גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"אילן (ישועה) היה מדבר הרבה על הגברת. שכל הסיפור מגיע מהאזור שלה": תמלילי ינון מגל בתיק 4000 נחשפים

"גלובס" חושף את תמלילי עדותו במשטרה של עורך וואלה לשעבר ינון מגל בתיק 4000 • מגל אישר כי הופעלו עליו לחצים מבלפור, אך טען כי לחצים דומים הופעלו ע"י מושאי סיקור נוספים • "נלחמתי מאוד, לא חשבתי שמשרד המנכ"ל צריך להתערב בעבודת העריכה"

אילן ישועה וינון מגל / צילומים: תמר מצפי ויונתן בלום
אילן ישועה וינון מגל / צילומים: תמר מצפי ויונתן בלום

בקרוב צפוי היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, להודיע האם הוא מגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו. כידוע, נתניהו חשוד בקבלת שוחד משאול אלוביץ', בכך שפעל לקדם צעדים רגולטוריים שהטיבו עם קבוצת בזק שהייתה בבעלות אלוביץ', ובתמורה דאג אלוביץ' לסיקור מוטה ואוהד לטובת נתניהו בני משפחתו באתר החדשות וואלה שנשלט על-ידי אלוביץ'.

מי שהיה עורך האתר בחלק מהתקופה הרלוונטית הוא ינון מגל. כיום מגל הוא מגיש ברדיו 103FM ובערוץ 20. מגל הגיע לחדר החקירות בפברואר 2018 כדי למסור עדות בפרשת 4000.

מגל היה אומנם אחד מהעיתונאים ששיתפו פעולה עם התחקיר של גידי ווייץ בעיתון "הארץ", שחשף חלק מההתנהלות באתר וואלה, ואולם מתמלילי החקירה שהגיעו לידי "גלובס" עולה כי עם חקירת המשטרה, מגל שש הרבה פחות לשתף פעולה. "יש לך חשדות? תשאל את החשדות שלך, אני לא רוצה להאכיל אתכם בכפית", אמר מגל.

"לגיטימי שמתקשרים ומבקשים לשנות"

לאורך עדותו טען מגל כי אומנם היו לחצים מכיוון בלפור בעניין הסיקור באתר, אך לטענתו הלחץ במהותו לא שונה מלחץ שהגיע ממושאי סיקור אחרים.

כאשר החוקר, מיקו גינודי, שאל את מגל אם התערבו בעבודתך כעורך, מגל השיב: "תשמע, בתור עורך יש הרבה מאוד לחצים".

חוקר: "האם במהלך עבודתך כעורך הרגשת שמישהו מנסה להתערב או להשפיע על עבודתך כעורך?"
מגל: "תראה, יש כל הזמן לחצים".

חוקריו של מגל ניסו להוציא ממנו אמירות בעניין נתניהו, אך מגל שוב ושוב הבהיר כי כך מתנהלת התקשורת באופן כללי.

החוקרים ביקשו ממנו להתמקד אך ורק בעניין נתניהו.

מגל אמר: "זה היה נכון, הלחצים לא רק לראש הממשלה. אז יש לחצים כל הזמן. כל אחד שמתפרסם עליו משהו, מרים טלפון".

חוקר: "עזוב, אנחנו עוד פעם נזרקים אחורה".

אירוע זה חזר על עצמו.

חוקר: "ממי קיבלת את הבקשות?"

מגל: "רק מאילן (ישועה. מנכ"ל האתר). יכול להיות שבהתחלה היו ניסיונות כאלה של כל מיני אנשים לדבר איתי, אני תמיד הייתי מעיף את כולם, ואז אנשים היו מדברים עם אילן. ומאילן זה היה מגיע אליי".

חוקר: "מי האנשים?"

מגל: "ברק, פואד, כולם".

חוקר: "בסדר, יאללה, הבנתי".

החוקרים ביקשו להוכיח את הקשר הפסול משיחת טלפון מניר חפץ שקיבל מגל. חפץ ניסה להכניס אייטם אוהד על שרה נתניהו, למרות שלא היה קשר חברי בין חפץ למגל. אולם לטענת מגל, ההתנהלות של חפץ בשליחות שרה נתניהו הייתה נורמלית.

חוקר: "הוא מרגיש מספיק בטוח לבוא ולהגיד לחבר שלו, 'תשמע אחי, תן לי כתבה אוהדת'".

מגל: "הכי לגיטימי שאנשים כל הזמן מתקשרים ומבקשים לשנות כל מיני כאלה. רק שאני מקבל החלטות לפי שיקול-הדעת שלי... אני רוצה שיהיה ברור, הרבה אנשים שהם לא חברים שלי מרגישים בנוח ומתקשרים אליי לבקש ממני כתבות אוהדות ולהוציא כתבות וכל מיני דברים. זה הכי לגיטימי בעולם. כולל עיתונאים... אתה חושב שעיתונאים לא מתקשרים ללחוץ?".

מגל הוסיף כי "כולם בפוזיציות. כל הזמן לחצים, וכל הזמן טלפונים, וכל הזה, כולם רוצים להכניס ידיעות ולהוריד ידיעות ומשתגעים מתקשרים לאילן וזה כל מיני סיפורים... זה העולם". 

מגל חזר וטען כי הלחצים עליו בעניין נתניהו הגיעו דרך ישועה. "היו גם בעניין של ראש הממשלה. אני הבנתי מאילן שיש עליו לחצים... הוא היה הרבה מדבר על הגברת (שרה נתניהו, א"ג), על הגברת. שכל הסיפור בכלל מגיע מהאזור של הגברת. ככה הוא היה מדבר".

חוקר: "הוא אומר לך מי מפעיל עליו את הלחץ? מאיפה הוא מגיע?"

מגל: "הוא לא אמר לי, תמיד, הוא לא אמר לי".

חוקר: "אמרת, 'אני משער ניר חפץ', אמרת ‘הגברת'".

מגל: "כי הוא היה אומר, 'היא משוגעת, היא זה, היא לא נורמלית', הוא היה מדבר עליה. הוא היה מדבר עליה הרבה, הוא היה רומז עליה".

מגל סיפר עוד כי אומנם היו לחצים גם בעניין הסיקור של בנימין נתניהו, "אבל תמיד הדיבור היה עליה, כאילו שזה לא היה הוא, זה מה שאני קיבלתי מזה, אף פעם הוא לא אמר לי מי מדבר איתו, אפילו ששאלתי".

חוקר: "ולמה אמרת איריס אלוביץ' למשל?"

מגל: "לא אמרתי איריס אלוביץ', אפילו לא ידעתי איך קוראים לה... הוא לא אמר לי איריס אלוביץ', אני הבנתי שיש שם כאילו איזה קטע של מעקפים... כאילו שזה האישה, שכאילו הוא מדבר על הגברת... שרה". 

מגל סיפר לחוקריו כי הוא עצמו סירב להיכנע ללחצים. "אני, כל פעם שהיו התערבויות - לא משנה אם זה היה ביבי, שרה, פואד, ברק או לא משנה מי - אני תמיד הייתי נלחם. גם כשזה היה נגד האידאולוגיה שלי. אני תמיד הייתי נלחם... לא רוצה שום הנחיות מלמעלה".

הבין מראש שהתמלילים ייצאו לתקשורת

לטענת מגל, הוא מעולם לא קיבל פניות ישירות מראש הממשלה בעניין הסיקור באתר וואלה. "אני רוצה להדגיש שבכל אותה תקופה וגם אחריה, אף אחד מסביבת ראש הממשלה לא דיבר איתי... אין לי שום קשר איתם, שום דבר". 

לטענת מגל, הלחצים בעיקרם הגיעו מכוונה של שרה נתניהו. "אילן (ישועה) היה מדבר על האזור של הגברת, אז יכול להיות שזה ניר חפץ, יכול להיות שזו הגברת.... מהאזור שלה לדעתי יותר מאשר האזור של ביבי. זאת הייתה התחושה שלי. כל מיני אייטמים עליה אידיוטיים כאלה".

עדותו של מגל מעניינת גם לאור העובדה שהוא מודע לכך שתמליל דבריו יגיע לא רק לפרקליטות אלא גם לתקשורת, ולכן הוא שוקל מילים במהלכה. כך לדוגמה, הוא מבקש לתקן ולמחוק את המילה "אידיוטיים" מהתמליל - ללא הצלחה יש לומר. "אל תגיד 'אידיוטיים', סליחה, למחוק את המילה 'אידיוטיים', אחרי זה הכול יוצא, ואז, כאילו, היא תיעלב".

לדבריו, שרה נתניהו רצתה שייכנסו כל מיני אייטמים לא מעניינים עליה, וגם שירדו כתבות לא מחמיאות, כמו הכתבה הביקורתית על השמלה שלה.

חוקר: "שיתפת עם זה פעולה?"

מגל: "מה זה שיתפתי פעולה? יש לי בוס. מה, אני משחק משחקים? אני לא יכול". 

חוקר: "לא, אתה אמרת לי 'תראה, אני מנסה להילחם'. אני מנסה להבין מה אומרת המלחמה".

מגל הוסיף: "אני נלחמתי מאוד, נלחמתי מאוד, כי באופן עקרוני לא חשבתי שמשרד המנכ"ל צריך להתערב בעבודת העריכה. אני חושב שעשיתי את העבודה שלי מספיק טוב ובהגינות. אבל בשורה התחתונה לא אני קובע את המילה האחרונה".

לדבריו, אילן ישועה היה מתקשר אליו ומחלק פקודות להכניס כתבות או להסיר אותן. כשהיה מתווכח עם ישועה, הוא היה מקבל תשובה "ככה צריך, ככה זה". מגל תיאר את המאבק שלו בפקודות של ישועה. "כל פעם היו ויכוחים ועניינים... מתעצבן, צעקות, צרחות".

חוקר: "אתה?"

מגל: "כן. לא רק בקשר לביבי, שרה או וואטאבר, באופן כללי אני אומר. זו פרקטיקה שאני תמיד התנגדתי לה".

קטע תמוה שעולה מן החקירה הוא שהחוקר מחליט לעצור לאחר שעה וחצי את העדות, והיא מתחדשת רק שעה ו-40 דקות לאחר מכן. בתמלול החקירה אין רמז לכל הדברים שנאמרו בתווך.

חוקר: "בוא נרד. אנחנו לא סיימנו, אני רק רוצה, לפני שאנחנו..."

מגל: "נרד לאן?"

חוקר: "משתחררים... למטה".

מגל: "אה, זהו? סיימנו?"

חוקר: "לא, אני אומר, לא סיימנו".

מגל: "אה, אנחנו הולכים החוצה... לשדה? הולכים לירות בי?"

לאחר ההפסקה בת 100 הדקות הלא מתועדות, חוזר החוקר ושואל שאלה קצרה נוספת לפני סיום החקירה: "מה טיב היחסים בינך לבין ראש הממשלה?"

מגל: "אה?" 

חוקר: "מה טיב היחסים בינך לבין ראש הממשלה?"

מגל: "אין לי שום קשר איתו". 

חוקר: "לא ישיר, לא עקיף , לא כלום?"

מגל: "כלום". 

חוקר: "בעל-פה אמרת לי שאתה מאוהדיו".

מגל: "כן, אני אוהב אותו". 

חוקר: "זהו?"

מגל: "כן".

מהתמליל עולה כי למעשה אין מדובר באמת בהפסקה של העדות, אלא חוקריו של מגל המשיכו לשאול אותו שאלות "בעל-פה" מחוץ לחדר החקירות, שאין כל תיעוד אודותיהן. ל"גלובס" נודע כי מגל הופגש במכוון במהלך זמן זה עם גיבור הפרשה, אילן ישועה, בפגישת מסדרון. גם תרגיל חקירה זה לא תועד וכלל לא הובא לידיעת הסנגורים, שקוראים על כך לראשונה כאן.

*** חזקת החפות: יודגש כי גם לאחר המלצת המשטרה/הגשת כתב אישום, בנימין נתניהו ושאול אלוביץ' הם בגדר חשודים, לא הורשעו בביצוע עבירה, ועומדת להם חזקת החפות. 

עוד כתבות

מתוך הסדרה "מראדונה במקסיקו" / צילום: באדיבות פורום פילם

נרקומן של צומי: הסדרה "מראדונה במקסיקו" היא שברון לב

בסדרה "מראדונה במקסיקו", הפער בין דייגו שבתחתית החיים לבין המיתוס שהיה, דוקר בעיניים ומרסק את הלב

נתן דטנר / צילום: כפיר זיו

זורבה מחכה לצ'ק - נתן דטנר עובד ללא הפסקה ורודף אחר הכסף

תיאטרון הבימה חייב לנתן דטנר 200 אלף שקל והוא הפסיק לעבוד איתו, עד שהציעו לו לביים את "זורבה היווני" ● הוא הסכים בתנאי שהתשלום יגיע מתיאטרון ב"ש, השותף לקו־פרודוקציה, וכך היה. וזה רק אחד מהפרויקטים שהוא ממשיך לעבוד בהם בלי הפסקה

צוללת צבאית / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

כתבי האישום עשויים לשים קץ לשלושה עשורים של עסקאות צוללות בין ישראל לגרמניה

לאחר החשדות שפורסמו בהרחבה בשנתיים האחרונות, גרמניה הכניסה סעיף לאופציית רכישת הצוללות הבאות של חיל הים הישראלי, שככל הנראה מתנה את ההתקדמות בכך שלא התגלתה שחיתות ב"לב העסקה" ● פרשנות

רכב של אובר / צילום: / Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

אובר: כ-6,000 איש ואישה הוטרדו מינית בזמן הנסיעה ו-107 נהרגו בשנים 2018-2017

בחברה הדגישו כי מדובר בשברירי אחוז (0.00002%) מכלל הנסיעות שעמדו בשנים אלה על 2.5 מיליארד נסיעות ברחבי העולם

רכבת ישראל / צילום: דוברות רכבת ישראל

בקשה לדיון נוסף בפסק-הדין שעורר את "סערת אפרופים"

חברת "ביבי כבישים ועפר" הגישה בקשה לקיים דיון נוסף בפסק-הדין של ביהמ"ש העליון שהכריע לרעתה בסכסוך על עשרות מיליוני שקלים עם רכבת ישראל. לטענתה, מדובר בפסק-דין המהווה "שינוי דרמטי" ● בכתבה שפורסמה ב"גלובס" מוקדם יותר השבוע טענו משפטנים בכירים אחרת

רוחאני. מסר פייסני לארה"ב  / צילום: רויטרס

החרם הכלכלי מעיק, אז מדוע ההנהגה באיראן אופטימית

בממשל טהראן הצליחו לדכא את המהומות במדינה, ונהנים גם מהצטרפותן של שש מדינות אירופיות למנגנון עקיפת הסנקציות האמריקאיות

בוריס ג'ונסון וג'סטין טרודו / צילום: Yui Mok, רויטרס

ממבחן פיזה עד מימון מפלגות - כמה אתם שולטים בחדשות?

מי צחקו על דונלד טראמפ, ממה הזהיר ה-FBI ובכמה זמן מקצר נתיב הקארפול את הנסיעה? 10 שאלות מסיפורים שהיו השבוע בחדשות

פרשת הצוללות/  צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

"גלובס" מאמ;לק: כל מה שצריך לדעת על פרשת הצוללות ב-5 שלבים

האם שיקולים זרים גברו על שיקולי הביטחון? כיצד מיקי גנור הפך מעד מדינה לנאשם המרכזי? ומה יקרה הלאה? ● "גלובס" מאמ;לק

נסיך הכתר הסעודי מוחמד בן סלמן. /צילום: רויטרס Amir Levy ,

הנפקה היסטורית בסימן אכזבה: ארמקו הסעודית גייסה 25.6 מיליארד דולר, לפי שווי שוק נמוך מזה שביקש בן סלמן

ארמקו גייסה לפי מחיר של 32 ריאל (8.53 דולר למניה) מה שמשקף לחברת הנפט שווי של 1.7 טריליון דולר ● מדובר בהנפקה הגדולה בהיסטוריה, מעל זו של אליבאבא שגייסה 25 מיליארד דולר בשנת 2014 ● החברה תחל להיסחר בבורסה בריאד החל מה-11 בדצמבר

עמית דרור / צילום: ננו דיימנשן

עמית דרור, נשיא ומנכ"ל ננו דיימנשן, פורש מתפקידו; יואב שטרן יחליפו

דרור יישאר בחברה, ויעבור לתפקיד של Customer Success Officer, וימשיך לכהן גם כדירקטור

בניין ימק"א עוטה חג / צילום: יותם יעקבסון

כמעט כמו באירופה: מרי כריסמס, ג’רוזלם

בימק"א ירושלים חוגגים חג מולד כמעט כמו באירופה - עם עץ, סנטה, יין חם וערמונים, אבל בטאץ' מקומי של אוכל מזרחי ומכונת שלג מלאכותי

ערן פרץ / צילום: תמונה פרטית

"רשימת הקשיים ארוכה. להיות עצמאי זה לחיות תמיד באי ודאות"

ערן פרץ בעל משרד לייעוץ כלכלי ומימוני, הוא בן 36 וחושב שהוא לא יוכל לדעת לעולם מה תהיה ההכנסה שלו בחודש העוקב ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il

לארי פינק / צילום: דניס בליבוס, רויטרס

הדחה בצמרת בלקרוק עקב רומן במקום העבודה

מארק ווייזמן, שטיפס מניהול כספי פנסיה בקנדה והפך לבן טיפוחיו של מנכ"ל בלקרוק, הודח בשל הפרת מדיניות החברה

שאול אלוביץ' / צילום: שלומי יוסף

תיק ניירות הערך שחולט הוליד תביעת מיליונים: שאול אלוביץ' ואחיו תובעים את המדינה

אלוביץ, בעל השליטה בבזק לשעבר ואחיו יוסי תובעים מהמדינה 20 מיליון שקל על חילוט תיק ניירות ערך שהחזיקו במשותף ● נגד אלוביץ תלוי ועומד כתב אישום על מתן שוחד בתיק 4000, אחיו יוסי שגם כספו חולט אינו חשוד או נאשם בפרשה

מחאת האקלים / צילום: Cheena Kapoor, רויטרס

האם מדינות יתקשו לממן שירותי בריאות בשל משבר האקלים

ההתחממות הגלובלית, הקרחונים הנמסים, חלקו של המגזר העסקי ומחאת הענק ● כמה נקודות מעניינות מהימים האחרונים של פסגת האקלים

דינה זילבר / צילום: דוברות אוניברסיטת חיפה

"הם ישסעו ואנחנו נאחד": המשנה ליועמ"ש דינה זילבר בנאום תקיף כנגד הביקורת על מערכת המשפט

בנאום בכנס העמותה למשפט ציבורי בישראל, זילבר השיבה אש ואמרה כי ההסתה נגדם בנויה על "מיתוסים , מיסקונספציות, פייק ניוז", אותם היא ביקשה להפריך

רז קינסטליך, ראש עיריית ראשון לציון / צילום: יוסי כהן

דעה: ראשי הערים ממשיכים להתנער מהסכמי הגג, ובצדק

הסכמי הגג בראשון לציון ובקריית ביאליק הם דוגמאות מצוינות לפער שבין הדיבורים המפליגים על פתרון בעיות הדיור לבין המציאות העלובה בשטח

צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

"הדתה? אין פה שום הדתה". או שאולי יש? תלוי את מי שואלים

האם ישראל מצויה בעיצומו של תהליך הדתה מפר איזון, שמשתולל במערכת החינוך ובצבא, או אולי בכלל מדובר בהתפתחות חברתית טבעית של מדינה שמספר הדתיים, החרדים והמסורתיים בה מצוי בעלייה מתמדת? ● ובכן: תלוי (מאוד) את מי שואלים

עדר פרות בארה"ב/ צילום: רויטרס, Christinne Muschi

חזון החלבונים המתוכנתים: המהפכה שעשויה לחסל את תעשיית הבשר

חברי צוות החשיבה העצמאי RethinkX, שהקימו יזם ומרצה בסטנפורד ומשקיע מלונדון, משרטטים עולם חדש ומופלא של חלבונים מעובדים, אבל בריאים וזולים ● מתכנון מולקולות במחשב ועד יצירת טעמים חדשים בעזרת שפים, כך טכנולוגיות מעולם התרופות עשויות לחולל מהפיכה

לוגו הבנק הלאומי של אוסטרליה / צילום: רויטרס

בנק באוסטרליה לא יספק הלוואות לעסקים הפוגעים ברווחת בעלי החיים; האם ישראל הבאה בתור

הבנק האוסטרלי הלאומי (NAB) הודיע כי לא יספק הלוואות לעסקים המפרים סטנדרטים של רווחת בעלי חיים ● עמותת 'אנימלס': "יש לקוות שגם בישראל המגזר העסקי יפנים שיש לו אחריות כלפי בעלי החיים ויותר תאגידים יאמצו מדיניות הכוללת התחייבות לשיפור הגנת בעלי-חיים"