גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

המכרז שחושף: משרד החינוך משאיר דלת פתוחה לנאשמים ב"קרטל המסעות לפולין"

כ-40 אלף בני נוער ייצאו ב-2020 לסיור במחנות בפולין • אף שנגד החברות הפועלות בתחום עומדים כתבי אישום בגין "מסחרה" ותיאום מחירים - המכרז מעמיד תנאי סף שמאפשרים בעיקר להן להתמודד • משרד החינוך: מעמידים לעצמנו זכות לפסול מתמודדים

משלחת תלמידים לאושוויץ/ צילום: רויטרס
משלחת תלמידים לאושוויץ/ צילום: רויטרס

למרות כתבי אישום חמורים שהוגשו ביולי 2018, משרד החינוך ממשיך לשמר את כוחם של חברי "קרטל המסעות לפולין". כך עולה מעיון בפרטי המכרז שפרסם המשרד בסוף השבוע האחרון, שכותרתו "ארגון שירותי הטסה ושירות בפולין עבור משלחות תלמידים" לשנת 2020. 

באופן מעשי, תנאי הסף שנקבעו במכרז החדש מאפשרים בעיקר לחברות הנסיעות הנאשמות ביצירת קרטל סביב המסעות לפולין, להוציא את המשלחות של שנת 2020. בכך, ואף שכתבי האישום החמורים ייבחנו החל מהחודש הבא בבית המשפט, פועלת המדינה להזרמת כספים לאותן החברות ולכיסם של אותם נאשמים. 

ההערכה היא כי ב-2020 צפויים כ-40 אלף בני נוער לצאת לפולין. זאת באמצעות חברות המארגנות מסעות אלו, מה שמעמיד את המחזור השנתי שמגלגלות החברות על יותר מ-200 מיליון שקל. 

במערכת החינוך ובציבור בכלל, יש שמתייחסים למשלחות למחנות הריכוז וההשמדה והגטאות בפולין של בני נוער כקודש הקודשים של מערכת החינוך, הן בגלל התוכן ההיסטורי והחינוכי והן בשל היקפו המורכב של המפעל שאחראי ליציאתם לחו"ל של עשרות אלפי תלמידי תיכון מדי שנה. 

על רקע זה, ניתן להבין מדוע סערה המדינה ביולי 2017 כשהתפוצצה הפרשה. הזיקה שנוצרה בין המפעל החינוכי החשוב והרגיש לבין העבירות הפליליות לכאורה, זעזעו רבים במערכת החינוך והחברה בכלל.

תעשיית המשלחות לפולין

מנסיעה של בני קיבוצים לתעשיית "מסחרה"

המסעות הראשונים של המשלחות לפולין יצאו לדרך באמצע שנות השמונים. בתחילה נסעו קבוצות ספורות שמנו עשרות תלמידים בלבד, בעיקר של צעירי התנועה הקיבוצית. עם השנים צמח המפעל, וב-2018 כבר נמנו כ-40 אלף תלמידים עם המשלחות לפולין.

עם הגידול במספר התלמידים היוצאים לסיורים, החלה גם ביקורת. בין היתר נטען שהתלמידים אינם בגיל שמאפשר להם להתמודד עם מאורעות השואה, וכן כי המסעות הפכו לאירוע כלכלי, ממוסחר, שהחברות המפעילות אותו גוזרות קופונים שמנים בעבורו.

על מנת להוזיל ולפקח על המסעות מוציא משרד החינוך מכרזים שבהם קריטריונים ערכיים, חינוכיים, ארגוניים וכספיים להוצאת משלחות לפולין.

ביולי 2017 סערה המדינה, כשהמחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה ורשות ההגבלים העסקיים הודיעו כי נשקלת העמדתם לדין, בכפוף לשימוע, של 14 חשודים ובכלל זה ארבע חברות העוסקות בארגון משלחות לפולין, בגין עבירות בתחום ההגבלים העסקיים, עבירות מירמה והלבנת הון. שנה לאחר מכן, ביולי 2018 הוגשו כתבי אישום נגד המעורבים.

ראשי החברות המארגנות של המשלחות הבית-ספריות לפולין, הואשמו בחשד לקרטל, באמצעות חלוקה של מכרזים ביניהן, שלא כדין. סוכנויות המסעות, כך על פי האישום, גרפו מעל 850 מיליון שקל באמצעות הסדרי אי-תחרות ותיאום מחירים. סכומים אלו נגבו לאורך השנים ממאות אלפי הורים שמימנו את נסיעת ילדיהם.

בין הנאשמים היו מנהלי החברות י. הלל ושות', טיולי הגשר לעולם, אקדמי טרוול ודיזנהאוז, וכן חלק ממנהלי תחום פולין בחברות. על פי כתב האישום, בעלי התפקידים בחברות אלה קשרו קשר ביניהם באמצעות הודעות ששלחו, שיחות טלפון ופגישות. זאת תוך הסתרת תיאומי המחירים ביניהם.

האישום המרכזי נגע לשנים 2010-2016, שבהן, על פי כתב האישום, חולק שוק המשלחות בין החברות. כך הציגו החברות מצג שווא בפני משרד החינוך ובתי הספר כאילו הן מתחרות ביניהן על לקוחות (בתי הספר). בפועל, על פי כתב האישום, פעלו החברות לוודא שהחברה הזוכה בכל אחד מבתי הספר תהיה אותה חברה שהוציאה בעבר את המשלחת.

דיון ראשון בבית המשפט היה אמור להתקיים בתחילת החודש, אולם בינתיים הוא נדחה לחודש הבא.
עם זאת, מעיון בפרטי המכרז שפורסם על ידי משרד החינוך ביום חמישי האחרון, עולה באופן ברור כי התנאים החדשים שקבע המשרד להוצאת משלחות לפולין מאפשר באופן כמעט מוחלט רק לחברות המואשמות בקרטל המסעות לפולין להשתתף במכרז ולבסוף להוציא את המסעות לפולין.

המכרז: תנאי הסף מנציחים את המצב

כך על פי תנאי המכרז, על סוכן הנסיעות להיות "בעל ניסיון בשלוש השנים האחרונות לפחות, בארגון נסיעות של קבוצות ממוסד חינוכי לחו"ל, שכללו שירותי קרקע וטיסות עבור לפחות 90 קבוצות בשלוש השנים האחרונות. מתוך סך הקבוצות, לפחות 45 קבוצות היו של בני נוער בטווח הגילאים 16-18 שנים".

לחלופין, קובע המכרז כי תתאפשר גם זכייה במכרז ל"מציע שהינו בעל ניסיון של שלוש שנים אחרונות לפחות בארגון נסיעות של קבוצות מאורגנות לפולין, ושמתוך סך כל הקבוצות לפחות 20 קבוצות היו של בני נוער בטווח הגילאים 16-18 שנים".

אפשרות נוספת שמעמיד המכרז כתנאי סף, הוא "על המציע להיות בעל ניסיון של שלוש השנים האחרונות לפחות בארגון נסיעות של קבוצות מאורגנות לחו"ל, שכללו שירותי קרקע וטיסות עבור לפחות 90 קבוצות בשלוש השנים האחרונות", ובנוסף לזאת, דורש המכרז כי חברת הנסיעות נדרשת לספק מנהל פרויקט "בעל ניסיון של לפחות שלוש השנים האחרונות בניהול וביצוע של הטסה ושירותי קרקע בחו"ל ל-20 קבוצות של בני נוער ממסגרות חינוכיות בטווח גילאים 16-18 בחו"ל, או בניהול וביצוע של שירותי קרקע והטסת קבוצות לפולין וזאת בהיקף לפחות 20 קבוצות בשלוש השנים האחרונות".

למעשה, תנאים אלו מנציחים כמעט במלואו את המצב הקיים, לפיו רק לסוכני הנסיעות, שחלקם הגדול נאשם בשותפות בקרטל ובהוצאה במרמה של מאות מיליוני שקלים מהציבור, כיחידים שיכולים להוציא גם בשנת 2020 את מסעות בני הנוער לפולין.

"למה להמשיך להאכיל את אלו שחטאו?"

"אני לא מבין מדוע צריך להמשיך להאכיל את אלה שחטאו", אומר גורם בכיר בענף. "אם המשרד היה מוציא מכרז חדש, ניתן היה כבר עכשיו לפתוח דף חדש בתחום המסעות לפולין. במקום זאת, הרושם שנוצר הוא שאת כותבי המכרז לא מעניין החוק ולא מעניינים חטאי העבר של החברות הוותיקות. הם הציבו תנאים לא ריאליים לכניסה של גורמים חדשים לתחום, ועל ידי כך הם משמרים ו'מצ'פרים' את הקרטל".

אותו גורם מוסיף כי "גם אם בית המשפט לא יקבל את כל האישומים, המערכת ממילא תצטרך לעשות איתחול מחדש ולעבוד עם חברות נסיעות חדשות. לא סביר שהמדינה תמשיך לעבוד עם החברות שפשעו. אז למה הם לא מתחילים עכשיו? זה מריח לא טוב".

יש לציין שבמכרז שהוציא, כותב משרד החינוך מפורשות כי הוא "רשאי לפסול הצעה או לבטל זכייה במכרז בכל מקרה שבו קיימת נגד המציע חקירה או הוגש נגדו כתב אישום או שהורשע בעבירה שמפאת מהותה, חומרתה או נסיבותיה, ובכלל זה עבירות שעניינן פגיעה בתחרות או תיאום הצעות, המציע אינו ראוי לשמש כקבלן במכרז המספק שירותים המבוקשים במכרז זה".

אולם, כאמור, על בסיס תנאי הסף של המכרז לא קיימות כיום כמעט חברות אחרות שיכולות להוציא מסעות לפולין תחת הקריטוריונים שפורטו לעיל, ואין פתח לחברות חדשות להיכנס לתחום.

ממשרד החינוך נמסר: "המשרד דוחה את הטענה ביחס לתנאי הסף, ומדגיש כי הבהיר באופן שאינו משתמע לשתי פנים כי הוא מעמיד לעצמו את הסמכות לפסול מתמודדים, שבין היתר, מצויים בחקירה או הוגש נגדם כתב אישום או שהורשעו בעבירה. המשרד מבהיר כי יש לפחות שישה גופים פוטנציאליים שעומדים בתנאי הסף השונים של המשרד, ואין להם כל קשר להליך המשפטי המתקיים בעניין קרטל המחירים. המשרד יקיים את המכרז על פי כל הכללים והנהלים, ויבחר את הגורמים המתאימים ביותר, שיעניקו שירותים מקצועיים שעולים בקנה אחד עם ערכי המסע.

עוד כתבות

בוריס ג'ונסון, פדרו סנצ'ז, סבסטיאן קורץ / צילום: רויטרס

הדמוקרטיה הכי פחות יציבה במערב? גם במדינות האלה הממשלות נופלות חדשות לבקרים

3 מערכות בחירות בבריטניה בתוך 4 שנים, 4 בספרד בתוך 4 שנים, 61 ממשלות באיטליה מאז תום מלחמת העולם השנייה ושתי מערכות בחירות בשנתיים באוסטריה - הן חלק מהסיפור של הדמוקרטיות המודרניות ● "גלובס" מביא את הלקחים העיקריים שניתן ללמוד מהעשור האחרון באירופה

שי באב"ד/ תצלום: ליאור מזרחי

סערת הגירעון: מנכ"ל האוצר ייפגש עם היועמ"ש, צפוי לדרוש חקירה פלילית של ההדלפות מדוח המבקר

שי באב"ד פנה למנדלבליט בבקשה לפגישה דחופה, על רקע היחסים העכורים בינו לבין שאול מרידור, במטרה להחזיר את משרד האוצר לפעילות תקינה • הדברים מגיעים על רקע חשיפות "גלובס" של טיוטת המבקר העוסקת בגירעון ובהסרת פרקים הנוגעים למחלוקות הקשות בין בכירים באוצר

בנימין נתניהו, גדעון סער / צילום: הליכוד

מבקר הליכוד מזהיר את נתניהו וסער: לא לעשות שימוש בנכסי המפלגה ועובדי המפלגה בקמפיין

מבקר הליכוד עו"ד שי גלילי שלח הבוקר מכתב אזהרה למועמדים בפריימריז על ראשות הליכוד, נתניהו וסער, שלא לעשות שימוש בנכסי המפלגה ועובדי המפלגה בקמפיין ● למעשה, האזהרה מופנית בעיקר כלפי נתניהו, השולט כיום במנגנון המפלגתי ובנכסי התנועה

יורם נוה, מנכ"ל כלל ביטוח / צילום: כדיה לוי

המכרז המוסדי בהנפקת המניות של כלל ביטוח: ביקוש ער שמוביל לדילול של 22% של בעלי מניות קיימים

במכרז המוסדי של הנפקת המניות החדשות של כלל ביטוח התקבלו ביקושים ערים בהיקף 900 מיליון שקל והחברה תגייס 650 מיליון שקל ● כלל תגייס עוד עד 868 מיליון שקל בכתבי התחייבויות נדחים

עסקאות מבוצעות באמצעות מטבעות דיגיטליים / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

ה-SEC תובעת יזם בלוקצ'יין ישראלי על הונאה בגיוס 42 מיליון דולר

ערן אייל, מנכ"ל ומייסד הסטארט-אפ Shopin, שפעל באמצעות חברת UnitedData, מואשם ע"י רשות ני"ע האמריקאית כי הונה מאות משקיעים בהנפקת המטבע הדיגיטלי שביצע לפני כשנתיים ● אייל הודה באישומים פליליים בתביעה קודמת שהוגשה נגדו בניו יורק

הארווי ווינסטיין / צילום: אנדרו קלי, רויטרס

הארווי ויינשטיין הגיע להסדר תביעות אזרחי בגובה 47 מיליון דולר עם הנפגעות והנושים

לפי תנאי ההסכם, ויינשטיין ושותפיו לשעבר, בהם חברי מועצת המנהלים של אולפן ההפקות שלו לשעבר, לא הודו בביצוע עבירות

סוסון ים שנתקע בכוס חד פעמית שהושלכה לים  / צילום: נועם קוטלר

סוף סוף: עיר בישראל תאסור שימוש בכלים חד-פעמיים בחוף הים

כך לפי החלטת מועצת העיר אילת ● הקנס הצפוי לעובר על החוק - עד 730 שקל

סוחרים בבורסת NYSE / צילום: רויטרס Lucas Jackson

הדיווח על הסכם סחר עקרוני בין ארה"ב וסין הזניק את בורסות וול סטריט לשיא

דיווחים על הסכם סחר שמתקרב בין ארה"ב לסין שלחו את מדד S&P 500 לשיא, בעוד העלאת המכסים הצפויה ב-15 לחודש מתקרבת ● ה-ECB בראשות קריסטין לגארד הותיר את הריבית ללא שינוי ברמה אפסית ● תורים ארוכים בקלפיות בבריטניה ● דיווח על צו מניעה מה-FTC נגד פייסבוק הכביד על המניה

צוות מגובש / צילום: שאטרסטוק

"כל מנהל או מנהלת צריכים שיהיה להם טישו במגירה"

התפיסה שלפיה דמעות בעבודה הן התנהגות לא מקצועית, מתחילה להשתנות ● מדוע חשוב לעודד קולגות לבטא רגשות, ואיך זה תורם לחדשנות?

הכוכב הבא / צילום: רונן אקרמן

התאגיד נפרד מ"הכוכב הבא": יפיק עצמאית את בחירת הנציג לאירוויזיון

שיתוף-הפעולה בין תאגיד השידור וקשת מתקיים כבר 7 שנים ● עפ"י הודעת התאגיד לקשת, בכוונתם להפיק עצמאית את בחירת המועמד הישראלי לתחרות, וזאת החל מהשנה הבאה, כלומר בבחירת נציג ישראל לאירוויזיון 2021 ● קשת בתגובה: "בהצלחה"

בנימין נתניהו ואריה דרעי מאחוריו/ צילומים: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט, איל יצהר, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

דעה: נכנע ללא קרב - נתניהו סלל את הדרך להעברתו מתפקיד ראש הממשלה

ברגע שנתניהו מקבל (גם אם תוך כדי מחאה) את העובדה שהוא אינו יכול לכהן כשר, ולא מבקש להגן על זכותו לכהן בתפקיד זה - הוא מכשיר את פסיקת בג"ץ אף על כהונתו כראש הממשלה ● דעה

לארי פייג' / צילום: רויטרס

החיים שאחרי גוגל: לארי פייג' מממן חיסונים בחינם לילדי קליפורניה

פייג', שממוקם במקום השביעי בין עשירי העולם, פרש מוקדם יותר החודש מכסא המנכ"ל של אלפאבית ● פייג' מממן את החיסונים במסגרת ארגון מקומי בשם "Shoo the Flu", שמציעה זריקות חינם בבתי ספר וגני ילדים בעיר

זהר גנדלר, ניזאר מישעאל, תמר קידר הריס, כאיד אבו עייאש וגארי ג'ייקובס  / צילום: הבא טורעאני

מדעי החיים האמיתיים: מי הגיעו למפגש של הקרן היהודית-ערבית NGT3

וגם: היו"ר וידמן והמנכ"ל פרשר ממזגים מחלקות בבנק מזרחי טפחות

 

ניקולס בראון ואדם נוימן / צילום: רויטרס

אדם נוימן בדרך למסך הקטן: סדרת טלוויזיה תתאר את עלייתו ונפילתו

התסריט לסדרה יהיה מבוססת על ספר, שטרם יצא לאור, של שלושה כתבי "וול סטריט ג'ורנל" ● ככל הנראה דמותו של נוימן תגולם ע"י השחקן ניקולס בראון ● עוד בתכנון: סדרה דוקומנטרית על ההתפתחויות הסוערות בחברת WeWork

השקת פרויקט הסיבים האופטיים של פרטנר / צילום: גד פרץ

עכשיו זה רשמי: האצ'יסון הגישה בקשה להיתר שליטה בפרטנר

הבקשה הוגשה למשרד התקשורת, אך היא תיבחן בעיקר ע"י משרד הביטחון ● התהליך עשוי לארוך כמה חודשים, בין היתר בשל העובדה שאין כרגע ממשלה

אביגדור ליברמן  / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

ליברמן: אתמוך בחנינה לנתניהו תמורת פרישתו - אך לא בחסינות

לדברי ליברמן, אמש ניסו שרים בליכוד, ובהם יריב לוין, לשכנע את נתניהו לוותר על חסינותו כדי להקים ממשלת אחדות ● "נתניהו הפך לנטל. אף אחד לא רוצה לראות אותו בכלא, אבל אף אחד גם לא רוצה לראותו במערכת הפוליטית, וכולם מוכנים לתת לו לצאת בכבוד"

דקר הסלעים, מין בסכנת הכחדה / צילום: אורן קליין

בגלל הדייגים: מינים בסכנת הכחדה לא נכנסו לרשימת המינים המוגנים

לפני כשנה חתם השר אלקין על הכנסת דקר הסלעים וטונה כחולת סנפיר לרשימת הדגים המוגנים ● אך בסופו של דבר, בעקבות לחץ הדייגים, החליט לא לכלול אותם ברשימת המינים שיזכו להגנה מפני דייג

כנס חירום על עתיד התיווך בישראל / צילום: איגוד המתווכים, איציק לוי, יח"צ

300 מתווכים בכנס חירום: לא לבטל את חובת רישיון התיווך

מאות מתווכים הגיעו אתמול לכנס חירום שארגן איגוד המתווכים, במחאה על כוונת משרד המשפטים לבטל את חובת רישיון התיווך בישראל ● יו"ר האיגוד איציק לוי: "המהלך הוא מחטף. לא ניתן לבטל את החוק בממשלת מעבר"

בנימין נתניהו / צילום: חיים צח לעמ

נתניהו הודיע לבג"ץ: אתפטר מכל תפקידיי כשר עד סוף השנה

הודעת נתניהו מגיעה כמענה לעתירה שהגישה התנועה לאיכות השלטון נגד נתניהו והיועמ"ש, בה היא דורשת את התפטרות נתניהו מתפקידיו כשר ואת יציאתו לנבצרות מתפקידו כראש הממשלה בעקבות כתב האישום שהוגש נגדו

תחזיות לשווקים ב- 2020 / צילומים: shutterstock, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

תחזית מידרוג: קצב מכירת הדירות יגבר ב-2020, והמחירים יעלו; הריבית תמשיך להכביד על חברות הביטוח

2019 עומדת להסתיים כששני אפיקי ההשקעה המרכזיים בשוקי ההון בארץ ובעולם – מניות ואג"ח – הניבו למשקיעים תשואות מרשימות ● במבט קדימה, במידרוג מעריכים בסבירות גבוהה שגם השנה הקרובה תהיה חיובית ● אלה התחזיות של מידרוג לסקטורים המרכזיים בבורסה בת"א