גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הנחיות פיקוד העורף: לימודים בוטלו, עבודה במרכז - רק במקומות ממוגנים

מחשש לתגובת הג'יהאד האסלאמי לחיסולו של מפקד בכיר בארגון על ידי צה"ל הבוקר, פיקוד העורף הודיע כי במידה וקיים מרחב מוגן, ניתן לצאת לעבודה באזורים השפלה, דן וירקון ● רשויות בדרום ובמרכז הארץ הכריזו על ביטול הלימודים ● צירי תנועה הקרובים לגדר נחסמו ● הבנקים עברו למתכונת חירום

כיפת ברזל/צילום:תמר מצפי
כיפת ברזל/צילום:תמר מצפי

בעקבות החיסול בעזה, בו נהרגו בהאא אבו אל-עטא, מפקד בכיר בארגון הג'יהאד האסלאמי ואשתו, הוכרזה היום (שלישי) כוננות שיא בעוטף עזה ובאזור המרכז, והלימודים בכל אזור הדרום ובגוש דן בוטלו. כמו כן, הודיע פיקוד העורף כי במידה וקיים מרחב מוגן, ניתן לצאת לעבודה באזורים השפלה, דן וירקון.

על פי ההנחיות המעודכנות של פיקוד העורף, באזור הדרום (עוטף עזה, לכיש, מערב לכיש, מערב הנגב, מרכז הנגב, דרום השפלה והשפלה), יתקיימו התכנסויות של עד 100 איש בשטח סגור בלבד. באזור המרכז (דן-ירקון), יתקיימו התכנסויות של עד 300 איש בשטח סגור בלבד. גם בדרום וגם במרכז, לא יתקיימו פעילויות חינוכיות ואין יציאה לעבודה שאינה חיונית.

במועצה האזורית אשכול הונחו התושבים לא לצאת לפעילות חקלאית בשטחים הסמוכים לגדר. בערי הדרום והמרכז הכריזו על פתיחת מקלטים ובשדרות ובעוטף ביקשו להישאר בקרבת המרחבים המוגנים. תושבי הדרום התבקשו להישמע להוראות פיקוד העורף. בערים ראשון לציון, יבנה, בת ים, חולון, רמת גן ותל אביב - לא יתקיימו לימודים במוסדות החינוך, וראשי ערים הודיעו על פתיחת מקלטים. ברחובות לא יתקיימו לימודים במבנים יבילים ובבנייה קלה.

כמו כן, הלימודים בוטולו גם בקריית מלאכי, באר שבע, אשדוד, גדרה, יבנה, מועצה איזורית מרחבים, גן יבנה, אופקים, נתיבות, מועצה איזורית שדות נגב, קריית גת ומיתר.

במקביל, צה"ל הכריז על חסימת צירים סמוכים לגבול הרצועה, לרבות כביש מס' 4 מצומת זיקים ועד צומת נתיב העשרה, כביש מס' 34 מצומת יד מרדכי ועד כביש הגישה לקיבוץ ארז וכביש מס' 232 - מצומת מפלסים ועד לצומת כפר עזה. בנוסף תיחסם הכניסה לגבעת "קובי" בשדרות, אנדרטת "החץ השחור", גבעת הפעמונים ע"ש אסף סיבוני, גבעת נזמית, וגבעת "הפרש הבודד" וכן לחוף זיקים. תנועת הרכבות בין תחנות אשקלון לשדרות הופסקה אף היא. בצה"ל קראו לנהגים באזור שלא לעצור בשולי הכביש במהלך הנסיעות.

תנועת הרכבות הופסקה באופן זמני, בהמלצת גורמי הביטחון, בקטע שבין אשקלון לבאר שבע, ותחנות שדרות, נתיבות ואופקים סגורות לשירות. רכבות בקו הנגב המערבי (רעננה-באר שבע), מתחילות ומסיימות את נסיעתן מצפון בתחנת אשקלון. נוסעים בקו באר שבע יעשו שימוש בקו המזרחי, העובר דרך תחנות לוד, להבים רהט וקריית גת.


במשרדי הממשלה והרשויות המקומיות נערכים להסלמה במצב הביטחוני

ברשויות המקומיות ובמשרדי הממשלה נערכים לוגיסטית ומערכתית להסלמה במצב הביטוחוני. מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבו אב, אישר את ביטול הלימודים והודיע כי תלמידים באזור המרכז שכן הגיעו למוסדות הלימוד, נקלטו אך הם משחוררים באופן מסדר לבתיהם. "כל שגרת הלימודים מתבטלת בדרום ובכל גוש דן. ישנם ילדים שהגיעו מוקדם לבתי הספר לפני ההודעה, ובגלל זה צוותי החינוך קלטו אותם ולאט לאט מחזירים אותם. כמו כן, נאלצנו לבטל את כל מערך של 161 טיולים שהתקיימו בדרום שעד הבוקר היו מותרים לטיול", אמר.

אבו אב הוסיף כי "טיפלנו בכל הילדים שנמצאים בכפרי הנוער במקומות מוגנים. הוצאנו הנחיות על מוסדות החינוך שכן פועלים. פתחנו את כל חדרי המצב בדרום תל אביב וירושלים". הוא הסביר כי במשרד מתדרכים את הורי הילדים כיצד להתנהל במצב הנוכחי. "גייסנו את כל מערך היועצים החינוכיים והוצאנו בערוצים שונים הדרכה להורים איך להתנהל במצב חירום. עיבנו את מערך הפסיכולוגים בדרום במידה והשגרה הזאת תמשך מספר ימים, אנחנו נערכים להוריד כוח תגבור לדרום או להפעיל מערך לימודים ופעילויות אינטרנטים ומקוונים. מדינת ישראל ערוכה לעבור משגרה למצב חירום במהירות".

משרד הבריאות פתח את חמ"ל החירום באגף לשעת חירום של המשרד בתיאום עם כל גופי החירום בהם פיקוד העורף, צה"ל, ומגן דוד אדום. בהודעת המשרד נמסר כי "סגן שר הבריאות יעקב ליצמן והנהלת המשרד מבצעים הערכות מצב באופן שוטף ונמצאים בקשר עם כלל הגורמים הנוגעים לעניין. כל מוסדות הבריאות, בהם בתי חולים, מוסדות גריאטריים וקופות החולים ערוכים", הוסיפו. "בנוגע לטיפול רפואי שנקבע - יש לברר באופן ישיר מול המוסד הרפואי".

בקופת חולים כללית הודיעו כי מרפאות ממוגנות יפעלו במתכונת רגילה, רק באזור הדרום, תל אביב, אזור המרכז וגוש דן. בשאר האזורים, הסניפים יפעלו כרגיל. כמו כן, מרכזי השירות של לאומית שירותי בריאות פועלים כרגיל למעט מרפאת שמשון באשקלון, מרפאות ט ותל חי באשדוד ועצמאות בת ים.

בבית החולים ברזילי שבאשקלון נערכים להסלמה. במרכז הרפואי החלו בתהליך העברת מחלקות שאינן ממוגנות למרחבים ממוגנים. פעילות אמבולטורית במרפאות החוץ והמכונים בוטלו.

במחברת החשמל מבקשים מהציבור לגלות ערנות על חוטי חשמל קרועים או נזקים אחרים לרשת החשמל. "חברת החשמל ערוכה לתיקון פגיעות והחזרת אספקה סדירה מהר ככל שניתן, יחד עם זאת חשוב לנו להסביר כי לעיתים בשל אופי הפגיעה ברשת משך הטיפול עשוי להימשך מספר שעות, במקרה של פגיעות ברשת החשמל, קריעת חוטים או כל מפגע אחר, יש לשמור על כללי בטיחות", נמסר בהודעת החברה.

במערכת בתי המשפט הודיעו כי יפעלו במתכונת של שמיעת סעדים דחופים בלבד בבתי המשפט
שנכללים בהנחיית פיקוד העורף. זאת, לאור המצב הביטחוני. ההנחיה חלה על בתי המשפט במחוז דרום, מחוז תל אביב ומחוז מרכז, למעט נתניה וכפר סבא בהם ישמעו דיונים כרגיל.

באשר לבתי הדין הרבניים, הרב הראשי דוד לאו הנחה כי כלל הדיונים בבתי הדין באזורים שנקבעו - מבוטלים. זאת בהתאם להוראות פיקוד העורף. הדיינים הונחו כי בקשות לסעדים דחופים ייענו באופן פרטני לפי הצורך.

הפקולטה לחקלאות ברחובות ושלוחת אוניברסיטת חיפה במכללת בני ברק לא יקיימו את הלימודים בעקבות המצב. כמן כן, האוניברסיטה הפתוחה הודיעה כי לא תקיים לימודים ועבודה במרכזי הלימוד הבאים: מגוש דן דרומה - תל אביב, רמת-גן, אור יהודה, פתח תקוה, רחובות, נס ציונה, רמלה, ראשון לציון, אשדוד, באר שבע, שדרות, שגב שלום, ירוחם ודימונה.

איגוד העובדים הסוציאליים הודיע כי לאור המצב, השירותים הסוציאליים ביישובי עוטף עזה, במרכזי החוסן וברחבי גוש דן יפעלו במתכונת חירום. בהודעת האיגוד נמסר כי "העובדים הסוציאליים פועלים 24/7 בחמ"לי העיריות, בבתי החולים ומסייעים לתושבים במצוקה". כמו כן, משרדי הרישוי באזור גוש דן ובדרום יהיו סגורים, בעקבות ההסלמה במצב.

ביקורת על המשך עבודה מצד פועלי הבנין נשמעה מצד הפורום למניעת תאונות עבודה. ראובן בן שמעון, מייסד הפורום, אמר כי "בעשרות אתרי בנייה העבודה והמנופים ממשיכים לעבוד כרגיל תוך סיכון חיי אדם ובניגוד להנחיות פיקוד העורף. פועלי הבניין מופקרים".

עוד כתבות

ולדימיר פוטנין, מנכ"ל נורניקל  / צילום: Maxim Shemetov, רויטרס

ענקית המתכות הרוסית נורניקל התחילה ניסוי בפלטפורמת בלוקצ'יין

על פי דיווח ב"בלומברג", המערכת הניסיונית, שתשמש למסחר במטבעות דיגיטליים מגובים במתכות, צפויה להיחשף בקרוב למשקיעים בארה"ב, בשווייץ ובאיחוד האמירויות ● בעל השליטה בנורניקל הוא האוליגרך ולדימיר פוטנין, הנחשב לגדול עשירי רוסיה

מוטי בן משה / צילום: אניה בושמן

מחזיקי אג"ח אפריקה מתבקשים לאשר גישור קצר עם מוטי בן משה ביחס לפיקדון של 100 מיליון שקל

בתום חודשים ארוכים של מחלוקת ואיום בתביעות הדדיות פרסמו אתמול נאמני האג"ח של אפריקה זימון לאסיפת מחזיקים ● באסיפה יתבקשו מחזיקי האג"ח להצביע על הצעת החלטה, "לאשר ולהורות לנאמן לפנות להליך גישור למשך שבועיים עם כלל חברות בן משה"

קהל רוסי במוקדמות יורו 2020 / צילום: Yiannis Kourtoglou, רויטרס

בלי אולימפיאדה או מונדיאל: רוסיה הורחקה מאירועי ספורט לארבע שנים

כך קבעה הסוכנות העולמית נגד סימום ● אתלטים רוסים שיוכלו להוכיח כי אינם מוכתמים על ידי שערוריית הסימום ברוסיה, יורשו להתחרות באירועים תחת דגל ניטרלי ● עם זאת, נבחרת רוסיה עדיין תוכל להתחרות בטורניר היורו, שגם יתארח ב-2020 בסנט פטרסבורג

 אלדד בן משה / צילום: יחצ

אלדד בן משה, מנכ"ל נשר הנכנס, רכש 5% ממניות משאב

את תפקידו החדש בנשר, יתחיל בן משה בתקופה הקרובה ● בימים האחרונים הוא רכש כ-5% ממניות משאב ב-60-80 מיליון שקל

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 9 בדצמבר 2019

אתמול באיכילוב: 19 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

 בניין בנק ישראל \ צילום:Shutterstock ס.א.פ קרייטיב

פרוטוקול הריבית של בנק ישראל חושף שינויים בקרב חברי הוועדה

אם בדיונים קודמים שני חברי ועדה תמכו בהורדת ריבית - בישיבה האחרונה, שבה הותיר הבנק את הריבית ללא שינוי, התמונה השתנתה

מעבדת סטארטאפ  / צילום: רויטרס

התוכנית של הממשלה להפיכת ידע אקדמי לסטארט-אפים צעירים

משרד המדע והמועצה הלאומית לכלכלה גיבשו המלצות כדי לעודד מוסדות אקדמיים למסחר ידע שנצבר בכותליהם ● בין ההמלצות: התמקדות במספר פטנטים ורישיונות ולא רק בהכנסות, תוכניות יזמות לחוקרים והקמת קרנות השקעה

סניף WeWork בניו יורק / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הכישלון של סופטבנק ב-WeWork: גולדמן זאקס מוביל את המירוץ למימון מחדש

סופטבנק שכר את גולדמן זאקס לטובת מימון מחדש להחייאת WeWork ● בנק ההשקעות יארגן מסגרת אשראי של 1.75 מיליארד דולר שיירשם תחת החוב של הבנק היפני

פול וולקר / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

פול וולקר, יו"ר הפד לשעבר שחתום על ריסון האינפלציה, הלך לעולמו בגיל 92

הבנקאי הביישן שכיהן כיו"ר הפד תחת הנשיאים ג'ימי קרטר ורונלד רייגן שהשפיע במידה רבה גם על התפתחות הרגולציה בסקטור הבנקאות, ועל שמו נקרא חוק וולקר

פרויקט The Upper House של גינדי תל אביב / צילום: מצגת החברה

מגוריט בדרך לרכוש 110 דירות מגינדי החזקות

קרן מגוריט שעוסקת בהשכרת דירות לטווח ארוך וחברת גינדי החזקות חתמו על הסכם אופציה למכירת 110 דירות בפרויקט שיוזמת גינדי בשכונת יד אליהו בת"א ● אם העסקה תתממש, הקרן תשלם עבור הדירות 268 מיליון שקל

ניר שטרן  / צילום: תמר מצפי

סלקום, גולן טלקום ואקספון הגישו עתירה לבג"ץ נגד המכרז לדור ה-5

כפי שנחשף ב"גלובס", החברות דורשות להקפיא את המכרז ולהכניס בו שינויים שכן היא ומפעילות נוספות לא יוכלו להגיש הצעות בשל המבנה הפגום של המכרז, לטענתן

מתקן ההתפלה בשורק / צילום: איל יצהר

המכרז להקמת שורק ב': ועדת המכרזים אישרה מחדש את החלטתה להעביר את IDE והאצ'יסון לשלב הסופי

בעקבות ביקורת שמתח ביהמ"ש  על ועדת המכרזים להתפלה, היא הסכימה לבטל את החלטתה לפיה IDE והאצ'יסון, מפעילות מתקן ההתפלה שורק א' שלגביו התגלו ממצאים חמורים למרמה, ימשיכו לשלב הבא במכרז להקמת מתקן שורק ב', וערכה דיון מחודש במועמדותן

דונלד טראמפ / צילום: Erin Scott, רויטרס

מכה לטראמפ: מבקר משרד המשפטים קובע שהעילה לחקירת הנשיא – מוצדקת

המבקר מפריך טענות טראמפ שהחלטת FBI לחקרו נבעה מסיבות פוליטיות ונועדה לחבל בממשלו ● עם זאת, מוצא המבקר פגמים משמעותיים בדרך שבה נוהלה החקירה

ביר בזאר / צילום: יח"צ

רשת הבארים הירושלמית בירבזאר מקימה חנות אונליין

ל"גלובס" נודע כי רשת הבירות תחל לבצע משלוחים ללא עלות מתחילת 2020 בפריסה ארצית

מפעלים של קליל ונירלט, מותג של אינרום / צילום: איל יצהר

לצד העלייה במכירת הדירות בישראל: שיפור בתוצאותיהן של חברות מוצרי הבנייה ברבעון השלישי

לאחר שנה וחצי מאתגרות - סנטימנט חיובי בשוק, שינויי מט"ח ועיתוי חגי תשרי המריצו את תוצאות החברות בתחום ברבעון שחלף: רווחי אינרום וקליל זינקו בכ-25% וחמת רשמה את השיפור הדרמטי ביותר בדרך לקפיצה של 180% ברווח ל-9 מיליון שקל

ג'ייסון וויליאמסון וזיו גפני./ צילום: איל יצהר

“בתאגידים לא מבינים שמנכ”ל סטארט-אפ צריך לתקן את הלפטופ שלו בעצמו”

ג'ייסון וויליאמסון מאורקל וזיו גפני מ-J.P. Morgan, שמובילים שיתופי פעולה עם סטארט-אפים, שוחחו בכנס "גלובס" על האתגרים והבעיות ● וויליאמסון: "שיתופי הפעולה נראים טוב על הנייר, אבל קשה להוציאם לפועל"

משפחת שריד, בעלי חברת שיח / צילום: יח"צ

בעלי חברה משפחתית? תתכוננו לשלם יותר ביטוח לאומי

בחוזר פנימי קצר הסביר המוסד לביטוח לאומי כי הוא חוזר בו מחוות דעת שלו עצמו, וצפוי להוציא לבעלי מניות בחברות משפחתיות חיובים - גם על הכנסות שאילו היו מופקות ישירות על ידי אותם יחידים היו פטורות ממס

זהבה גלאון מגיבה למשה כחלון. הציוץ עם הכי הרבה "לייקים" בישראל / צילום: צילום מסך, גלובס

טוויטר מסכמת שנה: הציוץ הכי אהוב בישראל - זהבה גלאון נגד משה כחלון

הרשת החברתית טוויטר פרסמה הלילה סיכום רשמי של שנת 2019 בפלטפורמה ● בין ההאשטאגים הפופולריים בישראל: האירוויזיון, פורטנייט ונסיון הנחיתה על הירח של בראשית

בני גנץ ויאיר לפיד / צילום: שלומי יוסף

לפיד: לא אדרוש רוטציה; גנץ לנתניהו: הודע אם אתה עומד על החסינות

יו"ר כחול לבן, בני גנץ, אמר היום כי הוא קורא לנתניהו להודיע לאזרחי ישראל אם הוא מתכוון להתעקש על החסינות עבור עצמו. "אני חוזר ופונה לרה"מ, אם תוותר על החסינות, אנו נהיה שותפים לתחילת שיח" ● לפיד: "לא תהיה רוטציה. גנץ הוא המועמד שלנו לראשות הממשלה"

נתניהו השבוע בכנס הליכוד וגנץ מחזיר את המנדט לנשיא / צילומים: שלומי יוסף, רויטרס

הסיכום הכספי בין כחול לבן לליכוד בבחירות הבאות: תוספת של 62 מיליון ש'

לאחר ההסכמה על מועד הבחירות שנקבע ל-2 במרץ, הליכוד וכחול לבן הגיעו להסכמה נוספת הנוגעת למימון מערכת הבחירות השלישית ב-12 החודשים האחרונים ● בליכוד ביקשו להוסיף תקציב של 130 מיליון שקל, כחול לבן סירבו ולבסוף סוכם על סכום הנמוך במחצית