גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

כולם מדברים מפוזיציה, גם אלדד קובלנץ ואבי וייס

קרב עקיצות נרשם היום בכנס אילת לעיתונות בין מנכ"ל התאגיד, שאמר כי מהדורות החדשות בערוצים המסחריים הן בידוריות, לבין מנכ"ל חדשות 12, שביקש ממנו "רשימה של 4-5 סקופים שהביאו חדשות כאן 11" ● וגם: מה ההבדל לשיטת וייס בין אמנון אברמוביץ' לעמית סגל?

אבי וייס, מנכ"ל חדשות 12 / צילום: חיים דוד
אבי וייס, מנכ"ל חדשות 12 / צילום: חיים דוד

"קטע לפנתאון" - כך הגדיר היום (ב') מנכ"ל חדשות 12 אבי וייס את העימות בין העיתונאי גיא פלג לראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, בו הטיח פלג באולמרט כי הוא "מומחה לענייני שחיתות". וייס הגן על התגובה של פלג במסגרת פאנל שעסק בהשפעת הטלטלות בשוק הטלוויזיה על המוצר העיתונאי שנערך במסגרת כנס אילת לעיתונות, ואמר: "כשגיא פלג הביא את קלטות זקן ואולמרט, בהן הציע לה עשרות אלפי שקלים בחודש, ומשכנע את העדה המרכזית נגדו, שיבוש מארץ השיבושים, אתה לא יכול לצפות מעיתונאי לשבת בשקט... אם יש תפקיד לעיתונאי, זה בדיוק זה. השאלה היא אם אנחנו בדיון על ניואנסים. מה שהקפיץ אותך זה 'וואוו! מישהו תקף את אולמרט והעיר לו'. אני חושב שזה קטע לפנתאון, פלג שמואשם באנטי-ביבי, אבל אף אחד לא זוכר לו שביבי ראש הממשלה בגלל פרסומים של פלג".

כשבתגובה הטיחה בו עורכת "זמן אמת", טלי בן עובדיה: "אם יש משהו שפוגע באמון הציבור בנו, זה קטעים כאלה" - ענה וייס: "אם בנימין נתניהו היה יושב בקטע הזה במקום אולמרט, שלונסקי היה אומר לי כל הכבוד, וטלי הייתה מסמסת לי שזה פצצה".

וייס טען כי כולם מדברים מפוזיציה של דעה פוליטית: "כשאמנון אברמוביץ' במשך 15 שנה אומר את דעתו הפוליטית והמקצועית שממנה הוא גוזר את דעותיו, ואני מעודד את זה, אז לא שמעתי מאף אחד בברנז'ה שיש בעיה עם זה. הבעיה, מסתבר, היא עם עמית סגל. פתאום בא אחד שמזיז לאנשים מצד מסוים של המפה את הגבינה. פתאום זה הנושא המרכזי.

"עם כל הכבוד, הוא פשוט מביא עוד דעה לשלל הדעות שיש בפאנלים. אני חושב שכל אחד בתקשורת צריך לעודד את הדבר הזה, כי הכי קל לעשות פאנל חד-גוני. נזכרתם עכשיו. כשסגל הגיע, לצד אלף סקופים שהוא מביא, אז אומרים שהוא 'מצליח להחדיר' את דעותיו. אני מעולם לא שמעתי תיאור כזה בברנז'ה על אמנון".

לאיתי דנקנר, מנהל הפרוגרמינג בקשת 12, היה הסבר משלו ליחס של הברנז'ה לסגל: "אני זוכר תחקירים של עמית על 'אושיות שמאל' כמו אורן חזן וסטס מיסז'ניקוב, שמשום מה לא זכורים לו. בברנז'ה יש עלבון עמוק איך אדם כל כך אינטליגנטי uמוכשר מחזיק בדעות 'לא נכונות'".

קרב עקיצות התפתח בין מנכ"ל חדשות 12 אבי וייס למנכ"ל תאגיד השידור הציבורי אלדד קובלנץ, לאחר שהאחרון התייחס למהדורות החדשות של הערוצים המסחריים כ"בידוריות". בתגובה ביקש וייס: "תן לי רשימה של 4-5 סקופים שלכם".

קובלנץ הזכיר את העובדה שבפסק הדין בנושא האתיופים השופט ציטט את העבודה של מהדורת כאן 11: " זה חשוב לי יותר מאלף סקופים. זה בסדר גמור שהחדשות שלכם טיפה יותר נגישות. אני לא איש חדשות, ולכן מעולם לא התקשרתי אליך להתלונן על מה שקורה אצלכם. אני נגד שזירת דעות בחדשות, כי בעיניי זה מקטין. המהדורה שלנו 'דודתית' יותר, רגועה יותר. אני לא חושב שמישהו יודע מה הדעות האישיות של גילי כהן למשל או של כתבים אחרים".

וייס בתגובה הזכיר שקובלנץ עצמו הצהיר כי הוא רוצה בתאגיד את רביב דרוקר. "זה דבר והיפוכו", אמר, "אתה רוצה עיתונאים דעתנים, אבל מצד שני אתה מדבר על מהדורה של פחות דעות. אני לא מבין".

קובלנץ ענה לו: "עדיין יש לרביב הצעה לבוא. הכול עניין של מינונים. יש מקום לדעות, אבל אני חושב שהמינונים חשובים".

מנחה הפאנל, משה שלונסקי מהמכללה האקדמית עמק יזרעאל ,הראה מחקר של המכון הישראלי לדמוקרטיה, ממנו עולה כי רוב הציבור צורך את החדשות בדיגיטל, וכי הרשתות החברתיות ככלי תקשורת לא ממוסד עוקפות את הרדיו ואת העיתונות. עם זאת, מבחינת אמון הציבור, 57% מהציבור מביעים אמון בתקשורת הממוסדת.

בן עובדיה ראתה בכך הישג גדול. לדבריה, "יש לקוד קידה, כי נתונים אלה באים על רקע מסע דה-לגיטימציה כלפי התקשורת. כנראה שהציבור בישראל יודע לעשות הבדל בין אינטרסנטים פוליטיים לבין המוצר שהוא מקבל".

יו"רית הרשות השנייה, יוליה שמאלוב-ברקוביץ', הביעה סקפטיות לגבי נתוני הסקר, שכן לדבריה ברשות השנייה קיים סקר המציג תוצאות הפוכות. לדבריה, "הציבור בישראל מאוד חכם, ולהפיל הכול על ההשתלחות, זה קצת מדאיג אותי. אנחנו לא צנזורה, ואנחנו לא בודקים מה משודר בחדשות, אבל אנחנו כן מנסים לראות איזון, כי אמון הציבור מגיע כשהוא מרגיש שהוא מקבל חדשות מאוזנות".

בתגובה האשים וייס את הרשות השנייה ואת העומדת בראשה בכך שהן "נרדמו בשמירה" בשנה האחרונה: "לא שמעתי את יוליה או את מועצת הרשות השנייה כשראש ממשלת ישראל עומד וקורא להחרים מהדורות חדשות וכתבים ספציפיים ושלטי פרסומת בכבישים וסרטונים... יו"רית הרשות והמועצה לא נשמעו. כשראש הממשלה כך קורא להחרים ערוצי טלוויזיה ושם בסרטונים פרצופים של אנשים שצריכים עכשיו אבטחה, ואין קול מהרשות השנייה - זו בעיה".

בתגובה אמרה שמאלוב-ברקוביץ': "אני תוקפת כשיש טעות. יש נקודה שחשוב להבהיר. כפי שאני לא באה להגנתו של ראש הממשלה כשערב-ערב בחדשות 12 ובחדשות 13 מדברים עליו - כך לא תפקידי להגן על עיתונאים. תפקידי הוא אמון הציבור בתקשורת. זה מה שלי חשוב. כשהוצאתי את ההודעה, זה לא היה על ראש הממשלה, אלא על כך שאקט זה פגע באמון הצופים בתקשורת. גם אם היה ראש ממשלה אחר, הייתי עושה אותו דבר".

איש "ידיעות אחרונות", בן דרור ימיני, טען כי התקשורת בישראל הרבה יותר חזקה ממה שנדמה: "כאשר התחיל העימות הגדול בין נתניהו לתאגיד השידור, אמרתי שכל המאמרים על קץ הדמוקרטיה הם הבל-הבלים, כי הם חזקים יותר מכל הפוליטיקאים הישראלים. ההפסד הגדול ביותר של נתניהו היה במאבקו מול התאגיד. אני לא מצליח להבין איך הוא לא ראה שהוא נכנס עם הראש בקיר ויוצא מטומטם מכל הכיוונים. בגדול, יש לנו תקשורת חזקה שהיא עמוד התווך המרכזי של הדמוקרטיה, ואני שמח במצב הזה, מהסיבה הפשוטה שהאלטרנטיבה גרועה יותר".

בתגובה שאלה אותו בן עובדיה אם הוא באמת מרגיש ככה אחרי שראה את תמלילי השיחות בין נתניהו ומו"ל "ידיעות אחרונות" ארנון (נוני) מוזס. על כך ענה ימיני: "גם עיתון 'ידיעות', למרות שהיו השפעות, חוט השדרה של העיתון יותר חזק מהמו"ל שלו, כמו שחוט השדרה של התקשורת והתאגיד היו חזקים יותר מהפוליטיקאים. כל הביקורת הייתה ונותרה חופשית, וזה מה שחשוב".

עוד כתבות

זאב אלקין, הליכוד / צילום: איל יצהר, גלובס

יכול להיות שרוב המורים לחשבון לא למדו חשבון באוניברסיטה?

האם ייתכן שבעשור הקודם רק חמישית מהמורים לחשבון הוכשרו לכך כפי שהשר אלקין טוען? בדקנו ● המשרוקית של גלובס

נחום ביתן / צילום: שלומי יוסף

ועד עובדי מגה מאיים לנטוש את החנויות ולסכל את המגעים למכירת הסניפים

גורמים בוועד מגה מאיימים לקרוא ל-3,200 עובדי הרשת לנטוש את החנויות אם נחום ביתן יחתום על מזכר הבנות למכירת יותר מעשרה סניפים ● מהלך כזה יהיה מנוגד להבנות שהושגו מול הנהלת הקבוצה, הוועד ויו"ר ההסתדרות רק בחודש שעבר

שוחד / איור: יזהר כהן

הותר לפרסום: חשודים בפרשת שחיתות בגוף ביטחוני יועמדו לדין

זאת בכפוף לשימוע ● עפ"י החשד, עובדי ציבור בגוף ביטחוני לקחו שוחד מחברות העוסקות במכירת ציוד לגופי ביטחון, בתמורה לכך שיקדמו עסקאות מכר בין גוף הביטחון וגופי ביטחון נוספים לבין החברות המשחדות

נוחי דנקנר / צילום: רפי קוץ

בית המשפט התיר לפרסום: נוחי דנקנר הועבר מכלאו בשל חקירה פלילית שנפתחה נגדו

על מהות החשד ויתר הפרטים עדיין מוטל צו איסור הפרסום ● החקירה הפלילית מגיעה בזמן רגיש עבור דנקנר, יו"ר אי.די.בי לשעבר, שמקווה לקבל חנינה מנשיא המדינה ● בעקבות החקירה, המשטרה מבקשת מהנשיא ריבלין להקפיא את ההחלטה בבקשת החנינה

יצחק תשובה / צילום: תמר מצפי

קבוצת דלק מכרה את יתרת ההחזקה בדלק רכב; תרשום רווח של 117 מיליון שקל

המכירה, של כ-15% מדלק רכב תמורת 269 מיליון שקל, מתווספת למכירה שבוצעה מוקדם יותר השבוע של כ-7% לגיל אגמון, ב-135 מיליון שקל

אלי כהן / צילום: איל יצהר, גלובס

אבסורד הייצור הישראלי: מוצרים מוגמרים מיובאים ללא מכס, אך חומרי הגלם חייבים במס

התאחדות התעשיינים ומשרד הכלכלה דורשים מרשות המסים להשוות את התנאים התחרותיים בין יצרני אריזות מקומיים לבין היבואנים ● לטענתם היצרנים המקומיים נדרשים לשלם מכס על חומרי הגלם, בעוד שיבוא מוצרים מוגמרים פטור

אביגדור ליברמן במסיבת העיתונאים היום / צילום: שלומי יוסף

ליברמן: מסע לחצים ופיתויים שאיני זוכר כמותו

יו"ר ישראל ביתנו: "אנחנו המפלגה היחידה בארץ שמסוגלת לקבל החלטות אך ורק לטובת מדינת ישראל, ובניגוד מוחלט לאינטרסים הפוליטיים והאלקטוראליים שלה" ● סער: "סקר שלישי השבוע מראה שאני מביא מנדטים ומגדיל את המחנה הלאומי, וכל זאת עוד לפני שנבחרתי. תארו לכם מה יקרה אחרי שאבחר"

בנימין נתניהו / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט, עיצוב: טלי בוגדנובסקי

אז יהיה או לא יהיה משפט נגד ראש ממשלה מכהן? אלה שלושת התרחישים שימנעו את הסיטואציה

החלטת היועמ”ש להגיש כתב אישום נגד רה"מ, לצד הנחישות שנתניהו מפגין שלא לפרוש, עלולות להפוך לממשית סיטואציה שעד כה נראתה בדיונית: נתניהו מכנס דיון ביטחוני רגיש, ובמקביל מפורסמות עדויות נגדו מביהמ"ש • שלושה תרחישים עשויים למנוע את המציאות המביכה

אמיר ירון/ צילום: איל יצהר

בנק ישראל שוב מתערב באופן משמעותי בשוק המט"ח

ל"גלובס נודע כי בנק ישראל שוב רוכש מט"ח, בהמשך להתערבויות מאז הודעת הריבית האחרונה, וסיכום של רכישות 1.27 מיליארד דולר בחודש נובמבר ● נראה שבנק ישראל שוב רוכש מחוץ לשוק המסחר הסדיר

תאונה קטלנית באתר בנייה ברעננה / צילום: אלון רון

בפעם השלישית: רשם הקבלנים שלל רישיון לחברה נוספת

התליית רישיון לצמיתות או לתקופה מוגבלת וקנסות: אלו הצעדים שננקטו נגד כ-10 חברות לאחר חתימת הסכם בין מינהל הבטיחות לרשם הקבלנים

יורם נוה, מנכ"ל כלל ביטוח / צילום: כדיה לוי

רגע לאחר שהפכה לחברה ללא גרעין שליטה ובגלל הסולבנסי: כלל ביטוח תנפיק מניות

דירקטוריון החברה אישר בחינת דילול בעלי מניותיה הקיימים על מנת לשפר את יחס כושר הפירעון של החברה לפי הוראות הסולבנסי 2 ואולי לסייע לה לשוב בעתיד ולחלק דיבידנדים לאחר שנים ארוכות של עצירת דיבידנדים

דודי, מוזי ודרורית ורטהיים / צילום: סיון פרג'

בנק ישראל: דודי ורטהיים ודרורית ורטהיים קיבלו היתר שליטה קבוע בבנק מזרחי טפחות

לפי ההודעה שיצאה לכלי התקשורת, עם תום תקופת הביניים של חוק הריכוזיות, נתן נגיד בנק ישראל פרופ' אמיר ירון, היתר שליטה קבוע לדודי ורטהיים ודרורית ורטהיים בגרעין השליטה של בנק מזרחי טפחות, שבו נכלל גם אייל עופר

בינה מלאכותית/ Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

מה עם זכויות האדם והתחרותיות במשק? כך תנסה ישראל להימנע מהסכנות של עתיד הבינה המלאכותית

פגיעה באוכלוסיות חלשות, בזכויות אדם ובתחרותיות במשק: בינה מלאכותית יכולה להשפיע על חיינו לרעה ● כך מנסה ועדה בהשתתפות נציגי ממשלה, חוקרים וגופים עסקיים, למנוע זאת - מהטלת האחריות על גופי הממשלה השונים ועד הגדרה מתי יהיה מדובר ברשלנות

שאול מרידור, ראש אגף תקציבים, שי באב"ד, מנכ"ל האוצר, משה כחלון, שר האוצר / צילום: רפי קוץ, יונתן בלום

כך נולד דוח המבקר על הגירעון, וכך הוא רוקן מתוכן

מבקר המדינה צפוי לפרסם בקרוב דוח מרוכך על התנהלות משרד האוצר לגבי גירעון המדינה ● "גלובס" חוזר לאירועים שליוו את המשבר, לניסיון הכושל לעכב פרסום של נתונים, לישיבות שבוטלו ולהאשמות החריפות בין הפקידים • וגם: מה ירד מהדוח, ולמה גם במשרד המבקר עצמו לא ממש מרוצים • האוצר: "רכילות זולה"

שלמה אליהו / צילום: תמר מצפי

תביעה נגד שלמה אליהו: מתעלם מהסכם שכר-טרחה בעסקת נדל"ן

עו"ד גד ירדני ומשרד ירדני-אמיראס, שסיפקו שירותים משפטיים למגרש שמכר לאחרונה אליהו ב-305 מיליון שקל, טוענים כי אליהו והרוכשים של הפרויקט הפרו את הסכם שכר-הטרחה עמם ● לטענתם, בחוזה מובטחים להם אחוזים מעסקת הענק ומהתמורה על הדירות שייבנו בו בעתיד

תלונה לוועדת האתיקה אינה לשון הרע / צילום: shutterstock

הפעם באמת תאשימו את השליח: שש שנים לאחר שחויב לפצות עובד זר בחצי מיליון שקל, ביהמ"ש ביטל את פסק הדין

בינואר 2014 חויב י' לשלם למעלה מחצי מיליון שקל לעובד זר שטען כי הועסק בתנאי עבדות ● 6 שנים לאחר מכן טען המעסיק: לא קיבלתי מעולם את התביעה, את הזימון לדיון וגם לא את פסק הדין ● בדיון התגלה: השליח הורשע בעברו בשורת עבירות מרמה וזייף עשרות רבות של "תצהירי מוסר"

הנשיא טראמפ. / צילום: רויטרס Kevin Lamarque

נקודת האל-חזור: הדמוקרטים הציגו שני סעיפי אישום נגד טראמפ

יו"ר ועדת המשפט של בית הנבחרים: "אנו חייבים להבהיר: אף אחד, אפילו לא הנשיא, אינו מעל החוק" ● סעיף האישום הראשון: הנשיא ניצל לרעה את סמכויותיו ● סעיף האישום השני: הנשיא ניסה לשבש הליכי חקירה של בית הנבחרים ● תהליך האימפיצ'מנט צפוי להסתיים עד סוף השנה; משפט טראמפ בסנאט – בינואר

אביגדור ליברמן  / צילום: טל שניידר, גלובס

ליברמן נגד נתניהו: "אולי אתה הסוכן של ג'יימס פאקר?"

יו"ר ישראל ביתנו בפוסט חריף בפייסבוק נגד רה"מ נתניהו: "לאחרונה אני מזהה קפיצת מדרגה בהשמצות נגדי... אם הייתי רוצה לתקוף או לפגוע בך אדוני ראש הממשלה במקום הכי רגיש, הייתי מזכיר לך את דבריך בשנת 2008 על ראש ממשלה אחר, אהוד אולמרט" ● ליברמן טוען שמכיוון רחוב בלפור יוצאות השמצות על היותו סוכן, ותוקף: "אולי אתה סוכן של גורמים עלומים ועשירים ממקומות שונים בעולם?"

אקדח / צילום: thinkstock

תקרית ירי בניו ג'רזי בחנות כשרה: שוטר נפצע, מצוד אחר גבר ואישה חמושים

כלי התקשורת בארצות הברית מדווחים כי השניים פתחו באש לעבר שוטרים ועוברי אורח ● על פי הדיווחים, לפחות שוטר אחד נפצע ● בתיעודים שונים נראים כוחות משטרה בניסיון ללכוד את החשודים

מתחם אגש, קרית ים / הדמיה: עוזי גורדון אדריכלים

1,580 דירות חדשות: אושרה תוכנית ההתחדשות העירונית הגדולה באזור הקריות

הוועדה המחוזית חיפה אישרה למתן תוקף תוכנית פינוי-בינוי רחבת-היקף בקריית ים, הכוללת הריסת 260 דירות ישנות ובניית 1,580 דירות בסך-הכול, ולצידן שטחי מסחר ומבני ציבור