גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הקרב על האימפיצ'מנט: לא רק טראמפ על הכוונת אלא גם הטראמפיזם

הרפובליקאים הודפים ההאשמות נגד טראמפ ● השגריר בפועל של ארה"ב באוקראינה: טראמפ ייחס חשיבות רבה יותר לחקירה נגד ג'ו ביידן ובנו מאשר לאוקראינה כולה ● טראמפ מצייץ: "הדמוקרטים מנסים לבלום אותי; אני לא אתן להם" ● פרשנות

דונלד טראמפ / צילום: Jonathan Ernst, רויטרס
דונלד טראמפ / צילום: Jonathan Ernst, רויטרס

 

שלב השימועים הפומביים בתהליך האימפיצ'מנט בבית-הנבחרים החל אתמול (ד'), וכצפוי, השימוע הראשון נהפך, כבר בדקתו הראשונה, לקרב מר על נראטיבים. לא קשה לנחש שזה יהיה אופיים של השימועים הבאים. העולם כולו עד למלחמה העזה שמתנהלת בוושינגטון - לא רק על גורלה של נשיאות טראמפ אלא גם על דעת הקהל האמריקאית.

הדמוקרטים חותרים לא רק להדחת טראמפ באמצע כהונתו, או, למצער, למזעור סיכוייו בבחירות ב-2020, אלא גם למיגור מוחלט של הטראמפיזם, שיטת ממשל שרומסת, לדעתם, את שלטון החוק ומקנה לזרוע המבצעת סמכויות של מלכות.

בשימוע הראשון ניסו המחוקקים הדמוקרטים לקדם את המסר שמהווה בסיס לכל מיזם האימפיצ'מנט: דונלד טראמפ ניצל לרעה את סמכויותיו הנשיאותיות וניסה לסחוט ממנהיג מדינה זרה, אוקראינה, הצהרה פומבית שאוקראינה תחקור את ג'ו ביידן ואת בנו, האנטר, שכיהן כדירקטור בחברת גז אוקראינית בתקופה שבה כיהן אביו כסגן נשיא ארה"ב. הדמוקרטים טוענים שטראמפ זמם להתבקש בחיים הפוליטים של ביידן, שעשוי להתמודד נגדו ב-2020.

אחד מאמצעי הסחיטה היה עיכוב במתן סיוע צבאי לאוקראינה, בעיצומה של מלחמתה נגד רוסיה, אומרים הדמוקרטים. לטענתם, החלטת טראמפ לעכב את הסיוע פגעה באינטרס הלאומי של ארה"ב, ששואפת לצרף את אוקראינה למשפחת אומות המערב, ושירתה את האינטרסים של ולדימיר פוטין.

המחוקקים הרפובליקאים דחו בזעם את הנראטיב הזה. הם דחפו את המסר שאוקראינה היתה - ועודה - מדינה מושחתת ושחובתו של טראמפ היתה לקדם את עקירת השחיתות שם בכל אמצעי שעומד לרשותו.

לדבריהם, העובדה שהאנטר ביידן נבחר לכהן כדירקטור בחברה אוקראינית, למרות שאינו שולט ברוסית או באוקראינית ושאין לו ידע מומחי בנושאי אנרגיה, היא חלק בלתי נפרד ממארג השחיתות באוקראינה ולפיכך הוא משמש מטרה ראויה לחקירה, כפי שדרש טראמפ. קן הגנה זה עולה בקנה אחד עם קביעת טראמפ, ששיחתו עם נשיא אוקראינה, וולידמיר זלנסקי, שבה הוא ביקש מזלנסקי "טובה", היתה שיחה "מושלמת".

יתר על כן, הרפובליקאים טוענים, שטראמפ עשה למען אוקראינה הרבה יותר מאשר ברק אובמה. בה בעת, ניסו צירים רפובליקאים לערער את אמינות העדים - שני דיפלומטים מקצועיים - וטענו שהשניים מעולם לא דיברו עם טראמפ ושכל קביעותיהם מבוססות על עדויות שמיעה בדרגה השניה והשלישית.

במאמץ להפנות את אור הזרקורים מהשימוע בקונגרס - ששודר בכל רשתות הטלוויזיה - העלה טראמפ לחשבון הטוויטר שלו סרטון שבו הוא מציג את עצמו כקורבן של קמפיין דמוקרטי נגדו: "הדמוקרטים מנסים לבלום אותי מפני שאני נאבק למענכם (אזרחי ארה"ב), אבל אני לא אתן להם".

"(תהליך האימפיצ'מנט) הוא ההונאה הגדולה ביותר בתולדות הפוליטיקה האמריקאית", הוא אומר. "הם רוצים לקחת מכם את כלי הנשק שלכם, את ביטוח הבריאות שלכם, את זכות ההצבעה שלכם, את החירות שלכם, את השופטים שלכם - הם רוצים לקחת מכם הכל".

קו הגנה נוסף של מחנה טראמפ היה: זה משעמם! דוברת הבית הלבן, סטפאני גרישאם, צייצה אמש: "חקירת הכזבים הזו לא רק משעממת אלא היא גם בזבוז קולוסאלי של כספי משלמי המיסים וזמנם. אני לא יודעת איך אתם, אבל אני לא יכולתי להישאר ערה ולשמוע את כל המלל הזה". טראמפ, אגב, טען שלא טרח לראות את השימוע אם כי בחשבון הטוויטר שלו אותרו לפחות עשר הערות על העדויות שנשמעו שם.

את הטון במושב אתמול קבעו כבר הצהרות הפתיחה. הציר הדמוקרטי אדם שיף ("שיף הקטן" בעגה של טראמפ), יו"ר ועדת המודיעין ומנהל פרוייקט האימפיצ'מנט, תיאר את המזימה ה"דוחה" של טראמפ ובעלי בריתו להשתמש בחבילת הסיוע הצבאי (שזכתה באישור הקונגרס) כדי ללחוץ על נשיא אוקראינה, וולידימיר זלנסקי, שיכריז בפומבי על חקירה נגד הביידנים.

"האם זה מה שהאמריקאים מצפים עתה מנשיאם?" - הוא שאל. "אם זו אינה התנהלות שמצדיקה אימפיצ'מנט, אז מה כן"?

הציר דווין ניונז, הרפובליקאי הבכיר בוועדה, תקף בזעם את עצם תהליך האימפיצ'פנט וטען שמדובר ב"מיזם חד-צדדי מחריד". הוא אמר, כי את העוולות האמיתיות חוללה "הביורוקרטיה מלאת הזעם" בוושינגטון שמתעבת את מדיניות "אמריקה תחילה" של טראמפ, את סלידתו מרעיון סיוע החוץ בכלל ואת החלטתו לפטר את שגרירת ארה"ב באוקראינה. לנשיא יש זכות מוחלטת לפטר כל עובד פדרלי בלי לתת נימוק, טען ניונז.

אחרי ההצהרות הבומבסטיות, העדויות שנשמעו אתמול דיברו בעד עצמן. וויליאם טיילור, השגריר האמריקאי בפועל בקייב, הצהיר בעדותו, כי שמע מפי בעל בריתו של טראמפ שהנשיא מייחס חשיבות רבה יותר לחקירת הביידנים מאשר לטובת אוקראינה.

לדברי טיילור, סיפר לו אחד מעוזריו על שיחת טלפון של טראמפ עם גורדון סונדלנד, שגריר ארה"ב לאיחוד האירופי. העוזר, ששמע את השיחה, סיפר כי טראמפ שאל את סונדלנד מה עלה בגורל החקירות של הביידנים. סונדלנד השיב, כי האוקראינים מוכנים להתקדם בנושא.

מה דעתו של טראמפ על אוקראינה? - שאל העוזר את סונדלנד לאחר סיום השיחה עם טראמפ. סונדלנד השיב: "לטראמפ אכפת יותר מהביידנים מאשר מאוקראינה". כך, לדברי השגריר טיילור, שקיבל דיווח מעוזרו על השיחה.

טיילור דיבר בעדותו על שני הערוצים המקבילים שבהם התנהלה מדיניות ארה"ב כלפי אוקראינה - הערוץ הרשמי, שהיה כפוף למשרד-החוץ, והערוץ הפרטי של טראמפ בניהולו של רודי ג׳וליאני, פרקליטו האישי של הנשיא, שניסה לסחוט מאוקראינה סיוע למסע הבחירות של טראמפ.

העד השני, ג'ורג' קנט, סגן עוזר שר-החוץ לענייני אירופה ואירו-אסיה אמר, כי מאמצי ג'וליאני לדחוף לחקירת הביידנים היו "קמפיין של שקרים" וכי ג'וליאני הביא למעשה להדחת השגרירה האמריקאית בקייב, מארי ייבאנוביץ', שלא שיתפה פעולה עם ג'וליאני ובעלי בריתו האוקראינים. קנט דחה בתוקף את מאמצי טראמפ להשיק "חקירות סלקטיביות של אזרחים אמריקאים במדינות זרות כדי להפיק רווחים פוליטיים".

צריך להבין, שמטרת השימועים הפתוחים אינה רק לשפד את הנשיא (מבחינת הדמוקרטים) או לשפד את מוקיעיו (מבחינת הרפובליקאים), אלא גם לרכוש את אמון הבוחרים. לאחר הכל, הבחירות לנשיאות כבר מסתמנות באופק. מי שינצח במאבק על דעת הקהל בתהליך האימפיצ'מנט, מגדיל את סיכוייו לנצח בנובמבר 2020. אך טבעי הוא, אפוא, שהדמוקרטים מנסים עתה להדביק לטראמפ כל רבב אפשרי.

וכך, הציר הדמוקרטי אדם שיף, יו"ר ועדת המודיעין של בית-הנבחרים, שמנהל את פרוייקט האימפיצ'מנט, טוען שיש בסיס לטיעון שטראמפ אשם ב"שוחד". כדבריו, בראיון ל-NPR: "האופן שבו הבינו האבות המייסדים (ומנסחי החוקה) את המונח 'שוחד' שונה מהאופן שבו אנו מבינים את המונח הזה. הם נתנו למונח הזה משמעות הרבה יותר רחבה - הפרת אמון הציבור במקרים שבהם מציע נשיא נקיטת פעולות ממלכתיות בתמורה לקבלת טובת הנאה פוליטית או אישית, שאינה עולה בקנה אחד עם האינטרס הלאומי".

כדי להוכיח שוחד, אומר שיף, צריך להראות שהנשיא ביקש לקבל משהו "בעל ערך". הוא גורס, ש"הטענות הבסיסיות נגד טראמפ הן שהוא ניסה לגייס התערבות זרה בבחירות בארה"ב; שהוא ניסה להתנות ביצוע של פעולות ממלכתיות (למשל מתן סיוע לאוקראינה כדי לעזור לה במלחמה נגד רוסיה, או פגישה עם נשיא אוקראינה) בקבלת טובות הנאה פוליטיות לקידום קמפיין הבחירות שלו".

גם אם הסנט יחליט לדחות את כתב האישום שיגיש לו בית-הנבחרים - ואין ספק שכתב האישום אכן יוגש - הכתם הזה יפגע בסיכויי טראמפ בבחירות לנשיאות ב-2020. ביל קלינטון אמנם נבחר פעם שניה למרות שבית-הנבחרים הגיש נגדו כתב אישום (הוא זוכה בסנט), אך ביל קלינטון היה נשיא פופולרי. שיעור התמיכה בטראמפ אינו מצליח לעלות מעל רף 43%.

עוד כתבות

עם הפנים ל–2030 / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

עם הפנים ל-2030: מה יאפיין את המגמות בשוק הדיור בשנים הקרובות

אחרי שנה בלי ממשלה קבועה, הביקוש לדירות המשיך לעלות, וההיצע לא גדל מספיק ● הריבית הנמוכה מתדלקת עוד ועוד את הביקושים, ונראה שרק ב-2021 יוצגו תוכניות חדשות שיוכלו להשפיע על שוק הדיור

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החוץ האמריקאי מייק פומפיאו / צילום: ג'ים יאנג, רויטרס

מלחמת גרסאות עם וושינגטון: סיפוח הבקעה עלה או לא עלה בשיחה עם פומפיאו?

ראש מחלקת המזרח התיכון בבית הלבן נשאל על כך ביום שישי במסגרת תדרוך עיתונאים בוושינגטון, והכחשתו הייתה גורפת ● למרות זאת, נתניהו מתעקש היום: "והעליתי את הנושא בפני פומפיאו, ואני מתכוון להעלותו בפני ממשל טראמפ"

רשימת כחול לבן לכנסת. אשכנזי, לפיד, גנץ, ויעלון / צילון: כדיה לוי

מאמצים של הרגע האחרון למניעת בחירות שלישיות והקמת ממשלת אחדות

יעיקר המאבק מתנהל בשתי גזרות, פנימה בקוקפיט של כחול לבן, שם יאיר לפיד מתנגד לכל פשרה עם ראש הממשלה ומנגד, גישתו החיובית של גבי אשכנזי ● הגזרה שנייה - סירובו של ראש הממשלה להתחייב כי לא ינסה לקבל חסינות מן הכנסת ● פרשנות

גיל אגמון / צילום: איל יצהר

גיל אגמון רוכש מקבוצת דלק עוד 7.5% ממניות דלק רכב בפרמיה של 20% על מחיר השוק

העסקה, בהיקף של 135 מיליון שקל, היא שלב נוסף של קבוצת דלק למכירת החזקות שאינן בתחום האנרגיה ● המניה הגיבה בזינוק של 15%, ובסך הכל עלתה בחודש האחרון בכ-40%

מדף של מוצרי תנובה/  צלם:תמר מצפי

חגיגת קניות בנובמבר? לא לשוק המזון: קיטון של מעל 100 מיליון ש' במכירות

אף שרשתות המזון הצטרפו למבצעים של חודש נובמבר, ענף מוצרי הצריכה רשם ירידה של 2.7% ביחס לחודש המקביל בשנה שעברה

דונלד טראמפ ובוריס ג'ונסון בפסגת G& / צילום: ארין שאף, רויטרס

חמישה דברים שאתם חייבים להתייחס אליהם לפני ששבוע המסחר מתחיל

תאריך הטלת המכסים של ארה"ב על סין מתקרב בצעדי ענק ● הפד צפוי להכריז על גובה הריבית בעוד הציפיות להפחתתה מתרחקות ● הבריטים שוב ילכו לקלפיות ● והאם בנק ישראל ימשיך להתערב בשוק המט"ח? ● התחזית השבועית של "גלובס"

מנכ"ל תנובה, אייל מליס

תנובה מסמנת מנועי צמיחה חדשים: בוחנת כניסה לתחום האוכל המוכן

חברת המזון הגדולה בישראל בוחנת הקמת מערך ייצור למזון מוכן בוואקום המיועד לשוק המקצועי ● גובה ההשקעה בקווי הייצור מוערכת בעשרות מיליוני שקלים וצפויה להביא לחברה תוספת מכירות של 150 מיליון שקל בשנה

סטודנטים מהמכללה האקדמית כנרת בסיור בתחנת הכוח אורות רבין / צילום: ראמי אבוריש

מי יתחזק את הרכבת הקלה? המסלול שמהנדסי חשמל בורחים ממנו

בשנים הקרובות ישראל תזדקק להרבה מהנדסי חשמל המתמחים במערכות הספק, כדי לקדם מעבר לכלי תחבורה חשמליים וייצור חשמל פרטי, אבל רק סטודנטים מעטים בוחרים במסלול הזה, ויש מחסור במרצים ● במשרדי הממשלה נערכים ליום בו המהנדסים, עולי בריה"מ לשעבר, יפרשו

מודעה לשירותי ליווי בפייסבוק / צילום: צילום מסך

כובע צמר לתינוק, מצעים למיטה וזנות: בניגוד ולמרות החוק - פייסבוק מפרסמת שירותי ליווי

בימים האחרונים קודם בפייסבוק פוסט בתשלום תחת הכותרת "נערות ליווי במרכז", שמפנה לוואטסאפ המעביר לאתר ייעודי ולצ'ט בטלגרם שמבטיח היכרויות, דיסקרטיות ושירות מהיר

איציק בנבנישתי,/ צילום: תמר מצפי

מתיחות ביחסים בין פרטנר להוט סביב עתיד השותפות ברשת

פרטנר חוששת שהוט מנסה להתמזג עם סלקום והוט חוששת מאי הוודאות לגבי בעלי השליטה העתידיים בפרטנר

מחאה על תוכנית לצמצם הפנסיה של עובדי חברות ממשלתיות בצרפת / צילום: Jean-Paul Pelissier, רויטרס

נמשכות שביתות התחבורה בצרפת; ביום רביעי תוצג תוכנית הרפורמה בפנסיות

היום ומחר תצומצם תנועת הרכבות ברחבי צרפת בכ-85%, ובפריז 14 קווי מטרו מתוך 16 יהיו סגורים ● הרקע למחאה - הרפורמה המקיפה שמתכננת הממשלה בפנסיות של עובדי החברות הממשלתיות

תמר יסעור וצבי זיו  / צילום: תמר מצפי

תמר יסעור מונתה ליו"רית מעגל ידידי בת שבע

וגם: משה ברקת מחפש אקטוארים בצפון אמריקה

שריפה בשמן תעשייה בנמל חיפה/ צילום: אילן מלסטר , המשרד להגנת הסביבה

שמן תעשיות: השריפה בחוף שמן הותירה הפסד של יותר מ-10 מיליון שקל

את הרבעון השלישי של השנה סיכמה שמן, העוסקת בייצור ושיווק של שמנים, בהפסד של 8.5 מיליון שקל ● זאת בעקבות הוצאה חד-פעמית של יותר מ-10 מיליון שקל בקשר לשריפה

נתניהו וריבלין / צילומים: איל יצהר ורויטרס

המתווה שלא היה: איך הפיל הליכוד על ריבלין הצעה לרוטציה

במערכת הפוליטית שוב עולות הקריאות לכבד את "מתווה הנשיא", וחוזרת המנטרה: שנה-שנתיים-שנה • אלא שריבלין מעולם לא הזכיר רוטציה ולא הציע שנתניהו ישוב לשנת הכהונה הרביעית • כיצד נולד הספין, איך הוא התגלגל, ואיך נראית רוטציה אמיתית? ● המשרוקית של גלובס

הנחה בארנונה? רק בפינוי בינוי / עיצוב: טלי בוגדנובסקי, צילום: יח"צ

ההכנסות מארנונה ברשויות המקומיות צפויות לצמוח בשנת 2020

הסיבה לגידול הצפוי בהכנסות של הרשויות המקומיות מארנונה, היא נוסחת העדכון של משרדי הפנים והאוצר שלפיה המס המוניציפלי יעלה החל משנת 2020 ב-2.58%

אודי אדירי/ צילום: דוד פרץ

ישראל מתנגדת לפיתוח מאגר הגז אפרודיטה בקפריסין

המהלך הישראלי מסכל למעשה את האפשרות שהמאגר יפותח ללא הסכם בין המדינות, כך לפחות טוענים בשותפות 'ישי' המחזיקה בזכויות על החלק הישראלי של המאגר

שיווק על ידי משפיענים / אילוסטרציה: שאטרסטוק

מנהלי שיווק מצייצים בחרו: "ynet" האתר מועדף לפרסום במגזר הכללי, "גלובס" בכלכלי

כך עולה מסקר משותף של קבוצת הפייסבוק "מנהלי שיווק מצייצים" וחברת המחקר Segmanta ● "גלובס" מוביל בהעדפה של המפרסמים לפרסום מתוך כלל האתרים הכלכליים: 25.9% ממשתתפי הסקר ציינו כי יפרסמו בו בשנה הבאה

מריו קופל פרופיל / צילום: אילן בשור

ארזים זכתה במכרז רמ"י לבניית 199 דירות באור יהודה

החברה, שבשליטת האחים גילי ויואל עזריה, תבנה את הפרויקט שחלקו (60%) מחיר למשתכן וחלקו דירות שישווקו בשוק החופשי ● התמורה הכוללת עבור הקרקע והוצאות פיתוח נאמדת בכ-97 מיליון שקל

סידני אוסטרליה  / צילום: shutterstock אס.איי.פי קריאייטיב

הישראלית שדיווחה על "האצה בצמיחה": מניית אפסווילאג' הנסחרת באוסטרליה זינקה 53% ביום

החברה, המפתחת פלטפורמת תוכנה כשירות לניהול אפליקציות לקידום עסקים קטנים ובינוניים, צופה הכנסות חוזרות חודשיות של כ-105 אלף דולר - צמיחה של 50% ביחס לרבעון הקודם ושל 200% לעומת הרבעון המקביל

הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

ת"א ננעלה בעליות: סלקום זינקה ב-11%, דלק רכב ב-14%

מגה אור השתתפה בהנפקה של אפי נכסים כשרכשה מניות ב-83 מיליון דולר; ביג רכשה מניות בהיקף של 407 מיליון שקל ● שיכון ובינוי הגישה הצעה לרכישת השליטה בתהל ● גיל אגמון הגיע להסכמות עם קבוצת דלק לרכישת מניות דלק רכב, 7.5% מהון המניות, בכ-135 מיליון שקל