גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

החיסול והתגובה: האם אנחנו הולכים לקראת רגיעה או הסלמה?

השאלה לאן הולכים מהחיסול ומטחי הטילים, לרגיעה או הסלמה, תלויה בעיקר בתגובת חמאס שמנהל מו"מ שיבטיח לו ולתושבי הרצועה הטבות כלכליות • בינתיים, במערכת הפוליטית תוהים האם ההסלמה תסלול את הדרך לממשלת אחדות

פגיעה ישירה במפעל בשדרות / צילום: Ammar Awad, רויטרס
פגיעה ישירה במפעל בשדרות / צילום: Ammar Awad, רויטרס

לבד מהג'יהאד האיסלמי ואיראן העומדת מאחוריו, כמעט כל גורם אחר בסביבה מחא כף לפעולת החיסול המוצלחת הלילה של בכיר החמאס, בהאא אבו אל-עטא, הבריון המשתולל של רצועת עזה. בראש הנהנים מהפעולה - ארגון חמאס, שאל-עטא היה יריבו העיקרי ברצועה וסיכל פעם אחר פעם את ניסיונות ההסדרה מול ישראל, תוך הבכת חמאס שהתחייב למצרים ולישראל כי ירי הרקטות יפסק.

התגובות הרשמיות של חמאס מאז פעולת צה"ל הן תקיפות אך מעורפלות, ולמרות השתתפותו במה שמכונה "החמ"ל המשותף של ארגוני ההתנגדות" שמבטיח בתגובותיו תגובות חריפות והמשך ירי, לפחות עד הצהרים הוא לא הצטרף לירי הזה.

המפתח להתפתחויות נתון בידי ראשי חמאס כעת. אם יצטרפו לירי הרקטות ולא בתגובה סמלית - תהיה הסלמה. אם ישארו בשלב האיומים המילוליים - סביר שהמצב ירגע לאט לאט. קצב הרגיעה תלוי בהישג כלשהו שחמאס מחד והג'יהאד מאידך יראו כמספק להפסקת הירי.

ראש הממשלה בנימין נתניהו והרמטכ"ל אביב כוכבי מנו בפני חמאס את האפשרויות שעל הפרק, בדבריהם במסיבת העיתונאים בצהריים. "ישראל לא מעוניינת בהסלמה, אך נעשה כל שיידרש להגן על אזרחינו וזה יכול לקחת זמן. דרוש אורך רוח וקור רוח. צריך לאפשר לצה"ל לעשות את העבודה", אמר נתניהו.

ראש הממשלה הזהיר כי הפעולות הללו לא יפסקו, והזכיר את היכולות המדויקות של ישראל לפגוע בראשי הטרור עם מינימום פגיעה בחפים מפשע. הרמטכ"ל כוכבי היה ישיר יותר: אין לנו עניין בהסלמה, אך אנו נערכים אליה - "הגנה אווירית, ימית וקרקעית וכן בהתקפה שכבר מתרחשת, ואם יהיה צורך בעוד סיכולים".

ואם כל אלו לא הספיקו, בא ראש השב"כ נדב ארגמן ותיאר באופן ציורי את האיום הנשקף מעתה לראשי הארגונים: "מודיעין מדויק איפשר להגיע לרמה של החדר שבו ישן (אל עטא) והמיטה שבה הסתתר - הוא התנהג כמבוקש מאז ירי הרקטות האחרון ועבר דירות מסתור שונות, אבל זה לא עזר לו. הכוכבים הסתדרו והעיתוי היה נכון מקצועית ומבצעית".

צעיר נשכב על הקרקע במהלך צבע אדום בשדרות, היום / צילום: רויטרס

איתות ברור לראשי חמאס

עד שעות הצהריים נרשמו מעל 150 שיגורים מהרצועה לשטח ישראל, כולל פגיעות ישירות במפעל בשדרות, בכבישים ראשיים ויירוטים של טילים באזור גוש דן.

בחמאס וביתר הארגונים הבינו את הרמז כבר מארבע בבוקר, מועד חיסולו של אל עטא, ונכנסו מיד לבונקרים ולדירות מסתור. נתניהו וכוכבי החזירו לשולחן את הכלי רב העוצמה של חיסולים אישיים של ראשי ארגוני הטרור, ומעת שהכלי הזה על השולחן, השינוי בתנאים ובמערכות השיקולים בכל הצדדים הוא שינוי של ממש.

אם בג'יהאד האיסלמי יודעים כי מעתה הם כל העת על הכוונת, ראשי חמאס - ואת זה טורחת ישראל להדגיש בהפצצות רק על יעדי הג'יהאד - יכנסו אל בנק המטרות רק אם יצטרפו לארגון האיסלמי הסורר וישתתפו בירי הרקטות. המסר הזה הועבר לחמאס במגוון דרכים, גלויות וחשאיות, גם דרך מצרים וגם באמצעות שליח האו"ם ניקולאי מלדנוב. הנהגת חמאס המסתתרת מקיימת התייעצויות בעניין עם הנהגת הארגון בחו"ל, והעובדה כי מנהיגה ברצועה יחיא סינואר ואיסמעיל הניה ראש הלשכה המדינית לא הגיבו - מעידה כי עוד לא הגיעו להחלטה כיצד לפעול.

ראשי חמאס עומדים בפני לחצים של הג'יהאד האיסלמי, שמבהיר כי חמאס הוא הבא בתור וישראל לא תסתפק בחיסול אנשי ג'יהאד, והן מאיראן המבקשת לשמר את הזירה הדרומית של ישראל גועשת ומאיימת לצד האיום של חיזבאללה מצפון והאיום האיראני הישיר ממזרח.

אל כל אלו אפשר לצרף את ניסיון החיסול הלילה של אכרם אל-עג'ורי, ממנהיגי הג'יהאד האיסלמי שהיה מתומכי הקו הקיצוני של אל-עטא, באמצעות ירי טילים אל ביתו בדמשק. כאן ישראל לא נטלה אחריות אמנם, אבל התוצאות מראות - ללא קשר למבצעים - כי נהיגי הג'יהאד אינם חסינים, ללא קשר למקום שבו יהיו.

האיתות של הפעולה בדמשק נועד גם לאזני חמאס, שחלק מהנהגתו שוהה מחוץ לרצועה, לרבות בסוריה.

הרשות הפלסטינית, השחקן החסר במשוואה, אמנם ביקרה את ישראל על התקיפות, אך גם שם מרוצים מהרחקתו של הגורם המתסיס ברצועה. ראש הרשות אבו מאזן נמצא בשיאו של מהלך לקראת בחירות לפרלמנט, ומנהל שיחות עם חמאס והארגונים האחרים. עכשיו, ללא הנוכחות של אבו אל-עטא - המהלך הזה יתקדם ביתר קלות.
אם אכן יצליח חמאס לעמוד בלחץ מבפנים ולא להיות שותף פעיל בתקיפות נגד ישראל, והמצב אכן ירגע ביממות הקרובות, הדבר יקדם את אפשרויות ההסדרה. ואז, יוכל לדרוש ומן הסתם גם יקבל, ולו חלקית, הקלות כלכליות וקידום של פרויקטים בתחומי האנרגיה המים והתשתיות.

אם יתפתה חמאס לתקוף, אנו צפויים לסבב ארוך יותר ואיום טילים על שטח ישראלי גדול ונרחב יותר. האפשרות של הידרדרות למלחמה או מבצע היא פחות סבירה, וחמאס ככל הנראה יסתפק בתגובה סמלית ומינימלית כדי למנוע הידרדרות כזו.

שריפה כתוצאה מפגיעת רקטה במפעל צעצועים בשדרות / צילום: רויטרס

מפקד הג'יהאד שחוסל: שנים על הכוונת

מיהו האיש שחיסולו הצית את האירועים האחרונים? בהאא אבו אל-עטא, 50, נולד בעזה, והיה פעיל בג'יהאד האיסלאמי כבר יותר מעשרים שנה. הוא צמח בעיקר בדרג הצבאי של הארגון, ובין השאר נשלח ב-2007 להכשרה במחנות של הארגון בסוריה. לפני כעשר שנים מונה למפקד איזור העיר עזה בארגון, ואחר כך למפקד של כל אזור צפון הרצועה. בפועל הוא שימש בשנתיים האחרונות כמפקד כל הזרוע הצבאית של הג'יהאד - יו"ר המועצה הצבאית של גדודי אל-קודס, הזרוע הצבאית של הג'יהאד, תוך שהוא מאפיל על חבריו בארגון והופך להיות הטראבל-מייקר של הרצועה כולה.

ב-2012 במהלך מבצע "עמוד ענן" ניסתה ישראל לחסלו, אך ללא הצלחה. ביתו הופצץ במבצע "צוק איתן" ב-2014. בחודשים האחרונים העבירו גורמי ביטחון ישראלים לאל-עטא באופן עקיף אזהרות כי פעולותיו לא ישארו ללא מענה. ורק בשבועיים האחרונים ירד אל-עטא למחתרת כאשר קיבל מסר מצרי כי ישראל שמה אותו על הכוונת.

הוא אחראי לעוד שורה של פיגועים וירי רקטות, מהפיגוע בכרם שלום ב-2008 שבו נהרגו שני ישראלים, ועד לפיגועי מטענים וצליפות נגד חיילים ואזרחים, כמו ירי טיל הנ"ט לפני כשנה שממנו נהרג אזרח ישראלי. הוא תיזמן את ירי הרקטות הן כדי לנטרל את ההתקדמות להסדרה בין ישראל לחמאס והן כדי לפגוע מוראלית בישראל.
מצרים ניסתה לרסנו. לפני כחודשיים הוא הוזמן לקהיר, שם זכה לכבוד, ולשם הפיוס אף שוחררו עשרות אנשי ג'יהאד איסלמי שנעצרו במצרים קודם לכן. אלא שהמחווה הזו לא עזרה - למרות ההבטחות אבו אל-עטא חזר לסורו. הוא יזם גם את הירי אל אשדוד ואשקלון בעת כינוס בחירות של נתניהו באשקלון בספטבר השנה, ירי שחייב את נתניהו לרדת מהבמה למחסה. אם תרצו, הפגיעה הזו בריבונות ישראל באופן כה מוחשי הייתה חציית קוו שהביאה בסופו של דבר להחלטה על חיסולו. 

עוד כתבות

תמר יסעור וצבי זיו  / צילום: תמר מצפי

תמר יסעור מונתה ליו"רית מעגל ידידי בת שבע

וגם: משה ברקת מחפש אקטוארים בצפון אמריקה

סידני אוסטרליה  / צילום: shutterstock אס.איי.פי קריאייטיב

הישראלית שדיווחה על "האצה בצמיחה": מניית אפסווילאג' הנסחרת באוסטרליה זינקה 53% ביום

החברה, המפתחת פלטפורמת תוכנה כשירות לניהול אפליקציות לקידום עסקים קטנים ובינוניים, צופה הכנסות חוזרות חודשיות של כ-105 אלף דולר - צמיחה של 50% ביחס לרבעון הקודם ושל 200% לעומת הרבעון המקביל

אמיר אוחנה, שלמה (מומו) למברגר, אביחי מנדלבליט / צילומים: רפי קוץ, לשכת עורכי הדין

משפט שלמה של אוחנה ומנדלבליט: העימות של שר המשפטים והיועמ"ש על ממלא-המקום של שי ניצן

אמיר אוחנה מאמין ששלמה למברגר יכול לכהן כמ"מ פרקליט המדינה ● אבל למברגר הוא המועמד המועדף של היועמ"ש, ולאוחנה חשוב להראות שהוא הבוס ● למה ליאת בן-ארי לא מועמדת להחליף את שי ניצן? יכול להיות שהתשובה נמצאת בכלל אצל בודהא ● פרשנות

דקטלון תל אביב / צילום: יחצ

ענקית הספורט הצרפתית דקטלון מקימה מרכז לוגיסטי בישראל

בין המועמדות להקמת המרכז: החברה לפיתוח קיסריה • דקטלון חתמה חוזים לפתיחת שלוש חנויות נוספות בארץ

ח. מר: במקום נופש באיים הקריביים - חילוט ערבות והפסד כבד

ח. מר שבשליטת קרן פימי של ישי דוידי ממשיכה לסבול מתוצאות כספיות חלשות, והפסדיה ברבעון השלישי של השנה גדלו כמעט פי שלושה והגיעו לכ-35 מיליון שקל ● ההפסד הרבעוני במגזר הגלובל הצטבר ליותר מ-14 מיליון שקל, לעומת רווח מגזרי של כ-7 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד

הנחה בארנונה? רק בפינוי בינוי / עיצוב: טלי בוגדנובסקי, צילום: יח"צ

ההכנסות מארנונה ברשויות המקומיות צפויות לצמוח בשנת 2020

הסיבה לגידול הצפוי בהכנסות של הרשויות המקומיות מארנונה, היא נוסחת העדכון של משרדי הפנים והאוצר שלפיה המס המוניציפלי יעלה החל משנת 2020 ב-2.58%

אודי אדירי/ צילום: דוד פרץ

ישראל מתנגדת לפיתוח מאגר הגז אפרודיטה בקפריסין

המהלך הישראלי מסכל למעשה את האפשרות שהמאגר יפותח ללא הסכם בין המדינות, כך לפחות טוענים בשותפות 'ישי' המחזיקה בזכויות על החלק הישראלי של המאגר

חממה לגידול קנאביס/ צילום: shutterstock א.ס.פ.קריאייטיב

בג"ץ הקפיא את רפורמת הקנאביס הרפואי, איך יושפע השוק?

בסוף השבוע הקפיא בג"ץ חלקית את האסדרה החדשה בקנאביס וקיבע את המחיר למטופלים שקיבלו את הרישיון לפני הרפורמה, עד חודש מרץ • מה יקרה עכשיו ומה יכול משרד הבריאות לעשות כדי להפחית את המחירים בלי לגרור את המגדלים להפסדים • "גלובס" עושה סדר

תמיר כהן, יו"ר שיכון ובינוי / צילום: אלון רון

לנוכח ההידרדרות במצבה הפיננסי של תהל: קרן פימי נסוגה מרכישת השליטה, שיכון ובינוי מציעה לרכוש לפי שווי חברה של 12 מיליון דולר

חברת הבנייה והתשתיות מציעה להעמיד לתהל הלוואה של 11.95 מיליון דולר למשך שנתיים, אותה יהיה ניתן להמיר ל-49.9% ממניות החברה ● עוד כוללת ההצעה שתי אופציות נוספות לשיכון ובינוי לרכישת מניות נוספות של תהל ● תמיר כהן, יו"ר שו"ב: "ההשקעה תאפשר לממש את פוטנציאל הסינרגיה הרב בפעילויות שתי החברות"

הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

ת"א ננעלה בעליות: סלקום זינקה ב-11%, דלק רכב ב-14%

מגה אור השתתפה בהנפקה של אפי נכסים כשרכשה מניות ב-83 מיליון דולר; ביג רכשה מניות בהיקף של 407 מיליון שקל ● שיכון ובינוי הגישה הצעה לרכישת השליטה בתהל ● גיל אגמון הגיע להסכמות עם קבוצת דלק לרכישת מניות דלק רכב, 7.5% מהון המניות, בכ-135 מיליון שקל

ראובן הריסון (מימין) ורובי כיטוב, מייסדי חברת תופין (Tufin), בבורסת ניו יורק / צילום: יח"צ

הגדילו את המימוש: קרנות ההשקעה המחזיקות בתופין הישראלית מכרו מניות ביותר מ-70 מיליון דולר

שתי הקרנות עשויות להגדיל את היקף המכירה אם חתמי ההנפקה יבחרו לרכוש מהן עוד מניות ● במקרה שמרקר תממש את אופציית החתמים, היא תרד להחזקה של 12.3% מהחברה, וקטליסט תהפוך לבעלת המניות הגדולה בתופין

עם הפנים ל–2030 / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

עם הפנים ל-2030: מה יאפיין את המגמות בשוק הדיור בשנים הקרובות

אחרי שנה בלי ממשלה קבועה, הביקוש לדירות המשיך לעלות, וההיצע לא גדל מספיק ● הריבית הנמוכה מתדלקת עוד ועוד את הביקושים, ונראה שרק ב-2021 יוצגו תוכניות חדשות שיוכלו להשפיע על שוק הדיור

גיל אגמון / צילום: איל יצהר

גיל אגמון רוכש מקבוצת דלק עוד 7.5% ממניות דלק רכב בפרמיה של 20% על מחיר השוק

העסקה, בהיקף של 135 מיליון שקל, היא שלב נוסף של קבוצת דלק למכירת החזקות שאינן בתחום האנרגיה ● המניה הגיבה בזינוק של 15%, ובסך הכל עלתה בחודש האחרון בכ-40%

חלל עבודה משותף / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מדעי החלל המשותף: לאן צפוי להגיע ענף שטחי העבודה ואיך זה קשור לפקקים

בתוך חמש שנים בלבד הגיע היקף השטחים בחללי העבודה המשותפים ל–1.5% משטח המשרדים בארץ ● לפי מחקר של צ'מנסקי בן שחר, כ–80 אלף איש בארץ כבר עובדים בחללים כאלו, ומשבר התחבורה צפוי להזניק את מספר החללים המשותפים גם בפריפריה

רונן ניר, שותף בויולה ונצ'רס / צילום:

"למה קמים פחות סטארט-אפים? כי אנחנו לא יודעים איך ייראה עידן המכונות"

רונן ניר, שותף בקרן ההון סיכון ויולה ונצ'רס, מסביר בראיון ל"גלובס" כיצד הולך ומשתנה מודל האקזיט המוכר, למה ענקיות הטכנולוגיה דורשות מהמשקיעים לחשב מסלול מחדש, ומה קורה מאחורי הקלעים של הסטארט-אפים: "לכל משקיע יש ברגע נתון שתי חברות במשבר"

משה ברקת/ צילום: רפי קוץ

ברקת נגד חברת הייעוץ: "יש ריכוז כוח גדול מאוד אצל אנטרופי; איכות ההחלטות באסיפות הכלליות טעונה שיפור"

רשות שוק ההון פרסמה טיוטת דוח ביקורת חריף על תחום הייעוץ למוסדיים בהצבעות באסיפות כלליות ● על מהלך רגולטורי שמובילה הרשות ביחס לחברות הייעוץ נמתחת ביקורת מצד רשות ני"ע והמשנה ליועמ"ש ● גל סטאל, יו"ר אנטרופי: "הדוח נערך בלי שנעשתה כל פנייה אלינו. נראה כי מדובר בדוח רצוף שגיאות, הכולל פרשנות שגויה למציאות"

רשימת כחול לבן לכנסת. אשכנזי, לפיד, גנץ, ויעלון / צילון: כדיה לוי

מאמצים של הרגע האחרון למניעת בחירות שלישיות והקמת ממשלת אחדות

יעיקר המאבק מתנהל בשתי גזרות, פנימה בקוקפיט של כחול לבן, שם יאיר לפיד מתנגד לכל פשרה עם ראש הממשלה ומנגד, גישתו החיובית של גבי אשכנזי ● הגזרה שנייה - סירובו של ראש הממשלה להתחייב כי לא ינסה לקבל חסינות מן הכנסת ● פרשנות

מתחם בית הפסנתר של קבוצת ניצן גרופ / הדמיה: Evolve Media

אלקטרה בנייה נבחרה לבנות את פרוייקט "בית הפסנתר" בתל אביב

החברה תבנה עבור קבוצת ניצן גרופ את פרויקט "בית הפסנתר" בפינת הרחובות אלנבי ואחד העם בתל אביב בהשקעה כוללת של כ-120 מיליון שקל

סטודנטים מהמכללה האקדמית כנרת בסיור בתחנת הכוח אורות רבין / צילום: ראמי אבוריש

מי יתחזק את הרכבת הקלה? המסלול שמהנדסי חשמל בורחים ממנו

בשנים הקרובות ישראל תזדקק להרבה מהנדסי חשמל המתמחים במערכות הספק, כדי לקדם מעבר לכלי תחבורה חשמליים וייצור חשמל פרטי, אבל רק סטודנטים מעטים בוחרים במסלול הזה, ויש מחסור במרצים ● במשרדי הממשלה נערכים ליום בו המהנדסים, עולי בריה"מ לשעבר, יפרשו

מודעה לשירותי ליווי בפייסבוק / צילום: צילום מסך

כובע צמר לתינוק, מצעים למיטה וזנות: בניגוד ולמרות החוק - פייסבוק מפרסמת שירותי ליווי

בימים האחרונים קודם בפייסבוק פוסט בתשלום תחת הכותרת "נערות ליווי במרכז", שמפנה לוואטסאפ המעביר לאתר ייעודי ולצ'ט בטלגרם שמבטיח היכרויות, דיסקרטיות ושירות מהיר