גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בעיצומה של עדות השגרירה טראמפ צייץ: הרסה כל מקום שהיתה בו

מארי יובאנוביץ', שגרירת ארה"ב באוקראינה: ציוצים כאלה מפחידים מאוד ● יו"ר ועדת המודיעין של בית-הנבחרים, אדם שיף: "ניסיון לאיים על עדים" ● טראמפ הורה לפטר את יובאנוביץ' בעקבות שיחה עם לב פרנס, חתן פרס "חובבי ציון", שאמר לו, כי השגרירה אינה נאמנה לו

דונלד טראמפ ממתין לנאום במליאת האו"ם / צילום: לוקאס ג'קסון, רויטרס
דונלד טראמפ ממתין לנאום במליאת האו"ם / צילום: לוקאס ג'קסון, רויטרס

בשימוע פומבי בוועדת המודיעין של בית-הנבחרים, הערב (ו'), תיארה מארי יובאנוביץ', שגרירת ארה"ב באוקראינה, כיצד נשיא ארה"ב התנכל לה באופן אישי ופוגעני במהלך כהונתה, כאשר יו"ר הוועדה, אדם שיף, קטע את עדותה וביקש ממנה להגיב על ציוץ טרי של טראמפ, שאך זה עלה לרשת, בזו הלשון:

"בכל מקום שבו הוצבה מארי יובאנוביץ קרה משהו רע. היא החלה בסומליה. ומה קרה שם? ובואו נעבור לאוקראינה, שבה הנשיא החדש, בשיחת טלפון עמי, מתח עליה ביקורת. זכותו המוחלטת של נשיא ארה"ב היא למנות שגרירים".

 

זו היתה התבטאות חסרת תקדים של נשיא על דיפלומט אמריקאי. למעשה, הוא האשים את יובאנוביץ', באופן אבסורדי, באחריות לגלישת סומליה לכאוס בשנים שחלפו. תשובת יובאנוביץ' היתה מאופקת, אך פניה העידו על כאבה: "למעשה, אני חושבת שבמקומות שבהם שירתתי במרוצת השנים, אני ואחרים עמי דווקא שיפרנו את המצב, הן מנקודת מבטה של ארה"ב והן מנקודת המבט של המדינות שבהן שירתתי".

תגובת שיף, שמוביל את פרוייקט האימפיצ'מנט נגד טראמפ, היתה פחות דיפלומטית: "אני חושב שלפנינו נסיון להפחדת עדים. אנו מתייחסים ברצינות לניסיונות כאלה". וחבר דמוקרטי אחר בוועדת המודיעין, אריק סוולוול, אמר כי הוועדה תבדוק אם ההתקפה הזו יכולה לשמש כסעיף נוסף בכתב האישום המתוכנן נגד הנשיא.

חילופי הדברים האלה היו אחד משיאי השימוע הפומבי השני בתהליך האימפיצ'מנט. העדה היחידה היתה מארי יובאנוביץ', שידועה כמאשה, בת 60, דיפלומטית ותיקה, ששירתה שישה נשיאים. טראמפ גדע את כהונתה בקייב ללא התראה מוקדמת במאי השנה. על פי הוראתו, הורה לה משרד-החוץ בוושינגטון "לחזור הביתה במטוס הבא". נסיבות פיטוריה של יובאנוביץ' נעשו אחד ממוקדי החקירה החשובים ביותר של תהליך האימפיצ'מנט.

במהלך עדותה, פרשה יובאנוביץ' סיפור רחב יריעה על מאמצי טראמפ, רודי ג'וליאני, פרקליטו האישי, ואזרחים אוקראינים מסוימים לסכל את פעילותה בקייב מפני שסירבה לשתף פעולה עימם, והדגישה כי אנשים אלה הניעו את טראמפ להדיחה.

בעדותו בשימוע הפומבי הראשון, ביום ד', תיאר השגריר וויליאם טיילור, שהחליף את יובאנוביץ' בקייב, שני ערוצים מקבילים שבהם התנהלה מדיניות ארה"ב כלפי אוקראינה: הערוץ הרשמי, שהיה כפוף למשרד-החוץ, והערוץ הפרטי של טראמפ בניהולו של ג׳וליאני, שניסה לסחוט מאוקראינה סיוע למסע הבחירות של טראמפ, ובעיקר לעודד את הנשיא החדש, וולודימיר זלנסקי, להכריז פומבית שבכוונתו לנהל חקירה נגד ג'ו ביידן, סגן הנשיא לשעבר, ובנו האנטר, שהיה דירקטוריון בחברת גז אוקראינית בתקופה שבה כיהן אביו כסגן נשיא.

עד נוסף בשימוע הראשון, ג'ורג' קנט, סגן עוזר שר-החוץ לענייני אירופה ואירו-אסיה אמר, כי מאמצי ג'וליאני לדחוף לחקירת הביידנים היו "קמפיין של שקרים" וכי ג'וליאני הביא למעשה להדחת השגרירה יובאנוביץ', שלא שיתפה פעולה עם ג'וליאני ובעלי בריתו האוקראינים. קנט דחה בתוקף את מאמצי טראמפ להשיק "חקירות סלקטיביות של אזרחים אמריקאים במדינות זרות כדי להפיק רווחים פוליטיים".

בעדותה הערב אמרה יובאנוביץ', כי חשה עצמה "מאוימת" לאחר שקראה מה אמר עליה טראמפ בשיחתו המפורסמת עם זלנסקי ב-25 ביולי. באותה שיחה, כזכור, ביקש טראמפ מזלנסקי "טובה" תמורת הסכמתו לתת לאוקראינה סיוע צבאי: להכריז על חקירה פומבית של הביידנים. בקשה זו היא ליבת מיזם האימפיצ'מנט. הדמוקרטים אומרים, שמדובר בסחיטה וכי טראמפ ניסה למעשה להציע "שוחד" לנשיא אוקראינה.

"הוכיתי בהלם מהעובדה שבכלל שימשתי נושא לשיחה בין שני נשיאים באופן כזה", היא אמרה. "טראמפ אמר לזלנסקי שאני 'חדשות רעות' וש'יקרו לי דברים מסוימים'. זה היה רגע נורא. אדם שראה אותי סיפר אחר כך שהחוורתי כליל. אפילו עכשיו קשה לי לתאר זאת".

היא לא ניסתה להסתיר את אכזבתה מהדרך שבה גדע טראמפ את כהונתה: "לאחר 33 שנות שירות, זה היה נורא. לא כך רציתי שהקריירה שלי תסתיים". היא סיפרה כי לנוכח ההשמצות נגדה, היא ביקשה ממשרד-החוץ בוושינגטון, עוד לפני שהוחזרה, לפרסם הצהרת תמיכה בה - אולי מפי שר-החוץ, מייק פומפיאו עצמו - אך זה לא קרה. הוסבר לה, כך סיפרה, שגורמים במשרד-החוץ חששו שטראמפ יגיב בציוץ עוין.

בשבועות שקדמו לפיטוריה, ניהלו ג'וליאני ובלי בריתו בקייב מסע השמצות נגד יובאנוביץ'. הם האשימו אותה בחוסר נאמנות לטרמאפ ובניסיונות להתערב במערכת המשפט בקייב. היא אפילו הואשמה שנתנה לשלטונות בקייב רשימה של אנשים שאסור לחקור אותם באשמת שחיתות. "זו היתה פבריקציה מוחלטת", אמרה יובאנוביץ בעדותה.

היא אמרה, כי להדחתה יהיו השלכות על תפקוד משרד-החוץ האמריקאי ועל מעמדה של ארה"ב בעולם. "אינטרסים מפוקפקים בעולם כולו למדו עכשיו שלא צריך להשקיע מאמץ רב מדי כדי לסלק שגריר אמריקאי שאינו מעוניין לשתף עימם פעולה", אמרה יובאנוביץ'. היא קבלה על "אי נכונותה של הנהגת משרד-החוץ להצהיר שההתקפות נגדי היו כוזבות במידה מסוכנת".

השגרירה לשעבר הצהירה, שהיא מתקשה לעכל את העובדה שגורמים אמריקאים (הכוונה לג'וליאני וממילא לטראמפ) העדיפו לשתף פעולה עם אוקראינים שמוסיפים לדבוק במסורות השחיתות הוותיקות של ארצם, ודחפו להדחתה.

למעשה, לבד מג'וליאני, שתיים מהדמויות החשובות ביותר בקמפיין להדחת יובאנוביץ היו אזרחים אמריקאים: לב פרנס, יליד אוקראינה, ואיגור פרומן, יליד בלרוס, מקורביו של ג'וליאני, שסייעו לו במאמציו להבאיש ריחם של הביידנים. הם נעצרו בחודש שעבר בנמל-התעופה דאלס, ליד וושינגטון, כשבידם כרטיס בכיוון אחד לווינה.

הם חשודים במתן תרומות כספיות בלתי-חוקיות לפוליטיקאים רפובליקאים ובעבירות אחרות על חוקי מימון הבחירות בארה"ב. לשניים קשרים עם גורמים ימניים בישראל והם זכו בפרס "חובבי ציון" של הארגון האורתודוכסי האמריקאי "ישראל הצעיר".

כתב האישום נגדם אינו מזכיר במפורש את ג'וליאני או את ניסיונותיו הכושלים לחשוף מידע על מעשי שחיתות כביכול של הביידנים. אך המסמך מזכיר כמה התפתחויות שקשורות למאמצים אלה, לרבות חתירתם של פרנס ופורמן להביא להדחתה יובאנוביץ'. כתב האישום מציין, שיזמת השניים נבעה, בין היתר, מבקשה של גורמים ממשלתיים באוקראינה.

על פי כתב האישום נגד פרנס ופרומן, הצליחו השניים להבטיח לעצמם גישה לבכירים בממסד הרפובליקאי באמצעות תרומות בלתי חוקיות לקמפיינים רפובליקאים - כמיליון דולר בסה"כ - במאמץ לשריין לעצמם עסקאות בשוק הגז הטבעי הנוזלי או בשוק הקנאביס בנוואדה, שקיבל גושפנקה חוקית.

בין השאר תרמו פרנס ופרומן 325 אלף דולר לארגון הפעולה הפוליטי (PAC), שנתון להשפעה ישירה של מקורבי טראמפ, ו-111 אלף דולר לקמפיין של ראש סיעת המיעוט הרפובליקאי בבית-הנבחרים, קווין מקארתי. הם תרמו גם למסע הבחירות של הפוליטיקאי הרפובליקאי רון דסנטיס, שאכן נבחר למושל פלורידה. הם הצליחו להשתחל לבית הלבן ולקבלת פנים במאר-א-לאגו, המעון המפואר של טראמפ בפלורידה, ולהצטלם עם הנשיא כמה פעמים.

טראמפ אמר לאחר מעצרם, בתשובה לשאלת כתבים, כי אינו מכיר "את שני הג'נטלמנים האלה". כיצד תסביר שאתה מופיע עימם בכמה תצלומים? הוא נשאל. "אני מצטלם עם כל העולם", השיב הנשיא.

"וושינגטון פוסט" ו"ניו יורקר" חשפו באחרונה כיצד פרנס עצמו טמן את זרעי הדחתה של השגרירה. בארוחת ערב לתורמים גדולים במלון של טראמפ בוושינגטון, בנוכחות הנשיא, הצליח פרנס להגיע לטראמפ ולספר לו שהשגרירה בוושינגטון אינה ידידותית כלפיו. טראמפ הגיב בזעם ואמר שהגיע הזמן לפטר אותה. לגורמים רפובליקאים אחרים אמר פרנס שיובאנוביץ' משמיצה את הנשיא ואומרת שהוא ישמש מטרה לתהליך אימפיצ'מנט.

וכאמור, השגרירה הצטוותה לחזור הביתה "במטוס הראשון" בהתראה קצרה.

עוד כתבות

יקי בריגה, הבעלים של חברת בריגה / צילום: איל יצהר, גלובס

"מה שלא קנו החודש, ישלימו בחודש הבא": יזם הנדל"ן האופטימי יקי בריגה בראיון

מגפת קורונה? סחרור מוחלט במשק? היזם יקי בריגה לא מודאג, ובטוח שגם תוך כדי הסגר אנשים ימשיכו לקנות דירות ● ראיון אופטימי

תל השומר - מבט מלמעלה / צילום: יחצ

חברת מגדל נכנסת לשותפות בפרויקט משרדים ומסחר בתל השומר

החברה שילמה 70 מיליון שקל תמורת שני מגרשים שסמוכים לכניסה הראשית למתחם בית החולים ● במקום מתוכנן להיבנות קומפלקס משרדים ומסחר בהשקעה של מאות מיליוני שקלים ● למרות הקורונה, במגדל צופים תשואות עתידיות גבוהות של כ-8.5%

אריה דרעי, ש”ס / צילום: רפי קוץ

אתגר הבידוד: האם בני ברק היא העיר הצפופה בעולם?

דרעי טוען שהבני-ברקים לא שאננים יותר, הם פשוט צפופים יותר ● בדקנו עד כמה ● המשרוקית של גלובס

שמועת קורונה 30 / אילוסטרציה: גלובס

מדריך מיוחד: האם נתניהו קרא למגפה "קשקוש" ועוד שמועות קורונה שהגיעו אליכם בווטסאפ

זהירות: הסרטון שבו נתניהו קורא לקורונה "קשקוש" הוא כוזב ● קראתם בפייסבוק על תרופה מוזרה למגפה? קיבלתם בוואטסאפ הודעה מלחיצה ממקור עלום? ● בודקי העובדות של "גלובס" מבררים את השמועות הטריות

דונלד טראמפ ומייק פנס לאחר פגישת תדרוך קצרה בנוגע למצב בארה"ב בצל הקורונה / צילום: Patrick Semansky, Associated Press

התוכנית האמריקאית שתעזור לסטארט-אפים ישראליים לצלוח את המשבר

רבות מחברות הסטארט-אפ והצמיחה הישראליות פונות לשוק האמריקאי כשוק יעד, ופעמים רבות מנהלות ממנו חלק ניכר מפעילותן העסקית, ולכן יכולות ליהנות מחלק מההטבות בתוכנית פדרלית בסך 2 טריליון דולר שאושרה לאחרונה וכוללת סיוע לעסקים קטנים ובינוניים

אוניית ה"רובי פרינסס" / צילום: שאטרסטוק

האם צוות אוניית קרוז הסתיר מהרשויות התפרצות של קורונה

משטרת אוסטרליה פתחה בחקירה פלילית בחשד שצוות אוניית קרוז שעגנה בנמל סידני במרץ הסתיר מהרשויות התפרצות של קורונה בין נוסעים ואנשי צוות

חולה קורונה שמצבו הוחמר מובהל לבית חולים בגרמניה השכנה / צילום: Robert Michael, Associated Press

הגרף היומי: הקורונה קטלנית יותר לגברים. מדוע?

המחקר בנושא הקורונה עדיין בראשיתו, אך ניתוח נתונים ממספר מדינות מראה כי גברים עשויים להימצא בסיכון גבוה משמעותית ללקות בתסמינים חמורים של קורונה ולהיות בסיכון חיים גבוה יותר מאשר נשים

דדי סגל, מנכ"ל פנאקסיה / צילום: ענבל מרמרי

"לקנאביס זו תקופה סבבה": המגזר שפורח בבורסה בתל אביב

מניות הקנאביס צנחו עם יתר השוק בעקבות התפרצות משבר הקורונה, אבל מאז הן חוות עדנה, על רקע האישור הקרב ליצוא

יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד / צילום: אגף הדוברות בהסתדרות

מספר המתים מקורונה בישראל עלה ל-55; ההסתדרות תציע לחבריה הלוואות בריבית מסובסדת

מבין 8,611 חולי הקורונה המאומתים בארץ, 141 במצב קשה, 191 בינוני, והיתר קל; מספר חולי הקורונה שהחלימו עומד על 585 ● המשטרה איתרה הבוקר שני בתי כנסת בשכונות הבוכרים ומאה שערים בירושלים, ובתוך כל אחד מהם כ-30 מתפללים - בניגוד להנחיות

בורסת ניו יורק / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

החסכונות נגמרו: הסיבה שהכלכלה לעולם לא תתקן את עצמה

כלכלן אחד טען כי מיתונים הם תוצר שדות מגנטיים על השמש, ואחר הסביר כי מיתון משתולל מפני שאנחנו חוסכים יותר מדי ● אך ישנה סיבה מדוע העולם גולש למיתון, והיא שונה מכל מה שחשבו בכלכלה הקלאסית ● האזינו

סופר, מכולת, תרבות הצריכה, בקבוקים, מיץ, מעובד, מדפים, מזון

הטרנד הבא או פנטזיה נוספת? פנטזי מבקשת לקלוט פעילות של יבוא ושיווק מוצרי מזון

על הכוונת: חברת אייל אייכנר, יבואנית מזון עם כשרויות גבוהות - שמציגה מחזור שנתי של 29 מיליון שקל

שטרות ישראלים / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מה צפוי להיות השווי של מיליון שקל בעוד 10 שנים ב-3 ניירות שונים?

האם השווקים הפיננסיים בישראל יצאו משיווי משקל? ● מה כדאי לרכוש כיום לטווח ארוך: אג"ח ממשלת ישראל, אג"ח בנקאיות או מניות בנקאיות? מה תעשה השקעה בת מיליון שקל בעוד 10 שנים?

סינגפור בתקופת הקורונה / צילום: AP

סינגפור מתמודדת עם גל שני של קורונה: הודיעה על סגירת מקומות עבודה

הודעת סינגפור מאותתת על כך שאפילו מדינות שהגיבו מוקדם והאסטרטגיות שלהן נתפסו כטובות ביותר בעולם, חוזרות לסגרים ולבידוד ● הרשויות בסינגפור מזהירות שהמשבר יימשך כנראה עד סוף השנה, ואולי גם ב-2021

רכבים נכנסים לשטחה של דנמרק בצל בהלת הקורונה / צילום: Carsten Rehder/dpa, Associated Press

בדנמרק מתכננים "לפתוח מחדש" את הכלכלה בשבוע הבא

ראש ממשלת דנמרק, מטה פרדריקסן, אמרה אתמול בראיון טלוויזיוני כי התהליך יתחיל ככל הנראה אחרי חג הפסחא (המסתיים ב-14 באפריל), אך הזהירה שוב ושוב כי הדבר תלוי בכך שהדנים ימשיכו להישמע עד אז להנחיות צמצום המגעים החברתיים ושמספר ההדבקות במדינה ימשיך לרדת

אדוארדו אלשטיין, בעלי אי.די.בי  / צילום: שלומי יוסף, גלובס

אי.די.בי לקראת הסדר חוב: תפנה למחזיקי האג"ח כדי לקבל את עמדתם ביחס לדרכי הפעולה האפשריות

לאי.די.בי יש חוב של 2.03 מיליארד שקל למחזיקי האג"ח, בעוד שקופתה ריקה לחלוטין ממזומנים ● לחברה שווי נכסי נקי שלילי

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד ארז קמיניץ / צילום: איל יצהר, גלובס

שר המשפטים חתם על תקנות חדשות המקלות על רישום וביטול משכנתאות

מעתה ניתן יהיה לרשום משכנתא באופן מקוון ולבטל, רק על בסיס בקשה ● כך הוחלט במסגרת תקנות שגובשו ע"יי המחלקה האזרחית בייעוץ וחקיקה והרשות לרישום והסדר זכויות מקרקעין

פגישת עבודה דרך זום  / צילום: רויטרס

עושים זום על העובדים: האם הבוס עלול לפגוע בפרטיותכם?

האם אפליקציית שיחות הווידאו מאפשרת למעסיקים לפגוע בזכותם של העובדים לפרטיות במקומות העבודה?

משה כחלון בהצהרה על התוכנית הכלכלית / צילום: דוברות משרד האוצר, יח"צ

בצל הטענות על חוסר באשראי: מנכ"לי הבנקים הגדולים נפגשו עם שר האוצר ובכירי משרדו

ככל הידוע, הפגישה הייתה ביוזמת שר האוצר, והיא נעשתה על רקע תלונות שנשמעות נגד הבנקים ● אתמול שלח איגוד הבנקים מכתב למנכ"ל האוצר שי באב"ד, שבו שטח את הביקורת שיש לבנקים על תנאי הקרן בערבות המדינה

יעקב אילון / צילום: דויד וינוקור

עובדי חדשות 13 מבקשים צו נגד תוכנית הפיטורים ופותחים בעיצומים

בעקבות ההחלטה על הורדה מיידית של תוכניות מהאוויר, עובדי חדשות 13 ישביתו היום ב-12:30 את עבודתם למשך שעה

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' / צילום: איתמר סיידא

חוק התעופה צפוי להשתנות בעקבות משבר קורונה - מה זה אומר לגבי הצרכנים?

הנימוק לבקשה לשנות את החוק בצו השעה נסב סביב מצבן הכלכלי הקשה של חברות התעופה שפעילותן נפסקה כמעט לחלוטין ● אחרי שהתזכיר הועבר להערות ציבור ואחרי הערות שהעבירה הרשות להגנת הצרכן, נוסחה הצעת חוק שמשקפת מעין פשרה בין האינטרסים של הצדדים