גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

תל אביב ננעלה בירידות קלות בצל ההסלמה הביטחונית

ת"א 35 ות"א 125 ירדו בכ-0.1% ● מדד הביומד רשם ירידה של 1.14%, מדד תשתיות אנרגיה איבד כ-1%, ומדד הנפט והגז ירד בכ-0.9% ● רשות ני"ע פתחה בהליך מינהלי נגד סאני והיו"ר לוקסנבורג ● חג'ג' נדל"ן דיווחה על אינדיקציה ראשונית "לרווח מהותי לדוחות" לרבעון השלישי

הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר
הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:30

ירידות השערים שאפיינו את יום המסחר בתל אביב התמתנו לאחר העליות שנרשמו עם פתיחת יום המסחר בוול סטריט. בסיום יום המסחר ירד מדד ת"א 35 ב-0.08%, מדד ת"א 125 איבד 0.13%, ומדד ת"א 90 נחלש ב-0.25%. 

מדד הביומד רשם ירידה של 1.14%, מדד תשתיות אנרגיה איבד כ-1%, מדד הנפט והגז ירד בכ-0.9%, ומדד ביטוח פלוס נחלש בכ-0.7%.

16:50

הפתיחה החיובית בוול סטריט מיתנה לרגע את הירידות בת"א, אך מדדי ת"א 35 ות"א 125 יורדים בשעה זו ב-0.25%. ת"א ביומד מאבד 1.2%, מדד תשתיות אנרגיה יורד ב-0.8%, ומדד הנפט והגז יורד ב-0.7%.

13:45

יום המסחר השלישי לשבוע מתנהל בנטייה שלילית מתונה בשעות הצהריים. החוזים העתידיים בארה"ב מצביעים על נטייה חיובית לקראת פתיחת המסחר שם. זאת כשברקע נרשמת רגיעה בכותרות הנוגעות למלחמת הסחר הנמשכת בין ארה"ב לבין סין ולמתיחות בהונג קונג.

למרות זאת, הערכות אנליסטים כעת הן כי המשקיעים ינקטו בזהירות מוגברת בכל הנוגע לתקוות בקשר להסכם אפשרי בין ארה"ב לבין סין בנוגע למלחמת הסחר, אחרי שתקוות קודמות להתקדמות בנושא התנפצו.

עוד הוסיפו אנליסטים כי העובדה כי המדדים המובילים בארה"ב נסחרים סביב רמות שיא, משקפת רמה גבוהה של אופטימיות, גם בנוגע לסכסוך בין שתי המדינות.

בזירה המקומית, בשל הגדרת הבורסה כמפעל חיוני, היא פעלה כרגיל, למרות המתיחות הביטחונית אשר בעקבותיה הנחה פיקוד העורף בשעות הבוקר שלא לצאת לעבודה שאינה חיונית.

בבית ההשקעות מיטב דש ציינו בסקירתם השבועית, כי "הטענה לגבי סימני שיפור בכלכלה העולמית בינתיים לא ממש נתמכת בנתונים", ולגבי השפעות מלחמת הסחר הוסיפו, כי "ההאטה בצמיחה בתעשייה העולמית התחילה להיות מורגשת בתחילת 2018, עוד לפני תחילת מלחמת הסחר. הסיבה הייתה קשורה להאטה בכלכלה הסינית בגלל הגורמים הפנימיים. מלחמת הסחר רק החמירה את המצב".

הערכת בית ההשקעות היא, כי "ללא התייצבות בסין, קשה לצפות לשינוי משמעותי בכלכלה העולמית, גם אם ייחתם הסכם בין ארה"ב לבין סין".

בעניין המתרחש בשוק בארה"ב ציינו במיטב דש, כי "התייקרות התשומות למגזר העסקי האמריקאי, בעיקר של עלויות העבודה, על רק האטה בביקוש, צפויה לפעול לכיווץ שולי הרווח של החברות. זאת אחת הסיבות לגישה יחסית זהירה שלנו על שוק המניות במבט לשנה הבאה".

בין המלצותיו של מיטב דש, בבית ההשקעות מציינים "חשיפה בינונית לאפיק המנייתי", וממליצים על "חשיפה לאג"ח הקונצרניות, בעיקר לאג"ח בדירוג גבוה יחסית". לגבי האפיק הממשלתי המלצתם היא מח"מ בינוני-ארוך וכן "להגדיל חשיפה לאג"ח האמריקא על חשבון הישראלי".

בצד השלילי של מדד ת"א 35, מניית קבוצת דלק  נחלשת בכ-1.5%-2% ויחידות ההשתתפות של דלק קידוחים  יורדות בשיעורים דומים.

בצד החיובי, מניית כיל  מתחזקת בכ-1%-1.5% ועליות דומות רושמת מניית בעלת השליטה בה, החברה לישראל .

עוד במסחר, מניית אנלייט אנרגיה  נחלשת בכ-2%, וזאת אחרי שאתמול איבדה כ-4% משוויה. מניית המתחרה אנרג'יקס , שאתמול ירדה ב-5.5%, משילה מערכה היום עוד כ-3%. זאת ללא דיווחים מצד שתי החברות.

מניית ג'י וואן  מרכזת מחזור מסחר גדול מהרגיל, בו מתחזקת בכ-1%-2%.

חברת פורסייט  הודיעה על קבלת הזמנה לאבטיפוס למערכת שהיא מפתחת, "מחטיבה אמריקאית של יצרן רכב מוביל בדרום קוריאה" ומנייתה מגיבה בעלייה של כ-4%-5%.

חברת חג'ג' נדל"ן  דיווחה על אינדיקציה ראשונית "לרווח מהותי לדוחות החברה" לרבעון השלישי של השנה, ומנייתה עולה בכ-4%.

במסגרת באג"ח הקונצרניות נרשמת מגמה שלילית, ובמסחר באג"ח הממשלתיות נרשמת מגמה חיובית.

12:00

יום המסחר השלישי לשבוע זה בבורסה בתל אביב מתנהל בצל ההסלמה הביטחונית. מדד ת"א 35 יורד ב-0.5%, מדד הנדל"ן מאבד 1.6%, מדד ת"א 90 מאבד 1.1% בהמשך לירידה של 1.5% אתמול, ומדד הבנקים יורד ב-0.7%.

רשות ניירות ערך פתחה בהליך מינהלי נגד סאני אלקטרוניקה והיו"ר יעקב לוקסנבורג.

09:45

המסחר בבורסה בתל אביב נפתח ביציבות עם נטייה לירידות קלות על רקע ההסלמה הביטחונית. מדד ת"א 35 מאבד 0.2%, כך גם מדד ת"א 90, ומדד הבנקים מאבד 0.4%.

הדולר והאירו מטפסים ב-0.3% מול השקל.

מניית כיל  עולה ב-2.1%, מוניציפל  בולטת גם היום בעלייה של כ-1%, טבע  עולה ב-0.6%, חברה לישראל  מטפסת ב-1.3%. מנגד, מנייתה לאומי  מאבדת 0.5% במחזור הגבוה בשוק, בזק  יורדת ב-1% ומניית דלק קבוצה  יורדת ב-1.7%.

חברת נובולוג  חתמה על הסכם לרכישת מניות המיעוט (30%) במדיקוויפ והשלימה רכישה של 100% ממניות החברה. מחיר הרכישה עומד על 31.5 מיליון שקל. מדיקוויפ עוסקת בתחום האשפוז הביתי וה-Home Care.

מניבים ריט , קרן הריט החדשה, דיווחה על תוצאותיה לרבעון השלישי של 2019 והציגה צמיחה של 30% ב-NOI ושל 25.5% ב-FFO. החברה צופה NOI של 49 מיליון שקל ו-FFO של 29 מיליון שקל לשנה כולה.

חברת פורסייט  דיווחה על מכירה נוספת של אבטיפוס למערכת TMQuadSight, מערכת הראייה הממוחשבת המבוססת ארבע מצלמות ומיועדת לשוק הרכב החצי-אוטונומי והאוטונומי. המערכת הוזמנה על ידי החטיבה
האמריקאית של יצרן רכב מוביל בדרום קוריאה. לפי החברה, ההכנסות ממכירת מערכת האבטיפוס צפויות להגיע לעשרות אלפי דולרים.

08:20

המסחר בבורסה בתל אביב צפוי להתקיים כבשגרה, שכן הנחיית פיקוד העורף מהבוקר מתייחסת למקומות עבודה לא חיוניים. לאור זאת שהבורסה מוגדרת כמפעל חיוני, הבורסה תפעל כרגיל.

06:00

המסחר בבורסה בתל אביב צפוי להיפתח הבוקר (ג') בהמשך לסגירה אמש בניו יורק, שם המדדים ירדו קלות ובכך נסוגו מרמת שיא כל הזמנים. עיני המשקיעים נשואות לעדות יו"ר הפדרל ריזרב ג'רום פאואל בסנאט מאוחר יותר השבוע, שם הוא צפוי להסביר את המדיניות המוניטרית של הבנק. זאת, לאחר שבהודעת הריבית האחרונה בארה"ב, השלישית מאז חודש יולי, סימן פאואל על פסק-זמן מהורדות הריבית. 

אתמול בוול סטריט מדד הנאסד"ק השיל 0.13%, מדד S&P 500 איבד 0.2%, ומדד דאו ג'ונס הוסיף 0.04% לערכו. אתמול בבורסה בתל אביב נרשמו ירידות, וכך מדד ת"א 90 איבד 1.5%, מדד ת"א 35 השיל 0.44%, ומדד ת"א 125 ירד ב-0.7%.

טבע חוזרת מוול סטריט עם פער ארביטרז' שלילי של 0.1%, כיל חוזרת עם פער חיובי של 2.6%, פריגו חוזרת עם פער שלילי של 1.2%, ופריון חוזרת עם פער ארביטרז' חיובי של יותר מ-5% לאחר הירידות שנרשמו מוקדם יותר השבוע.

עוד כתבות

אבי ברזילי, מנכ"ל אפריקה נכסים / צילום: אירנה קוסטינסקי

ביג מגדילה את ההימור על אפי נכסים: רכשה מניות נוספות של חברת הנדל"ן המניב ביותר מ-400 מיליון שקל

בעקבות ההשקעה, שבוצעה במסגרת הנפקת מניות, הגדילה ביג את שיעור החזקתה באפי נכסים, המתנהלת ללא גרעין שליטה, ל-20% בהשקעה כוללת של 725 מיליון שקל ● מגה אור, המחזיקה ב-13% ממניות אפי נכסים, שמרה על חלקה בהשקעה של 83 מיליון שקל

נתניהו וריבלין / צילומים: איל יצהר ורויטרס

המתווה שלא היה: איך הפיל הליכוד על ריבלין הצעה לרוטציה

במערכת הפוליטית שוב עולות הקריאות לכבד את "מתווה הנשיא", וחוזרת המנטרה: שנה-שנתיים-שנה • אלא שריבלין מעולם לא הזכיר רוטציה ולא הציע שנתניהו ישוב לשנת הכהונה הרביעית • כיצד נולד הספין, איך הוא התגלגל, ואיך נראית רוטציה אמיתית? ● המשרוקית של גלובס

הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

ת"א ננעלה בעליות: סלקום זינקה ב-11%, דלק רכב ב-14%

מגה אור השתתפה בהנפקה של אפי נכסים כשרכשה מניות ב-83 מיליון דולר; ביג רכשה מניות בהיקף של 407 מיליון שקל ● שיכון ובינוי הגישה הצעה לרכישת השליטה בתהל ● גיל אגמון הגיע להסכמות עם קבוצת דלק לרכישת מניות דלק רכב, 7.5% מהון המניות, בכ-135 מיליון שקל

נפגעי הקורקינטים - סופ"ש 6-7 בדצמבר

הסופש באיכילוב: 16 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

שי ניצן / צילום: שריה דיאמנט

שי ניצן משיב לטענות שביצע הפיכה שלטונית: "מסע שיסוי שיביא להפלת יסודות הבית"

"אין זה מתקבל על הדעת שאדם שהקדיש את חייו המקצועיים למאבק המשפטי בטרור; למאבק בשחיתות השלטונית; למאבק בארגוני הפשיעה; למאבק על ערכיה של המדינה היהודית דמוקרטית - יקום בוקר אחד וינסה לבצע 'הפיכה שלטונית'", כך אמר פרקליט המדינה שי ניצן

האחים יעקובי / צילום: אריק סולטן

אחים יעקובי: הניסיון לשקם את אורתם סהר הוביל להסדר חוב נוסף בחברה הבת

בדוחות של יעקובי לרבעון השלישי, החברה מחקה את יתרת השקעתה באורתם סהר בהיקף של כ-7 מיליון שקל וכן רשמה הפרשות של יותר מ-12 מיליון שקל בגין ערבויות שהעמידה "למזמיני עבודות ולספקים של אורתם סהר" ● אלה גררו את יעקובי להפסד רבעוני של 28 מיליון שקל

הנשיא טראמפ בביקור באזור בנייה בטקסס  / צילום: רויטרס

טראמפ נגד טראמפ: האיום הגדול ביותר על נשיא ארה"ב הוא - עצמו

כלכלת ארה"ב מוסיפה לצמוח, וביום ו' נרשמה עוד ירידה היסטורית באבטלה ● נשיאים נוטים לחזור ולהיבחר כאשר כלכלה עושה חיל – אבל הדייר הנוכחי מתקשה להפיק ממנה את מלוא התועלת הפוליטית ● פרשנות

סטודנטים מהמכללה האקדמית כנרת בסיור בתחנת הכוח אורות רבין / צילום: ראמי אבוריש

מי יתחזק את הרכבת הקלה? המסלול שמהנדסי חשמל בורחים ממנו

בשנים הקרובות ישראל תזדקק להרבה מהנדסי חשמל המתמחים במערכות הספק, כדי לקדם מעבר לכלי תחבורה חשמליים וייצור חשמל פרטי, אבל רק סטודנטים מעטים בוחרים במסלול הזה, ויש מחסור במרצים ● במשרדי הממשלה נערכים ליום בו המהנדסים, עולי בריה"מ לשעבר, יפרשו

דונלד טראמפ ובוריס ג'ונסון בפסגת G& / צילום: ארין שאף, רויטרס

חמישה דברים שאתם חייבים להתייחס אליהם לפני ששבוע המסחר מתחיל

תאריך הטלת המכסים של ארה"ב על סין מתקרב בצעדי ענק ● הפד צפוי להכריז על גובה הריבית בעוד הציפיות להפחתתה מתרחקות ● הבריטים שוב ילכו לקלפיות ● והאם בנק ישראל ימשיך להתערב בשוק המט"ח? ● התחזית השבועית של "גלובס"

תמר יסעור וצבי זיו  / צילום: תמר מצפי

תמר יסעור מונתה ליו"רית מעגל ידידי בת שבע

וגם: משה ברקת מחפש אקטוארים בצפון אמריקה

צילום: איל יצהר. צולם במפעל חלל של התעשייה האווירית

הישראלית הבכירה בתחום החלל ממליצה לישראל לשגר אישה לירח

ד"ר דגנית פייקובסקי, מהדמויות הבכירות בתחום האסטרונאוטיקה בעולם, מסבירה למה כדאי להשקיע בחלל, ולמה מומלץ למדינת ישראל שהאדם הבא שתשלח לחלל יהיה דווקא אישה

שריפה בשמן תעשייה בנמל חיפה/ צילום: אילן מלסטר , המשרד להגנת הסביבה

ממש ברגע האחרון: ה"הפתעות" שהחביאו ח. מר טלרד, אחים יעקובי ושמן תעשיות

השריפה בחוף שמן בחיפה הסבה לחברה שמן נזק של יותר מ-10 מיליון שקל ● פרויקט של ח. מר באיים הקריביים שלא הושלם בזמן עלה לחברה בהפסדים ● צמצום פעילות התקשורת של חברת טלדר בארה"ב גבה מחירת ענק בדוחות, ואילו בקבוצת אחים יעקובי הניסיון לשקם את חברת אורתם סהר נגמר בהסדר חוב

גלעד אלטשולר / צילום: איל יצהר

2019 הייתה שנה טובה לבתי ההשקעות - ובעיקר לאלטשולר שחם

בית ההשקעות, שהנפיק השנה בהצלחה את חברת הגמל שלו, מציג רווחים אדירים של 213 מיליון שקל מתחילת השנה - ונהפך לבעל היקף הנכסים השני בגודלו בשוק ההון הישראלי

מדף של מוצרי תנובה/  צלם:תמר מצפי

חגיגת קניות בנובמבר? לא לשוק המזון: קיטון של מעל 100 מיליון ש' במכירות

אף שרשתות המזון הצטרפו למבצעים של חודש נובמבר, ענף מוצרי הצריכה רשם ירידה של 2.7% ביחס לחודש המקביל בשנה שעברה

שליחי Wolt, תל אביב / צילום: יח"צ

תנגוס בתן ביס? אפליקציית משלוחי האוכל Wolt מתרחבת לרמת השרון

אפליקציית המשלוחים, שהחלה לפעול בישראל לפני כשנה בת"א, מרחיבה את אזור הפעילות ונכנסת לרמת השרון ● להערכת החברה, השירות החדש מקצר את זמני ההמתנה למשלוח מ-90 דקות ל-31 דקות בממוצע ● כיום עובדת Wolt עם כ-500 מסעדות

ישראל כץ / צילום: איל יצהר

כשטראמפ הכיר בירושלים כבירת ישראל, האם באמת לא קרה דבר?

שר החוץ צופה שהפלסטינים יזרמו עם סיפוח הבקעה "כמו עם העברת השגרירות". הם לא זרמו ● "המשרוקית של גלובס"

מוטי אלמליח מנכ"ל טלרד הנכנס / צילום: ורדי כהנא

טלרד: צמצום פעילות התקשורת בארה"ב גבה מחיקת ענק בדוחות

גם ברבעון השלישי הפסדי החברה ממשיכים להיערם, ואחד הגורמים הבולטים שהעיבו על התוצאות היו ירידות ערך בהיקף כ-9 מיליון דולר, שנרשמו בגין שירותי תקשורת אלחוטית בפס רחב (BWA) שהיא מספקת בארה"ב

שיווק על ידי משפיענים / אילוסטרציה: שאטרסטוק

מנהלי שיווק מצייצים בחרו: "ynet" האתר מועדף לפרסום במגזר הכללי, "גלובס" בכלכלי

כך עולה מסקר משותף של קבוצת הפייסבוק "מנהלי שיווק מצייצים" וחברת המחקר Segmanta ● "גלובס" מוביל בהעדפה של המפרסמים לפרסום מתוך כלל האתרים הכלכליים: 25.9% ממשתתפי הסקר ציינו כי יפרסמו בו בשנה הבאה

גדעון סער / צילום: טל שניידר, גלובס

גדעון סער מבקש מחברי הליכוד: הורו על פריימריז לראשות המפלגה

אחרי שכשל הסיכוי להקמת ממשלת אחדות, בליכוד נערכים לפיזור הכנסת החל מ-11 בדצמבר, ובמפלגה דורשים לקבוע התמודדות על ראשות המפלגה ● "קיום התמודדות אינה רק עמידה על זכותו של חבר התנועה, היא חובה החקוקה בחוקת התנועה", אמר סער

גיל אגמון / צילום: איל יצהר

גיל אגמון רוכש מקבוצת דלק עוד 7.5% ממניות דלק רכב בפרמיה של 20% על מחיר השוק

העסקה, בהיקף של 135 מיליון שקל, היא שלב נוסף של קבוצת דלק למכירת החזקות שאינן בתחום האנרגיה ● המניה הגיבה בזינוק של 15%, ובסך הכל עלתה בחודש האחרון בכ-40%