גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"שומרי הבית" לליצמן: "תקופת ההרצה של 'לוויתן' - סכנה לבריאות הציבור"

הבוקר פנתה ח"כ חיימוביץ' בשאילתה לסגן השר ליצמן בנושא היתר הפליטה לאסדת "לוויתן" בתקופת ההרצה, בה מתוכננים להיפלט לאוויר חומרים מזהמים בכמות הגדולה פי 2.5 מזה שיותר לאסדה לפלוט במשך שנת פעילות שלמה ● ליצמן: "לא מכיר את הנושא"

מאגר הגז הטבעי "לוויתן" / צילום: אלבטרוס
מאגר הגז הטבעי "לוויתן" / צילום: אלבטרוס

הבוקר (ד') הפנתה חברת הכנסת מיקי חיימוביץ' שאילתה לסגן שר הבריאות יעקב ליצמן בנוגע לסכנות הבריאותיות הנשקפות לציבור בתקופת ההרצה של אסדת לוויתן. "בהסתמך על פרסומי המשרד להגנת הסביבה, בתקופת ההרצה של האסדה, המקדימה את תחילת פעולתה השגרתית, מתוכננים להיפלט לאוויר בשני חלונות זמן בני 8 שעות כל אחד, חומרים אורגניים נדיפים לרבות מזהמים מסרטנים דוגמת בנזן, בכמות הגדולה פי 2.5 מזה שיותר לאסדה לפלוט בשגרה במשך שנת פעילות שלמה", אמרה חיימוביץ', וביקשה לדעת כיצד פועל בנושא משרד הבריאות. ואולם, כשניגש סגן השר ליצמן לענות, הוא טען כי איננו מכיר את הנושא וביקש להשיב לח"כ חיימוביץ' בכתב בהמשך.

עמותת "שומרי הבית" פנתה השבוע במכתב לסגן שר הבריאות יעקב ליצמן, וביקשה ממנו לפעול בדחיפות למען בריאות הציבור, על רקע הסכנה הבריאותית העלולה להיווצר בתקופת ההרצה של אסדת לוויתן. בפנייתם לליצמן מציינים שומרי הבית כי לא יושם מודל המדמה את התפשטות המזהמים באוויר בתקופה זו, לא שוחרר לציבור מידע רלוונטי לצורך היערכותו או לוחות זמנים מדויקים להרצה ולא נבחנה כלל ההשפעה על בריאות הציבור כתוצאה מפעילות חריגה עד למאוד בהיקף וריכוזי הזיהום שלה.

יו"ר עמותת "שומרי הבית", יוני ספיר, ביקש מליצמן לפעול מיד ולהתערב בסוגיה, "מכיוון שמדובר בדיני נפשות", ולבחון לעומקן את ההשלכות הבריאותיות על האוכלוסייה עוד טרם תחילת תקופת ההרצה של האסדה. עוד טענו שומרי הבית כי "נובל אנרג'י מתנגדת, לכל אורך הדרך, לניטור זיהום אוויר רציף על וסביב האסדה". ואולם, המשרד להגנת הסביבה כלל לא דרש מנובל אנרג'י לבצע ניטור רציף של חלק מהמזהמים על האסדה. בנוסף, המשרד להגנת הסביבה טען כי "במהלך בדיקת הבקשה הראשונה להיתר הפליטה, נמצא כי במספר מקרים נמסר על-ידי חברת נובל אנרג'י מידע לא מדויק ולא מלא באשר למספר רכיבי הציוד; עמידת הרכיבים בדרישות הטכניקה הזמינה הטובה ביותר (BAT) פורקי לחץ בחירום שלא דווחו ועוד. המשרד יבחן את האפשרויות העומדות לרשותו במישור האכיפתי בהיבט זה, במקביל לפיקוח השוטף על העמידה בהיתר. במסגרת בדיקותיו, המשרד איתר את מסירת המידע הלא מהימן, דרש את תיקונו והטמעתו בהיתר, ואף דחה את בקשת ההיתר המקורית של נובל".

נקודה נוספת העולה ממכתבם של 'שומרי הבית', היא כי למרות הסיכון הבריאותי לו יחשפו אזרחי ישראל, חלק נכבד מהגז שיופק על ידי אסדת לוויתן בעתיד הנראה לעין, מיועד לצורך יצוא, וכך נוצר מצב שבו תושבי ישראל ישלמו בסיכון בריאותי עבור הפקת תועלת שאין הם מרוויחים ממנה, וכן ממצב זה עולה סימן שאלה מוסרי.

בחודש שעבר פורסם בכתב-העת המדעי היוקרתי "Environmental Impact Assessment Review" מחקר בו טענו החוקרים כי הערכת ההשפעה הסביבתית שסיפקה נובל אנרג'י בנוגע לאסדת הגז לוויתן היא "הערכת חסר גסה" של כמות פליטת החומרים המזהמים לאוויר של ישראל, מכילה "שורה של פגמים", מתבססת על מודלים "פשטניים מדי" וצריכה להתבצע בצורה מקצועית יותר. את המחקר ערכו פרופ' דויד ברודאי מהפקולטה להנדסה בטכניון, פרופ' אורי דיין מהמחלקה לגאוגרפיה באוניברסיטה העברית, פרופ' עינת אהרונוב מהמכון למדעי כדור הארץ בעברית, הפיזיקאי ד"ר מייק אדל והמידען דרור לאופר.

המחקר מציג השוואה של 42 אסדות מהמדינות המתקדמות ביותר בתחום ברגולציה, טכנולוגיה ועוד, תוך התייחסות גם לקשר בין תפוקה לפליטה, בהשוואה לאסדת לוויתן. החוקרים מצאו כי הערכת ההשפעה הסביבתית של נובל אנרג'י התבססה על פליטות קבועות, שגרתיות, ולא התייחסה לפליטות החורגות מגדר הרגיל כמו במצבים של הצטברות לחץ במכלי אחסנת הגז או במקרים של תקלות. על פי החוקרים, החברה גם לא הביאה בחשבון כי ריכוז גדול יותר של מזהמים ייפלט מהאסדה בכיוון הרוח או כי במזג אוויר קר המזהמים עשויים להצטבר באזורים הנמוכים של מישור חוף הכרמל הסמוכים לאסדה.

"הממצא העיקרי הוא מדאיג, לאור הקרבה של אסדת לוויתן לריכוזי האוכלוסייה, ולדעתנו מהווה עילה לדרישה להערכה מחודשת של הסיכונים הסביבתיים והבריאותיים הקשורים לתוכנית הנוכחית של הקמת אסדת הזיקוק של לוויתן בקרבת החוף", אומרת פרופ' עינת אהרונוב, ראש תוכנית הגיאולוגיה של נפט וגז במכון למדעי כדוה"א באוניברסיטה העברית וממבצעי המחקר. ד"ר סיניה נתניהו, המדענית הראשית לשעבר של המשרד להגנת הסביבה, הגיבה אף היא לעולה מן הדברים; "הממצאים מטרידים מאוד. הם משקפים העדר יכולת מקצועית מספיקה במשרד להגנת הסביבה בתחום תעשיית הפקת גז ונפט. מדינת ישראל החליטה להסתמך על גז טבעי עבור 80% מייצור החשמל במדינה לפחות עד 2030 וכנראה הרבה מעבר לכך, לכן, רצוי שהמשרד להגנת הסביבה ישכור אנשי מקצוע מיומנים ומנוסים ויקים אגף מקצועי ייעודי לנושא אנרגיה ימית".

משק האנרגיה הישראלי אכן מתבסס על הגז הטבעי, שהינו דלק מאובן מזהם, לאורך שנים קדימה. הגז מזהם אמנם פחות מפחם, אך הוא אמור להוות 'שלב ביניים' בלבד, בדרך לשימוש באנרגיות מתחדשות דוגמת פאנלים סולריים. עולה החשש כי פיתוח חסר תקדים של מאגרי ותשתיות גז, יבלום את המעבר לאנרגיות מתחדשות, ויותיר את משק האנרגיה הישראלי להתבסס על אנרגיה לא נקיה שבעולם מבינים כי יש להחליף בכדי להיאבק בהחרפת משבר האקלים. "גז מסוכן לסביבה, לאדם ולמשבר האקלים ואחראי כיום ליותר מרבע מההתחממות הגלובלית, בהיותו של המתאן גז חממה חזק פי 86 מפחמן דו-חמצני, במדידות לאורך 20 שנה", אומר יוני ספיר. "המשרד להגנת הסביבה מודד את פערי הזיהום לאוויר בין גז לפחם רק בתחנת הכוח והדבר שגוי ומטעה. ישנם זיהומים אדירים לאורך כל שרשרת האספקה של הגז ונגזרותיו - קידוח, הפרדה למרכיבים על גבי האסדה, הובלה, אחסון, שריפה בתחנות הכוח וזיקוק תוצרי הלוואי הנוזליים הרעילים בבתי הזיקוק. השימוש בגז ובניית מתקני גז נוספים מנציחים את השימוש בדלקים פוסיליים בישראל לעשרות שנים קדימה ומונעים את המעבר המואץ הנדרש ואף הכרחי לשימוש באנרגיה מתחדשת ואגירתה. משבר האקלים החריף פוקד את העולם, כאשר ישראל ממוקמת באזור שעתיד להיות מושפע ממנו יותר מכל. חובה עלינו לדאוג למרחב תומך חיים עבורנו ועבור הדורות הבאים".

אגב כך, בימים אלה מקדמים בקליפורניה וברחבי ארה"ב איסור לחיבור של מבנים חדשים לגז, כדי להפחית את פליטות גזי החממה, והיום התקבלה בותמ"ל התנגדות "אדם טבע ודין" להקמת תחנות גזיות קטנות בכפר סירקין. בהתנגדותם נכתב: "הגז איננו אנרגיה נקייה, אלא דלק פוסילי שיוצר פליטות של זיהום אוויר וגזי חממה", וכי הקמת תחנות דוגמת זו שבלם הותמ"ל, "פוגעת בהתחייבויות בינלאומיות של מדינת ישראל כשתחנות הכוח באות על חשבון אנרגיות מתחדשות".

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה: "כמקובל בעת הפעלת מתקן חדש, תתקיים תקופת הרצה לאסדת לוויתן, שתהיה מוגבלת בזמן. עבור הפעילויות באסדה בתקופת זו יינתנו הנחיות ודרישות נפרדות במסגרת תוכנית הרצה שתוגש לבחינה ואישור הממונה, כחלק מתנאי היתר הפליטה וכתנאי לתחילת תקופת ההרצה. יצוין, כי תוכנית ההרצה שהוגשה למשרד לא אושרה בשלב זה, ונובל נדרשה לבצע תיקונים ושינויים מהותיים. ללא תוכנית הרצה מאושרת וללא הקמה והפעלה של תחנות ניטור אוויר סביבתי בהתאם להוראת הממונה ובהתאם לתנאי היתר הפליטה, לא תותר הפעלה של המתקן.

"עיקרי תוכנית ההרצה יכללו: לוחות זמנים מפורטים על התוכנית; תוכנית לניהול סיכונים; פירוט השפעת הפליטות על קו החוף; מועדים קריטיים ועוד. בכוונת המשרד לבצע פיקוח, ניטור ובקרה הדוקים במהלך תקופה זו, שתימשך כחודשיים. במהלך תקופה זו, לפי הצהרת נובל, ייפלטו 49 טון NMVOC (תרכובות אורגניות נדיפות למעט מתאן), במהלך שני פרקי זמן של 8 שעות. המשרד חייב את בעל מקור הפליטה לפרסם באופן ברור את השלבים השונים בתוכנית זו, ולעדכן את הציבור".

מנובל אנרג'י נמסר: "פרויקט פיתוח לוויתן נתון לפיקוח מחמיר על ידי כל הגופים הרלוונטיים ונובל אנרג'י פועלת בהתאם לחוק ולתקנות הרלוונטיות ובהתאם להיתרים שהוענקו לה. לעניין ScienceDirect, מדובר על עבודה המבוססת על הנחות שגויות או שאינן רלוונטיות לאופן הפעילות הנוכחית של נובל אנרג'י בישראל. לדוגמה, הכותבים התבססו על גובה הפליטות מאסדת תמר כאשר המערכת בלוויתן בנויה בצורה שונה לחלוטין. יתרה מכך, בעקבות פרויקט שהושלם בתחילת 2019 באסדת תמר הופחתו הפליטות ממערכות ה TEG וה - MEG מהאסדה ב- 99%, עוד מתחת לכמות הפליטות שנחזתה במקור. יצוין עוד כי לא נעשתה פניה מקצועית לנובל אנרג׳י מטעם המגזין לאימות המידע בעבודה טרם פרסומה. אסדת לוויתן לא תפגע באיכות האוויר ביבשה, והגז הטבעי שיזרום מהמאגר עד לסוף שנת 2019 יאפשר להביא להפחתה משמעותית נוספת בזיהום האוויר בישראל ולשיפור הבריאות של כולנו".

עוד כתבות

ח. מר: במקום נופש באיים הקריביים - חילוט ערבות והפסד כבד

ח. מר שבשליטת קרן פימי של ישי דוידי ממשיכה לסבול מתוצאות כספיות חלשות, והפסדיה ברבעון השלישי של השנה גדלו כמעט פי שלושה והגיעו לכ-35 מיליון שקל ● ההפסד הרבעוני במגזר הגלובל הצטבר ליותר מ-14 מיליון שקל, לעומת רווח מגזרי של כ-7 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד

פרויקט מחיר למשתכן ביבנה / צילום: אייל פישר

הממשלה אישרה: תוכנית מחיר למשתכן תוארך גם ל-2020

זאת בשתי פעימות: בפעימה הראשונה יימשך שיווק הדירות במסגרת התוכנית עד ליוני 2020; לאחר מכן, בכפוף למקור תקציבי ובאישור הממשלה, התוכנית תימשך עד לסוף 2020 ● כיוון שמדובר בממשלת מעבר, ההחלטה טעונה בחינה של היועמ"ש

נתניהו וריבלין / צילומים: איל יצהר ורויטרס

המתווה שלא היה: איך הפיל הליכוד על ריבלין הצעה לרוטציה

במערכת הפוליטית שוב עולות הקריאות לכבד את "מתווה הנשיא", וחוזרת המנטרה: שנה-שנתיים-שנה • אלא שריבלין מעולם לא הזכיר רוטציה ולא הציע שנתניהו ישוב לשנת הכהונה הרביעית • כיצד נולד הספין, איך הוא התגלגל, ואיך נראית רוטציה אמיתית? ● המשרוקית של גלובס

תיירות מוסלמיות / צילום: רויטרס

מי הוא הישראלי שעומד מאחורי קמפיין פייסבוק לשנאת מוסלמים?

תחקיר של העיתון הבריטי "גרדיאן" חשף מעורבות של ישראלים בקמפיין נגד שמאלנים ומוסלמים, לרבות אחד אריאל אלקאראס, "תכשיטאי" מלוד (שמכחיש כל קשר לקמפיין) ● אך חשיפות קודמות מצביעות על מאמצים לקידום גזענות מזה שנים

אבי ברזילי, מנכ"ל אפריקה נכסים / צילום: אירנה קוסטינסקי

ביג מגדילה את ההימור על אפי נכסים: רכשה מניות נוספות של חברת הנדל"ן המניב ביותר מ-400 מיליון שקל

בעקבות ההשקעה, שבוצעה במסגרת הנפקת מניות, הגדילה ביג את שיעור החזקתה באפי נכסים, המתנהלת ללא גרעין שליטה, ל-20% בהשקעה כוללת של 725 מיליון שקל ● מגה אור, המחזיקה ב-13% ממניות אפי נכסים, שמרה על חלקה בהשקעה של 83 מיליון שקל

נפגעי הקורקינטים - סופ"ש 6-7 בדצמבר

הסופש באיכילוב: 16 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

עם הפנים ל–2030 / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

עם הפנים ל-2030: מה יאפיין את המגמות בשוק הדיור בשנים הקרובות

אחרי שנה בלי ממשלה קבועה, הביקוש לדירות המשיך לעלות, וההיצע לא גדל מספיק ● הריבית הנמוכה מתדלקת עוד ועוד את הביקושים, ונראה שרק ב-2021 יוצגו תוכניות חדשות שיוכלו להשפיע על שוק הדיור

גל סטאל, יו"ר ובעלים באנטרופי / צילום: יונתן בלום, גלובס

אנטרופי ממליצה לדירקטוריון לאומי על דירקטור בבזק לשעבר שתמך בעסקת בזק-yes

מדוח של אנטרופי לקראת האסיפה הכללית של בנק לאומי בעוד כשבועיים, שהגיע לידי "גלובס", עולה כי יצחק (איציק) אילדמן זוכה לתמיכתה של חברת הייעוץ לכהונה נוספת כדירקטור חיצוני בבנק

פטיש דין משפט גזר דין עתירה דין וחשבון / צלם: פוטוס טו גו

עתירה: התקציב לשיקום שורדות זנות לא נוצל – ועלול לרדת לטמיון

המטה למאבק בסחר בנשים ובזנות עתר לבית המשפט נגד משרדי הרווחה והאוצר, בטענה שהכסף המוקצה עבור שיקום נשים בזנות לא הגיע ליעדו, ועשוי לשוב לקופת האוצר עם תום השנה ● בית המשפט הורה למדינה לנמק בתוך שבוע מדוע לא נעשה שימוש בתקציב

שריפה בשמן תעשייה בנמל חיפה/ צילום: אילן מלסטר , המשרד להגנת הסביבה

ממש ברגע האחרון: ה"הפתעות" שהחביאו ח. מר טלרד, אחים יעקובי ושמן תעשיות

השריפה בחוף שמן בחיפה הסבה לחברה שמן נזק של יותר מ-10 מיליון שקל ● פרויקט של ח. מר באיים הקריביים שלא הושלם בזמן עלה לחברה בהפסדים ● צמצום פעילות התקשורת של חברת טלדר בארה"ב גבה מחירת ענק בדוחות, ואילו בקבוצת אחים יעקובי הניסיון לשקם את חברת אורתם סהר נגמר בהסדר חוב

האחים יעקובי / צילום: אריק סולטן

אחים יעקובי: הניסיון לשקם את אורתם סהר הוביל להסדר חוב נוסף בחברה הבת

בדוחות של יעקובי לרבעון השלישי, החברה מחקה את יתרת השקעתה באורתם סהר בהיקף של כ-7 מיליון שקל וכן רשמה הפרשות של יותר מ-12 מיליון שקל בגין ערבויות שהעמידה "למזמיני עבודות ולספקים של אורתם סהר" ● אלה גררו את יעקובי להפסד רבעוני של 28 מיליון שקל

עמוס לוזון / צילום: איל יצהר

"לא שוכנעתי כי קיים סיכוי כלשהו לשיקומה של דורי בנייה"

כך כתבה היום השופטת איריס לושי-עבודי, לצד החלטתה להוציא צו לפתיחת הליכים לחברת דורי בנייה ● עם זאת, לא נסתם הגולל המשפטי על האפשרות לשיקום החברה

מוטי אלמליח מנכ"ל טלרד הנכנס / צילום: ורדי כהנא

טלרד: צמצום פעילות התקשורת בארה"ב גבה מחיקת ענק בדוחות

גם ברבעון השלישי הפסדי החברה ממשיכים להיערם, ואחד הגורמים הבולטים שהעיבו על התוצאות היו ירידות ערך בהיקף כ-9 מיליון דולר, שנרשמו בגין שירותי תקשורת אלחוטית בפס רחב (BWA) שהיא מספקת בארה"ב

הנחה בארנונה? רק בפינוי בינוי / עיצוב: טלי בוגדנובסקי, צילום: יח"צ

ההכנסות מארנונה ברשויות המקומיות צפויות לצמוח בשנת 2020

הסיבה לגידול הצפוי בהכנסות של הרשויות המקומיות מארנונה, היא נוסחת העדכון של משרדי הפנים והאוצר שלפיה המס המוניציפלי יעלה החל משנת 2020 ב-2.58%

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החוץ האמריקאי מייק פומפיאו / צילום: ג'ים יאנג, רויטרס

מלחמת גרסאות עם וושינגטון: סיפוח הבקעה עלה או לא עלה בשיחה עם פומפיאו?

ראש מחלקת המזרח התיכון בבית הלבן נשאל על כך ביום שישי במסגרת תדרוך עיתונאים בוושינגטון, והכחשתו הייתה גורפת ● למרות זאת, נתניהו מתעקש היום: "והעליתי את הנושא בפני פומפיאו, ואני מתכוון להעלותו בפני ממשל טראמפ"

מודעה לשירותי ליווי בפייסבוק / צילום: צילום מסך

כובע צמר לתינוק, מצעים למיטה וזנות: בניגוד ולמרות החוק - פייסבוק מפרסמת שירותי ליווי

בימים האחרונים קודם בפייסבוק פוסט בתשלום תחת הכותרת "נערות ליווי במרכז", שמפנה לוואטסאפ המעביר לאתר ייעודי ולצ'ט בטלגרם שמבטיח היכרויות, דיסקרטיות ושירות מהיר

אודי אדירי/ צילום: דוד פרץ

ישראל מתנגדת לפיתוח מאגר הגז אפרודיטה בקפריסין

המהלך הישראלי מסכל למעשה את האפשרות שהמאגר יפותח ללא הסכם בין המדינות, כך לפחות טוענים בשותפות 'ישי' המחזיקה בזכויות על החלק הישראלי של המאגר

סטודנטים מהמכללה האקדמית כנרת בסיור בתחנת הכוח אורות רבין / צילום: ראמי אבוריש

מי יתחזק את הרכבת הקלה? המסלול שמהנדסי חשמל בורחים ממנו

בשנים הקרובות ישראל תזדקק להרבה מהנדסי חשמל המתמחים במערכות הספק, כדי לקדם מעבר לכלי תחבורה חשמליים וייצור חשמל פרטי, אבל רק סטודנטים מעטים בוחרים במסלול הזה, ויש מחסור במרצים ● במשרדי הממשלה נערכים ליום בו המהנדסים, עולי בריה"מ לשעבר, יפרשו

מתחם בית הפסנתר של קבוצת ניצן גרופ / הדמיה: Evolve Media

אלקטרה בנייה נבחרה לבנות את פרוייקט "בית הפסנתר" בתל אביב

החברה תבנה עבור קבוצת ניצן גרופ את פרויקט "בית הפסנתר" בפינת הרחובות אלנבי ואחד העם בתל אביב בהשקעה כוללת של כ-120 מיליון שקל

שריפה בשמן תעשייה בנמל חיפה/ צילום: אילן מלסטר , המשרד להגנת הסביבה

שמן תעשיות: השריפה בחוף שמן הותירה הפסד של יותר מ-10 מיליון שקל

את הרבעון השלישי של השנה סיכמה שמן, העוסקת בייצור ושיווק של שמנים, בהפסד של 8.5 מיליון שקל ● זאת בעקבות הוצאה חד-פעמית של יותר מ-10 מיליון שקל בקשר לשריפה