גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ת"א ננעלה ביציבות: טאואר צנחה, מטריקס זינקה ב-7%

מדד ת"א 90 עלה ב-0.3%, מנגד ת"א 35 ללא שינוי ● טאואר סיפקה תחזית הכנסות חלשה לרבעון הבא ● 

פורמולה מערכות זינקה ב-5.44% ● בסקטור הקנאביס טוגדר זינקה ב-15.6%

הבניין הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר
הבניין הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:34

המסחר בבורסה בתל אביב ננעל ביציבות, בדומה לסנטימנט בוול סטריט, שם המשקיעים קשובים לעדות פאואל בסנאט. מדד ת"א 35 ננעל ללא שינוי, מדד ת"א 90 הוסיף 0.3% לערכו ומדד הבנקים איבד 0.7%.

מניית טאואר  איבדה 4.4% לאחר הדוחות, נוכח התחזית של החברה לקיפאון בהכנסות ברבעון הבא.

פורמולה מערכות  זינקה ב-5.44%, מטריקס  זינקה ב-7% לאחר הדוחות ובסקטור הקנאביס טוגדר  זינקה ב-15.6%.

מחזור המסחר בשוק המניות הסתכם ב-1.005 מיליארד שקל.

15:15

יום המסחר הרביעי לשבוע מתנהל בנטייה שלילית ובשינויים מתונים בשני המדדים המובילים, בדומה לאתמול.

החוזים העתידיים בארה"ב מצביעים על מגמה שלילית הצפויה לקראת פתיחת המסחר שם, וגם בבורסות באירופה כיוון המסחר שלילי.

ברקע לכיוון השלילי במסחר בעולם, שוב עלו חששות המשקיעים בקשר להימשכות מלחמת הסחר בין ארה"ב לבין סין, אחרי הערות בנושא שהגיעו מצידו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. כל זאת כשהמדדים המובילים בשוק האמריקאי נסחרים סמוך לרמות השיא שלהם.

בבית ההשקעות אופנהיימר ציינו בסקירתם השבועית כי מהלך העליות האחרון שנרשם בשוק האמריקאי מהווה "הוכחה סופית לשבירת מגמת השוק הדובי של שנת 2018".

עוד הוסיפו באופנהיימר, כי "למרות ששוק המניות האמריקאי הרחב הפגין התאוששות מתחילת השנה, המגמה החיובית לא נתמכה עד לאחרונה בעליות באפיקים מחזוריים גלובליים". בבית ההשקעות מעריכים כעת כי "המגמה החיובית בשוק המניות האמריקאי צפויה לצבור תאוצה נוספת, אשר תוביל את מדד S&P 500 ליעד של 3,500 נקודות ב-2020". זאת לעומת כ-3,080 נקודות כיום.

בהראל ביטוח ופיננסים התייחסו למתיחות בין ארה"ב לבין סין, והעריכו כי "העלייה במחירי המזון והמשך ההפגנות בהונג-קונג מעלות את נכונות הממשל בסין להגיע להסכם בהקדם עם ארה"ב".

בזירה המקומית, המסחר המשיך להתנהל על רקע המתיחות הביטחונית ברצועת עזה, אחרי חיסול בכיר בארגון הג'יהאד האיסלאמי.

בצד השלילי של מדד ת"א 35 בולטת מניית טאואר  , שצוללת בכ-8% אחרי הדוחות הכספיים שפרסמה לרבעון השלישי של השנה. עוד בין היורדות במדד המוביל, המניות דואליות של פריגו   ואופקו   נחלשות בכ-2%-1%, ולעומתן מניית בזק  מתחזקת בכ-3%. ברקע למסחר, חברת התקשורת עדכנה בשעות הצהריים על הסכם קיבוצי שנחתם בחברה הבת פלאפון. בבית ההשקעות ווליו בייס פרסמו בתחילת השבוע התייחסות למניית בזק, שבה ציינו כי "לאחר שהתבהר האישור הסופי של עסקת סרצ'לייט, השוק ממשיך להגיב בחיוב".

עוד במסחר, מניית מטריקס  מגיבה בקפיצה של כ-6%-5% לפרסום תוצאותיה הכספיות הרבעוניות, במחזור מסחר ער, ומניית בעלת השליטה בה, פורמולה מערכות   מרכזת גם היא מחזור מסחר גדול מהרגיל, ומתחזקת בכ-3%.

עוד בין המגיבות לתוצאותיהן הכספיות, מניית תדיראן  מתחזקת בכ-3%-2% אחרי פרסום דוחות הרבעון.

מניות חברות האנרגיה הירוקה ממשיכות לאבד גובה, בדומה לכיוון שבו הן צועדות כבר כמה ימים. היום מניית אנרג'יקס  נחלשת בכ-4%-3%, ומשלימה ירידה תלת-יומית של כ-10%, ואילו אנלייט  מאבדת היום כ-0.5% ומשלימה ירידה תלת-יומית של כ-6%.

מניית טוגדר  מזנקת בכ-20%, אחרי שהחברה דיווחה על חתימת הסכם מחייב "למכירת מוצרי קנאביס בישראל" בסכום של כ-190 מיליון שקל, לחמש שנים, ועוד בענף, חברת יוניבו  דיווחה על מזכר הבנות "לרכישת 51% בבית מרקחת המנפיק קנאביס רפואי", ומנייתה מטפסת בכ-6%-5%.

במסחר באג"ח הקונצרניות נרשמת מגמה חיובית, ובמסחר באג"ח הממשלתיות נרשמת מגמה דומה.

13:30

המסחר בת"א מתנהל בירידות קלות במדדים המובילים. מניית טאואר   מובילה את הירידות וצונחת ב-8.5% לאחר פרסום הדוחות. פריגו   ואופקו   מאבדות סביב 1.5% כל אחת. עוד בין היורדות בוטלת מניית נייר חדרה  שמאבדת כ-4.5%. 

בזק  ממשיכה להוביל את העליות במדד ת"א-35 ומזנקת ב-3.5%. עזריאלי  ומליסרון  עולות בכ-1.9%, ואילו מניות אמות  ובזן  מוסיפות כ-1.5%. 

מניית מטריקס  מזנקת בכ-6% לאחר פרסום דוחות שהראו שיפור בתוצאות החברה. מניית תדיראן עולה בכ-2.5% לאחר פרסום הדוחות.   

11:30

נמשך המסחר היציב בת"א. מניית טאואר   קורסת ב-9% אחרי פרסום הדוחות. חברת השבבים הציגה הכנסות של 312 מיליון דולר ברבעון השלישי של השנה, ובכך עמדה בתחזיות בשורה העליונה. עם זאת, לרבעון הרביעי של 2019, הרבעון הבא, לא צופה טאואר צמיחה בהכנסות. 

אופקו   החברה לישראל  וכיל   יורדות בסביבות 1% כל אחת. 

בצד החיובי בולטת מניית בזק  שמטפסת בכ-2.5%. מניית מטריקס  מזנקת בכ-5%.

09:45

המסחר בבורסה בת"א נפתח הבוקר (ד') בזהירות, עם שינויים מינוריים במדדים המרכזיים, שנסחרים סביב רמות הפתיחה. מניית טבע   מובילה את הצד החיובי במדד ת"א-35 עם עליות של 1.2%. בזק  ולייבפרסון   מוסיפות 1.1% כל אחת.

בצד השלילי מובילה את הירידות מניית אופקו  , שמאבדת 1.3%. 

מניית יוניבו  מרכזת עניין ומזנקת בכ-7%. החברה דיווחה הבוקר כי חתמה על מזכר הבנות לרכישת שליטה בבית מרקחת המנפק קנאביס רפואי. 

06:00

המסחר בבורסה של בתל אביב צפוי להיפתח הבוקר בצל ההסלמה הביטחונית. יותר מ-190 רקטות שוגרו אתמול לעבר ישראל מרצועת עזה. 

בורסות וול סטריט המשיכו אמש לשבור שיאים: הנאסד"ק עלה ב-0.25% לשיא חדש, מדד S&P 500 טיפס ב-0.13% לאחר שקבע שיא תוך-יומי חדש ואילו הדאו ג'ונס ננעל ללא שינוי. בנאומו במועדון הכלכלי של ניו יורק הנשיא טראמפ תקף את הפד שאינו מוריד ריבית, האשים את סין ברמאות ואמר כי מחסומי הסחר של האיחוד האירופי גרועים משל סין.

מבין המניות הדואליות במדד ת"א 35, לייבפרסון חוזרת עם פער ארביטראז' חיובי של 1.7%, טבע עם פער חיובי של 0.7% ואילו אופקו הלת' עם פער שלילי של 1.7% ופריגו עם פער שלילי של 1%. 

אתמול ננעל המסחר בתל אביב בירידות: מדד ת"א 35 ירד ב-0.08%, מדד ת"א 125 איבד 0.13%, ומדד ת"א 90 נחלש ב-0.25%. מדד הביומד רשם ירידה של 1.14%, מדד תשתיות אנרגיה איבד כ-1%, מדד הנפט והגז ירד בכ-0.9%, ומדד ביטוח פלוס נחלש בכ-0.7%.

בורסות אירופה ננעלו אמש בעליות שערים. בפרנקפורט עלה מדד דקס ב-0.8%, בלונדון עלה הפוטסי 100 ב-0.7% ובפריז הוסיף מדד קאק 40 כ-0.6%. מדד סטוקס 600 הכלל אירופי עלה בכ-0.5%.

עוד כתבות

רון קובי ראש עיריית טבריה/  / צילום: שלומי יוסף

בג"ץ דחה את עתירת רון קובי: השימוע יתקיים היום אחה"צ

ראש עיריית טבריה טען כי מכיוון שאנו בתקופת בחירות ובממשלת מעבר, יש להורות על ביטול השימוע שאמור להיערך היום במשרד הפנים עקב אי-הצלחתו להעביר את תקציב העירייה לשנת 2019 ● השופט נעם סולברג דחה את בקשתו על הסף

שר האוצר משה כחלון, ד"ר יפעת שאשא־ביטון, ראש עיריית שדרות, אלון דוידי בחנוכת פרויקט מחיר למשתכן  / צילום: דביר מלכה

הצעירים נהרו בחגים לחתום על רכישת דירות במחיר למשתכן

אוקטובר 2019 ייחשב לחודש שיא מבחינת היקפי מכירת דירות חדשות, על אף חגי תשרי שנחגגו בו ● זאת, עקב כמות גדולה של דירות במחיר למשתכן שנמכרו בחודש זה

הייטק גלובלי / אילוסטרציה: שאטרסטוק

הקטר שעדיין מושך את המשק: יצוא ההייטק עלה ב-12%

יצוא השירותים של ענפי ההייטק ברבעון השלישי של 2019 הסתכם ב-7.2 מיליארד דולר ● התחדשה העלייה במספר המשרות הפנויות במשק

בוריס ג’ונסון/  צילום: רויטרס

לקחי בריטניה: איך נפלו החומה האדומה והחומה הכחולה

בדומה למה שהוא עשה במשאל העם על ברקזיט, בבריטניה חזר המעמד העובד והעדיף ימין קשוח על פני שמאל קיצוני ● זה מה שעשו האמריקאים בבחירות 2016, האם זה מה שהם יעשו ב-2020? ● ומה ישראלים יכולים ללמוד משיטת בחירות ש"מזייפת" את התוצאות לטובת הגדולים?

זוג קשישים יושב על ספסל ציבורי / צילום: שלומי יוסף

איך עומדים בעול הכלכלי של טיפול בילדים ובהורים מזדקנים בו זמנית? ככה המדינה יכולה לעזור

העלייה בתוחלת החיים ובגיל ההולדה מעמידה דור שנדרש לטפל בהוריו ובילדיו במקביל, והנטל הנפשי והכלכלי קשה מנשוא ● לפי מחקר חדש, המדיניות הישראלית עדיין לא מדביקה את הנעשה בעולם ● מה המדינה יכולה לעשות כדי להקל על המטפלים בהוריהם המבוגרים

שלומי טחן שמעון מירון ניר ויצמן ליאון אביגד  / צילום: אבישי פינקלשטיין

מימשה אופציה: הכשרה ביטוח תהיה בעלת 16.5% ממניות מלונות בראון

ביוני האחרון הלוותה הכשרה לבראון 80 מיליון שקלים בדרך של אשראי שיוכל להיות מומר למניות כחלק ממערך העסקאות הלא סחירות - כעת היא ממירה אותה להון מניות

בנימין נתניהו / צילום: חיים צח לעמ

רה"מ נתניהו השתבח במדיניות הדיור ושיא המחירים נשבר

מדד מחירי הדירות רשם עלייה נוספת של 0.6% נוספים ובסך הכל ב-2.6% בשנה האחרונה, וב-3% מתחילת 2019 ● אפשר להאחז במדד, אבל יעד הורדת מחירי הדירות כבר לא ייושם בממשלה הנוכחית ויותר סביר, שהשיא יוסיף להשבר בחודשים הקרובים ● פרשנות

צחי נחמיאס / צילום: מירי נחמיאס

מסע הקניות של צחי נחמיאס: מגה אור רוכשת השליטה בארנה גרופ, החזקותיו "על הנייר" שוות 1.2 מיליארד שקל

התמורה תשמש בעיקר להחזר הלוואות שנתן מרכוס וובר לחברת הנדל"ן הכושלת, שבה השקיע כמיליארד שקל - סכום שרובו ירד לטמיון ● מניית מגה אור יותר מהכפילה את ערכה מתחילת 2019

נתן חץ / צילום: איל יצהר

אלוני חץ ממשיכה להתרחב בבריטניה: רכשה פארק עסקים סמוך לאוקספורד תמורת כ-370 מיליון שקל

מתחילת השנה ועד היום רכשה אלוני חץ חמישה נכסים בבריטניה, בהיקף השקעה כולל של כ-2.8 מיליארד שקל ● חמשת הנכסים מניבים כיום הכנסה תפעולית נקייה (NOI) של כ-28 מיליון ליש"ט

הבורסה בתל אביב/ צילום: שלומי יוסף

המסחר בבורסה ננעל בירידות; להב אל.אר זינקה ב-18%

אבי לוי, מנכ"ל מליסרון לשעבר, צפוי להפוך לבעל השליטה בלהב אל.אר ● הכשרת היישוב זינקה ביותר מ-10% על רקע הנפקת מניות מוצלחת ● מחזור המסחר הסתכם ב-575 מיליון שקל

הבורסה בתל אביב / צילום: רויטרס

לקראת הפתיחה בת"א: להב והכשרת הישוב ימשיכו לרכז עניין

מניית להב אל.אר זינקה אתמול על רקע דיווח כי מנכ"ל מליסרון לשעבר, אבי לוי, מפנה חלק ממימוש ההחזקות במליסרון לרכישת השליטה ● מגה אור דיווחה אתמול על עסקה לרכישת השליטה בחברה הבורסאית המקרטעת ארנה סטאר גרופ

שרגא ברוש / צילום: שלומי יוסף

כיצד דלף מאגר נתונים פנימי של התאחדות התעשיינים לאחד הצדדים בבחירות לנשיאות

פרופ' אהוד קינן מהטכניון שלח במהלך השבוע האחרון מכתב תמיכה נלהב במועמדותו של שמואל דונרשטיין לנשיאות הארגון ● בהתאחדות טוענים כי רשימת התפוצה של המכתב מתבססת על רשימת תפוצה פנימית של הארגון ודורשים לקבל מקינן את שמו של האדם שנתן לו גישה לנתונים

גינה ציבורית בחריש / צילום: שלומי יוסף

בדיקת "גלובס": העיר חריש צומחת מהר, אז למה לא כל הדירות נחטפות, ומה הם הפרויקטים החלשים?

היצע הדירות הנרחב בעיר החדשה חריש מסייע לחברות הבונות בה להרחיב את פעילותן, אך בחלק מהמקרים שיווק יחידות הדיור הופך למאתגר ● נתוני המכירות של החברות הציבוריות הבונות בעיר לא מצביעים על קשיים רוחביים, אך כוללים כמה פרויקטים עם היקפי מכירות נמוכים למדי

מטוס של חברת התעופה האוסטרלית קוואנטס / צילום: שאטרסטוק

החוויה המפחידה של נוסעי קוואנטס: מה גרם למגלשות החירום של המטוס להיפתח?

נוסעי טיסת 575 פונו הבוקר מהמטוס באמצעות מגלשות החירום אחרי שעשן סמיך מילא את תא הנוסעים

גרטה תונבורג / צילום: Susana Vera, רויטרס

עם מי הסתבכה גרטה טונברג בדרכה הביתה לשבדיה?

הנערה השבדית שסייעה לשנות את דעת הקהל העולמית במאבק נגד ההתחממות הגלובלית ונבחרה לדמות השנה של מגזין "טיים" זכתה לנזיפה מלא אחרת מאשר הרכבת הגרמנית

בוריס ג’ונסון / צילום: רויטרס

הבחירות בבריטניה: 4 מסקנות בעקבות הניצחון המוחץ של ג'ונסון

ההפסד הצורב ביותר של מפלגת הלייבור מאז 1935 מראה שהציבור הבריטי דחה את הרפורמות הקיצוניות שקורבין הציע ● במה שונה ג'ונסון מתאצ'ר, והאם הוא יצליח לשמור על סקוטלנד וצפון אירלנד בממלכה? ● ניתוח "גלובס" לתוצאת הבחירות בבריטניה

משחק מחשב צבא / צלם יח"צ

הסודות מאחורי כלכלת משחקי המחשב. כן, יש דבר כזה

אתם צמודים לסמארטפון, מתוחים ומרוכזים בעוד משחק ממכר ● האם ידעתם שמאחורי החוויה המשחקית שלכם עומד כלכלן משחק? ● מדובר במתמטיקאי – כלכלן, מומחה בסטטיסטיקה, שמשתמש בכליו המקצועיים, כדי להפוך את המשחק למותח, מאתגר ובעיקר רווחי ● האזינו

יוני שסטוביץ ואיציק אברכהן / צילום: רפי דלויה

הקרב על הבושם: BE של שופרסל תייבא מותגים של המתחרה שסטוביץ

רשת הפארם Be, מקבוצת שופרסל, תחל לשווק את מותגי הבישום CK, נרסיסו, מון בלאן ואברקרומבי • מבחינת שסטוביץ מדובר באובדן מכירות לרשת הפארם השנייה בגודלה

משה כחלון / צילום: איל יצהר

דווקא בשלהי כהונתו של כחלון "מחיר למשתכן" מציגה שיא במכירת דירות

בליל נתונים ממשלתיים שפורסמו היום מציג שיאי מכירות בתוכנית, קיצור משך הזמן לרכישת דירה ואת ממוצע ההנחות מול דירות "רגילות" • "גלובס" עושה סדר במספרים

הפגנה באמסטרדם למען המאבק בהתחממות כדור הארץ  / צילום: EVA PLEVIER, רויטרס

ללמוד מהולנד: כך מתכוננות הערים בארץ השפלה למשבר האקלים

הערים הסמוכות לים עלולות להתכסות במים אם מגמת ההתחממות הנוכחית תימשך ● לכן, אין זה מקרי שהן אלה שמקדמות בנייה ירוקה, תחבורה נקייה ופתרונות לניקוז מים