גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ת"א ננעלה ביציבות: טאואר צנחה, מטריקס זינקה ב-7%

מדד ת"א 90 עלה ב-0.3%, מנגד ת"א 35 ללא שינוי ● טאואר סיפקה תחזית הכנסות חלשה לרבעון הבא ● 

פורמולה מערכות זינקה ב-5.44% ● בסקטור הקנאביס טוגדר זינקה ב-15.6%

הבניין הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר
הבניין הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:34

המסחר בבורסה בתל אביב ננעל ביציבות, בדומה לסנטימנט בוול סטריט, שם המשקיעים קשובים לעדות פאואל בסנאט. מדד ת"א 35 ננעל ללא שינוי, מדד ת"א 90 הוסיף 0.3% לערכו ומדד הבנקים איבד 0.7%.

מניית טאואר  איבדה 4.4% לאחר הדוחות, נוכח התחזית של החברה לקיפאון בהכנסות ברבעון הבא.

פורמולה מערכות  זינקה ב-5.44%, מטריקס  זינקה ב-7% לאחר הדוחות ובסקטור הקנאביס טוגדר  זינקה ב-15.6%.

מחזור המסחר בשוק המניות הסתכם ב-1.005 מיליארד שקל.

15:15

יום המסחר הרביעי לשבוע מתנהל בנטייה שלילית ובשינויים מתונים בשני המדדים המובילים, בדומה לאתמול.

החוזים העתידיים בארה"ב מצביעים על מגמה שלילית הצפויה לקראת פתיחת המסחר שם, וגם בבורסות באירופה כיוון המסחר שלילי.

ברקע לכיוון השלילי במסחר בעולם, שוב עלו חששות המשקיעים בקשר להימשכות מלחמת הסחר בין ארה"ב לבין סין, אחרי הערות בנושא שהגיעו מצידו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. כל זאת כשהמדדים המובילים בשוק האמריקאי נסחרים סמוך לרמות השיא שלהם.

בבית ההשקעות אופנהיימר ציינו בסקירתם השבועית כי מהלך העליות האחרון שנרשם בשוק האמריקאי מהווה "הוכחה סופית לשבירת מגמת השוק הדובי של שנת 2018".

עוד הוסיפו באופנהיימר, כי "למרות ששוק המניות האמריקאי הרחב הפגין התאוששות מתחילת השנה, המגמה החיובית לא נתמכה עד לאחרונה בעליות באפיקים מחזוריים גלובליים". בבית ההשקעות מעריכים כעת כי "המגמה החיובית בשוק המניות האמריקאי צפויה לצבור תאוצה נוספת, אשר תוביל את מדד S&P 500 ליעד של 3,500 נקודות ב-2020". זאת לעומת כ-3,080 נקודות כיום.

בהראל ביטוח ופיננסים התייחסו למתיחות בין ארה"ב לבין סין, והעריכו כי "העלייה במחירי המזון והמשך ההפגנות בהונג-קונג מעלות את נכונות הממשל בסין להגיע להסכם בהקדם עם ארה"ב".

בזירה המקומית, המסחר המשיך להתנהל על רקע המתיחות הביטחונית ברצועת עזה, אחרי חיסול בכיר בארגון הג'יהאד האיסלאמי.

בצד השלילי של מדד ת"א 35 בולטת מניית טאואר  , שצוללת בכ-8% אחרי הדוחות הכספיים שפרסמה לרבעון השלישי של השנה. עוד בין היורדות במדד המוביל, המניות דואליות של פריגו   ואופקו   נחלשות בכ-2%-1%, ולעומתן מניית בזק  מתחזקת בכ-3%. ברקע למסחר, חברת התקשורת עדכנה בשעות הצהריים על הסכם קיבוצי שנחתם בחברה הבת פלאפון. בבית ההשקעות ווליו בייס פרסמו בתחילת השבוע התייחסות למניית בזק, שבה ציינו כי "לאחר שהתבהר האישור הסופי של עסקת סרצ'לייט, השוק ממשיך להגיב בחיוב".

עוד במסחר, מניית מטריקס  מגיבה בקפיצה של כ-6%-5% לפרסום תוצאותיה הכספיות הרבעוניות, במחזור מסחר ער, ומניית בעלת השליטה בה, פורמולה מערכות   מרכזת גם היא מחזור מסחר גדול מהרגיל, ומתחזקת בכ-3%.

עוד בין המגיבות לתוצאותיהן הכספיות, מניית תדיראן  מתחזקת בכ-3%-2% אחרי פרסום דוחות הרבעון.

מניות חברות האנרגיה הירוקה ממשיכות לאבד גובה, בדומה לכיוון שבו הן צועדות כבר כמה ימים. היום מניית אנרג'יקס  נחלשת בכ-4%-3%, ומשלימה ירידה תלת-יומית של כ-10%, ואילו אנלייט  מאבדת היום כ-0.5% ומשלימה ירידה תלת-יומית של כ-6%.

מניית טוגדר  מזנקת בכ-20%, אחרי שהחברה דיווחה על חתימת הסכם מחייב "למכירת מוצרי קנאביס בישראל" בסכום של כ-190 מיליון שקל, לחמש שנים, ועוד בענף, חברת יוניבו  דיווחה על מזכר הבנות "לרכישת 51% בבית מרקחת המנפיק קנאביס רפואי", ומנייתה מטפסת בכ-6%-5%.

במסחר באג"ח הקונצרניות נרשמת מגמה חיובית, ובמסחר באג"ח הממשלתיות נרשמת מגמה דומה.

13:30

המסחר בת"א מתנהל בירידות קלות במדדים המובילים. מניית טאואר   מובילה את הירידות וצונחת ב-8.5% לאחר פרסום הדוחות. פריגו   ואופקו   מאבדות סביב 1.5% כל אחת. עוד בין היורדות בוטלת מניית נייר חדרה  שמאבדת כ-4.5%. 

בזק  ממשיכה להוביל את העליות במדד ת"א-35 ומזנקת ב-3.5%. עזריאלי  ומליסרון  עולות בכ-1.9%, ואילו מניות אמות  ובזן  מוסיפות כ-1.5%. 

מניית מטריקס  מזנקת בכ-6% לאחר פרסום דוחות שהראו שיפור בתוצאות החברה. מניית תדיראן עולה בכ-2.5% לאחר פרסום הדוחות.   

11:30

נמשך המסחר היציב בת"א. מניית טאואר   קורסת ב-9% אחרי פרסום הדוחות. חברת השבבים הציגה הכנסות של 312 מיליון דולר ברבעון השלישי של השנה, ובכך עמדה בתחזיות בשורה העליונה. עם זאת, לרבעון הרביעי של 2019, הרבעון הבא, לא צופה טאואר צמיחה בהכנסות. 

אופקו   החברה לישראל  וכיל   יורדות בסביבות 1% כל אחת. 

בצד החיובי בולטת מניית בזק  שמטפסת בכ-2.5%. מניית מטריקס  מזנקת בכ-5%.

09:45

המסחר בבורסה בת"א נפתח הבוקר (ד') בזהירות, עם שינויים מינוריים במדדים המרכזיים, שנסחרים סביב רמות הפתיחה. מניית טבע   מובילה את הצד החיובי במדד ת"א-35 עם עליות של 1.2%. בזק  ולייבפרסון   מוסיפות 1.1% כל אחת.

בצד השלילי מובילה את הירידות מניית אופקו  , שמאבדת 1.3%. 

מניית יוניבו  מרכזת עניין ומזנקת בכ-7%. החברה דיווחה הבוקר כי חתמה על מזכר הבנות לרכישת שליטה בבית מרקחת המנפק קנאביס רפואי. 

06:00

המסחר בבורסה של בתל אביב צפוי להיפתח הבוקר בצל ההסלמה הביטחונית. יותר מ-190 רקטות שוגרו אתמול לעבר ישראל מרצועת עזה. 

בורסות וול סטריט המשיכו אמש לשבור שיאים: הנאסד"ק עלה ב-0.25% לשיא חדש, מדד S&P 500 טיפס ב-0.13% לאחר שקבע שיא תוך-יומי חדש ואילו הדאו ג'ונס ננעל ללא שינוי. בנאומו במועדון הכלכלי של ניו יורק הנשיא טראמפ תקף את הפד שאינו מוריד ריבית, האשים את סין ברמאות ואמר כי מחסומי הסחר של האיחוד האירופי גרועים משל סין.

מבין המניות הדואליות במדד ת"א 35, לייבפרסון חוזרת עם פער ארביטראז' חיובי של 1.7%, טבע עם פער חיובי של 0.7% ואילו אופקו הלת' עם פער שלילי של 1.7% ופריגו עם פער שלילי של 1%. 

אתמול ננעל המסחר בתל אביב בירידות: מדד ת"א 35 ירד ב-0.08%, מדד ת"א 125 איבד 0.13%, ומדד ת"א 90 נחלש ב-0.25%. מדד הביומד רשם ירידה של 1.14%, מדד תשתיות אנרגיה איבד כ-1%, מדד הנפט והגז ירד בכ-0.9%, ומדד ביטוח פלוס נחלש בכ-0.7%.

בורסות אירופה ננעלו אמש בעליות שערים. בפרנקפורט עלה מדד דקס ב-0.8%, בלונדון עלה הפוטסי 100 ב-0.7% ובפריז הוסיף מדד קאק 40 כ-0.6%. מדד סטוקס 600 הכלל אירופי עלה בכ-0.5%.

עוד כתבות

דונלד טראמפ, נשיא ארה"ב / צילום: Carlos Barria, רויטרס

טראמפ מצייץ על "הסכם סחר גדול", ושולח את המדדים לשיא; לגארד הותירה את הריבית ללא שינוי

עליות של 1% במדדים המובילים בארה"ב נחלשו למרות הציוץ של טראמפ לגבי הסכם סחר ● הבנק האירופי הותיר את הריבית ללא שינוי ברמה אפסית ● בורסות אירופה ננעלו בעליות, הפוטסי הבריטי טיפס ב-0.8%; תוצאות הבחירות יתבררו מחר

שרגא ברוש / צילום: שלומי יוסף

"מקווה שמחקריו רציניים יותר": מדוע הגיש נשיא התאחדות התעשיינים תלונה לנשיא הטכניון?

חודש וחצי לפני הבחירות לנשיא ההתאחדות, המרוץ בין שמואל דונרשטיין וד"ר רון תומר מתחמם ● הבעת תמיכה בדונרשטיין מצד פרופ' אהוד קינן, נשיא הפקולטה לכימיה בטכניון, מסעירה בימים האחרונים את ההתאחדות והובילה את הנשיא היוצא שרגא ברוש להגיש תלונה נגד פרופ' קינן

דונאלד טראמפ/ צילום: רויטרס

טראמפ חתם על צו שמיועד להחניק התבטאויות אנטישמיות בקמפוסים

נשיא ארה"ב: "זה המסר שלנו לאוניברסיטאות: אם אתן רוצות לקבל סכומים אדירים מהממשל הפדרלי, אתן חייבות לדחות אנטישמיות" ● חוגים בשמאל האמריקאי: הצו יביא להגבלת חירות הדיבור

בנימין נתניהו, גדעון סער / צילום: הליכוד

מבקר הליכוד מזהיר את נתניהו וסער: לא לעשות שימוש בנכסי המפלגה ועובדי המפלגה בקמפיין

מבקר הליכוד עו"ד שי גלילי שלח הבוקר מכתב אזהרה למועמדים בפריימריז על ראשות הליכוד, נתניהו וסער, שלא לעשות שימוש בנכסי המפלגה ועובדי המפלגה בקמפיין ● למעשה, האזהרה מופנית בעיקר כלפי נתניהו, השולט כיום במנגנון המפלגתי ובנכסי התנועה

אביגדור ליברמן  / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

ליברמן: אתמוך בחנינה לנתניהו תמורת פרישתו - אך לא בחסינות

לדברי ליברמן, אמש ניסו שרים בליכוד, ובהם יריב לוין, לשכנע את נתניהו לוותר על חסינותו כדי להקים ממשלת אחדות ● "נתניהו הפך לנטל. אף אחד לא רוצה לראות אותו בכלא, אבל אף אחד גם לא רוצה לראותו במערכת הפוליטית, וכולם מוכנים לתת לו לצאת בכבוד"

ניקולס בראון ואדם נוימן / צילום: רויטרס

אדם נוימן בדרך למסך הקטן: סדרת טלוויזיה תתאר את עלייתו ונפילתו

התסריט לסדרה יהיה מבוססת על ספר, שטרם יצא לאור, של שלושה כתבי "וול סטריט ג'ורנל" ● ככל הנראה דמותו של נוימן תגולם ע"י השחקן ניקולס בראון ● עוד בתכנון: סדרה דוקומנטרית על ההתפתחויות הסוערות בחברת WeWork

חשבוניות  / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

מTAXים עצה: שנת המס לקראת סיום, הנה כמה טיפים מהמומחים

שנת 2019 סופרת את ימיה האחרונים, וזה הזמן למספר שיפורים לקראת המפגש עם רשויות המס ● המומחים בתחום נותנים מספר טיפים שעשויים לעזור לכם

רג'פ טאיפ ארדואן והמט דבוטאולו / צילום: Umit Bektas, רויטרס

ההתנגדות לארדואן גוברת: ראש ממשלת טורקיה לשעבר יציג מחר את מפלגתו

משלחת נציגים מטעם מפלגת השלטון ניסתה להניא את אהמט דבוטאולו מהחלטתו ● בעקבות הסירוב הגביר ארדואן את ביקורתו נגד עריקי המפלגה

לארי פייג' / צילום: רויטרס

החיים שאחרי גוגל: לארי פייג' מממן חיסונים בחינם לילדי קליפורניה

פייג', שממוקם במקום השביעי בין עשירי העולם, פרש מוקדם יותר החודש מכסא המנכ"ל של אלפאבית ● פייג' מממן את החיסונים במסגרת ארגון מקומי בשם "Shoo the Flu", שמציעה זריקות חינם בבתי ספר וגני ילדים בעיר

צוות מגובש / צילום: שאטרסטוק

"כל מנהל או מנהלת צריכים שיהיה להם טישו במגירה"

התפיסה שלפיה דמעות בעבודה הן התנהגות לא מקצועית, מתחילה להשתנות ● מדוע חשוב לעודד קולגות לבטא רגשות, ואיך זה תורם לחדשנות?

השקת פרויקט הסיבים האופטיים של פרטנר / צילום: גד פרץ

עכשיו זה רשמי: האצ'יסון הגישה בקשה להיתר שליטה בפרטנר

הבקשה הוגשה למשרד התקשורת, אך היא תיבחן בעיקר ע"י משרד הביטחון ● התהליך עשוי לארוך כמה חודשים, בין היתר בשל העובדה שאין כרגע ממשלה

נתי כהן/  צילום: כדיה לוי

בעקבות העתירה נגד מכרז הדור החמישי בסלולר: נדחו הגשת ההצעות בחודש

משרד התקשורת החליט לדחות את הגשת ההצעות המשותפות שתוכננו ליום ראשון בחודש, זאת על-מנת להתארגן ולהגיש תגובה מנומקת לבית המשפט לעתירות שהוגשו לדחיית המכרז

ריצ׳רד טראמקה ודונלד טראמפ / צילום: רויטרס

בין טראמפ לטראמקה: דרמה כפולה בוושינגטון

הרוב הדמוקרטי בבית הנבחרים הכריז מלחמה על הנשיא – ומיד אח"כ חיבק אותו ● המלחמה היא השלב הסופי של האימפיצ'מנט: העמדתו למשפט הסנאט ● החיבוק הוא הסכם סחר חדש בצפון אמריקה, יותר מטריליון דולר ● והאיש שאיפשר את ההסכם הוא מנהיג האיגודים המקצועיים ריצ'רד טראמקה, שהסיר את הווטו שלו

שי באב"ד/ תצלום: ליאור מזרחי

סערת הגירעון: מנכ"ל האוצר ייפגש עם היועמ"ש, צפוי לדרוש חקירה פלילית של ההדלפות מדוח המבקר

שי באב"ד פנה למנדלבליט בבקשה לפגישה דחופה, על רקע היחסים העכורים בינו לבין שאול מרידור, במטרה להחזיר את משרד האוצר לפעילות תקינה • הדברים מגיעים על רקע חשיפות "גלובס" של טיוטת המבקר העוסקת בגירעון ובהסרת פרקים הנוגעים למחלוקות הקשות בין בכירים באוצר

ההצבעה על פיזור הכנסת/  צילום: Gettyimages/Anadolu Agency

פרשנות - באישון לילה, בלי ליברמן, דרעי ובנט ותחת איום של כחול לבן: כך פוזרה הכנסת בפעם השלישית בתוך שנה

ב–3:00 לפנות בוקר הופיע נתניהו לפתע במליאה, השתתף בהצבעות וחמק מיד לאחר מכן ● תחת הלחץ בוועדה המיוחדת שהתכנסה להכין את חוק פיזור הכנסת לקריאה שנייה ושלישית התקבלו החלטות שאף אחד לא חלם לאשר ● רק צדיק אחד הצביע נגד הגדלת מימון המפלגות ● פרשנות

בנימין נתניהו, גדעון סער / צילום: הליכוד

מרכז הליכוד קבע: בחירות מקדימות ב-26 בדצמבר

הבחירות המקדימות נקבעו לפי דרישה של חבר הכנסת גדעון סער, שהודיע על כוונתו להתמודד מול ראש הממשלה נתניהו

דקר הסלעים, מין בסכנת הכחדה / צילום: אורן קליין

בגלל הדייגים: מינים בסכנת הכחדה לא נכנסו לרשימת המינים המוגנים

לפני כשנה חתם השר אלקין על הכנסת דקר הסלעים וטונה כחולת סנפיר לרשימת הדגים המוגנים ● אך בסופו של דבר, בעקבות לחץ הדייגים, החליט לא לכלול אותם ברשימת המינים שיזכו להגנה מפני דייג

בנימין נתניהו ובני גנץ / צילומים: מארק ניימן-לע''מ, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

הולכים לסבב שלישי: הכנסת קבעה כי תאריך הבחירות יהיה 2 במרץ

המשבר החוקתי החריף ביותר בתולדות המדינה מתגלגל מאז 9 באפריל, עת הסתיימה מערכת הבחירות לכנסת ה-21, וראש הממשלה נתניהו לא הצליח להרכיב ממשלה ● יום הבחירות השלישי בפחות משנה יתקיים ב-2 במרץ 2020

הראל ויזל, מנכ"ל ובעלים קבוצת פוקס  / צילום: שוקה כהן, יח"צ

לאומי פרטנרס במו"מ מתקדם לרכישת 10% מחברת ריטיילורס של פוקס לפי שווי של 600 מיליון שקל

החברה הבת ריטיילורס מחזיקה בזיכיון להפעלת המותג נייקי בישראל ובקנדה והמותג פוט לוקר בישראל ● ללאומי תוענק אופציה לרכישת 10% נוספים בתוך ארבע שנים, לפי שווי של 750 מיליון שקל לפחות

טל גרנות-גולדשטיין, מנכ"לית HOT / צילום: יח"צ

מתחדש המאבק המשפטי נגד HOT בסוגיית הפריסה האוניברסלית

בפנייה למשרד התקשורת במסגרת מיצוי הליכים משפטיים בטרם פנייה לבג"ץ, עמותות "הצלחה" ו"צדק פיננסי" דורשות לקבל לידיהן מהמשרד את תוכניות העבודה של HOT, שנועדו להוכיח כי החברה עומדת במתווה המדיניות המקל שנקבע לה