקת ביקום-סרצ'לייט.

טבע  מזנקת בכ-5% בהמשך לעליות שנרשמו בסוף השבוע האחרון עם הדיווח על כוונתה לגייס 1.5 מיליארד דולר, ובכך להקל על החוב.

לייבפרסון  צוללת בכ-17% לאחר הנמכת תחזיות בשבוע שעבר.

11:45

שר התקשורת דודי אמסלם אמר היום כי הוא יחתום על העסקה למכירת בזק  (סרצ'לייט-ביקום) למרות שלא קיבל הבהרות מהיועץ המשפטי לממשלה. עם זאת, נזכיר כי אמסלם מתוקף היותו שר התקשורת לא חייב לקבל את האישור מהיועץ המשפטי לממשלה לטובת העסקה, ובשוק זועמים כי אמסלם קשר את האישור לתיק 4000 בו נאשם ראש הממשלה נתניהו בשוחד.

09:54

המסחר בבורסה בתל אביב נפתח לאחר עיכוב ("פתיחה אנגלית") בצל התנודה החדה במניית לייבפרסון  הכלולה במדד ת"א 35. לייבפרסון מתרסקת כעת ב-16% בפתיחה בהמשך להנמכת תחזיות במעמד פרסום דוחותיה לרבעון השלישי.

מדד ת"א 35 עולה ב-0.2% בפתיחה, ת"א 90 ללא שינוי, ומדד הבנקים גם הוא ללא שינוי.

טבע  מזנקת ב-5.7% בהמשך לדיווח על גיוס הון שתבצע בהיקף של 1.5 מיליארד דולר. 

איש העסקים היהודי-אמריקאי חיים סבן מוותר על השליטה בפרטנר  באופן רשמי. המשמעות היא שהאצ'יסון תשתלט עתה על חברת התקשורת.

בעקבות האישור שנתן היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לשר התקשורת דוד אמסלם לחתום על עסקת בזק , אמסלם אמור לחתום מחר על אישור העסקה והעברת היתר השליטה החברה לקרן סרצ'לייט. עם זאת, אמסלם קשר הבוקר את העסקה לתיק 4000 ולא ברור האם תתבצע החתימה.

קבוצת דלק  הודיעה על השלמת עסקת שברון במהלך סוף השבוע האחרון, במסגרתה רכשה איתקה, שבבעלות דלק, את מלוא הזכויות בחברת שברון הים הצפוני (Chevron North Sea Limited). אסי ברטפלד מנכ"ל קבוצת דלק אמר: "השלמת עסקת שברון, במקביל להשלמת מכירת הפניקס, הינם שני מהלכים חשובים ומשמעותיים באסטרטגיה של הקבוצה להפוך מחברה מקומית לחברת אנרגיה בינלאומית מובילה. עם השלמת עסקת שברון פנינו להנפקת איתקה בבורסה בלונדון, תוך השאת ערך מקסימלי למשקיעים ומקסום התועלות בנכסים הקיימים".

שותפות נאוויטס  דיווחה כי משקיעי העוגן של החברה, בניהם דניאל חוסדימן, צבי ברק וקרנות ההשתלמות למורים, מימשו את האופציות שברשותם ליחידות השתתפות והזרימו לקופת השותפות 19.5 מיליון דולר שיחזקו את בסיס ההון של נאוויטס.

נטו אחזקות  הודיעה על מכירת מלוא החזקותיה בביכורי שדה ובחברת גרין ארק תמורת 300 מיליון שקל.

07:00

שבוע המסחר בבורסה בתל אביב צפוי להיפתח הבוקר (א') בהמשך לעליות שנרשמו בסוף השבוע בוול סטריט, שם המדדים טיפסו לשיא. מדד הנאסד"ק עלה ב-0.5%, ומדד S%P 500 עלה לרמה של 3,093 נקודות.

טבע חוזרת למסחר עם פער חיובי של 3.8% לאחר שזינקה ביום שישי האחרון בוול סטריט על רקע הדיווח כי החברה תגייס חוב של 1.5 מיליארד דולר, מה שיסייע לה לפרוע את תשלומי האג"ח ב-2021, ולשחרר לחץ תזרימי. בחמישי האחרון טבע דיווחה על תוצאות טובות מהתחזיות של השוק, והציגה תזרים של יותר מחצי מיליארד דולר ברבעון השלישי של 2019.

מנייתה של לייבפרסון, הכלולה במדד ת"א 35, חוזרת עם פער ארביטרז' שלילי של יותר מ-16% לאחר שצללה בוול סטריט עם פרסום הדוחות הכספיים לרבעון והנמכת תחזיות ל-2019.

מניית פריגו  חוזרת עם פער ארביטרז' שלילי של 1.6%, איי.אפ.אפ  עם פער שלילי של 1.1%, אודיוקודס  עם פער שלילי של 1.4%, מנגד מניית טאואר  חוזרת עם פער חיובי של כ-1%, וקנון עם פער חיובי של 2.9%.

בזירת מלחמת הסחר, בהמשך לדיווח מהשבוע שעבר כי סין וארה"ב הסכימו באופן הדדי לא להעלות מכסים, הנשיא טראמפ הכחיש שארה"ב הסכימה לכך.

מדד ת"א 35 עלה ב-0.9% בשבוע החולף, והשלים מהלך עליות של 14% מתחילת השנה. מדד ת"א 90 ירד השבוע ב-0.9%, אך מתחילת השנה עלה ב-33.1%. בזק קפצה על רקע הדיווח כי היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, יאשר לשר התקשורת, דודי אמסלם, לחתום על עסקת סרצ'לייט, מה שסולל את הדרך לחתימה של אמסלם, שסרב לחתום עד אשר מנדלבליט יאשר. בשבוע שעבר פנתה ביקום נרחצות לאמסלם כדי שיחתום על העסקה פן זו תבטל.

עונת הדוחות לרבעון השלישי נמשכת, והשבוע בין החברות שידווחו על תוצאותיהן הכספיות, הן אבגול, ביוליין, קומפיוגן, מניבים ריט, אבוג'ן, טאואר, מטריקס, ננו דיימנשן, תדיראן ועוד.

aaaaרוצה להשאר מעודכן/ת בנושא שוק ההון?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988