גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ת"א ננעלה ביציבות: טאואר צנחה, מטריקס זינקה ב-7%

מדד ת"א 90 עלה ב-0.3%, מנגד ת"א 35 ללא שינוי ● טאואר סיפקה תחזית הכנסות חלשה לרבעון הבא ● 

פורמולה מערכות זינקה ב-5.44% ● בסקטור הקנאביס טוגדר זינקה ב-15.6%

הבניין הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר
הבניין הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:34

המסחר בבורסה בתל אביב ננעל ביציבות, בדומה לסנטימנט בוול סטריט, שם המשקיעים קשובים לעדות פאואל בסנאט. מדד ת"א 35 ננעל ללא שינוי, מדד ת"א 90 הוסיף 0.3% לערכו ומדד הבנקים איבד 0.7%.

מניית טאואר  איבדה 4.4% לאחר הדוחות, נוכח התחזית של החברה לקיפאון בהכנסות ברבעון הבא.

פורמולה מערכות  זינקה ב-5.44%, מטריקס  זינקה ב-7% לאחר הדוחות ובסקטור הקנאביס טוגדר  זינקה ב-15.6%.

מחזור המסחר בשוק המניות הסתכם ב-1.005 מיליארד שקל.

15:15

יום המסחר הרביעי לשבוע מתנהל בנטייה שלילית ובשינויים מתונים בשני המדדים המובילים, בדומה לאתמול.

החוזים העתידיים בארה"ב מצביעים על מגמה שלילית הצפויה לקראת פתיחת המסחר שם, וגם בבורסות באירופה כיוון המסחר שלילי.

ברקע לכיוון השלילי במסחר בעולם, שוב עלו חששות המשקיעים בקשר להימשכות מלחמת הסחר בין ארה"ב לבין סין, אחרי הערות בנושא שהגיעו מצידו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. כל זאת כשהמדדים המובילים בשוק האמריקאי נסחרים סמוך לרמות השיא שלהם.

בבית ההשקעות אופנהיימר ציינו בסקירתם השבועית כי מהלך העליות האחרון שנרשם בשוק האמריקאי מהווה "הוכחה סופית לשבירת מגמת השוק הדובי של שנת 2018".

עוד הוסיפו באופנהיימר, כי "למרות ששוק המניות האמריקאי הרחב הפגין התאוששות מתחילת השנה, המגמה החיובית לא נתמכה עד לאחרונה בעליות באפיקים מחזוריים גלובליים". בבית ההשקעות מעריכים כעת כי "המגמה החיובית בשוק המניות האמריקאי צפויה לצבור תאוצה נוספת, אשר תוביל את מדד S&P 500 ליעד של 3,500 נקודות ב-2020". זאת לעומת כ-3,080 נקודות כיום.

בהראל ביטוח ופיננסים התייחסו למתיחות בין ארה"ב לבין סין, והעריכו כי "העלייה במחירי המזון והמשך ההפגנות בהונג-קונג מעלות את נכונות הממשל בסין להגיע להסכם בהקדם עם ארה"ב".

בזירה המקומית, המסחר המשיך להתנהל על רקע המתיחות הביטחונית ברצועת עזה, אחרי חיסול בכיר בארגון הג'יהאד האיסלאמי.

בצד השלילי של מדד ת"א 35 בולטת מניית טאואר  , שצוללת בכ-8% אחרי הדוחות הכספיים שפרסמה לרבעון השלישי של השנה. עוד בין היורדות במדד המוביל, המניות דואליות של פריגו   ואופקו   נחלשות בכ-2%-1%, ולעומתן מניית בזק  מתחזקת בכ-3%. ברקע למסחר, חברת התקשורת עדכנה בשעות הצהריים על הסכם קיבוצי שנחתם בחברה הבת פלאפון. בבית ההשקעות ווליו בייס פרסמו בתחילת השבוע התייחסות למניית בזק, שבה ציינו כי "לאחר שהתבהר האישור הסופי של עסקת סרצ'לייט, השוק ממשיך להגיב בחיוב".

עוד במסחר, מניית מטריקס  מגיבה בקפיצה של כ-6%-5% לפרסום תוצאותיה הכספיות הרבעוניות, במחזור מסחר ער, ומניית בעלת השליטה בה, פורמולה מערכות   מרכזת גם היא מחזור מסחר גדול מהרגיל, ומתחזקת בכ-3%.

עוד בין המגיבות לתוצאותיהן הכספיות, מניית תדיראן  מתחזקת בכ-3%-2% אחרי פרסום דוחות הרבעון.

מניות חברות האנרגיה הירוקה ממשיכות לאבד גובה, בדומה לכיוון שבו הן צועדות כבר כמה ימים. היום מניית אנרג'יקס  נחלשת בכ-4%-3%, ומשלימה ירידה תלת-יומית של כ-10%, ואילו אנלייט  מאבדת היום כ-0.5% ומשלימה ירידה תלת-יומית של כ-6%.

מניית טוגדר  מזנקת בכ-20%, אחרי שהחברה דיווחה על חתימת הסכם מחייב "למכירת מוצרי קנאביס בישראל" בסכום של כ-190 מיליון שקל, לחמש שנים, ועוד בענף, חברת יוניבו  דיווחה על מזכר הבנות "לרכישת 51% בבית מרקחת המנפיק קנאביס רפואי", ומנייתה מטפסת בכ-6%-5%.

במסחר באג"ח הקונצרניות נרשמת מגמה חיובית, ובמסחר באג"ח הממשלתיות נרשמת מגמה דומה.

13:30

המסחר בת"א מתנהל בירידות קלות במדדים המובילים. מניית טאואר   מובילה את הירידות וצונחת ב-8.5% לאחר פרסום הדוחות. פריגו   ואופקו   מאבדות סביב 1.5% כל אחת. עוד בין היורדות בוטלת מניית נייר חדרה  שמאבדת כ-4.5%. 

בזק  ממשיכה להוביל את העליות במדד ת"א-35 ומזנקת ב-3.5%. עזריאלי  ומליסרון  עולות בכ-1.9%, ואילו מניות אמות  ובזן  מוסיפות כ-1.5%. 

מניית מטריקס  מזנקת בכ-6% לאחר פרסום דוחות שהראו שיפור בתוצאות החברה. מניית תדיראן עולה בכ-2.5% לאחר פרסום הדוחות.   

11:30

נמשך המסחר היציב בת"א. מניית טאואר   קורסת ב-9% אחרי פרסום הדוחות. חברת השבבים הציגה הכנסות של 312 מיליון דולר ברבעון השלישי של השנה, ובכך עמדה בתחזיות בשורה העליונה. עם זאת, לרבעון הרביעי של 2019, הרבעון הבא, לא צופה טאואר צמיחה בהכנסות. 

אופקו   החברה לישראל  וכיל   יורדות בסביבות 1% כל אחת. 

בצד החיובי בולטת מניית בזק  שמטפסת בכ-2.5%. מניית מטריקס  מזנקת בכ-5%.

09:45

המסחר בבורסה בת"א נפתח הבוקר (ד') בזהירות, עם שינויים מינוריים במדדים המרכזיים, שנסחרים סביב רמות הפתיחה. מניית טבע   מובילה את הצד החיובי במדד ת"א-35 עם עליות של 1.2%. בזק  ולייבפרסון   מוסיפות 1.1% כל אחת.

בצד השלילי מובילה את הירידות מניית אופקו  , שמאבדת 1.3%. 

מניית יוניבו  מרכזת עניין ומזנקת בכ-7%. החברה דיווחה הבוקר כי חתמה על מזכר הבנות לרכישת שליטה בבית מרקחת המנפק קנאביס רפואי. 

06:00

המסחר בבורסה של בתל אביב צפוי להיפתח הבוקר בצל ההסלמה הביטחונית. יותר מ-190 רקטות שוגרו אתמול לעבר ישראל מרצועת עזה. 

בורסות וול סטריט המשיכו אמש לשבור שיאים: הנאסד"ק עלה ב-0.25% לשיא חדש, מדד S&P 500 טיפס ב-0.13% לאחר שקבע שיא תוך-יומי חדש ואילו הדאו ג'ונס ננעל ללא שינוי. בנאומו במועדון הכלכלי של ניו יורק הנשיא טראמפ תקף את הפד שאינו מוריד ריבית, האשים את סין ברמאות ואמר כי מחסומי הסחר של האיחוד האירופי גרועים משל סין.

מבין המניות הדואליות במדד ת"א 35, לייבפרסון חוזרת עם פער ארביטראז' חיובי של 1.7%, טבע עם פער חיובי של 0.7% ואילו אופקו הלת' עם פער שלילי של 1.7% ופריגו עם פער שלילי של 1%. 

אתמול ננעל המסחר בתל אביב בירידות: מדד ת"א 35 ירד ב-0.08%, מדד ת"א 125 איבד 0.13%, ומדד ת"א 90 נחלש ב-0.25%. מדד הביומד רשם ירידה של 1.14%, מדד תשתיות אנרגיה איבד כ-1%, מדד הנפט והגז ירד בכ-0.9%, ומדד ביטוח פלוס נחלש בכ-0.7%.

בורסות אירופה ננעלו אמש בעליות שערים. בפרנקפורט עלה מדד דקס ב-0.8%, בלונדון עלה הפוטסי 100 ב-0.7% ובפריז הוסיף מדד קאק 40 כ-0.6%. מדד סטוקס 600 הכלל אירופי עלה בכ-0.5%.

עוד כתבות

ניר זוהר, נשיא ויקס / צילום: יח"צ

"לא תיאמן המכה שאנשים קיבלו, שם הקוד לחזרה לעבודה הוא מערכת החינוך": אסטרטגיית היציאה של ניר זוהר, נשיא ויקס

"ברמת הביזנס", אומר נשיא ויקס ניר זוהר, "העסק שלנו כמעט מושלם להתמודד עם משבר מהסוג הזה; המוצר שלנו לא מתבסס על קווי אספקה או ייצור, הכל אונליין" ● "לעומת זאת, המשתמשים שלנו הם עסקים קטנים שחוטפים כרגע הכי חזק, וזה עצוב ממש"

צילומים: שלומי יוסף, Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

בלי "מה נשתנה?" ובלי "אחד מי יודע?": (כמעט) 100 קושיות לחג

בחנו את עצמכם: קושיות קשות יותר ופחות על אקטואליה, פוליטיקה כלכלה, ספורט ועוד ועוד (כולל נועה קירל!)

טקס הסיום באוניברסיטה היפנית בצל הקורונה / צילום: BBT UNIVERSITY, רויטרס

תואר באמצע המגפה: כך נראה טקס סיום של אוניברסיטה בטוקיו

בעוד טקסי סיום של רבות מהאוניברסיטאות מסביב לעולם בוטלו כדי למנוע התקהלויות, במוסד אקדמי אחד בטוקיו מצאו דרך לקיים חלוקת תעודת רשמית בהשתתפות הסטודנטים

חלוקת חבילות סיוע לנזקקים בחיפה / צילום: ברק סלע

מהצעירים של חיפה דרך השכנים בבני ברק ועד המתנדבים בקיבוץ גת: הקהילות שלא מחכות לסיוע מהמדינה

בימים של ניתוק פיזי וסגר תחבורתי, קמות באזורים שונים בארץ יוזמות מקומיות, שהופכות את החיים של הנזקקים לקצת יותר טובים ● מהמתנדבים בקיבוץ גת, דרך השכנים בבני ברק ועד לצעירים בחיפה - כך פועלות הקהילות שמעדיפות לא לחכות לסיוע מהמדינה

בורסת לונדון / צילום: Toby Melville, רויטרס

מגמה חיובית באירופה בציפייה לנתוני האבטלה בארה"ב

בהמשך היום יתפרסמו נתוני האבטלה בארה"ב ● בנק אוף אינגלנד יספק מימון זמני לממשלת בריטניה ● בורסות וול סטריט ננעלו אמש בעליות חדות לאחר שהסנאטור ברני סנדרס פרש מהמירוץ לנשיאות

מעבדה של BGI בסין. החברה הייתה אמורה לשלוח לישראל עשרות מכונות בדיקה / צילום: China Stringer Network, רויטרס

ישראל תרכוש ערכות לבדיקת קורונה של ענקית הגנומיקה הסינית BGI ב-90 מיליון שקל

העסקה לאספקת מיכשור וחומרים שיאפשרו ביצוע של 10,000 בדיקות PCR נוספות ביום לפחות בוצעה מול חברת AID GENOMICS – השותף של BGI בישראל ● במסגרת עסקה זו יסופק ציוד למעבדות של קופות החולים

סימולטור הקורונה של גלובס / אינפוגרפיק: אפרת לוי, גלובס

סימולטור הקורונה של גלובס: בואו לבדוק איך ההתנהגות שלכם תשפיע על התפשטות המגפה

חושבים לנסוע להורים לחג? להחלטות שתקבלו בשבועות הקרובים תהיה השפעה קריטית על החיים של כולנו ● סימולטור הקורונה של "גלובס" מאפשר לבחון את התרחישים האפשריים, בהתאם להתנהגות הציבור ● היכנסו ובדקו מה יכול לקרות בישראל ובשאר העולם ● פיתוח: ירון שמש

אדם עם מסכה עובר ליד בניין בורסת ניו יורק / צילום: Mark Lennihan, AP

עליות חדות בסיום המסחר בוול סטריט לאחר שסנדרס פרש מהמרוץ לנשיאות

הסנאטור ברני סנדרס נשר מהמירוץ לנשיאות ● נעילה שלילית בבורסות סין, יפן עלתה בלמעלה מ-2% ● טראמפ האשים אתמול את ארגון הבריאות העולמי בכך שטעה "בכל היבט" של הטיפול במגפת הקורונה

קניון tlv/ צילום:auev fvi

עוד מכה לשוק האופנה: רשות התחרות לא תאשר מו״מ משותף מול הקניונים

רשות התחרות מוציאה לרשתות האופנה והמסחר כרטיס צהוב: ההתאגדות מול חברות הקניונים עלולה להיות הסדר כובל אסור ● התאגדות רשתות האופנה והמסחר: "חלק ניכר מבעלי הנכסים אשר מבינים את גודל השעה, ואת המשמעויות החוקיות של משבר שכזה על הסכמי השכירות, הציעו מיוזמתם לוותר על דמי השכירות בתקופת הסגירה"

מחסום משטרתי בבני ברק / צילום: Ammar Awad, רויטרס

האם קבלת ההחלטות במשבר הקורונה מתייחסת מספיק להיבטים שהם לא רק בתחום הבריאות?

אי-הוודאות כיום מקשה מאוד על היכולת למצוא הזדמנויות במשבר, ולא נראה שהמצב הולך להשתפר מהותית בקרוב ● במקום להבטיח הבטחות סרק, ראוי להודות שבמשבר בהיקף כזה, ספק אם כולנו נוכל למצוא הזדמנות; מצד שני, כולנו יכולים לנסות

אתר בנייה של פרויקט התחדשות עירונית בתל אביב, בשבוע שעבר. ממשיכים לבנות למרות משבר הקורונה / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מריחות הזדמנות: חברות המימון החוץ בנקאי מסתערות על השוק

התפרצות הקורונה, אומרים יזמים, הכניסה את הבנקים למצב של "נחכה ונראה" בכל הקשור למימון פרויקטים של בנייה ● המרוויחות הגדולות הן חברות המימון החוץ בנקאי ● "מה שמשפיע זה הפאניקה", אומרים בשוק

אל על דרימליינר / צילום: גלובס

בשעה שנתניהו יחליט האם לחלץ את אל על, הסיוע לישראייר ולארקיע מתקרב

ההחלטה של רה"מ בדבר גורלה של ה"חברה הלאומית" תגיע גם על רקע הסדרי הלוואות שהמתחרות ארקיע וישראייר צפויות לקבל מהאוצר ● ועל אף זאת, חשוב להדגיש כי הסכנה הקיומית של אל על היא גם ההזדמנות הגדולה שלה לבצע מהלך של התייעלות מהשורש

אמזון./ צילום:  צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

נכנסת לתחרות המקומית: אמזון במבצע ראשון בישראל

ענקית הקמעונאות יוצאת במבצע התקף לאתר המקומי שלה בישראל במסגרתו תעניק 10% הנחה על כל קנייה, בהגבלה לסכום של עד 20 דולר לכל קנייה בשילוח מקומי ●  מדובר ביוזמה של אמזון ולא מבצע של ספק זה או אחר

רוני חזקיהו / צילום: תמר מצפי

עוד קרן אשראי בדרך: 6 מיליארד שקל לעסקים גדולים

קרן אשראי נוספת תספק הלוואות לעסקים בעלי מחזור של 200 מיליון שקלים ומעלה בערבות מדינה חלקית ● חשיפת המדינה לקרן הוגבלה ל-720 מיליון שקל

סיפורי ליל סדר בימים שלפני הקורונה

עברנו את פרעה, נעבור גם את הקורונה: שייקה לוי, דב מורן ואחרים על לילות סדר בלתי נשכחים

ליל סדר כזה לא היה לנו מעולם ● רגע לפני שהציבור מתיישב לשולחן הסגר, ביקשנו מבכירים במשק, אנשי רוח ופוליטיקאים לחזור אל ליל הסדר הזכור להם ביותר בחייהם ● בימים שלפני הקורונה

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ עומד לנאום על סכנות נגיף הקורונה / צילום: Patrick Semansky, Associated Press

הצבעה בצל המגיפה: "טראמפ לא יכול לדחות את הבחירות"

האם הבחירות לנשיאות ארה"ב ייערכו במועד ● איך מקיימים פריימריז בזמן מגפה ● ולמה הצבעה במעטפות הפכה לשאלה המכרעת של הקמפיין ● יפתח דיין, פרשן ובלוגר לפוליטיקה האמריקאית, מתארח בפודקאסט ׳המדריך לטראמפיסט׳ כדי להסביר מה עושה נגיף אחד לקמפיין 2020 ● האזינו

אישה בשדה התעופה בווהאן מתכוננת לחזור הביתה ביום הראשון לשחרור לאחר הסגר / צילום: AP

במקום שבו הכל התחיל: הסגר בווהאן נגמר אחרי 77 ימים. כך זה נראה בתמונות

המקור להתפרצות מגפת הקורונה שהתפשטה בכל העולם במהירות מטילת אימה היא עיר הממוקמת במרכז סין. מאז ה-23 בינואר 11 מיליון תושביה שהו בסגר, בעוד כל העולם לוטש עיניים בחשש, ועכשיו בתקווה ● היום, בחג החירות של היהדות, הם יצאו לחופשי

הפגנת העצמאים / צילום: שלומי יוסף, גלובס

בשורת החג לעצמאים: מענק הפיצוי יעלה ל-10,500 שקל באפריל

מאבק העצמאים והביקורת שמתח "גלובס" על החורים בסיוע נשאו פרי: אמש הגיע האוצר לסיכום כי מענק אפריל יוגדל, יבוטל חישוב הכנסות בני הזוג יחד וגם שכירים בעלי שליטה יזכו לפיצוי

ברני סנדרס / צילום: ג'ונתן ארנסט, רויטרס

הסנאטור ברני סנדרס פורש מהמירוץ לנשיאות ארה"ב

הסנאטור מוורמונט הודיע על פרישתו בשיחת ועידה עם הצוות שלו, ויישא דברים בהמשך היום ● טראמפ צייץ בחשבון הטוויטר שלו מיד לאחר ההודעה "ברני בחוץ!"

מישל סיבוני, מנכ''ל קבוצת הראל ביטוח ופיננסים / צילום: "פלאש 90".

"הביצועים של הראל ראויים להערכה בגלל שאיכות נשמרת בעקביות ולאורך זמן"

כך אמר ראש מחלקת המחקר בלאומי שוקי הון, אייל דבי, על קבוצת הביטוח הראל, שמציגה "צמיחה אדירה בנכסים" ● "זה לא דבר של מה בכך, שהרי מכאן נגזרת בסופו של יום השורה התחתונה"